Middelbare Meisjesschool in Velsen noodzaak voor IJmond Artistiek B. DE VILDER ZDDN Rampendépöt van het Rode Kruis in Velsen Boekhandel S. van Dorp HOOVER Trawler IJM. 211 de grootste van de vijf „Wironnetjes" Gebouw zou er voor uitgebreid moeten worden Chopin-avond door Theo van der Pas Binnenkort naar „Slingermuur" Samenwerking tussen CHU en AR Castricum Heemskerk IJmond-gemeenten en „koepel-orgaan Spaargelden bij Coöp. Land- en Tuinbouw Bank met 2 ton toegenomen Politie in noodgebouw Voorbereiding uitbreidingsplannen Hogere subsidie voor bevrijdingsfeesten Rijks HBS vaart nieuwe koers Kunsthandel Velser Kunstkring Gommodore van de Kon. Rotterdamsche Lloyd nam afscheid Castricums Vrouwenkoor voor de radio Burgerlijke stand Beverwijk Laatste lezing van de heer Heijnis over Nieuw-Guinec Vandaag officiële proefvaart vermoedelijk dichte deur Beverwijks annexatieplan vindt BB houdt filmavond Ga naar Hoogers Best jaar voor veefonds „Verjaagd" door gemeente-architect VRIJDAG 25 MAART 1955 i DE NOODZAAK, om in Velsen een Rijks Middelbare Meisjesschool te stichten heeft de huidige directeur van de RHBS, de heer C. van den Pol, een aanvraag doen op stellen voor de stichting van een dergelijk instituut per 1 September 1956. Daar mee zou deze meisjesschool evenals de thans bestaande Rijks HBS moeten voorzien in de behoefte van de hele IJmond de HBS is tenslotte bedoeld als streekschool en heeft als zodanig reeds ruimschoots haar nut bewezen. Daarmee zou het ruimte gebrek in het gebouw aan het Tiberiusplein wederom acuut gaan worden, want men verwacht dat het gebouw, dat nu 285 leerlingen bergt over een jaar of vijf omstreeks 400 kinderen zal moeten huisvesten, waardoor een uitbreiding met minstens 5 tot 6 leslokalen even noodzakelijk wordt als het inrichten van een aula en een nieuw prakticum voor natuurkunde. Dit laatste kan namelijk niet langer als een luxe wor den beschouwd, sinds de binding van deze middelbare school met de omliggende be drijven groeiende is: bij de opleiding tot chemici speelt het instituut een niet te onderschatten rol, welke bijvoorbeeld door de MEKOG al heel goed wordt begrepen en die mettertijd nog sterker zal worden naarmate de chemische en andere industrie- en zich ontplooien. De noodzaak van een Middelbare meis jesschool wordt ondersteund door het feit, dat vele vrouwelijke HBS-leerlingen na het derde jaar de school verlaten omdat zij de B-afdeling niet aandurven. Een HBS-A diploma komt dichter onder hun bereik, maar sinds deze richting meer naar de praktijk toegegroeid is, openbaren zich ook daar bepaalde problemen. Dat A-diploma heeft overigens ten on rechte jarenlang in een verkeerde reuk gestaan, waarbij wel eens uit het oog werd verloren, dat juist dit diploma A in sterke mate voor het leven opleidt en met al zijn maatschappelijke tendenzen dichter bij de praktijk staat dan vele gelijkwaardige brevetten. Koerswijziging Hoe het ook zij: de Velser Rijks HBS is langzaam maar zeker aan een koerswijzi- ADVERTENT1E Kennemerlaan 5 (bij de brug) IJmuiden Speciaal adres voor het INLIJSTEN van Foto's, Plaatwerk enz. De Velser Kunstkring „Voor Allen" had voor Donderdagavond een recital door de pianovirtuoos en gereputeerde Chopin- vertolker Theo van der Pas op zijn pro gramma. Deze interessante kunstgebeurte nis had plaats in het Hervormd Wijkge- bouw te Velsen-Noord. Het bestuur van de Kunstkring verzocht Van der Pas de avond een enigszins in structief karakter