Het Boek Viermogendhedenconferentie wordt in het Westen voorbereid Weerbericht Fr ankrijks eerste doel is nu accoord met Rusland Margarine 2 cent goedkoper IJmuider Courant Noord-Amerika in greep van hevige koudegolf Premier Nehroe in Juni naar Moskou Periode van druk diplomatiek overleg aanstaande Raab zal Russische invitatie aanvaarden Het woord is aan Gromyko huistoe na drie „nuttige dagen" in Zweden Aanmeldingsformulier Nog onrust in België Reeds 36 doden; schade van millioenen aan boomgaarden Australië herademt Strasser hield pers conferentie op straat Belangstelling in Oostenrijk voor neutrale positie Zes dagen geleefd op zeewater en scheepsbeschuit Proces tegen Gestapo- beulen in Lyon „Radio-pers" protesteert tegen censuur op nieuwsberichten Franse locomotief reed 300 km per uur Weerrapport sl Maar politie maakte er snel een eind aan 69e JAARGANG No 222 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 29 MAART 1955 IJmuider Courant VELSER Haarlems Dagblad editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 299e JAARGANG No 69 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman MET DEZELFDE TROUW waarmee Jaarbeurzen, de Luilakmarkt, Moederdag, Vaderdag en Dierendag geregeld tot ons wederkeren bevangt ons jaarlijks de Boe kenweek. Ik bedoel daar niets onaardigs mee, maar wil de overeenkomst in com mercieel streven niet verdoezelen. Nu leven wij dus weer in de Boekenweek, het Boekenbal is reeds gehouden en het Ge schenk verschenen en een sterk-samen- vattende statistiek heeft ons voorgehouden dat wij een der meest boekkooplustige volken ter wereld zijn, al blijven wij ver achter bij de IJslanders. Maar nu ja, op IJsland is het zo koud en men heeft er niet zoveel afleiding. Onze positie als Boe- kenland temidden der andere zou aan leiding kunnen geven tot grote zelfvol doening, ware het niet dat die statistiek zoveel samenvat. Hoe verhoudt zich bij al die volken de belangstelling voor de roman, de gedichtenbundel, het reisver haal, de sportlectuur, het wetenschappe lijke boek en het detective-verhaal, om maar enkele soorten te noemen? Er komen andere factoren in het geding. Zeker is dat de boeken-leeslust zich niet zó alge meen in het Nederlandse volk voordoet, dat van een eendrachtig streven naar ho ger cultuur en een allen-bezielende leer gierigheid gesproken kan worden. Zoiets zou ook wel erg braaf klinken. Laten wij ons dus niet op de borst slaan; dat doen naties al veel te vaak. Als zij het eens wat nalieten zouden zij kunnen beginnen met elkaar beter te begrijpen. Er zijn mensen die het Boek kopen en het aandachtig en met toewijding lezen. Er zijn anderen die het eveneens kopen en het slordig en haastig lezen. De vrees is vaak geuit, dat de laatsten ver in de meer derheid zijn. Zij lezen veeleer verticaal dan horizontaal. De onrust, de spanning en het rumoer der tijden leiden daartoe. Ook zijn er mensen die het Boek kopen en het volstrekt niet lezen; zij schaffen het zich aan als een boekenkast-vulling, die goed staat en wat kleurig moet zijn, liefst in dure bandjes. Zij komen voor in alle rangen en standen der samenleving. Al is de Commissie voor de Propaganda van het Boek commercieel bezield, toch geloof ik te mogen zeggen dat deze cate gorie haar geen voldoening verschaft. Hoe veel leden zij telt, welk percentage der volwassen bevolking zij vertegenwoordigt, is niet bekend. Het zou interessant zijn te weten, of dat percentage in de laatste tien of twintig jaar is gedaald. Maar zelfs de statistici deinzen voor onderzoek van dit soort zaken terug; het is te moeilijk. Denkend aan de Nederlandse roman ge loof ik niet dat de vaderlandse belang stelling