RANG Heeft Nederland medezeggenschap over gebruik van atoomwapens? Met de H-bom behoeft thans nog geen rekening te worden gehouden Agenda voor Haarlem Eisenhower voelt wel iets voor conferentie met Russen Parijs legt zich neer bij de Duitse herbewapening Eerste Kamerleden vragen: Begroting van Oorlog en Marine *t)e petsrtópeunf. van ctemsk 2&uj. Minister Beel over de B.B.: Meisje van 24 jaar te Tilburg vermoord Nederland duchtig op vacantie in 1954 Washington draait enigszins bij Geen atoomwapens voor de Zweedse defensie Vijf jaar Republiek Zuid Molukken DONDERDAG 24 MAART 1955 Verzending van zeepost Bergen aan Zee heeft nu twee V.V.V.-bureaux $1 ÜQ Kerkelijk Nieuws Zweden is niet de moeite waard Urker vissersvaartuig gestrand bij Noorderhaaks Ga niet in Mei naar herdenkend Nederland Herdenking op 23 April in Houtrusthallen De Eerste Kamer heeft gistermiddag laat nog een begin gemaakt met de behandeling van de begroting van Oorlog en Marine. De heer Ruys de Beerenbrouck verklaar de namens de KVP-fractie dat het gebruiik van atoomwapens alleen moreel geoorloofd is indien zij worden gebruikt voor een effectieve zelfverdediging. Hij vroeg of Nederland in het kader van de NAVO zijn medezeggenschap over het gebruik van atoomwapens heeft prijsgegeven. Beslis sen alleen anderen over dit gebruik of hebben zij er reeds over beslist? Bij een overwicht van het Sovjet-blok lijkt de conclusie gerechtvaardigd dat het tactisch gebruik van bescheiden atoomwapenen moreel geoorloofd is en uit een oogpunt van militair beleid gewenst moet worden geacht. Wat het strategische gebruik van het atoomwapen betreft, kan men na nauwgezette overweging tot dezelfde con clusie komen, maar die ligt minder voor de hand. Nu het menselijk vernuft de atoombom heeft uitgevonden is het geluk kig, aldus de heer Ruys de Beerenbrouck, dat deze uitvinding niet het eerst is gedaan in het kamp, waarin de elementen van het kwaad de boventoon voeren. Vanwege de grote betekenis ter voorkoming van het uitbreken van een oorlog moet aanmaak op grote schaal van atoombommen ge wenst worden geacht. Maar het is de vraag of het efficiënt is dat ook Frankrijk en Canada atoombommen gaap produceren. Het gebruik van de atoombommen voor een strategisch doel is afschuwelijk en de tegenstelling dringt zich op, dat het ge bruik moreel niet geoorloofd kan zijn maar uit een oogpunt van militair beleid wel. In de verdediging is het gebruik mis schien moreel wel geoorloofd, maar in het dichtbevolkte Europa kan dat toch onver standig zijn vanwege de gevolgen als ook de vijand dan atoombommen gaat gebrui ken. Het niet kennen van de acties of reacties van de vijand is de grote moeilijk heid. Wie garandeert dat de vijand inder daad het atoomwapen minder heeft ont wikkeld dan het Westen, zoals wordt be weerd? Vast staat dat de vijand zich aller minst gebonden acht aan morele normen. Daarom is het wel belangrijk dat Neder land kan meespreken over een eventueel gebruik van de atoombom. Welke conse quenties heeft het atoomwapen voor de opbouw van het leger? vroeg de heer Ruys de Beerenbrouck tenslotte. Ook de heer De Vos van Steenwijk (WDj vroeg naar de gevolgen van het ge bruik van de atoomwapens voor de op bouw van het leger. Is het wel gewenst betrekkelijk grote eenheden te vormen en zou het niet beter zijn het zwaartepunt van de defensie te verleggen naar de luchtmacht? De minister voelt daar niet voor omdat het „ouderwetse" leger onmis baar blijft. Moeten wij