Thalia' Rode Kruis-ziekenhuis kwam mille te kort Verenigingsvaria Tankers zijn ook klein begonnen Agenda voor Velsen Heemskerk gaat zijn straatver lichting ingrijpend moderniseren Kennemer l Lant aarn Havenberichten Visserij-varia De eerste „Bataafse" mat 482 ton Niet meer afhankelijk van de retourvracht TL in het dorp met electro-ontsteking Castricum Aantal verpleegdagen sterk gestegen Voor het circus wordt de spoeling dun Bekendmaking AB DE JOÜG Old Clothes New De handbal gaat eindelijk rollen LANGS SLUIZEN EN HAVENS Geslaagden Vitesse '22 krijgt Duitse gasten LEDENTAL DAALDE Afrika's wildernis levert óók publiek de nieuwe Boekengids Filmavond voor middenstanders Overschrijving naar „Kinheim" DRY CLEANING ONLY uit de LJi Kappen en kapjes PvdA-vrouwengroep verzorgt het kinder-Meifeest Wielerronde in Juni gaat niet door WOENSDAG 23 MAART 1955 ONZE FOTO laat een stoomtanker zien, die in 1914 afgeleverd werd door de N.V. „Werf Conrad", Scheepswerf en Werktuigenfabriek te Haarlem. Het is de „J. H. Menten", die behoord heeft tot de vloot van de Bataafse Petroleum Maatschappij te 's Gravenhage. Vergelijken we dit schip met de tankers van thans dan valt het op, dat ook op dit terrein heel wat is veranderd. Net als bij andere schepen heeft ook het tankschip een periode van ontwikkeling achter zich. Bij een tanker als de „Tina Onassis", die 25010 reg. ton bruto meet en 220 meter lang is kunnen we de „J. H. Mensen" niet anders noemen dan een klein nietig scheepje van dezelfde grootte als een flinke trawler. De bruto inhoud van de „J. H. Menten" heeft 482 reg. ton be dragen bij een laadvermogen van 505 ton. De lengte bedroeg 48,76 m, de breedte 7,95 m, en de holte 3,38 m. Het campagnedek was 15.5'4 m lang, het brugdek 6,40 m en het bakdek 5,79 m. De 4-cylinder compound machine, vervaardigd door gebr. Stork in Hengelo, ontwikkelde 500 i.p.k. Eigenaardig is het dat de eerste tanker, die de Bataafse zich in 1898 aanschafte aanmerkelijk groter was dan de „J. H. Menten." Dit aangekochte schip was de in 1889 gebouwde „Astral", die verdoopt werd in „Salahadji." Tegelijk met dit eerste schip kwam de eerste „volbloed"-tanker voor deze maatschappij gereed, de „Sultan van Langkat," metende 3035 bruto reg.ton, afkomstig van een werf in Newcastle. Bij de bouw van dit vaartuig had men zich nog niet los kunnen maken van de idee, dat een retourvracht voor een tanker noodzakelijk was. Dus vertoonde zich het schip als een driemaster met zeilen voorzien van de nodige laadbomen om daarmede ook stuk goederen te kunnen behandelen. De aard van de vervoerde retour-produc ten was evenwel zodanig dat, wilde men deze vracht onbeschadigd kunnen afleveren, de tanks met grote nauwgezetheid dienden te worden gereinigd. Er zijn voorbeelden, dat inderdaad, graan, rijst en zelfs thee mee teruggebracht zijn, doch lang heeft dat niet geduurd. De kosten gemoeid met reinigen en dus ook van de overligdagen wogen niet op tegen de met een retourlading verdiende vrachtpenningen. Voor de zeilschepen schijnen deze bezwaren niet zo sterk gegol den te hebben. Deze schepen vonden vrij geregeld een bijverdienste in het transpor teren van voor geuren minder gevoelige goederen, zoals oude spoorrails. Overwonnen standpunt Tegenwoordig is in de tankervaart de ge dachte, dat de rentabiliteit van een schip afhankelijk zou zijn van een retourlading, geheel verlaten. Toch zijn er enkele ge vallen, dat een tanker niet in ballast terug komt en dat is het geval bij de walvisvaart. De Nederlandse walvisvaarder „Willem Barendsz" bijvoorbeeld wordt in de Zuide lijke IJszee door een tanker van stookolie voorzien, waarna dezelfde tanker op zijn terugtocht naar ons land een kostbare iading walvistraan medeneemt. Een tweede voorbeeld van een retourlading betreft de tankervaart van en naar Curagao. Op hun terugweg van havens als Rotterdam, Am sterdam, Dublin of Stockholm nemen de tankers als ballast zoetwater in dat op de raffinaderij-installaties van het waterarme Curagao als welkomen aanvulling van de watervoorraad in opslagtanks wordt over- gepomt. Minder brandgevaar Het bijzondere silhouet van een tanker wordt bepaald door de plaatsing van de schoorsteen op het achterschip. De voort stuwingsinstallatie bevindt zich namelijk achteruit zodat de schroeftunnel niet door de ladingtanks behoeft te lopen en ook het brandgevaar wordt verminderd. Tussen midscheeps en achteruit en tussen mid scheeps en de bak lopen verbindingsbrug- gen, waardoor het mogelijk is alle delen van het schip droogvoets te bereiken, ook al neemt de tanker eens een zeetje over. De „J. H. Menten" had ook de machine kamer in het achterschip doch overigens kan men het schip als een normale vracht vaarder beschouwen gezien de korte af stand tussen het bakdek en het brugdek en tussen het brugdek en de campagne. Er zijn thans tankers, die de „J H Menten" op hun dek zouden kunnen vervoeren Het schip is echter van de zeeën verdwenen Tot 1929 ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur in één speciale voorstelling Rita Hayworth - Stewart Granger in SALOME in Technicolor De grote fascinerende film met Bij belse achtergrond, waarover reeds zoveel is geschreven. Een imposant en kleurrijk schouwspel! Toegang 18 jaar. WOENSDAG 23 MAART IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Vuurgevecht in de berg pas". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.30-12 en 14.16.30 u. Ned. Ver. v. Huisvrouwen, afd. Velsen- IJmuiden, 14 uur, Patronaatsgebouw: j aarvergadering. SANTPOORT Ontspanningswerk bejaarden, 20 uur, „De Weijman", filmvoorstelling. VELSEN-NOORD P. v. d. A., 20 uur, Gem. vergaderlokaal, Van Diepenstraat: feestvergadering. DONDERDAG 24 MAART IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Salome". Ned. Rode Kruis, afd. Velsen-IJmuiden, 20 uur, Ned. Herv. Jeugdigebouw, Rem- brandtlaan: jaarvergadering. Ver. v. Vrijz. Herv., 20 uur, zaal Abelen straat: filmavond. Pieter Vermeulenmuseum: als Woensdag. VELSEN-NOORD Velser Kunstkring „Voor Allen", 20 uur, Herv. Wijkgebouw, Dijckmanstraat: pianoconcert. Ontspanningswerk bejaarden, 20 uur, St. Jozefhuis: filmvoorstelling. heeft deze kleine stoomtanker behoort tot de Nederlandse koopvaardijvloot. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden). Bij de te Utrecht gehouden examens voor het modevak slaagde voor costumière me vrouw R. E. KraakRerimassie en voor coupeuse mevrouw T. v. d. VisRaggers. Zij werden opgeleid door mej. N. Rooden- burg, directrice mode-vakschool. Dinsdag 22 Maart kwamen de haven van IJmuiden binnen: Gerhard van Ltibeck, Thor van Ronneby, Niobe van Rotterdam. Gerry S van Swansea. Vliestroom van Liver pool. Lacra van Swansea. Plato van Oran. Melampus van Liverpool. British Scout van Duinkerken. Midas van Messina. Flevo van La Palice. Granita van Kopenhagen. Dieter Waltraud van Hamburg. Heinrich Lorenz van Antwerpen. Meliskerk van Antwerpen. Hoop op Zegen van Barrow. Boffa van Le Havre. Hondsrug van Dover. Maria van Em- den. Westland van Las Palmas. Erkalina van Rotterdam. Methan van