AR en CHU samen voor de reformatorische beginselen 13 Nestkastjes van jonge dierenvrienden Heemskerk Land- en tuinbouwbank maakte f 5000.- winst ^rieuen aan de redactie Beverwijk „Het Voetlicht" met gevoelige Passie-avond Belcampo sprak over eigen werk Castricum Paspoorten en bewijzen van Nederlanderschap Canada wil niet betrokken worden in conflict-F ormosa Vanmorgen in de Vishal en op zee De niet aanvaarde regeringsvoorstellen DONDERDAG 31 MAART 1955 Spaarzin nam toe VERLOVINGSRINGEN en FANTASIERINGEN P. DE GROOT Matig bezochte filmavond van BB „Als de jeugd de school verlaat" Stijlvolle Passie-avond in Marquette De heer J. Bruinsma vertrekt naar Amsterdam Voor jonge hersens Ons nieuwe weekraadsel Lonen overheidspersoneel De Jeugdgroep van Velsens Sferenbescherming heeft ch met grote ijver bezig gehouden met de meest uit eenlopende knutselarijen, die echter stuk voor stuk met de dierenbeschermingsge dachte te maken hadden. Zo hebben de oudste jongens gezwoegd op de aanmaak van nestkastjes, daarin met raad en daad bijgestaan door de ambtenaar voor Jeugdzaken de heer G. Kwakkel en een timmeren de politieman, de heer J. H. te Lindert, die een stuk van zijn vrge tijd aan dit nijve re groepje opofferde. De kleintjes deen hun best op raffiafiguren, halskettingen \*an plasticband, kleinmo- dellen en kleurplaten onder het wakend oog van een aantal dames uit het ver enigingsbestuur, die daar ook al menige Woensdag middag aan besteed hebben. De jonge werkstertjes en werkers doen de laatste tijd extra hun best, nu de bazar van de Velsense afdeling voor het Kerbert-asyl na dert, want de beste hunner producten zullen daar ver kocht worden, zodat de ruimte, die de Nijverheids school voor dit goede doel afstond gistermiddag ver vuld was van werklust. De gereedgekomen nestkastjes zouden deze middag in het park Velserbeek worden op gehangen en daartoe is de heer Te Lindert met een schare jongens naar de „stal" bij de kinderboerderij getogen om de kastjes „boomklaar" te maken. Een plankje er achter en het ophangen kon beginnen. Langs de Lindenlaan heeft meneer Te Lindert een lad der tegen ettelijke bomen gezet en met de jonge tim merlieden aan de voet van de linden heeft hij met forse slag de kastjes aan de stam genageld. Roodborstjes en mezen kunnen nu maar ko menvo.or grotere soorten zal het vlieggat wat te nauw zijn en zij hebben daartoe geen enkele huis vestingsvergunning van no de, zodat het bepaald storm zal lopen. Het zou een goed ding zijn, wanneer deze nestkast jes, gewrocht door jongens, die na deze dag zeker geen vogelnesten meer zullen ver storen, een kenteken kre gen, opdat elke voorbijgan ger zou kunnen zien, hoe veel dierenliefde hier aan de stammen is gespijkerd, ter wijl bovendien de bekende „hoede van het publiek" wellicht gewaarborgd zou zijn. Voor de jaarvergadering van de R.K. Land- en Tuinbouwbank te Heemskerk, die Woensdagavond in zaal Ni.jman werd gehouden, bestond ook nu weer van de zijde der leden een grote belangstelling. De waarnemend voorzitter, de heer H. Baltus maakte in zijn openingswoord ge wag van het feit dat het afgelopen jaar zeer gunstig is geweest. Het ledental ver toont een stijgende lijn en bedraagt nu 426. De kassier, de heer R. Beentjes, lichtte enige cijfers toe en deelde mede dat de winst over 1954 5090,96 heeft bedragen. De omzet beliep een totaal bedrag van 2.184.322,41 en aan spaargelden werden ingebracht 789.155.22 en terugbetaald 487.533,66. De toegekende rente over de spaargelden van de leden bedroeg 3038,32. Het aantal