dan maar wachten op aanwijzingen uit Parijs van de NAVO? Of kunnen wij zelf initiatief nemen? In NAVO-verband is afgesproken dat de militaire deskundigen de atoomwapens in hun plannen zullen opnemen, maar dat het gebruik er van voorbehouden blijft aan het politieke gezag. Uit die mededeling van de minister "heeft de heer De Vos van Steen- wijk de conclusie getrokken dat het poli tieke gezag in Washington wordt bedoeld en dat Nederland geen medezeggenschap zal hebben. Maar zal het mogelijk zijn het gebruik van de atoomwapens over te laten aan het politieke gezag? Zal de militaire bevelhebber op een beslissing daarvan kunnen wachten? Om half acht werd de vergadering, die had geduurd van 's morgens half elf af ge sloten. Volgende week wordt de behande ling van de begroting van Oorlog en Mari ne voortgezet. Met de volgende schepen kan zeepost wor den verzonden. De data, waarop de corres pondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: m.s. „Willem Ruyséé <5 April); Ned. Nw Guinea: m.s. „Bintang" (7 April); Ned. Antillen: ms. Delft" (29 Maart); m.s. „Adonis" (5 April); Suriname: m.s. „Schie" (5 April); Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Winchester Castle" <26 Maart); m.s. „Boschfontein" (5 April); Canada: s.s. „Waterman" (30 Maart); m.s. „Westerdam" (31 Maart); Argentinië: m.s. „Yapeyu" (26 Maart); m.s. „Brasil Star" (29 Maart); Chili: m.s. „Westerdam" (31 Maart); Brazilië: m.s. „Brasil Star", (29 Maart); s.s. „Presidente Peron" (2 April); Australië: via Engeland (26 Maart) s.s. „Stratheden" <31 Maart); Nieuw Zeeland: via Engeland (26 Maart) en <2 April). Onlangs is de Vereniging voor Vreemde lingenverkeer van Bergen (N.H.) door de V.V.V. van Bergen aan Zee en een drietal hotelhouders aldaar in kort geding gedag vaard, waarbij geëist werd dat de V.V.V. Bergen niet de naam Bad-Bergen mocht voeren en geen informatiebureau te Ber gen aan Zee mocht hebben. De eerste eis werd door de president van de Alkmaarse rechtbank toegewezen. Voor wat het informatiebureau betreft werd geen uitspraak gedaan wegens de toezeg ging van V.V.V. Bergen dat zij geen bu reau te Bergen aan Zee zou openen tijdens de onderhandelingen tussen beide V.V.V.'s. Nu de V.V.V. te Bergen op 11 Maart toch een informatiebureau te Bergen aan Zee heeft geopend, hebben de V.V.V. en de drie hotelhouders te Bergen aan Zee nog maals een kort geding aanhangig gemaakt waarbij sluiting van dit informatiebureau werd geëist. Dit kort geding werd Woensdag behan deld. Mr. H. Scholten pleitte namens eisers voor inwilliging van het verlangde. Een tweede bureau zou verwarring kun nen wekken en de vreemdelingenstroom naar Bergen aan Zee stuiten. De president van de rechtbank zal Maan dag vonnis wijzen. Intussen heeft de secretaris van de V.V. V. te Bergen zijn functie neergelegd, om dat hij zich niet kan verenigen met het beleid van de voorzitter. ADVERTENTIE Let op de naam RANG op het beschermende omhulsel Ned. Hcrv. Kerk Beroepen te Woudsend (toez.) A. Meije- ringh, vic. te Schonebeek; tot legerpred. door de gen. synode J. C. Koppert, laatste lijk pred. te Drumpt. Aangenomen naar Landsmeer (N.H.) dr. R. Boon. prop. te Amsterdam; naar Schoon hoven J. J. Moll, legerpred. woonachtig te De Bilt, die bedankte voor Ridderkerk en voor Oudshoorn; naar St. Philipsland F. v. Dieren te Hoornaar, die bedankte voor Loenen aan de Vecht; naar Ommerlander- wijk-Zuidwending D. Noordman, vic. te IJselmonde, die bedankte voor Westmaas (toez.). Bedankt voor Ouderkerk aan de IJsel J. T. Doornenbal te Oene (Geld.). Beroepen te Alblasserdam J. C. Kool schijn te Ommen. Geref. Kerken Tweetal te Leeuwarden (7e pred.pl.) L. J. Boeijinga te 's-Gravenzande en H. B. Weyland te Hasselt. Aangenomen naar Amsterdam (als gods dienstleraar bij het Chr. M. O.) F. R. M. Elders, cand. te Amsterdam-Zuid. Beroepen te Oostvoorne J. J. Lamme, cand. te Haarlem. Aangenomen naar Dwingelo J. v. Nierop, cand. te Andijk-O., die bedankte voor Raamsdonk-Drimmelen, Oudehorne, Mole naarsgraaf-Brandwijk en Giessen Oud- en Nieuwkerk. Geref. Kerken art. 31 K.O. Bedankt Kampen. voor Den Helder G. Visée te Geref. Gemeenten in Nederland Bedankt voor Ede F. Mallam te Brui- nisse. Beroepen te Rotterdam-Zuid M. v. d. Ketterij te Alblasserdam. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Delft H. C. v. d. Ent te Wer kendam. De kleindochter van Koning Haakon van Noorwegen, Prinses Astrid, heeft enkele dagen geleden een cursus beëindigd, waarop zij haar kennis van huishoudelijk werk heeft uitgebreid. Prinses Astrid (links) bereidt hier met haar lerares een cake, die llolmenkollen ski-heuvel in de omgeving van Oslo, voorstelt. Woensdagmiddag omstreeks vier uur is op de Lovense Kanaaldijk langs het Wil- helminakanaal in Tilburg het stoffelijk overschot gevonden van een meisje. Vol gens mededeling van de politie is dit meis je de 24-jarige mej. C. T. uit Rijen, op gruwelijke wijze vermoord. Onmiddellijk nadat de politie de vondst ter kennis was gebracht is zij met het on derzoek begonnen. De Lovense Kanaaldijk is over circa een kilometer lengte afgezet. De officier van Justitie bij de arrondisse mentsrechtbank te Breda, mr. J. W. Bosch, en de substituut-officier, mr. D. Bins, heb ben ter plaatse een onderzoek ingesteld. De politie maakt bij haar nasporingen gebruik van speurhonden. De Lovense Kanaaldijk loopt op enige honderden meters afstand van en vrijwel evenwijdig aan de drukke rijksstraatweg Tilburg-'s Hertogenbosch. De commissaris van de justitionele dienst der gemeentepolitie te Tilburg deelt nog het volgende mede: Er is komen vast te staan, dat mej. T Dinsdagavond met de trein van ongeveer 18.30 uur uit Gilze-Rij- en naar Tilburg is vertrokken en daar is uitgestapt. Aangezien het mogelijk is dat reizigers of inwoners van Tilburg het meis je hebben gezien nadat ze uit de trein is gestapt, alleen dan wel in gezelschap, ver zoekt de commissaris allen die enige inlich ting kunnen geven zich terstond tot hem te wenden: telefoon K 4250-24444. Het sig nalement luidt; lang 1.60 m tot 1.65m, ten ger figuur, blootshoofds, donkerblond hoog kapsel dat waarschijnlijk kort geleden is ge permanent. Ze was gekleed in zwart-wit gespikkelde tweedjas, gele shawl, groen blousje, zwarte rok, lichte nylonkousen, zwarte schoenen, model „flatje". Het staartstuk van een Amerikaans transportvliegtuig, dat verongelukte nabij Honoloeloe. De 66 inzittenden van het toestel kwamen om het leven. De ramp gebeurde, toen het toestel tegen een bergkam vloog. (Radiofoto ANP). ADVERTENTIE MIJNHARDTJES: sterk® bestrijders van kou en griep. DONDERDAG 24 MAART Minervatheater: Heemsteedse Kunstkring; „Quoat-Quoat", Het Kamertoneel uit Brus sel, 8-15 uur. Zuidcrkapel: J. Sevensma, 8 uur. Hóiel Royal: Lezing Ned. Ver. voor sexuele hervorming, 8 uur. Lido: „Muiterij op de Caine", 14 jaar, 6 45 en 9.15 uur. Studio: „Muiterij op de Caine", 14 jaar, 645 en 9.15 uur. Luxor: „De woestijn