KOU IVO R O L PANDA EN DE MEESTER-ZANGERS „Bloedbaden" in Atjeh wekken felle reactie onder Moslims AKKERTJES? HAM EA Nieuwigheden op de Amsterdamse Huishoudbeurs Wereldnieuws Djakarta kan niet uitmaken zvelke van de twee lezingen de juiste is De radio geeft Vrijdag Frisse vreugde ELKE MORGEN De „Cosa" inviteert Nederlandse kinderen uit den vreemde ^ocU ia ket zo Bijendans DONDERDAG 24 MAART 1955 Na ziekte snel herstel 'rillerig, f. lusteloos De zaak Van Beuningen-Coremans Jeugdwedstrijd pianospel Voorlichting over Marva, Milva en emigratie Een Geschenk voor de handen Sergeant krijgt een jaar gevangenisstraf Betaling abonnementsgeld per giro Verwaarloosde Hoest... W I TSA L J ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Djakarta) Sinds de opstand van Daud Beureuh in September 1953, heeft de onrustige Noord punt van Atjeh niet zo in het middelpunt der belangstelling geslaan, als naar aan leiding van de berichten over de bloed baden van Tjot Deumpa en Pulot Leupung." Het Kotaradjase dagblad „Peristiwa hetgeen merkwaardig genoeg „gebeuren of incident" betekent, kwam het eerst met het bericht, dat in genoemde plaatsen in totaal 91 mensen, mannen en vrouwen en een enkele schooljongen, door de TNI zouden zijn gedood, zoals in de bezettingstijd ge beurde, toen de Atjehers tegen de Japan ners in verzet kwamen. Het TXI-commando in Noord-Sumatra beweerde echter, dat de dorpelingen het slachtoffer werden toen legerpatrouilles in gevecht raakten met benden, die bij de kampongs in hinderlaag hadden gelegen. De lezingen van het bloedige incident staan tegenover elkaar, zonder de mogelijk heid, dat „de waarheid in het midden" kan liggen. De regering moet maar uitmaken welke van de twee voorstellingen de juiste is. Niet alleen in Atjeh heeft het gebeuren hevige beroering teweeg gebracht, ook in de Atjehse gemeenschappen, elders in Indo nesië, en in Islamietische kringen in het algemeen is de reactie zeer sterk. Dit blijkt uit de grote belangstelling voor de rouw diensten in de drie Djakartase moskeeën na het Vrijdaggebed. Duizenden gelovigen, Atjehers doch ook andere Moslims, namen daaraan deel. Het onderzoek naar de ware toedracht van het gebeurde en het nemen van een beslissing wordt bemoeilijkt door de grote afstand, die de hoofdstad van Noord-Atjeh scheidt. Het bewijs daarvan levert alleen reeds de tijd, die het nieuws nodig had om tot Djakarta door te dringen. De incidenten vielen voor op 26 en 28 Februari en pas op 7 Maart verscheen het nieuws, via de „Peristiwa" in de Djakartase dagbladen, tegelijk met een korte mededeling van het militair commando, dat de slachtoffers waren gevallen tijdens zuiveringsacties. Tegenstrijdige verklaringen Woensdag 9 Maart had de regering nog geen officiële rapporten ontvangen, gelijk bleek uit een verklaring van minister Tobing na de zitting van de nationale veilig heidsraad, een ministeriële commissie, die zich met de problemen der veiligheid bezig houdt. Wel waren voorlopige rapporten ontvangen, doch uit de verklaring van de minister viel op te maken, dat die hem geen basis voor een uiteenzetting gaven. Op 11 Maart werd pas een uitvoerig rap port van de commandant uit Medan gepu bliceerd. Volgens dit rapport waren op 26 Februari in Tjot Deumpa 24 mensen ge dood en op 28 Februari bij Pulot 50, toen legerpatrouilles zich te weer stelden tegen aanvallen van benden van Pawang Leman. een gewezen onderdistrictshoofd, die de militairen uit een hinderlaag aanvielen. De patrouilles waren uitgezonden naar aan leiding van een incident op 22 Februari, teen bij Lhok Seudu een legerauto werd beschoten. Vijftien militairen en een bur ger werden hierbij gedood. Dit is de lezing, die het militaire gezag in Noord-Sumatra van het gebeurde geeft en die zowel wordt geloofd als bestreden. Van