AUTO- en MOTORRIJLES e Üeek Veren igi ngsva ria Autorijschool Succes Havenberichten Kerkdiensten Kennemer u Lantaarn Beverwijk Belangrijk is Bel op 4619 CHR. VISMAN uit de IJmond Castricum mrnmwwmwwmwvwwi mmmmmrnmmmm. Beverwijk geeft bejaarden ook extraatje „DIJV" waarschijnlijk zonder viswater Gereformeerde kerk groeit Passiespel in Hervormd wijkhuis DEM-athleten naar Amsterdam Toneelgroep van Herv. Jeugdraad boekte succes Jeugd-tennistournooi op Duinwijckbanen Kapitein van de „Zwarte Zee" onderscheiden Kinderdiensten Castricums „oudste" 99 jaar r Geen water meer zién Cultuur en school ZATERDAG 26 MAART 1955 ADVERTENTIE „De Zigeunerprinses" (Thalia, Vrij dag tot en met Zondag, ook Zondagmiddag) Dit is nu eens geen samenplaksel van dwaze avonturen der komieken Laurel en Hardy, zoals gewoonlijk, doch een lopend verhaal waarin de twee grapjassen een weliswaar belangrijke, maar niet over heersende rol spelen. Zij geven hun be kende grollen en stommiteiten overvloedig ten beste, ditmaal tegen het romantische décor van een zigeunerkamp en als figuren in het muzikale drama van de gestolen prinses, die in het kamp wordt opgevoed en later terugkeert in het ouderlijk paleis. De twee ridders van het droeve figuur blijven trouw aan hun bekende karakteri sering: dom en onhandig tot het uiterste, goedmoedig en sentimenteel tot in de fines ses en bij dat alles niet zeer geestig doch komiek-aan-een-stuk. Overigens bewijst de film dat stommiteit op deze wereld niet altijd beloond wordt, want de wijze waar op het tweetal ten slotte wordt toegeta keld, doet de vraag rijzen of dat nog wel ooit in orde zal komenJ. L. „De zondares van Parijs" (Thalia, Maandag tot en met Woensdag) Achter deze veelbelovende titel verbergt zich een tamelijk deprimerende historie uit het Parijs van het begin dezer eeuw, die zich afspeelt in een gangstermilieu waaraan de vriendelijke, romantische Franse hoofd stad blijkbaar toen al geen gebrek had. Gebrek aan lichtzinnige jongedames was er evenmin en deze deernen, door andere dan nuchter-zakelijke banden verbonden met de jongens van de vlakte, maken de verwikkelingen in de bende van ernstige aard. De „liefde" gaat meespelen en daar mee wordt de rivaliteit der bendeleden te ruggebracht tot het oerinstinct, dat aan leiding is tot bloedige duels. Een fatsoen lijk geworden timmerman komt door de zelfde „liefde" terug in het milieu van de misdaad en daardoor in de gevangenis, na dat hij zijn mededinger heeft geliquideerd. De ontknoping is niet van dien aard, dat iedereen er vrede mee zal hebben. De spanning van het sinistere verhaal is knap tot hoogtepunten opgevoerd en goed vol gehouden; welgeteld vier doden vallen on der sensationele omstandigheden in ver schillende episoden van de film, waarna Simone Signoret in haar rol van Marie, de begeerde blonde buit, eenzaam achterblijft. J. L. „De Gestapo mist een man" (Rex. Vrij dag tot en met Maandag). In „Erbij" heb ben wij al uitvoerig over deze film ge schreven. Ze speelt zich af in een krijgs gevangenenkamp en verhaalt van de bijna ongelofelijke ontvluchtingspoging, die de Engelse marine-officieren erin op touw zetten. De film is spannend tot het einde, al is dat einde ook een tikje sensationeel vol wrekende gerechtigheid. Maar dat mag de filmliefhebber niet weerhouden „De Gestapo mist een man" te gaan zien. Er ligt onmiskenbaar filmtalent aan ten grondslag. „De verzonken stad" wordt Zondag in dit theater in de matinée vertoond. „Vergeef mij" (Luxor, Vrijdag tot en met Woensdag). De waardering die men voor deze Italiaanse film