Bollenstreek verwacht weer grote drukte Tweede Kamer aanvaardt Par ij se accoorden Nederlandse Opera gaf fascinerende uitvoering van Peter Grimes „Verraders zijn er in iedere beweging" Toneelbeeld van „Peter Grimes" Kamerlid Scheps stelt minister vragen Voorbereidingen getroffen voor tentoonstelling Keukenhof Minister Beijen overweegt een poging de Europese eenwording weer op gang te brengen Rumoer in de Tweede Kamer 11 Overtreding Burgerlijk Wetboek Stoffelijk overschot van Dirk Nijland begraven Haagse trams stonden een half uur stil Proefvaarten met atoom duikboot voltooid Vijzelstraat-comité richt zich tot Koningin Kroesjtsjev fulmineert tegen de boerenarbeiders Nederlandse benoeming in NATO Paul de Groot (over Beria en Malenkov) Minister Algera op werkbezoek in Brabant DONDERDAG 31 MAART 1955 Met een aangrijpende opvoering van „Peter Grimes" van de in de zaal aanwe zige Engelse componist Benjamin Britten heeft de Nederlandse Opera Dinsdag avond in de Stadsschouwburg te Amster dam de „daad" van het seizoen gesteld. Men heeft er ruim de tijd voor genomen om dit enorme eisen stellende werk in superieure vorm te kunnen vertonen. Die tijd is nuttig besteed en met artistieke rente beloond. Hiermee heeft de muzikale leider Alexander Krannhals waar kunnen maken, wat hij zich verleden jaar bij zijn komst te Amsterdam als doel stelde: met de goede krachten, die het gezelschap telt, een gesloten eenheid te bereiken. Op de vervulling van die belofte hebben wij wel even moeten wachten, maar nu werd zij een feit. De opera van Britten is trouwens een organisch geheel, dat niet gediend is met schitterende individuele prestaties, maar dat zijn kracht ontleent aan de sterke samenbundeling van alle dienende functies. Deze elementen heeft men ruimschoots ter beschikking. Slechts voor één partij die van kapitein Balstrode deed men beroep op een gasterend artist, de bariton Casper Broecheler, die het zij met bijzondere lof vermeld een prachtige schakel in het samenspel was en met zijn nobel geluid de figuur van een der meest humane per sonages treffend karakteriseerde. Britten voltooide deze opera (in opdracht van Koussevitzky) tien jaar geleden. Na de Engelse première, ging zij direct al in 1946 te Antwerpen en dat was het begin van een zegetocht, die nu eindelijk ook Amsterdam bereikte. Het gegeven voor het door de dichter Montagu Slater ge schreven libretto is ontleend aan een ge dicht van de achttiende eeuwse dichter Georg Crabbe en speelt zich in een vissers dorp aan de Engelse Oostkust af. De hoofd figuur, Peter Grimes, is een visser, die terecht of ten onrechte men komt het niet precies te weten het slachtoffer wordt van de roddelpraatjes van zijn dorpsgenoten. Nadat twee van zijn scheeps- knapen na elkaar de dood vonden, waar aan men hem schuldig acht en de dreiging van de vijandelijke gezindheid van de ge meenschap voor hem ondragelijk wordt, zocht hij, op raad van de enige man die hem sympathiek gezind is, voor zichzelf het einde in de zee. Men leert Grimes kennen als een ruwe klant met sadistische neigingen, maar gaat in hem toch meer een onevenwichtige, een zonderling zien. Zijn uitroep: „God have mercy upon me!" en de prachtige muzikale ontwikkeling die Britten, in de vorm van een Passacaglia van dit thematisch gege ven maakt, wekken de indruk dat deze uitgestotene niet geheel verdorven is. Ook hoopt hij te kunnen trouwen en aan de zijde van een vrouw die hem welgezind is Ellen, de dorpsonderwijzeres vrede te vinden. Maar eerst wil hij zich rijk vis sen. Deze Ellen wil zijn begrijpende be waarengel zijn. Haar rol in het drama is die van de milde tegenstelling in het ver warde kluwen van ontreddering enerzijds en menselijke kleinheid anderzijds. Maar haar charitas blijkt vruchteloos. Men kan zich afvragen waar het de auteur nu hoofd zakelijk om te doen geweest is, om de tra- giRfc»-,van