Geen succesvolle „generale" tegen London Combination De zwarte spin CABALLERO HVS verbeterde positie aanzienlijk door ruime overwinning op CIOS Nederlandse militaire voetbal ploeg verloor ook van Italië Clowntje Rick Voorlopig Oranje-team liep vergeefs storm tegen sterke Engelse defensie Fout van Schaap had nederlaag tot gevolg BRIXON" DONDERDAG 24 MAART 1955 V er gissingen? Lang niet mis Nieuwe manége in het Amsterdamse bos? Gelijkspel Nederlands jeugd-elftal in Amsterdam Amsterdam-Brussel gaat ook dit jaar niet door Meer aan bod Kanonnade Ja, ja, mevrouw, kleine potjes hebben grote oren. Neem dus van mij maar aan: da's constante kwaliteit. Tracteer U zelf eens: koop morgen 'n pakje! DE VOLLEYBALCOMPETITIE Voor de kinderen Mermans niet meer in Belgisch elftal? FEUILLETON door Mark Cross (Van onze sportredacteur) De serie succesvolle „generale repetities" tegen buitenlandse sparringpartners (Aus tria viernul. Stade de Reims viernul en Hamburger S.V. vijftwee) is al weer ten einde. Een London Combination bleef het voorlopig Oranje-team gistermiddag in het volle Feyenoord-stadion in Rotterdam met tweeéén de baas. Als we echter be denken dat de drie genoemde overwinningen een pover één—één tot resultaat hadden tegen Denemarken, dan mag men misschien ditmaal naderhand dat wil zeggen na de wedstrijd tegen de Belgen op drie April nog blij zijn met het lesje van de Engelsen. Een slechte generale betekent een goede première, zegt men altijd onder theater-artisten. En wie weet gaat dat in dit geval voor stadion-artisten ook wel op. Ja misschienheel misschien! Eerlijk gezegd hadden we ons van het spel van de London Combination niet zo veel voorgesteld. Het zou wel weer een elftal individueel ongetwijfeld goede voet ballers, maar een vrij kwetsbaar geheel zijn. dat bovendien de krachten en dure voetbalbenen spaart voor competitie voet bal. Zoals zovele keren. Doch dat ging bij deze spelers van de London Combination in het geheel niet op. De elf spelers kwamen uit negen ver schillende clubs, maar zij vormden een ge heel waar menige club uit welk land, waar prof-voetbal wordt gespeeld, nog dubbel en dwars tevreden mee kon zijn. En wat ook nog een belangrijke kwaliteit was: zij vochten voor de overwinning als gold het een kampioensmatch met wie weet wat voor premie als beloning. De Engelsen speelden voetbal volgens het boekje: snel, accuraat en doeltreffend. Hun dekking in de achterhoede was boven alle lof verheven; hun middenlinie vormde een goed functionnerende schakel tussen defensie en aanvalslinie en in de voorhoede combineerde men met een gemak en een begrip voor eikaars spel dat het een lieve lust voor het oog was. En de Nederlanders? Laten we er geen doekjes om winden. Ze vielen tegen. En bezien we de prestaties van linkshalf Klaassens, die Van Schijndel in de schaduw moest stellen, en die van Van der Gijp. die De Harder op de reservelijst moest zien te laten, dan kunnen we ronduit zeggen dat het opstellen van beide spelers zonder meer een mislukking was. De VWer mocht in het vroegere ama teurelftal een soms nuttige kracht zijn. in dit gezelschap kon hij eenvoudig niet mee. Niet in tempo, niet in vaardigheid en niet in spelinzicht. En de Dordtenaar, die meer dan eens opviel door handig manoeuvreren en snelheid, maakte er ditmaal heel weinig van. Zowel Ellerington (Southampton) als Philips (Portsmouth) een half van het Engels elftal lieten hem weten dat er ook bij voetbal rangen en standen bestaan. De rest van het elftal we schreven het reeds viel tegen. En, zo