te geven door de te spe len stukken even toe te lichten. Hoewel de pianist daar niet op voorbereid was, vol deed hij direct aan dit verzoek op harte lijke wijzen, zodat het geen droge paeda- gogische verhandeling werd, maar een ge zellige causerie, die liet merken hoezeer „het geval Chopin" bij deze kunstenaar vlees en bloed geworden is. Men zal er ook van opgestoken hebben dat het brillante notenspel, dat voor de muziek van Chopin vereist wordt, slechts een onderdeel is van de interpretatiekunst die zij vergt. In zijn inleiding wees Van der Pas er op. dat Chopin's hang naar zijn geboorteland Polen, dat hij als jonge man verlaten had. zijn kunst hoofdzakelijk kenmerkt, althans heel wat meer dan de invloeden van het Parijse salonleven. Verder waarschuwde hij tegen het zeer verspreide populaire fa beltje van een verzoetelijkte kunst, als ge volg van Chopin's wankele gezondheid, terwijl in feite kracht en fiere bewustheid getuigen van zijn vurig temperament. Deze laatste eigenschap kon trouwens blijken uit menig onderdeel van het programma, dat de pianist ten gehore bracht, vooral uit de Fantasie-Impromptu, uit de stormachtige Etude no. 12 van opus 25 en uit de fameuze Polonaise in As. Van der Pas speelde de Ballades in As en in g en wees op de karakteristieke eigenschappen van deze muzikale verha len zonder woorden. Het prachtige Scherzo in cis met het koraal, dat als het ware met hemels klokkenspel omrankt wordt, heeft, van het „Scherzo" slechts de naam men zou het ook onder de Bal laden kunnen rangschikken. Maar alles in deze muziek is kwestie van stemmingen en verder is het de uiting van een vurig poëtisch temperament, dat zich weet te manifesteren in een eigen pianostijl. Twee Nocturnes, twee Mazurka's, vier Walsen, de Impromptu in As, een paar Etudes en de merkwaardige Berceuse gaven verder aanleiding te over om op eigenaardig heden en verrassende schoonheden van deze heerlijke romantische muziek te wij zen. Maar het voornaamste was dan toch de bezielde stemmingwekkende en brillante vertolking, die Van der Pas ervan ten beste gaf. Wie zou denken, dat. deze kun stenaar, die het volgend jaar zijn loopbaan als concerterend virtuoos wil beëindigen, dit besluit genomen zou hebben omdat hij zijn physieke kracht voelt tanen, die is er volkomen naast. Want Theo van der Pas staat nog op de middaghoogte van zijn kunnen, technisch en artistiek. Hij heeft besloten het podium te verlaten in volle kracht van zijn meesterschap. Een kloek besluit, dat misschien velen zal spijten, maar dat men moet billijken. De belangstelling voor deze avond was verblijdend groot. De Velser Kunstkring kan zich verheugen over dit resultaat van zijn streven.Het bestuur voelt zich tevens dankbaar verplicht jegens de continu bedrijven, die door soepele houding aan muzieklievende arbeiders de gelegenheid schenken een culturele avond als deze tot het einde toe bij te wonen. JOS. DE KLERK ging bezig de oriëntatie op de industrie is een van de duidelijkste aanwijzingen en dat er onlangs twee Hoogovenvertegen woordigers een praatje zijn komen maken voor de hoogste klassen was zeker geen toevallige belangstelling, evenmin als het te verwonderen is, dat de scholieren bin nenkort een hele dag te gast zijn op het Hoogoventerrein. Daar zijn dus positieve ontwikkelings kansen te over uit te halen, maar wanneer deze streekschool mettertijd haar spoor wegverbinding voor de deur kwijt zal ra ken, zodra de tunnel er is