ge zijde, die beweert dat de TNI bij wijze van strafmaatregel enige tientallen burgers heeft afgeslacht, wordt betoogd, dat de mededelingen van „Peristiwa" zijn bevestigd in brieven van verwanten der slachtoffers, ontvangen door het front Pe- muda Atjeh, een organisatie van Atjehse jongeren. Het uitblijven van bijzonderheden die een juist inzicht in de kwestie kunnen geven heeft geleid tot een hevige pennen- strijd in de Indonesische pers. Opvallend is dat de veronderstelling wordt ge<uit, dat het incident het werk van provocateurs zou zijn. Terloops wordt er aan herinnerd, dat de territoriaal commandant van Noord- Sumatra. kolonel Simbolin. geen aanhanger van de huidige regering is. Bovenmenselijke taak Het zal nog wel even duren eer de rege ring een oordeel in deze tere zaak kan geven. Als zij, aan de hand van de haar uitgebrachte rapporten kan bepalen, wie schuldig is aan de dood van de negentig Atjehse mensen, dan is de kwestie nog niet afgedaan. De stemming in Atjeh is slechter geworden. Wellicht zal men zich ernstig bezinnen op de vraag hoe de rust in Atjeh kan worden hersteld. De opstandelingen van Daud Beureuh houden het gebied in een labiele toestand, met alle gevolgen daarvan voor de volkswelvaart. Langs ver scheidene wegen is reeds naar een oplos sing gezocht, maar evenals in andere delen van Indonesië, waar reeds jaren onrust heerst, heeft men ook hier geen oplossing kunnen vinden. Het lijkt een bovenmense lijke taak van Indonesië een vredig land te maken, van het uiterste Westen tot het uiterste Oosten. Uj V tt Ve'vul Uw verzwakt» Mifei van nieuwe ene'nie - tj»Hruik Sanatogen. het kr«cM»oedsel. dat Uw zenuwen, bloed eri.JRie. ren laaft, verkwikt en weietalijk versterk» Verhaal» Üw.herste' en wordt wéér door-en-doo', gezond - begtri nü nog met v.i r. Het Zenuwtonicum ADVERTENTIE Sr Neem U toch Neem U toch in acht bij de eerste verschijnselenBestrijdt dadelijk die opkomende griep! Neem één of twee AKKERTJES en ga vroeg naar bed!/^,^ helpen direct.' ADVERTENTIE Falcon Gabard. Regenjassen HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9 40 Schoolradio. 10.00 j Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 1 Voor de kleuters. 10.40 Kamerkoor. 10.55 Voordracht. 11.15 Platen. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelineen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 13.55 Koersen. 14.00 Kamerorkest en soliste. (Intermezzo: 14.15—14.35 Boekbespre king». 15.15 Gevarieerd programma. 16.00 Orgel. 16 30 Voor de jeugd. 17.00 Amuse- menstmuziek. 17.20 Muzikale causerie. 17.55 Helpt bouwen, toespraak. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Dansmuziek. 18.45 De strfjd voor meer welvaart, causerie. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Kinderkoor. 19.30 Het Dogma voor ons, causerie. 19.50 Mededelin gen. 20.00 Nieuws. 20.05 De Boekenweek 1955. 20.15 Voordracht en muziek. 20.30 Bene lux. causerie. 20 40 Leven in de cultuur, eau- serie. 21.00 Leert uw landgenoten kennen, i klankbeeld. 21.35 Buitenlands weekoverzicht. 21.50 Rhythmische muziek. 22.20 Zii willen u wel helDen. klankbeeld. 22 40 Vandaag, cau serie. 22.45 Avondwijding. 23 00 Nieuws. 23.15 Amusementsmuziek 23 35—24 00 Platen. HTT.VFWSUM II 2<»8 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8 00 Nieuws en weerbericht 8.15 Platen. 8.25 Plechtige hoog mis. 945 Sehoolradio. 10 00 Amusementsmu ziek. 10.30 Schoolradio. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Koorzang. 11.50 Platen. 12.00 Angelus 12.03 Lichte muziek. 12 30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12 33 Voor de vrouw 12.40 Lichte muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Musette- orkest. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Kamer orkest en solist. 15.00 Schoolradio. 