de ontspoorde Peter Grimes of om de typering van de roddelgemeente om hem heen. welke hem tenslotte de dood doet zoeken. Als het gebeurd is gaat de wereld gewoon haar gang: de mensjes blij ven de mensjes en de zee zingt als voor heen haar eeuwenoude lied, altijd hetzelf de, met haar verlokking en met haar dreiging. Ware het Britten te doen geweest om een treffend dramatisch slot naar roman tische opvatting, dan had hij best kunnen sluiten na het spannende toneel, een lange scène, waarin Grimes, zonder orkestbege leiding zijn wanhoop uitzingt een merk waardige, ja huiveringwekkende passage, welke gevolgd wordt door de raad van ex- kapitein Balstrode, die niet meer zingt, maar gewoon spreekt, nu er een eind aan te maken. En dan niets meerde held van het drama exit„finita comedia est!" Maar na dit pakkende moment hervat de auteur als het ware de kringloop der ge- beurtenisen. alsof hij filosofeerde: wie zal nu het volgende slachtoffer van een rod delcampagne dezer dorpsgemeenschap worden? Dit alles ontwikkelt zich in zeven tafe relen als een realiteit, die weinig ruimte laat voor lyrische beschouwingen. Wan neer deze toch ook aan bod komen, dan is Ellen er in de eerste plaats de aangewe zen persoon voor. Bij sommige reacties breken zij ook door bij Grimes zelf. De ex-kapitein roert eveneens meermalen diepere snaren aan. Doch in hoofdzaak is de taak van het vocale apparaat, uitgezon derd een paar typisch Engelse koorpasages in nabootsende stijl, een reciterende en wel in een ongemeen natuurlijke wijze van uit drukking, waarvan Britten het geheim bezit. Dit „spreekgezang" is primair zijn kacht, temeer omdat hij het met zeldzame „feeling" voor de dramatiek weet toe te passen. Maar wat het woord niet zeggen kan, verklaart het orkest. De partituur is on gemeen rijk aan stemming, kleur en ex pressie. De tussenspelen vormen als geheel een compleet symphonisch gedicht, waarin de kern van het werk vervat is. Daar is onder meer de reeds geciteerde Passacaglia (het vierde tussenspel) waarvan de eerste variatie wonderlijk mooi door de solo altist Louis Delachaux vertolkt werd en waar men geboeid naar luisteren bleef, ge- Vele vrienden uit kunstenaarskringen en daarbuiten waren gisteren aanwezig op de Hervormde Begraafplaats te Wassenaar, waar het stoffelijk overschot van de op 73-jarige leeftijd gestorven schilder Dirk Nijland uit Santpoort in het familiegraf werd bijgezet. In de dorpskerk was te voren een korte herdenkingsdienst gehou den. De heer Wibbo Hartman voorzitter van het Haags schilderkundig genootschap Pulchri Studio waarvan Dirk Nijland ruim dertig jaar lid is geweest sprak woor den van grote waardering voor het karak tervaste werk van de thans overledene. De schilder Cornelis Veth, een van de oudste vrienden, zeide in een toespraak, dat uit het schilderwerk van Nijland steeds duidelijk bleek, dat hij zich in zijn onder werpen volledig inleefde. Daardoor bleef het vrij van mooidoenerij en is het op recht en eenvoudig als de schilder zelf was. Nadat ds. J. C. Schokking uit Rotter dam een kort persoonlijk woord had ge sproken, voerde het Röntgenkwartet, waar in een zoon van Dirk Nijland tweede vio list is. een Andante van Mozart uit. obsedeerd door het thema in pizzicato, waarin men de wanhoopskreet van Grimes herkende: „God, have mercy upon me!" Zelden hebben wij het orkest van de Nederlandse Opera zo rijk getint en zo evenwichtig horen klinken. Trouwens, dat was niet de enige triomf van Krannhals, want ook op de planken bereikte hij meestal het summum. Enige schommeling in de rhythmische lastige canon in zeven- kwartsmaat daargelaten, was het koor steeds paraat, hoe moeilijk en omvangrijk zijn taak dan ook is. Frans Vroons gaf een volkomen geloof waardige creatie van de hoofdrol. Voor deze partij heeft hij alles mee, niet het minst zijn temperament en zijn baritonaal geluid. Ook