leeft", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sabrina", alle leeft-, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Stel je voor, dat ik de dominee trouwde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Désirée", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 25 MAART Wilhelminastraat 22: Vereniging van Spiri tisten „Het Licht", o,15 uur. Palace: „Dési rée", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Itoxy: „Het dodendal", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Wij zoeken millioimairs", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Les enfants du Paradis", 18 jaar, 2 en 8 uur. Luxor: „De woestijn leeft", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Odyssee", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en P.IS uur. Frans Hals: „Wij zondaren", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Berlijn.... Oost- Stae!", 18 jaar, 8.13 uur. Uit de voorlopige resultaten van een recent onderzoek, ingesteld door het Cen traal Bureau voor de Statistiek naar de wijze van vacantiebesteding der Neder landse bevolking in 1954 blijkt, dat van de naar schatting 3,7 millioen werkenden van 19 jaar en ouder ongeveer 45'/», of wel 1,7 millioen zijn vacantie buiten de eigen woonplaats doorbracht. Ongeveer 32'/» bracht de vacantie in eigen land door, ter wijl 13'/» naar het buitenland ging. Voor de diverse maatschappelijke groe pen blijken deze percentages echter zeer verschillend te zijn. Van de arbeiders ging 33 '/o met vacantie buiten de eigen woon plaats (5 naar het buitenland en 28 in eigen land). Voor de zelfstandigen was het percentage gelijk aan dat voor de ar beiders, doch van deze categorie ging 16 */o naar het buitenland, terwijl 18% de va cantie in Nederland zelf doorbracht. Bij de employé's was het percentage, dat met vacantie buiten de woonplaats ging aanmerkelijk hoger dan bij de arbeiders en zelfstandigen. Het percentage bedroeg ongeveer 68 (22 #/0 buitenland en 46 Ne derland). Van de employé's met een inko men van minder dan 5000 ging 63 met vacantie (buitenland 18 en eigen land 45%); van de employé's met een inkomen van ƒ5000 tot ƒ10.000 75% (27% buiten land en 48 eigen land). (Van onze correspondent in Washington) Eisenhower's persconferentie heeft het standpunt van de Amerikaanse regering ten opzichte van een eventuele conferentie op hoog niveau aanzienlijk duidelijker ge maakt. Het bleek dat zich een evolutie vol trokken heeft in de hoogste regeringskrin gen en deze ontwikkeling kan van belang zijn voor de komende gebeurtenissen in de wereldpolitiek. Nadat de verdragen van Parijs geratificeerd zullen zijn, acht Eisen hower de tijd gekomen voor een polsende conferentie met de Russen. Zulk een conferentie zou aan een even tuele bijeenkomst van staats- of regerings hoofden vooraf moeten gaan. Eisenhower zou er geen bezwaar tegen hebben indien deze polsende conferentie zonder agenda gehouden zou worden. Hij wekte verder de indruk dat hij niet al te rigoureus zou zijn tegenover de Russen inzake zijn eisen dat zij vooraf blijk zouden moeten geven van hun goede trouw. Dit laatste betekent ccn niet onbelang rijke accent-verschuiving in deze kwestie. De president ontleende enige hoop aan de mutaties die zich onlangs in het Kremlin voltrokken hebben. Een ander belangrijk nuance-verschil openbaarde zich in de manier, waarop de premier over eventuele onderhandelingen met de communistische Chinezen sprak. Hij noemde het namelijk een academische vraag