De sigaar is weer aan de winnende band! Eisenhower voelt weinig voor agenda-loze conferentie Vaccin tegen kinderverlamming? Wereldnieuws PANDA EN DE MEESTER-ZANGERS AKKERTJES Verslag van geschilpunten die overleg overheidssalarissen deden mislukken De radio geeft Vrijdag „Beter eerst overleg der grote mogendheden op lager niveau" Faure: „maar dan zonder Duitsland" ZccU ió het zo J DONDERDAG 31 MAART 1955 2 Katholieke Bond van Overheidspersoneel bijeen Hoopvolle berichten uit Amerika hangerigkoorts! Brand in dekenpakkerij te Enschede; schade van 1 ton Voorontwerp inzake ziekenfondsverzekering Rusland en Tsjecho- slowakije doen op Jaarbeurs goede zaken Gary Cooper naar ons land Stonehenge „Wij weten dat de situatie, die ont staan is uit de onoverbrugbare stand punten, ongewenst is; wij konden echter niet anders. Wie meent dat wij wel an ders konden, miskent de verantwoorde lijkheden die wij dragen. Wat moet uit dit alles de conclusies zijn? Op de eerste plaats dat het vertrouwen van kader en leden in het hoofdbestuur ongeschokt is gebleven. Dit moet de regering duidelijk zien". Aldus sprak de neer A. C. M. Weijters, bondsvoorzitter van de Katho lieke Bond van Overheidspersoneel, op de vandaag in Amsterdam gehouden buitengewone vergadering, nadat hij de leden verslag had uitgebracht van de onderhandelingen met de regering over herziening der salarissen van het over heidspersoneel, die na vijf maanden zijn vastgelopen. Hij waarschuwde daarbij voor „ondoordachte manifestaties" zoals langzaam-aan-acties, die hij niet in over eenstemming achtte met de waardigheid van het overheidsambt. „Onze vast houdendheid heeft de regering reeds nu gebracht tot verdergaande tegemoet koming, dan zij aanvankelijk bereid was te geven", vervolgde hij in zijn slotcon clusies. „Onze actie heeft onaanks alles en ondanks het feit, dat er geen overeen stemming is gekomen, toch reeds finan cieel nut opgeleverd". Resumerend vatte hij de geschilpunten met de regering als volgt samen: a) De regering wil, gesteund door de Algemene Centrale van Overheidsperso neel, strakke handhaving van de geleide loonpolitiek. De personeelsdelegaties van de andere vier centrales wensen binnen het kader der geleide loonpolitiek ruimte om het eigene van de overheidsdienst in de beloning tot uitdrukking te brengen. b) De regering wil geen gevolg geven aan het verlangen der vier centrales langs de weg der rangbevordering, bijvoorbeeld van loongroep I naar II, een sociaal ver antwoorde minimum beloning voor de laagstbezoldigden vast te stellen. c) De regering koos als basis van over leg de regelingslonen van het vrije bedrijf, terwijl de vier centrales het oog gericht hielden op de reële beloning in het vrije bedrijf. d) De regeling nam als uitgangspunt bij de onderhandeling haar denivellerings- voorstel, terwijl vier centrales als uitgangs punt gekozen hebben een herverdeling van het inkomen op basis van de inmiddels in getreden welvaartspositie in Nederland. e) De regering aanvaardde het perso neelstekort als een concreet gegeven, ter wijl de vier centrales het personeelstekort als een werkelijk element in de onderhan delingen wilden zien. RUDGE vanaf ƒ178.— HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws, en S.O.S.-berichten. 7.10 Pla ten. 7.13 Gewijde muziek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Alt en piano. 11.30 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.53 Actualiteiten of platen. 13 00 Nieuws. 13.15 Gevarieerde muziek. 13.45 Pla ten. 14.00 Schoolradio. 14.30 Concertgebouw orkest. 15.15 Voordracht. 15.35 Sopraan, bas- bariton en piano. 16.00 Wenken voor de tuin. 16.15 Platen. 16.30 Kamermuziek. 17.00 Voor dracht. 17.20 Surinaamse muziek. 17.40 Koer sen. 17.45 Stemmen van Overzee. 18.00 Pla ten. 18.15 Orkestmuziek. 18.35 Cabaret. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Verkla ring en toelichting, waarin opgenomen: 1. het maandelijks overzicht van de werkzaam heden der Verenigde Naties. 