Greet Koeman, als Ellen, gaf een su blieme, zeer beheerste vertolking. Over Broecheler sprak ik reeds. Van de vele fi guren, die de dorpsgemeenschap typeren, kan met bijzondere lof Chris Reumer ge noemd worden. De partij eist precies wat deze zanger op z'n best geven kan. Verder zij gewezen op de uitmuntende typering van de dorpsrechter door Guus Hoekman, op de dominee van Jan van Mantgem, op de apotheker van Paolo Gorin en op de voerman van Gee Smith. Lidy van der Veen typeerde prachtig de roddeldame mevrouw Sedley en Jo van de Meent was een gewiekste, goedige herber gierster. De beide „nichtjes" Nelly Burbach en Maria de Ruyter gaven mede zwier en vocale kleur aan de ensembles. Maar men moet de interpretatie van deze opera als geheel nemen en als zodanig kon men haast aan een wonder gaan gelo ven. De reacties van het publiek waren geestdriftig, niet alleen aan het slot maar ook tussen de bedrijven. Zou dit een voorbode zijn van een moge lijk succes van deze moderne opera bij het grote publiek? Wij willen het hopen. JOS. DE KLERK. Geen enkele regisseur kan uit een werk meer opdiepen dan er door de makers in gelegd is. Dit geldt misschien bij uitstek voor de muziekdramatische kunst, waar de componist als het ware het emotionele klimaat al bij voorbaat dwingend heeft be paald en er dus vaak meer te bederven dan aan«te vullen is. Op het operatoneel geldt dus als evste en hoogste wet het bewaren van de moeilijk definieerbare eenheid van het samengestelde werk. Zelden zag men in het na-Wagneriaanse répertoire zo'n ge lukkige oplossing der moeilijke problemen, als Friedrich Schramm ons niet zijn over het algemeen voortreffelijke mise-en-scène van „Peter Grimes" heeft aangeboden. Met de term realisme is de aard van Benjaipin Britten's boeiende en hoe langer hoe meer beklemmende opera beslist on voldoende gekarakteriseerd. Men heeft hier namelijk te maken met twee elementaire werkelijkheden, die elkaar niet verdragen: de domheidsmacht van de kwaadspreken de gemeente en de eigenaardigheid van de titelheld. Het is geen werkelijk tragisch conflict, eerder een botsing van zieligheid met kleinzieligheid, zij het op leven en dood. Deze elementen worden echter door een derde gevoed: men heeft het gevoel aanwezig te zijn bij een spectaculaire en tenslotte aangrijpende openbaring van on controleerbare spelingen van de natuur. De zee, hoorbaar aanwezig, symboliseert tege lijkertijd de onontkoombaarheid van het lot. Het is niet alleen de woordkeus van de dichter van het sterke libretto, Montagu Slater, maar vooral het oproepen van deze bovenzinnelijke realiteit, die bij benade ring aan Shakespeare doet denken. In nauwe samenwerking met Kenneth Green, die ook de décors voor de wereld première bij de heropening van het Sad ler's Wells Theatre kort na de oorlog ont wierp, heeft regisseur Friedrich Schramm de feitelijke realiteit zodanig kunnen sug gereren, dat de spanningen daarachter voortdurend waarneembaar bleven. Dit werd bereikt door een fantastische ruimte werking, een atmosferisch perspectief zou men kunnen zeggen, waartoe ook de be lichting veel bijdroeg. Minder gelukkig was slechts de wat al te romantische gloed van het intérieur van de herberg, obsede rend daarentegen het schoksgewijze langs komen van de stralenbundel van de vuur toren in de laatste acte. Alleen de zin van de rode baan op de voorgrond heb ik niet begrepen. Met de loodgrijze horizon werd de gewenste dreiging waar nodig bereikt, al was het jammer dat de wolken tijdens de orkaan wat flodderig uitvielen. Uitmuntend en illustratief voor de op vatting van het geheel was het gebruik, dat van de midden op het toneel geplaatste kaapstander werd gemaakt: gewoon als hulpmiddel voor het binnenhalen van de vissersschepen, maar ook en door hem ongewild als een kruishout voor de door schuldvraag gekwelde titelheld. Even schit terend is