Troubadour zoekt huis Voor doen valse aangifte voor omzetbelasting 8 maanden opgelegd Hoe één der armste gebieden van Italië gesaneerd wordt Een polder op zijn kop Amerikaanse kolonel onderscheiden Russisch officier vraagt asyl in West-Berlijn Luidsprekers 12 De Ziekenfondsen en de tandartsen Maarten de Wit overleden Voor zijn aandeel in hulp tijdens Februari-ramp Twee personen tot elk een jaar veroordeeld Anderhalf jaar voor autodiefstal „Potasch en Perlemoer met vacantie" in Rex Kort verhaal door Gerth van Zanten Uitspraken Haarlemse rechtbank „Hier is mijn pistool, ik geef mij over'* Twee Nederlanders te Nice in arrest gesteld DONDERDAG 31 MAART 1955 fVan onze correspondent in Rome) De huidige Italiaanse regering is van een ontroerende bescheidenheid wanneer het er om giat te wijzen op de goede din gen. die er worden gedaan. In de kranten lezen wij over knokpartijen in Kamer en Senaat, over schandalen van allerlei soort en onwillekeurig gaat men denken, dat de toestand chaotisch is en dat er wel niet veel bijzonders tot stand zal worden ge bracht. Het tegendeel is echter waar. Er worden werken uitgevoerd, die bewonde ring afdwingen. Dezer dagen hadden we gelegenheid eens te gaan kijken hoe het staat met de ontginningen, waarmee enkele jaren geleden een begin werd gemaakt. Het was een opeenvolging van grootse in drukken. De geschiedenis van Fucino Ons eerste doel was het vroegere meer van Fucino in de Abruzzen. Dat „bekken van de Fucino" is eigenlijk een polder, die hoog in de bergen ligt, omringd door top pen van ruim 2000 meter, die vrijwel steeds met sneeuw bedekt zijn. Het is een grote polder, 16507 ha., dus bijna zo groot als de Haarlemmermeer. Eenmaal was er een waterbekken van ruim twintig meter diepte. Die polder heeft een boeiende geschiedenis: de voortduren de oorlogen van de laatste twee eeuwen voor Christus hadden de landbouwende bevolking van het schiereiland dermate doen afnemen, dat het steeds moeilijker werd de toenemende stadsbevolking van Rome te voeden. Caesars tunnelplan Om daarin te voorzien ontwierp Julius Caesar enkele grootse plannen (doorgra ving van de landengte van Corinthe en aanleg van een zeehaven dicht bij Rome om de aanvoer van levensmiddelen over zee gemakkelijker te maken; drooglegging van de Pontijnse moerassen en van het meer van Fucino, om nieuwe vruchtbare grond te winnen). Caesar werd vermoord en van zijn plan nen was er niet één uitgevoerd. Eerst kei zer Claudius zou er een begin mee maken. Het eerste, meest nuttige werk leek hem de drooglegging van het meer. Daar kwa men geen windmolens aan te pas en gema len nog veel minder. Er werd een onder gronds afvoerkanaal, een soort tunnel ge graven. 5653 meter lang, met een doorsnee van tussen vijf en tien vierkante meter. Door die tunnel zou het water in een ri vier wegvloeien. Om het werk sneller te voltooien en om de lucht in het kanaal te verversen, werden in de bergwand 32 put ten gegraven, een soort luchtschachten. Dat alles duurde elf jaar en er waren 22500 slaven en 7500 vrije arbeiders bij betrokken. Toen de tunnel in het jaar 52 na Christus voltooid was, werd er op het meer een schijn-zeeslag geleverd, waaraan 19000 galeislaven en zeelui deelnamen. Het meer werd door dit alles niet drooggelegd, maar het peil zonk toch wel zoveel dat er 6000 ha. grond werd gewonnen. Het af voerkanaal van Claudius heeft tot in de zesde eeuw dienst gedaan, daarna werd het verwaarloosd, raakte verstopt en het meer kreeg zijn oude omvang terug. Prins, bankier en drooglegger Pas in de Napoleontische tijd ging men opnieuw aandacht aan de Fucino wijden en dat eigenlijk alleen omdat het meer steeds groter werd en de aangrenzende dorpen keer op keer werden overstroomd. Tenslotte gaf in 1852 de koning van Na pels octrooi voor volledige drooglegging aan de Fransman Thomas d'Angiout; die een vennootschap oprichtte met prins Alexander Torlonia, een bankier van Fran se afkomst, uit de kerkelijke staat. Op den duur werd Torlonia eigenaar van alle aan delen en de drooglegging is zijn werk. Hij liet door Franse en Zwitserse in genieurs een nieuw