15.30 Pianovoordracht. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de kinderen. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Koersen. 17.45 Piano. 18.00 Lichte muziek. 18.30 Vragenbeantwoording. 18.45 Platen. 18 55 Toesnraak door Prof. Romme. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Verkla- rinig en toelichting waarin opgenomen het emigratiepraatje 19 30 Avondgebed en liturgische kalender. 19.45 Platen. 20.40 Ac tualiteiten. 20 55 De gewone man. 21.00 Poli tiek forum. 21.30 Gevarieerde muziek. 22 00 Kamerorkest, koor en solist. 22.35 Platen. 22.45 Kampvuren langs de Evenaar, causerie. 23 00 Nieuws. 23.1524.00 Dansmuziek. BRUSSEL, 324 M 11.45 Symphonisch orkest. 12.00 Platen. 12 30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Symphon'sch orkest. 13.30 Gevarieerde muziek 14 00 Schoolradio. 15.45 Kamermu ziek. 1602 Manon Lescaut, opera. 17.00 Nimiws 17.10 Lichte muziek 18.00 Causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen 20 00 Symphonie-orkest en solist. (In de pauze Kunstkaleidoscoop). 21.30 Platen. 22 00 Nieuws 22 15 Causerie. 22.30 Platen. 22 55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws, feiten van de dag. en: Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 m.). Van Meegeren-Vermeer-proces Zoals gemeld is het proces Van Beu ningen-Coremans opnieuw uitgesteld. De reden van dit nieuwe uitstel is dat de partij Van Beuningen nog niet de conclu sies heeft gedeponeerd met de bewijsvoe ring en de motivering van de klacht, die ten opzichte van de „quasi-delictueuze handelingen" (term uit het Belgische strafrecht) van prof. Coremans in de zaak Van Meegeren-Vermeer werden geformu leerd. De advocaten van prof. Coremans, die op onmiddellijke behandeling aan drongen, hebben verzet aangetekend tegen dit nieuwe uitstel van het proces, dat thans reeds drie jaar voortsleept. De advocaten van Van Beuningen hebben echter toe gezegd zo spoedig mogelijk de betrokken conclusies te zullen indienen. Tussen beide partijen en de voorzitter van de rechtbank werd overeengekomen dat deze conclusies op 27 April officieel in handen van de voorzitter zullen worden neergelegd, waar na de data zouden worden vastgesteld van de behandeling van het proces, waar schijnlijk 5, 6 en 7 Juni. De partij Core mans heeft haar conclusies reeds in Oc tober van verleden jaar neergelegd, toen zij een tegeneis indiende „wegens het eer- rovende karakter van de aanklacht Van Beuningen". De Nederlandse Bond van Piano- en Orgelhandelaren en -Fabrikanten heeft wederom, zoals wij reeds eerder hebben bericht, een jeugdwedstrijd in pianospel georganiseerd. De voorselecties in de Haar lemse afdeling zijn reeds gehouden. De plaatselijke ronde is nu vastgesteld op Dinsdagavond 29 Maart in gebouw St. Bavo, waarbij de prestaties worden beoor deeld door mejuffrouw Berthe Davelaar en de heren P. Zwaanswijk en Jan Laar veld. De twee hoogstgeplaatsten van de twin tig toegelaten deelnemers zullen worden afgevaardigd naar de landelijke finale, die op 12 April in Musis Sacrum te Arnhem gehouden wordt. Daar maken Sem Dres den en Gerard Hengeveld deel van de jury uit. Aanmelding stond open voor jongens en meisjes beneden de vijftien jaar. nun nmr'S'TIP Op de bestuurstafel van de vrouwen in de V.V.D.