Helsingfors. Roelf van Gdynia. Regina van Londen. Vertrokken zijn: Danae naar Rotterdam. Gerry S naar Hull. Jorgens Basse naar Bre men. Ardennia naar Rotterdam. Moelbeck naar Swansea. Margriet L naar Londen. Fal con naar Londen. Huidra naar Rotterdam. Jacobus naar Hamburg. Eemstroom naar Huil. B. en W. van Heemskerk stellen zich voor om de gemeente te voorzien van een straatverlichting met T.L. buizen en ver zoeken hiervoor de gemeenteraad een cre- diet te verlenen van 176.000. De straatverlichting van deze gemeente vormt reeds jaren een bron van voortdu rende zorg. Beperkte aanvankelijk de na oorlogse economie de mogelijkheden om de noodzakelijke veranderingen aan te brengen, later gaven de financiële gevol gen, die het bestaande P.E.N.-contract op leverde, de grootste moeilijkheden. Met name werden volgens het bestaan de contract de levering en uitvoering van de straatlantaarns verzorgd door dit be drijf, waarvoor een jaarlijkse vergoeding van 9 percent van de investeringskosten verschuldigd was. Hierdoor werden de jaarlijkse kosten, mede gezien de levens duur der masten en armaturen buitenspo rig hoog. Met het P.E.N. is nu in principe over eenstemming bereikt over een wijziging van dit contract, waardoor het mogelijk wordt, dat de nieuwe straatverlichting door de gemeente wordt gefinancierd en verzorgd, waardoor de jaarlijkse vergoe dingen uiteraard komen te vervallen. De technische mogelijkheden zijn in verband met het aanwezige oude straat- verlichtingsnet van het voormalige G.E.B. beperkt. Hierdoor moest een eerder opgezet plan, waarbij voor de G. van Assendelftstraat Marquettelaan en de M. van Heemskerck- straat H.P.L.-verlichting (kwikdamp) was gedacht, komen te vervallen. Hierbij zou noodzakelijk een belangrijk deel van het kabelnet moeten worden vernieuwd, het geen met zeer grote kosten gepaard gaat, welke voor rekening van de gemeente zou den komen. Ook is het om dezelfde reden niet mogelijk avond- en nachtverlichting aan te brengen. De kosten hiervan zijn zo groot, dat het voordeliger zou zijn de ver lichting 's nachts volledig te laten bran den. Door nu, met uitzondering van de Hoogdorperweg, Tolweg en de Rijksstraat weg, volledig om te schakelen op T.L.- verlichting, kon het stroomverbruik be langrijk worden beperkt en daardoor de verzwaring van het kabelnet worden voor komen. In principe is er hierbij van uitgegaan dat de hoofdwegen, te weten G. van As sendelftstraat, Renessestraat, Deutzstraat, Rendorpplein, Marquettelaan en Kerk plein en M. van Heemskerckstraat een verlichting krijgen met lichtmasten om de 35 meter, met een lichtpunthoogte van 6 meter en met armaturen voor 2 x 20 watt T.L.-buizen, waarbij het noodzake lijk is de palen om en om aan beide kan ten van de weg te plaatsen. Voor woonstraten is uitgegaan van een lichtpuntafstand van 35 meter, met arma turen voor 1 x 20 watt T.L.-buizen, waar- „Westfalert" met Pasen, „Reichrat" met Pinksteren Een aspirantenteam, twee juniorenteams en een seniorteam van de West-Duitse voetbalvereniging „Westfalen" zullen met de Paasdagen de gasten zijn van de Castri- cumse Katholieke sportvereniging Vitesse '22. Deze vier teams komen Tweede Paas dag tegen evenzovele teams van Vitesse '22 in het veld. Met de Pinksterdagen krijgt Vitesse '22 eveneens een Duits voetbalteam op bezoek, namelijk Reichrat (Langenfeld). Het ligt in de bedoeling dat de Castri- cummers 27, 28 en 29 Augustus van dit jaar een tegenbezoek aan Reichrat gaan brengen. De reis zal gemaakt worden per touringcar. bij