afvoerkanaal in tun- nelvorm aanleggen, met een doorsnee van twintig vierkante meter. Herhaaldelijk leek het dat het grootse werk zou mislukken, of dat de financiën ontoereikend zouden zijn: „of Torlonia legt de Fucino droog of de Fucino Torlonia", zei de halsstarrige prins. In 1870 was de tunnel eindelijk gereed, 6301 meter lang met een verval van 11 meter. Daarna werd een grote ringvaart gegraven om het water op te vangen dat door negen stroompjes uit de bergen naar het bassin stroomt. Toen in 1875 het meer volkomen leeg was, kon met de aanleg van vaarten, dijken en wegen worden begon nen. Van de 16 507 hectaren, gaf de prins er De ziekenfondsraad heeft in zijn Woens dag gehouden vergadering beraadslaagd over mededelingen van de Organisatie van Algemene Ziekenfondsen en de Neder landse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde betreffende een voorlopige overeenstemming in afwachting van het resultaat van onderhandelingen over de finitieve regelingen. De raad heeft de volgende motie met algemene stemmen aangenomen: „De raad spreekt er zijn voldoening over uit, dat partijen met een gezamenlijk voorstel zijn gekomen. De raad constateert dat, gezien de tijd die beschikbaar was, partijen geen gelegenheid hebben gehad haar gezamen lijk voorstel met nadere gegevens toe te lichten. De raad verzoekt aan partijen dit alsnog te doen. De raad zal, indien uit de over te leggen gegevens naar zijn oordeel blijkt, dat het gedane voorstel afdoende gefundeerd en aanvaardbaar is, dit voor stel goedkeuren". Hiervoor komt de ziekenfondsraad op Woensdag 13 April in een speciale ver gadering wederom bijeen. Woensdagmorgen is in zijn woning aan de Westzijde te Zaandam in de leeftijd van opduikt. 2501 aan de bewoners van de omliggende gemeenten. De rest bleef aan de Torloma's en werd aanvankelijk verdeeld in 497 stukken van 25 ha. elk, die door boeren in dienst van de prins werden bewerkt. De grond was uiterst vruchtbaar en de toe nemende welvaart was aanleiding dat de bevolking (ook door het toestromen van mensen uit het omliggende barre berg land) bijzonder snel toenam. In 1880 een rijk landbouwgebied, was de polder in 1950 verworden tot een der allerarmste streken van Italië. Het fascisme heeft deze streek volkomen verwaarsloosd. De schrijver Ignazio Silone, geboortig uit ae Fucino, schrijft daarover in zijn beroemde roman „Fontamara". In 1950 was de bevolkingsdichtheid in het Fucino-bekken ruim 300 personen per vierkante kilometer en er bestond geen enkele industrie. De werkloosheid was er schrikbarend. De versnippering van de kleine stukjes grond, die de boeren be werkten, was ongelooflijk: men had er 28853 akkertjes van gemiddeld 0.34 ha. elk. Daarvan moesten ruim 10.000 gezinnen le ven en ze moesten per ha. van vijftien tot vijftig duizend lire per jaar (al naar ge lang de grond) aan de Torlonia's opbren gen. Sanering In 1951 werd, vooruitlopend op de wet- Segni (landbouwhervorming), door het kabinet-De Gasperi de maatschappij voor de Maremmen en de Fucino opgericht on der voorzitterschap van een beroemd landbouwkundige senator Medici, die thans minister van Landbouw is. In drie jaren tijd is hier een wonder gebeurd. De 14.000 ha. die eigendom waren van de jonge prins Torlonia, werden onteigend, waarbij hem in staatspapieren een bedrag werd uitgekeerd, dat gebaseerd was op de waar de, waarop hij zelf de grond schatte vol gens zijn belastingaangifte. Tevreden was hij daar stellig niet mee! Een rationele verkaveling maakte daar op een einde aan de al te grote versnippe ring. Door drainagewerken, aanleg van nieuwe wegen en vooral door doelmatige bemesting werd de grond aanmerkelijk verbeterd en daarna ter beschikking ge steld van de bevolking. De stukjes, die zij krijgen., zijn klein, omdat de bevolking zo uitermate dicht is. Tot nu toe zijn 13.327 ha. toegewezen aan 9049 gezinnen. Zij be talen slechts een deel van de vroegere huurwaarde en dan nog over een periode van dertig jaar, waarna de grond hun eigendom wordt. De maatschappij voor de Fucino laat te vens voor de allerarmsten huizen bou wen: drie