-groep Kennemerland-Zuid lagen deze week kleurige folders over Marva. Milva en vrouwelijke emigranten. Over die drie groepen hield het Haagse gemeente raadslid mejuffr. mr. J. J. Th. ten Broecke Hoekstra een lezing. Zij vertelde over de Milva (Militair? Vrouwen Afdeling), die gegroeid is uit het Vrouwen Hulp Korps (opgericht tijdens de oorlog in Engeland) en vervolgens besprak zij hoe de Milva's onderverdeeld worden bij de landmacht, luchtmacht of bij de geneeskundige dienst. Behalve de Milva's in werkelijke dienst zijn er ook reserve-Milva's, die in haar vrije tijd opgeleid worden en slechts enkele uren per de luchtdoelartillerie. Ook het werk van de Marva (Marine Vrouwen Afdeling) wordt tegenwoordig meer en meer gewaardeerd, al heeft ons volk weerstand moeten overwinnen tegen over de vrouw in uniform. In 1946 werd een commissie van advies in het leven geroepen om de regering voor te lichten over bovengenoemde vrouwen organisaties. Deze commissie is tevens ver tegenwoordigd in de Stichting van de Ar beid en in het Nederlandse Vrouwencomité. Tevens is een Centraal Selectie Orgaan opgericht om de adspirant-leden van de vrouwenkorpsen te selecteren. In elke pro vincie ls daarnaast een commissie ingesteld uit vrouwen van verschillende groeperin gen voor de juiste keuze uit de sollicitan ten. De topfiguren bij Marva en Milva wor den door het Centraal Selectie Orgaan, dat in Den Haag zetelt, gekozen. Geheel ander werk doet spreekster in de commissie voor de emigratie, die uit tien vrouwen bestaat. Emigreren noemde in- leidster: „Je leven verplaatsen naar een an der land". Daartoe kan de overheid nooit dwingen of selectie toepassen. De beslis sing tot emigreren ligt bq de mens zelf. Steeds weer wordt er door de emigratie- commissie op gewezen, dat ook de vrouw Engels moet leren. Het slagen van de emi gratie hangt namelqk voor een groot deel van de vrouw af. Als besluit van haar leerzame lezing be sprak mejuffrouw Ten Broecke Hoekstra het waarom van de emigratie. Een te kort aan land voor onze landbouwende bevol king en overbevolking doet een deel van het Nederlandse volk tot emigreren be sluiten. ADVERTENTIE Schietpartij te Roosendaal berecht Het Hoog Militair Gerechtshof heeft de sergeant W. A. W. van de commandotroe pen veroordeeld tot een jaar gevangenis straf en ontslag uit de militaire dienst we gens zware mishandeling, meermalen ge pleegd. In October kreeg een afdeling comman dotroepen opdracht een oud kanonnetje van het voorplein der kazerne te Roosen daal ongemerkt weg te kapen. Commandant en manschappen werden echter ingerekend. De wachtcommandant haalde echter de sergeant W. A. W. uit de cel en zette hem in het wachtlokaal aan het poetsen van uitrustingstukken. Toen de wachtcommandant, sergeant Van H., even zijn pistool op tafel legde, greep W. het en beval van H. en de soldaat D. de handen op te steken. Sergeant Van H. sprong toe, waarna W. op beiden schoot en daarna de kazerne uitliep, zonder zijn commandant en de andere manschappen van de afdeling te bevrijden. De sergeant Van H. en de soldaat D. waren door de schoten ernstig gewond. Wegens mishandeling, zwaar lichamelijk letsel ten gevolge hebbend, was W. door de krijgsraad tot een half jaar gevangenis straf met ontslag uit de dienst veroordeeld. De auditeur-militair ging echter in beroep. Op de Huishoudbeurs in Lenor in de pan met kool- verdwenen. En in de schoon- Amsterdam vonden wij en- rapen maakt deze veel snel- maaktijd gebruikt men de kele nieuwigheden, die wij Ier zacht en gaar. De voor- insectenverdelger om de onze lezeressen niet willen delen van dit bijzondere klerenkast motloos te ma- onthouden. zout zijn dat zelfs de goed- ken, om mossalingassen on- Eet ge vaak koolraapjes koopste soorten vlees sappig der het vloerkleed te blazen of taai vlees? Dit laatste is en mals worden, dat er en nog veel meer. Het lijkt nauwelijks mogelijk, want minder braad- en kooktijd e*n heerlijke uitvinding, onze slagers verkopen na- nodig zijn en dat het de Een geheel ander nieuw- tuurlijk geen taai vlees, spijsvertering bevordert. tje is de ritssluiting uit Maar het zou toch kun- Iets anders wat even- Wenen die als sieraad is nen zijn dat er eens een eens volgens de standhou- bedoeld. De rits bestaat uit heel enkele maal een klein ders absoluut niet in huis grote