kan men zich afvragen, waren dus de ruime over winningen op de vroegere sparringpartners (goede) vergissingen? Zeker niet! Tegen Austria, zowel als tegen Stade de Reims en Hamburger S.V. werd zeker een hoog peil bereikt en werd er goed voetbal gespeeld. Maar de belangrijkste verschillen lagen wel hierin dat dé Fransen. Duitsers en Oostenrijkers veel minder belust waren op de overwinning en dat het Engelse spel veel meer op de aanval met het directe resultaat was gericht. Geen schoon ge peuter dus, maar productiviteit als eerste en voornaamste eis. De Engelsen begonnen de wedstrijd, waarnaar vijftigduizend mensen waren komen kijken, in hoog tempo. Toch was het woord eerst aan de Nederlanders. Lenstra gaf een vijftal passes waar de meest capa bele voetballer ter wereld zich niet voor behoefde te schamen. Effect sorteerde dit supervoetbal vooralsnog niet. In het straf schopgebied strandde het zuivere aanvals- spel echter op het doortrapte verdedigings systeem van de Engelsen, dat gebaseerd was op de regel: niemand vrii en niemand de kans tot schieten geven. Gemakkelijker voorgenomen dan uitgevoerd, maar het lukte de defensie van de London Combina tion toch maar. En al ras werd het duidelijk dat ook de aanvalslinie tot veel goeds in staat was. Vooral de rechtervleugel Baron (Southend U.) Harris (Portsmouth) twee kleine maar zeer vaardige en snelle kereltjes waren lang niet mis en namen vooral met De Amsterdamse Paardensport Federatie wil in het Amsterdamse bos een mangge stichten, die zal voldoen aan internationaal geldende eisen voor Iftt houden van officieel erkende wedstrijden. Hierdoor zal het moge lijk zijn ook in Amsterdam belangrijke paardensportwedstrijden te houden. Een naamloze vennootschap „De Amsterdamse Manége" wordt voor dit doel opgericht. B. en W. hebben aan de gemeenteraad van Amsterdam een voorstel doen toekomen om, ten behoeve van de bouw van de manége met stallen, kleedruimten, publieke tribune, aan de N.V. de Amsterdamse Manége i.o. een terrein in het Amsterdamse bos te verhuren voor de tijd van 25 jaar. Tevens stellen B. en W. voor de rente en aflossing van een geldlening van f 120.000, die de vennootschap zal aangaan, te garanderen en f40.000 be schikbaar te stellen voor het bouwen van een café-restaurant. De opzet van het manégegebouw is voorts zo gedacht dat, indien de behoefte daaraan mocht blijken en financiering en exploitatie er van mogelijk zijn. er ter zijner tijd een tweede manègehal bij te bouwen. ff ADVERTENTIE COSTUUMS in moderne dessins - Kleermakerswerk! 114.124.— - 134.— Gen. Cronjéstraat 40-44 - Haarlem-N. Telefoon 15438 Ondanks zijn uitstekende kwaliteiten heeft het Nederlands jeugdvoetbalelftal gis teravond in een oefenwedstrijd tegen een combinatie van Amsterdamse tweedeklassers op het WA-terrein in Amsterdam slechts een gelijk spel (3—3) behaald. De hoofdstedelijke ploeg, die in de eerste helft de wind mee had, profiteerde van deze omstandigheid door de bal ook van grote afstand in de richting van doelman Schou ten (OSV) te dirigeren. Het had tot gevolg dat reeds na acht minuten spelen deze keeper een corner weggaf, waaruit het eerste Am sterdamse doelpunt een kopbal van Ver- bruggen (Zeeburgia) ontstond. De repliek van het Nederlands jeugdelftal bestond uit een serie voortreffelijke opge bouwde aanvallen, waarbij de bal dikwijls afgemeten van man tot man ging. Vooral Bosselaar van Feijenoord en Moulijn (Xer xes) ontpopten zich als uitstekende voet ballers. die snelheid paarden aan een zeer behoorlijke techniek. Met