kamers, keuken, stal, varkenskot en kippenren, waarvan de betaling is in begrepen bij die van het land. Natuurlijk is dit een onderneming, die alleen mogelijk is doordat de staat het tekort dekt. De kosten zijn namelijk aanzienlijk. Behalve het aan prins Torlonia uitgekeerde bedrag werden er kosten gemaakt voor verbete ring van de bodem, wegenaanleg en wo ningbouw. Alleen aan arbeidsloon werden in drie jaar ruim een Milliard lire uitbe taald. De Italiaanse burger betaalt deze hervorming dus in de vorm van belasting, maar het is tenslotte niet meer dan bil lijk, dat allen bijdragen tot de bestrijding van de armoede in gebieden, waar deze zo ongekende hoogte heeft bereikt. Als dit werk niet gedaan was, zou de Fucino steeds meer zijn gaan kosten en waren er steeds ernstiger sociale troebelen ontstaan. Natuurlijk is het akkertje, dat thans wordt toegewezen, niet voldoen de om een gezin een redelijk bestaan te verschaffen. Vele honderden gezinnen zijn uit dit gebied dan ook al overgebracht naar de Maremmen, die uiterst dun be volkt zün. De opbrengst van de bodem is sterk toe genomen. Het gevolg is dat de beleggingen bij de spaarbanken in drie jaar verdub beld zijn en verdubbeld is ook de afzet van radio's en motorfietsen. In plaats van 50 werken er nu 200 trac toren, die ten dele toebehoren aan de boe rencoöperaties. De malaria, die eenmaal dit gebied teisterde, is geheel verdwenen. Men hoopt nu door industrialisatie een re delijk welvaartspeil te bereiken. In April zal op de luchthaven van Londen een nieuw passagiersgebouw in gebruik worden genomen, dat winkels, kapsalons, post- en telegraafkantoren en zelfs een consultatiebureau voor babies zal bevatten. Een doorkijkje op het vliegveld van de galerij uit. Amerikaanse kolonel onderscheiden RAMSTEIN (Duitsland), United Press. Kolonel Robert L. Rizon, commandant van de twaalfde luchtreddingsgroep van de Amerikaanse luchtmacht in West- Duitsland, heeft Woensdag van de Ne derlandse consul-generaal in New York bericht ontvangen, dat hij onderscheiden is met het commandeurskruis met de zwaarden in de Orde van Oranje Nassau wegens zijn grote verdiensten in de lucht- reddingsactie, die de Amerikaanse lucht macht in Europa tijdens de overstromingen in Nederland organiseerde. Vijf Amerikaanse militairen zullen hoge Nederlandse onderscheidingen ontvangen wegens hun aandeel in het reddingswerk tijdens de Februari-ramp. De onderschei dingen zullen morgen uitgereikt worden. Rizon coördineerde tijdens de overstro mingen de Amerikaanse hulpverlening van uit de lucht, leidde de operaties van meer dan 40 helicopters en verder water vliegtuigen en lichte toestellen, die bij de evacuatie van de slachtoffers der overstro mingen hielpen. De toestellen, die onder zijn commando stonden, konden meer dan 400 Nederlanders redden. Uit latere berichten met vrijwel volledige uitslagen van de Dinsdag gehouden Staten verkiezingen is al komen vast te staan dat de in het eenheidsfront verenigde opposi tiepartijen met overgrote meerderheid de overwinning hebben behaald op de coali tiepartijen en de absolute meerderheid hebben behaald in de nieuwe staten die 21 zetels tellen. Op grond van dit resultaat zul len de partijen van het eenheidsfront, waarin de Katholieken sterk zijn vertegen woordigd, een nieuwe regering kunnen gaan vormen. Het eenheidsfront kan al rekenen op 13 van de 21 zetels. Het veroverde alle T0 ze tels van het kiesdistrict Paramaribo en legde daarmee de grondslag voor de ver kiezingsoverwinning. In vroegere verkie zingen had de, inmiddels sterk verzwakte, Nationale Partij Suriname (NPS) die sa men met de Verenigde Hindostaanse Partij (VHS) een coalitie vormde, in Paramaribo steeds de overwinning behaald. Het een heidsfront was verder al zeker van de twee zetels van het district Commewijne, die werden veroverd door de KTPI (Kaun Tani Persatoean Indonesia), en de enige zetel van het kiesdistrict Marowijne. Er heerste uitbundig enthousiasme onder de aanhangers van de partijen van het eenheidsfront toen het duidelijk was ge worden dat de coalitiepartijen, die al ge ruime tijd bloot stonden