kan hebben geldt hoofdzakelijk de voortreffelijke uitbeel ding van de hoofdfiguren door Antonella Lualdi, bekend uit „Verboden Verhaal", en Raf Valone, die men zich uit „Anna" zal herinneren. Hun spel staat op hoog peil en compenseert voor een belangrijk deel de onvolkomenheden van het verhaal, dat nogal traag op gang komt en dat wei nig aanspraak op originaliteit mag maken. Het appelleert sterk aan de sentimenten van de toeschouwers en vooral het slot doet erg geforceerd aan. Het is de geschiedenis van een huwelijk, dat voortdurend belaagd wordt door de onzekerheid over een onopgeloste moord. Dit alles leidt via allerlei misverstanden tot een hevige crisis, waarvan ook twee allerliefste kindertjes de dupe dreigen te worden. Maar op het ogenblik dat er on herstelbare beslissingen genomen zullen worden, keert alles ten goede, zodat men opgelucht maar met een traan in het oog naar huis gaat. De havenwijk van Genua diende als een interessant décor voor deze 6terk gespeelde, maar zwakke geschie denis. S. K. „Duel op de zeebodem" (Kennemer theater, Vrijdag tot en met Woensdag). Dappere duikers dalen af tot de bodem van de Golf van Mexico om naarstige huisvrouwen overal ter wereld te kunnen voorzien van materiaal om hun door weer en wind geteisterde ruiten af te sponsen. ADVERTENTIE WU lessen uitsluitend met nieuwe wagens. Speciale lesmotor beschikbaar Gediplomeerde instructeurs Verkeerstheorie Technische lessen ZEEWEG 275 - TELEFOON 4333 KENNEMERLAAN 136 - TEL. 5000 IJMUIDEN KERKERIXKLAAN 7 - SANTPOORT TEL. 7086 LUXE VERHUUR Vrijdag 25 Maart kwamen de haven van IJmuiden binnen: Rijnstroom van Londen. Arinoldus G van Tygnemouth. Storfors van Swansea. Kharlof van Vindö. Delfinus van Rotterdam. Whitby Abbey van Goole, Congo van Rotterdam. Rema van Boston. Traquair van Leith. Deo Duce van Rouaan. J. Durcan van Antwerpen. Dotterel van Rotterdam. Congostroom van Antv irpen. Vertrokken zijn: Ariadne naar Rotterdam. Vliestroom naar Liverpool Grebbestroom n. Manchester. Noorderlicht naar Goole. Hoop op Zegen naar Stockholm. Seine naar Fre- derikstad. Karei naar Aarhus. Dieter Wal- traud naar Hamburg. Regina naar Gotenburg. Nethan naar Rotterdam. H. Lorenz naar West-Indië. Glory naar Londen. Coeta naar Exmouth. Granita naar Strür. Maria Theresia naar Immingham. Capt. Frijo naar Antwer pen. Vindö naar Rotterdam. Graveland naar Porto Allegro. Deo Duce naar Kopenhagen. Amasis Fluvius naar Slite. Eddy Stone naar Antwerpen. Oberpresident Delbrück naar Malmö. Erkalin naar Londen. Nice naar Jel© naar Oslo. Dotterel naar Liverpool. Zij trotseren haaien, inktvissen en andere dreigende waterreuzen en dit alles is op cinemascopedoek opgenomen. Om een serie verrukkelijke, spannende, beklem mende en dromerige onderwateropnamen te omweven met een liefdeshistorie heeft men Robert Wagner de rol toebedeeld van de jonge Griekse duiker Tony Petrakis en hem als lieftallige tegenspeelster Terry Moote gegeven, het uitdagende, maar toch wel lieve Engelse meisje. De regie wist bijzonder goed wat er met cinemascope en technicolor boven en onder water gedaan kan worden en dat is inderdaad voortref felijk uitgebuit. Qua spelkwaliteiten noe men we Gilbert Roland, die de rol van Petrakis Sr vervult. „De zoon van Zorro" (W. B. - theater, Vrijdag tot en met Maandag). Als Jeff Stewart terugkeert uit de Amerikaanse burgeroorlog merkt hij dat zijn geboorte streek wordt geterroriseerd door ban dieten. Zij brandschatten brave burgers en beschermen de rovers die de ranches plun deren. Jeff is echter niet alleen sterk maar ook slim en hij gaat een weg aanleggen om de hoge tolrechten te ontwijken. De gevolgen blijven niet uit: de bendeleider onderneemt een aanval op de ranch van Jeff. Zijn Mexicaanse bediende Pancho herinnert hem aan zijn voorvader Zorro, die in een dergelijke situatie zijn tegen stander gemaskerd bestreed. Daarmee zijn de bezoekers van het W.B.