komen de kwade kansen van afbrokkeling van het aantal leerlingen uit verder afgelegen plaatsen als bijvoorbeeld Castricum om de hoek. Aan het Tiberiusplein wordt dan ook vurig gehoopt op een pont op de plaats van de Velserbrug en een busverbinding door de nieuwe stad. De toeneming van het aan tal leerlingen binnen afzienbare tild is geen strikt Velsens, maar een algemeen lande lijk verschijnsel, al zullen de cijfers er in Velsen wat minder dreigend gaan uitzien dan op landelijk niveau: tenslotte heeft Velsen een jonge bevolking en de grote toevloed van middelbare scholieren zal hier dan ook wel later komen dan in andere woongebieden. Zodat het komende lerarentekort, dat in overheidskringen op zelfs 50 percent wordt geschat, ook niet zo direct voelbaar zal zijn, ook al omdat de gemeente Velsen een gezochte woongemeente is, waar het ge meentebestuur een open oog heeft getoond voor de belangen van het opleidende kader en daarbij ook alle mogelijke medewerking ten opzichte van huisvestingsproblemen verleent. De trek naar Velsen is groot. Schoolgeldvermindering De koerswijziging loopt parallel met de nieuwe ontwikkelingen op onderwijsgebied, die voor deze school bijvoorbeeld mee bracht, dat de leerlingen der eerste en tweede klas geen schoolgeld hoeven te be talen, terwijl beneden een bepaald inkomen der ouders ook in de hogere klassen geen schoolgeld meer verschuldigd is alle kinderen hun boeken in bruikleen krijgen en onbemiddelden hebben aanspraak op gratis leermiddelen, terwijl bovendien voor de krappe beurs de mogelijkheid van een boekenfonds openstaat, dat tegen het ge ringe bedrag van 30,per jaar de nieuwe drukken bereikbaar maakt voor zijn leden. Inwendige opknapbeurt Ook inwendig gaan zich veranderingen in het gebouw voltrekken zoals het door trekken van het trappenhuis naar de zol derverdieping waar voorlopig het lijn tekenlokaal als aula zal worden ingericht. Verder wordt het gebouw opnieuw geschil derd en van een moderne verlichting (met inbegrip van bordverlichting) voorzien, er komen nieuwe banken en ander meubi lair en zo zijn er meer opfrissers in porte feuille, die het aanzien van de Rijks HBS bepaald goed zullen doen. Zoals recente „opfrissers" nü al gaan doorwerken. De Rijks H.B.S., die mettertijd wellicht een middelbare meisjesschool gaat herbergen. De afdeling IJmuiden-Velsen van het Nederlandse Rode Kruis hield Donderdag avond in het Jeugdgebouw aan de Rem- brandtlaan haar jaarlijkse algemene verga dering. De voorzitter, de heer J. P. W'ey- burg releveerde aan de commandowisseling die by de colonne heeft plaats gehad en bracht de arts J. Mac. Daniël dank voor de bewezen diensten. Ook de heer J. Mijs, die door de heer P. M. Mulder als secretaris werd opgevolgd, ontving woorden van waardering voor zijn diensten. De vooruitzichten van de afdeling zijn na enige moeilijke jaren thans weer gunstig, meende de voorzitter. Ook ten aanzien van een eigen home, waar men tot dusver in deze opbouwende gemeente van het kastje naar de muur werd gestuurd, is een gelukkige beslissing van het gemeen tebestuur gevallen. De oude boerdery „Slin germuur" aan de Zeeweg zal immers met behulp van de gemeente geheel worden ge restaureerd en waarschijnlijk dit jaar nog worden betrokken. De bewoners blijven er gehuisvest, maar er zal een lokaal worden ingericht, ge schikt om les te geven, waarnaast een ruimte als bergplaats kan worden inge richt. Bovendien komt er een overdekte ruimte waar oefeningen gehouden zullen worden. Welfare-cursus Voor het komende seizoen staat een welfare-cursus op het programma. Deze beoogt steun te geven aan thuisliggende zieken, met welke cursus, die onder leiding za' staan van een deskundige van het hoofdbestuur, over twee weken met 15 da- Kaoitein C. C. Goedewage-n, gezagvoer der van de „Willem Ruys" en commodore van de K.R.L.