het gelukt alle mogelijke nuances aan te brengen in de massa met haar ver troebelde normaliteit als concrete tegen speelster, zowel wat betreft de met name in het programma genoemden als de ano nymi. Er waren types bij die aan de kleine schilderijen van Hals deden denken. Maar belangrijker uiteraard was de werking als gesloten geheel. De toneelschikking mocht volmaakt genoemd worden, met. uitzonde ring van de wat al te nadrukkelijk reage- Frans Vroons als Peter Grimes tijdens de proloog: het verhoor in Moot Hall (met Guus Hoekman als rechter Swallow). rende samenscholing tijdens de rechtzaak in de proloog. Het heeft weinig zin de spelprestaties van de solisten los te zien van hun vocale aandeel. Men zou bijvoorbeeld kunnen op merken, dat Frans Vroons de aard van het conflict enigszins verschoof door de mis schien miskende Peter Grimes te direct het aanzien van een ietwat waanzinnige te geven, maar men vergat dit bezwaar al heel gauw en iedereen kon van harte in stemmen met de ovatie, die hem aan het slot van het tweede bedrijf ten deel viel. Ik kan dan ook volstaan met de opmer king, dat er een voorbeeldige bezetting van voor hun taak berekende eigen krachten op de been is gebracht. Mijn collega Jos. de Klerk en ik zouden in de uitoefening van onze functie tekort zijn geschoten als wij u met het voorgaande niet overtuigd hadden van de noodzaak om deze waarlijk grandioze voorstelling van een modern meesterwerk door de Nederlandse Opera te gaan zien. DAVID KONING. Het Tweede-Kamerlid de heer J. H. Scheps (Partij van de Arbeid) heeft aan de minister van justitie schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat op 22 Januari 1955 in de Mariakapel te Haarlem door een bedie naar van de godsdienst een kerkelijk huwe lijk is voltrokken zonder dat in overeen stemming met artikel 136 van het Burger lijk Wetboek de partijen aan de bedienaar van hun eredienst hebben doen blijken, dat hun huwelijk ten overstaan van de ambtenaar van de burgerlijke stand was voltrokken? 2. Kan de minister meedelen of tegen de betrokken bedienaar van de eredienst, die, als de voormelde vraag bevestigend moet worden beantwoord, zich niet gehouden heeft aan het bepaalde in artikel 449 (eer ste lid) van het wetboek van strafrecht, een strafvervolging is ingesteld? Het A.N.P. verneemt, dat de dame uit Amsterdam reeds ongeveer dertig jaar met de heer F. is getrouwd. Ongeveer acht jaar geleden is het echtpaar gescheiden, doch na enige tijd met elkaar hertrouwd. De recherche te Haarlem heeft een aan- tai daarvoor in aanmerking komende per sonen gehoord, doch zij gaven voor er niet van te weten. Er is nu een proces-verbaal tegen een onbekende dader opgemaakt en dit is op het kantongerecht te Haarlem ge deponeerd. Het is nu aan de justitie om te beslissen of een gerechtelijk vooronderzoek zal worden ingesteld. Zoals reeds werd bericht, kon niet wor den vastgesteld welke r.k. geestelijke het huwelijk, dat niet zoals gebruikelijk in een kerk, maar in een kapel werd gesloten, heeft ingezegend. In bevoegde kringen wordt er aan getwijfeld of men er nog in zal slagen deze te vinden omdat, naar ver luidt, de betrokkene niet meer in Neder land zou verblijven. Stroom uitgeschakeld Als gevolg van een foutieve schakelma nipulatie is vanmorgen omstreeks 7 uur de electrische stroom op het net van de Haag se trams uitgeschakeld. Overal in Den Hag bleven de trams stilstaan. De storing duur de ruim een half uur. Om vijf over half acht was de stroomvoorziening op het tramnet weer normaal en konden de trams hun diensten hervatten. Er hebben zich geen ongelukken in de electrische centrale voorgedaan. Zeven burgemeesters uit de bollenstreek, vertegenwoordigers van verenigingen voor vreemdelingenverkeer en journalisten, die Woensdag op uitnodiging van de Provin ciale Vereniging voor Vreemdelingenverkeer voor Zuid-Holland een tocht