in de romankunst de overeenkom stige belangstelling in menig ander land (naar verhouding) evenaart. Gij zoudt dat kunnen toeschrijven aan de lectuur van zoveel buitenlandse romans, zowel in de oorspronkelijke talen als in vertalingen een lectuur die ongetwijfeld sterk toe genomen is door de goedkope uitgaven. Maar die verklaring is zeker niet afdoende. Nog immer is het waar, dat de roman kunst op Nederlandse bodem niet welig tiert, zij het dan minder schraal dan die des toneelschrijvers. Het is de vaderlandse sfeer die haar belet te gedijen, niet alleen het essentieel-burgerlijke karakter van ons volk dat Huizinga indertijd in „Nederlands Geestesmerk" heeft geschetst maar ook de sfeer van dijken, polders en sloten en nuchtere klaarte overal: geen raadsel, geen mysterie. Menige romanschrijver is naar het buitenland getrokken. Menige roman schrijver kon de Hollander, die hij was, er niet kwijt raken. Des te meer erkenning verdienen die Hollandse romanciers, wier scheppings kracht tot waarlijk grote hoogte gestegen is. En men zou wensen dat de Neder landse dichtkunst, die op zo rijke vrucht baarheid kan bogen, meer weerklank in ons volk vond. „Het koele hart" schreef een Utrechtse hoofdredacteur onlangs bo ven het artikel, waarin hij evenals op deze plaats geschied was criek uit oefende op het verzwijgen, in officiële redevoeringen, van de naam van de kun stenaar bij de onthulling van een groots monument. En hij citeerde het oude woord dat zegt, dat België het hart, Nederland het hoofd der Lage Landen is. In andere vorm uitte later een onzer hoogleraren overeenkomstige gedachte: de Belgen leven zonder te denken, de Nederlanders denken zonder te leven. Op zulke krasse uitspra ken valt altijd af te dingen, maar dat ver oordeelt ze nog niet. In de kern die zij geven nopen zij tot.nadenken. Ongetwijfeld ge tuigt de grote belangstelling, die het Boek in zijn veelsoortige totaliteit in ons land geniet, vooral van de overheersende er kenning van de wetenschap, de techniek, het verstand, het denken. Fantaisie, ook in de vertaling verbeeldingskracht, blijft voor velen een begrip dat hen met arg waan vervult, min of meer synoniem met onwaarheid, met iets onmaatschappelijks. En het is juist dat, geloof ik, dat in de loop der tijden bij ons land bezoekende Engel sen, Fransen, Duitsers, Italianen, Belgen, die poogden onze volksaard te begrijpen, de meeste verwondering wekte. Het is lang geleden dat bij de officiële ontvangst in Nederland van de Zweedse schrijfster Selma Lagerlöf Amsterdams toenmalige burgemeester Teilegen, haar toesprekend, zeide dat een zozeer met fantaisie begaafde vrouw als zij was juist in ons land zo grote bewondering wekte, omdat die gave maar bij zo weinigen in ons volk leeft. Ik her inner mij zijn preciese bewoordingen niet meer, wel de strekking en het hevige pro test dat zij bij sommigen uitlokten. Wij leefden in die tijd in meer beslotenheid dan nu en kenden onszelf daardoor min der. Maar de ramen kunnen nog altijd wijder open. Veel wijder. Dit is niet de minst-belangrijke overweging die doet streven naar de schepping van Federale Unie in Europa. Voor mij is het een der belangrijkste. R. P. PARIJS (AFP) De premier van India, Nehroe, zal begin Juni een bezoek aan de Sovjet-Unie brengen, aldus wordt in een communiqué van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken medegedeeld. De afgelopen dagen zijn tussen de rege ringen van de Sovjet-Unie en India be sprekingen gevoerd. WASHINGTON (United Press) De ministers van Buitenlandse Zaken van de drie Westelijke grote mogendheden zullen omstreeks 15 Mei tijdens de eerst volgende vergadering van de NAVO-raad