Ambon mag niet aanplakken in Velsen Op zestien April glijdt in Woubrugge Nederlands eerste „regeringstrawler" te water Bij Boot nadert de V.O. 2 zijn voltooiing Scholenbouw bracht tuinders- belangen weer eens ter tafel Alle medewerking voor representatief restaurant Timmerman zwoegde aan praalwagens Melkfabriek De Holland overgenomen door „Velsen" Beverwijk DRIJVEND LABORATORIUM Hoge Raad verwerpt vonnis politierechter Castricum WOENSDAG 23 MAART 1955 Maar de „passagiers" waren wat ontrouw Ook blinden krijgen thans een plaats in de maatschappij DEM gaat de bordjes intern verhangen Scheepvaart Vergunning en laadvermogen Hydroforen en poly-esthers j poor zout water. De aanrechtbladen in - hef laboratorium, dat ten behoeve bang de visserij straks zowel vangst als wa- Q ter, plankton als schelpen te verwerkend izal krijgen, worden gemaakt van poly-esther. Oftewel plastiek. Heemskerk's draverij op 1 September Zweefvliegers gaan weer starten CSV staat voor vijfde lustrum '1 VELSEN'S RAAD HEEFT ZICII GISTERAVOND tussen twee polen bewo gen.: die van de hier op het eerste gezicht niet thuis horende Ambonese kwestie en die van de pijnen der stadsuitbreiding ten koste van de Agrariërs. Ambon werd voor het forum der vroedschap gehaald, doordat de meerderheid van het college drie wethouders in dit geval afwijzend wilden beschikken op een aanvraag van een Amsterdams publiciteitsbureau om aanplakbiljetten op de door dit bureau gepachte Velsense borden te mogen aanbrengen met een opwekking tot het bijwonen van een meeting in de Haagse Houtrusthallen en de bekende slagzin Ambon moet vrij". Men vermoedde hier politieke tendenzen achter, hetgeen noch de minderheid van het college voorzitter en wethouder A s ch o f (C.H.) noch de rechtse fracties in de raad en enige Katholieke leden met deze meerderheid eens konden zijn. Mevrouw Ileijkoop (Vrijheid) vroeg er een interpellatie over aan en toen deze niet het gewenste resultaat opleverde, zette zij haar om in een motie, die in haar definitieve vorm het college verzocht het eenmaal ingenomen standpunt alsnog te wijzigen, echter niet nadat van alle kanten stellingen waren ingenomen over de Ambonese zaak op zichzelf en de al dan niet politieke tendenzen in de aankondiging van een vergadering. Mr. T o n i n o (Katholiek) haalde er tenslotte het statuut voor het Koninkrijk bij en stelde, dat de Nederlandse wet de vrijheid van Ambon zowel als van andere participanten in de Verenigde Staten van Indonesië erkent en zag uit dien hoofde geen enkel bezwaar sterker nog, hij achtte het een juridisch recht en zeker gèen politieke affaire. Mevrouw H e ij k o o p was het daar uiteraard ten volle mee eens: de kwestie Ambon heeft dan wel met politiek te ma ken, maar dat is louter landspolitiek. Het had haar ten zeerste bevreemd, dat Vel sen plotseling de openbare annoncering van een vergadering van deze stichting verbood en zij leidde daar uit af, dat de zaken nu pas goed in het partij-politieke vlak waren getrokken. Toen het college niet „om" ging, probeerde zij het met een motie, die, na een aanvankelijke misstel ling het verzoek tot het college richtte de kwestie opnieuw in overweging te nemen. Maar de interpellatie had inmiddels al een heel debat losgeweekt. De heer Lips (A.R.) kon mevrouw H e ij k o o p ten volle volgen: een opwekking tot het bijwonen van een vergadering was naar zijn smaak allerminst politiek op grond van de nieuwe rechtsorde in het Koninkrijk heb ben de Ambonezen bovendien het wettelijk recht op hun vrijheid en daar zal weinig aan te tornen zijn. Bovendien: als de rege ring geen bezwaar ziet tegen de vergade ring in de Hontrusthallen, wat wil Velsens raad dan? Als Katholieke fractievoorzitter viel de heer N u y e n s zijn voorganger bij en zijn geestverwant-collegelid wethouder Maas dus tegelijkertijd af, door te ver kondigen, dat ook hij geen bezwaar tegen de aanplakkerij had. al was zijn houding kennelijk in hoofdzaak gebaseerd op senti menten rond de Ambonese kwestie („naar mate de sympathie voor Ambon toeneemt, zakt die voor Indonesië"). Interruptie Dat ging de heer Verbeek (Arbeid) weer te ver, die hem dit bij interruptie duidelijk maakte, maar de heer Van Dongen sprong mee in de bocht en vond daarbij de heer VanOsvandeAbee- len (Arbeid) tegenover