2. te plm. 19.20 uur het emigratiepraatje van H. A. van Luyk 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Platen. 20.30 De jeugd vliegt uit, hoorspel. 21.15 Pla ten. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Langs wegen van Kunst en Schoon heid, causerie. 23.3524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9 00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. ».40 Schoolradio. 10.00 Avonturen met kinderen, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Vocaal dubbe'kwart't. 10.55 Radiofeuilleton. 11.15 Platen. 11.40 Congres voor de Vrouwen bond van de Partij van de Arbeid. 12.00 Dansmuziek. 12 30 Land- en tuinbouwmede delingen 12 33 Sport en prognose. 12.48 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Gevarieerd Drogramma. 13.55 Koersen. 14 00 Platen. 14 20 Literaire uitzen ding. 14 40 Platen. 15.15 Gevarieerd program ma. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Orgel. 17.20 Muziek, causerie. 17.45 Congres voor de Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid. 18.00 Nieuws en actualiteiten. 18 20 Lichte muziek. 18.45 De strijd voor meer wel vaart, causerie. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Platen. 19.25 Helpt bouwen, causerie 1930 Het Dogma voor ons. causerie. 19.50 Berich ten. 20.00 Nieuws. 20 05 Boekbespreking. 20.15 Kamerkoor. 20.30 Benelux, causerie. 20.40 Leven in de cultuur, causerie. 21.00 Theater orkest en koor. 21.35 Buitenlands weekover zicht. 21.50 Spaanse volksliederen en dansen. 22.20 Lichte muziek. 22 40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Kamerorkest. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Nieuws. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Populaire muziek. 14.00 Schoplradio. 15.45 Cello en piano. 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Kamermuziek. 18.10 Voor dracht. 18.20 Kamermuziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volkszang. 20.00 Causerie. 20.15 Orkest-concert. 21.00 Kunst- kaleidoscoop. 21.20 Orkest-concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Universiteit. 22.30 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws, feiten van de dag. en: Hoe de v.-eekbladen het zi«n. (Op 224 en 75 m.). De beslissing viel tenslotte op 18 Maart, toen de regeringsdelegatie mededeelde, dat overleg over een nieuw compromisvoorstel niet aanvaardbaar was. De herziening (verhoging) der lonen voor de eerste zes loongroepen der werklieden en die der lagere ambtenaren was daarmee een feit geworden. „Deze gang van zaken heeft ons ontgoocheld," zeide spreker, die zich be klaagde over „de te geringe onderhande- lingsbevoegdheid van de regerngsdelega- ile, die telkens opnieuw nadere instructies moest vragen." „Direct tot beslissen bevoegde regerings onderhandelaars, werkend binnen het raam van ruime instructies en richtlijnen, zijn nodig voor een modern overleg, een en ander geleid door een persoonlijk verant woordelijke functionaris. Het wil ons voor komen dat het denkbeeld dat wij reeds enkele jaren geleden geuit hebben, name lijk de benoeming van een staatssecretaris voor personeelszaken, nu werkelijk nadere bestudering behoeft." De heer Weijters concludeerde ten slotte: a) Bij de vaststelling der bezoldiging van het overheidspersoneel behoort in ruimere mate rekening te worden gehouden met de bijzondere facetten van de over heidsdienst en de bijzondere positie welke het personeel in deze dienst inneemt. Om dit te kunnen bereiken is een loonbeleid nodig, dat voldoende armslag biedt bij de onderhandelingen, temeer nog daar de loonstructuur bij de overheid anders ge aard is dan bij het vrije bedrijf. b) De in de gegeven omstandigheden door ons gevraagde verhogingen waren alle reëel en is met name voor de laagstbezol digden, gezien de werkelijke nood, waarin deze zich bevinden, een uiterste minimum. c) Het lijkt ons gewenst, dat waar het ons wil voorkomen dat ook voor bepaalde bedrijfstakken in het vrije