de lichtpunthoogte 5 meter bedraagt, terwijl voor de buitenwegen de afstand van de armaturen van 1 x 20 watt T.L. afhankelijk van de mogelijkheden van het bovengrondse net 70 tot 100 meter zal be dragen. Waar wegen samen komen zullen, waar nodig, extra lichtpunten worden aan gebracht. Op deze wijze wordt voor de gemeente Heemskerk een goede straatver lichting verkregen. Op de Rijksstraatweg en de Provinciale wegen zullen de masten 9 meter hoog moeten zijn, terwijl arma turen voor natriumverlichting moeten worden aangebracht. De mogelijkheid om hierbij een bijdrage in de kosten van Rijk en Provincie te verkrijgen wordt on derzocht. In de nieuwe verlichting zijn 264 lichtpunten geprojecteerd met onder grondse aansluiting, 140 stuks boven gronds, terwijl 220 lichtpunten aan Rijks- en Provinciale weg zijn gedacht. Twee foto-electrische cellen Gerekend is op het plaatsen van twee foto-electrische cellen, waardoor in het dorp, bij vermindering van de lichtsterkte door mist of anderzins automatisch de ver lichting wordt ingesteld, zoals ook Velsen onlangs heeft besloten in te voeren. Op grond van een door B. en W. opge stelde kostenbegrotin'g wordt de gemeen teraad voorgesteld een bedrag van 176.000,beschikbaar te stellen en wel 86.000,voor vernieuwing van de straatverlichting der gemeente en 90.000 voor vernieuwing van de verlichting van Rijks- en Provincale wegen. In het colonnegebouwtje van het Rode Kruis hield de Beverwijkse afdeling van het Nederlandsche Roode Kruis gisteren haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer P. v. d. Esch, bleek, dat het aantal leden per 31 December 1954 gedaald was van 1685 tot 1441. Voor een groot deel moest deze achteruitgang wor den geweten aan de overschrijving van ruim honderd leden naar de afdeling Cas tricum. Via de Beverwijkse melksljjters is er In de afgelopen maanden ondanks sneeuw en y3 een ledenwerf-actie gehouden, die voor lopig vqftig nieuwe leden en 120 donors heeft opgeleverd. Het bestuur vertrouwde er echter op, dat binnen niet al te lange tijd het oude peil weer zou zijn bereikt. De activiteit van de colonne bestond uit de gebruikelijke assistentie bij sportwed strijden, feestelijkheden en de autotocht voor ouden van dagen. De uniformering en het materiaal konden weer belangrijk wor den uitgebreid en verbeterd. De kabelbaan werd verbeterd, terwijl als nieuwe aanwin sten zijn te vermelden een lichtaggregaat met schijnwerpers en een veldkeuken. Dank zij grote activiteit van de helpers kon een groot deel van het materiaal zelf worden vervaardigd. Met betrekking tot de Bescherming Be volking valt te melden dat 24 helpers de noodwachtersverbintenis in en jegens het Rode Kruis hebben getekend, zodat de kern gevormd is voor een mobiele geneeskundige groep. Per 31 December waren 6 hoofdverpleeg sters, 5 eerste verpleegsters, 27 verpleeg sters en 34 leerling-verpleegsters in het Rode Kruis-ziekenhuis werkzaam. Met vol doening kon worden vermeld, dat de lande lijke schaarste van verplegend personeel zich slechts in beperkte mate deed gevoe len. De als gevolg van de uitbreiding sterk gestegen personeelsbehoefte ten spijt zijn er momenteel geen vacatures in de forma tie van het verplegend personeel. Per 28 Februari j.l. bedroeg de totale sterkte van het personeel 127 personen, waarvan 78 tot het verplegend en 32 tot het huishoudelijk personeel behoorden. Mede als gevolg van de door de nieuw bouw sterk gestegen exploitatiekosten wer den de verpleegtarieven per 1 Februari 1954 met f 0.75 per verpleegdag