midvoór Rutten (Roda Sport), die het moeilijk had tegen stopper Bouwens (ex-Ajax), midhalf Wink (SVV) en de rustig spelende Haarlemmer Vreeken was dit tweetal zonder twijfel veel belovend voor de toekomst. Het windvoordeel leidde er toe. dat de Amsterdamse tweedeklassers rond de der tigste minuut met twee voltreffers van mid- voor Gonggrijp (WA) een geflatteerde voor sprong van drienul namen. Pas nadien kreeg het Nederlands jeugdelftal loon naar werken. Eerst werkte Moulijn een geraffi neerde pass van Bosselaar doeltreffend af en vlak vóór rust bracht laatstgenoemde met een verrassende schuiver uit een vrije trap de stand op drietwee. Kort na de hervatting bracht v. Ham (Zeeburgia) de score met een schot van verre afstand in evenwicht (33). Ook dit jaar zal de traditionele voetbal wedstrijd tussen Amsterdam en Brussel, die voorheen op de dag vóór NederlandBelgië werd gespeeld, niet doorgaan. Evenals de vorige twee jaren zijn de Brusselse clubs omstreeks begin April gewikkeld in een bekercompetitie, waardoor het moeilijk wordt een representatief Brussels elftal samen te stellen. ADVERTENTIE Klaassens een loopje. Van de rechterkant kwam dan o«k het meeste gevaar. Nadat Dick (West Ham U.) een fraaie pass van Harris royaal had gemist en Jez- zard (Fulham) beiden laatsten speelden al voor het Engelse elftal uit een voor zet van Philips rechtshalf nota bene tegen de lat had gekopt, schoot Jezzard in de twaalfde minuut wel raak. Hij had de bal gekregen uit een verre, maar uiterst zuivere pass van rechtsback Ellerington en behoefde met alleen De Munck nog voor zich al heel weinig capaciteiten aan te wenden om de 1 voor zijn ploeg op het scoringbord te brengen. Na dit schrikaanjagend doelpunt waren de Nederlanders wat meer aan bod. Steeds weer echter bleken Klaassens en Van der Gijp niet mee te kunnen en gingen dus of Nederlandse aanvallen verloren door veel te individueel spel van de Emma-speler of werden Engelse attaques niet al op het middenveld door de VW'er tot staan ge bracht. Bovendien ging Lenstra met Van der Gijp naast zich steeds slechter spelen, omdat hij steeds minder begrip ondervond van zijn vleugelpartner. Zo leverde verder in de eerste helft ook het lichte Nederlandse overwicht niets op. Aan schieten kwamen de Nederlandse voorwaartsen trouwens al heel weinig toe. Hét publiek vond dit aanleiding voor een fluitconcert, dat ons deed terugdenken aan het Amsterdamse stadion na de match tegen de Denen. Toch kwam nog voor de rust de gelijk maker. Bij een vrije trap schoof Schaap de bal netjes naar Dillen, die die van om en nabij het strafschopgebied ineens inknaldc. Een ongetwijfeld fraai doelpunt. Twee minuten later vlak voor de rust hadden de Engelsen al weer een voor sprong. Schaap speelde van vijfentwintig meter de bal op De Munck terug. Te zacht echter. De rappe Baron was er als de kip pen bij om de fout af te straffen. Hij om speelde de wanhopig naar zijn schoenen duikende „glamour-boy" De Munck en schoot de bal in het lege doel. Over de tweede helft kunnen we kort zijn. Het voorlopig Oranjeteam vocht ver beten om de achterstand weg te werken, maar de nog verbetener tegenstand van de Engelse achterhoede met de voortreffelijke spil Crosland (Bournemouth), Hopkins (Tottenham H.), Ellerington. al even goed bijgestaan door Reynolds (Tottenham H.) in het doel. gaven geen krimp. Timmermans en Schaap vielen in deze periode op door hun goede opbouwen van aanvallen en hun onvermoeide zwoegen en Roosenburg bleek zijn collega's wat beter te begrijpen dan voor