-vloot heeft na ruim 40 dienstjaren afscheid genomen van het zee mansleven. Zijn opvolger is kapitein F. J. de Jonge uit Breda. Tijdens een plechtigheid aan boord werd kapitein Goedewaa-gen toegesproken door de directeur-generaal van Scheepvaart de heer W. L. de Vries, die mededeling deed van zijn benoeming tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Namens de directie van de Kon. Rot terdamsche Lloyd werd hij toegesproken door de directeur Th. A. W. Ruys, die hem ter herinnering aan zijn eervolle loopbaan de commodorevlag, die gedurende de 17 reizen, welke de „Willem Ruys" onder zijn commando maakte, aan de achtermast had gewapperd, meegaf in een speciaal ge maakt kistje van oud-Hondurees mahonie hout, voorzien van een zilveren plaatje met inscriptie. Voorts ontving kapitein Goedewaagen nog uit handen van de heer Ruys een geschenk in couvert en een ver chroomde glazenslaande scheepsklok. mes zal worden aangevangen. Door de ge meente zal worden uitgemaakt, wie voor deze hulp in aanmerking komt. Voorts deelde de heer Weijburg mede dat er in Velsen een rampendépöt geves tigd zal worden. Door het rampenfonds zullen in Nederland in verschillende ge meenten dergelijke dépots ingericht wor den, die in tijd van nood direct aan een groot aantal slachtoffers hulp zullen kun nen bieden. De plaats waar het materieel zal worden opgeslagen is nog niet definitief bekend. Het jaarverslag van de secretaris gaf ook voor het afgelopen jaar een dalend le dental te zien. In 1946 was dit 6000, wat in de loop der jaren gedaald is tot 1318. Het dagelijks bestuur baart deze teruggang enige zorg en er werd dan ook naar de meest geschikte vorm van ledenwerfactie gezocht. De heer Weijburg meende, dat het ledental in deze gemeente minstens ver dubbeld kan worden. Voor de boottocht van invaliden, waar voor de afdeling toegezegd heeft twee plaatsen te zullen financieren, heeft de ge meente er ook vier voor haar rekening ge nomen. De stranddienst heeft uitstekend gefunctionneerd maar de strandpost moet nodig opgeknapt worden. Voorts vermeldde het verslag een aantal gebeurtenissen, waarbij assistentie werd verleend. Dr. R. P. v. d. Veld gaf vervolgens een overzicht van het werk van de bloedtrans fusiedienst in '54. Er werden 345 donors opgeroepen, waarnaast nog 33 maal plas ma werd toegediend, terwijl 39 Landstei- ner médailles werden uitgereikt. Dr. v. d. Veld bracht dank aan het politie-apparaat, die in zoveel gevallen behulpzaam is ge weest. Tenslotte werden de dames Anten en Vijlbrief en de heer Mijs die aan de beurt van aftreden waren, bij acclamatie in het bestuur herkozen. Het Castricums Vrouwenkoor, vroeger Dameskoor Duinenbos geheten, zingt Za terdag voor de radio over de zender Hil versum I. De dames treden onder leiding van mejuffrouw Jo Immink op in het pro gramma Musicerende Dilettanten, dat om 17 uur begint. De dames worden op de piano begeleid door Willy Francois, GEBOORTEN: Wilhelmina J., d. van J. B. van Herwaarde en M. P. Hessels; Elisabeth C., d, van A. Pallesen en C. A. Zwart: Wil helmus M., z. van M. Marcker