verhoogd, terwijl met ingang van 1 October de 6 loonronde andermaal tot landelijke correc tie der ziekenhuistarieven noopte. Het nadelig exploitatiesaldo over 1953 bedroeg na aftrek van het gemeentesubsi die van f 8000 per jaar f 8559,98, waarbjj een door het directoraat-generaal voor de prjjzen toegepaste reservering van f0.50 per verpleegdag tot een bedrag van f 16.521 als gewoonlijk onder de kosten werd op genomen. Over 1954 bedroeg het aantal verpleeg dagen 41.071 (v.j. 33.042), het aantal ver pleegden 2931 (v.j. 1984), het gemiddeld aantal patiënten per dag 112,5 (v.j. 90,5), de gemiddelde verpleegduuf per patiënt 14,4 (v.j. 16). Op de operatie-afdeling wer den 2072 personen geholpen, op de polikli nische behandelafdeling 1018, eerste hulp werd 1496 maal verleend, terwijl 112 ba- bies in het ziekenhuis het levenslicht aan schouwden. Gedurende de reeds verstreken maanden van 1955 is de bezetting ^an het ziekenhuis in overeenstemming mt de ramingen. Door D de vergrote beddencapaciteit en de geste gen opnamesnelheid zjjn de wachtlijsten sterk gedaald. De penningmeesteresse sloot haar boeken per eind December met een nadelig saldo van f 477,57 af. Voor het komende jaar werd voor de kascommissie, waarvan een lid aftredend was, een tweetal nieuwe leden voorgesteld, namelijk de heren W. Rijf en D. Wigman, terwijl mevrouw Van Dijk als reserve-lid zal fungeren. Haar gewoonte getrouw besloot de afdeling binnen het half uur deze vergadering. De Beverwijkse Nutsleden hebben gister avond in het Kennemer Theater ten volle genoten van een aantal circusfilms, die door Frits van Dixhoorn werden vertoond en van commentaar voorzien. In een reeks opnamen bleek, dat de heer Van Dixhoorn een zo uitgebreid onderwerp als het circus leven niet kon afhandelen, doch alleen maar aangeven, hetgeen echter de roman tische sfeer in het voorprogramma eigen lijk ten goede kwam. „Het publiek weet eigenlijk veel te weinig van het circus af", aldus spreker, „en het interesseert er zich maar matig voor". Hij vertelde, dat er al leen in West-Europa meer dan drie honderd circussen rondreizen en dat de spoeling hier in het Westen dun begon te worden, reden waarom sommige bedrijven hun me nagerie en hun artisten ter beschikking stelden als reclame-medium voor grote be drijven. Na de pauze kwam het circus in Afrika's wildernis op het witte doek, Het circus De Jonghe maakte in 1952 een tournée door de Belgische Congo en kreeg daar met enorme transportmoeilijkheden te kampen. Langs onbegaanbare wegen is het doorgetrokken tot in het hartje van Afrika met zijn 3 en 5 tons trucks, waarbij gebruik moest wor den gemaakt van kano-pontons. De vreug de van de inheemsen, voor wie het circus een wel zeer zeldzaam evenement was, werd duidelijk door de (authentieke) ge luiden vertolkt. Deze jungle-voorstellingen werden in de open lucht gegeven en oogst ten evenveel succes als in het Parjjse Cirque d'Hiver en het Amsterdamse Carré. Prijzen van Dinsdag. Heilbot 3,40; gr. tong 2,462,38; grm. tong 2,542,48; kim. tong 3,25—3,20; kl. tong I 3,40- 3,20; kl. tong II 3,05—2,66; tarbot I 2,70—2,35, per kg. Tar bot II 114; kl. tongschar 47; gr. schol 28—26; grm. schol 28; kim. schol 4642; kl. schol I 46—43; kl. schol II 40—22; schar 31—18; bot 1514; ma'-reel 50; kim. schelvis 61; kl. schelvis I 60; kl. schelvis II 4037; wijting 18—16; gr. gul 37—35; midd. gul 34—26; kl. gul 27—24; kl. wolf 44; poontjes 129, per 50 kg. Gr. kabeljauw 180—70; gra wolf 94, per 125 kg. Aanvoer van Dinsdag. 