Artikel 7 Nachtelijke veldslag tussen regeringstroepen en secten Weerbericht Minister Dulles wenst Duitsland bij overleg tussen Oost en West Getuige Amirudin vertelt verder Ram pokkers vernielen 6000 huizen op Zuid-Clebes Bloedige onlusten in Saigon Oppositie eist van het staatshoofd: Ontsla premier Dient Bloemencorso uitgesteld Het woord is aan Het afbreken van woningen in Oss Churchill ziet lichtpuntje Eerste kievitseieren Iets minder koud 69e JAARGANG No 223 WOENSDAG 30 MAART 1955 299e JAARGANG No 70 Twintigduizend inwoners dakloos en leeggeroofd Kerkelijk huwelijk ingezegend voor wettig huwelijk was gesloten Vier groten zvordt vijf groten Churchill houdt het nog op zijn oude methode Geringe toewijzing op Belgische guldenslening Tot een nader te bepalen datum De zaak Jungschlaeger Weerrapport H Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant v e l s e r Haarlems Dagblad EDITIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ONLANGS SCHREEF IEMAND, die een of ander bericht gaarne in dit blad had willen aantreffen en het er niet in ge vonden had, mij een ietwat wantrouwige brief. Hij wilde nu niet direct aannemen, dat wij de hem welgevallige tijding op zettelijk hadden achterwege gelaten, maar hij meende dan toch wel subsidiair, zo als ze bij de rechtbank zeggen dat het bericht niet geplaatst was omdat „wij het zeker niet mochten plaatsen van de re gering". De eerste veronderstelling was niet van belang; er zijn nu eenmaal lieden, die leven in de trieste gedachte dat ieder een hen bedot, en daar kunnen wij hen niet van genezen. De tweede veronder stelling daarentegen viel mij op, omdat zij af en toe ook wel bij anderen tot uiting komt. Er zijn blijkbaar mensen die menen, dat de overheid de kranten gelast bepaal de berichten te verzwijgen en andere op te nemen. Deze mening is lijnrecht in strijd met de werkelijkheid. De overheid oefent geen censuur uit. De regering doet dat niet, haar ambtenaren en dus ook justitie en politie doen het niet, de pro vinciale en plaatselijke overheden doen het evenmin. Zij mogen het dan ook niet, want de Grondwet verbiedt het. In art. 7 van de Grondwet staat: „Niemand heeft voorafgaand verlof nodig, om door de drukpers zijn gedachten of gevoelens te openbaren, behoudens ieders verantwoor delijkheid voor de wet". Dit is het artikel dat (sinds het jaar 1848, toen het voor het eerst in deze vorm werd opgenomen) de vrijheid van druk pers waarborgt: niet alleen voor ons kran tenmensen, maar voor iedereen. Als u, die dit leest, de aanvechting mocht krijgen om voor eigen rekening een pamflet of brochure of tractaatje of wat dan ook te laten drukken en verspreiden, dan moogt u dat even vrij en even ongehinderd doen als wij een dagblad samenstellen, druk ken en verspreiden. Geen enkele over heidspersoon zal u dat beletten, of u dat mogen beletten. Zou een minister het ooit in zijn hoofd halen om op dit statuut in breuk te maken, dan zou het parlement hem zeker afdanken en naar huis sturen. Want in feite is artikel 7 een der grond slagen van de democratische bewindsvorm waaronder wij leven, een der volksvrij heden gelijk de vrijheid van godsdienst, van vergadering, van kiesrecht. In samen vatting: de vrijheid van meningsuiting. Als iemand mij schrijft: „u mocht dat bericht zeker van de regering niet plaat sen" kent hij dus niet alleen mijn vrijheid niet, maar evenmin zijn eigen vrijheid. Erg dom. Hij weet niet eens, dat hij zelf datzelfde bericht in druk had kunnen ver spreiden zonder dat iemand het hem had kunnen beletten. Ben ik duidelijk? Ik ge loof het wel. Nu staat aan het slot van artikel 7: „be houdens ieders verantwoordelijkheid voor de wet." Daar moet men rekening mee houden, want anders zou men achteraf last met zijn drukwerk kunnen krijgen. Het betekent in het kort, dat men zich in