-theater weer op bekend terrein. De deugd zegeviert op alle fronten en dat na eclatante successen met lasso en revolver. „Gemaskerde vrijbuiters" wordt om in dezelfde trant te blijven Zondag in de matinée gedraaid. dat U bij een eventuele storing aan Uw kantoormachines (waar U geen mo ment buiten kunt) thans geen dagen meer behoeft te wachten op reparatie. Kantoormachinehandel Wijk aan Zeecrweg 4 - IJmuiden en wij staan direct voor U klaar. Eigen Technische Dienst. Reparatie en levering van alle soorten Schrijf-, Tel- en Rekenmachines. Kantoormeubelen in Staal en Hout. Vraagt vrijblijvend offerte. Off. Remington-Rand Dealer Burgemeester en wethouders van Bever wijk hebben besloten bij gelegenheid van de 10e herdenking van de bevrijding op 5 Mei aan die inwoners der gemeente, die een uitkering genieten op grond van de bepalingen van de Armenwet, een extra uitkering te verstrekken. I Deze uitkering zal bedragen voor echt paren 10, voor alleen wonenden en kost gangers 6 en voor niet verdienende ge zinsleden, waarvoor gezinsledenbijslag wordt gegeven 1.25. Aan inwoners, die hier of elders voor rekening der gemeente worden verzorgd in bejaardentehuizen, zal een extra-uitkering worden verleend van 2.50. Stan Laurel en Oliver Hardy in het grote lachsucces „De Zigeunerprinses" (Thalia). De Beverwükse hengelaarsvereniging „De IJzeren Voorn" zal het in het komende seizoen waarschijnlijk zonder viswater moe ten doen, daar het verzoek om weer van de Fortgaten gebruik te mogen maken, door het ministerie van Oorlog is afgewezen. Dit deelde de voorzitter, de heer F. van Galen, mede tijdens de jaarvergadering die in het Statenhuis gehouden werd. Het aantal leden ondervond door deze moeilijkheden een daling en bedraagt thans nog 193. De penningmeester kon in zijn jaarverslag een beter geluid laten horen, hij had een batig saldo van f 316.82. De heer Van Galen, die om gezondheids redenen voor het voorzitterschap had be dankt, werd op deze avond opgevolgd door de heer H. Oosterwold. De scheidende prae- ses werd dank gebracht voor wat hij gedu rende een lange reeks van jaren voor de ver eniging had gedaan. De heer C. Ooyevaar, die eveneens als bestuurslid aftrad, werd opgevolgd door de heer Van Kempen. De heren B. Sondorp en J. Engelhart wer den herkozen. Hierna volgde nog de prijsuitreiking van de in Middenmeer gehouden wedstrijd. De eerste prijs bij de dames was voor me vrouw Sondorp en bij de heren was J. Engel hart de gelukkige. Uit het zojuist verschenen mededelingen blad van de Gereformeerde Kerk van Velsen, dat niet minder dap achtenzestig pagina's omvat, blijkt, dat er in de geringe achteruit gang van het ledental van deze kerkelijke gemeente in het begin van dit jaar thans een verandering is gekomen. De Velsense Gere formeerde kerk telt thans tot 21 Maart 676 leden, van wie 348 belijdende en 328 doop leden, gespecificeerd in 341 vrouwelijke en 335 mannelijke leden. Dit aantal zal met het gereedkomen van het bouwplan ,„De Gilden", naar wordt verwacht, nog stijgen. Het mededelingenboekje, dat eens per jaar verschijnt en een zeer verzorgde indruk geeft, bevat een keur van gegevens over de finan ciële aspecten van de kerk, verslagen van talrijke kerkelijke