66 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 70 kisten schol, 12 kisten schar, 6 kisten bot, 5 kisten makreel, 15 kisten schelvis, 36 kisten wijting, 55 kisten kabeljauw en gul, 10 kisten wolf, 10 kisten poon, 14 kisten diversen. Totaal 300 kisten. Besommingen van Dinsdag. KW 64 f2740; KW 75 f3140; SCH 135 f7800; HD 125 f2400; KW 72 f 1330. ADVERTENTIE liaianaiaHiaaaaiaiaMaNcaifiaaaaaaaai In verband met de komende boeken week stellen wij weer voor ieder, die hier prijs op stelt, beschikbaar. Deze is te verkrijgen aan onderstaand adres, of indien gewenst, wordt hij op schriftelijke of telefonische aanvraag U gratis toegezonden. Hoogachtend, BOEKVERKOPER Kennemerlaan 59 - IJmuiden Telefoon 5326 De R.K. Middenstandsbond te Bever wijk houdt heden (Woensdag) in .,'t Cen trum" een filmavond. Er zullen rolpren ten worden vertoond die betrekking heb ben op het middenstandsleven. Zo wordt onder andere een film vertoond die gaat over het leven in een Amerikaanse dorps winkel. De Beverwijk-speler J. Lorjé heeft bij de chrijving aangevraagd naar de Kinheim". KNVB overschrijvin voetbalvereniging ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 Na de weer-omslag, zal het er nu eindelijk van komen, dat de handbalvereniging „IJmond" het komende weekeinde haar competitieprogramma gaat hervatten. Voor de IJmond-jeugd is er voor Zater dagmiddag in Haarlem opnieuw een vol zaalhandbalprogramma af te werken. In het Zander-instituut worden gespeeld: Meisjes-adspiranten: IJmond 1—Concordia; IJmond 2—Blinkert 2. Meisjes junioren: IJmond 1—Concordia 1; Rapiditas 1—IJmond 2. Jongens junioren: «Jmond— Concordia. Van de senioren komen alleen de tweede IJmond-elftallen in het v:ld. In beide ge vallen wordt Zondagmorgen op „Watervliet" gespeeld en wel: Dames: IJmond 2Blinkert 2. Heren: IJmond 2—Zandyoortmeeuwen. De opstellingen zijn: Dames: T. v. Duyvenbode; L. Klaver, N. Kuttinga; T. v. d. Aar, T. Huttinga; N. N.; T. Aardenburg, N. Plokker, Tr. Grapendaal, T. Zuurbier, N. N. Heren: H. Nathans; H. de Water, K. Klet ser; H Schaafsma, J. Gaartman, P. v. Giezen; H. Reus, H. v. Lieshout, P. Bijl, C. de Vries, A. Does. inmi Pisang Men vertelt mij uit voorzich tige bron, dat eergisteravond twee als heer verklede mannen in staat van grote vrolijkheid ie ronde deden langs de eta blissementen, die in ons IJmui- ien de Schiedamse aandelen boven pari houden. Toen zij. onvast hun laatste oortjes in >nig recht op en neder hadden belegd teneinde de smaak niet ie verleren en platzak maar zéér beschonken de restanten van hun verstand bijeen poog- ien te schrapen, moet de een ie ander een grote banaan on- ier de neus hebben gehouden en met een kil vuur in de ogen moeizaam hebben gezegd: „Je jeld of je leven". Waarop de ander wankel achteruit is getreden en be zorgd antwoordde: doe weg dat ding doe weg, want straks, straks gaat 'ie af". Hetgeen de eerste de troebe le blik van een tot opperste verbazing gedreven mens in staat van opperste beschon kenheid moet hebben gegeven eri het weerwoord in de mond: „Maar Hendrik, zie je dan, zie je dan niet, dat 'et een banéén is en dat 'ie niet eens geldaa- den is?" Zijn makker echter, bepaald niet overtuigd, heeft op een vei lige afstand, met de handen omhoog gekreten: „allemaal bestmaar je ken nie' wete in handen van een dronken vent". Op dat moment sloeg het twaalf uur en begon het zacht jes te regenen. Zoeken Volgens een consument dezer regelen heb ik gróót gelijk. Op het stuk van de onduide lijke bebakening der toevoer wegen naar de sluis