in de om geving van Noordwijk en Lisse maakten, moesten ervaren dat er nog niet veel bloe men in bloei staan. Hier en daar zijn kleine velden met voorjaarsbloemen, maar de natuur is achter. Op „De Keukenhof" is - behalve in de kassen - nog niet veel te zien. De datum van het jaarlijkse bloemencorso in de bollenstreek moet verschoven wor den, omdat er op 23 April nog niet voldoende bloemen ter beschikking zijn voor de versiering van de wagens. Toch is de tocht niet tevergeefs geweest, want de gasten kregen een indruk op wel ke wijze de politie en diverse besturen voorbereidingen hebben getroffen, om weer duizenden bezoekers te ontvangen en om toeristen in de gelegenheid te stellen feestelijkheden in enige gemeenten bij te wonen. Het verkeersvraagstuk vraagt natuurlijk de aandacht van de Rijkspolitie, die sinds kort onder leiding staat van majoor Van der Meulen. Deze is van mening, dat er meer van een vraagstuk sprake is, minder van verkeer. Het verkeersbelang moet worden opgeofferd aan het toeris tisch element. Het zal niet in het voorne men van bezoekers aan de bollenstreek liggen, hard te rijden en haast zullen zij ook niet hebben. Het is beter te spreken van een te verwachten grote drukte dan van verkeer. Majoor van der Meulen herinnerde er aan, dat het parkeren op enkele dagen in het seizoen moeilijkheden veroorzaakt in de omgeving van De Keukenhof. Daarom is een nieuw parkeerterrein aangelegd ten Westen van de Rijksweg te Lisse, vlak bij „De Witte Zwaan". Automobilisten uit het Zuiden kunnen daar hun auto's neerzet ten en moeten dan een kleine wandeling maken. Wandelen zij na afloop van hun bezoek aan de tentoonstelling naar Lisse terug dan zijn zij sneller weg dan als zij parkeren nabij De Keukenhof Als het bloemencorso in Sassenheim, Lisse, Hillegom en Bennebroek gehouden wordt zal het verkeer op de Rijksweg zo lang mogelijk doorgang worden verleend. Parkeren zal echter worden verboden. De gemeentebesturen zullen gelegenheid bie den in de zijstraten te parkeren. Bloeiperioden Wanneer de bolbloemen in bloei zullen staan is niet met zekerheid te zeggen. De volgende bloeiperioden worden voorspeld: narcis van 5 tot 20 April; hyacint van half tot eind April en tulp de laatste twee we ken van April en eerste week van Mei. Op De Keukenhof zijn de bloeiperioden iets anders, omdat daar nog meer zorg wordt besteed aan de bloemen. De tentoonstel ling blijft tot half Mei open. Deze bloei tijd is gebaseerd op de niet gegronde hoop, dat het weer verder normaal blijft. In de tweede helft van April zullen in de bollenstreek weer vele mozaïeken te bewonderen zijn en aan de straatversie ring zal bijzondere zorg worden besteed. Voor auto's, motoren, bromfietsen en scooters wordt een rallye gehouden en wandelsportverenigingen hebben wandel tochten voorbereid. GROTON, (V.S.) (United Press) De proefvaarten van de „Nautilus" 's werelds eerste onderzeeër op atoomkracht, zijn met goed gevolg beëindigd. De „Nautilus" zal zich -spoedig bij de Amerikaanse vloot voe gen. Tijdens de proefvaarten aan de opper vlakte braken twee kleine brandjes uit maar die werden spoedig bedwongen. De Noord Zuid Hollandse Vervoer- Maatschappij verwacht weer grote drukte en heeft daarmee reeds rekening gehou den. Tochten door de bollenstreek en be zoeken aan De Keukenhof staan op het programma. Ook zal de trein in de „bol- lengemeenten" stoppen. De Keukenhof geopend Na ingeleid te zijn door de heer T. M. H. van Waveren heeft de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, vanmiddag de tentoon stelling De Keukenhof geopend. Daarna is een wandeling over het terrein gemaakt. Veel was er echter nog niet te zien, om dat de winter de bloei van de bollen sterk had geremd. Er is nog niet wat bezoekers verwachten. De eerste dagen zal men dus hoofdzakelijk kunnen genieten van de tulpen in de kas en het geëxposeerde in