of men hen bij de onderhandelingen zou betrekken, omdat zij gedurende de laatste tijd alle pogingen tot overleg afge wezen hadden. Ook in dit opzicht open baarde zich dus een interessant verschil van toon. Enkele maanden geleden was het in Amerika namelijk nog min of meer taboe te spreken over serieuze onderhan delingen met communistisch China. Gelijk bekend, heeft de democratische senator George het initiatief genomen in zake een conferentie oo hoog niveau. Veel van wat thans in Washington gebeurt, houdt verband met de binnenlandse poli tiek, namelijk de presidentsverkiezingen van 1956. Dit geldt evenwel niet voor George's welgemeende actie. Men krijgt de indruk dat Eisenhower's inzicht in deze meer overeenkomt met dat van de demo craat George dan met de opinie van de reoublikein Knowland, die op dit moment afkerig schijnt te zijn van iedere Oost- West-conferentie, omdat hij een mislukking meer vreest dan gebrek aan overleg. Deze stelling behoeft echter niet juist te STOCKHOLM (Reuter/ANP/AFP) De Zweedse minister van defensie. Tor sten Nilsson. heeft verklaard, dat Zweden nog geen atoomwapens zal invoeren of vervaardigen. In antwoord op een rede van de conservatieve leider Hjalmarsson, die aangedrongen had op het aanschaffen van tactische atoomwapens, verklaarde de minister in het defensiedebat, dat het on verstandig zou zijn het beperkte aantal Zweedse atoomgeleerden op dit tijdstip atoomwapens te laten vervaardigen. Het invoeren van dergelijke wapens voor de defensie is wegens de hoge kosten, uitge sloten. Naar de mening van Nilsson is Zweden een te dun bevolkt land om een aanval met een waterstofbom de moeite waard te maken. De beide kamers van het Zweedse par lement hebben de militaire begroting goed gekeurd. Radio-actieve storing De proeven met atoombommen vormen een belemmering voor het oudheidkundig onderzoek, zo heeft Bengt Thordeman van de Zweedse rijksdienst voor oudheid kundig onderzoek meegedeeld. Volgens een verslag in „Dagen Nyheter" zei Thorde man, dat voor de bepaling van de ouder dom van in de grond gevonden voorwer pen de snelheid, waarmee in de voorwer pen aanwezige radio-actief koolstof ver gaat, wordt gemeten met een afwijking van niet meer dan 150 op de tienduizend jaren. Het is echter niet mogelijk tot de finitieve resultaten te komen tengevolge van de variërende hoeveelheid radioacti viteit in de lucht. Deze storingen, die zich in Stockholm in sterke mate voordoen, zijn volgens Thordeman een gevolg van de atoombomproeven. zijn. Is inderdaad geen overbrugging van de moeilijkheden mogelijk, dan is het wel licht goed dat de wereld zich daar helder bewust van wordt. In kringen van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken is Eisenhower's ver klaring, dat er terreinverkennende bespre kingen tussen Oost en West moeten wor den gehouden zodra de Parijse accoorden zijn bekrachtigd, met instemming ontvan gen. Men wijst er in deze kringen op, dat premier Faure steeds voor een dergelijk overleg heeft gepleit. Te Bussum is op 76-jarige leeftijd over leden generaal-majoor b. d. G. Dames. Generaal Dames heeft bij de infanterie ge diend in verscheidene Nederlandse garni zoenen en ook drie jaar in West-Indië. Hij werd gepensionneerd als kolonel bij de gene rale staf doch in de mobilisatie van 1939-1940 werd hij in de rang van generaal-majoor teruggeroepen. De crematie van zijn stoffe lijk overschot is vandaag in alle stilte ge schied. De minister van Binnenlandse