dan, want over de rest kan hij niet oor- lelen maar het troosteloze zoeken van vreemdelingen in lit IJmuidense Jeruzalem naar de grootste sluizen van Europa is ook hem een doorn in het blauwe oog. Hij ziet alle bussen met vreemdelingen mitsgaders vele zoekende auto's oud-IJmuiden inzwerven, om dan bjj de Pre sident Steynstraat muurvast te lopen en zich wenend op de rug te wentelen met de wiel tjes kwaadaardig schoppend in de lucht. Dat kan voorkomen worden door iedere bezichtiger de Kerkstraat en de Dokweg langs te sturen met een of meer duidelijke bordjes, zegt hfl. Al zal mettertijd de nieuwe weg naar en zelfs óver de slui zen gereed komen met o vreugd' halverwege een in stuif in de vorm van café-res taurant ,,'t Dorstige Eiland", waar men allerhande drankjes kan bekomen, als ze maar niet tè sterk zijn, toch zou het voor dien mogelijk moeten zijn uit de vele wegen, die kronkelend ter sluize leiden de ene goeie af te bakenen met leesbare te kens. Vraagje Weet u, wat mij nu al da gen bedrukt?? De vraag, waarom de historische op tocht, die vijf Mei door de stad gaat slingeren, niet in elkaar gezet wordt samen met degenen, die in de loop der jaren IJmuidense op tochten als gesneden koek zijn gaan beschouwen op vlaggetjes en andere hoog- Lijdagen. 't Is mogelijk dat ik er naast zit, maar waar om niet gezellig samen? Velsens vrouwen zijn een maand of wat geleden opgeschrikt door een bedrukt pampier, dat hen dringend uitnodigde zich te bekwamen in het vervaardigen van lampekappen via een cursus in de huishoudschool en dan na afzienbare tijd ieder heur eigen kap naar exclusief model mét ruche en mét rok. Dat leek vele vrouwen wel en groot was dus de smart, toen bleek, dat de dames van de Huishoudelijke Voorlichting in onze con treien van de kap geen kwaad wisten en dat de verleidelijke circulaires uit Beverwijk afkomstig waren. Nu is mevrouw W. Snoek-Gabel niet voor één gat te vangen en zij heeft, ter stelping van het leed harer zusteren, de schoudertjes er maar privé onder gezet. Waardoor als gevolg van een Beverwijks initiatief in Velsen iets gaat gebeuren en dat is dan de volstrekt eerste keer, naar IJmond-in gewaden my schuw-lachend influisterden. Mevrouw Snoek heeft na langdurig speuren in Haarlem een ter zake kundige dame aangetroffen, die een kappen- cursus in Velsen wilde leiden. Dit is allemaal al weer een poosje geleden, zodat inmid dels negentien dames in zes lessen dermate bedreven zjjn in foulant-kappen en rokkappen. dat hun familieleden tot in lengte van jaren met Sinter klaas en andere gedenkdagen van eigengebreide lichtorna- menten worden voorzien. Juffrouw Aveses uit Haar lem heeft eer van haar werk gehad, vertelt een ter zake kundige vrouw mijzij vol voerde haar taak met een pre cisie, die niet stil stond bij de kap alleen, maar ook de juiste verlichting voor het huisgezin en deszelfs leden („gooi er nog een watt of wat tegenaan beter een verblind oog dan een blind oog") in beschouwing nam. De stalen geraamten, die elke lampekap torsen zijn ver volgens op tafel gezet en er is „gewikkeld" dat de vonken er af spatten er is voorts be kleed, dat myn vingers er pijn van deden, want lampekappen maken is echt nog een heel karwei, dat secuur en net jes dient te geschieden, wil de kap niet frommelen, frunniken of afzakken. In die zes weken werden 38 kappen afgeleverd de trots thans van 38 kamers en Vrij dag zijn de cursisten dan eens even met een bakje thee met een plakje cake temidden van hun producten gaan zitten na praten op de laatste les. Nu kunnen die kapsters makkelijk zeggen: het is niet zo moeilijk, maar ik herinner mij de nog steeds niet voltooide broddel - kap mijner echtvriendin, welke nog altoos op zolder sluimert, nadat zij met enige weerzin wekkende uitroepen had ver klaard, dat zij het niet kón. Mevrouw Snoek heeft inmid dels alweer een tweede cursus ook op de pennen genomen en de derde begint in September. Wilt ge dus ook een bloedeigen kap: op naar deze vrouwelijke oreativiteitsontplooiïng! LAMPENIER De leden van de P. v. d. A.