Strato-visserij zou in IJmuiden een basis kunnen vinden Agenda voor Velsen Experimenten op komst op het sluiseiland Dag der grote trawlvisserij wordt groots feest A. den Doolaard sprak over reizen door Joegoslavië Havenberichten Drie nieuwe sportvelden ten westen van kamp „Rooswijk" ARKA voelt niets voor een staking Visserij-varia Zelfbediening krijgt Amerikaanse allures Nieuwe inspecteur voor Velsens politie Op f 1000.- na is de f 115.500 voor de andere velden opgebruikt „Vogelvreugd" voelt wat voor IJmuidense groep Ambtenaren bijeen 4 Op 16 en 17 Juli in Bremerhaven Met vlootparade van 200 trawlers Burgerlijke Stand Velsen Stormvogels vriendschap pelijk tegen Alkmaar „Velsen" gaat basketball spelen In de vacature-Hetterscheid „Neeltje Jacoba" in étalage aan Kennemerlaan Alleen IEV speelt Zondag Verordening voor concierge Cor Pelser gaf instructies aan tafeltennissers Ere-wedstrijd CSV-KFC Verordening op commissies voor middelbare scholen „Overleg werd eenzijdig verbroken" De wetenschap doorvorst de hogere luchtlagen Enorm sleepnet „Kennemerland" renners boekten succes Niet op het strand Wellicht levende wezens A uto met druk-cabine Direct onderzoek DONDERDAG 31 MAART 1955 DE „DAG DER grote trawlvisserij", die om de twee jaar in Duitsland en beur telings op de Elbe en de Weser wordt gehouden, belooft dit jaar in Juli wel een zeer grootse manifestatie van het Duitse visserijbedrijf te worden. Deze dag werd tot nu toe twee maal gehouden: in 1953 te Bremerhaven, in 1954 te Hamburg-Altona en ditmaal weer te Bremerhaven op Zaterdag 16 en Zondag 17 Juli. De organisator van deze „Tag des Hochseefischers" is het „Verband der Deutschen Hochseefische- reien" e.V. te Bremerhaven, dat speciaal voor deze twee dagen voor de honderden buitenlandse en Duitse gasten een passagiersschip van 12.000 ton heeft gecharterd om voor nachtlogies en plaats voor een groot gemeenschappelijk scheepsdiner te zorgen. In de Zaterdagnamiddag, wanneer alle gasten en genodigden van de Duitse visse rijhavens in Bremerhaven zijn gearriveerd wordt eerst een kerkdienst voor de op zee gebleven vissers gehouden. In de visserij havens van Bremerhaven wordt vervol gens een watersportfeest georganiseerd, waaraan de bemanningen van alle binnen- liggende trawlers deelnemen. Op deze da gen zullen de Duitse trawlers en Bre merhaven telt er in totaal 116 zoveel mogelijk binnen zijn. In de avond van de Zaterdag volgt dan aan boord van het passagiersschip de ge meenschappelijke maaltijd, waarna het traditionele „Hochseefischerball" zal be ginnen, om tot diep in de nacht voort te duren. Vlootparade De Zondagmorgen brengt een plechtige bijeenkomst in de Stadsschouwburg, waar de Duitse vissers de eretekenen uitgereikt zullen krijgen. Zondagmiddag gaat de trawlervloot van Bremerhaven naar zee voor het houden van een massale vlootparade. Passagiers schepen met gasten en inwoners van de vissersplaatsen zullen de uitstomende vloot vergezellen tot bij Helgoland. Daar zal ook de van Hamburg-Altona komende trawlervloot zich concentreren en daarna wordt door de passagiersschepen afscheid genomen van ruim 200 trawlers uit Bre merhaven, Cuxhaven en Hamburg-Alto na. Een nieuw seizoen zal voor de Duitse trawlervloot zijn begonnen. Op de Noord zee, in de verre Noord of in het Kanaal. 