zich, met de op merking, dat men het verstandig of onver standig kan vinden, maar dat Ambon met zijn ganse tragiek in het politieke vaar water verzeild was, hoe dit ook gekeerd of gewend werd. „Het is immers een politieke strijd geworden in de Nederlandse volks gemeenschap, hoe Ambon het best te hel pen is?" En dan nog achtte hij het, aan hakend bij de woorden van de VVD-frac- tieleider in de Tweede Kamer dubieus, of de Ambonese zaak- gediend is met de ad vocatuur van Nederland in deze, die in druist tegen de Indonesische opvattingen hieromentrent. De heer V a n O s vond da.i ook geen enkele reden een aangelegenheid als dit aanplakken anders te behandelen dan welke politieke aanvraag ook. De heer Kruisman (comm.) droeg eveneens zijn overtuiging uit eerst had hij mevrouw Heijkoop wel gelijk moeten geven, ware het dan omdat hij de kwestie Ambon „als een affaire van olie en cultures" ontleedde, daarna ontwaardde hij in de heer N u y e n s een tweede Westerling en tenslotte hield hij zich toch maar bij het meerderheids standpunt van het college. Wethouder Visser (Arbeid) kreeg dit meerderheidsstandpunt te verdedigen en hij deed het met de stelling, dat dit een politieke zaak was en daarmee af. Dat had den alle sprekers trouwens wel laten door schemeren en het gemeentebestuur heeft in Maandag 28 Maart des avonds om half negen worden de medespelers in de histo rische optocht, die behoren bij de groepen 14, 15, 16 en 17, verwacht in het gemeente lijk vergaderlokaal aan de Abelenstraat. Allen zonder uitzondering. Niet alleen de generale repetitie, die over enige weken wordt gehouden is belangrijk. Ook de daaraan voorafgaande répetitie? zijn van importantié, al zal het velen niet zó lijken. Het is daarom zeer te betreuren dat er gisteravond, toen andere groepen werden geïnstrueerd, een twaalftal perso nen verstek liet gaan. De 5e Mei is niet ver af én wie zich heeft opgegeven om mee te doen, dient ook de consequenties te aan vaarden. De optocht móét slagen en de trouw aan de leiders mag niet worden op gezegd. Neen, dón de timmerman, die zich vrijwillig aanbood de praalwagens in el kaar te timmeren en die gistermorgen om 6 uur begon en er gisteravond om 9 uur nog dapper op los sloeg, moe, doodmoe, maar blij omdat hij zijn werk zag groeien. De ruimte in de Abelenstraat is beperkt en daarom moeten de heren Tobi en Van Weeren de repetities daar zo sober moge lijk houden, maar over enige weken wordt ér in de buitenlucht getraind en dan komt er meer armslag en kunnen de puntjes op de i gezet worden. Dan krijgen de lans knechten hun lansen en schilden te dra gen, dan tilt Van Limburg Stirum het zwa re wetboek en verwisselt de postbode zijn uniform voor de koningsmantel. Maar dan is er ook geen tijd meer om „bij te scha ven". Dat moet nu gebéuren tijdens die eerste twee repetities die iedere groeo krijgt. Daarom: kom als uw groép wordt opgeroepen. de leuze op de biljetten „Ambon moet vrij" dan ook in meerderheid een politieke kreet onderkend wanneer men dit toestaat, zal ook al het komende getolereerd moe ten worden, meende de wethouder met een duidelijke wenk in communistische rich ting. Vooraf gevraagd Het feit, dat het Amsterdamse publi citeitsbureau vooraf heeft gevraagd of er geen bezwaren waren, leverde al het be wijs, meende de wethouder, dat men zich ook aan die kant op glad ijs waande. Nee, zei de voorzitter, m r. M. M. K w i n t daar entegen: het is niet juist, de Ambonezen in hun oprechte pogingen hun goede zaak te verdedigen steun te onthouden: dat gaat boven de politiek uit, want hier is sprake van een vrijheidsstreven aan een kant, die Nederland en Oranje door de eeuwen trouw is gebleven. Er mogen dan senti menten met het minderheidsstandpunt uit B. en W. verweven zijn, ze zijn graag te accepteren en het is moreél niet verant woord „nee" te zeggen tegen deze strij dende groep mensen. Er is nogal wat over en weer gepraat in tweede ronde de heer T o n i n o kwam met het argument, dat de Ambone zen slechts het normale recht vragen var naleving van de wet en slechts wanneer de wet gewijzigd zou moeten worden, zou het hele geval terugkomen op politiek ni veau. Het werd nogal scherp allemaal, wethouder Visser verweet de raads voorzitter tweeslachtigheid, de voor zitter viel zijn juridische