en W. Nijssen; Marian T., d. van J. de Bie en G. Wentink; Cjrnelis J„ z. van J. Blokker en R. A. Koe man; Martha, d. van G. J. Ilbrink en C. van Kooten; Johannes J. W., z. van J. A. Lamers en A. J. Vessies. ONDERTROUWD: C. Molenaar en A. Wortman; P. C. Out en M. A. T. Numan; R. van Balen en A. G. de Boer; A. van der Sluis en A. van der Wel. GETROUWD: H. J. Geerlofs en J. L. van As; P. Dudink en C. J. van der Zon; J. Schriever en T. Veenstra. OVERLEDEN: E. de Klerk, 48 j.; J. Schel vis, 58 j., gehuwd met C. van Eerden; C. Albers, gehuw met N. Bot, 81 j. ADVERTENTIE Kennemerlaan 114 - IJmuiden Bij aankoop van 4.50 aan boeken het „GESCHENK"CADEAU Nadat in de laatste maanden voorberei dende besprekingen tussen de besturen van C.H.U. en A.R. hadden plaats gevonden, besloten de Beverwijkse afdeling der CHU en de Anti-Revolutionnaire kiesvereniging weer samen te werken. Dit besluit werd genomen in de overtui ging, dat het nu meer dan ooit gewenst en geboden is, dat de protestantse Christenen niet verdeeld, maar gezamenlijk optreden, omdat slechts in eendrachtig samengaan de reformatische beginselen ook op het terrein van de politiek, voldoende tot uiting kun nen komen. Voor de nadere uitwerking van deze samenwerking is een contactcommissie in het leven geroepen, bestaande uit de heren D. Koger, voorzittêr; E. Wijshake, secreta ris; ds. Joh. D. Jansen en D. W. Molendijk. Na een uiteenzetting betreffende de samenwerking volgen enkele films, terwijl na de pauze een forum vragen zal beant woorden. Als presidente van dit forum zal optreden mevrouw E. FrölichHoenderdos en als leden de heren F. H. v. d. Wetering, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, G. H. Hoitink, lid van de Provinciale Staten en wethouder van Alkmaar en de gemeenteraadsleden M. A. de Ruiter en D. Koger. Deze vergadering wordt Dinsdag 29 Maart 's avonds 8 uur gehouden in de bovenzaal van 't Centrum, Koningstraat 40. De directeur van de ambachtschool hi Hollandia (Nieuw Guinea) de heer J. Heij nis, heeft Donderdag in hotel De Rustende Jager te Castricum voor het laatst tijdens zijn verblijf in het vaderland een lezing gehouden over Nieuw Guinea dit keer speciaal over de Papoeas. Dit gebeurde voor de Nederlandse Vereniging van foren sen, welker voorzitter, de heer A. H. W. Beijersbergen van Henegouwen, slechts een paar belangstellenden welkom kon heten. Overigens hebben zij die thuis bleven een uitstekende avond gemist, want de heer Heiinis is, door zijn jarenlang verblijf in Hollandia niet alleen terzake kur.dig, doch tevens een prettig causeur, die bovendien zijn woorden met een serie foto's verduide lijkte. Daarnaast had de heer Heijnis tevens vele voorwerpen meegenomen, die door de Papoeas worden gebruikt. De heer Heijnis vertrekt 10 April wee1 per vliegtuig naar Hollandia. MET DE NIEUWE IJM. 211, de „Wiron 2" van de Wieringse Visserij Maatschappij „Wiron" heeft IJmuiden een niet al te grote, maar toch altijd nog 200 ton metende trawler met een voortstuwingsvermogen van 450 pk er bij gekregen, die geschikt is om bij goede vangsten 1500 a 1600 kisten in het visruim te bergen. De nieuweling, die Woensdag voor het eerst de neus in de Vissershaven stak komt in silhouet, uit rusting en vermogen sterk overeen met de destijds zo snel geëmigreerde „JOB Gouda". Toch doet zij forser aan door het niet dicht gebouwde dekhuis aan bak boordskant. Alle accommodatie voor de bemanning is evenwel bewaard gebleven en