het Paviljoen. Mogelijk vinden velen dit reeds een bezoek waard, maar wil men buiten wat zien dan zal men tot de Paas week moeten wachten, als naar ver wacht wordt de lente zal ontluiken. Dan zal blijken, dat De Keukenhof aan trekkelijk is voor bezoekers. Er heerst rust in het park. Zij, die reeds eerder in Lisse waren, zullen waarnemen, dat de tuin weer veranderd is. Een nieuwe waterpar tij ligt midden in een bospartij. Beelden Ook zijn weer beelden geplaatst. Daar bij is samengewerkt met de Nederlandse Kunststichting te Amsterdam. Een jury heeft de beelden beoordeeld en de volgen de prijzen toegekend: eerste prijs (met voordracht tot aankoop) „Zittende figuur" in brons van mevrouw P. Couzijn-Perl- mutter te Amsterdam; tweede prijs „Com positie in staal en plastic" van André Vol- ten te Amsterdam; derde prijzen „Leda" van B. Guntenaar te Amsterdam en „Zit tende vrouw" van baronesse Chr. van Pallandt te Amsterdam. Evenals vorig jaar is een boekje ver schenen, waarin Tom Lodewijk een wan deling door De Keukenhof beschrijft. Het comité van gedupeerde bewoners van de Vijzelstraat te Amsterdam heeft aan de Koningin een telegram van de vol gende inhoud gestuurd: „De door de instorting in de Vijzelstraat te Amsterdam gedupeerde bewoners bren gen onder Uw aandacht, dat tot nu toe geen enkele instantie ook maar enige hulp heeft geboden en dat verscheidenen van hen op korte termijn geen onderdak meer hebben en ook financieel dringend hulp behoeven". (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft Woensdagmiddag met 71 tegen 6 stemmen (van de communisten) de Parijse accoorden inzake de oprichting van de West-Europese Unie met gelijktijdige toetreding van Duitsland tot de NAVO goedgekeurd. Het is een uiterst belangrijk ogenblik in de geschiedenis van West-Europa, zei minister Beyen. Wij aanvaarden door de oprichting van een nieuw West-Duits leger een zeker risico, maar de West-Europese Unie is een enorme stap op de weg naar de versterking van het Westen en het behoud van de vrede. Er is door de oplossing van het Duitse probleem ook een obstakel weggenomen op de weg naar Europese eenheid, al of niet boven-nationaal. Na de verwerping van de Europese Defensie Gemeenschap heerst er groot pes- de Europese eenwording, zei de minister. Maar met de verwerping simisme over In de nacht van Maandag op Dinsdag hebben onbevoe-den op een opslagterrein aan de Vondelir». mweg te Rotterdam 20 ton lantaardige olie uit twee tankwagens laten De pc" stélt een onderzoek in en heeft reeds een open. De waarde bedraagt f 20.000. De politie arrestatie verricht. van de E.D.G. is de gedachte op zichzelf niet dood. Er is integendeel een stroom van gedachten om de Europese eenwording weer op gang nister had de indruk dat er een wijziging komt in het Franse standpunt ten aan- te brengen. De mi- zien van boven-nationale organen, die tot de overweging noopt of het zin heeft met Frankrijk te praten. „Ik overweeg", aldus de minister, „een voorstel te doen dat de verschillende landen voor de vraag stelt of zij bereid zijn de economische eenwording van Europa te overwegen" Voor de gevaren van een herbewapening van Duitsland zijn we niet blind, evenmin voor het gevaar van herlevend Duits mili tairisme en van uitlokking van een conflict om zo tot hereniging van Duitsland te kunnen komen, aldus de minister. Slechts door opneming van Duitsland in de Weste lijke groepering kan men de niet-nazisti- sche groepen daar de nodige steun tegen herleving van het nazisme geven. Prof. Gerbrandy heeft herinnerd aan de Duitse geschiedenis. Maar wij leven niet alleen in de historie, we moeten acht slaan op de toekomst. Belangrijk noemde de minister de krach tige bepalingen in de protocollen omtrent toezicht op de Duitse bewapening. Het gaat er bovenal om, dat Duitsland blijvend als lid meewerkt in een groep, waarbinnen automatisch