E j Brief aan minister Staf over recht en vrijheid Begrotingen van Oorlog en van Marine Wereldnieuws Aspecten van het delta-plan Meer nieuws via de BBC EERSTE KAMER Chefarine4 Medezeggenschap van Belgische zijde ook door regering gewenst PANDA EN DE MEESTERVANGERS ZocU ió het zo r Lezing voor Algemeen Nederlands Verbond Winst Philips in 1954 f 119 millioen De radio geeft Donderdag Wetenschappelijk succes! Krantenstaking duurt voort De Belgen vrezen het Deltaplan Antwerpen „diep gegriefd Droogdok gezonken in Soerabaja Veiligheidsrad veroordeelt Israel Menselijke bouwwerken WOENSDAG 30 MAART 1955 rr^TE^JSF Voor de afdeling Haarlem en omstreken van het Algemeen Nederlands Verbond heeft ir. K. F. Valken uit Aerdenhout een lezing gehouden over het Deltaplan. Ir. Valken begon met een overzicht van de vele watersnoodrampen, die Nederland in de loop der tijden reeds geteisterd heb ben. Sprekend over de ramp van 1 Fe bruari 1953 vertelde hij, dat het water toen meer dan een halve meter hoger heeft gestaan dan men ooit eerder had gekend. Door een nog ongelukkiger sa menloop van getij en storm zou het water evenwel nog hogere standen kunnen be reiken. Bedenkt men vervolgens, dat de zeespiegel sinds de Ijstijd steeds stijgt en dat het land daalt de polders bijvoor beeld worden door de bemaling omlaag gemalen dan is het volkomen duidelijk, dat er belangrijke stappen moeten worden ondernomen om de veiligheid van ons land te verhogen. De Deltecommissie, benoemd na de stormramp van Februari 1953, is dan ook in haar derde interim-advies tot de slot som gekomen, dat een belangrijke ver hoging van de veiligheid van het land noodzakelijk is en dat deze alleen kan worden verkregen door afsluiting van de zeegaten. Met het ophogen van de be staande dijken zal men een zelfde mate van veiligheid niet kunnen bereiken. Zij hebben vaak een slechte ondergrond; vele maar niet alle gebreken zijn door de overstromingen van Februari 1953 aan het daglicht getreden. Een ander bezwaar is, dat het veel moeite kost om de dijken van een goede grasmat te voorzien. Sluit men daarentegen de zeegaten af, dan vormen de bestaande dijken een uitstekende be veiliging in tweede lijn. De Nieuwe Waterweg en de Wester- schelde dient men ter wille van het inter nationale scheepvaartverkeer als open vaarwater te handhaven. Hier ontkomt men dus niet aan het verhogen van de staande keringen. Ter bevordering van de veiligheid kunnen de Hollandse IJssel, het Haringvliet, het Brouwershavense gat, de Oosterschelde en het Veeregat worden afgesloten. Daarnaast zullen misschien nog meer afsluitingen noodzakelijk zijn, zoals die van de Oude Maas en het Volkerak, onder meer in verband met de zoetwaterhuis houding. De Deltacommissie heeft zich hierover echter nog niet uitgesproken. Bovendien zal men waarschijnlijk ook de bovenmond van de Grevelingen moeten afsluiten alsmede een dam aanbrengen in de Zandkreek, om een ontoelaatbare ver groting van getijstromen te voorkomen. De afdamming van de bovenmond van de Grevelingen zou bovendien nuttig kunnen zijn voor het verkeer te land: men denke aan een weg RotterdamTien Gemeten Schouwen-Duiveland. Naast de uitvoering van de afsluitings plannen zal men dan nog bijkomende werken moeten uitvoeren als het regelen van de afwatering van poldergebieden. De Noord en de Lek zijn, in tegenstel ling tot de Hollandse IJsel, bezwaarlijk af te sluiten. Zou men het wel doen, dan zou dit een geweldige verhoging van de waterstanden op de Rotterdamse Water- Commissarissen en Raad van Bestuur van de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken delen mede, dat de winst van de vennoot schap en de beide trusts over het boekjaar 1954 na aftrek van belastingen 119 millioen (vorig jaar 83 milloen) bedraagt. Van deze winst zal 71 millioen (vorig jaar 51 millioen) in het bedrijf worden ge- weg tot gevolg hebben. Tot op zekere l houden. Aan de op 22 April te houden alge mene vergadering van aandeelhouders