spaarboekjes nam toe met 112 en bedraagt nu 963. Ook het aantal dag- boekposten steeg en bedroeg het vorig jaar bijna 14.000. Aan diverse onkosten moest een bedrag van ruim 11.000 worden geboekt en de heer Beentjes deelde mede dat in de ko mende jaren gerekend moet worden op een verhoging van dit bedrag, daar nog wel enige voorzieningen moeten worden ge troffen. De heer C. van Duivenvoorde heeft we gens zijn hoge leeftijd bedankt als direc teur van de bank. een functie die hij ruim dertig jaar bekleedde. De scheidende di recteur moest vele woorden van lof aan horen, voor de uitstekende wijze waarop hij zich, ook in moeilijke tijden, van zijn taak heeft gekweten. Met algemene stem men werd de heer Van Duivenvoorde be noemd tot ere-lid. Door de hierdoor ont stane vacature werd in het bestuur eeko- zen de heer Q. d« Ruyter. De heer W. C. Röling werd als bestuurslid herbenoemd. In de raad van toezicht werden herkozen de heren P. Limmen en H. J. van Duiven voorde. ADVEPTFNTIE SCHITTERENDE COLLECTIE JUWELIER - HORLOGER KENNEMERLAAN 30 - TELEF. 4127 IJmond-zegels Ziet onze ruime sortering "TBF HORLOGES. - Alle bekende merken (Verkort weergegeven) Bouwvakarbeiders te kort. Nederland heeft een nijpend woningtekort, dus moe ten er meer geschoolde bouwvakarbeiders komen oim daar een eind aan te maken. Zelfs wordt geprobeerd om de 48-urige werkweek weer te verlengen, als de arbei ders tenminste zo dom zijn dit te doen. Maar beseft men de positie van deze ar beiders wel? Bij voorbeeld een timmer man: Hii staat al te werken als de meer „intellectuelen" zich nog eens imkeren; heeft zwaar werk. over het algeimt en hoog, wat vaak gevaar oplevert. Van kou, hitte, storm en regen krijgt hij zijn portie. Nu het loon: Dit bestaat uit een kleinigheid, het „contractloon", daarbij komt dan nog 30 a 40 aan verschillende noodgedwon gen toeslagen: reisuren, prestatie en der gelijke. Alles met elkaar net een redelijk loon. Vervalt nu de grote vraag naar ar beiders, dan kan de patroon de prijs na tuurlijk weer laten zakken. Nu de zo ge roemde sociale voorzieningen: Wordt men ziek dan krijgt men voor straf de eerste 3 dagen geen uitkering, verder 90 van het contractloon 15 Persoonlijk heb ik 18 dagen geleden het werk door een onge val moeten staken, doch nog geen cent uit kering ontvangen, ondanks papieren, dok tersbezoek, controle, enz. Als nu een tim merman de hele zomer heeft gewerkt en hij moet als gevolg van een strenge win- ver in „het vorstverlet", ontvangt hij weer 90 contractloon 15 dus veel te kort. Kunt u nu begrijpen dat er te weinig bouwvakarbeiders zijn? Betaalt een baas nu te veel ioon, dan wordt hij gestraft, echter heb ik nog nooit gehoord over straf, wegens te weinig betalen. EEN BOUWVAKARBEIDER Bescherming Bevolking te Heemskerk heeft Woensdag in zaal Dam een filmavond gehouden, die slechts matig was bezocht. De bijeenkomst werd geopend door de heer J. v. d. Jagt, die ziin teleurstelling uitsprak over deze slechte opkomst. Hij deelde mede dat de cursusavond deze week op Vrijdag is gesteld. Het vertoonde program ma stelde de wegblijvers beslist in het ongelijk.Voor- al de kleurenfilm „Maine Sardine" die het vissen en het inblikken van sardines laat zien, was zeer leerzaam en foto-technisch een ju weeltje. Een instructieve rolprent voor dit milieu was „De vijf pha- sen van het reddingswerk". Tot slot vroeg nog de op het gevoelige celluloid vastgestelde reis van prins Bern- hard met het smaldeel „Antillen" naar het Westelijk halfrond de aandacht. Voor de leden van de KAB, afdeling