zeer terecht kan directeur M. Minnes trots zijn op het vijfde schip van zijn na de oorlog opgebouwde rederij, die tot nu toe uit de vier kotters, Wiron 1, Wiron 3, 4 en 5 bestond. Schipper Kees Buis van de „Wiron 4", de IJM. 209 is nu overgestapt op deze grootste eenheid van de Wiron-vloot, te vens de eerste trawler in het gezelschap en bovendien het eerste schip van de Wiron, die over een Decca-plaatsbepalings- apparatuur beschikt. Tijdens de reis van Vlaardingen naar IJmuiden heeft het schip in en voor de stroom gelopen en daarbij ongeveer een gemiddelde snelheid gehaald van negen en driekwart mijl. Veel zegt dat evenwel nog niet, meent schipper Buis. Na een paar reizen is pas te beoordelen, hoe de nieuwe „Wiron 2" zich gedraagt en of zij aan de wens van de reder en bemanning voldoet. Volgende week gaat de trawler voor de eerste reis de Noord in en zal het visserij- gebied van de „Wiron"-schepen uitgestrek ter worden, daar de vier kleinere kotters niet zo ver van huis gingen. De „Wiron 2" heeft accomodatie voor dertien man; de schipper heeft zijn kooi in de achter de brug gelegen hut, de ma chinisten beschikken over een twee per- soons-hut en achter de machinekamer is een verblijf voor acht personen gelegen. Gelijk met het dek liggen in de opbouw van voor naar achter langs een brede gang: de douchecel, de hut voor de motordrij vers, de kombuis, de trap naar het verblijf voor acht leden van de bemanning, de messroom en achter in het dekhuis de ruimte voor de stuurmachine. De „Wiron 2", die 33.90 over alles lang is, 30,85 meter tussen de loodlijnen tot lengte heeft, 7.04 meter breed is en 3.56 hol, werd gebouwd door de N.V. Scheeps- bouwwerf „De Dageraad" te Woubrugge. Het schip werd op 14 Januari van dit jaar tewater gelaten. Radio Holland voorzag het schip van radio, zend- en peilappara- Naar samenwerking onder toezicht tuur. Bij gunstige weersomstandigheden zou de trawler vanmorgen om half elf uit de Vissershaven vertrekken voor de offi ciële proefvaart en de overdracht door de directeur van de werf aan de directeur van de Visserij Maatschappij „Wiron", de heer M. Minnes. ADVERTENTIE De HOOVER strijkbout maakt invochten overbodig! De helft van het werk wordt U bespaard - door de Hoover strijkbout die invocht en strijkt tegelijk! Bovendien: even de scha kelaar omen hij strijkt droog - op de juiste temperatuur voor elke stof. Twee bouten voor één geld dus. Vraag bij Uw Hoover f CE a dealer om demonstratie. Stoom- of Droogstrijkbout ADVERTENTIE J» De minister van Binnenlandse Zaken, prof. dr. L. J. M. Beel, heeft in de Eerste Kamer meegedeeld, dat hij bij de annexa tieproblemen, die zich ten aanzien van ver scheidene gemeenten voordoen, denkt aan een oplossing in een nieuwe richting. Daarbij heeft hij gedacht om, zonder direct aan een samenvoeging van gemeenten te beginnen, de nodige coördinatie tot stand te brengen en daartoe zou vermoedelijk een bovengemeentelijk orgaan worden inge steld, dat richtlijnen geeft, welke door de zelfstandige gemeenten in acht moeten worden genomen. De bewindsman zou, naar men in be voegde kringen aanneemt, deze figuur onder meer voor ogen staan voor het geval BeverwijkHeemskerk, waar Beverwijk ten koste van Heemskerk een 90 h.a. grond wil annexeren ter realisering van zijn woningbouwplannen benoorden de nieuw- ontworpen city. Het ziet er aldus werd ons nogmaals meegedeeld nadat in ons blad dit standpunt reeds enige malen werd vermeld niet naar