zal worden voorgesteld het dividend over het boekjaar 1954 vast te stellen op 14 percent voor de gewone aandelen en 7.6 percent voor de preferente aandelen. (Beide onver anderd). Daar per 6 Januari over het boek jaar 1954 een interimdividend van 6 per cent betaalbaar werd gesteld op de gewone en preferente aandelen, bedraagt het slot- dividend 8 percent op de gewone aandelen en 1,6 percent op de preferente aandelen. ADVERTENTIE Belangrijke - vooruitgang bij bestrijding van pijnen en griepl Dank zij ontdekkingen van geleerden is er nu een middel, dat inderdaad beter en krachtiger helpt. Een combinatie van geneesmiddelen elk op zichzelf al we reldberoemd - blijkt namelijk nóg heil zamer dan kon worden verwacht. Zij doet werkelijk wonderen! hoogte is dit ook het geval met een afslui ting van de Oude Maas. Wil men in het belang van de zoetwaterhuishouding hier toe overgaan, dan zal de rivier bij storm vloed in ieder geval geopend moeten blij ven, aldus ir. Valken. Bezwaren Er zitten meer kanten aan dit plan dan die van bevordering van de veiligheid al leen. Er zijn andere voordelen te noemen, maar tevens bezwaren aan verbonden. De visserij in de Zeeuwse wateren 'zal er namelijk niet op vooruit gaan. De gar- nalenvangst blijft hoofdzakelijk beperkt tot de zeemonden, zodat deze vrijwel niet zal worden geschaad. De kreeftenkwekerij kan misschien elders worden onderge bracht. De ansjovis zal verdwijnen maar is wellicht te vervangen door de paling. De mosselen komen sinds de laatste jaren voor tachtig percent uit de Wadden en worden in Ierseke en omgeving alleen maar geschikt gemaakt voor consumptie. Men vreest het meest voor de oesterteelt (opbrengst ongeveer vier millioen gulden per jaar), die zeer gevoelig is voor onder meer het zoutgehalte, de temperatuur en de bewegingen van het water. De Ooster schelde is hiervoor ideaal. Voordelen Een der voordelen van het Deltaplan zal ongetwijfeld zijn, dat men over land via de dammen een goede verbinding met de eilanden krijgt. Ook het verkeer te water zal er in zeker opzicht door bevoordeeld worden: komt er bijvoorbeeld een dam in het Volkerak waardoor de getijbewe gingen zouden verdwijnen dan zal men door het graven van geulen de vaarroutes kunnen bekorten. Er kunnen dan ook schermdammen worden aangelegd tegen ijsophoping en golfslag. Aangezien de slui zen te Wemeldinge zullen kunnen verval len behoeft de vaart naar de Westerschel- de niet meer te schutten dan thans. Een ander voordeel is de landaanwin ning, al zal deze wegens allerlei moeilijk heden slechts op beperkte schaal geschie den. Daar komt bij, dat men in de toe komst wenst te beschikken over een zoet water-reservoir, hetgeen te verwezenlij ken is door de aanleg van een dam in het Volkerak. Volgens landbouwdeskundigen zal het bevloeien van landerijen met dit verzamelde water grote winsten opleve ren. Er zullen evenwel jaren overheen gaan, voor al het zout uit dit „Zeeuwse meer" zal zijn verdwenen. „Laat dit plan er komen en dan niet al leen ter wille van de veiligheid. Wij zijn namelijk veel verplicht zowel aan de vele slachtoffers van overstromingsrampen als aan het nageslacht, dat wij voor dergelijke rampen moeten behoeden", zo besloot ir. Valken zijn lezing, die met een aantal lichtbeelden werd geïllustreerd. LONDEN (United Press) De B.B.C. heeft Dinsdagavond bekend gemaakt, dat alle nieuwsuitzendingen met vijf minuten verlengd zullen worden en dat er dagelijks drie extra nieuwsuitzendingen zullen ko men. Dit is de eerste reactie van de Britse radio-omroep op de grote krantenstaking, waardoor er reeds vier dagen geen van de grote Londense bladen verschenen is. De Londense kranteneigenaren bereiden zich voor op een lange staking. Zij zijn be gonnen met het verzenden van enige dui zenden ontslagbrieven aan niet-journalis- tlek personeel, dat met een termijn van veertien dagen of korter opgezegd kan worden. Het ontslag gaat 15 April in. Hieronder reproduceren wij een