de rust, ook al was hij dan niet de gezochte aanvalsleider. Schoten waren er bij legio. Maar steeds stond er een verdediger in het schootsveld. Vooral Dillen was erg ongelukkig met zijn enorm harde schoten, die menige Engels man een blauwe plek zullen hebben be zorgd. Roosenburg schoot voorts eenmaal tegen de paal evenals aan de andere kant Jezzard deed nadat deze een sprintduel met Van der Hart glansrijk had gewonnen en de Sneker kopte nog eenmaal een voor zet van Timmermans hard en zuiver in de bovenhoek, maar toen tipte Reynolds de Het enige Nederlandse doelpunt. De reactie van keeper Reynolds op het schot van Dillen (rechts) is te laat. bal na een fraaie zweefsprong met de vin gertoppen tot hoekschop. En wat dus nu? Welk team zal nu straks op 3 April tegen de Belgen in het veld moeten komen? Geen Klaassens meer, geen Roosenburg meer, geen Van der Gijp meer als linksbuiten. Dat staat vast. Wie dan wel? Steenbergen uit Feyenoord rechtshalf als men dan Van Schijndel geen kans meer wil geven De Harder linksbuiten en Van der Gijp eventueel midvoor. Dat is het beste elftal van het ogenblik. Een elftal ook dat tot een goed resultaat kan komen. Ondanks de povere één-één score tegen de Denen en ondanks de tegenvaller, die de kern van het elftal de publieke schare gis teren bereidde. Een tegenvaller overigens, die in ieder geval tot voordeel heeft dat de hoera-stemming van weleer heeft plaats gemaakt voor redelijker aandoende nuch terheid. Het Nederlands militiar voetbalelftal heeft ook de tweede ontmoeting van het eindtournooi om het intergeallieerde mili taire voetbalkampioenschap verloren: met twee—een zegevierde Italië. Het is dit keer een eervolle nederlaag geworden in een wed strijd, die de 25000 met zonnebrillen en pa pieren hoeden gewapende Napolitanen in het stadion van de Italiaanse eersteklasser Na- poli in de hoogste staat van opwinding bracht. De Nederlandse spelers konden zich vast voorbereiden op de nog in te halen compe titiewedstrijden in Nederland over enkele maanden. Want er werd gespeeld met ver blindend zonlicht en bij een naar Neder landse begrippen midzomerse temperatuur. Hoewel de Oranjemannen in technisch op zicht de minderen waren van de meestal forser Italianen, hebben zij zich door een grote vechtlust bijna gelijkwaardige tegen standers getoond. Invallers Middenvoor Boot, die Zondag in de wed strijd tegen de Turken last had gekregen van een ouje dijbeenblessure, kon niet worden opgesteld en moest worden vervangen door De Wit van TSC. En ook de PSV'er Brusse- lers, die Zondag een knieblessure kreeg, kon niet van de partij zijn. Zijn plaats werd evenals in de tweede helft van de wedstrijd tegen Turkije ingenomen door Lacroix (GVAV). De wijzigingen hadden onze voorhoede wel degelijk verzwakt. Dit gold niet voor Pie- ters Graafland (Ajax), die deze keer in plaats van Feyt zijn talenten voor het Italiaanse publiek mocht tonen. Wel had hij direct na het begin pech dat hij, gehinderd door de felle zon, een speler niet zag komen aanlopen. Daardoor kon rechtshalf Fontana de bal gemakkelijk bereiken en een pass geven naar de linksbuiten Longoni, die via de vuisten van Pieters Graafland inschoot (1—0). De Italianen bleven sterk in de meerder heid en het leek erop dat Nederland we derom een gevoelige nederlaag zou gaan incasseren Wel viel er na een Van der Wel (Ajax)Rijnvis (ADO)-combinatie een schot van de Hagenaar tegen de paal te noteren, maar daar bleef het voorlopig bij. De Italia nen, die met een waar spervuur van passes en centers de