aan felle critiek, de nederlaag hadden geleden. Hier en daar kwamen kleine onbetekenende botsingen tussen aanhangers van het Eenheidsfront en aanhangers van de Coalitiepartijen voor. De KLM-gouddiefstal In de zaak van de acht staven goud ter waarde van ruim 400.000 gulden, welke in September uit een vrachtauto voor het vrachtkantoor van de KLM in het centrum van Londen werden gestolen, zijn Woens dag twee mannen tot een jaar gevange nisstraf veroordeeld. De twee mannen, de 40-jarige Reginald Edgar Crane en de 32-jarige Albert Ernest Beech, hadden bekend, dat zij zich teza men inet een derde man schuldig hadden gemaakt aan een poging om door het ver bergen van bewijsstukken ,.te verhinderen, dat het recht zijn loop heeft". Zij ontken den echter bij de diefstal betrokken te zijn geweest en 1 000 en 200 pond te hebben ontvangen. Deze verklaring werd door de rechtbank te Londen aanvaard. „Dit is een duistere zaak en het is moei lijk te weten, waar de waarheid werkelijk ligt. Ik vel geen vonnis over u op welke verdenking dan ook, dat u iets te maken heeft gehad met de diefstal", zo verklaar de de rechter tot de beklaagden. Op grond van hun bekentenis, dat ziï bewijsstukken hadden verborgen gehouden en het onder zoek hadden belemmerd, werden zij even wel tot een jaar veroordeeld. De procureur-generaal bij het gerechts hof te 's Gravei.hage heeft bevestiging van het vonnis vaa de rechtbank te Rotterdam anderhalf jaar gevangenisstraf ge- requireerd tegen de 46-jarige ondernemer M. A. van S. uit Rotterdam en de 37-jarige expediteur J. J. uit Harskamp die in de nacht van 12 op 13 October van het vorige jaar in de omgeving van Rotterdam een zware vrachtauto hadden gestolen. De banden van de auto elf stuks ver kochten zij voor 100 per stuk aan een koopman in Ambt Delden. J. had de vrachtwagen nodig, zo bleek ter zitting, omdat zijn eigen wagen on bruikbaar was geworden door een ongeluk. Van de gestolen wagen en zijn eigen auto wilde hij één goede maken. De procureur-generaal requireerde tegen J. dat het voorarrest 5 maanden niet in mindering van de straf zal worden ge bracht, omdat J. naar de mening van de procureur èn voor de rechtbank èn voor het hof schandalig had gelogen. Arrest 13 April. Het toneelgezelschap „Johan Kaart" geeft op Woensdag 13 en Donderdag 14 April voor de leden van de Velser Kunst kring „Voor Allen" een opvoering in het Rex Theater van „Potasch en Perlemoer met vacantie". Op de reclame-foto's zie je Serge Pragti afgebeeld in een sporthemd met open boord, krullend haar en een zorgeloze glimlach, precies als je zou verwachten van de Ge lukkige Troubadour. Pragti is het jengste muzikale gevaar, een kwijnende buriton, die slechts het gefluit van vogels en regen op zijn hoofd nodig heeft om gelukkig te zijn, volgens zijn liedjes tenminste. Het publiek vindt het prachtig. In werkelijkheid is hij wel even anders merk ik. Harde, blauwe ogen. Een smalle mond. En een donker costuum zoals mijn bankier draagt. De Gelukkige Troubadour heeft mij opgebeld omdat hij een huis wil kopen. Om een en ander te bepraten heb ben wij afgesproken op een terrasje aan het Spui en nu sippen wij daar langzaam aan onze drankjes. „Ik wil dat je iemand vindt met een mooi, groot huis," zegt hij. „En die in moei lijkheden zit. Flink in de knoop. Niet iemand die een paar duizend nodig heeft om de belasting of een schuld te betalen, maar die staat of valt met vijftig-, zestig duizend gulden." „Hoe vindt ik zo iemand?", vraag ik. „Ergens," zegt Pragti. „Geef je ogen de kost. Ik ben geduldig." „Dat geloof ik," zeg ik en ik roep de kellner. „Ik zal je laten weten of er iets 71 jaar overleden de heer Maarten de Wit. Gedurende een lange reeks van jaren was hij de stuwende kracht van het kruide- niersbedrijf Simon de Wit N.V. Hij was een zoon van de grondlegger van dit be drijf. Toen Maarten de Wit in 1946 als directeur aftrad, was het aantal winkels uitgebreid tot 134. Sedert dit jaar was hij commissaris van de vennootschap, een nationale onderneming met 1100 employés. De naam van Maarten de Wit was ook bekend op sportgebied. Enige