brief,] meemaakten. Sommige geleerden zijn van die op 18 Maart gezonden werd aart de minister van Oorlog, ir. C. Staf, door me vrouw M. H. Brave-Maks te Bentveld. Van redactiewege tekenen wij hierbij aan, dat mevrouw Brave-Maks gedurende de oor logsjaren en daarna tot November 1945 secretaresse was van Prins Bernhard. Zij bekleedt thans geen openbare functie meer. Wij meenden goed te doen deze brief zon der bekortingen in ons blad op te nemen, in de overtuiging dat op deze wijze kon worden bijgedragen tot beter begrip in een aangelegenheid, die van het hoogste be lang mag worden genoemd. De brief luidde als volgt: Excellentie, Met verontrusting heb ik kennis genomen van Uw Memorie van Antwoord over 1955. Ik lees namelijk onder anderen: „De regering ziet met vele leden in de toepassing van atomische en thermo- nucleaire strijdmiddelen een onheil, waar van de draagwijdte slechts overtroffen zou worden door de vernietiging der mense lijke rechten en vrijheden en de geestelijke waarden van het Westen door een totali taire onderdrukking." Excellentie, ik meen te weten dat zelfs de geleerden, die met deze wapenen expe rimenteren, nog steeds de draagwijdte van dit onheil dat is dus de toepassing van genoemde strijdmiddelen niet volledig kunnen overzien. Wèl zijn zij ervan over tuigd, dat het gebruik van atoomwapenen in een oorlog een grootscheepse slachting onder de volkeren zou aanrichten, waar van wij ons geen voorstelling kunnen ma ken zelfs niet diegenen, die tien jaar geleden in Nagasaki en Hiroshima de eer ste practische toepassing van de atoombom „Wij lijden als volk aan een chronisch gebrek aan voorstellingsvermogen ten aan zien van wat een toekomstige oorlog van ons zal vergen en eisen. Wij maken ons druk om het liftverbod, waarover zich een hartstochtelijk debat heeft ontsponnen en waarbij zelfs de positie van de minister op 'een gegeven moment op het spel stond. Maar wij vergeten dat ieder van ons op zijn tijd een offer voor de gemeenschap moet brengen. De Kamer heeft met het debat over het liftverbod ons volk een slechte dienst bewezen, door daarmee de aandacht af te leiden van de grote internationale spanningen." Dit zei gisteren de heer Vixseboxse (C.H.) in de Eerste Kamer bij de voortgezette behandeling van de begro tingen van Oorlog en van Marine. „Is de dreiging van de H-bom nog te ke ren?" vroeg hij. Nederland heeft zich in BEROEMDE GEM EES MIDDEL EM IN EEN TABLET TEGfcN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 ct (Van onze correspondent in Brussel) De Antwerpse liberale afgevaardigde Grootjans richtte gisteren in de Belgische Kamer een interpellatie tot de minister van Openbare Werken, Van Oudenhove, met betrekking tot het Nederlandse Delta-plar Hij gaf hierbij als zijn wel zeer radicale mening te kennen dat de afsluiting van de zeegaten een grote onderneming is, waarin België zijn woordje moet meepraten, pre cies het tegenovergestelde dus van wat in Nederland wordt gezegd, waar men het Delta-pian als een zuiver binnenlandse aangelegenheid beschouwt. België moet er mee instemmen, voordat men met de wer- HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7 30 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor do vrouw. 9.40 Morgen- J"**" w«ncvue wrr- wiidine lOOOPlatpn 10 50 Vnnr Hp kleuter* ken aanvangt, a.dus de heer Grootjans, die te Antwerpen redacteur is van „Het Laatste Nieuws". „Wanneer men in de Schelde het régime van ebbe en vloed gaat wijzigen, dan zal zulks catastrophale gevolgen hebben voor de scheepvaart naar en van Antwerpen. Ook de havenautoriteiten van Gent maken zich bezorgd over het Delta-plan," aldus de heer Grootjans. „België wordt over deze problemen door Nederland op een onvol doende manier ingelicht. Te Antwerpen is men hierover diep gegriefd. De Rijnvaart zal worden belemmerd door de voorgeno men indijking van het Volkerak. Het Delta plan bedreigt onze Belgische belangen in velerlei opzicht," zo betoogde de heer Grootjans verder. De heer Van Oudenhove, de minister van Openbare Werken, bleek over zeer recente en interessante informaties te beschikken. Hij deelde tot grote verbazing van de en- wijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters 11.00 De Antwoordman. 