's Avonds wordt tot besluit van de „Tag des Hochseefischers" een vuurwerk te Bremerhaven afgestoken. Ook buitenlandse schepen Het „Verband der Deutschen Hochsee- fischereien" spreekt onder meer de wens Op het ogenblik dat op het Marktplein in IJmuiden de weekmarkt officieel werd geopend vanmorgen, heeft de heer D. Kat de winkeldeuren van zijn gloednieuwe zelfbedieningszaak aan datzelfde plein ont sloten en het publiek toegelaten in deze waarlijk grandioze „voedingswinkel". Vel- sen is hiermee een bedrijf rijk, waar de huisvrouw alles-ineens kan kopen. Want hier kan zij zich behalve kruidenierswaren en schoonmaakartikelen ook voorzien van brood, vlees en groente. En is zij vermoeid van het winkelen in deze grote zaak, dan wordt haar zelfs nog de gelegenheid gebo den een kop koffie te nuttigen. De oppervlakte van de verkoopruimte bedraagt 380 vierkante meter in totaal. Daarvan neemt de slagerij, die door gla zen deuren is afgescheiden van het levens- middelenbedrijf, tachtig m2 in beslag. In een koelvitrine van elf meter breed wordt het verse vlees uitgestald. Wat de afdeling bakkerij betreft: klein- brood, cakes, soezen, enz. worden in een electrische oven ter plaatse gebakken. In deze afdeling is ook de koffiebar te vinden. Hier wordt de koffie op Italiaanse wijze bereid en desnoods met slagroom geser veerd in kleurige kopjes. Het winkelen wordt de bezoeksters ver gemakkelijkt door uiterst handige en lich te wagentjes, waarvan sommige zijn voor zien van een baby-zitje, zodat baby prins heerlijk kan worden meegenomen naar de verschillende afdelingen. Het gebouw is voorzien van een zeer modern verwar mingssysteem waardoor voortdurend war me lucht wordt aangevoerd en gelijktijdig de verbruikte lucht wordt afgezogen. Op warme dagen zorgt dezelfde installatie voor de aanvoer van frisse lucht. GEBOREN: N. VriendHorsman, z., Vecht- straat 25, IJmuiden; K. JaspersPais, z., Boerhaavestraat 14, IJmuiden; A. M. Hand- graaf—Wigchert, d., Rijksweg 515, Santpoort; C. KoppeDoezie, d., Radarstraat 138, IJmuiden; J. G. SwiersStarken. d., Kerk- weg 20, Santpoort; P. C. A. H. Schouten Heemskerk, z., de la Reystraat 3, IJmuiden; M. Leijen—Raap, d.. Cederstraat 20, IJmui den; J. C. KoekenbierRens, d., Tromp straat 166 a, IJmuiden; T. van Haaren Struik, z., Eksterlaan 11, IJmuiden; S. Harms —van der Laar. d„ Pres. Steijnstraat 3 rd, j IJmuiden; J. Toornvlietvan Slooten, d„ Sirenestraat 26. IJmuiden. OVERLEDEN: D. Zemel, 79 j., echtgenoot van A: Bruijn, Broekbergenlaan 22, Sant poort; G. Venneker, 52 j., echtgenoot van C. Mak, 't Wuiver 5, Oudorp; A. Arisz, 75 j., weduwe van P. G. Handgraaf, Bloe- mendaalsestraatweg 80, Santpoort; J. A. Boekstal, 63 j., echtgenote van D. Keur, 3de Oosterparkstraat 158 III, Amsterdam. DONDERDAG 31 MAART IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „Zo begint het leven." ,.De tien uit de Kennemerlaan," 14.15 en 20 uur, Patronaatsgebouw: modeshow. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.3012 en 1416.30 uur. Chr. Gem. Koor „Looft den Heer," 20 uur, Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat: Concert. V.P.R.O., 20 uur, Ned. Herv. Jeugdge- bouw, Rembrandtlaan: bindingsavond. VRIJDAG 1 APRIL IJMUIDEN: Pieter Vermeulenmuseum, als Donderdag. Nutsbibliotheek, Heidestraat, geopend van 1921.30 uur. „IJmuidens Bloei", 20 uur, „Augusta", jaarvergadrmg. Thalia, 20 uur: „Muiterij op de Caine." Rex: Geen opgaaf ontvangen. VELSEN: Raadhuis, 10.3011.30 uur: spreekuur wethouder van Financiën. uit, dat buitenlandse visserij-inspectie vaartuigen en hospitaal-kerkschepen in Bremerhaven tijdens dit visserij-weekein de op bezoek zullen komen. De bekende Duitse „Meerkatze", „Fritjhjof" en de nieuwe visserijonderzoekingstrawler „An ton Dohrn" zullen in ieder geval present zijn. Zaterdag speelt Stormvogels in het sportpark „Schoonenberg" een vriend schappelijke wedstrijd tegen de prof-club „Alkmaar". Naar we vernemen gaat men in de krin gen van de RKSV „Velsen" de basketball- sport beoefenen. Naar wU vernemen is de heer v. Asbeek Brasse uit IJmuiden, voormalig commissa ris van politie te Medan (Sumatra) be noemd in de vacature ontstaan door het vertrek van de inspecteur W. H. G. Hetter- scheid naar Den Haag, waar deze een functie zal vervullen aan het ministerie van Binnenlandse Zaken. De heer van As- beek wordt inspecteur-ambtenaar derde klasse en woont reeds enige tijd in IJmui den en is 43 jaar oud. Het model van de IJmuidense redding boot „Neeltje Jacoba", dat is vervaardigd door de heer G. Jordens, Velserduinweg 23 te IJmuiden, zal van Vrijdag af worden tentoongesteld in de étalage van het Siga renmagazijn A. Werkhoven aan de Kenne merlaan. Deze zaak is gelegen op de hoek van de Kennemerlaan en de Snelliusstraat. Ook twee door de heer Jordens vervaardig de reddingssloepen zullen bij het model worden opgesteld. Wegens de internationale voetbalwed strijd Nederland-België is voor de compe titie van de clubs in Velsen-N. Zondag al leen de voetbalwedstrijd IEVConcordia op „Schoonenberg" vastgesteld. IEV speelt met: H. Alkemade; A. Leering en J. Metten; W. v. Rixel, G. v. Berne- veld en G. Dekker; H. Boot, W. Buur, J. Postema, H. Duin en A. C. Leering. Sedert 1 Maart 1946 is aan Velsens ge meentelijke handelsavondschool een con cierge verbonden. Deze functionaris is, ge rekend met ingang van 1 Januari 1954, als zodanig mede werkzaam aan de avond school voor uitgebreid lager onderwijs en de avondschool voor de middenstand. Tot op heden is echter de bezoldiging voor deze functies ongeregeld gebleven. De vaststelling daarvan dient voor zover de concierge aan de handelsavondschool betreft te geschieden met inachtneming van de door de minister van O., K. en W. vastgestelde voorwaarden. B. en W. stellen de raad voor een desbe treffende verordening vast te stellen. MARKTBERICHT 30 Maart Waspeen 2843; witlof 5175; spinazie 5357; andijvie 5055; spruiten 2069; prei 46—73; rabarber 37—86; uien 620; peen 7—19. De bekende tafel tenniskampioen uit Am sterdam, de heer Co- Pelser, heeft Dinsdag in zaal Roozendaal enige demonstratie wedstrijden gespeeld tegen leden van de Castricumse Tafel Tennis Club (CTTC). De heer Pelser gaf de jonge veelbelovende spe lers van CTTC diverse aanwijzingen die tot een verbetering van hun wedstrijdpeil on getwijfeld veel zullen bijdragen. In het kader van het 25-jarig bestaan van de Castricumse sportvereniging CSV speelt het eerste team Zondagmorgen een ere- wedstrijd tegen het Zaanse KFC. Doordat 's middags de interland wedstrijd Holland— België wordt gespeeld zal de wedstrijd om 12 uur een aanvang nemen. CSV komt in het veld met de volgende opstelling: doel: G. de Heer; achter: A. Keesman en W. Grosze Nipper; midden: H. van Diggelen, C. Boot en H. Hartog; voor: G. Riethorst. A. Kossen, H. Jacobs, D. Hoberg