bedrijf een minimumloon moet worden vastgesteld, spoedig in de S.E.R. beschouwingen worden gewijd aan het vraagstuk van het sociaal verantwoord minimumloon. d) De Centrale Commissie van Overleg, welke toch primair tot taak heeft beide partijen tot elkaar te brengen, is er in deze onderhandelingen niet in geslaagd dit primaire doel te bereiken. Een herziening van dit overleg in de door ons aangegeven zin, vraagt nadere bestudering. Hierbij zij uitdrukkelijk vastgesteld, dat deze stelling in geen enkel opzicht enige discriminatie inhoudt van de personen, welke thans zit ting hebben in de Centrale Commissie van Overleg in Ambtenarenzaken. NEW YORK (United Press) De Ame rikaanse medische autoriteiten hebben, met de nodige voorzichtigheid, het ver trouwen uitgesproken dat binnenkort met succes een vaccin tegen kinderverlamming zal kunnen worden gemaakt. Reeds in een rapport van de wereld gezondheidsdienst werd onlangs door 17 kinderverlammings-specialisten uit zeven landen met enige reserve de hoop uitge sproken dat zulk een vaccin in de niet te verre toekomst de medische wetenschap ter beschikking zal staan. Op 12 April zal professor dr. Thomas Francis jr., van de universiteit van Michi gan in Ann Arbor een nieuw rapport uit brengen, dat wellicht het antwoord zal brengen op de vraag of men inderdaad geslaagd is. Zijn rapport zal het werk betreffen van dr. Jonas E. Salk van de universiteit van Pittsburgh. Twee jaar geleden heeft deze medicus een vaccin tegen kinderverlam ming geproduceerd dat sindsdien door het Amerikaanse Nationale Instituut voor de bestrijding van kinderverlamming is be proefd op ruim 1.8 millioen kinderen tus sen de zes en acht jaar. De uitslagen van deze proeven zijn ver zameld en bestudeerd door de laboratoria van prof. Francis en in medische kringen in de V.S. meent men dat deze geleerde tot de conclusie is gekomen dat het inder daad een succesvol bestrijdingsmiddel is. In dat geval zal het vaccin van dr. Salk beschikbaar worden gesteld voor gebruik in de V.S. en andere landen. Reeds heeft het Natonale Instituut voor 9 millioen dollar (iedere vaccinatie kost ongeveer 1 dollar) vaccin-Salk vervaar digd. Vaccinaties zouden kunnen beginnen zodra de medische wetenschap de werk zaamheid van het vaccin officieel erkent, een gebeurtenis die men, zij het nog met enige terughoudendheid, binnenkort ver wacht. Het is vooral de vraag hoe effectief het vaccin is en voor hoe lange tijd het im muun maakt. Maar zelfs als men een on vatbaarheid van enkele maanden kan be reiken zou dat een grote triomf van de wetenschap zijn. Met herhaalde immuni- satie zou men dan de ziekte kunnen voor komen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Druk de infectie grondig de kop in Neem één of twee "AKKERTJES",kruiponderde wol en in korte tijd bent Uweeropgeknapt. fz helpen direct Een felle brand heeft Dinsdag gewoed in de dekenpakkerij van de spinnerij „Transvaal" van Van Heek en Co te En schedé. Het vuur is ontstaan doordat een der personeelsleden op onvoorzichtige wijze#met lucifers is omgegaan. Het vuur laaide' langs de duizenden dekens, welke in het magazijn, dat gevestigd is op de tweede verdieping, waren opgestapeld en die bestemd waren voor de export. Nadat de brand was ontstaan trad de automati sche „sprinkler"-installatie in werking, waardoor een regen op de opgestapelde katoenen dekens neerdaalde. De Ensche- dése brandweer was spoedig ter plaatse met een motorspuit en een tankwagen, ter wijl ook een ladderwagen op het terrein van de brand verscheen. Na ongeveer een uur was men het vuur meester. Enkele tienduizenden katoenen dekens hebben vuur- en waterschade opgelopen. De scha de wordt geschat op ongeveer honderddui zend gulden. Het bedrijf is tegen brand schade verzekerd. Naar aanleiding van berichten, dat mi nister Suurhoff een voorontwerp van wei inzake ziekenfondsverzekering aan de Kamerfracties zou hebben doen toekomen, deelt