gekleurde plastic stukje koe of varken tussen mag ontbreken is een appa- steentjes die op ruime af slagers handen is doorge- raat dat geen onderhoud stand in de katoenband zijn glipt dat, bij het nuttigen, nodig heeft en dat door één geklemd. De onderste twee op hoge ouderdom van het knopje in te drukken de zijn met benzol vastgezet, betrokken dier wijst. Om vrouw bevrijd van alle Inplaats van de bescheiden te verhoeden dat zo'n enkel zware huishoudelijke bezig- treksluiting aan de gewone stukje taai in de mond ligt heden. Het instrument is te rits doet hier dienst een wordt aangeraden het vlees gebruiken als ventilator, grote broche in bijpassende voortaan inplaats van met als kacheltje, stofzuiger, kleur. Deze ritssluitingen zout met „Lenor" te be- vloerwrijver, verfspuit, lak- worden gebruikt om jum- strooien. Dit product wordt spuit, als plumeau, om het pers, blouses en effengetinte in Noord-Amerika door plafond te witten of uw bed jurkjes te versieren, als vele huisvrouwen gebruikt, voor te verwarmen, als in- sluiting voor handschoenen mede omdat het goede in- sectenverdelger of om uw en avondtasjes en zelfs vloed heeft op de spijsver- zelfgewassen haar te dro- voor laarsjes. Zij zijn in tering. Het werkt op vlees gen, en mocht ge last van diverse tinten verkrijgbaar, en andere eiwitstoffen als rheumatiek hebben dan Ter besparing van ruimte ons eigen maagsap. In Lenor schakelt ge hem om in een kan men een keukentafel is melksap van de Papaya hete luchtdouche. Dit won- nemen die onder het blad verwerkt, vrucht van de der-apparaat heet Kobold, een strijkbout, strijkplank zogenaamde meloenboom. Behalve al deze mogelijk- en mouwplankje verborgen De plant is afkomstig uit heden heeft de Kobold het houdt. De tafel heeft een tropisch Amerika maar enorme voordeel dat hij vierladen kastje tussen de wordt om haar voortreffe- onbreekbaar is. Als u daar poten. Haalt men het tafel- lijke vruchten overal in de plezier in zoudt hebben blad er af dan wordt de tropen gekweekt. De gehele kunt u doen als de stand- strijkplank uitgeklapt, het plant bevat melksap, dat houder en de „romp" op de mouwplankje er naast vast- door de bewoners reeds grond smijten en er dan gemaakt en de strijkbout zeer lang gebruikt werd om met beide voeten op gaan ingeschakeld. De poten van vlees goed zacht te maken; trappelen. Stuk maken lukt de tafel kunnen losge- men wikkelde daartoe het u niet. Er wordt een haar- schroefd worden en daarom vlees in de bladeren of leg- droogkap bijgeleverd van zullen vele emigranten deze de het in water, waaraan nylon. Het haar wordt hier- handige keukentafel wel men wat melksap had toe- onder gelijkmatig gedroogd met bijzondere interesse be- gevoegd. Volgens Winkler terwijl de vochtige lucht kijken. Prins wordt de gedroogde ontsnapt door de gaatjes in Er is op deze huishoud- melksap, Papaïne geheten, de kap. Het toestel weegt beurs zoveel te zien en er medisch gebruikt om bij alles taij elkaar maar twee- zijn zoveel bijzonderheden zwakke baby's spijsver- enhalf kilo. Het stroomver- te ontdekken dat het uitge- teringsstoornissen op te bruik is in een heel uur sloten is alles wat belang- heffen. Dit zout staat in de niet meer dan één cent. Wil rijk en nuttig is hier te be- tropische landen meer be- men tabaksrook of etens- schrijven. Ge kunt veel kend onder de naam Kates, luchtjes snel uit de kamer beter zelf naar het R.A.I.