Beverwijk, kwam het kleinkunst-ensemble „Het Voetlicht" gisteravond met een Pas sie-avond, waarvan het programma voor namelijk bestond uit werken, die verleden jaar ook al gebracht zijn. Als eerste nummer van het programma fungeerde „Het Kruis" van Ben Huer, een verzetsstuk uit de Franse Maquis, waarin de radio-actrice Joke van der Berg bui tengewoon gevoelig de rol van de blinde vrouw weergeeft, wier man vermoord is. Zij had een uitstekende secondant aan de schrijver van het stuk Ben Huer. Vervolgens declameerde Joke van der Berg, „Nu heeft het Lijdensuur geslagen" van de dichter Gabriël Smit. Met een uiterst fijne dictie en een delicaat gebaar werd deze prachtige poëzie gezegd. Ben Huer liet zijn talent schitteren in het „Ecce Homo" van Joost van den Von del en na de pauze werd van Kaj Munk de één-acter „Des Heren Rechters" ver toond. De hoge-priester Cajafas, gehuwd met Esther, de dochter van de hoge-pries- ter Annas, weigert het doodvonnis over Christus te ondertekenen Esther weet echter haar man over te halen om het stuk toch te tekenen. „Het Voetlicht" bracht dit kleine drama met verve op de planken, waarbij vooral de rol van Cajafas, door Ben Huer gespeeld, zeer veel indruk maakte. De zaal was slechts matig bezet en zoals gewoonlijk hadden de wegblijvers ongelijk. De schrijver Belcampo nam Woensdag in gebouw ,,'t Centrum", de derde, ter gele genheid van de Boekenweek georganiseer de litteraire avond te Beverwijk voor zijn rekening. De onder dit pseudoniem gepu bliceerde Groningse studenten-arts H. Schönfeld Wichers had zijn causerie de titel „Verschillende litteraire stromingen in verband met eigen werk" gegeven, doch zo zwaarwichtig als men hieruit zou ver moeden is zijn lezing allerminst geworden. Hij bepaalde zich in hoofdzaak tot het voorlezen van enige korte verhalen, waar van vooral de dwaze historie van de beide wonderdoende heiligen, die elkaar met hun mirakels trachtten te overtreffen, hem als een onzer zeldzame humoristische auteurs liet waarderen. In doorgaans luchtige trant verklaarde Belcampo, hoe hij oorspronkelijk tot schrij ven gekomen is. Als student was hij lid van een clubje, waarvan de leden elkaar op hun wekelijkse bijeenkomsten bezig hielden met muziek, declamatie en schim menspel. „Ik kon eigenlijk niks en toen heb ik maar een paar verhaaltjes gemaakt, die eerst nimmer voor publicatie bestemd zijn geweest!" Even origineel was zijn zoe ken naar een passend slot voor een novelle, waar hij zelf geen bevredigend einde voor gevonden had. Hij nam het onvoltooide manuscript dan mee op zijn treinreizen, waarbij het verhaal de willekeurige mede passagiers werd voorgelezen met het ver zoek hem bij het vinden van eon goede afloop te assisteren. Een waarlijk zonder linge methode, die dan ook nimmer het gewenste resultaat heeft opgeleverd. Hij verklaarde verder te hebben geconsta teerd, dat de critiek steeds de grootste moeite heeft hem bij een bepaalde stro ming in de litteratuur in te delen, een po ging waarin hij zelf evenmin is geslaagd. Zo is het hem ook nog steeds niet duide lijk, door welke schrijver hij eventueel het meest is beïnvloed. De afdeling Beverwijk van de „Kath. Bond voor het Gezin" houdt Vrijdag 1 April in het KSA-gebouw een bijeenkomst waarop rector J. Paap een lezing, zal houden over het onderwerp „Als de jeugd de school verlaat". De Woensdag in het Heemskerkse Mar- quette-theater door de RJC. Raad van Overleg georganiseerde Passie-avond trok niet die belangstelling, waarop men had gehoopt. De voorzitter van de Raad van