het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mede,dat de Ziekenfonds raad het initiatief nam een commissie te belasten met het bestuderen van de vraag, wat er dient te gebeuren indien de door het Ziekenfondsenbesluit vereiste overeen stemming tussen ziekenfondsen en mede werkers niet zou worden bereikt. Uit de geldende bepalingen volgt, dat de ziekenfondsen slechts dan op de gebruike lijke wijze aan de verzekerden genees kundige zorg kunnen verlenen, indien zich een voldoende aantal medewerkers aan de fondsen heeft verbonden. Het voorontwerp van wet, waarin een oplossing voor deze moeilijkheid is neergelegd, is op 1 Decem ber 1954 aan minister Suurhoff voorgelegd. De Ziekenfondsraad heeft zich in grote meerderheid (21 tegen 7 en 1 blanco) met het voorontwerp verenigd. Minister Suur hoff heeft het voorontwerp in overweging genomen, maar nog niet beslist of hij het in deze vorm bij de Staten-Generaal zal indienen. Op hun verzoek is nog overleg gaande mét de organisaties van medewer kers. Van het voorleggen van dit vooront werp aan Kamerfracties is uiteraard geen sprake, nog minder van het reeds inge diend zijn van een wetsontwerp. WASHINGTON (United Press) Pre sident Eisenhower heeft Woensdag op zijn wekelijkse persconferentie bezwaren ge uit tegen de suggestie van Churchill dat de staatshoofden der grote mogendheden een ontmoeting zouden hebben zonder een vaste agenda. Eisenhower noemde de Britse premier niet bij naam. Hij zeide dat er in zulk een ontmoeting vele gevaren gelegen zou den zijn en hij vreesde dat het voor vele mensen in de wereld „een gezellig onder onsje" zou lijken en dat men van zulk een samenkomst wellicht meer zou verwachten dan zij zou kunnen opleveren. De presi dent zeide opnieuw dat de Verenigde Sta ten gaarne met andere grote mogendhe den zouden samenkomen op enige basis, wanneer zulk een ontmoeting tenminste geen valse hoop zou verwekken. Eisenhower meent, net als de Britse mi nister Eden, dat het beter zou zijn „sonde- rings"-gesprekken te houden op een lager niveau, waarschijnlijk dat der ministers van Buitenlandse Zaken, om de weg te ef fenen voor een treffen van de staatshoof den zelf. De president zeide dat de V.S. niet bereid waren tot een ontmoeting onder omstan digheden welke de indruk zouden wekken dat de Amerikanen welke van hun prin cipes ook opgeven. Hij zeide dat een conferentie der grote vier practisch zeker vraagstukken zou moeten onderzoeken als de unificatie van Duitsland. Andere onderwerpen noemde hij niet. Hij gaf te verstaan dat Duitsland mis schien aan enigerlei ontmoeting van de leiders der wereld zou moeten deelnemen. Hij vroeg zich af hoe men over een vrij, verenigd Duitsland zou kunnen praten bij afwezigheid van de Duitse regering. De president zei voorts dat als de eilan den Quemoy en Matsoe zouden worden op gegeven, dit een zware slag voor de men sen op Formosa zou zijn. Er moet voor ge waakt worden „het moreel van de troe pen daar niet te schaden, een factor van groot belang waarmee altijd in situaties van militaire betekenis rekening moet worden gehouden". Rayburn ongerust President Eisenhower heeft voorts Woens dag democratische en republikeinse leiders uit het Huis van Afgevaardigden op het Witte Huis ontvangen en in tegenwoordig heid van minister Dulles met hen van ge dachten gewisseld over de buitenlandse politiek der Verenigde Staten. Toen jour nalisten later aan de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden Rayburn, vroe gen, of de president opheldering had ge geven over de kwestie met admiraal Car ney, antwoordde Rayburn dat er niet over personen was gesproken. Toen hem ten slotte werd gevraagd, of hij zich meer ge rustgesteld over de internationale toe stand voelde, zeide Rayburn: „Neen en ik zal u niet zeggen waarom". Verklaring van Faure Lijnrecht tegenover de suggesties van Eisenhower staat een verklaring van pre mier Faure van Frankrijk, waarin deze zich uitsprak tegen directe deelneming van Duitsland aan eventuele