-vrouwengroep, afdeling Velsen-Noord, hebben in hun Dins dagavond in het gemeentelijk ontspannings lokaal aan de Van Diepenstraat gehouden vergadering zich over heel wat vraagstuk ken beraden. Er waren, na de begroeting door mevr. GoossensBrons, voorzitster, talrijke ingekomen stukken, die om behan deling vroegen, wat vlot verliep. De voor zitster wekte de leden op de te houden feestviering te bezoeken, die naar aanleiding van het driehonderdste ingeschreven afde lingslid in „Noord" wordt gehouden. Zij deelde mede, dat het ledental inmiddels tot 307 is gestegen, waarvan 132 vrouwen. Met het te houden kinder-Meifeest wordt afgeweken van de traditie. Des morgens zullen, indien het weer het toelaat, de kin deren van de leden naar het vrije veld of park gaan. De oudere dames hebben de verzorging van de lunchpakketten op zich genomen; de jongere damesleden zullen dan de kinderen bezighouden met spel. Des mid dags zullen de kinderen het Haarlemse kindercabaretgezelschap „De drie Franelly's" op bezoek krijgen. Ten slotte heeft men zich beraden over het dit jaar op 14 en 15 Mei te houden geweste lijk weekend voor de leden in de jeugd herberg „Jan Grijzen" te Haarlem-Santpoort. „De IJzeren-Voorn" houdt jaarvergadering De Beverwijkse hengelsportvereniging „De IJzeren Voorn" houdt Donderdag 24 Maart in het Statenhuis de jaarvergadering. Naast de behandeling van de diverse jaarverslagen vermeldt de agenda een bestuursverkiezing. Jaarvergadering Coöp. Land- T uinbouwbank en De Coöperatieve Land- en Tuinbouwbank te Beverwijk houdt vanavond (Woensdag) in het veilinggebouw „Kennemerland" haar jaarvergadering. De balans per 31 December 1954 zal hier worden vastgesteld waarna voorstellen tot verdeling der winst, die f5780, bedroeg, zullen worden behandeld. Klaverjassende „Strandmeeuwen" De uitslagen van de deze week gespeelde onderlinge wedstrijd van de Wijk aan Zeese klaverjasclub „De Strandmeeuwen" zijn: 1. G. Postma 4802 pnt.; 2. M. G. Seysener 4691 pnt.: 3. L. Schelvis 4585 pnt.; 4. P. de Boer 4505 pnt.; 5. mevr. Seysener 4479 pnt.; 6. B. Groosjohan 4327 pnt.; 7. mevr. v. d. Mey 4238 pnt.; 8. C. de Boer 4187 pnt.; 9. mevr. Warmenhoven 4153 pnt.; 10. mej. L. Paap 4046 pnt.; 11. J. v. d. Mey 3807 pnt.; 12. mevr. Postma 3800 pnt.; 13. mevr. Paap 3768 pnt.; 14. mevr. Bol 3624 pnt.; 15. mej. M. Paap 3420 pnt.; 16. mevr. De Boer 3308 pnt. Kleinkunstavond KAB De Culturele Dienst van de KAB te Be verwijk organiseert op Woensdag 30 Maart in het KSA-gebouw een kleinkunstavond, die wordt verzorgd door het ensemble „Voetlicht" met medewerking van de ra dio-actrice Jook v. d. Berg. Uitgevoerd worden onder andere: „Des Heren rech ters", van Kai Munk en „Om dertig zil verlingen" van drs. Jean Eykeler. Naar wjj vernemen zal de in Juni te houden wielerronde van Heemskerk, waaraan door profs zou worden deelge nomen, om financiële reden geen door gang vinden. Wel zal de ronde voor ama teurs in September doorgaan.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7