Overleg, de heer H. Kerklaan, betreurde ten zeerste dat een groot aantal genodig den verstek had laten gaan. De voordrachtkunstenaar Henk Schaar bracht op deze avond „De Passie" van Cyriel Verhoeve, de Vlaamse priester dichter, die het verhaal van het lijden heeft getracht te beschrijven. Deze dichter is hier op voortreffelijke wijze in geslaagd en mede door de grote uitbeeldingskunst van de heer Schaar konden de weinige be zoekers zich volkomen inleven. Een bekend inwoner van Castricum is met ingang van 1 April naar Amsterdam overgeplaatst. Het is de heer J. Bruinsma, adjunct-commies der Nederlandse Spoor wegen, die met ingang van genoemde da tum Amsterdam als standplaats krijgt in de functie van commies-titulair. De heer Bruinsma heeft zich gedurende de lange reeks van jaren dat hij in Castricum zijn werk deed, als een uitstekend spoorman doen kennen. Hij is penningmeester van de supportersvereniging CSV en als verbin dingsman van deze vereniging en de voet balvereniging CSV maakt hij deel wan het CSV-bestuur uit. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Gerarda, d. van G. de Bruijn en J. Ch. v. d. Erf; Pim, z. van D. Mulder en J. A. Weenink; Anna Agatha Geertruida, d. van H. J. de Groot en M. Bos: Johanna Ma ria. d. v. Th. Castricum en M. A. Bakker; Catharina Wilhlemina, d. v. Th. Kuijl en A. Schotvanger; Johanna Maria Catharina Ge- rardina, d. v. W. H. Piepers en J. Nijman: Lu cia Maria Clara, d. v.- E. Zonneveld en A. Glorie; Lambertus Wilhelmus, z. v. J. J. Veldt en J. Fokker; Cornelis Pieter, z. v. J. Dijk stra en M. C. Slagter. GEHUWD: Pieter Beentjes en Anna Zon neveld. OVERLEDEN: Jan de Boer, 79 j., wonende te Amsterdam. Voor het eerst sinds lange tijd was er gisteravond in de bovenzaal van ,,'t Centrum" een gezamenlijke ledenvergadering van de samenwerkende afdeling Beverwijk der CHU en AR kiesvereniging „Nederland en Oranje" Het besluit tot opnieuw samen werken werd genomen in de overtuiging, „dat het nu meer dan ooit gewenst is, dat de Protestantse Christenen niet verdeeld, maar gezamenlijk optreden". „Slechts in eendrachtig samengaan kun nen de reformatorische beginselen, ook op het terrein van de politiek voldoende tot uiting komen", stelden de coöpererende besturen. Voor de nadere uitwerking van deze sa menwerking is een contact-commissie in het leven geroepen, waarvan de heer D. Koger voorzitter is. Hij opende deze (ma tig bezochte) vergadering met het doen zingen van „Een vaste Burcht" en gebed en uitte zijn vreugde over deze eerste stap op de nieuwe weg. De heer Koger zei on dermeer nog, dat nu niet alles in eens sa men werd verricht, want de historie mag geen geweld worden aangedaan, het samengaan dient tenslotte van onder af te groeien. Hij hoopte van harte, dat het Be- verwijkse voorbeeld regionaal en lande lijk zal doorwerken. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede: De bewijzen van Nederlanderschap die voor reizen naar België en Luxemburg ge bruikt kunnen worden, hebben een geldig heidsduur van 5 jaar. Aangezien deze docu menten op 1 April 1950 werden ingevoerd, zullen dit jaar vele duizenden bewijzen van Nederlanderschap hun geldigheid verliezen. Het publiek wordt er op gewezen dat men slechts met geldige bewijzen van Neder landerschap kan reizen. Velen zullen dit jaar derhalvè een nieuw reisdocument moe ten aanvragen, en het verdient aanbeveling dit tijdig te doen, in verband met de te ver wachten grote drukte. Het komt herhaaldelijk voor dat men rei zen onderneemt naar buiten Europa gelegen gebieden, terwijl