vooroverleg plegen over een uitnodiging aan de Sovjet-Unie voor een nieuwe viermogendhedenconferentie. De vergadering van de NAVO-raad zal vermoedelijk in Den Haag of in Parijs worden gehouden. De drie Westelijke grote mogendheden overwegen, zich omstreeks 20 Mei met een uitnodiging tot Moskou te richten. Het huidige vooroverleg op diplomatiek niveau handelt over de agendapunten die voor de viermogendhedenconferentie in aan merking zouden komen. In Parijs zijn diplomatieke kringen er van overtuigd dat Rusland het er in prin cipe mee eens schijnt te zijn, dat een ont moeting der grote mogendheden dient plaats te vinden. Het gehele doel van de Franse diplo matie is nu op het organiseren van ge sprekken met Rusland gericht, nadat het parlement de Parijse verdragen heeft goedgekeurd. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken herhaalde dat premier Faure en minister van Buiten landse Zaken Pinay een conferentie van de Grote Vier wensen. „We zullen al het mogelijke doen om het zover te krijgen verklaarde de woordvoerder, maar hij on derstreepte dat de geallieerden de zaak zorgvuldig dienen voor te bereiden. Gezaghebbende kringen zeiden dat een van de volgende stappen zou zijn het op richten van een werkgroep van Ameri kaanse, Britse en Franse diplomaten ter voorbereiding van de geallieerde plan- De Britse minister van Buitenlandse Zaken Sir Anthony Eden heeft in het La gerhuis verklaard dat de Verenigde Sta ten, Engeland en Frankrijk in overleg zijn getreden over methoden om tot een con ferentie met Rusland te komen. Eden ver klaarde dat men, nu Frankrijk de Duitse herbewapening geratificeerd heeft, de be loofde procedure om tot een viermogend hedenconferentie te komen, kan gaan vol gen We overlegden reeds met onze bond genoten wat betreft de methoden waarmee we nu beginnen kunnen", aldus Eden. Gang van zaken De gang van zaken zou in de komende weken en maanden aldus moeten worden; Ten eerste: Nog deze week consultaties tussen de Westelijke grote drie over het houden van een bijeenkomst der minis ters van Buitenlandse Zaken van die lan den. Deze bijeenkomst zal waarschijnlijk in de tweede helft van April worden ge houden. Bovendien: Spoedige voltooiing van de ratificatie der Parijse accoorden door Ne derland, België en Luxemburg. Daarna: Voltooiing der ratificatie door de NAVO-landen van het protocol waarbij Duitsland als lid van de NAVO wordt toe gelaten, waarop de militaire chefs order krijgen de voorgestelde twaalf Duitse di visies in te voegen in de NAVO-legers. Verder: Conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken der Westelijke grote drie. Dan: Uitnodiging aan Rusland om een viermogendhedenconferentie bij te wonen: Naar het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening mededeelt, is besloten de heffing op margarine met zes cent per kilogram te verlagen. Deze ver laging van de heffing maakt het mogelijk met medewerking van de margarine-indus trie en onder handhaving van de bestaande procentuele marge voor grcot- en détail- handel de prijs van margarine met ingang van heden met twee cent per pakje van 250 gram te verlagen. Groothandel en kleinhandel zullen een financiële tegemoetkoming ontvangen, ten einde de overgang naar de verlaagde prijs vlot te doen verlopen. Daar de heffing op spijsolie en spijsvetten eveneens verlaagd wordt, kan ook voor deze producten met uitzondering van reuzel en rundvet van binnenlandse herkomst, die niet aan hef fing onderworpen zijn geweest, een ver laging van de prijs voor de consument worden verwacht. Aan de groot- en klein handel in spijsolie en spijsvetten zal even eens een restitutie worden verleend. na