malen nam hij deel aan internationale rallyes en als ieiler behoorde de heer De Wit tijdens de Olympische Spelen in 1928 tot de Neder landse bemanning, die in de achtmeter klasse de zilveren médaille voor ons land won. Op weg naar kantoor voel ik me niet kiplekker. Ik mag die Troubadour niet. Hij is te gierig, te geslepen. En ergens ook im moreel, vind ik. Maar een commissie is een commissie en een week of wat later bel ik hem dan ook weer op. „Het huis van Hermans in Laren is te koop," vertel ik hem. „Zijn contract met de regering is afge lopen en hij wil kleiner gaan wonen." „Hoeveel?", vraagt Pragti met die effen stem. „Veertig, maar het is zeker zestig waard." „Wat gebeurt er, als hij 't niet kwijt kan?" Ik denk even na. „Hermans krijgt zeker weer losse opdrachten uit het bedrijfsleven. Als hij het niet kan verkopen, zal hij het huis wel verhuren en duur genoeg om zijn rekeningen te kunnen betalen." Pragti's stem klinkt heel geduldig. „De man heeft een beetje tegenslag," zegt hij. „Ik moet niet iemand hebben, die een beet je in moeilijkheden zit, maar werke lijk „Weet ik al!", kom ik tussenbeide. „Die flink in de knoop zit." „Precies. Blijf voor me uitkijken." Gedurende de volgende maanden bel ik Pragti zeker een keer of tien. Elk aanbod gaat vergezeld van een lijdensgeschiedenis, maar geen van de verhalen is droevig ge noeg om de Gelukkige Troubadour enthou siast te maken. Op een middag rijd ik van Loosdrecht naar Amsterdam, piekerend over Pragti. Ik rijd zo hard, dat ik bijna een bordje „Te koop" voorbij stuif, dat in de tuin staat van een buitenhuis in Zwitserse stijl. Ik rijd de tuin in en kijk eens rond. Het huis is een vijfentwintig jaar oud, maar lijkt nog in behoorlijke conditie. Er is een ten nisbaan en een zwembad zonder water. Enkele dagen later licht ik Serge Pragti in. „Dit huis is oorspronkelijk gebouwd voor een Zwitserse familie, de Rothmanns," leg ik hem uit. „Vijftien jaar geleden ging alles scheef. De zaak failliet, Rothmann's vrouw stierf en de oude heer alleen in die grote tent. Hij heeft nog een kleine lijf rente, maar verder heeft hij al die jaren telkens van het meubilair moeten verkopen om in het leven te blijven. Er staat bijna geen meubel meer." De Gelukkige Troubadour luistert tevre den, zoals een kind dat over Sinterklaas hoort vertellen. „En waarom gaat ie de boel nu verkopen?" „Hij heeft nog een zoon, een stuk ver driet. Die heeft ergens in het Zuiden bij een bank vijftig mille verduisterd. Uit respect voor de familie hebben zij goed gevonden de zaak geheim te houden, als het geld direct wordt terugbetaald." „Dus hij heeft die vijftig mille hard nodig? „Dat zou ik denken. Het is ook een spot prijs. Maar we moeten er gauw bij zijn." Dat zijn we dan ook. De oude Rothmann wacht ons bij de deur. Hij is een slanke heer met wit haar, zeer hoffelijk op een ouderwetse manier. Terwijl hij ons rond leidt, vergast hij ons doorlopend op her inneringen aan zijn eigen leven in dit huis. In de slaapkamer wordt het hem te mach tig. Het is de enige kamer met meubilair. Op het bureau staat een foto van een knappe vrouw en een foto van een jonge man in uniform. „Mijn lieve Erna," zegt Rottmann aar zelend. „En mijn zoon Heinrich." „U zult wel trost op hem zijn," zegt hij, want zo'n lummel is hij. De oude man staat kaarsrecht. „Ik ben trots op Heinrich," zegt hij dapper. „Hij is een beste jongen." Pragti rent door het huis, maar kijkt niet naar de dingen, die het controleren waard zijn. Ik maak hem niet wijzer. Ik vertel hem niet, dat het allemaal hard zal tegen vallen, dat hij duizenden aan reparaties zal moeten uitgeven en dat het dak lekt. „Ik neem 't," zegt hij, als we even alleen zijn. „De volgende week zing ik in Brussel, maar als ik terug kom, moet die oude knaap het huis uit zijn." Ik wacht enkele dagen tot de 50.000 op mijn rekening zijn overgeschreven. Dan ga ik zitten om zelf een p aar chèques te schrijven. Eén gaat er naar mijn bank, zijnde de terugbetaling van de 25.000, die ik tien dagen geleden heb geleend om het huis te kunnen kopen. De ander is duizend gulden groot en die breng