het paspoort slechts geldig is voor Europa. Zo worden van Spanje uit uitstapjes gemaakt naar de Kanarische eilanden of naar Marokko (Tanger), waar men echter slechts wordt toegelaten indien men over een paspoort beschikt dat hier voor geldig is. Vele teleurstellingen zijn hiervan het gevolg geweest. Wie een reis maakt naar een gebied buiten Europa, dient tijdig te zorgen voor een paspoort dat geldig is voor „alle werelddelen". Enkele kleurenfilms, waaronder die van de Aalsmeerse bloemententoonstelling, vielen zeer in de smaak. Meer nog echter het „politiek forum", waarin mevrouw E. Frölich-Hoenderdos presideerde en de he ren G. H. Hoitink, lid der Prov. Staten en wethouder van Alkmaar, D. Koger, lid van de Beverwijkse gemeenteraad en D. de Boer als plaatsvervanger voor het Kamer lid F. H. van de Wetering met M. A. de Ruiter (gemeenteraadslid), zitting hadden. Beide laatste heren waren op het laatste moment verhinderd deel te nemen. Het half-om-half-forum kreeg enkele interessante vragen te beantwoorden, die behoorlijk gefundeerd waren en voldoende gesprekstof voor een complete avondver gadering opleverden, zoals bijvoorbeeld de beschouwing over het optreden van mi nister Zijlstra ten aanzien van de verhou ding lonen/prijzen en de belangstelling voor politiek in het algemeen. Ds. Joh. Jansen sprak een kort slot woord. Naar van zeer betrouwbare zijde in Ot tawa wordt vernomen aldus 't Franse pers bureau AFP, wensen de Verenigde Staten van Canada, Australië en Groot-Brittannië een garantie voor de verdediging van For mosa „in ruil" voor een evacuatie van de eilanden Quemoy en Matsu. Amerika zou te dien aanzien nog geen officiële stappen gedaan hebben. Canada zou echter van mening zijn, dat het niet op een dergelijk voorstel zou kun nen ingaan, omdat het niet zou inzien, waarom het bij het Formosaanse conflict betrokken zou moeten worden in ruil voor een compromis, dat verkregen zou moeten worden door middel van „redelijkheid". Canada zou van oordeel zijn, dat de kust- eilanden zonder twijfel aan communistisch China behoren en daarom niet als ruilobject behandeld dienen te worden. Voorts zou Canada niet bereid zijn, deel te nemen aan een conflict om Formosa, tenzij dit een al gemeen conflict zou worden. 4e± i|0jaiitïï DONDERDAG, 31 Maart 1955. Beste kinderen, HET BEEST, dat ons plaatje ditkeer laat zien en dan doel ik natuurlijk op de pad en niet op de semafoor wordt door vele mensen als een griezelig en zelfs wel als een gevaarlijk gedierte geschuwd. En daar hebben die mensen helemaal geen gelijk aan, want de pad is een uitermate nuttige knaap, al ziet hij er wat minder aantrekkelijk uit. Padden zijn namelijk directe neven van de kikkers en ze eten kleine insecten en slakken waardoor ze vaak schadelijke gedierten opruimen en dus uitermate nuttig kunnen zijn. De padden verschillen in zoverre van de kikkers, dat ze iets meer gedrongen gebouwd zijn en het met nogal korte achterpoten moeten zien te stellen, waardoor ze niet zo best kunnen springen als hun familieleden, maar meer kruipen of lopen. Verder hebben ze geen gespleten tongetje, maar een afge ronde tong, waarmee ze buitengewoon handig vliegen kunnen vangen, die ze dan met een tevreden gezicht op peuzelen. Het zijn nachtdieren je kunt het zien aan de spleetvormige pupillen van de ogen en hun huid is rijk aan klieren, welke een stof afscheiden, die voor de mens beslist niet schadelijk is. Aan deze kliertjes ont leent de pad z'n slechte naam, maar je kunt degenen, die daarin domweg geloven met de hand op je