zorgvuldige voorbereidinge uit te voeren langs de gebruikelijke diplomatieke wegen. Tenslotte: Bijeenkomst der Grote Vier, waarvoor het Westen de Oostenrijkse en Duitse kwesties, de ontwapening en de Europese veiligheid op de agenda zou wil len plaatsen. Als de conferentie der Grote Vier een succes is zal mogelijkerwijs een bijeen komst der Grote Vier op het hoogste ni veau gehouden worden, waarvoor even tueel ook de West-Duitse bondskanselier zou worden uitgenodigd. Zulk een confe rentie valt echter, als zij mogelijk zou blijken, niet te verwachten voor het einde van dit jaar of zelfs het begin van 1956. Adenauer's visie De Duitse Bondskanselier Adenauer heeft in een interview naar aanleiding van de ratificatie van de Parijse accoorden gezegd: „De verandering in de internatio nale politieke toestand zal de Sovjet-lei ders ertoe brengen hun vroeger ingenomen standpunt te herzien. Overal in de wereld moeten nieuwe politieke concepties ont wikkeld worden, waarbij men rekening moet houden met de veranderde situatie. Ongetwijfeld is zoals men reeds kan zien het doel hiervan het verminderen van de spanning tussen Oost en West, wat kan leiden tot normalisatie van de be trekkingen en het opheffen van de volledige onnatuurlijke en buitengewoon gevaarlijke toestand waarin grote delen van de mens heid van elkaar afgesneden en aan elkaar vijandig zijn". (Van onze correspondent in Wenen) In Wenen heeft de Oostenrijkse regering gisteren besprekingen gevoerd met de Oostenrijkse gezanten uit Washington, Moskou, Londen en Parijs, die verslag hebben uitgebracht over de opvattingen en de stemming elders met betrekking tot de door Sovjet-Rusland tot bondskanselier Raab gerichte uitnodiging om naar Moskou te komen. Waarschijnlijk zal de bondskan selier volgende maand de Russische invi tatie aanvaarden. In Wenen gelooft men over het algemeen dat in Moskou thans het standpunt wordt gedeeld van de leidende militairen, die voorstanders zouden zijn van een neutrale gordel in Midden-Europa, gevormd door Zwitserland en Oostenrijk. Moskou heeft intussen in zijn antwoord een bijzonder precair punt aangesneden. Het wil name lijk spreken over de tijdsduur welke er verlopen moet tussen de ratificatie van het Oostenrijkse verdrag en het terugtrekken van de buitenlandse troepen. Op de con ferentie van Berlijn heeft Molotov inder tijd voorgesteld dat dit tijdsverloop „onbe paald" zou zijn. maar de jongste Russische nota schijnt een gunstiger interpretatie toe te staan. Ook over de Amerikaanse houding, voor namelijk in verband met de West-Euro- pese verdediging, bestaat er nog onzeker heid. Men vraagt zich namelijk af, of de Amerikaanse militairen bereid zullen zijn de verbindingsweg van Duitsland naar Italië en Joegoslavië over Oostenrijks grondgebied prijs te geven. Men schijnt dus in het stadium van de strategische overwegingen gekomen te zijn. Waar het dus in de kern om gaat is de neutralisering van Oostenrijk, waarvoor in Oostenrijk zélf juist de grootste belang stelling bestaat. Misschien kan Oostenrijk uit deze buitengewoon gecompliceerde si tuatie voordeel trekken. Men duirft in dit land bijna niet aan een gunstige oplos sing te geloven maar een „happy ending" schijnt toch niet tot de onmogelijkheden te behoren. „.In het kader van een dergelijke groot scheepse politiek-diplomatieke actie voor een ontspanning in de conflictsituatie zal de hereniging van Oost- en West-Duits- land ook tot stand komen. De positieve stemming in de Franse Assemblée en Se naat toont, dat Frankrijk erop vertrouwt, dat de Parijse verdragen in de toekomst oorlog tussen Frankrijk en Duitsland on mogelijk zullen maken en een tijdperk