verdediging tot wankelen brachten, forceerden hoekschop op hoek schop, maar na een half uur waren zij wat de stand betreft nog even ver. De Nederlandse voorhoede trachtte ijverig gebruik te maken van de tempoverlaging, doch Van der Wel en Mul (EDO) waren niet in hun beste vorm en de nieuwe middenvoor De Wit bleek nog niet voldoende ingespeeld Toch was hij het, die een minuut voor het einde van de eerste helft een combinatie van Lacroix en Rijnvis afsloot met een door het publiek luid bejubeld schot (1—1). Nog veel meer geestdrift bracht een on middellijk na de aftrap door de Italiaanse aanvoerder Vincenzi opgezette aanval, waar uit linksbuiten Zambaiti voor de tweede maal kon scoren (2—1). De tweede helft was een hard maar sportief duel. Kerkum, Kuys en stopper Fröhlich met krachtige steun van de op alle bedreigde plaatsen opduiken de Van Woerden, hielden moedig vechtend stand. Bij alle spanning en al het soms sterk imponerende voetbal, bleven de schoten echter schaars. De goede tenminste. In de andere ontmoeting bleef Egypte met tweeeen de meerdere van Turkije (rust 1-0). De stand in het toumooi (halve compe titie) luidt thans: Italië 2 1 1 0 3 3—2 Egypte 2 1 1 0 3 3—2 Turkije2 1 0 1 2 4—2 Nederland 2 0 0 2 0 1—5 Zondag worden in Rome de laatste wed strijden gespeeld: EgypteNederland en Italië—Turkije. HVS heeft gisteravond een lastige klip omzeild door CIOS, in een overigens niet al te beste wedstrijd, vrij overtuigend te klop pen in de Haarlemse volleybalcompetitie. Slechts de tweede game kon het talrijke pu bliek bekoren; de twee overige sets kon HVS gedecideerd winnen. Door deze over winning staan de HVS'ers er zeer gunstig voor en kan alleen Die Raeckse een prolon gatie van het afdelingskampioenschap in de weg staan. Slechts kort kon CIOS de score gelijk houden (2—2). Hierna nam HVS de leiding 42 en kon zelfs door enige misverstanden in de ClOS-ploeg tot 7—4 uitlopen. De coach van CIOS vroeg time out, maar kon hiermede niet verhinderen dat de HVS'ers de score nog tot 114 opvoerden. Het ploegverband ontbrak bij CIOS volkomen en via 11—6 kon 'S 'deze game met 156 in haar voordeel eindigen. De tweede set gaf aanvankelijk ook een spelbeeld ten gunste van HVS. De CIOS- spelers misten doortastendheid en verzuim den het blok te dekken. Via 42 en 64 nam HVS een 94 voorsprong; toen had CIOS met time out meer succes, want de groen- witten haalden op tot 117 en na „serve over" zelfs tot 11—9. Daarna verzocht Clay voor HVS om time out, maar de HVS-aan- voerder kon hiermede de opmars van CIOS niet stuiten. Met enkele fraaie smashes bracht Vink de stand op 11—11. Er kwam daarna sfeer in de strijd en de spanning steeg: 12—11 voor CIOS. 12—12, 13—13, 14—13 voor HVS. 1414, time out voor HVS, 15—15. Maar de wens van het publiek, dat graag een game-zege van CIOS had gezien, ging c De motor van het kleine karretje bromde lustig; met 'n fijn gangetje reden Plop en oom Tripje de tuin uit en de weg op. Het was maar 'n klein autootje en eigenlijk hadden ze met zijn beiden maar een klein plaatsje ,maar het ging toch. Plop draaide handig aan het stuurrad, als ze een bocht moesten nemen. „Nou?", lachte Plop. „Gaat het lekker, of niet?" „Geweldig!", zei oom Tripje. „Hij rijdt gesmeerd!" Plop glom van trots. Dat ding had hij nu toch maar eens mooi voor elkaar gekregen; wat reden ze fijn over de weg, en met een flink gangetje ook! „Zeg maar eens, dat het niet 'n handig wagentje is!", glunderde Plop. „Met dat ding breng ik je overal, waar je wezen wilt... Ik zal je straks naar huis