hart verzekeren, dat een pad geen enkel kwaad doet alleen een vlieg dan natuurlijk wel. Zijn eieren legt de pad in het water en zo'n beest kan erg oud worden wel twintig jaar en ouder soms. Als je ze ziet, laat ze dan vooral stilletjes lopen, want het zijn de beste vrinden van al degenen, die een oogje hebben op schadelijke insecten. Zo, dat was de pad. En nu voert óns pad naar de brievenbus, die een grote ver scheidenheid van correspondentie bevat. Als eerste is hier REPELSTEELTJE, die mij opnieuw haar tekening (nu in inkt) toestuurde. Je ziet wel dat hij vandaag af gedrukt is want ik vond het erg leuk, dat hij zo goed slaagde. Je schuilnaam was goed, hoor. Ik heb wel heel vroeger eens een Repelsteeltje in ons hoekje gehad maar die is nu al zo groot geworden, dat ze Tante Els al een beetje vergeten is, ver moedelijk. Vraag voortaan maar eens aan vader of moeder of die je een beetje willen helpen met het raadsel, dan zal het wel beter gaan, denk ik. Als tweede is hier vandaag WOELWA TER, die zich natuurlijk verwonderen zal waarom ze geen tien voor de oplossing van haar puzzle kreeg. Nu kind, er stond een dikke taalfout in, die je niet had behoeven te maken als je alle letters goed had neer gezet. Ben je nog steeds zo enthousiast aan het zwemmen? Inderdaad WIELRENNER, die ene letter was er uit gevallen, maar met je oplossing heb je volledig je tien verdiend, hoor! En je boek ook. Van harte, jongen, want ik weet dat je altijd met echte volharding ge werkt heb om deze prijs te verdienen. Heb je de betekenis van het spreekwoord ook begrepen? Je boek krijg je zo gauw mo gelijk, hoor! MARJANNEKE schrijft, dat oma weer vertrokken is en dat zal haar wel spijten, want jullie hebben, naar ik lees. gezellige dagen gehad en die oma van jou kan nog best plezier maken met haar kleinkind. Ga je deze zomer nog bij haar logeren? Leuk, zo'n nest honden in huis; je moet zorgen, dat ze een goed baasje vinden. Van GOUDOOGJE kreeg ik een korte brief met twee dikke fouten: de woorden operette en zigeunerin, moet je nu nog maar eens goed bekijken, want je maakte er wat moois van! Ik geloof dat ik van jul lie operette een stukje in de krant gelezen heb, is het niet? Vertel je er nog eens wat meer van? Zeg HARDLOPER, ik hoop dat je geen gelijk krijgt met je sneeuw tot Augustus, want ik wou nu eindelijk wel eens wat zon zien. Als je Panda zo trouw hebt uitge knipt zul je wel een kast vol verhalen van dat leuke beertje hebben. Wanneer komt de nieuwe fiets of moet je het deze zomer nog met de oude doen? Is moeder alweer een beetje beter? Tot slot is hier AKELEI, die maar wat tevreden is met haar nieuwe school. Die flanel-borden zijn leuk, hè. Vooral om die mooie heldere kleuren. En dan moest ik vroeger nog met de griffel en de lei wer ken! Ik zou tenminste nu nog wel eens terug willen naar de schoolbanken, alleen al vanwege al die leuke dingen. Dit was het laatste briefje deze week. Tot volgende keer! TANTE ELS. (Briefjes vóór Dinsdag, Kennemerlaan 186. IJmuiden of aan de bezorger meegeven). Repelsteeltje heeft dit aardige tekeningetje gemaakt van een plekje, dat jullie alle maal heel goed ken nen: het semafoorduin by de pieren in de IJmuider haven. Wie komt nog eens met zo'n leuk gevalletje? Als ik er plaats voor heb, zal ik het in de krant laten afdruk ken! De oplossing van het laatste puntenraad- sel van deze ronde is: „Zoals de waard is vertrouwt hij zijn gasten". (Wodan, tijding, hars, ijzel. stuiver, waas, zoet). Puntentelling. Woelwater 9, 10, 8, 9; Wiel renner 10, 10, 9, 10; Goudoogje 