commissies, van het jeugd werk, een zeer gedétailleerde ledenstatistiek (zelfs naar leeftijd) en de bestuurssamen stellingen van vele en verschillende corpo raties en verenigingen. Voor de leden van de Velsense Gerefor meerde Kerk betekent dit boekje in vele opzichten een uitstekende vraagbaak. In het Hervormd wijkhuis aan de Dijck- mansstraat zal Vrijdagavond 1 April door de voordrachtkunstenaar Coos van Hoboken worden opgevoerd het Passiespel „De Kruis weg" van Henri Gheon. UTD speelde haar troeven uit De IJmuidense bridgeclub U-TD. speelde voor de onderlinge competitie. De uitslag was: Groep A: 1. Korver-Jansen 62.22 pet.; 2- Pieterse-Kuipers 61.11 pet.; 3. Snel en echtg 60.— pet.; 4. mevr. Muis-Schoen 52.22 pet.; 5. mevr. Schoen-Groen 5111 pet.; 6. Westerop- Berkhout 47.77 pet; 7. Meyer-Roelofs 46 66 pet. Groep B: 1. Muller-Van Olst 59.52 pet; 2. Warger en echtg. 57.76 pet.; 3. mevr. Slaats- Böhm 52.38 pet.; 4. Prins en echtg. 50pet.; 5. mevr. Verhorst-Grontzius 38.09 pet; 6 Bakker en echtg. 37.30 pet; 7. dms. Klinken- berg-Korver 36-50 pet. Door de Amsterdamse athletiekvereniging „De Volewijckers" wordt morgen (Zondag) de nationale Floraparkloop georganiseerd Hieraan zullen ook enige D.E M.-leden deel nemen. De senioren lopen 5500 m e*1 de junioren 3700 m. De toneelgroep van de Nederlands Her vormde Jeugdraad te Heemskerk heeft in zaal Dam een opvoering gegeven van het toneelspel „Liefde is geen speelgoed". Dit stuk dat zich afspeelt in Tirol genoot een goede vertolking, terwijl de sfeer goed was getroffen, zodat het publiek met volle teugen heeft genoten. Na afloop bracht de heer T. Wentink de dank van de aanwezigen over, waarbij spre ker zich in het bijzonder wendde tot de heer C- de Bie, die voor de laatste maal heeft meegespeeld. Als bewijs van erkentelijkheid mocht de heer De Bie een pentekening in ontvangst nemen. Tijdens de pauze heeft ds. B. J. J. Naes- sens de aandacht gevestigd op het jeugdwerk, waarvoor nog enkele leiders nodig zijn, ter wijl tevens de kas nog enige versterking behoeft. Opstelling van ADO In de thuiswedstrijd tegen Schoten komt ADO '20 Zondagmiddag uit in de volgende opstelling: Doel: De Boer; achter: De Graaf en A. van Tunen; midden: Martens, Vrenegoor en Sinnige; voor: Beentjes, Groot, Voormeer, De Wit en N. van Tunen. De Beverwijkse Lawntennisclub zal in de week van 11 tot 16 April op de Duinwyck- banen een groot jeugdtournooi gaan organi seren. Behalve deelnemers uit het district Noordholland Noord zullen ook vertegen woordigers uit Haarlem en Amsterdam wor den uitgenodigd. Tijdens deze dagen zullen enige excursies worden gehouden en zal ook een filmavond plaats vinden. Aan kapitein T. Vet van de „Zwarte Zee" is de zilveren De Ruytermédaille toegekend voor bijzondere prestaties op het gebied van de zeesleepvaart. In de loop van de jaren heeft kapitein Vet heel wat moeilijke transporten tot een goed einde gebracht en aan talrijke sche pen, die in nood verkeerden, hulp ver leend. Een uiterst moeilijk transport was het slepen van het Singaporedok van Sin gapore naar Engeland. Deze sleepreis werd volbracht door de sleepboten „Zwarte Zee" en „Thames", onder commando van de kapiteins T. Vet en J. Kalkman. Als oudste in jaren had kapitein Vet toen de leiding van dit transport, dat bijzonder veel zorg vereiste. Kapitein Vet trad in 1907 in dienst van L. Smit en Co's internationale Sleepdienst, werd in 1922 stuurman en in 1926 kapitein. Hij voert sedert 1933 het bevel over de „Zwarte Zee", de grootste en sterkste zee sleepboot van Nederland. Prijzen van Vrijdag. Gr. tong 2742,54; grm. tong 2,902,44; kim. tong 3,002,70; kl. tong I 3,50—3,05; kl. tong II 3,15—2,90; tarbot I 2,502,10, per kg. Tarbot IV 56; gr. schol 33—29; grm. schol 43—34; kim. schol 55—36; kl. schol I 5436; kl. schol II 3616; schar 31—19: bot 14—9: wijting 30—20, per 50 kg. Gr. kabeljauw 180132. per 125 kg. Aanvoer van Vrijdag. 