rijden ook". „Dat is goed", lachte oom Tripje. „Wat zullen ze daar staan kijken, als we komen aangereden!" niet in vervulling. HVS won met 17—15. Hierdoor verloor de strijd zijn aantrekke lijkheid. want een gelijkspel was voor CIOS niet voldoende om een rol van betekenis in deze competitie te blijven spelen. Initiatief aan HVS HVS liep in de derde game uit tot 4—0, doch CIOS kon met enkele goede smashes tot 4—3 inlopen. Veel presteerden de toe komstige sportleiders in deze game niet meer, zodat het initiatief geheel aan HVS kwam. Via 7—3, 86 en 11—7 kwam HVS me* 158 aan een verdiende 30 over winning. VCK klopte Velox met 31. De Velsenaren verdienden de overwinning volkomen; zij speelden veel enthousiaster dan hun tegen standers. De tussenstanden werden: 1510, 10—15, 15—6 en 15—12. Die Raeckse bleef door een overwinning op PSVH leider HVS volgen. Nadat Die Raeckse de eerste game met ruim verschil van de Politiemannen had gewonnen (156), gaf de tweede game meer strijd te zien. Slechts met moeite konden de rood-witten deze set winnen; 66. 106 voor PSVH, time out voor Die Raeckse. met succes want via 12—12 en 1313 werd deze set toch nog door Die Raeckse gewonnen: 1513. De der de game had een minder spannend verloop. Die Raeckse kon toen steeds een voorsprong behouden: 1, 8—3, 10—5, 127, 13—9 en 15—10. Dames De beide damesploegen van Die Raeckse kwamen eveneens in het veld en boekten beide overwinningen zonder veel tegenstand te ontmoeten. Het eerste team klopte HVS met 15—8. 15—12. 15—4 en 15-1. Volgende week ontmoet Die Raeckse haar rivaal Velox. Deze strijd is vrijwel beslissend voor het kampioenschap. De reserves van Die Raeckse wonnen met 156, 154. 15—9 en 15—7 van PSVH. Uitslagen De uitslagen van Woensdagavond luidden: Heren: VCK—Velox 3—1; CIOS—HVS 0—3: PSVH—Die Raeckse 0-3; VCR 2— CIOS 2 0—4; Leonidas—HBC 2 3—1; CIOS 3Rap. 2 31; Santpoort 3Stampers 22; HVS 4—OVRA 2 3—1; BWT—Rap. 3 1—3: Raeckse 4—Gios 2 31; PWN 2Spaarnestad 3—0: AW—Blinkert 3 3—0; AVC—Santpoort 2 3—0. Dames: HVSDie Raeckse 04; Die Raeckse 2—PSVH 4—0; Rap. 2—OVRA 2—2; GiosVCR 0—3; Velox 5Spaarnestad 22; AW—Santpoort 4—0; SSO—Velox 2 1—3. De Belgische linksbuiten Jef Mermans zal misschien niet van de partij zijn in de wed strijd tegen Nederland op 3 April. Zijn vorm van de laatste weken is slecht. Zondag wordt het voor hem de beslissende dag. Leden van de keuze-commissie zullen dan gaan kijken hoe hij zich in de wedstrijd van zijn club Anderlecht houdt. Mermans is 50 maal voor het Belgische elftal uitgekomen, maar langzamerhand be ginnen de jaren te tellen. Na de recente wedstrijd tegen Italië hebben enige andere snelers van het Belgische voetbalelftal open lijk gezegd dat Mermans niet langer opge steld moet worden. De Belgische ploeg zal Maandag definitief gekozen worden. 49) Ze hield even op om een sigaret op te steken en ging dan verder: „Toen opeens zag ik hóé deze puzzle in elkaar paste. En ik werd me ervan bewust, dat Deirde Men- tonleigh de oplossing kon zijn voor het probleem. Deirdre Mentonleigh kon heel goed dik bevriend zijn geraakt met Straw- son tijdens die bootreis. Deirdre kon ook de aanstelling van die butler in de hand hebben gewerkt, om de aandacht van zich zelf af te leiden en op haar voogd te rich ten en ook haar eigen zogenaamde ont voering aanvaardbaar te maken. Deirdre zou ook heel goed op die bewuste plaats, bij die bocht in de weg, onze mensen heb ben kunnen ophouden, toen zij de grote zwarte auto achterna zatenBovendien was ze overal in de omgeving bekend om haar