confrater Tonino bij en tenslotte kwam de „uitnodigende" motie van mevrouw Heykoop in stem ming, om met 13 stemmen voor en 15 tegen te sneven. II ondenbelasting In de lichtelijk geprikkelde stemming, door het voorafgaande opgeroepen, heeft de heer N u y e n s van wethouder A s c h o f f (Financiëri) nogmaals antwoord gekregen op het verzoek van de KAB om de hondenbelasting te verlagen: men heeft al tientallen jaren deze belasting op het zelfde peil gelaten, wat in feite neerkomt op belastingvermindering en bovendien was het de w et houder met enige verba zing opgevallen, dat deze KAB haar plan „rauwelings" aan de raad had gespuid, zonder voorafgaand overleg met de betrok ken wethouder, in dit geval hijzelf. Wat dé heer N u y n s als tip graag wilde accep teren en er meteen een open achterdeurtje uithaalde om de vraag nogmaals op een geschikter moment aan de orde te brengen. Rente voor huur bijdrage Het nieuwe millioen, te reserveren voor krotopruiming had bij dezelfde heer N u y e n s een plan doen rijpen: wanneer men uit dit geld een fonds zou kunnen creëren zou de rente kunnen dienen voor het opvangen van de huurverhoging der genen, die straks uit een goedkoop krot naar eén duurder volwaardig huis moeten verhuizen, maar veel contact kreeg hij er niet over bij de gemeentelijke schatbe waarder. De wijziging van de drankwet in dier voege, dat het aantal vergunningen binnen de gemeente hetzelfde blijft, ontlokte de geheelonthouder De Groot (Arbeid) een blijde juichkreet en de heer Andriesma (Katholiek) een vraag: zou het College kunnen meewerken om vergunningen wèl te verstrekken aan eventuele nieuwe on dernemers, die mettertijd wat meer leven In het maar magere Horeca-standje van I.lmuiden willen brengen middels een goed representatief établissement? Hier zag hij toch wel een dringende taak teneinde de ontvangst van vreemde lingen wat aangenamer te maken, en dat v/as de heer Lips met hem eens, ver wijzend naar artikel 5 van de drankwet, die juist deze materie regelt, welke opmer king hem een instemmend knikje van de voorzitter opleverde. Uitgezette drankvergunning tn Vergunningen komen wel eens raar terecht, onthulde de heer Schilling: zoals dé voordracht al méldt bestaan er drankvergunningen, die bij „niet prakti- sérende kasteleins" berusten en deze lieden slaan er een hartige sigarencent uit, door ze bij vergunningloze collega's uit te zetten. Hij zou het liefst via de Kroon een regeling zien, opdat alleen Horeca-mensen recht op een vergunning krijgen. De voorzitter was evenmin een be wonderaar van de huidige drankwet en zegde waar mogelijk medewerking toe wanneer er sprake is van een goed, nieuw restaurant hij dacht daarbij aan het Marktplein, het Plein 1945 of de omgeving van de haven. Scholencotnp.'t x Als sluitstuk kwam er ook deze avond weer een van die pijnlijke, edoch onvermij delijke grondaankopen aan de orde, waar mee de gemeente om der wille van haar uitbreiding een of meer tuinders moet duperen. Het betrof ditmaal de groei van de Brederodeschool, waar mettertijd een scholencomplex zal ontstaan, maar waar door een tuinder, die nog tot 1961 pacht- recht op de benodigde gronden heeft, in de knel raakt. Als vanouds kreeg de man een zegging kon doen, dat de onderhavige tuinder tenminste tot 1961 veilig is. Het geen de wethouder moeilijk kon doen, om dat hij niet kon oordelen over wat een vol gende raad en een volgend college over een zaak als deze dachten te beslissen. „Dan zijn er geen tuinders meer" werd wrang uit de raad opgemerkt en de heer N ij s s e n stelde de gemeente Amsterdam ten voorbeeld, waar een commissie poogt zoveel mogelijk te redden in gevallen, waar de wet leemten vertoont. „Maar dit is geen onteigeningsgeval," repliceerde wethouder Visser, hetgeen voor de beide raadsleden-agrariërs geen reden kon zijn dan maar, zoals de heer Nij Ssen het noemde „kapitalistisch de grond onder de tuinders vandaan te kopen, omdat de gemeente tenslotte toch het meest kan bieden." Er kwam stemming van en de KVP bleek niet in haar geheel met deze voordracht mee te gaan, terwijl ook de heer Markerink tegen stemde tenslotte kwam zij er met 16 stemmen voor toch door. Enige hamerstukken en een aantal be noemingen conform de voordracht rondden de zitting af. De exploitatie van