328 kisten tong cn tarbot, 515 kisten schol, 35 kisten schar, 32 kisten bot, 40 kisten wijting. 10 kisten ka beljauw en gul. Totaal 960 kisten. Zondar 27 Maart IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. J. v. d. Berg (bevestiging lidmaten),! 19 uur: Jeugddienst, ds. D. Broers. Chr. Belangen, 10 uur: Jongerendienst, de heer Verschoor. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 15 uur: ds. W. Diepersloot, 10.45 en 17 uur: ds. J. van Leeuwen. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), Helmstraat, 8.30 en 16.30 uur: ds. J. J. Arnold. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: ds. J. W. v. d. Gronden. Gemeente Gods, Cultureel Centrum, 10 uur: Bijeenkomst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. W. Veen. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis, 19 uur: Lof met lij densmeditatie. Woensdag en Vrijdag 9 uur: Heilige dienst. Donderdag 19.30 uur: Vespers. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingsdienst, 16.30 uur: Jeugddienst, 20 uur: Verlos singssamenkomst. Baptiste Gemeente, IJmuiden, Cultureel Gebouw, Plein Moerbergplantsoen, 10 uur: de heer J. Baartse. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. K. Morel van Beverwijk, 19 uur: ds. G. Snijders van Haarlem. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: de heer J. B. Assendorp. Evangelisatievereniging „Elon", Kapel Vareniusstraat, 10.30 en 19.30 uur: de heer H. v. d. Brink van Bloemendaal. Woensdag 19.45 uur: de heer J. A. Visser van Amsterdam. Vergadering van Gelovigen, De Ruyter- straat 73, bijeenkomst. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 17.15 uur: ds. J. A. Roskam. Doopsgezinde Gemeente, koffiekamer Westerveld, 19.30 uur: ds. W. Veen. VELSEN: Ned. Herv. Kerk. Engelmunduskerk, 10 uur: ds. G. P. Klijn uit Driebergen, 19 uur: ds. L. Brink, bizondere avonddienst. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 en 19 uur: ds. H. P. Huisman. Woensdag 20 uur: ds. H. P. Huisman, bizondere lijdensdienst. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. A. C. van Nood. Vrije Evang. „Emanuël", gem. ontsp.- lokaal, Van Diepenstraat, 10 uur: de heer A. Th. Besselaar van Amsterdam. Don derdag 20 uur: Zendingsavond met film, rev. W. Köneman en rev. Eh. Midelson. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. F. C. Willekes. Ned. Herv. Gemeente, Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys; 19 uur: ds. J. Wiersma. Ned. Herv. Gemeente, Jeugdkapel, Groe- nelaan, 10 uur: mevr. Olivierse. Ger. Kerk, Moensplein, 10 en 17 uur: ds. C. Meyer. Vrijz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan, 10 uur: ds. F. W. Boers van Hoorn. Maranatha, 10 uur: de heer J. de Looy van Alphen aan de Rijn. Donderdag 20.15 uur: de heer Klein Haneveld. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur: Zondags school; 16.30 uur: Kindersamenkomst; 20 uur: Verlossingssamenkomst. Deze samenkomsten staan o.l.v. Envoy J. Hartjes van Amsterdam. Het Noorse passagiersschip „Venus" liep Woensdag in een storm van 100 km. per uur nabij Plymouth in Engeland aan de grond. Het 6.272 ton metende schip was met 174 passagiers op reis naar Madeira. Het gestrande schip, omlijst door grimmige rotsen. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: ds. J. A. Eekhof. CASRTICUM: Ned. Herv. Gem., 10 uur: ds. A. van Wijngaarden, van Amsterdam. Ger. Kerk, 10 en 17 uur: ds. A. A. Leen- houts. Ned. Herv. Evang. Ver. Geen dienst. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: ds. mr. G. A. Alma van Amsterdam-West, 19 uur: ds. D. ter Steege. „De Toorts", 9 uur: ds. J. H. Klein Was- sink van Alkmaar. Chr. Ger. Kerk, „De Kapel", 15.30 uur: ds. J. C. Maris. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. J. W. C. de Kluis. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 15 uur: ds. N. Bruin. IJMUID EN - WEST Geref. Evang. Zondagsschool, Gr. v. Prin- stererschool om 10.30 en 11.30 uur. Herv. Zondagsschool, Creutzbergschool om 10 uur. Leger des Heils Zondagsschool, Gebouw Edisonstraat om 12.15 uur. Herv. Zondagsschool, Insingerschool om 10 uur. Geref. Evang. Zondagsschool, Ichthus- burcht om 11 uur. Herv. Zondagsschool, Comitéschool om 10 uur. IJMUIDEN-OOST: Kinderkerk „IJmuiden-Oost", Emma- school om 10 uur. Herv. Zondagsschool, Julianaschool om 10 uur. Geref. Zondagsschool, Bethelkerk om 11.30 uur. Geref. Evang. Zondagsschool, 10.30 uur: Noodwinkel voorheen Bisschof aan de Oosterduinweg. DRIEHUIS-VELSEN-DOïtP: Herv. Zondagsschool, te Driehuis, Koffie kamer Westerveld t/m 8 jaar om 10.15 uur; 9 jaar en ouder om 11.45 uur. Hervormde Zondagsschool te Velsen- dorp, Wijkgebouw, Torenstraat om 1-1.45 uur. Castricums oudste inwoner, de heer H. Hogensteijn, is Vrijdag 99 jaar geworden. Vele notabelen en ingezetenen hebben de jarige in de loop van de dag in zijn woning aan de Bakkumerstraat met een bezoek vereerd. Opa Hogensteijn heeft, gezeten tussen een schat van bloemen en planten, met een blij gezicht al die felicitaties in ontvangst genomen, maar uiterst verheugd was hij toen burgemeester C. F. Smeets hem tevens een fikse doos sigaren overhan digde. De burgemeester was vergezeld van gemeente-secretaris N. A. van Lunen en de wethouders N. Veldt en P. de Vries. De gezondheid van de heer Hogensteijn laat nog niets te wensen over en met ver langen ziet hij een goede zomer tegemoet „want dan kan ik nog weer eens de straat op". Ook arts A. H. v. d. Werff en pastoor J. de Wit zijn in de loop van de dag hun gelukwensen komen aanbieden. MARKTBERICHT 25 Maart Andijvie 5462; spinazie 68—83; witlof 43—72: rabarber 3582; prei 42—68; rode kool 50; gele kool 1829; uien 522; rapen 46; soepgroenten 616; spruiten 3685; was- peen 1636. Begin van brand Door kortsluiting ontstond Vrijdagmiddag in de woning van de heer Louwe, aan de Torenstraat te Castricum, een begin van brand. Hoewel de Vrijwillige Brandweer zeer spoedig ter plaatse was behoefde zij geen dienst te doen, daar de bewoners zelf de in de keuken ontstane brand met em mers water hadden geblust. AGENDA VOOR CASTRICUM „Corso"-theater. Zaterdag en Zondag 19.15 en 21.30 uur: „Zo begint het leven; Zondag 15 uur: „De duivelsbrigade"Maan dag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag iedere avond 20 uur: „Maarden Luther". Hondentrouw Een mij bevriende vrouwe werkt bij een familie, welke een flink uit de kluiten gewas sen herdershond bezit, die naar de krachtige naam „Max" luis tert. Zij heeft dezer dagen Max met een extra kluif bedacht. Het dier dat haar blijkbaar erg graag mag, brengt haar elke dag trouw een eindweegs naar huis om dan op zijn schreden terug te keren in blijde af wachting van de volgende och tend. Nu wilde het noodlot, dat het vrouwtje, even nadat zij de hond gedag had gezegd, werd lastig gevallen