de vorm van zijn bericht of mededeling, be schouwing of mijnentwege puntdicht moet onthouden van belediging van personen of volksgroepen, van opruiing, verstoring der openbare orde en aantasting der openbare zeden. Met andere woorden: men moet zich in behoorlijke vorm uitdrukken en geen oproer pogen te verwekken. Wie zich daar aan houdt kan ongestoord alles in druk vermelden wat hij wil en zoveel critiek uit oefenen als hij wil, niet alleen op concer ten, toneelstukken en films, op overheids lichamen en politieke partijen, op het be leid van verenigingen en bonden en allerlei functionarissen, op „de vrouw" en „de man," op de auto en de bromfiets, op het L.O., het M.U.L.O., het M O., het V.H.O. en alle andere soorten van onderwijs etc. etc., maar ook op de regering zelf. Hij moet alleen niet verwachten dat die er in het algemeen erg van schrikken zal. Zij is aan critiek gewend, zoals alle mensen die in het openbaar hun taak verrichten, zoals ten slotte allen die meer of minder verantwoor delijkheid dragen. Het verwondert mij dat er nog mensen zijn, die menen dat de regering of haar ambtenaren de kranten kunnen opdragen berichten of commentaren al dan niet te plaatsen. Hoe komt dat? Ik geef toe dat het anders was tijdens de Duitse bezetting; de Duitsers kenden geen vrijheid van menings uiting. Maar het moet die mensen toch wel opgevallen zijn, dat de bezetters tien jaar geleden zijn vertrokken. Toen onze eigen regering terugkeerde is de vrijheid van meningsuiting hersteld; artikel 7 is weer in werking getreden. Als sommige lieden zo weinig van ons staatsbestel be grijpen, zou het dan niet beter zijn er eens iets over te lezen inplaats van domheden te uiten? Geloven zij het dan nog niet, menen zij hardnekkig dat artikel 7 een dubbele bodem moet hebben en dat wij journalisten maar hardnekkig volhouden dat er persvrijheid is zonder dat die bestaat waarom ter wereld zouden wij zo'n rare houding aannemen? dan weet ik voor hen ook geen raad meer en kan hun alleen beterschap wensen. R. P. DJAKARTA (United Press) Volgens berichten uit Bone op Zuid-Celebes hebben gewapende bandieten tussen 17 en 21 Maart in dit gebied zeker 6.000 woningen in brand gestoken, waardoor een 20.000 personen hun huis en haard verloren. Dit is de zwaarste aanval van bandieten in de ge schiedenis van Celebes. Het totaal aantal vluchtelingen ten gevolge van de benden- terreur op dit Indonesische eiland wordt thans op 127.370 geraamd. De dorpelingen die niet meer konden ontsnappen werden door de terroristen mee gesleept in de oer wouden. Bezittingen en huizen, die niet door het vuur werden vernield, werden later door de bandieten geplunderd. De regering te Djakarta, die de schade schat op vele millioenen roepiahs, tracht de nood te lenigen door schadeuitkeringen aan de slachtoffers. 99 SAIGON. (Reuter). De leiders van de drie Zuid-Vietnamese particuliere legers hebben vandaag in telegrammen aan het in Frankrijk vertoevende staatshoofd Bao Dai om het ontslag van premier Ngo Dinh Diem gevraagd, na straatgevechten van de afgelopen nacht in Saigon, die 10 militai ren het leven kostten. Ongeveer 60 mili tairen en 30 tot 40 burgers zijn gewond. De strijd begon te middernacht en duurde tot vier uur vanmorgen. Er werd gebruik ge maakt van artillerie, mortieren, handgra naten en machinegeweren. De leiders van de particuliere legers de Cao Dai. De Hoa Hao en de Binh- Xujen-secten hebben op een perscon ferentie premier Diem beschuldigd van het uitvoeren van een voorbereide aanval te gen troepen van de Binh Xujen. Troepen van het nationale leger hebben een ge- isoleerde compagne van de Binh in de buurt van het politiebureau te Saigon met machinegeweren beschoten en met hand granaten bestookt. Van de compagnie sneuvelden vijf man. Er waren 25 gewon den. De regering zegt