ik persoonlijk naar het huis in Loosdrecht. Ook nu doet de oude heer zelf open. ,,'t Is voor mekaar, Hugo," zeg ik en geef hem de chèque. Je kunt weer terug naar Amsterdam." Rothmann bekijkt de chèque. „Je bent gul. Je had me vijfhonderd beloond." „Je hebt wel wat extra verdiend,' zeg ik glimlachend. „Dat smoesje met de foto van de jongen gaf mij bijna een stuip." „Roep me gerust nog eens, als je me nodig hebt", zegt Hugo. „Je weet dat ze bij het toneel voor zo'n oude rot in het vak toch geen rolletje meer hebben. Ik heb mijn tijd gehad Op weg naar huis draai ik de radio aan. En wie zingt er? Natuurlijk Serge Pragti: 'k Zwerf eenzaam in de regen, Maar ik kan er tegen Ik hoop 't van harte, beste jongen. Want het dak lekt als een zeef. (Nadruk verboden) De Alkmaarse rechtbank heeft Woensdag de behandeling voortgezet van de zaak tegen de drie hoofdambtenaren van de Rijkswerf te Den Helder. Aan het woord kwamen nadat nog enkele getuigen ge hoord waren de officier van justitie en de verdedigers der verdachten. Na een requisitoir van twee uur kwam de officier van justitie, mr. dr. J. Vcllinga, tot zijn eis. Tegen de 31-jarige hoofdverdachte, ir. N. H. M., bcdrijfsingenicur bij de bewape- ningswerkplaatsen van de rijkswerf, eiste hij drie jaar gevangenisstraf. Tegen de 45- jarige technisch hoofdambtenaar, F. J. L., twee jaar gevangenisstraf en tegen de 35- jarige ambtenaar bij de bewapeningswerk plaats, P. II. F., anderhalf jaar gevangenis straf; in alle drie gevallen werd het voor arrest afgetrokken. Mr. Vellinga begon zijn requisitoir met er op te wijzen, dat de behandeling van de zaak zo lang op zich had laten wachten, omdat de zaak zo ingewikkeld was en op gehouden werd door de wijze, waarop ver dachten tijdens het onderzoek gemeend hebben hun belangen te moeten verdedigen. Vooral verdachte L. trok steeds weer in, wat hij aanvankelijk verklaard had. Hij besprak de positie van de N.V.'s, waar de verdachten bij betrokken waren. Voor de oorlog was de N.V. Navigator een bescheiden firma in scheepsbouwbe- nodigdheden. Na de oorlog leverde zij een groot aantal artikelen aan de bewapenings- werkplaatsen van de rijkswerf. In 1950 voor ƒ41.000, in 1951 voor 165.000, in 1952 voor 300.000 en in 1953 voor 776.000. „Een merkwaarig feit," noemde de officier het, „dat met de omzet ook de winstmarge steeg van 50 tot 80 De winstmarge op artikelen aan de rijkswerf bedroeg in 1952 88% en 1953 98%, ter wijl de marges voor rechtstreeks aan de marine geleverde artikelen respectievelijk 54 en 63 bedroeg. Naar globale schat ting is het rijk door deze N.V. voor 450.000 benadeeld. In sommige gevallen werd een winst van 300 450 ge maakt." De officier gaf toe, dat de gelever de goederen van goede kwaliteit waren, maar dit hoefde dus geen punt van dis cussie meer te zijn voor de verdediging; in vele gevallen fungeerde de „Navigator" slechts als doorgeefapparaat voor bestel- BERLIJN (Un. Press) Een Russische officier, vergezeld van zijn vrouw en kind, heeft Woensdag in een Britse legerwinkel in West-Berlijn om politiek asyl gevraagd. De officier, die in uniform was, zou met zijn echtgenote en zijn kind een winkel van de Britse Naafi (Nacvy Army nad Air Force Institute) binnengelopen zijn en zijn pistool op een toonbank gelegd hebben, met de verklaring: „ik geef mij over". De jongen Lysikov Inmiddels heeft de Russische Hoge Com missaris, G. M. Poesjkin, in een nota aan de Amerikaanse hoge commissaris James B. Conant vandaag geëist, dat de 17-jarige Russische jongen Valery Lysikov, die on langs om politiek asyl in West-Berlijn vroeg, naar Oost-Duitsland zal worden te ruggezonden. In zijn nota zegt Poesjkin, dat de jongen een zoon van een luite nant-kolonel der Russische luchtmacht naar zijn ouders wenst terug te keren, maar dat de Amerikanen hem „vast hou den". Eerder op de dag had de Russische sta'ds- commandant, generaal-majoor P. A. Dibro- wa een bezoek aan het Amerikaanse hoofd kwartier gebracht en van de Amerikaanse commandant, generaal-majoor George Honnen verlangd, dat Valery teruggestuurd zou worden. Honnen wees dit verzoek ech