uit, dat dit annexatieplan van Beverwijk aanvaard zal worden. Veel eer der zou men geneigd zijn de twee gemeen ten te doen samenwerken onder een boven gemeentelijk orgaan. Wij tekenen hier nog bij aan, dat het IJmond-probleem, zoals het in een aantal beschouwingen in dit blad de afgelopen v/eken is uiteengezet, met deze gedeeltelijke opening van zaken ten departemente dus inderdaad onder de supervisie van de lan delijke overheid wordt gebracht. Wanneer de wijsheid voorhanden is, om een aantal op zichzelf ondergeschikte, maar dank zij chauvinistische motivering opgeblazen ge schillen op te lossen, kan deze methode wellicht meer succes opleveren dan de eer der mislukte „samenwerking in vrijheid." Door Bescherming Be volking te Heemskerk wordt op Woensdag 30 Maart in zaal Dam een filmavond gehouden. Ook niet-leden van de B.B. zijn van harte welkom. HOO VER-DEALERS VELSERDUINWEG 173 - TELEFOON 4402 Betaling in overleg ADVERTENTIE Laat U eens door een ELECTROTECHNISCH INSTALLATEUR voorlichten omtrent de HOOVER STRIJKBOUTEN welke U deze voorlichting en service kan geven. Trompstraat 30 - IJmuiden - Tel. 4516 Tijdens de gisteravond gehouden jaar vergadering der Coöp. Land- en Tuinbouw- bank deelde de voorzitter, de heer Jac. Siotemaker mede, dat 1954 een heel goed jaar voor de bank is geweest: er werd een winst gemaakt van 5.780, terwijl de spaar gelden met ruimtweehonderdduizend gul den toenamen. Het ledental op 1 Januari was 261; zes leden zijn overleden en te hunner nage dachtenis werd een moment stilte in acht genomen. In het jaarverslag van de kassier, de heer R. de Ruyter, werd melding gemaakt van de welvaart, die ook de agrarische bedrij ven het vorige jaar ondervonden; de bank heeft een jaaromzet bereikt als nimmer te voren. De aftredende bestuursleden, de heren B. J. A. Vrenegoor en G. J. de Wit, werden herkozen. De heer Th. Hofland had als be stuurslid bedankt, in zijn plaats koos men de heer A. Goemans. De heer De Ruyter gaf een toelichting op de balans: deze sloot met een bedrag van ƒ2.651.170,35; er was een winst van 5.780, die naar de reserve wordt overgeboekt (die al op 70.349,38 stond). De spaarbank had een totaal-inlage van 2.064.714.84. De rekening sloot over het boekjaar 1954 met een bedrag van 15.522.327,60. De leden werden verzocht zoveel mogelijk hun hypotheken bij de, bank onder te brengen. Tijdens de gisteravond in zaal Dam ge houden jaarvergadering van het veefonds „Onderling Vertrouwen" te Heemskerk deelde de voorzitter de heer Th. Aarden burg mede dat 1954 voor het fonds bij zonder gunstig is geweest. In zijn jaarverslag kon de secretaris penningmeester de heer Jac. Strik de woorden van .de voorzitter onderstrepen. Hij deelde mede dat de schade-omslag per stuk slechts f 8.55 heeft bedragen. Thans zijn 624 stuks vee verzekerd tegen een bedrag van f 340.175. Het aantal leden van het fonds bedraagt thans 78. In 1961 hoopt men het zilveren be- staansfeest te vieren en men besloot hier voor jaarlijks honderd gulden opzij te leggen. De aftredende bestuursleden de heren N. van Tunen en J. Rozemeyer werden bij acclamatie herkozen en ook de voorzitter werd herbenoemd. Daar het oude reglement van de ver eniging niet meer aan de eisen voldoet, zal in het najaar de vaststelling van een nieuw reglement aan de orde komen. Bij de samenstelling hiervan zal de dieren arts te Uitgeest dr. K. Clay van advies dienen. Bij een vorige gelegenheid hebben B. en W. van Heemskerk