de afdeling melk van de Castricumse melkfabriek De Holland Is overgenomen door de melkinrichting „Velsen". Waarschijnlijk heeft dit tot ge volg, dat de verenigde Castricumse melk- slijters weer hun melk en melkproducten van De Holland gaan betrekken, maar zeker is dit nog niet, daar men hierover nog aan het onderhandelen is. Tussen de vorige directie van De Hol land en de verenigde Cas>tricumse melk- slijters waren moeilijkheden ontstaan, die tot gevolg hadden dat de melkslijters het contract tot levering van melk en melk producten door De Holland niet verleng den. Vanaf Maandag betrokken zij alles van de Zaanse CMC. in verband waarmede de directie van De Holland overwoog te trachten in de Zaanstreek een af zetgebied te vormen, gepaard gaande met een concurrentiestrijd. Voorlopig zou men zich tot Wormerveer en Krommenie be perken, om later ook de andere gemeen ten in de Zaanstreek te benaderen. Na de overneming door „Velsen" zullen deze voornemens niet ten uitvoer worden ge bracht. Dank zij speciale opleidingsinstituten Niet langer Is het zó dat kinderen die blind zijn, of slecht kunnen zien, maar aan hun lot worden overgelaten en op de ge wone school moeten trachten mee te ko men. Dank zij ce speciale instituten, die hier voor in het leven zijn geroepen, krijgen zij onderwijs dat hen voor de maatschappij klaar maakt en kunnen zij een vak leren, waardoor de blinden zich niet langer de mindere voelen van anderen. Dit alles vertelde de heer G. Vlaming, propagandist van het Prot. Chr. Oplei dingsinstituut voor blinde kinderen „Bar- timeus" te Zeist, tijdens de Dinsdag in het Ned. Herv. verenigingsgebouw aan de Schans te Beverwijk gehouden filmavond. „Bartimeus" telt meer dan 120 leerlin gen, die bijna alle intern zijn. De heer Vlaming Vekte de aanwezigen op financiële steun te verlenen. Hierna werd een film vertoond, die op aangrijpende wijze weergaf hoe goed voor deze kinderen, die zoveel moeten missen, wordt gezorgd. 's Middags had van deze rolprent een voorstelling plaats voor de kinderen van de Christelijke scholen te Beverwijk. Onder grote belangstelling opende gis teravond de voorzitter, de heer Gelsing de jaarlijkse ledenvergadering van de afde ling tennis van de Beverwijkse R.K. sport vereniging DEM in hótel Parkzicht. Hij stelde de leden er van in kennis, dat de tennisbaan aan het Hofland is afge keurd en dat het bestuur besloten had een baan te huren bij de N.V. Duinwijck. Dit vraagt grote financiële offers en daarom stelde het bestuur voor de contributie te verhogen en wel voor senioren tot f21 en voor junioren tot f 17.50 per jaar, terwijl bij deelname aan de competitie f 5 per lid extra gevraagd zal worden om de kosten te dekken. Mocht echter een gunstig finan cieel jaar worden bereikt, dan zullen deze f 5 worden terugbetaald De vergadering accepteerde en de begroting voor het nieu we sezoen sloot met een batig saldo van f 1640, terwijl het kassaldo van verleden jaar een bedrag van f 154.33 aangaf. De verkiezing van een nieuwe secre- Alcyone, 22 te Santos. Algenib, 21 v. Victoria n. Ilheos. Alnati, 21 190 m. N.NO. Finisterre. Amsteldiep, 21 v. Hamburg n. Bona. Amstelland. 23 te Recife verw. Abbedljk, pass. 22 Vlissingen n. New York. Alkatd, 23 te Rotterdam verwacht. Almd'Jk. 20 te Vera Cruz. Altair, 21 te Rotterdam. Annenkerk. 22 v. Tabubar n. Shanghai. Arendskerk, 22 v. Colombo n. Aden. Argos. 22 v. Rotterdam n. Barcelona. Agatha. 2 te Sorong. Amerskérk, pass. 22 Guardafui n. Frëmantlè. Arendsdijk. pass. 22 Vlissingen n. Rotterdam Breda. 22 te Cristobal. Bantam. 18 te Los Ar.geles. Blommersdijk. pass. 22 Vlissingen n. Antw. Blijdendijk, 21 v. Rotterdam n. Baltimore. Boissevain. 22 v. Hongkong n. Singapore. Bonaire, 22 790 m. W.ZW. Madeira. Benlnkust. 22 Douala verwacht. Caltex Leiden. 22 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex Pernis. pass. 22 Ouessant n. Rotterdam. Caltex The Hague, pass. 22 Algiers n. Sidon. Caltex Utrecht, pass. 22 Oostp. Kreta n. Sid"i Cottica. 22 v. Funchai n. Plymouth. Demand. 22 te Rio Grande do Sul. Diemerdijijk, 21 v. Cristobal n. Jacksonville Delfshaven. pass. 22 Gibraltar n. Rotterdam. Eemdijk. 21 te Hamburg. Kernland, 21 te Rio Grande. Enpgano. 23 te Suez. Esso Den Haag. pass. 22 Gibraltar n. Sidon. Falco. 21 v. I.ivomo n. Genua. Gaasterland. 