evenwel, dat de „groe ne baretten' (de Binh Xujen), de strijd begon met mortiervuur op het politie bureau. De verliezen van het nationale le ger waren vijf doden en 35 gewonden. De leiders van de secten hebben verder verklaard, dat zij een blokkade van Saigon begonnen waren, doch besloten hadden geen geweld tegenover „het geweld van Diem" te stellen. Het nationale leger had gisteren het -hoofdkwartier van de Hoa Hao in de kustplaats Hatien. bri de Cambod jaanse grens, aangevallen. Bij de gevech ten van vannacht in Saigon had Diem ge bruik gemaakt van geharde Noeng-troe- pen, afkomstig uit gebied aan de Chinese grens, „omdat hij vooruit wist, dat Viet namese soldaten zouden weigeren zich te verenigen met zijn anti-nationale poli tiek". De „groene baretten" verwachtten zelfs geen moeilijkheden en velen van hen waren slechts half gekleed toen het na tionale leger tot de aanval overging. De lezing van de regering Volgens de lezing van de regering had de Binh Xujen-afdeling, nadat zij het po litiebureau met mortieren had beschoten, met handgranaten en bazoeka's de aanval voortgezet waarbij drie militairen en poli tieagenten werden gedood en 12 gewond. Regeringstroepen verdreven de Binh Xujen, die drie doden achterliet. Intussen, aldus de regeringsverklaring, werd het hoofdkwartier van het nationale leger door andere afdelingen van de Binh Xujen met machinegeweren beschoten vanuit een drogistenwinkel. Deze werd door kanon vuur ^an valschermtroepen der regering in elkaar geschoten. Verder zijn, naar de regering verklaart, vijf mortiergranaten op het terrein van de ambtswoning van de De Haarlemse politie deelt mee overtre ding te hebben geconstateerd van artikel 449 (eerste lid) van het Wetboek van Strafrecht, waarin vermeld staat, dat het een bedienaar van de godsdienst is verbo den een huwelijk kerkelijk in te zegenen, voordat partijen hem hebben doen blijken dat er .een wettig huwelijk is vooraf ge gaan. Deze overtreding betreft de inzegening op 22 Januari j.l. in de Mariakapel aan de Koningstraat te Haarlem van de zes en vijftigjarige belasting-deskundige N. J. F., vroeger wonende te Amsterdam en sedert enkele weken te Haarlem en de zeven en dertigjarige mejuffrouw J. J. P. uit Haar lem. De belastingdeskundige was getrouwd, maar zijn huweljjk was nog niet door een echtscheiding ontbonden. De Haarlemse recherche is er tot dusver niet in geslaagd na te gaan wie de geeste lijke is geweest, die het huwelijk heeft in gezegend. De procureur-generaal van het gerechts hof te Amsterdam verklaarde desgevraagd in dit stadium geen verdere mededelingen te kunnen verstrekken. Het Parool heeft op zijn voorpagina van Woensdag een brief in fascimile afgedrukt, ondertekend door dr. M. J. de Jong, secre taris van het bisdom Haarlem, waarin aan de vrouw van N. J. F. mededelingen wor den gedaan in verband met het voorgeno men kerkelijke huwelijk van haar man. In deze brief komt de volgende zinsnede voor: „Het louter burgerlijke huwelijk tussen de heeren u is door de bisschop ongel dig verklaard." Het komt ons voor dat de secretaris van de bisschop hier een wel zeer ongelukkige formulering heeft geko zen voor de weergeving van het kerkelijk standpunt ten aanzien van het burgerlijke huwelijk. Het is waarschijnlijk zijn bedoe ling geweest, te zeggen dat uit kerkelijk oogpunt een burgerlijk huwelijk als on geldig (waardeloos) wordt beschouwd. Dit is immers het algemeen bekende stand punt van de R.K. kerk. De eigenlijke overtreding in deze zaak is gelegen in het feit, dat de kerk een ker kelijk huwelijk heeft ingezegend, voordat de huwende partijen hadden aangetoond dat een wettelijk huwelijk was voorafge gaan. Deze overtreding had met een schik king kunnen worden geregeld, namelijk door betaling van een boete van 609. Anders zou de geestelijke, die het huwe lijk heeft ingezegend, door de kantonrech ter moeten worden veroordeeld. Aangezien deze geestelijke niet bekend is, richt de justitiële activiteit zich thans eerst op het achterhalen van de schuldige. 