besprekin gen der Grote Drie en der grote vier. Faure gaf op een persconferentie een résumé van de buitenlandse politiek van Frankrijk en stelde daarbij de volgende punten: 1. Frankrijks uiteindelijke erkenning van de regering van Peking -China zal afhan gen van overleg met de bondgenoten en ook van het gedrag van China zelf. 2. De Grote Drie hebben de plicht over leg te plegen met Duitsland, maar zonder de belangrijkheid van dat land te willen bagatelliseren of de vriendschap die we voor Duitsland moeten hebben, op te of feren, was Faure van mening dat Duits land niet behoort deel te nemen aan een conferentie van de grote Drie of van de grote Vier. Frankrijk wenst dat die conferentie zo spoedig mogelijk plaats vindt, doch niet zonder voldoende voorbereiding. Eerder had het Franse kabinet gisteren besloten, nieuwe diplomatieke demarches te ondernemen in Washington en Londen teneinde de grondslagen te leggen voor een conferentie der grote vier met Sovjet-Rus land. Met president Coty in de voorzitters zetel hechtten de ministers hun goedkeu ring aan maatregelen, bedoeld om een „zo nauw mogelijk contact met de bondgenoten te leggen" met het oog op het organiseren van een gesprek der grote vier. Vertragingsmoties verworpen De Franse Nationale Vergadering heeft Woensdag met 323 tegen 284 stemmen twee moties verworpen waarin nieuwe Frans-Duitse onderhandelingen over het Saargebied geëist werden. De moties had den ten doel de ondertekening van de Pa- rljse accoorden door president Coty te ver tragen. De Britse minister van Buitenlandse Za ken Eden heeft Woensdag in het Lagerhuis bekend gemaakt dat Engeland toetreedt tot het Turks-Iraakse defensieverdrag. H:j zeide te hopen dat het Britse besluit zal leiden tot groter stabiliteit en veiligheid in het Midden-Oosten. Eden zei dat het toetreden van Engeland tot het Turks-Iraakse pact „een zuiver de fensieve schikking is, welke de onafhanke lijkheid van de betrokken landen en hun buren respecteert". Verwacht wordt dat Pakistan het vol gende land is dat tot het pact zal toetreden. Bier, bont, cement en glaswol De Sovjet-Unie heeft de gehele bont- colleciie, die op de voorjaarsbeurs wordt geëxposeerd, verkocht. Maar ook in de an dere sectoren doet de Sovjet-Unie, die zoals bekend is, voor het eerst aan de in ternationale Jaarbeurs te Utrecht deel neemt, goede zaken, Er werden enige automobielen verkocht, terwijl voorts contracten werden afgesloten voor machinerieën, tapijten en textiel. Onder handelingen zijn gaande over de verkoop van twee millioen Russische sigaretten en een grote partij conserven ter waarde van anderhalf millioen roebel. Ook de Tsjechen zijn tevreden. In de technische sector deed men goede zaken, evenals in bouwmaterialen, waar het ce- cent en het glaswol begerenswaardige pro ducten blijken te zijn. De Tsjechische fiet sen doen het niet od de Jaarbeurs, zo ver namen wij, evenmin als de Tsjechische brillen. Wel bestond er belangstelling voor verrekijkers en vergrotingsapparatuur. Goede orders werden er ook geboekt voor electro-motoren. De kans bestaat dat een grote voorraad Tsjechisch bier ver kocht wordt aan Nieuw-Guinea en Indone sië. Men spreekt zelfs van een grote scheepslading, die binnenkort naar Nieüw Guinea en Indonesië gaat. Onderhandelin gen hierover zijn nog gaande. De Amerikaanse filmacteur Gary Cooper zal Vrijdag 15 April in ons land arriveren om aanwezig te zijn in het Tuschinski Theater te Amsterdam bij de continentale première van de film „Vera Cruz", waarin hij en Burt Lancaster de hoofdrollen ver vullen. Zaterdag 16 April brengt Gary Cooper een bezoek aan Rotterdam, waar hij even eens de vertoningen van „Vera Cruz" in het Lutusca Theater bijwoont. 