- Men bestrooit het vlees er ioen verdwijnen dan schuift geoouw gaan. U zult ver- mee aan beide kanten; laat men de luchtreiniger over baasd, verwonderd en ver- het nu enige tijd staan en het handvat en schakelt de moeid terugkeren, braadt het dan op de ge- motor in. In enkele minu- wone wijze. Een mespuntje ten zijn de nare luchtjes ANNEKE Met alle bescheidenheid mag toch wel als nuchter feit worden vastgesteld, dat het Nederlandse volk gastvrij is en vooral spoedig hart en deur opent als hulp ge vraagd wordt voor kinderen, die elders in minder gunstige omstandigheden leven. Oostenrijkse, Hongaarse, Franse, Duitse en Poolse bleekneusjes zgn hier op verhaal gekomen. En sedert enkele jaren vindt ook het Nederlandse kind tiit den VTeemde in het herbergzame vaderland een liefderijk on derdak. De Cosa is langzamerhand een begrip geworden. Dit comité van samen werking van personen en organisaties van verschillende gezindten zorgt, dat ook het Nederlandse kind uit Duitsland zijn deel krijgt van de vaderlandse hulpvaardigheid en naastenliefde. Hierop mag het toch zeker wel rekenen, evenals zoveel kinderen uit het buitenland. De Cosa zorgde, dat in de vorige zomer 249 Nederlandse kinderen uit Duitsland een gezonde en leerrijke vacantie van drie weken in een hen passende Nederlandse omgeving konden doorbrengen. De Cosa heeft voor haar menslievend werk verscheidene motieven. Er is voor deze Nederlandse kinderen, die in een Duitse omgeving opgroeien, geen betere gelegenheid om hion vaderland te leren kennen dan wanneer zij opgenomen wor den in het Nederlandse gezinsleven. De nationale en culturele beweegredenen, welke hierbij een rol spelen, worden even wel overheerst door het scoiale motief. Bij de voorafgaande verplichte medische keu ring bleek vorig jaar, dat bij 212 van de 249 kinderen de uitzending om gezond heidsredenen zonder meer medisch nood zakelijk en ten aanzien van slechts 37 kin deren min of meer gewenst was. Als dus thans opnieuw een allerdringendst beroep wordt gedaan op de medewerking van de Nederlandse gezinnen is dat voornamelijk, omdat deze Nederlandse kinderen uit Duitsland de goede voeding en het hartelijk onthaal in Nederland broodnodig hebben. Uit de aanvragen der pleegouders is ge bleken, dat de voorkeur uitgaat naar jon gere kinderen. Daarom zijn de leeftijds grenzen voor 1955 vastgesteld op 7 tot en met 13 jaar. Wie met dit prachtige nationale en sociale werk mee wil doen, geve zich op aan de Cosa, Bovenstebrugstraat 29, Arnhem, tele foon 08800-25830 en vergete daarbij vooral de jongens niet! O.m. ware op te geven: gewenste leeftijd, geslacht en godsdienst. Rekening houdend met de schoolvacantie 39. Terwijl onze opera-piraten nog als betoverd stonden te buigen, voer het pas sagiersschip langzaam heen. Verder en verder klonk het applaus; nog enkele bloemstukken werden overgeworpen, tot de afstand tussen beide schepen te groot werd. Toen liet de kapitein zijn schip op volle kracht wegvaren. Enrico en zijn mannen ontwaakten uit de betovering, waarin het applaus hen had gebracht en keken het verdwijnende schip een beetje beteuterd na. „Daar gaan zezei Enrico verward, „zo, hm. Als tk zo naar de bloe men kijk, was onze eerste aanval een suc ces. Maar eh hm, ik heb zo'n vaag ge voel, dat we iets hebben vergeten". „We kleine piraat nijdig, „we hebben vergeten om ze te beroven!" „Drommels ja!", riep Enrico verschrikt, „wat een grove nala tigheid! Laat ze terugkomenWe moeten dat verzuim herstellen!" Maar het schip voer heen, nagestaard door de teleurge stelde piraten. Net goed", zei Panda blij. „het zou helemaal niet netjes zijn geweest om die arme passagiers te beroven". in Duitsland, is het vertrek der kinderen uit Duitsland vastgesteld op 3 Augustus en het vertrek uit Nederland op 24 Augus tus e.k. Wie niet in de gelegenheid is eert kind op te nemen, kan de kinderuitzendingen steunen door een geldelijke bijdrage op de giro-rekening van de Cosa te Arnhem no. 275987. De Cosa staat elk jaar voor zeer grote kosten, daar de heen- en terugreis der kin deren grotendeels voor haar rekening komt. Ook uw gift is dus van harte welkom. U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 