11.15 Zigeunermu- ziek. 11.45 Voordracht. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen of Platen. 13.20 Metropole-orkest. 13.55 Koersen. 14.00 De Bruid van Lammer- moor, hoorspel. 14.35 Radio Philharmonisch orkest en solist. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.15 Voordracht. 16.30 Amusements muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regerings uitzending: Rijksdelen overzee: Kroniek van overzee. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.30 Amusementsmuziek. 19.00 Voor de kin deren 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Piano, gitaar en bas. 19.30 Lichte mu ziek. 19.45 Buitenlands overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Radiojournaal. 20.15 Omroep orkest cn solist. 21.50 De misrekening, hoor spel. 22.10 Lichte muziek. 22.25 Hongaars koor. 22.40 Sportnroblemen. 22.50 Snort- actualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen 23.23 —24.00 Juke Box. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, weer bericht en katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10 00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Vrouwenkoor. 12.00 Aneelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30—12 33 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33—12.40 Voor de boeren). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Viool en piano. 13.50 Platen. 14.00 Promenade-orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 16.00 Bü- beloverdenking. 16.30 Kamermuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.40 Koersen. 17.45 Pianorecital. 18.05 Cello recital. 18.30 Tuisen Dollard en Schelde. 10.45 Leger des Heilskwartier. 1900 Nieuws en weerbericht. 39.10 Platen. 19.20 Snriral ge sprek. 19.35 VcrzoekDrogramma. 20.00 Radio krant. 20.20 Gevarieerd programma. 22 00 Periodieken-narade. 22.10 Platen. 22.00 Orgel concert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (KR.O.) 17.00—17.30 Voor de jeugd. 20.15 Actuali teiten. journaal cn weerbericht. 20.35 Pot- tenki.iken. 2045 Winnaars van de Amateur toneelwedstrijd. 21.00 Ontwikkeling van de kinderlectuur. 21.30 Televitrine. 21.40—21.45 Epiloog. BPUSSFL. 324 M. 12.15 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla- cen. 13.00 Nieuws. 13.45 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14 30 Franse les. 14.45 Zang. 15.00 Platen. 15.15 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Volksliederen. 1P..30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19*0 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 ""ten. fK» Nieuws. 22,15 Kamermu ziek. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022 30 Nieuws, feiten van de dag, en: Engelse literatuurgeschiedenis. (Op 224 en 75 m.). kele in waterwegenkwesties gespecialiseer de Kamerleden en journalisten mede, dat het Delta-plan op verzoek van de Belgi sche autoriteiten reeds op twee of drie be langrijke punten werd gewijzigd. „Wij hebben enerzijds grote bewondering voor de plannen, die onze Nederlandse vrienden gaan ondernemen, maar ander zijds vrezen wij dat zij catastrofale gevol gen voor België zullen hebben," aldus re sumeerde de Belgische bewindsman het standpunt der Belgen. Het Delta-plan zal overigens worden besproken in de techni sche Schelde-commissie, welke een ge mengde Belgisch-Nederlandse commissie is. Een werkgroep van Belgische ambtena ren onderzoekt de Nederlandse rapporten. Binnenkort zal deze werkgroep een verslag indienen, dat ter kennis van de Belgische Tweede Kamer en Senaat zal worden ge bracht. De Belgische regering, aldus zeide de minister, heeft het Delta-plan niet goed gekeurd, noch afgewezen. „Wanneer mocht blijken dat het Delta plan essentiële Belgische