99 premier terecht gekomen. Een granaat be landde in een openbaar park. doodde twee soldaten en verwondde er drie. In de berichten wordt geen melding ge maakt over slachtoffers onder de Europe se en Amerikaanse inwoners van de hoofd stad. Er zijn verscheidene honderden Ame rikanen in Saigon gestationneerd, die deel uitmaken van de Amerikaanse militaire missie en de ambassade, aan het hoofd waarvan de ambassadeur in bijzondere dienst, generaal J. Lawton Collins, staat. Aan het hoofd van de Amerikaanse mi litaire missie staat generaal John W. O'Da- niel (ook wel „Iron Mike" genoemd). De missie is belast met de opleiding van het nationale leger van Vietnam, maar staat onder gezag van de operbevelhebber der Franse strijdkrachten en Hoge Commis saris voor Zuid-Vietnam, generaal Paul Ely. Naar United Press verneemt hebben van ochtend vier ministers van het kabinet- Diem, waaronder die van Defensie, hun ontslag aangeboden. De premier Diem riep daarna onmiddellijk de regering in een spoedvergadering bijeen. Hij aan vaardde de ontslagaanvraag van de vier ministers. Tegen de middag keerde de rust terug in Saigon. Enkele uren nadat het schieten in Saigon had opgehouden men spreekt thans van 100 doden heeft premier Diem opnieuw een radio-toespraak gehouden tot zijn volk. Hij deed een beroep op de militante sek ten, berouw te tonen en nodigde hen uit opnieuw tot de nationale gemeenschap toe te treden. De Kathoiieke oremier vroeg de bevol king rustig te blijven en deed een beroep op leger en politie, de vrede en de veilig heid voor het land te bewaren. De achtergrond van het conflict De betrekkingen tussen de drie belang rijkste politiek-religieuze secten enerzijds en premier Diem anderzijds zijn in de af gelopen weken snel verslechterd. Oorzaak van deze verslechtering was het program van hervormingen van de premier, waar door de secten niet langer meer de semi- feudale bevoegdheden voor het innen van belastingen zouden blijven bezitten, ter wijl de particuliere legertjes der secten, die in het totaal uit ongeveer 45.000 man bestaan, in het nationale leger zouden op gaan. Alle drie de secten zijn anti-communis tisch, maar deze goed bewapende groepe ringen staan tevens zowel met de regering als met elkaar op slechte voet. De Binh Xujen is de kleinste secte, die vele jaren geleden oorspronkelijk ontstaan is uit een groep piraten. Hoewel het le ger van deze secte niet meer dan ongeveer 6.000 man telt, beheerste het. 't politie-ap- paraat en de gendarmerie in het gebied van Saigon en speelt zo een veel belang rijker rol dan haar getalsterkte zou doen vermoeden. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles heeft voor de Senaatscommissie voor Buitenlandse Zaken aangedrongen op een spoedige bekrachtiging van de Parij*epjs bijeen zullen komen om een ontwape- verdragen, die, naar hu zei, de basis zul len leggen voor een nieuw Europa. „Het is voor West-Europa waarschijnlijk de laat ste kans om als welvarend gebied te kun nen blijven bestaan" aldus Dulles. „Als de eenheid van het Westen eenmaal een feit zal zijn, zouden met meer kans op succes dan voorheen besprekingen met de Sovjet- Unie kunnen worden gehouden". Dulles sprak hierbü van een mogelijke vfjf-mo- gendhedenconferentie „want West-Dults- land kan hierbij als grote mogendheid niet meer gemist worden". Minister Dulles zei er bijna zeker van te zijn, dat het wel maanden zal duren voor dat de Westelijke landen gereed zullen zijn voor een conferentie met de Sovjet- Unie. De voorbereiding van zulk een con ferentie vergt veel tijd. „Bij Amerika, Engeland, Frankrijk en West-Duitsland