toezicht op ieders bewapening, ook op de voorraad, op de invoer en op de productie wordt uitgeoefend. Als er iets gebeurt in strijd met de afspraak, wordt dat gerapporteerd en over de te treffen dwangmaatregelen (sancties) beslist. Hetzelfde geldt voor het toezicht op de burgerlijke atoomproductie, waarvan men niet ongemerkt op militaire productie kan overgaan. Praten met Moskou Eerst ratificeren en dan pas praten met Moskou is gewenst om de Parijse proto collen niet te maken tot inzet van het ge sprek, dat ook na de bekrachtiging nog ter dege zin heeft, merkte de minister aan het adres van de heer Wagenaar op. Fataal zou de veronderstelling zijn dat het na dat tijd stip geen zin zou hebben met Rusland te praten over hereniging van Duitsland en over een modus vivendi. In het overleg in de NAVO kunnen, mede met betrekking tot overleg met Moskou, tevoren de kleine staten, die de groten ook in de militaire samenwerking nodig heb ben, hun stem laten horen. Het Westen zal atoomwapens slechts als gewettigd verdedigingsmiddel gebrui ken als dit onontkoombaar is, verzekerde de minister. De nationale strijdkrachten staan in het NAVO-verband steeds onder nationaal bevel. Slechts de staven van hogere troepenverbanden worden geïnte greerd. Daar kunnen dus ook Duitse mili tairen bij zijn. Maar de minister kon ter bevrijding van het hierdoor gekwelde brein van de heer Wagenaar verzekeren, dat een Nederlandse soldaat nooit onder een Duitse „Feldwebel" zal komen te staan. Ook minister Beyen bracht hulde aan Sir Anthony Eden voor zijn inzicht, waardoor thans de Westerse Unie ongetwijfeld grote betekenis krijgt. Ook de te scheppen As- semblée achtte de minister van zeer groot belang, v«x)ral doordat zij over bepaalde concrete aangelegenheden zal hebben te adviseren. In meer dan een geval is een meerderheidsbesluit volgens de minister van Buitenlandse Zaken beter dan een stemmigheid, dat een recht van veto insluit. Europese integratie „Wij zijn voorstanders van supra-natio- nale organen, omdat wij de grond gaarne begaanbaar willen maken en houden," zei minister Beyen, toen hij sprak over de ge dachte van Europese integratie. Van harte begroet de regering plannen om die inte gratie weer op gang te brengen. Op het ogenblik kry^t men de Britten niet mee voor samenwerking in supra-nationaal ver band, zodat men zich voor dit laatste tot de zes moet beperken. Wat de toekomst van Europese integratie betreft, deelt minister Beyen het pessimis me niet dat sommigen, ontmoedigd door verwerping van de Europese Verdedigings Gemeenschap, beheerst. Ten onrechte nemen die pessimisten thans aan, dat er öf slechts in sectoren in supra-nationale zin of helemaal geen supra-nationale samenwer king mogelijk zou zijn. Nederland heeft altijd een algemene economische integratie voorgestaan die voor bereiking van de Europese eenheid veel doeltreffender dan al het andere zal zijn. In het standpunt in Frankrijk zag de minister, vergeleken bij vijf maanden geleden, in zoverre een gun stigere wending, dat hij daarom nu over weegt of hij niet een voorstel zal moeten doen aan de verschillende landen of zij bereid zijn supra-nationale economi sche integratie in algemene zin te over wegen. De minister geloofde niet, dat een land bereid zal zijn offers in het belang van een gemeenschap te brengen als zij niet door een supra-nationaal gemeen- schaps-orgaan worden verlangd. Met andere woorden, de minister bleef trouw aan zijn opvatting, dat supra-nationaal ge zag nodig is. Zodra de plannen van de minister, bij wijze van nadere uitwerking van hetgeen hij principieel onontbeerlijk acht, gerijpt zullen zijn, zal hij de Kamer commissie voor Buitenlandse Zaken hierin kennen. Tot besluit zette de minister uit een, waarom hij in de Franse plannen om trent een wapenpool niets kan zien: voor de bevordering van de supra-nationale ge dachte kon hij