ter af, zeggende, dat de jongen volkomen vrij was om terug te gaan, maar dit niet wenste. „Wij zijn Amerikanen Een Nederlandse jongeman en een Ne derlands meisje, die zich uitgaven voor Amerikanen, zijn gisteren te Nice gearres teerd en in de gevangenis gezet, daar zij in Orleans enige kledingstukken zouden heb ben gestolen. De 26-jarige Petrus Jacobs en de 19-ja- rige Huberdine Bekkars vertrokken op 15 Februari van dit jaar uit Eindhoven naar België, waar zij werk wilden zoeken. Zij reisden eerst naar Antwerpen en ver volgens naar Brussel, maar trokken toen door naar het zonnige Zuiden. Eenmaal in Nice aangekomen namen zij hun intrek in een hótel, waar zij zich uitgaven voor Ame rikanen, terwjjl zij verder voorgaven ouder te zijn dan zij werkelijk waren. lingen aan andere firma's. Zij bracht hier voor hoge onkosten in rekening voor wei nige diensten. Het aannemen van een directeursbenoeming door ir. M. achtte de officier in strijd met het ambenarenregle- ment. Hij wilde niet geloven, dat het hier een opvolgingskwestie betrof en nam aan, dat bevoordeling van de „Navigator" het doel was. Ook de L.K.M.-werken deden zeer belangrijke leveringen aan de rijks werf. De oprichting van deze N.V. be schouwde mr. Vellinga als een afleidings manoeuvre ten opzichte van De Navigator. De orders werden aan elkaar uitbesteed. De officier ging voorts na „hoe beide N.V.'s door verdachte op verschillende manier waren bevoordeeld, zoals in de dag vaarding is omschreven. Doordat op het aanschaffingsbureau geen krachtige figuren de leiding hadden en de superieuren af gingen op de adviezen van de onderge schikten, konden verdachten hun bevriende relaties aan orders helpen." De officier was van oordeel, dat verdachten in strijd had den gehandeld met hun plicht als ambte naar, er op wijzend, „dat ambtenaren meer verantwoording hebben te dragen dan bur gers." Hij achtte het ten laste gelegde, met uitzondering van een enkel détailpunt, be wezen, nam aan dat verdachten bewust hadden gehandeld en zeide tenslotte, dat het hem was tegengevallen, dat de ver dachten zo weinig sportief waren om, „zo als echte Amsterdammers doen," royaal voor de zaak uit te komen. Hij eiste hierna tegen M., L. en F. gevangenisstraffen van respectievelijk drie, twee en anderhalf jaar met aftrek. De verdedigers van de drie verdachten, mr. dr. C. Berkhouwer, mr. J. Muller Mas- sis en mr. H. Scholten, wezen er in hun pleidooien op dat van het aannemen van steekpenningen van zowel de N.V. Naviga tor als van de N.V. „L.K.M." geen sprake kon zijn. De drie verdachten hadden, naar zij uiteenzetten, voor het ontvangen geld werkzaamheden verricht. Verdachte ir. M. deed dit in theoretisch-technische vorm, verdachte J. F. L. had een zelf uitgevonden slagwapen verschaft, terwijl verdachte Ph. F. wetenschappelijke onderzoekingen had verricht en uitgebreide adviezen uitge bracht. Ook het uitoefenen van een neven functie als ambtenaar achtten de verdedi gers niet in strijd met het uitoefenen van een rijksfunctie. Tenslotte concludeerden zij gezamenlijk, dat de dagvaardingen moesten worden ver worpen en verzochten de rechtbank de drie verdachten, die reeds een jaar in voor arrest hebben doorgebracht, in vrijheid te stellen. Hierbij deed mr. dr. Berkhouwer nog de mogelijkheid aan de hand de instructie tegen de drie verdachten opnieuw te ope nen, omdat zijns inziens was gebleken dat de verantwoordelijkheid van allerlei han delingen bij de hogere chefs had gelegen en niet bij deze verdachten. Vrijspraak zou hier, meenden de drie verdedigers, op haar plaats zijn. Nadat de rechtbank zich in raadkamer had teruggetrokken om over de onmiddel lijke invrijheidstelling van de drie ver dachten te beraadslagen, maakte de presi dent mr. A. D. van Regteren Altena be kend dat besloten was alleen de 35-jarige verdachte P. H. F. in vrijheid te stellen, doch niet de verdachten J. F. L. en ir. N. H. M. De uitspraak is vastgesteld op Dinsdag 12 April. OFFICIëLE PUBLICATIE FACILITEITEN BIJ HERBOUW OF HERSTEL. Het ministerie van Financiën deelt het volgende mede: Voor gebieden waar voldoende gelegenheid