bestaat de wens tot over leg om te ontdekken in hoeverre er in het licht van de nieuwe toestand kans is op vorderingen in kwesties als de hereniging van Duitsland", aldus de minister. Onze correspondent in Londen meldt: De Labour-oppositie laat Sir Winston Churchill niet los in haar poging om hem uit zijn tent te lokken ten aanzien van zijn mening over een eventueel gesprek met Rusland. Het is vooral de spitse La- bourafgevaardigde Warbey, een Bevani- aan, die Churchill al vaker in het vragen uur hieromtrent aan de tand heeft ge voeld. Hij wilde gisteren weten of de pre mier, in verband met de verklaringen van president Eisenhower en de Franse pre mier, bereid was nieuwe voorstellen te doen voor een vier-mogendhedenconfe- rentie, en tevens of Churchill ook een da tum wilde noemen waarop die conferentie bijeen dient te komen. Daar men achter de schermen druk doen de is om een positieve stap voor te berei den, kon Churchill weinig zeggen. Be moedigend klonk echter zijn opmerking dat de dingen op het ogenblik een gun stiger wending lijken te hebben genomen. Churchill verklaarde uitdrukkelijk dat hij nog steeds op het standpunt staat dat een topgesprek zonder agenda als een nut tige poging dient te worden beschouwd om de wereldproblemen te benaderen. Een initiatief zo zei Churchill kan helpen de dingen in beweging te brengen. De door hem aanbevolen methode lijkt lijn recht te staan tegenover de door Eden voorgestane wijze, welke van onder-op beginnen wil, maar dit is slechts een schijnbare tegenstelling want Churchill maakte nog eens duidelijk dat de Britse regering geen enkele methode uitsluit om tot overeenstemming te komen. In diplomatieke kringen in Londen acht men het nog te veel te vroeg om een top gesprek nu reeds als een reële mogelijk heid te zien. De verwachting is echter, dat het in deze zomer tot een conferentie op ministersniveau met de Russen zal komen. Hiervan zal echter pas sprake kunnen zijn als van tevoren een minimum-succes is verzekerd. Het is eerst de taak van het Westen na te gaan of het de Russen ernst is met hun verklaringen inzake vrije Duitse verkiezingen. In de Belgische Senaat De commissie van Buitenlandse Zaken van de Belgische Senaat heeft Dinsdag met 13 tegen 2 stemmen bij 3 onthoudin gen de Parijse accoorden goedgekeurd. De meeste katholieke en socialistische commissieleden en alle liberalen stemden voor de verdragen, twee socialisten stem den tegen. Premier Achille van Acker verklaarde Zondag, dat de Senaat de verdragen vóór het Paasreces, dat op 6 April begint, zal behandelen. De Kamer van Afgevaardig den ratificeerden de verdragen in Januari. Italiaans voorstel De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Gaetano Martino, heeft voorgesteld, dat negen Westelijke landen in Mei te Pa- ningsconferentie met de Sovjet-Unie voor te bereiden. Hij had over dit denkbeeld gesproken met zijn Amerikaanse ambtge noot Foster Dulles, die, zo verklaarde Mar tino tegenover de pers, het voorstel „zeer belangwekkend" vond en te kennen had gegeven, het te zullen steunen. De negen landen waarvan sprake is zijn: Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Engeland, Nederland, Luxemburg, de Ver enigde Staten en Canada. Martino en Scelba, de Italiaanse premier, bevinden zich thans in Washington. Bij de uitgifte van 100 millioen obliga- tiën 3 3/4 percent België 1955 is voor een dusdanig bedrag ingeschreven, dat de toe wijzing slechts uiterst gering zal zijn, aldus delen emittenten mede. Naar wij vernemen is in verband met de lage temperatuur het bloemencorso, dat op 23 April in de bollenstreek zou worden gehouden, tot nader te bepalen datum uit gesteld. Het aanvangspunt zal niet, zoals aan vankelijk was bepaald, Lisse zijn, doch Sassenheim. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Oscar Wilde: Natuurlijk was Amerika al dik wijls ontdekt voor Columbus het deed, maar men had dat steeds weer in de doofpot weten te stop pen. Dinsdagmorgen is de Engelse torpedoboot jager Hr. Ms. Obduratevoor een be leefdheidsbezoek in de Nederlandse marinehaven te Den Helder gearriveerd. Aan boord bevond zich de Britse admiraal G. M. Oliver. Toen het schip was afgemeerd foto boven kwam de commandant zeemacht Nederland, vice-admiraal F. T. Burghard, links op de foto beneden zijn opwachting bij hem maken. Naar aanleiding van de critiek, geuit aan het adres van de gemeente-arbeiders, die de opdracht van B. en W. van Oss ver vuld hebben om op 18 Maart de clande stien gebouwde woning van het gezin C. van den Hurk-Witlox af te breken, is er tussen de Katholieke Bond van Overheids personeel en de plaatselijke afdeling van de K.A.B. overleg geweest. Besloten is, dat in het vervolg bij herhaling van derge lijke opdrachten onder soortgelijke om standigheden het gemeentepersoneel, alvo rens tot uitvoering van deze opdrachten over te gaan. in organisatorisch overleg zijn standpunt zal bepalen over de vraag of het een redelijke opdracht betreft. Dit besluit werd door de ledenvergade ring van de afdeling Oss van de Katho lieke Bond van Overheidspersoneel met algemene stemmen bekrachtigd. Tijdens de voortzetting van de zaak- Jungschlaeger te Djakarta vertelde ge tuige Amirudin, die reeds eerder bezwa rende verklaringen tegen de verdediger mr. Bouman aflegde, verder, dat hij in Mei 1953 ontboden werd op het kantoor van generaal-majoor Pereira, hoofd van de Nederlandse militaire missie, waar ook Jungschlaeger aanwezig was. Pereira had aan Jungschlaeger kaarten gegeven van woningen om de stukken betreffende de 17 October-affaire te kunnen vernietigen. Doe dat maar met een brand of een tijd bom, had Pereira volgens getuige gezegd. „Okay", had Jungschlaeger daarop gezegd. Getuige was kort daarop weggegaan. Jungschlaeger zeide heden ter terecht zitting: „Zover getuiges verklaringen mij betreffen, kan ik zeggen, dat zij volkomen gelogen zijn." Over het ontslag van ge tuige bij de Nederlandse militaire missie legde mr. Bouman drie onder ede afge legde verklaringen over, respectievelijk van generaal-majoor Pereira en overste Duitz en overste Van Wierden, officieren van de Nederlandse militaire missie. In deze verklaringen wordt onder andere ge zegd, dat Amirudin vaak niet op het werk kwam en in iijn werktijd zaken regelde voor de vakvereniging van de NMM, waarvan hij voorzitter was. Hij is deswege ontslagen. Rechter Maengkom zegt tegen de verdediging, dat zij liever niet zelf ge tuigen a décharge moeten opzoeken, waar op mr. Bouman opmerkt: „Dit zijn toch onder ede afgelegde verklaringen. Als u deze verklaringen minder gelooft dan die van deze vriendHet Indonesische Hoge Commissariaat in Nederland kan deze getuigen in Nederland toch verder ondervragen. Ik denk", zo vervolgde mr. Bouman, „dat zij ook wel naar Indonesië zouden willen komen om voor de rechter hun verklaringen af te leggen, wanneer zij belangrijk genoeg zijn voor de zaak. Er zijn echter mensen, die met mij weten, dat de zaak niet deugt. Synja bijvoorbeeld zal niet van Nederland hierheen willen komen". De openbare aanklager zegt hierop: „Omdat hij zelf schuldig is". Mr. Bouman: „Neen, omdat hij weet, dat onschuldigen gevangen zitten". De rechter zegt daarop, dat zeer belangrijke getuigen later mis schien uit Nederland zullen moeten over komen. Nadat de verdediging gewezen had op de afwijkingen in de huidige verklaringen van de getuige en die bij het politieonder zoek zijn afgelegd, las mr. Bouman nog een passage voor uit een beëdigde verkla ring van generaal-majoor Pereira, welke onder andere luidde: „Vast staat, dat niet alleen getuige Amirudin, maar ook andere getuigen, zoals Tomasoa en Manoch, de