belangen schaadt, zal de Belgische regering niet aarzelen om met de Nederlandse regering te confereren en aldus een oplossing vinden welke reke ning houdt met de Belgische belangen. Het Delta-plan is niet een exclusief Neder landse zaak en de Belgische belangen zul len worden verdedigd," aldus de conclusie van de minister van Openbare Werken. Een kantoor van het Nederlandse Ko ninklijke Instituut voor de Tropen is te Sao Paulo officieel in gebruik genomen in tegenwoordigheid van de Nederlandse am bassadeur in Brazilië, T. Elink Schuurman, de consul-generaal J. L. Voute en enige autoriteiten van de provincie Sao Paulo. deze weinig te verwijten, maar Frankrijk dat nu ook de bom wil gaan maken, des te meer. Voortdurende waakzaamheid ten aanzien van de NAVO is echter zeer ge wenst. Niet alleen de tactische, maar ook de strategische wapens, met name de H- bom, moeten onder het beheer der NAVO worden geplaatst. Grotere paraatheid en mobiliteit en ver anderde tactiek zijn in de moderne oorlog nodig en in samenwerking met België en Noorwegen kan Nederland ook zijn stem laten horen bij strategische beslissingen. Daarom moet het vraagstuk der practische toepassing der atoomindustrie in ons land zo spoedig mogelijk en in samenwerking met enige partners ter hand worden geno men. De heer Al gr a (A.R.) vroeg de minis ter of er in een kazerne te Maastricht mi litairen gestraft waren omdat ze zich be dienden van een streektaal. Met betrekking tot de commandotroepen keerde hij zich tegen de methoden van „gewelddadige geestelijke aanpak" die daar tot voor kort werden toegepast. Zijns inziens is men hiertoe gekomen doordat men een kadaver discipline heeft willen kweken. Hij onderstreepte voorts de woorden van de heer Vixseboxse dat Frankrijk een zwa re historische schuld op zich heeft geladen door verwerping van het E.D.G.-verdrag. Internationale afspraken over het al dan niet gebruiken van a-wapens achtte hij niet reëel. Een pleidooi voor volledige ont wapening ware dan veel eerlijker. De heer De Dreu (P. v. d. A.) vroeg zich in verband met de ontwikkeling der atomische strijdmiddelen nog af, of het nog zin heeft te spreken van geestelijke vrijheid, gezien het feit dat vele weten schapsmensen thans reeds gevangen zitten in de spiraal der productiemiddelen. Men mag zich niet in slaap sussen met de illusie dat in een nieuwe oorlog de atomische mid delen niet gebruikt zullen worden. Zo lang zamerhand naderen we het tijdstip van het bereiken van machtsevenwicht en de heer De Dreu vroeg zich af of het verantwoord is het zwaartepunt van het bestaan der mensheid nóg verder boven de afgrond te brengen. Vandaag zal minister Staf antwoorden. DJAKARTA (PIA) In de haven van Soerabaja is een droogdok van 3.500 ton van de Droogdok Maatschappij gezonken. Door het ontbreken van electrische stroom konden de pompen niet werken. Thans wordt alles in het werk gesteld om het dok aan de oppervlakte te krijgen. Er was aangekondigd, dat het havengebied een uur zonder stroom zou blijven, daar er een reparatie wegens kortsluiting verricht moest worden. De stroom bleef echter 2 uur uitgeschakeld. 44. „Er komt een cycloon aan!", gilde Panda. „U moet de zeilen laten reven, an ders worden straks de masten overboord geblazen!" „Blijf bedaard", zei Enrico rus tig, „wij doen niets meer overhaast. Eerst ga ik in het logboek kijken, hoe Mulder de Bulder in dergelijke omstandigheden zou handelen". En terwijl Panda stond te trap pelen van spanning en ongeduld, bladerde hij op zijn gemak in het oude boek. „Ja", zei hij tenslotte, hier zie ik iets, dat over storm gaat, Woensdag 8 Maert 1612. Hef tige ende gevaerlijke storm, zeilde 20 mij len in 9 glaezen Hoofdschuddend las Enrico deze zin nog een keer. „Dat is war taal voor mij, mompelde hij, „hoe kan nu een schip in glazen zeilen?!" „Daar bedoelt hij geen gewone glazen mee, maar halve uren!", riep Panda, die wèl enkele zee mansuitdrukkingen kende. „Maar sta nu toch niet