door een on guur manspersoon. Zij heeft toen haar stem verheven en in angst om Max geroepen, die zich, drie blokken verder, om keerde en zich vervolgens ijlings met blikkerende tanden in de strijd mengde, welke daardoor in het nadeel van de ongewenste aanzoeker afliep. Max heeft ongevraagd het vrouwtje toen maar helemaal naar huis gebracht en de jon gedame, die dat al ronduit lief van de hond vond, sloeg bijna ter aarde van verbazing, toen het dier de volgende ochtend met de oren in de nek en een blij kwispelende staart voor de deur zat, ter chaperonnering. Dat blijft nu zo. Max moet zéker weten, dat de vrouw vei lig uit en thuis is en niemand kan hem van deze dagelijkse taak afbrengen. Van mij een póót, jong. Mathematiek Een IJmuidens onderwijze resje heeft mü glimlachend verteld, dat één harer prille pupillen het rekenen nog niet zo ver machtig is, dat hij het zonder de tien vingers af kan. Nu zijn wij allemaal zo moei zaam begonnen, zodat de ver standige lectrice het jong liet begaan en hem rustig liet af tellen tot hij de uitkomst wist. Het duurde wat, maar alla Tot op een dag de sommen zich ook tot de twintig begon nen uit te strekken en de pas- beginnende wiskundige zich een stuk van zijn zekerheden zag ontnemen waar haalde hij zo gauw nog een paar han den vandaan zonder een bijzit ter lastig te vallen? Dat het hem gelukt is, dit benauwende probleem tot klaarheid te bren gen, bleek de juf kort nadien, toen de kleine baas verdacht lang en met een erg rood hoofd onder zyn bank verbleef. Daar had hij, zo ontwaarde juf, zijn schoenen en sokjes uitgedaan, om een moeilijke som verder op de tenen af te doen Maar dat wordt straks óók wat, als er zelfs twaalf bij elf moet worden gevoegd. Dat wórdt wat in dat hartje, vrin den. Wanneer ik ulieden vertel, dat de directeur van het Velserbad somwijlen geen water meer kan zién, dan zult ge deze goede man heftige verwijten gaan doen, want wat is dat nu voor een directeur, kunt ge opmerken. Toch is het helaas waar: directeur Van Schreeven kan soms geen water meer zien. Dat spruit even wel niet voort uit een verdrongen watervrees of een stille drank zucht, maar veeleer uit de overstelpende aanhang, die het Vel serbad na de heropening is gaan trekken, een drukte, welke op Zaterdagmiddagen tot gestapeld zwemmen zou leiden ware het niet, dat daar dan haastig stokjes voor gestoken worden door de wit-gejaste opzichteren van de poel. Nu is het zo, dat de over dekte baden in de maanden Februari en Maart meestal hun stille tijd beleven, dan plonst er af en toe eens een vroege durver in rond, maar echt druk kunnen de meeste directies het nog niet noemen. Gezien echter de toestand in het Velserbad zou men zich met een denkrimpel in het blanke voorhoofd kunnen af vragen, waar het naar toe moet, als het Velserbad nu eens echt wat drukte te ver werken kreeg, zo in de maand April, als alles uitloopt, maar de openluchtbaden nog ge sloten zijn en in October als een iegelijk doorzond na- droomt van de zee, die inmid dels al weer te koud gewor den is en men zich dus behel pen moet met de kunstmatige, zoete zee. Dan wordt het volgnum- mertjes trekken en twee dagen van te voren druppels bespre ken, stel ik mij bezorgd voor. Op zichzelf vindt directeur Van Schreeven deze laaiende belangstelling voor zijn bad een plezant verschijnsel, want hij ziet dit liever dan rondhan gende badmeesters, die elkaar te water duwen om toch wat te doen en daarin kan ik ten volle met hem meegaan. Hij vraagt zich daarnaast echter ook wel eens vermoeid af, hoe deze aanhoudende