6.50, post- abonnés f 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkstezijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE jjooorrinooocionooocxjooox» rtx^rrreononcrrrvxxxrooocxxrrrriê Prof. dr. F. J. J. Buytendijk, voorzitter van de Katholieke Centrale Vereniging voor Geestelijke Volksgezondheid, tevens voor zitter van het Kahtoliek Nationaal Bureau voor Geestelijke Gezondheidszorg, is be noemd tot commandeur in de Orde van de Heilige Gregorius de Grote, ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de centrale vereniging. Boon. Het West-Duitse Kamerlid Michael Horlacher verklaarde gisteren in de Bondsdag: „Ik zal geen duimbreed af wijken van mijn principes in de kwestie van invoerrechten voor bonen in blik." Een bulderend gelach ging op. Men was midden in een debat betreffende een wetsontwerp voor 't electrisohe stroom verbruik. Vrijheid. Het Russische Rode Kruis heeft meegedeeld dat een aantal Japanse staatsburgers, onder wie 62 „oorlogs misdadigers," binnenkort naar Japan zullen worden teruggezonden. Volgens het Japanse Rode Kruis heeft Rusland meegedeeld nog 1047 oorlogsmisdadigers aan te houden. Het Russische Rode Kruis heeft verzocht een Japans schip naar Nakhodka, ten Oosten van Vladi- vostock, te zenden om de vrijgelaten ge vangenen op te halen. Ontslag. De West-Duitse diplomaat Oskar Schlitter heeft uit Londen telegrafisch ontslag gevraagd bij het ministerie van Buitenlandse Zaken te Bonn. President Heuss heeft Schlitter per speciale order op een lijst van tijdelijk buiten dienst gestelde diplomaten laten zetten. Er werd niet medegedeeld of Schlitter een pensioen zou ontvangen. Opsporen. Prins Hamid Reza Pahlevi, broer van de Sjah van Perzië, is incog nito in Parijs gearriveerd om te trachten het verdwenen neefje van de Sjah, prins Ali Patrick, op te sporen. De prins, ver gezeld van een lid van de Perzische koninklijke huishouding, reist op een diplomatiek paspoort. Samenzwering. Zeven samenzweerders, die de bedoeling hadden president Syngman Rhee en andere Zuid-Koreaanse leiders te vermoorden, zijn in Seoel, de hoofd stad van het land, gearresteerd. Zij zou den deel hebben uitgemaakt van een groep, die in Noord-Korea georganiseerd was. Cootróle. Van sommige Noren zal deze zomer het aangifteformulier voor de be lasting per vliegtuig gecontroleerd wor den. Sceptische belastingambtenaren, die menen dat sommige Noorse Laplan ders misschien meer rendieren bezitten dan zij hebben opgegeven, hebben be sloten een contróle vanuit de lucht te houden, om op die manier de omvang der kudden vast te stellen. Bewust. Generaal-majoor Dibrova, de Russische commandant te Berlijn, heeft geprotesteerd tegen wat hij noemt „de onwettige detentie van de 17-jarige jon gen Valery A Lysikov," aan wie de Amerikaanse autoriteiten in Berlijn asyl hebben verleend. Lysikov heeft op een persconferentie gezegd, dat hij niet lan ger onder het communisme wenste te leven. Generaal Dibrova eist dat de jongen onmiddellijk naar zijn ouders wordt teruggezonden. De Amerikanen staan op het standpunt dat de jongen, hoewel minderjarig, zich ten volle be wust is van zijn daden. Hij zal vermoe delijk naar de Verenigde Staten emi greren. Besluit. Cimpu, de 24-jarige chauffeur van de Roemeense legatie te Kopenhagen, die onlangs politiek asyl in Denemarken heeft gevraagd, is voorwaardelijk tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld, wegens het ontvreemden van 6000 kro nen van de Roemeense legatie. Cimpu had 230 kronen uitgegeven aan taxi's, voedsel en kleren. Op de rechtszitting verklaarde Cimpu, dat hij reeds besloten had asyl te vragen, toen hij hoorde, dat hij naar Denemarken overgeplaatst zou worden. Vertrokken. Koningin Elisabeth van België is vertrokken uit Warschau, waar zij het Chopin-festival