21 v. Bahia n. Rio de Janeiro. Groote Beer, 21 840 m N. Fayal. Groote Kerk. 21 v Djibouti n. Penang. Gaasterkerk. 181 v. Sydney n. Melbourne. Graveland, 21 te Amsterdam. Garoét. 22 dwars Djeddah n. Port Said. Gordias. 22 Finisterre gepass n. Antw. Heemskerk, 21 v. Adelaide n .Aden. Hoogkerk, 21 te Dar es Salaam verw. Hilversum. 22 160 m. O. Bahrein. Houtman, 22 v. Balikpapan n. Moji. Hydra. 22 v. Antwerpen n. Amsterdam. Joh. v. Oldenbarnevelt, 22 t.h.v. Elba Cape naai Aden. Krebsia, 21 v. Montevideo n Buenos Aires. Karimun, pass. 22 Aden Belawan. Kota Inten. pass. 22 Kp. Bon n. Rotterdam. Kota Baroe, pass. 22 Guardafui n. Suez. taresse werd uitgesteld wegens gebrek aan candidaten. Als laatste punt voor de pauze werd de nieuwe bestuursvorm van de sportvereni ging behandeld. De nieuwe vorm zal van een federatieve aard zijn met een neutrale voorzitter. Door deze vorm zullen diverse afdelingen opnieuw de Koninklijke goed keuring moeten aanvragen, daar tot op heden de Raad van Bestuur deze goed keuring namens de gehele vereniging be zat. Elke afdeling wordt geheel zelfstan dig, ook financieel. Slechts indien de fi nanciële toestand van een afdeling zoda nig verslechtert, dat de gehele vereniging hiermede te maken krijgt, zal het federa tief bestuur moeten en mogen ingrijpen. Over enkele weken zal in een algemene ledenvergadering deze gang van zaken worden besproken en zullen alle leden van de sportvereniging hieraan hun fiat moe ten geven. OP ZATERDAG DE ZESTIENDE APRIL, des ochtends om streeks elf uur zat de eerste volwassen trawler, die door de Nederlandse regering: zal worden gerederd, te water glijden: de nog naamloze en nu nog vrij onooglijke VO 2. de struise opvolger van het kottertje „Antoni van Leeuwenhoek". Bij de werf „De Dageraad" van de firma v.h. Wed. J. Boot staat het casco voorlopig nog op de hellingbaan een scherp gebouwd schip van 35.05 meter over alles, dat ontworpen is op snelheid eerder dan op kracht. Dat in de proeftank van de Delftse Tech nische Hogeschool tot het uiterste is doorgekiend. Vandaar dan ook die vreemd gebogen kimkielen en de geringe „buik" in het water, waar de oudgedienden onder de scheepsbouwers, die van proeftanks en deiningsproeven zo geen weet hehben en liever eens met het rechteroog dichtgeknepen langs de duimstok naar de visnamigheid van een trawler kijken, nog wel eens een woordje over vuil hebben gemaakt. Maar het is dan ook niet helemaal een volwaardige trawler, deze VO 2, want als drijvend laboratorium zal het schip meer zijn afgejaagd op het onderzoek dan op de visserij, zoals een trawler dat verstaat paar uur op, paar uur af. De nieuwste snufjes zullen er in verwerkt worden en dit wordt bijvoorbeeld de eerste Nederlandse visserman, de dieselelectrische aandrij ving krijgt. Niet zozeer om de nog jonge ontwikkeling van de dieselelectrische agregaten uit te proberen, maar veeleer van wege het voordeel, dat deze voortstuwing heeft voor een zeer langzame vaart. Bij plankton-vissen beslist onontbeerlijk, zoals de Antoni al meermalen tot zijn schade heeft moeten onder vinden. Het worden overigens geen zware mo toren, die in de motorkamer op hun fun damenten komen te rusten: twee diesels, die samen 240 paarden op de schroef zul len afgeven, maar de lijnen van het schip zijn zo uitgevallen, dat er nu al vaart in zit. Van der Giessen levert de electrische winch, waarvoor de dynamo ergens recht op binnenin het schip, ingebouwd in het dekhuis hangt, de overbrenging geschiedt met een wormwiel. Vluggerdje Half Januari werd in Woubrugge de kiel gelegd voor dit moderne schip. Nu al worden aan het casco de laatste toe bereidselen getroffen om het lanceerklaar te maken en als er dan na de zestiende van de volgende maand nog een maand of drie aan het inbouwen is besteed, zal Nederland weer op zee kunnen verschij nen met zijn aandeel in het internationale visserijonderzoek, zoals dat door de Direc tie der Visserijen alweer heel wat jaren wordt uitgeoefend met de „Antoni", die voorlopig nog door blijft varen. Het schip met zijn ruim 35 meter (30.60 tussen de loodlijnen), zijn breedte van 7,20 meter en zijn holte van 3 meter 70 steekt voor 2,52 meter diep en achter 3 meter 30. Daar zou genoeg ruimte te vinden zijn voor een paar duizend kisten