grote gaven als actrice. Ze speelde geregeld in amateur-voorstellingenIk zag opeens in haar een antwoord op al onze vragen, en wat van nog méér belang was, ik kon een bewijs leveren, dat elke twijfel uitsloot „Aha", riep de advocaat uit, „we heb ben ons al eens afgevraagd, of je, toen je die inval in „The Old Cottage" deed, zéker wist, dat Deirdre Mentonleigh het hoofd van deze bende was, óf dat je het slechts vermoedde". „Ik wist het Martin", antwoordde ze. „Ik had het bewijs „Vertel verder!" „Herinneren jullie je dat Susan Herrison mij de man beschreef, die haar had ont voerd? Die man speelde gedachtenloos met haar gouden sigarettenkoker en het meisje was zo intelligent deze sigaretten koker aan mij te geven om de vingeraf drukken na te gaan. Haar beschrijving van deze man kwam aardig overeen met die, welke Masterson mij gaf van Robert Fortescue. En alle vingerafdrukken, die jullie in de flat vonden, kwamen ook over een! Toen schoot het opeens als een flits door me heen, dat die broer en zuster best één en dezelfde persoon konden zijn, en aangezien de vingerafdrukken, die jullie in de flat vonden, precies dezelfde waren als die op Susan's sigarettenkoker.Be grijp je waar ik heen wil?" Ze schudden hun hoofd. En Williamson sprak hun twijfel uit: „Maar dat wilde toch niet zeggen, dat ze iets met Deirdre Mentonleigh te maken hadden, Daph!" „O nee?" Ze lachte. „Toch was dat zo! Jullie weten toch, dat van iedereen, die mij in Conduit Street op kantoor opzoekt, zon der dat hij 't weet, de vingerafdrukken worden vastgelegd. Joan Braxley bergt deze vingerafdrukken keurig systematisch weg en wij kunnen er, voor 't geval dat nader hand nodig mocht blijken, altijd over be schikken. Toen Deirdre Mentonleigh mij opzocht en mij zo handig om de tuin wist te leiden werden ook haar vingerafdruk ken gemaakt en opgeborgen. Nu begrijpen jullie het zeker wel?" Dit was inderdaad het geval en vol war me hartelijkheid complimenteerden ze haar. „Het was een heel knappe zet van Deir dre om mij te komen opzoeken", vervolgde ze. „Ze wist me volkomen voor zich in te nemen, dat moet ik eerlijk bekennen. Ze zei, dat ze me wel niet zou kunnen helpen, maar wilde me toch wel een en ander vertellen, waaraan ik misschien iets zou kunnen hebben.... Ze vertelde me, dat ze niet erg op de butler gesteld was, maar dat deze, aangezien haar voogd hem de hand boven het hoofd hield, waarschijnlijk wel volkomen goed wasHeel aardig hè, die insinuatie? En dan die opmerking over haar voogd en Strawson, die aan boord uren samen doorbrachten, bezeten als ze waren van Egypte en de Egyptische cultuurIk ben er intussen achter ge komen, dat zij het was, die altijd met Strawson samen was, en waarschijnlijk is ze zijn geliefde. Het allerknapste was haar verhaal, vol vertedering over die lieve, goeie verstrooi de oude voogd, die zó in. zijn werk opging, dat hij waarschijnlijk van die hele terug reis niets meer wistWérkelijk, het toneel verliest een zeer knappe actrice in Deirdre Mentonleigh! Ik heb haar nauw keurig gadegeslagen, toen ze ons als Ro bert Fortescue ontving, en ik moet zeggen dat ze haar rol volmaakt speelde. Ook de vermomming was perfect! Toen ze echter ontmaskerd werd, stortte ze een stroom van scheldwoorden over cms uit, die de wa re Deirdre Mentonleigh onthulde...." Alan Sylvester vroeg: „Dat is juist één van die dingen, die ons interesseren, Daph; hoé kwam de profes sor er eigenlijk toe haar te adopteren?" „Daar was ik ook erg nieuwsgierig naar, Alan", antwoordde ze. ..En aangezien ie mand het