Zaken, prof. Beel, heeft in de Eerste Kamer medegedeeld dat in de plannen van de BB-organisatie tot vermindering van de gevolgen van de A-bom voorlopig rekening wordt gehouden met een uit breiding van de ziekenhuisruimte met 100.000 bedden. Dank zij de Lucht wachtdienst zal het in het algemeen mogelijk zijn in geval van een bom bardement de bevolking ten minste acht minuten te voren te alarmeren. De evacuatie-maatregelen zullen zo worden getroffen dat ook een sDontane evacuatie, zonder dat van overheids wege het sein daartoe is gegevem, kan worden opgevangen. Het is mogelijk dat de bevolking van een grote stad, als er iets is gebeurd, uit angst op de vlucht slaat. Dan moet de vluchtelingen onderdak kunnen worden verschaft. Minister Beel zei voorts nog dat de mili taire dienstplichtigen voor de rijksmobiele colonnes zullen worden opgeleid in twee herhalingsoefeningen van telkens dertig dagen. Veertien dagen na 1 April 1956 zullen de eerste manschappen volledig zijn opgeleid. Geleidelijk wordt het aantal uitgebreid. In dien onverhoopt voor 1961 de rijksmobiele colonnes zouden moeten optreden, dan zullen de getrainde dienstplichtigen over de 23 colonnes worden verdeeld en worden aangevuld met andere dienstplichtigen voor eenvoudige diensten. Het allereerste begin van BB-activiteit in oorlogsomstandigheden is opgedragen aan het militaire apparaat: de Luchtwacht dienst. Dan komt de grote, vrijwillige bur gerlijke BB. Het sluitstuk, de rijksmobiele colonnes, is weer militair. De ontwikkeling van de atoomwapens moet nauwkeurig worden gevolgd. Maar, zo zei de minister, er is geen reden thans reeds rekening te houden met de H-bom. De militairen, die dienst doen bij de rijksmobiele colonnes zullen een militair uniform dragen met een BB-onderschei- dingsteken. Voor de grote BB-organisatie zal geen enkele vorm van dienstplicht wor den ingevoerd. Bij Kijkduin is het vissersvaartuig l'K 69 aan de grond gelopen. Woensdagavond om kwart over elf ram de kustwacht Kijk duin fakkel-noodsignalen waar. Wegens het lage water kon de Dorus Rijkers vannacht het scheepje niet berei ken, maar hedenmorgen om 8 uur werd weer uitgevaren. Tegen elven is de „Dorus Rijkers" in de haven van Nieuwediep teruggekeerd met aan boord de vier opvarenden van het vis sersvaartuig „Urk 69", dat vannacht op de Noorder Haaks is gestrand. De „Urk 69" lag bij laag water geheel droog en de be manning van de reddingboot moest een vlet uit Nieuwediep aan boord nemen om de gestrandse vissers van hun schip naar de reddingboot te kunnen brengen. De man nen hebben hun schip verlaten omdat het zeer ongunstig is gelegen en het gevaar be staat, dat de reddingboot bij opkomende wind geeri hulp meer zal kunnen verlenen. Schipper Kramer van de „Urk 69" is om elf uur vanochtend met zijn mannen veilig en wel in de haven van Den Helder aange komen en aan wal gezet. ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Parijs) In het Palais du Luxembourg, de zetel van de Raad der Republiek ofwel de se naat, zijn de debatten over de Parijse ac coorden begonnen, die vandaag en morgen zullen worden voortgezet. Ilet Luxembourg, een bouwwerk In quasi Griekse stijl, gevuld met veel pompeuze beelden, heeft sedert 1946, toen de eerste na-oorlogse internatio nale conferentie werd gehouden, zo'n mas sale toeloop niet meer gekend. Het hele blok in deze overigens vrij rustige wijk was door politie-agenten omsingeld, die te vergeefs wachtten op de colonnes commu nistische