in zullen luiden, waarin Duitsland en Frank rijk samen zullen werken voor het welzijn van hun volken en voor de handhaving van de vrede". BREST (Reuter) Dr. Aury van de Franse marine .en de laatste twee van zijn negen vrijwillige „schipbreukelingen" zijn Maandag weer aan wal gebracht na zes dagen in een rubberboot op zee te hebben doorgebracht. Al die tijd leefden de schip- brekelingen van zout water en scheepsbe schuit, teneinde de theorieën te beproeven van dr. Alain Bombard, die indertijd op een reddingsvlot de Atlantische Oceaan overstak en 65 dagen leefde op zeewater en rauwe vis. Dr. Aury en zijn metgezellen zijn naar bed gestuurd om „tenminste 24 uur" uit te rusten. Zij zijn gemiddeld vier kilo afge vallen. De zeven andere vrijwilligers wa ren reeds eerder aan de wal gebracht. Dr. Aury verklaarde, dat de vrijwilli gers bewezen hebben dat Bombard gelijk heeft. „Alle vrijwilligers waren gewone mannen en zij hebben zonder schadelijke gevolgen zeewater gedronken", zo zei hij. De dames op deze foto zijn doende de stoelen stofvrij te maken, die Donderdag voor het gemakkelijk zitje zullen zorgen op het tentoonstellingsterrein van De Keukenhof. Dan immers wordt deze unieke bloemententoonstelling voor het publiek opengesteld. De foto werd gisteren genomen. Zijn de dames thans bezig haar stof vrije stoelen sneeuwvrij te maken? zo vragen wij ons niet zonder bezorgdheid af DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S La o-Tze Wie anderen kent is schrander; wie zichzelf kent is verlicht. Wie anderen overwint is sterk; wie zichzelf overwint is nog veel machtiger. STOCKHOLM (Un. Press) „Ik heb drie prettige dagen hier in Zweden door gebracht. Ik voerde eon plezierig gesprek met de Koning en had nuttige besprekin gen met Zweedse staatslieden. Wij bespra ken zekere politieke stappen en natuurlijk kwamen de betrekkingen tussen onze beide landen ter sprake," zo verklaarde Gromyko Maandag op vragen van journalisten in Stockholm. Even later stapte hij in een vliegtuig van de SAS, dat hem naar Hel sinki bracht, vanwaar hij met een Russisch toestel naar Moskou zal doorreizen. Hier mede was het onaangekondigde, verrassen de „statiebezoek" van de Russische onder minister van Buitenlandse Zaken aan Zwe den afgelopen. Op een proces tegen voormalige Gesta- poleden te Lyon heeft de openbare aan klager de doodstraf geëist tegen vier be klaagden, Müller, Schorer, Blass en Schmiss. Tegen drie andere beklaagden, die eveneens terechtstaan wegens honder den executies, arrestaties, mishandelingen en deportaties in Zuid-Oost-Frankrijk tij dens de Duitse bezetting, eiste hij straffen variërend van twintig tot vijftien jaar dwangarbeid. Müller en Schorer waren in Januari 1954 door een ander Frans gerechtshof reeds ter dood veroordeeld. De anderen hadden toen levenslang gekregen, doch de Franse autoriteiten hadden, wegens een juridische kwestie, een nieuw proces ge last. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: Wenst zich met ingang van te abonneren op 6.50 per kwartaal/0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij, die zich met ingang van 1 April 1955 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 Maart 1955 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen In België houdt de schoolstrijd de massa nog steeds bezig. Maandag kwam het in verschillende steden en dorpen nog tot botsingen op kleine schaal tussen de po litie en demonstranten. In Tongeren trachtten ongeveer 400 ka tholieken een vergadering van socialisten te verstoren, maar de politie hield hen op een afstand. De demonstranten gooiden met stenen enige ruiten van het plaatse lijke, bureau van de