45. Met daverend geweld barstte de storm los. De eerste zwepende windvlagen ver scheurden al dadelijk'de zeilen en braken de masten. Huizenhoge golven beukten het oude schip en tolden het rond, tvat erg onprettig voor de opvarenden was. Panda rolde een paar keer over het dek voor hij weer vaste voet kon krijgen. „Dit gaat mis", dacht hij angstig, dit gaat helemaal mis! Als wij zo blijven rondtollen slaan we dadelijk nog om! Is er dan niemand, die het roer vasthoudt? Waar is Enrico? Als kapitein moet hij toch iets doen!" Hij rende de trap naar de brug op, waar hij iemand slapjes over de verschansing zag hangen. Het was Enrico, die zich blijkbaar niet al te best voelde. „Meneer Enrico!", riep Panda. Houdt dat roer vast! Als we zo stuurloos ronddraaien, slaan we om!" „Blub blub owgrmpf," antwoordde Enrico. „U bent de kapitein", hield Panda vol. „U moet handelen! U KUNT eenvoudig nu niet ziek zijn!" Enrico hief slapjes het hoofd op. „W... wat?", zei hij moeilijk, „kan ik.h-ikniet z... ziek zijn? L... let maar eens op!" De heer T. J. O'Drisoll, secretaris-generaal van het Ierse ministerie van Buitenlandse Zaken die is benoemd tot gezant van Ierland in ons land. Overgave. De acht in opstand gekomen gevangenen in Lincoln in de Ameri kaanse staat Nebraska, die twee gevan genisbewaarders en een mede-gevan gene 65 uur hebben vast gehouden, zonder hun enig voedsel te geven, heb ben zich overgegeven. De drie gijzelaars waren ongekwetst maar dodelijk ver moeid en uitgeput door de honger. Brand. Zes oude dames zijn om het leven gekomen tijdens een brand in een rust huis in de Noorse stad Bergen. Rietvlot. Twee jonge Peruvianen hebben bekend gemaakt, dat zij een poging zullen doen om het Zuidelijk deel van de Stille Zuidzee op een vlot over te steken. Hun vlot zal gemaakt worden van Totora-riet dat reeds on telbar» generaties Zuid-Amerikaanse Indianen hebben gebruikt voor hun boten, waar mee zij het hoogst gelegen bevaarbare meer ter wereld, het Titicaca-meer, bevoeren. Missie. Het Indonesische parlement heeft besloten voorlopig geen parlementaire missie naar Australië te zenden, aange zien de Australische regering bezwaar heeft gemaakt tegen het feit dat in de delegatie geen leden van de oppositie zouden worden opgenomen. Belediging. Een Chileense millionnair en eigenaar van het oppositieblad „El Debate" en zijn zoon Alfonzo zijn ge arresteerd, omdat in het blad een bele digend artikel tegen president Carlos Hanez was verschenen. Qsvaldo de Castro, de betrokken millionnair, is een pionier op het gebied van de Salpeter industrie in Chili. Ook zijn hoofdredac teur werd in hechtenis genomen. Schip. In 1960 zal een nieuw Frans pas sagiersschip voor de Transatlantische dienst in gebruik worden genomen, dat het op twee na grootste schip in de wereld zal zijn. Het volgend jaar zal de kiel worden gelegd. Het schip meet 56.000 brt. en zal voor rekening van de Franse regering worden gebouwd. De kosten worden geraamd op 70 miliioen dollar. Het zal 1.800 tot 2.000 passagiers kunnen vervoeren, uitgerust zijn met stoom-turbine-motoren en een snel heid van 31 knopen kunnen ontwikke len. Scheiding. In Chicago is een meisjestwee ling van 20 maanden uit Thailand, die over een lengte van 15 cm. van borst tot buik met elkaar vergroeid was, gescheiden. Volgens de chirurgen ma ken de kinderen het goed. Huwelijkswet. Een jonge Israëlische schil der heeft een vastenperiode van 15 da gen gestaakt nadat hem de verzekering was gegeven, dat het parlement de hu welijkswetten van het land in Mei zal bespreken. Hij wil trouwen met een Christin, doch volgens de kerkelijke wet zij" „gemengde huwelijken" verboden en worden burgerlijke huwelijken niet erkend. Mislukt. De autoriteiten in Marokko heb ben medegedeeld, dat de algemene sta king die extremistische groepen voor Woensdag hadden uitgeschreven vrij wel is mislukt. Incidenten deden zich tijdens de staking niet voor. In tal van plaatsen hielden middenstanders 's mor gens hun winkels gesloten, maar de meesten openden 's middags hun zaken weer. Voorlichting. Charles E. Wilson, de Ame rikaanse minister van Defensie, heeft de ministers voor Leger, Vloot en Ma rine opgedragen, de personeelssterkte van de voorlichtingsdiensten