manifestanten, die „PHumanité" had aangekondigd. Binnen heerste een opgewonden drukte van politici, diplomaten, journalisten en andere belangstellenden, die men in dit parlementsgebouw, dat anders een wat in geslapen indruk maakt, al evenmin ge woon is. De debatten zijn tot dusverre in grote kalmte verlopen en geen enkel inci dent heeft zich voorgedaan. Ment kent de inzet van deze discussie: de senatoren hebben het in hun macht door middel van een amendement de accoorden naar de National Vergadering terug te ver wijzen om ze aldus op de lange baan te schuiven, zo niet te torpederen. Er stonden gisteren, behalve de negen rapporteurs, al een veertigtal sprekers ingeschreven, waar van er vier met amendementsvoorstellen in hun zak liepen. Het eerste initiatief uit het kamp der tegenstanders, had premier Faure spoedig onder de knie: het hele ka binet heeft zich solidair achter de accoor den gesteld, zo verklaarde de minister president. De voornaamste spreker was de Gaullist Michel Debré, die het algemeen rapport voordroeg. Debré, die tot voor kort, even als generaal De Gaulle, de Duitse herbe wapening nog afhankelijk wilde stellen van een nieuwe poging om met Moskou tot overeenstemming te komen, had op ver schillende bepalingen nog wel critiek, maar hij adviseerde tot ratificatie. Hij vond de accoorden althans stukken beter en aanne melijker dan de begraven E.V.G. en hij er kende voorts de juistheid van Faure's stel ling dat Frankrijk machteloos geworden was door zich nog langer tegen de Duitse herbewapening te verzetten. De conservatieve Senator Armengaud, legde de vinger op de wonde piek, die de regering bezwaarlijk kan maskeren. Bij de behandeling in de Nationale Vergade ring had Mendès-France destijds de op richting van een wapengemeenschap een der grondpijlers der accoorden genoemd. Het is nu echter wel zeker dat er van deze wapcnpool niets zal komen. Ook deze con servatief, die rapporteur was voor de eco nomische commissie, diende een amende ment in waarin allereerst de oprichting van een wapenpool geëist wordt. Het is wel zeker dat deze tekst de inzet zal vormen van de strijd tussen voor- en tegenstanders. Een laatste punt dat de senatoriale aan dacht bezig zal houden is de Saar-kwestie, vooral met het oog op Aqicrikannse en En gelse garanties, waarover bondskanselier Adenauer in de Bondsdag enigszins dub belzinnige verklaringen heeft afgelegd. Pi nay heeft al kunnen bevestigen dat de West-Duitse kanselier premier Faure had verzocht de duistere vragen rond hét Saar- probleem zo spoedig mogelijk te komen ophelderen. De kans is niet groot dat de tegenstan ders der accoorden bij de eindstemming Vrijdagnacht of Zaterdagmorgen ook maar een gedeeltelijke overwinning kunnen boe ken. De stemming is zeker niet uitbundig pro, maar wel heeft het inzicht gezegevierd dat Frankrijk, na alle afleidingsmanoeu vres en pogingen tot uitstel in de laatste vier jaren niet meer over het nodiee inter nationale prestige beschikt om zijn stem verhoord te krijgen. De strijdlust tegen het Duitse gevaar is geweken om plaats te maken voor berus ting. Iedereen heeft in zijn hart erkend dat de stoel van Frankrijk om met Sir Win ston Churchill te spreken niet altijd leeg kan blijven en zelfs ernstig gevaar loopt door West-Duitsland te worden bezet. Duitse bladen geven advies aan Duitse touristen De aanstaande bevrijdingsfeesten in Neder land beginnen reeds nu de gemoederen in Duitsland bezig te houden. Kennelijk vrezen