langer in dat boek de koekeloe- mening, dat het gebruik van thermo- nucleaire wapenen het einde zou kunnen betekenen van het biologisch leven op aar de. Er zijn zelfs geleerden die menen, dat met de huidige proefnemingen reeds „de rode streep bereikt is". Nu heb ik, als trouw onderdaan, geleerd mij te schikken in de omstandigheid, dat mijn regering wel eens een andere mening is toegedaan dan ikzelf. Ik heb mij daar altijd rustig bij neer kunnen leggen, we tende, dat ik de wijsheid niet in pacht heb. en dat ik geen expert ben op het gebied van staathuishoudkunde en staatsbeleid. Maar wanneer Uwe Excellentie, als woord voerder van de regering, zegt, dat „het onheil slechts overtroffen zou worden door de vernietiging der menselijke rechten en vrijheden en de geestelijke waarden van het Westen door een totalitaire onderdruk king", dan komen niet alleen mijn hart en mijn geweten, maar ook mijn verstand en logica hiertegen in verzet. Want is het niet zo, Excellentie, dat wij geen ervaring (en dus ook weinig begrip) kunnen hebben van de gevolgen van een atoomoorlog, maar dat wij wel reeds aan den lijve hebben kunnen ondervinden, wat een totalitaire onderdrukking betekent? Natuurlijk, een volgende onderdrukking zou nóg afschuwe lijker kunnen zijn dan die der jaren '40- '45. maar hebben wij toen niet geleerd, dat ook in het meest onmenselijke concentra tiekamp nog een zekere mate van geeste lijke vrijheid (wij bleven immers onze eigen gedachten denken?) kon bestaan en dat, meer nog, geestelijke waarden gedu rende de bezetting een hoogte bereikten, waaraan wij nu nog wel eens met nostalgie kunnen terugdenken? Om nog niet eens te spreken over de positieve, op bouwende gedachten en ideeën van hen, wier persoonlijke vrijheid niet werd be knot. Inderdaad zullen er mensen zijn, die lie ver de dood verkiezen dan nóg eens een bezetting mee te maken. Maar getuigt het niet van begrip voor menselijke rechten en vrijheden, wanneer wij dat ieder voor zich laten uitmaken? Wanneer echter tot een atoomoorlog zou worden overgegaan om een totalitaire bezetting te ontgaan, dan zouden daarmede hele volkeren, hele na geslachten, grote gebieden van het planten en dierenrijk meegesleept worden in een dood, die aan afschuwelijkheid niets te wensen overlaat, en die ik citeer hier slechts de geleerden, die de atoomwapenen hielpen vervaardigen een einde zou kun nen maken aan alle leven op aarde. Excellentie, ik meen uit Uw Memorie van Antwoord op te moeten maken, dat U het gevaar van een totalitaire onder drukking van het Westen zó ernstig acht, dat U de voortzetting van proefnemingen met atoomwapenen goedkeurt en dat U. niet alleen voor het Westen, maar tevens voor een niet te schatten gedeelte van de rest van de aardbewoners, een zelfvernie tiging zou verkiezen boven genoemde on derdrukking. Ik moge Uwer Excellentie eerbiedig on der de ogen brengen dat ik en (ik ben er van overtuigd), met mij nog vele andere Nederlandse onderdanen zulk een nega tieve oplossing niet kunnen en willen aan vaarden. Zou het, als alternatief, geen overweging verdienen ons volk een dus danig besef van zijn menselijke rechten en vrijheden by te brengen, dat wij straks on der een eventuele totalitaire onderdrukking met de moed van onze overtuiging on de bres blijven staan voor deze zelfde rechten en vrijheden, en er maar dan ieder voor zich persoonlijk desnoods ons leven voor veil hebben? is het niet menswaardiger ons op te voeden in de wetenschap, dat er zelfs onder de meest onmenselijke onderdruk king nog wel iets te redden valt van gees telijke waarden, dan ons voor te bereiden op een totale vernietiging dan wel op zijn best voor slechts enkele uitverko renen een leven van holbewoners? Van Uwe Excellentie de onderdanige dienaar, M. H. BRAVE-MAKS, Bentveld. NEW YORK (United Press). De Vei ligheidsraad van de UNO heeft gisteravond met algemene stemmen op voorstel van de drie Westelijke grote mogendheden de Israëlische aanval