socialistische partij in. In Bergen geraakten katholieken en so cialisten slaags tijdens een rede van Leo Collard, de minister van onderwijs. De Rijkswacht herstelde de orde en stelde de woning van Collard onder strenge bewa king. Te Couillet stichtten katholieken brand in een openbare school, maar de brand weer was het vuur spoedig meester. Communiqué der regering Na afloop van een Maandag gehouden kabinetsvergadering heeft de minister van Binnenlandse Zaken de volgende verkla ring afgelegd: „De regering stelt met vol doening vast dat de orde op 26 Maart vol ledig gehandhaafd bleef dank zij enerzijds het vastberaden en tactvol optreden van rijkswacht en politie anderzijds door het begrip der bevolking, die zich niet liet mis leiden door herrieschoppers. De regering geeft uitdrukking aan haar verlangen de schoolkwestie op vreedzame wijze te rege len en doet hiertoe een beroep op het ver trouwen en het gezonde verstand der Bel gische openbare mening, die de regels van de parlementaire democratie eerbiedigt". De minster deelde verder mede dat 34 personen ter beschikking van de justitie zijn gesteld, van wie er 17 in arrest blijven. ..Betreurenswaardige feiten" Het comité van de Belgische Vereniging der Radiopers, dat Maandag in buitenge wone vergadering is bijeengeweest, heeft in een communiqué het oordeel uitgespro ken dat zich in de nieuwsdiensten van de nationale radio-omroep „naar aanleiding van de 26ste Maart betreurenswaardige feiten hebben voorgedaan". Het comité stelt vast, dat de regering het nodig geoordeeld heeft om, van Don derdag 24 Maart 's avonds tot Zaterdag 26 Maart te middernacht, de nieuwsuitzendin gen aan een voorafgaande censuur te on derwerpen. Het communiqué vervolgt „De leden van dit comité, tot welke politieke overtuiging zij ook behoren, komen op tegen dezë beslissing, welke de vrijheid van berichtgeving en de beroepseer van de ra diojournalisten aantast. Zij doen een beroep op de algemene Bel gische persbond om zich bij deze protest verklaring aan te sluiten. Meer dan ooit overtuigd van de volstrek te noodzakelijkheid van een statuut voor de radioberichtgeving, vragen zij boven dien dat de regering zonder verwijl, dank zij een geschikt statuut, „de objectiviteit en de onafhankelijkheid van de radiobe richtgeving zal waarborgen". Een nieuwe Franse electrische locomo tief heeft op een baanvak ten Zuiden van Bordeaux een snelheid van 300 kilometer per uur bereikt. De locomotief, type CC 7107, die 107 tön weegt, heeft een vermogen van 4.400 pk. Het oude record stond sinds verleden jaar Februari met 243 kilometer per uur op naam van de CC 7121, een „zusje" van de CC 7107. Een koudegolf heeft in de afgelopen da gen het Noord-Oosten van de Verenigde Staten aan 36 mensen het leven gekost en aan de landbouw een schade van naar schatting 50 millioen dollar toegebracht. In de staat New York is veel sneeuw gevallen. Zondag waaide de sneeuw hier en daar op tot drie of vier meter hoogte. Op verschei dene wegen en spoorlijnen was het verkeer onmogelijk. De rivier de Niagara is bevroren. Door drijvende ysschotsen dreigt schade te wor den toegebracht aan de electriciteitscentra- les bij de grote watervallen. In de Zuidlrjke staten Louisiana. Mis sissippi, Georgië, Virginia en Noord- en Zuid-Carolina is grote schade toegebracht aan boomgaarden. Hier en daar stonden de bomen reeds in bloei en op sommige plaat sen vreest men, dat de gehele fruitoogst van dit jaar verloren zal gaan. In Australië De wervelstorm die gisteren de kust be reikt had van Queensland en de vrees had doen ontstaan voor belangrijke nieuwe overstromingen in Australië is naar zee te ruggedraaid en sterk