vis, maar het visruim van deze trawler is nu net het onbelangrijkste aan zijn hele opbouw, want daar gaat het straks tenslotte niet om. Zodat er met een ruim van drie keeën volstaan werd. Het werkdek, dat aan de voorzijde door een ruime bak wordt afgesloten, bergt voorts nog een groot nettenruim onder zijn planken en direct achter de winch, bovendeks dus, zal het laboratorium een fikse ruimte vinden. Het komt uit op een gang met twee douches en twee toiletten, die weer naar de kombuis leidt en achter in is plaats gehouden voor een ruime longroom. De voorste manschappenver blijven zullen plaats bieden aan tien op varenden, die op dit centraal verwarmde schip weinig onvervulde wensen zullen vinden wat de accommodatie aangaat, want in twee éénpersoonshutten en vier twee persoonscabines is het daar wel uit te houden, zoals het eveneens achterin ge- riéflijk wordt met twee éénpersons- en twee tweepersoonshutten, bestemd voor de wetenschappelijke staf. Nautisch af Het stuurhuis wordt samengebouwd met waardig pleitbezorger in de heer M a r k e- kaartenkamer en schippershut en op die rink (A.R.), daarin terzijde gestaan door de heer N ij s s e n (Kath.), én dé kern vraag was weer, of het College géén toe- brug krijgen de modernste nautische in strumenten een plaats: een direct-aflees- bare log, hoogstwaarschijnlijk een asdic apparaat, een Decca plaatsbepaler, twee maal een echolood, een ELAC-Fischlupe en wat dies meer zij. Dat er slingerruiten in de brug worden aangebracht, zal na al deze perfectie nauwelijks meer verbazen het pleit alleen voor de grondigheid, waarmee deze trawler gereed wordt ge maakt voor zijn taak in de komende jaren. Het snel tot burgerrecht verheven over- één-kant-vissen wordt ook op dit schip toegepast, al zal het dekhuis daarmee niet de inwendige ruimte winnen, die er op de schepen van Gouda en andere „dichtge bouwde" trawlers mee is veroverd. Men zal namelijk aan boord van de V.O. 2 de uitgespaarde ruimte hard nodig hebben in de vorm van een vrij gangboord, zoals er ook op het achterdek heel wat vrije ruimte moet zijn voor nettenproeven. Deze trawler wordt ingericht voor elk soort visserij, die de Nederlandse vissers- De Hoge Raad heeft gisteren arrest gewezen in de zaak tegen de Heemsteedse expediteur J. G. N., die door de Economi sche politierechter te Haarlem was veroor deeld tot drie geldboetes van 75, omdat hij niet heeft zorg gedragen dat de vereiste vergunningsbewijzen in de vrachtauto's, waarin zand werd vervoerd, aanwezig waren. In het arrest heeft de Hoge Raad het vonnis van de politierechter vernietigd en de zaak ter verdere afdoening naar het Amsterdamse gerechtshof verwezen. Het betreft een zaak, die verband hou-it met de Wet Autovervoer Goederen en voor de eerste maal heeft de Ho?e Raad een zaak over deze wet behandeld. Mr. C. F. M. van Koppen had op 8 Fe bruari de cassatiemiddelen toegelicht en op 22 Februari had de procureur-generaal bij de Hoge Raad geconcludeerd tot ver wijzing van de zaak naar het gerechtshof te Amsterdam. De Hoge Raad heeft hierbij overwogen, dat ten aanzien van vergunningsbewijzen nimmer de eis is gesteld, dat zij het laad vermogen moeten vermelden, zodat in dien het niettemin tóch is geschied een overschrijding van het vermelde laadver mogen de geldingskracht van de vergun ning niet zal kunnen aantasten. Het laadvermogen drukt niet de maxi mum toelaatbare belading uit. doch duidt niet anders aan dan dat deel van de totale ter beschikking staande vervoerscapacitéit waarvoor de vergunning is verleend, aldus het arrest van de Hoge Raad. 8 De stalen masten van de nieuwe traw- Ier, die voor regeringsrekening thans in Woubrugge in aanbouw is en waarover wij onze lezers hierbij thans reeds een reportage kunnen bieden, vormen niet de enige moderne oplossing van be- 5 paalde scheepsbouwproblemen, die ook 5 in de visserij gaan doordringen: in ons r artikel worden er nog ettelijke meer ge- j noemd. Dat men ook „binnenwerks" aan alles heeft gedacht, wordt bewezen door de beide hydroforen, die de V.O. 2 mee i krijgt één voor zoet en een andere 1 vloot bedrijft en al is er niet op een voor roer gerekend, men zal de drijfnetten wel degelijk kunnen gebruiken: het kluisgat zit in de steven en de haringkop is straks op de winch aangebracht