heeft bijgewoond. Gelegenheid. De Verenigde Staten zullen, ter gelegenheid van de internatior.gV conferentie over vreedzaam gebruik van atoomenergie die in Augustus in Genè»e zal worden gehouden, in die stad ee» atoomreactor laten bouwen, aldus heeft de Amerikaanse commissie voor atoom- energie bekendgemaakt. Familie. Malcolm Bersohn, een Ameri kaanse student die in communistisch- China gevangen gezeten heeft, wilde na aankomst in New York voor de pers een pro-communistische verklaring voor lezen. Familieleden, die hem kwamen afhalen, verhinderden dat. ADVERTENTIE kan oorzaak zijn van allerlei kwalen! Geel Uw kind al bij het kleinste kuchje: KINDER-HON IN VAN VELE DIEREN is bekend, dat zij elkaar mededelingen doen, ook al geschie den die dan niet door het mondeling of schriftelijk verkeer, zoals bij de mensen. Sommige soorten mieren beleggen bijvoor beeld werkelijke vergaderingen, waarbij politie-agenten het terrein afzetten en zaal wachters door de vergaderruimte patrouil leren om zich te overtuigen dat alles veilig is en ordelijk verloopt. De deelnemers aan de vergadering hebben bepaal de plaatsen, evenals de „spre kers", voor wie een ruimte wordt vrijgehouden. Hóe en op welke wijze de mieren zich met elkaar onderhouden, is niet bekend, maar wellicht wórdt ook dit t.z.t. onthuld, zodat de mierenvergaderingen voor de deskundige toeschouwer geen ge heimen meer zullen opleveren. De grote onderzoeker Karl von Frisch is er in geslaagd de belangrijkste elemen ten van de bijentaai voor ons te ontslui ten. Wanneer een bij een voedselbron heeft ontdekt, gaat zij naar huis om dit te ver tellen, opdat zoveel mogelijk van haar col lega's van de vondst zullen kunnen profi teren. De bij die de korf komt binnenvlie gen, geurt om te beginnen reeds naar de bloemen die ze zojuist heeft bezocht, ter wijl ook de door haar verzamelde honing een typische geur schijnt te hebben die door de andere werksters kan worden waargenomen. Bovendien bezit de bij een geurklier in het achterlijf, die in werking wordt gezet wanneer ze met een rijke oogst in de korf komt. Was de bron die ze heeft bezocht echter niet de moeite waard, dan blijft de actie van de geurklier ach terwege. Op deze manier worden de colle ga's dus reeds ingelicht over het belang van de voedselbron. Is de voedselbron ook voor de andere werksters de moeite waard, dan dient de by nog aan te geven, waar de bron zich bevindt. Om dit duidelijk te maken, voert de vertelster een dans uit, die verschillend is, al naar gelang de afstand waarop de honingbron zich van de korf bevindt. Wordt op de raten een rondedans uitge voerd, bestaande uit een dubbele lus, dan betekent dit in de bijentaai, dat de rijke honingbron op minder dan 100 meter van de korf verwij derd is. Voor grotere afstan den wordt echter cên andere dans uitgevoerd, bekend als de kwispeldans, waarbij het dier eerst een halve cirkel naar links beschrijft, dan in rechte lijn naar het uit gangspunt terugkeert, vervolgens een halve cirkel naar rechts maakt, weer in een rechte lijn terug, en zo afwisselend rechts om loopt. Hiermee is de nauwkeurige afstand van de honingbron tot de korf uiteraard nog niet aangegeven. Ook dit weet de bij ken baar te maken: het aantal draaiingen, en daarmee ook het aantal rechtlijnige kwis- pelloopjes, neemt af, naarmate de afstand tot de voedselbron groter is. Twee kwispel- loopjes per 15 sec. geven aan dat de bron op de grens van het vlieggebied, op 3000 m afstand ligt, 3 loopjes in dezelfde tijds duur betekenen een afstand van 2000 m.; 4 tot 5 loopjes: 1000 m.; 6 loopjes 500 m. en 10 loopjes 100 m. Behalve de nauwkeurige afstand, weet de bij echter ook nog de juiste richting aan te wijzen! Daarover morgen. (Nadruk verboden H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2