in kracht afgenomen. Dit heeft de hoop gewekt dat het gebied van Queensland en New South Wales dat onlangs werd getroffen door de zwaarste overstromingen in de Australische geschie denis, gevrijwaard zal blijven voor een nieu we ramp. De cycloon die langs de Australische Oostkust een strook van 300 kilometer heeft getroffen en in totaal een kleine 1000 mensen dakloos heeft gemaakt in kustste den als Maryborough en Gympie is thans gevolgd door hevige slagregens. In het ge bied van Gympie, ten Noorden van Brisba ne. worden vier mensen vermist. Naar schatting zjjn 400 plaatsen in het Noordelijk deel van Nieuw Zuid Wales door overstromingen getroffen maar de autori teiten hebben de overtuiging dat de crisis voorbij is. Ook Engeland herstelde zich Maandag van de overstromingen tijdens het afgelo pen weekeinde die werden teweeggebracht door de slagregens van Zaterdag. Enige wegen in de Midlands zijn echter nog onbe gaanbaar. In Worcester had de rivier de Severn een peil bereikt van 4>/i meter bo ven normaal. In Birmingham werden 7000 telefoonaansluitingen onbruikbaar doordat de kabels onder water waren komen te staan. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand e i C ra 5 ËS E <n !3 ZS Berlijn, (United Press) De vroegere medewerker van Hitier en later leider van de „Zwart-Front"-beweging, Otto Strasser, heeft Maandag tijdens een geïmproviseerde openlucht-persconferentie, die na weinige minuten door de politie ontbonden werd, verklaard, dat hij een staat wil zonder politieke partijen. „Ik ben tegen politieke partijen. Zij zijn een valse vorm van democratie", aldus Strasser, die kortgeleden na een verban ning van 22 jaar in Duitsland is terugge keerd om een nieuwe politieke beweging te stichten. Strasser stond de pers op straat te woord nadat twee restaurants, waar hij zijn persconferentie had willen houden, geweigerd hadden hem een localiteit ter beschikking te stellen Toen Strasser daarop zich voor een van deze restaurants tot de pers richtte, kwam er een politieman op hem af, die na met klakkende hakken voor hem gesalueerd te hebben, mededeelde, dat de openlucht persconferentie niet verder voortgang kon vinden, daar deze „de openbare veiligheid in gevaar" bracht. Strasser maakte hierop onmiddellijk een einde aan de bespreking en verwijderde zich in gezelschap van een aantal bars kijkende politieke volgelingen Helsinki sneeuw NW 6 -11 Stockholm licht bew. NNW 2 -11 0 Oslo onbewolkt NNO 4 -5 0 Kopenhagen zwaar bew. W 2 -1 0 Aberdeen zwaar bew. NNW 6 1 1 Dublin licht bew. NNW 2 1 0 Londen onbewolkt N 2 -2 7 Amsterdam zwaar bew. WNW 3 -1 0 Brussel onbewolkt windstil -2 0 Parijs onbewolkt NNO 8 0 0 Bordeaux motregen NNW 2 5 0,1 Grenoble nevel windstil 6 1 Nice zwaar bew. NW 2 9 Berlijn geheel bew. W 2 -1 0 Frankfort zwaar bew. NNO 6 1 0 München sneeuwbui NO 5 -1 1 Zürich hagelbui NW 2 2 8 Genève nevel windstil 5 4 Likcarno regen windstil 9 8 Wenen geheel bew. WZW 2 0 0 Innsbruck sneeuw windstil 2 4 Rome nevel Z 4 13 0 Neerslag laatste 24 uur. Xooaxxxxrxr »:r. r.Y*-rcoooc X WEINIG BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Over het algemeen weinig bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke, tijdelijk overwegend matige wind uit Noordelijke richtingen. Van nacht lichte vorst. Morgen dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 30 Maart Zon op 6.24 uur. onder 19.10 uur. Maan op 10.17 uur, onder 2.24 uur. Maanstanden 30 Maart 21.10 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 30 Maart Hoog water: 8.03 en 20.39 uur. Laag water: 3.33 en 16.02 uur. x»oc«ooc)üacx\>joi»ütociocux<jooa

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1