terug te vinden als op iedere rechtgeaarde logger. De traditionele kortebaandraverij te Heemskerk is voor dit jaar vastgesteld op Donderdag 1 September, aldus is mede gedeeld op de jaarvergadering van de harddraverijvéreniging, die Dinsdagavond In zaal Dam werd gehouden. Als vanouds bestond voor deze bijéénkomst van de zij de der leden een grote belangstelling en de voorzitter, de heer Th. J. Bisschop, sprak hierover zijn vreugde uit. Het afgelopen jaar is voor de vereniging zeer gunstig geweest en mede door het or ganiseren van het kampioenschap van Ne derland van de kortebaandraverij, zijn ook de financiën weer vooruit gegaan. Het ledental is constant gebleven en be draagt thans 407. De voorzitter herinnerde eraan dat de vereniging haar dertigjarig bestaan viert. Bij de bestuursverkiezing werden de he ren Th. J. Bischop en J. Rol herbenoemd. Het afgelopen jaar bracht voor de vereni ging een flinke financiële vooruitgang mee én het bezit bedraagt nu 952,30. Het bestuur stelt zich voor om mede werking te gaan verlenen aan de telken- jare door de V.V.V. te houden wielerron de. Ook de vereniging Koninginnedag zal hieraan gaan medewerken. Hoewel dit enig financieel riscio met zich brengt was de meerderheid der leden bereid het bestuur hierin vrij mandaat te verlenen. De Eerste Zaanse Zweefvlieg Club (E.Z.Z.C.) gaat Zondag 3 April een aanvang maken met het vllegseizoen 1955. Het P.W.N. heeft de club namelijk voor deze zomer opnieuw toestemming gegeven het terrein De Brabantse Landbouw, gelegen in de duinen tussen Heemskerk en Cas tricum, als strat- en landingsplaats te ge bruiken. Zaterdag 2 April bestaat de Castricumse sportvereniging CSV 25 jaar. Het bestuur zal 's middags om half drie in hótel Borst recipiëren en in dezelfde zaal zullen leden van de vereniging des avonds een revue opvoeren. Er is bal na. Zondag 3 April krijgt de CSV-jeugd een bonte avond voorgezet en Maandag 4 April zal de revue opgevoerd worden voor de donateurs. Deze avond wordt eveneens met een gezellig samenzijn besloten. Lieve Vrouwekerk 21 v. Marseille n. Genua. Limburg, 21 v. Port Said n. Beiawan. Laagkeik. nacht 22-23 te Chalna. Langkoeas, 23 te Djeddah. Loppersum, 22 te Port Talbot. Lemsterkerk, 22 200 m. ZW. Ouessant. Loosdreeht, 22 te Bremen. Luna, 22 zltermi. Mulderkerk, 22 te Genua. Mijdrecht, 20 te New York. Maas, 22 pass. Finisterre n. Oran. Manoeran, 22 v. Cheribon n. Tegal. Mariekerk 22 v. Nacala n. Mozambique. Meliskerk, 22 te Amsterdam. Mlrza, 22 v. Balikpapan n. Pladju. Noordam, 21 250 m. ZW. Valencia. Oranjestad, 21 510 m. NO. Flores. Overljsel, 22 nog te Adelaide. Oostkerk, 22 v. Hongkong n. Shanghai. Oranjefontein, 22 660 m. N. St. Helena. Ovula, 22 v. Bangkok n. Singapore. Prins Willem IV. pass. 22 Terschelling n. Antw. Rijnkerk 23 Kaapstad verw. Rondo, 22 te Barcelona. Rotula, pass. 22 Pantellaria n. Port Said. Roebiah, pass. 23 Maita n. Beyrouth. Rotti, 23 te Balikpapan. Salatiga, 22 v. Colombo n. Belawan. Salland. 22 v. St. Vincent n. Rio Grande. Sloterdijk, 19 v. Houston n. New York. Stad Haarlem, verm. 25-26 v. Narvik naar Rot terdam of Vlaardingen. Stad Vlaardingen, 23 Hoek v. Holland verw. n. Vlaardingen Salawati, 22 100 m. W. Runsal Jebel n. Suez. Sheratan, 22 650 m. NO. Tristan da Cunha. Stanvac Selo, 22 60 m. Z. Penang. Sibajak, 23 te Singapore. Slamat. 22 v. Priok n. Semarang. Soestdiik. 22 v. Tampa n. Mobile. Stad Dordrecht, 23 Palermo verwacht. Straat Mozambique, pass. 22 Sabang n. Loi Marquez. Sunetta, 23 te Geelorg. Tawali, 21 v. Mena el Ahmadi n. Damman. Teucer. 22 te Beiawan Tibia, pass. 22 Pantellaria n. Rotterdam. TJipanas, 21 v. Kaapstad n. Rio de Janeiro. Weitevreden. 22 te Priok. Wieldrecht, pass. 21 Malta n. Nynashamn. Westerdam, 21 190 jn. Z.ZO. Sable eil. Wonogiri. 21 v. NCW Orleans n. Baltimore. Willem Ruys. pass. 21 Finisterre n. Southampton Waterland. 21 te Buenos Aires. Waterman, pass. 22 Finisterre n. Rotterdam. Willemstad. 21 te Grenada verwacht. Zeeland (SSM), 22 te Biyth. KLEINE VAART Aeneas, 21 v. Sevilla te Amsterdam. Algarve. verm. 21 v. Rotterdam n. Rieme. Atlas, 21 v. Amsterdam te Kopenhagen. Admiralengraeht. pass. 22 Vlissingen n. Helsinki Albatros, pass. 21 Vlissingen n. Zeebrugge. Algarve, pass. 21 Vlissingen n. Gent. Amstelstroom, 21 v. Bristol te Amsterdam. Anna b. 22 v. Portsmouth te Fowey. Amigo. 