reeds medegedeeld dat tengevolge van de noodzakelijke uitbrei ding van het aantal administratieve amb tenaren en vooral ook van de technische dienst van Openbare Werken, een toe nemende behoefte ontstaat aan kantoor ruimte, zodat erop moet worden gerekend, dat de raad te zijner tijd nadere voorstel len zullen bereiken om de moeilijkheden te ondervangen. De moeilijkheden bij de Dienst van Openbare Werken zijn echter nu zo groot, dat B. en W. van mening zijn, dat nu reeds naar een mogelijkheid moet worden uitgezien om deze te ondervangen. In het huidige werkvertrek zijn behalve de gemeente-architect regelmatig vier technische ambtenaren aan het werk, ter wijl er geen andere gelegenheid voor de gemeente-architect beschikbaar is om per sonen te ontvangen en besprekingen te houden. Deze toestand kan niet langer worden bestendigd en B. en W. hebben daarom gemeend, dat de juiste oplossing hierin moet worden gezocht, dat het kantoor- vertrek, dat thans wordt gebruikt door de Rijkspolitie, voor de gemeente-architect ter beschikking komt. Dientengevolge zal er een nadere voor ziening voor de huisvesting van het politie-apparaat moeten worden getroffen, hetgeen B. en W. zouden willen doen door het plaatsen van een noodgebouwtje naast het raadhuis. Hierover is overleg gepleegd met de betreffende politieinstanties, welke met deze oplossing accoord gaan en bereid zijn hiervoor een huurvergoeding te geven. De kosten van deze voorziening worden geraamd op f 2600. Daar de herziening van het uitbrei dingsplan no. 1 meer tijd vergt dan waar op was gerekend, mede omdat daarbij ter dege rekening moet worden gehouden met de ontwikkeling van de IJmond, stellen B. en W. van Heemskerk de gemeente raad voor, te bepalen dat een plan van uitbreiding wordt voorbereid voor het ge deelte der gemeente, omgrensd door de wegen (westelijk) Kleine Houtweg, ge deeltelijk Rijksstraatweg, Neksloot en Communicatieweg, (oostelijk) spoorlijn Uitgeest—Beverwijk, en (zuidelijk) de ge meentelijke grens met Beverwijk. In dit gedeelte der gemeente liggen alle gronden van het geldende uitbreidingsplan no. 1 en de partiële uitbreidingsplannen „De Commandeurs" en „De Waterakkers". De aanneming van dit besluit is van groot belang daar hierdoor B. en W. ge rechtigd zijn, regelend op te treden bij woningbouw, teneinde te voorkomen, dat intussen gebouwd zou worden in strijd met de a.s. herzieningen c.q. vaststelling. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Maria A., d. van J. H. M. Duyn en C. W. Nelis; Cornelis W„ z. van J. B. ten Bosch en C. G. van der Veldt; Josephus L. G. en Jacobus H. M. zoons van H. C. N. Denne- man en K. A. M. Aardenburg. ONDERTROUWD: A. C. van Acker en A. de Vries. OVERLEDEN: A. J. G. Harte, echtgenoot van J. Akenboom, 63 j. Voor de tiende viering van de bevrij dingsdag is door de gemeenteraad van Heemskerk bij de vaststelling van de be groting een bedrag van f 750.— geraamd ter dekking van bepaalde onkosten voor het organiseren van de feesten. Na overleg met het bestuur van de vereniging „Ko ninginnedag" zijn B. en W. in principe accoord gegaan met de gedachte hierbij te betrekken de jeugd en de financieel min- der-draagkrachtigen. Daarvoor is het ech ter nodig het gevraagde crediet met f 1500.te verhogen. MARKTBERICHT 23 Maart Waspeen 15—34; spinazie 71—73; witlof 43—71; prei 49—77: rabarber 38—79; spruiten 3686; rode kool 34—54; rapen 78.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9