officieren van de Nederlandse militaire missie lasterlijk verdacht hebben gemaakt. Als voormalig hoofd van de Nederlandse militaire missie in Indonesië weiger ik op de vunzige insinuaties en de opzettelijke lasterlijke verdachtmaking van dergelijke waardeloze individuen nader in te gaan, omdat de loyaliteit van de Nederlandse militaire missie en die harer officieren vast staat en zulks ook aan de leden van de Indonesische strijdkrachten, waarmee de Nederlandse militaire missie samen werkte, en aan de Indonesische regering bekend is". Generaal-majoor Pereira ver klaart voorts, dat getuigen liegen en dat hij van de NIGO pas hoorde, toen de ver slagen van de rechtzittingen van Schmidt in de pers verschenen. Na afloop van de zitting vroeg men van de zijde van de pers aan de openbare aan klager, of de beschuldiging van Amirudin aan het adres van mr. Bouman nader onderzocht wordt. Sunarjo antwoordde, dat hij eerst getuige zal verhoren en daar na mogelijk mr. Bouman. LONDEN (United Press) Premier Churchill heeft in het Lagerhuis verklaard dat de internationale situatie de laatste tijd een vriendschappelijke wending schijnt te hebben genomen. Dinsdagmorgen omstreeks 10 uur z\jn in een weide aan de parallelweg in de Noord- Brabantse gemeente Someren de eerste twee kievitseieren gevonden. Gerard Men- ting uit Someren vond de eieren en is er mede naar de burgemeester gegaan. De eieren werden naar het paleis Soestdgk Het K.N.M.I. deelt mede: Terwijl Zaterdagavond, na een warme dag onweersbuien optraden die een be langrijke weersomslag aankondigden, stroomde Zondag arctische lucht naar ons land. De temperatuur daalde overal meer dan 10 graden en overdag steeg het kwik nauwelijks tot 5 graden. De wind nam nu en dan tot krachtig toe en des nachts vroor het enkele graden. De oor zaak van dit alles is een Noordelijke lucht stroom, die in stand gehouden wordt tus sen een depressie boven Rusland en een hogedrukgebied bij Schotland. Enkele sto ringen liepen in deze stroming naar het Zuiden en veroorzaakten sneeuw en hagel buien. Er zijn echter aanwijzingen, dat wat warmer en vochtiger lucht in aan tocht is. Boven het Noordelijk deel van de Noordzee bevindt zich namelijk een war me sector, die langzaam over de Noordzee naderbij komt. Het zwaartepunt van het hogedrukgebied verplaatst zich naar Zuid- Engeland. De wind gaat om naar West tot Noord-West en de bevolking neemt tijde lijk weer toe. Er kan plaatselijk wat lichte regen of motregen vallen, maar de neer slaghoeveelheden zullen niet noemens waard zijn. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- G0 c n c - ov ■O" T3Ö dj i-.E toestand si s i- SC ïx ZS Helsinki geheel bew. ZW 4 -6 0 Stockholm zwaar bew. wzw 6 -5 0 Oslo zwaar bew. windstil 0 0 Kopenhagen onbewolkt W 6 -3 0 Aberdeen zwaar bew. W 3 2 0 Dublin onbewolkt NO 1 1 0 Londen licht bew. NNO 4 -1 0 Amsterdam licht bew. NO 8 0 1 Brussel geheel bew. NO 6 0 1 Parijs onbewolkt NNO 6 -1 0 Bordeaux zwaar bew. NO 5 2 0 Grenoble zwaar bew. N 6 0 0 Nice half bew. NW 3 10 0 Berlijn onbewolkt NNO 4 -3 0 Frankfort half bew. NNO 6 0 0 München sneeuw ONO 2 -1 1 Zürich 'nevel NO 3 -1 1 Genéve zwaar bew. NO 12 2 0 Locarno licht bew. ZZW 2 6 5 Wenen zwaar bew. NNW 2 0 0,1 Innsbruck sneeuw windstil -1 - Rome geheel bew. ozo - 12 - Neerslag laatste 24 uur. MINDER KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk wat lichte regen of motregen. Matige tot krachtige wind tussen West en Noord. Minder koud. 31 Maart Zon op 6.22 uur, onder 19.12 uur. Maan op 11.31 uur, onder 3.09 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 30 Maart Hoog water: 8.03 en 20.39 uur. Laag water: 3.33 en 16.02 uur. Donderdag 31 Maart Hoog water: 9.09 en 21.55 uur. Laag water: 4.23 en 17.02 uur. occocc 8

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1