22 v. Rotterdam te Kjoge. Audaica. 22 te Huil. Boreas, 21 v. Amsterdam te Kopenhagen. Bab T, 21 te St. Nazaire. Bil! S, pass. 22 Vlissingen n. Drogheda. Batavier I, pass. 22 Finisterre n. Bordeaux. Batavier II, pass. 21 Finisterre n. Casablanca. Beekbergen, 22 v. Loriënt te Requejada. Bernard John, 22 te Beyrouth. Bernisse, 21 v. Barcelona n. Kiogslynn. Binnenhaven, pass. 21 Kp. Vincent n. Cork. Bree Helle,.verm. 22 v. Rotterdam n. Londen- Casablanca, 21 v. Rouaan n. Casablanca. Continental, 21 v. Vlissingen n. Aberdeen. Cool ha ven, pass. 22 Kp. Vincent n. Cork. Coolsingel, verm. 22 v. Antwerpen n. Dublin. Corrie b, 21 v. Bilbao n. Rotterdam. Caipe Diem, 211 v. Amsterdam n. Harlingen. Daje Bohmer. 21 v. Carthagena n. Rotterdam. Deo Duce, 21 fe Rouaan. Depa, 21 v. Plymouth n. Fowey. Diligentia, 21 v. Kingslytin n. Thameshaven. Doklaan, 21 v. Liverpool n. Port Talbot. Dollard, pass. 21 Kiel n. Aarhus. Driebergen, 22 v. Requejada n. Terneuzen. Diana V, pass. 22 Vlissingen n. Londen. Domburgh, 21 v. Duinkerken n. Londen. Duiveland, verm. 21 op de Tyne. Ellewoutsdijk, 21 v. Ahtwerpen te Waterford. Eyo S. pass. 22 Vlissingen n. Rotterdam. Evertsen, 21 v. Amsterdam n. Londen. Flevo, 22 v. Bordeaux te Amsterdam. Fraternité 22 v. Vlissingen n. Boness. Flora. 21 te Zaandam. Gerrie S, 22 Ve'.sen verwacht. Gerd. 21 v. Amsterdam n. Harlingen. Gerrie S. 22 te Velsen. Grebbestroom, 21 v. Manchester te Amsterdam Haskerland. 22 v. Grangemouth n. Rotterdam. Haaksbergen. 22 v. Jersey n. Guernsey. Heem ra ad singel, 21 v. Ayr n. Belfast. Henrica. 22 v. Dublin n. Manchester. Helios. 21 teKokiing. Henrica b. 21 v. Garston n. Westport. Hoflaan. 21 v. Middlesbro n. Rotterdam. Ida Pieter, verm. 22 v. Milfordhaven naar Poortershaven. Ingeborg, verm. 22 v. Aarhus n. Rotterdam. Joost, 18 v. Antwerpen n. Tonnav Charente. Kortenaer, 21 v. Portsmouth n. Roscoff. i.acra. 21 te Amsterdam. Lies. 21 v. Gooie te Sables d'Olonne. I.arix. 13 te Gooie. Manie, 21 v. Karlshamn n. Stockholm. Midas, 22 v. Messina te Amsterdam. May Mere. verm. 22 v. Antwernen n. Londen. Marcella. 22 v. Le Havre n Rotterdam. Maria. 20 v." Arbroath te Wh tstable. Mees Cremp-, 21 v. wterford te Jersey. Mereurlus. 22 nog te Delfriil. Merwestad. verm. 23 v. Delfzijl n. Stockholm. Mvfem. pass. Brunsbdttel n. Stockholm. Mvnells, 21 v. Genua te Barcelona. Marianne, v°rm. 23 v. Gothenburg n. Rouaan. Nioh». 22 v. Rotterdam te Amsterdam. Nepitle b. 22 v. R°quejada n. Calais. Nettie. 21 te Nantes. Nieuwehaven 21 te Malmö Oosterburirh. 21 v. Oskarvhamn n. Rotterdam. Oranjepolder, 21 v. Burriana n. Liverpool. Ortile R, pass. 22 Vliss'ngen n. Antwerpen. Oleum, pass. 21 Vlissingen n. Antwerpen. Pavo. 18 v. Londen n. Nantes. Ponto, 19 te Huil. Ponza, 18 te Preston. Phidias, 21 te Amsterdam. Platb, 22 v. Oran te Amsterdam. President Roosevelt, pass. 22 Vlissingen n. Balllna Phecda, 21 te Casablanca. Rapid, 21 v. Le Havre h. Parijs. Realta, 21 v. Malmö n. Ronneby. Rijnhaven, 21 v. Casablanca n. Safl. Setas, 22 v. Swansea n. Amsterdam. Sporota, 21 v. Fowey te Amsterdam. Sllvretta, pass. 21 Kiel n. Kopenhagen. Spurt. 21 v. Rotterdam te Eiseneur. Theano. 21 te Amsterdam. Tyro. pass. 21 Lizard n. Belfast en Dublin. Ton S. 22 nog te Avor.mouth. Twente. v. Antwerpen te Vlissingen. Taurus, pass. 22 Vlissingen n. Londen. Tilly. 18 te Bayonne Viking. 22 te Manchester verw. Volharding, verm 2 v. Carthagena n. R'dam. Vrouwepolder, 22 Kingslynn verwacht. Vitesse, pass. 21 Vlissingen n. Stockholm. Vliestroom, 22 v. Liverpool te Amsterdam. Vrede. pass. 22 Vlissingen n. Antwerpen. Veenenburgh. 21 te Middlesbro. Westpolder. 25 Antwerpen verwacht. Wota, pass. 22 Vlissingen n. Antwerpen. Walenburgh. 21 v. Jersey. Westersingel. 22 Swansea verwacht. Westkust. 21 v. Brest te Antwerpen. Wickenburgh pass. 22 Dover n. Casablanca. Wlebold Bohmer, verm. 22 v. Tanger n. Cartha gena. Wim, 21 te Rochester. SLEEPVAA&T Humber. 21 570 m. ZO Guardafui met 2 zuigpr*. Oceaan. 21 60 m. Z. Kreta met zuiger. Oostzee. 21 v. Newcastle n. Rotterdam. Tyne. 21 120 m. NW. Finisterre met baggermo len en bak. Waterweg. 21 v. Newcastle n. Rotterdam. Wittezee. 21 pass. Ceylon n. Chittagong met 2 sleepboten.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9