10, 10, 9, 9; Marjanneke 9, 10, 8, 10; Hardloper 9, 10, 9, 10; Akelei 10, 10, 8, 9; Repelsteeltje 5, 5. Jullie ziet wel, deze keer heeft WIEL RENNER met een wiellengte gewonnen. Gefeliciteerd, jongen, je boek ligt al klaar, hoor! De nieuwe ronde beginnen we deze keer met een niet al te makkelijk raadsel. Probeer maar eens wat je er van maken kunt, want voor de winnaar van deze ronde ligt ook weer een prachtig boek klaar! Op de onderstaande stippen moet je van links naar rechts ACHT woorden invullen en als je de juiste hebt gevonden, ontstaat van boven naar beneden op de kruisjes een nieuw woord, waarnaar we allemaal hevig verlangen na al die barre kou en late sneeuw. x1 kwaadspreken. X2 bedeesd. X3 aangezocht, ge vraagd. X 4 weg-verlichting. X 5 verwaarloosd, niet onthouden. X 6 onwil, geen zin. X 7 altijd groen woud X 8 vertelsel. SQPOOOGCoooooocooooosooaeooooooocccoooooooooeoyxxcceco: TANTE ELS FELICITEERT: Kinkhoorn, die vandaag jarig is en Witte Muis, die volgende week Woens- dag feesten gaat. Veel geluk en veel plezier allebei. 8 Geringe aanvoer Slechts een logger, een kotten* en wat schuitjes waren vandaag aan de IJmudden- se afslag. De KW. 169 voerde aan 5000 kg. tongen en 40 kisten schol en de IJm. 23 200 stuks stijve kabeljauwen. Van een paar schuitjes stónden er 50 kisten schol. Tong en schol waren voor export bestemd: grote tong deed f2.90, grootmiddel f3.10, kleinmiddel f 3.40 tot f 3.25, tong I f 3.30 tot f3.25 en tong 2 f3.15 tot f3.05. Regels kabeljauw haalden f 110 tot f96, kisten kabeljauw f140. De grote schol maakte f 34, middel f 40, zetschol voor de magere soort f 40 en voor de goede kwaliteit f 56, schol I voor de magere f 41 en voor de goe de soort f 56. Schol 2 deed f 40 tot f 45 en schol 3 f30 tot f35. Voor de Vrijdag Twee trawlers waren vanmorgen thuis- stomend voor de Vrijdagmarkt. Zoals ge meld brengt de „Eveline" (van 18 Maart) in totaal 925 kisten vis, waarvan 220 schel vis en piepers, 80 makreel, 180 gul, blanke koolvis en leng, 125 zwarte koolvis, 30 haring, 40 radio. 65 gestripte wijting, 50 dichte wijting, 35 stokkebit, 15 kuit, 60 stuks stijve kabeljauwen. De trawler „Al lan water" (van 25 Maart) heeft een vlotte reis achter de rug onder commando van schipper H. Ouwehand. Dit schip voert volgens de voorlopige opgave 640 kisten vis aan, waarvan 400 gestripte schelvis en piepers, 100 dichte schelvis, 60 wijting, 60 gul en 20 stokkebit. Bij opgave van deze vangst die door slechte ontvangst in IJmuiden vermoedelijk niet geheel juist is was de „Allanwater" nog vissende. De totaalvangst zou 800 kisten zijn. En op zee Van de trawlers uit de Noord goede berichten: er werden flinke trekken ge daan, die van 50 tot 140 manden hoops op leverden. De KW. 74 meldde een trek van 50 stuks kabeljauw en 3 manden vis; de KW. 123 een trek van 25 stuks kabeljau wen en 4 manden vis en de KW. 85 een trek van 10 stuks kabeljauwen en 3 man den schol en een mand wolf. De IJm. 31 deed een trek van 15 kg. tong en een hal ve mand vis, de KW. 78 een trek van een paar kg. tongen en een mand vis. Van schepen als de KW. 107, 155, 108. 98 kwa men meldingen binnen van trekken van 10 tot 35 kg. tongen en daarbij een halve tot 2 manden vis. Besommingen KW. 169 f7750; IJm. 23 f 2200. Binnengekomen IJm. 241, 202, 38, 58, 28, 13, 249, 213, 93; KW. 169 Aleida» 114 Avontuur, RO. 46 Claesje; U.K. 176, 18, 215, 62, 1, 169. 25, 20, 72, 57 202, 104, 76; Z. 104 (Belg); B.R. 41; C.Z. 3; Z. 793 (Belg); T.X. 4. Vertrokken IJm. 99 Batavia, 249, 202, 241, 213; KW. 45 Neptunus, 43 Rijnmond 2, 159 Java, 114 Avontinor, 27, 35; B.R. 20, 58, 38. 