van 28 Februari j.l. bij Gaza veroordeeld. De aanval, welke 46 mensen het leven kostte, was volgens de raad geheel ongemotiveerd. Ook de Sov jet-Unie stemde voor de resolutie van de Westelijke Grote Drie. De raad ging uiteen tot vanmiddag wan neer de tweede resolutie van de Westelijke Drie in behandeling zal komen. In die re solutie is vervat een verzoek aan Egypte en Israel, samen te streven naar vermij ding van verdere grensincidenten. Enquête. Adolf Hitler staat op de lijst van de door de Duitse jeugd het meest bewonderde historische personen nog altijd op de derde plaats. De voorma lige „Führer" slaat daarmee Goethe, Hindenburg en Luther. Dit is gebleken uit een onderzoek van het Duitse insti tuut voor opinie-onderzoek. Sabotage. In de verkeerscontrölegebou- wen van het vliegveld Roenne op het Deense eiland Bornholm is in de afge lopen nacht ernstige sabotage gepleegd door onbekenden. Alle ruiten zijn ver nield en een poging is gedaan om met electrische kachels brand te stichten. De brandweer van het vliegveld arri veerde bijtijds om de brand te blus sen. Uit een brandkast was enig geld gestolen. De politie speurt naar de da ders. Zwaar water. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft „in beginsel" met het Italiaanse verzoek ingestemd om 10 ton zwaar water voor de eerste Italiaanse reactor voor atoomonderzoek te leveren. Deze reactor is bestemd voor proefnemingen voor vreedzame doelen. Honger. Voor het Koninklijk paleis van de Nepalese hoofdstad, Katmandus, hebben zich Dinsdag een groot aantal boeren uit Charicot verzameld, die voedsel eisen. In hun streek, 100 km ten Oosten van de stad, heerst hongers nood, omdat de oogst mislukt is. Er zijn reeds meer dan 40 personen in ge noemde streek verhongerd. Evacuatie. Honderden mensen hebben Dinsdag hun huizen in laaggelegen voorsteden van Brisbane (Australië) moeten verlaten, toen modderig over stromingswater van de rivier de Bris bane de voorsteden binnendrong. De overstroming is een gevolg van de wer velstorm die in het afgelopen week einde over de kust van Zuid-Queens- land raasde. Sneller. Twee Franse locomotieven hebben opnieuw het wereldsnelheidsrecord ge broken. Beide benaderden snelheden tot 330 kilometer per uur. Zuivering. De Labour-partij van de Aus tralische staat Victoria heeft een lid van het federale parlement uit de par tij gestoten en 25 leden geschorst „we gens opzettelijk verzet tegen het partij bestuur". De uitgestotene, John Mul lens, had in een telegram aan het par tijbestuur gezegd: „Ik kan Evatt (de partijleider) noch uw schertsbestuur aanvaarden". De leden, tegen wie de maatregelen zijn getroffen, zouden vol gens het huidige partijbestuur, geko zen in Februari, nog steeds verbindin gen hebben onderhouden met het „oude partijbestuur" dat „werd overheerst door een rechtse groep van industri ëlen, die een geheime R.K.-vereni- ging vormden. Geen vijfling. In het district van Quan- taname (Cuba) is een aantal personen gearresteerd, omdat berichten waren verspreid over de geboorte van een vijfling zonder doktershulp. Een uit gezonden ambulance zocht tevergeefs naar de vijfling, aldus in Havanna ont vangen berichten. Gelyncht. Op het marktplein van Juarez (Mexico) heeft een opgewonden me nigte twee boeren opgehangen die wa ren beschuldigd van toverij. De poli tie heeft dertig personen aangehouden die verdacht worden van aanstichting tot deze lynchpartij. Vliegtuigongeluk. Een invlieger en drie technici van de* Britse Rolls-Royce- fabrieken zijn Dinsdag om het leven gekomen, toen een viermotorige „Lan caster", die gebruikt werd voor het beproeven van straalmotoren bij een landing op het vliegveld van Hucknall aan het einde van de rolbaan in een weiland verongelukte. Lek. Roger Worms, mede-directeur van het linkse blad „France Observateur", is Dinsdag in Parijs gearresteerd, be schuldigd van een misdrijf tegen de buitenlandse veiligheid van de Franse staat. Deze beschuldiging vloeit voort uit