deze wapenpool geen geluk kig begin vinden. Indische pensioenen De verdere middag hield de Kamer zich met een wetsontwerp bezig inzake een regeling voor de Stichting tot verzorging en afwikkeling van Indische pensioenen. Minister B e e 1 kon de heren Weiter (KNP) en Stufkens (P. v. d. A.) een nota toezeggen over de rechten van de deelge noten in de pensioenfondsen. De heer Van de Wetering (C.H.) en mr. Van Rijckevorsel (KVP) verklaarde, dat de Nederlandse staat de pensioenen, die de stichting moet betalen, garandeert. Hierna ging het wetsontwerp er zonder hoofdelijke stemming door en kon de Kamer tot 26 April op Paasreces gaan. MOSKOU (Reuter). Nikita Kroesjtsjev, de secretaris van de Sovjet-Russische com munistische partij, heeft in een rede op een conferentie te Woronesi gewaar schuwd. dat de „oorlog verklaard moet worden" aan boerenarbeiders, die er voor verantwoordelijk zijn dat landbouwmachi nes in de open lucht verroesten en ver gaan. Er dient krachtig gestreden te wor den tegen de „barbaarse houding ten aan zien van technische uitrusting" en de per sonen die hiervoor verantwoordelijk zijn, moeten streng gestraft worden, aldus Kroesjtsjev blijkens een verslag in de „Pravda". Het Britse Rijnleger heeft bekend ge maakt dat de Nederlandse brigade-gene raal A. V. van de Wall Bake benoemd i« tot plaatsvervangend stafchef van de Noor delijke legergroep van de NATO De Nederlandse stafofficier zal werken onder generaal Sir Richard Gale, opperbe velhebber van de Noordelijke legergroep. Het hoofdkwartier van deze groep is Mün- chen-Gladbach in Duitsland. Van de Wall Bake zal Vrijdag in functie treden. In het debat over de Parijse accoorden in de Tweede Kamer mengde zich gisteren plotseling ook de communist Paul de Groot. Hij verweet de heren Weiter en Gerbrandy die destijds tegen de Europese Defensie Gemeenschap hebben gestemd, dat zij zich niet verzetten tegen de West- Europese Unie. „De heer Gerbrandy", aldus de heer Paul de Groot, „heeft opgeroepen tot de heilige kruistocht tegen Rusland. Met een variant op het „Proletariërs aller landen verenigt u", is het nu geworden „Roof dieren der Westerse wildernis verenigt u". Maar deze roofdieren zullen elkander wel opeten". De heer W e 11 e r „En Beria en Ma lenkov dan?" „Beria's en Malenkov's zijn er altijd. Verraders zijn er in iedere beweging". De heer Vermeer: „Is Malenkov een ver rader?" De heer De Groot: „Niet meer". De Kamer lachte. De communist keek beteuterd en besefte blijkbaar plotseling wat hij gezegd had. Hij wendde zich tot de voorzitter en zei onder hoongelach van de Kamer: „O, ik meende dat men het over iemand anders had". De heer Vermeer riep daarop de par tijgenoot van de heer De Groot, de heer Wagenaar iets toe. Deze protesteerde bij de voorzitter. „De heer Vermeer veroorlooft zich mij in het openbaar te beledigen. Dat neem ik niet!" Laconiek antwoordde de voorzitter: ,.lk heb het niet gehoord". Met een roffel van hamerslagen her stelde de voorzitter de orde. In antwoord op de aanval van de heer Paul de Groot zei prof. Gerbrandy: „Het doet mij genoegen dat hij leest wat ik zeg en geschreven heb. Ga voort op deze weg, dan komt het misschien nog wel eens in orde". De Kamer lachte weer. Minister Algera is bij het begin van zijn werkbezoek aan West-Brabant nabij Moer dijk ontvangen door de commissaris der koningin in de provincie Noord-Brabant, prof. dr. J. E. de Quay. De minister werd vergezeld door ir. A. G. Maris, directeur- generaal van Rijkswaterstaat en ir. J. A. Beckering Vickers, hoofdingenieur van Rijkswaterstaat in het arrondissement Bre da. Het bezoek is bedoeld als een oriën tatie over de waterwegen-problemen in West-Brabant. Vooral de havenkwestie in Bergen op Zoom had de bijzondere aan dacht van de minister en zijn eerste be zoek gold dan ook deze stad.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 13