van hun departementen met 1/3 en 1/2 te ver minderen en een verscherping gelast van de voorschriften inzake geheim houding van militaire feiten. Anti-radarverf. John Laun, voorzitter van een vereniging van geleerden te Toron to heeft Woensdag in Ottawa ver klaard, dat twee Zwitserse geleerden een plantaardige verf hebben samenge steld, die de eigenschap zou hebben radarstralen niet terug te kaatsen, waardoor radarinstallaties o.m. niet meer geschikt zouden zijn om de aan wezigheid van vijandelijke bommen werpers aan te tonen en daardoor tot een verouderd type van afweermidde len zouden behoren. De Zwitsers heb ben de Amerikanen van hun nieuwe vinding op de hoogte gesteld en deze laatsten maken er een diepgaande stu die van. VAN STONEHENGE, het praehistori- sche monument bij Salisbury, in Enge land, is niet zo erg veel indrukwekkends overgebleven. De 30 stenen pijlers, die een hoogte hadden van ruim 4 meter, en in een kring stonden opgesteld rond een hoefijzervormige kring van 5 ge weldige trilithen die een altaarsteen omsloten, staan nog slechts voor een klein deel overeind en de zware dek- stenen die de pijlers onderling verbonden, liggen, op een en kele uitzondering na, niet meer op hun plaats. Stonehenge is dus een ruïne van wat het eens geweest is. Lang heeft men in het on zekere verkeerd over de bete- V. kenis van dit monument. In de middeleeuwen meende men dat reuzen het monument hadden vervaardigd en de daar voor benodigde stenen uit Afrika hadden gehaald. Verder heeft men gedacht aan een graf, een Romeinse tempel, een Druï den tempel en zelfs een Egyptisch heilig dom, even zovele fantasieën die nergens op gebaseerd waren. Tot tenslotte werd ont dekt dat de bouw van het monument zoda nig was georiënteerd, dat de stralen van de opkomende zon tijdens het zomersol stitium op de altaarsteen viel. De conclu sie, dat Stonehenge dus een zonneheilig- dom was, viel toen niet moeilijk meer te trekken. Opmerkelijk is daarbij, dat de bevolking van Salisbury en omliggende plaatsen, volgens Lockyer, op de langste dag van het jaar nog steeds volksfeesten viert ter gelegenheid van de zonnewende en haar Stonehenge optrekt om daar de zon te zien opgaan, waarbij dus een bijkans 4000 jaar oude traditie wordt voortgezet Ook de leeftijd van het monument heeft uiteraard de nodige hoofdbrekens gekost. Hierover kunnen we in de loop der tijden dan ook de meest uiteenlopende schattin gen horen, variërend van 1000 tot 4000 jaar. De hoogste schatting zal wel onge veer de juiste zijn, zodat het monument uit het Nieuw-Stenen Tijdperk stamt, of ten hoogste uit de Oude Bronstijd. Ten eerste is in de omgeving allerlei materiaal uit de Steentijd aangetroffen, en boven dien was de meest nauwkeurige oriënta tie van het bouwsel gericht op het zomer solstitium van 1680 v. Chr. (zoals we de vorige keer hebben gezien). Dit jaartal klopt treffend met de nieuw ste onderzoekingen. Profes sor Pigot van de universiteit van Edinburgh heeft een, bij Stonehenge gevonden, stuk houtskool op de hoeveelheid radio-actieve koolstof onderzocht en daar bij een ouderdom van 3598 jaar vastgesteld. Aangezien de onderzoekingen in 1954 wer den ingesteld, zou het houtskool dus uit het jaar 1644 v. Chr. stammen! Nu is het uiter aard niet mogelijk de onderzoekingen zó naukeurig te verrichten dat de uitkomsten op een jaar precies kunnenworden aangege ven, en in dit geval moet dan ook rekening worden gehouden met een afwijking van ongeveer 275 jaar. Desondanks is de over eenkomst der ouderdomsbepalingen wel zeer indrukwekkend. Overigens is Stonehenge (waarvan som mige stenen afkomstig zijn uit het op 300 km. afstand gelegen bergland van Zuid- Wales) niet het enige monument van dien aard. Een minder groots aangelegd bouw werk bevindt zich ook in Crichie in Aber deenshire, en verder zijn er de Woodhen- ges, heuvels met houten palen, die we ook in ons land tegen komen. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2