treurige bericht aan de professor moest mededelen, droeg Scotland Yard mij op, dat te doen. Het meisje had ons dit zij tot haar eer vermeld onmiddellijk na haar arrestatie meegedeeld, dat haar voogd van dit alles niets wist". „En was dat waar?" „Ik behoef daar niet meer aan te twij felen, na mijn onderhoud met de professor. Hij was diep geschokt, dat was duidelijk merkbaar. Maar zijn ontsteltenis scheen nog een speciale achtergrond te hebben, en ik vroeg hem mij alles over Deirdre te vertellen. Het blykt nu, dat de vader van het meisje een gewetenloze oplichter was, die voor een lange straf de gevangenis in draaide. Deirdre was toen 18 jaar. Er was geen moeder deze had de vader al jaren geleden verlaten en er was dus geen thuis en geen toekomst voor 't jonge meisje Omdat de professor haar vader jarenlang had gekend, bood hij haar zowel een thuis als een toekomst aan. Ze greep dit aan bod met beide handen aan en om haar te distanciëren van haar verleden, gaf hij haar ook de bescherming van zijn naam". „Dit klopt volkomen met de inlichtin gen, die wij over de oude heer kregen", mompelde Everest. „Een aardige, goedhar tige oude man, die geen vlieg kwaad zou doen en altijd bereid was om iemand, die tegenslag had, te helpen". „Precies, Martin. En uit hetgeen hij mij vertelde, kon ik gemakkelijk opmaken, dat het meisje er al gauw achter kwam, dat, wanneer ze haar spel handig speelde, ze de oude man zonder moeite om de vinger kon winden. Kinderen erven vaak, naar men zegt, de verborgen en onderdrukte gebreken van hun ouders. Welnu, in dit geval erfde Deirdre Mentonleigh van haar vader alle eigenschappen, welke deze niet eens de moeite waard had gevonden om te onderdrukken! Ik kan zonder aarzelen zeg gen, dat Deirdre Mentonleigh door en door slecht is. Ze was er varf het begin af aan op uit om het zo goed en plezierig moge lijk te hebben, zonder zich er iets van aan te trekken, hoeveel 't kostte. Ze liet haar rekeningen schandelijk oplopen en telkens weer betaalde de professor, nadat ze hem quasi-berouwvol beterschap had beloofd. Niemand kon beter toneelspelen en beter leugens vertellen dan zij. Ik heb vier be kende winkeliers in Ascot ondervraagd en deze vertelden me dat ze 't nog nooit zo bont had gemaakt als op het moment, dat ze met haar voogd naar Egypte vertrok. Ze haalde de oude man over haar mee te nemen, om aan haar schuldeisers te ont komen, die lastig begonnen te wordenn Ze wist hen af te wimpelen met een char mant verhaaltje over een erfenis in Alexandrië, waar ze met haar voogd heen zou gaan om een en ander te regelen". „Slikten ze dat verhaal?" „Dat hebben ze inderdaad gedaan, naar ze mij mededeelden. Op de terugreis uit Egypte ontmoette ze Strawson en samen met hem heeft ze waarschijnlijk dat idee van de „Zwarte Spin" uitgewerkt. Wiens idee het oorspronkelijk was, zullen we nooit te weten komen, tenzij één van hen 't ons vertelt. Zij was voor hem de part ner, die hij zocht. Zij kende iiedereen in de omgeving en was in de rijkste milieus kind aan huis. En hij had enig kapitaal achter zich om de zaak op weg te helpen. Zo héél veel was er niet nodig. Alles wat ze te doen hadden, was een afgelegen landhuis te huren, de huur vooruit te be talen, een auto aan te schaffen en drie of vier medewerkers van hetzelfde allooi te vinden, die ze grof betaalden om zeker ta zijn van hun loyaliteit". „Mag ik je even onderbreken, Daph? Werd Strawson gepakt, toen je die inval in het bewuste huis deed?" (Slot volgt).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7