heeft bestaan voor herbouw of herstel van aldaar door oorlogsschade getroffen gebouwd onroerend goed, worden geen financiële faciliteiten meer verleend, indien de aan vrage daartoe niet is ingediend: a. voor 1 April 1955 (zoals reeds eerder is gepubliceerd: voorzover de bijdrage op 30 September 1954 reeds was toegekend of ingeschreven in het Grootboek voor de Wederopbouw, met betrekking tot ge bouwd onroerend goed, gelegen in de pro vincies Groningen, Friesland, Drenthe, Overijssel, Utrecht, Noordholland en Limburg, met uitzondering van de ge meenten Groningen, Amsterdam, Bergen (N.H.), Den Helder, Velsen, Zandvoort, Susteren en Venlo. b. voor 1 Juli 1955: voorzover de bijdrage op 31 December 1954 reeds was toegekend of was ingeschreven in het Grootboek voor de Wederopbouw, met betrekking tot gebouwd onroerend goed, gelegen in de provincies Gelderland, Noord-Brabant en Zuid-Holland, met uitzondering van de ge meenten Arnhem, Nijmegen, 's-Graven- hage en Rotterdam. c. uiterlijk zes maanden r.a de datum van inschrijving of toekenning van de bijdrage voor onroerend goed in de genoemde ge bieden: voorzover de toekenning of in schrijving later is geschied dan onder a. en b. is vermeld en, voorzover tegen de vaststelling van de bijdrage beroep of hoger beroep is aangetekend, uiterlijk zes maanden na het tijdstip, waarop de uit spraak in kracht van gewijsde is gegaan. In andere beschikkingen gestelde termij nen blijven onverlet. K.msenfabrieken Hin N.V. heeft plaats voor SORTEER- STER. Aanm. dagelijks, Afd. Personeelszaken, Zijlweg 138, Haarlem. NETTE KOSTGANGER ge vraagd (bij halte Hoog ovens). Brieven L 3825. RUILEN: vrije woning voor 2e etage met 4 kamers, L. Nieuwstr. 1, 2, 3, blok. Te bevragen bur. v. d. blad. PASTA MUURVERF voor uw plafonds en muren, ha gelwit, 70 ct. per kg. Drogis terij, Verf- en Glashandel Joh. v. Reeuwijk, Willems- beekweg 92, IJm.-O. HUIS Wijk aan Zeeërweg, kamer en suite, 3 slaapkam., ruilen voor groter huis Wijk aan Zeeërweg, 4 slaapk. en zolder. Omg. Melkfabriek. Brieven L 3827. NET DAGMEISJE gevraagd lft. 15 jaar. Adres te vern. bur. van dit blad. VERLOREN: lange zilveren oorbel met gouden haakje Terug bezorgen Wijk aan Zeeërweg 86, IJmuiden. LOMPEN, METALEN, OUD PAPIER worden tegen de hoogste prijs bij U gehaald door Fa. Max Gosschalk, Kanaalstraat 48, TeL 5852. MEISJE GEVR. voor de mor genuren. Mevr. Camman, Leeuweriklaan 48, IJm.-O. ROOKSTOELKUSSENS dubbelverend, met 10 jaar garantie, v.a. f 22.50 p. stel Eigen meubelstoffeerderij, Zaanenstraat 63, Haarlem-N. NET MEISJE gevr. van 8.30 tot 14 uur. Leeftijd pl.m. 16 jaar. Aanmelden tussen 8 en 9 uur 's avonds. Mevr. Blee- ker, Brederoodseweg 91, Santpoort. 2 AVROS BROMFIETSEN te koop, z. g. a. n. Hoflaan 13, Velsen-Noord. TE KOOP: 4 houten stoelen, divanbank, gr. eik. tafel of uitschuift., pianomuziek v. beginn. m. muziekstandaard pianokruk, enige dameskle ding, spinnewiel, clubje, Velo wringer. Hofdijklaan 53, Driehuis. DIRECT VAN FABRIEK aan publiek. U betaalt nu bij ons geen omzetbelasting meer! Profiteert hiervan! Jongens- en Herenkledinghuis Klum- pers, Rijksstraatweg 39 hoek Zaanenlaan, H.-N. (Voor zorgzegels). VIRGINIA-SIGARETTEN Erftemeyer's Twenty-Five 20 voor u 5 voor uw vrien den. 25 sigaretten 75 cent. Vraagt uw winkelier! BROEDE1EREN. D. Legbar waarbij onverwante haan (gegarandeerd) a 30 ct. Spar. renstraat 5 IJmuiden-O. WOONHUIS te koop, IJmui- derstraatweg, leeg te aan vaarden. Inlicht. W. de Groot Brederoodseweg 92, Tel. 8539 Santpoort. RUILEN: voor- en achter kamer, k. v. en a. tuin, 2 gr. sl.kamers, gr. overl. met pl. Huur f 5.80 voor vrije wo ning IJm.-O. Princestraat 39 Velsen-N. Bij aankoop van een paar kinderschoenen een PAASEI CADEAU. Koop goede kin derschoenen, hun voeten hebben het nodig. D. van Buuren, Schoenmagazijn „Brabant", Frans Naerebout- straat 64. DIVAN MET KLEED koop en eikenh. plank f 25. Brieven L 3826. WONING RUIL. Klein huis voor groter in Gem. Velsen. Brieven L 3824. Z.g.a.n. KINDERWAGEN te koop. Gijzenveltplantsoen T9 IJmuiden,

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 14