verscheidene bladen, dat het opnieuw tot on aangename ontmoetingen tussen Nederlan ders en Duitse toeristen zou kunnen komen, wanneer deze laatsten in de eerste weken van Mei weer in groot aantal over de grens zouden komen. In correspondenties uit Ne derland hebben enkele Duitse bladen hun lezers dan ook reeds de raad gegeven voor een voorjaarsbezoek aan Nederland niet pre cies de eerste weken van Mei te kiezen. Ook een correspondentenbericht van de Noord- West-Duitse Radio-Omroep heeft zulk een waarschuwing gegeven. De correspondenten hebben erop gewezen, dat bij de Nederlandse herdenkingsfeesten terreurdaden, jodenacties enzovoorts zullen worden herdacht, die voor de Duitsers niet bepaald vleiend zullen zijn. Zij achten het, wijs geworden door het toeris tendrama van vorige lente, raadzaam dat de Duitsers in deze dagen thuis blijven om alle rgarriLS &Q wrijving tfi varjnijripn (Van een verslaggever) Ter gelegenheid van het feit dat vijf jaar geleden de RMS (Republiek Zuid-Moluk- ken) geproclameerd is, zal op 23 April in dc Haagse Houtrusthallen een massale demonstratieve bijeenkomst gehouden wor den, die ten doel heeft „nog eens met grote aandrang te appeleren aan het rechtsgevoel vart het Nederlandse volk en de Nederland se regering terzake van onze verplichtingen jegens Ambon en de Ambonezen." Dit is gisteren op een persconferentie in Den Haag meegedeeld door de voorzitter van het Comité „Vijf jaar Ambon in Nederland" de heer B. Bol, die er de aandacht op ves tigde dat de komende bijeenkomst geen politiek karakter zal hebben, maar alleen de zuiver menselijke aspecten van het Ambonezenprobleem in het licht zal stellen. Zijn verwachting was, dat tien- a vijftien duizend personen de meeting op „Houtrust" zullen bijwonen. Als sprekers zullen op treden dr. Joseph Paul Boncourt, oud premier van Frankrijk en president van de World Federation of U. N. Associations, en dr. J. P. Nikijuluw, algemeen vertegen woordiger van de RMS in Nederland. De bijeenkomst wordt geopend door mr. dr. J. J. R. SchmalL Verder verlenen medewer king Ambonese fluitorkesten uit de woon oorden Schallenberg en Lunetten, de drum band van het Veteranenlegioen Nederland en het Ambonese kerkkoor uit Vlissingen. Ook zal een spel van Co Verburg worden opgevoerd, getiteld „Hou ende getrou", waarin de eeuwenlange lotsverbondenheid en vriendschap tussen de Ambonezen en de Nederlanders gesymboliseerd worden. Re gisseur is Henk Zoutendijk. Tijdens de bij eenkomst zal een inzameling worden ge houden ten bate van de Ambonezen in Nederland en op Ambon. In het ere-comité tot aanbeveling van deze meeting hebben onder andere zitting genomen: prof. dr. H. P. Blok, mejuffrouw tir. N. A. Bruining, prof. P. S. Gerbrandy, prof. dr. F. C. Ger- retson, generaal H. H. J. W. Dürst Britt en luitenant-admiraal b.d. C. E. L. Helfrich. Vierduizend van de ruim 16000 Ambonezen in Nederland zullen op 25 April een eigen herdenking houden die om 12 uur in het Haagse Zuiderhoutpark begint met eeu vlaguitreiking en een défilé. Daarna trekt men in optocht naar de Houtrusthallen, waar 's avonds een Ambonezen-bijeenkomst plaats heeft. Daags tevoren Zondag 24 April zullen overal in de kampen en woonoorden speciale kerkdiensten worden gehouden. De gemeenteraad van Maastricht heeft als lid toegelaten dr. J. G. H. Tans, lid van de Katholieke Werkgemeenschap in de P. v. d. A. Dr. Tans is lid van de Tweede Kamer.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 11