41, 13; U.K. 244, 87, 68. 1. 59, 91, 126, 11. 169, 72, 53, 18, 125, 105, 125; H.D. 37 Verwach ting; T.X. 17, 33; V.D. 9; C.Z. 3. Oudste boten Oudste trawlers ztin thans de „Haar lem" (van 21 Maart); de „Tzonne" en „Dirkje" (van 22 Maart); de „Postboy", „Sch. 153" en „Antje" (van 24 Maart) en de „Vikmgbank" en „Klaas Wijker" (van 25 Maart). Oudste loggers zijn: IJm. 221 (van 19 Maart); IJm. 75, 204, H.D. 79, R.O. 2, VL. 166, K.W. 7, 9, 78, 65, 125, 162, 52, 59 (van 21 Maart); IJm. 14, 74, H.D. 87, VL. 85, KW. 70. 64, 38, 95. 129, 168, 16, 23, 74 (van 22 Maart). De Algemene Bond van Ambtenaren heeft thans in een extra editie van zijn or gaan „De Ambtenaar" zijn lezing gegeven van de verwikkelingen waarin de be sprekingen over de ambtenarensalarissen in de Centrale Commissie van Georgani seerd Overleg waren geraakt en voorts heeft zij daarin melding gemaakt van de uiterste concessies, waartoe de regering wilde gaan. Op basis van deze voorstellen was de ACOP, de Algemene Centrale van Overheidspersoneel bereid gebleven tot voortgaand overleg, maar de andere vier centrales konden hier niet mee accoord gaan. Naar de ACOP, waarbij zijn aangeslo ten de Algemene Bond van Ambtenaren, de Nederlandse Onderwijzersvereniging, de Nederlandse Politiebond, de Neder landse Vereniging van Vervoerspersoneel en de Nederlandse Bond van Leerkrachten bij het Nijverheidsonderwijs, thans aan de openbaarheid prijsgeeft, kwamen die uiterste voorstellen van de regering op het volgende neer. Ten eerste een verhoging van de lonen van de werklieden, ingedeeld in de loon- groepen I en II met drie cent. Ten tweede de toekenning aan de in de loongroep I ingedeelde werklieden, indien zij op of na 1 Januari 1955 het maximum hebben be reikt, van een toeslag na een, twee en drie jaar respectievelijk van een, twee en drie cent. Ten derde behelsden de regerings voorstellen een verhoging van de lonen van de werklieden in de loongroep III van vier cent en van de vaklieden in de groe pen IV en V en VI van vijf cent. Tenslotte was voorgesteld een overeen komstige verhoging van de salarisen van de ambtenaren tot en met de schrijver met acht gulden per maand en met f 14.50 tot en met de commies A, gepaard aan een denivelleringsverhoging der salaristabellen boven de commies tot een maximum van ruim drie percent. Deze laatste verhoging was gebaseerd op de beperking van de op 1 Maart 1951 gegeven salarisverhoging van vyf percent tot een maximum van f 200 per jaar. Mede met het oog op de jongste salaris herziening voor de verplegenden werd voorgesteld deze categorie van de verho ging uit te sluiten. Uit de bijgevoegde toelichting blijkt dat de ACOP aan de andere, vooral aan de ARKA, de Rooms Katholieke centrale ver wijt, dat deze zich ertoe hebben laten ver leiden, zo hoog mogelijk te vragen in de verwachting, dat althans een deel van het overvraagde zou worden ingewilligd. De ACOP noemt dit optreden onredelijk en propagandistisch. De centrale zegt de al gemene belangen van het overheidsper soneel te behartigen en in dat licht acht zij het belangrijker, wat voor een loon ge kocht kan worden, dan wat de hoogte van het loon is. Zij heeft niet meer willen vra gen, dan dat de achterstand met het be drijfsleven zou worden ingelopen, maar is bereid niet verder te gaan, omdat daarme* ongetwijfeld de lonen- en prijzenspiraal opnieuw zou gaan draaien en het econo misch leven zou worden verstoord.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 15