het in September begonnen onder zoek naar het uitlekken van Franse defensiegeheimen. Worms, die schrijft onder de naam Roger Stephans, wordt er in het bijzonder van beschuldigd, een geheim verslag over Indo-China van de Franse generaals Ely en Salan gepubliceerd te hebben. Vonnis. Ex-president José Ramon Guiza- do van Panama is wegens medeplich tigheid aan de moord op president José Remon, in Januari gepleegd, tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Be paald is, dat Guizado recht heeft op vermindering van de straf met een derde. Guizado heeft terecht moeren staan voor de Kamer, die fungeerde als een jury van 53 man. Hij betuigde zijn onschuld. ren maar DOE iets! Straks is het te laat en vergaan we!" „Kalm", vermaande En rico. „Dit moet me eerst duidelijk zijn. Waarom schreef mijn voorvader „glazen" als hij „halve uren" bedoelde? DatOp dat ogenblik deed een eerste rukwind het schip zwaar overhellen. Stoelen vielen om, glaswerk dat in de kast stond, viel in scher ven. „Dat waren zeker wel een dozijn gla zen mompelde Enrico, „zou dat soms voor de zeeman een teken van storm zijn?" Buitendien kon (en kan) de gebedsrichting HEILIGE PLAATSEN, graven, tempels, huizen, ja zelfs hele steden, werden in de oudheid (en worden ten dele nog steeds) georiënteerd op een bepaalde hemelrich- ting, of althans zodanig gebouwd dat de hoofdrichting begint of eindigt op een be paald punt, dat in kosmische zin van be tekenis is. Het gebouw krijgt daardoor als het ware een samenhang met het grote geheel, het staat niet meer op zichzelf, maar wordt een onderdeel van de totali teit en de zich daarin open barende machten. Het belangrijkste punt bij deze oriëntatie is in het alge meen het punt waar de zon op gaat, dus het Oosten. Reeds een van de eerste onderzoekers van de Drentse hunne bedden merkte op, dat deze stenen bouw sels altijd breder en hoger zijn aan de Oostzijde. Bij de paalwoningen uit het Ste nen tijdperk werd eveneens een oriëntatie op het Oosten waargenomen, evenals bij de absis der Indische rotstempels. Het stratennet in Peking was oorspronkelijk naar de zonsopgang van winterzonnewende gericht, terwijl men zich in Griekenland en Rome eveneens naar het solstitium richtte. Kortom, we nemen de Oost-West oriëntatie waar in de belangrijkste tijd perken der architectonische oudheid, zowel in Klein-Azië, het oude Indië, Hellas en Rome, als in Peru en Mexico. Uiteraard was de opkomst van de zon niet de enige oriëntatie. De Egyptenaren oriënteerden hun tempels bijvoorbeeld naar de opkomst van de ster waarmee de betreffende godheid geïdentificeerd werd. "N worden aangegeven door een heilige plaats of de ligging van een heiligdom. Jeruzalem was een dergelijke plaats voor de Joden (Dan. 611), Mekka is het voor de Moham medanen. De tempel in Jeruzalem zelf was echter weer op het Oosten georiënteerd (Ezech. 431 en 44 1). Deze, in vrijwel alle landen bestaande traditie, is door de kerkelijke bouwkunst der mid deleeuwen voortgezet, zodat we in vele oude kerken een O.-W. oriëntatie kunnen waarnemen (hetzij de in gang op het Oosten Oud christelijke kerken hetzij het koor middeleeuwse kerken). Met welk een precisie men in de Steen tijd in Noordelijke streken de heiligdom men reeds op het Oosten wist te oriënte ren. toont het praehistorische monument te Stonehenge, ten Noorden van Salisbury in Engeland, waarvan men na reconstructie heeft berekend dat de stralen van de op komende zon tijdens het zomersolstitium in 1680 v. Chr. precies langs een rotsblok zouden scheren, ttissen een spleet van twee zuilen zouden vallen en het altaar zouden verlichten. Reeds in de oudste tijden heeft de primitieve mens dus reeds de behoefte gevoeld de belangrijkste punten van het zonnejaar (in dit geval de langste dag) aan te geven en hij heeft zijn bouwwerken daar naar gericht. Over Stonehenge zijn we overigens nog niet uitgepraat. Daarover morgen méér. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2