toeloop in goede banen te houden is, want tenslotte is het een onge kend verschijnsel, dat de poli tie de buiten opdringende menigten in toom moet houden terwijl hij zelf binnen het bad een enkele keer met de vuist op tafel moet slaan, willen er geen kinderen onder de voet gezwommen worden. De oplossing ligt natuurlijk voor de hand en zij lag al voor de hand, toen de gemeente ging overwegen dat toen maar armetierige bakje water onder heur hoede te nemen: een in- structiebad. Hiermede wordt, het zij na drukkelijk vooropgesteld, een open deur ingeschopt, want de wethouder en de directeur en iedereen zal onmiddellijk met het hoofd gaan knikken. Het zou een heleboel dingen mak kelijker maken: nu is het zo, dat leerling-zwemmers een klein kansje maken tussen zeven en acht uur in de och tendstond aan de hengel te komen later op de dag is daar geen kijk meer op. Mij kan onmogelijk profetie wor den aangewreven wanneer ik plechtig verklaar, dat het in- structiebad binnen de tien jaren aan het Velserbad is vastgemetseld. Met een fon teintje in het midden en als het kan tien jaar eerder. Even afrekenen! In de Februarikou heeft een toen nog onbekend mensen paar het hart van de bewoners der Velsen Noordse Kryger- straat dusdanig bewogen, dat het duo een nacht of wat mocht blijven slapen. De gastvrije Kry'gerstraters waren wel wat onthutst, toen de gasten met de Noorderzon vertrokken en niet eens „dan- kie" zeiden, laat staan een paar dubbeltjes voor de spaarpot der kinderen achterlieten, maar een agent heeft dit ver haal in het hoofd gehouden en toen hij deze week een ietwat verfomfaaid stel door Noord zag zweven heeft hij ze maar even apart genomen. Moeder en zoon hebben alsnog het ver schuldigde betaald. Die agent heeft de ogen tóch niet dichtgesmeerd: hij vatte een los arbeider in de kraag, die er een bijverdienste in zag een zowaar leegstaand huis aan de Schulpweg van vloeren en deuren te ontdoen en des avonds het houtwerk besmuikt af te voeren naar duistere adresjes. Het huis ziet er nu wat naargeestig uit, maar ver der afbrokkelen doet het ten minste niet. Ook met de los- arbeider zal even afgerekend worden. Meneer Sopar van Friese afkomst is de muziekleraar van de Rijks HBS. die daar de eerste en tweede klas elke week een uurtje muziek verschaft. Er is een piano voor aangekocht en een gramofooninstallatie met vele platen en het is voor mij alweer een mooie aanwijzing, dat meneer Sopar een dergenen zal zijne die de tafels van vermenigvuldiging en de vergelij kingen met zestien onbekenden een heel klein beetje gaan verdringen voor de vele andere waarden, waaraan het leven een groot stuk van zijn reden ontleent. Er komt nog meer op dit ge bied, want als de nieuwe cur sus in September begint staat het vak Bijbelkennis ook op het schoolprogramma, wan neer de directeur tenminste zijn zin krijgt. We mogen hierover denken zoals we willen, maar het is een steeds weer opvallend ver schijnsel, hoe weinig de gemid delde vohvassen-niet-kerkse mens weet van de schoonhe den, gebed in het Oude en Nieuwe Testament en hoe no dig het toch aan de andere kant is, dat de grondvesten van een religie en een beschaving gekend worden voor een beter begrip van vele andere cultuur waarden. Het is moeilijk in deze delicate kwestie partij te kiezen, maar ik zou wèl ieder een durven aanraden het vak Bijbelkennis te zien als een fundament voor diepe culturele vreugde, al zal er naar de aard van een iegelijk ook èndere vreugde uit gepuurd kunnen worden. LAMPENIER

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 11