en H. Stolk. In Beverwijk heeft de Boekenweek wellicht nimmer zo in het middelpunt der belangstelling gestaan als dit jaar, nu enkele boekhandelaren tezamen niet minder dan drie litteraire avon den aan het publick ter keuze, hebben voor gelegd. De tweede hiervan georganiseerd door Boekhandel C. Dingier werd Dinsdag avond in de bovenzaal van het Veilinggebouw aan de Breestraat gehouden. De naam van A. den Doolaard als spreker stond voor een grote belangstelling garant. Ook ditmaal bevond de burgemeester van Beverwijk, mr. H. J. J. Schol- tens, zich onder de toehoorders. De heer C. Dingier hield vooraf een korte inleiding, waarbij hij eraan herinnerde dat de Boekenweek reeds het vierde lustrum viert en daarbij als zodanig ingeburgerd mocht worden beschouwd, dat een jaar zonder dit litteraire festijn bijna niet meer denkbaar is. Tot zijn voldoening heeft hij mogen constateren, dat ook Beverwijk „book-minded" geworden is. Hierna was de beurt aan de bekende schrij ver-journalist A. den Doolaard, die ook spre kend, over een boeiende verteltrant bleek te beschikken. Hij sprak van het land van Tito, sers verslagen was, hebben de Joegoslaven de strijd als partisanen voortgezet, met een succes dat op algemene bewondering aanspraak maakt: zij zijn de enigen geweest die hun land geheel op eigen kracht en zonder hulp van buiten heb ben bevrijd. Dat deze meedogenloze vrijheids strijd met zware offers aan goed en bloed gepaard is gegaan, behoeft geen betoog: Joego slavië had in 1945 niet minder dan i.700.000 doden te betreuren, twaalf procent van de to tale bevolking. Dit heeft de bewoners echter niet belet later met dezelfde kloekmoedigheid zelfs Moskou te trotseren. Verder gaf Den Doolaard een uitvoerig ver slag van zijn reizen, waarbij hij dikwijls ver makelijke vergelijkingen trok tussen de situaties en de bewoners daar en die van zijn vaderland. Een vergelijking, die overigens niet altijd in ons voordeel mocht uitvallen. Verder beschreef hij de imponerende schoonheid van de natuur, waardoor dit land de laatste jaren ook bij de toeristen buitengewoon in trek gekomen is. Ter illustratie van zijn causerie had de schrijver een grote collectie lantaarnplaatjes meegebracht, waarvan de meeste in fraaie kleuren. Velen dat hem door zijn zeven reizen en langdurig j van zijn toehoorders schaften zich ter herinne- verblijf bijzonder lief geworden is, zodat hij te ring aan deze avond tijdens de pauze een zijner kennen gaf dit Joegoslavië bij voorkeur als zijn tweede vaderland te beschouwen. Vooral om de houding van de bevolking, waarvan de meest in het oog lopende karaktertrek bestaat uit het feit, dat zij denken en handelen met het hart en niet volgens het verstand. Het is een stoer en dapper volk, dat ook tijdens de tweede wereldoorlog waarlijk onversaagd is geweest. Immers, toen dit leger eveneens door de Duit- Woensdag 30 Maart kwamen de haven van IJmuiden binnen: Keyle Queen van Swansea. Santa Ursula van Bremen. Trauma v. Stock holm. Crusaa van Le Havre. Rema van Ham burg. Delft van Rotterdam. Goote van Ham burg. Roepat van Londen. Stad Leiden var. Antwerpen. Dieter Waltraud van Hamburg. Skara van Londen. Lady Gonan van Londen. Schie van Antwerpen. John E Hyde van Gothenburg. Cibelle van Le Havre. Mutter- segen van Helsingborg. Adonis van George town. Phrontis van Liverpool. Vertrokken zijn: Elisabeth Berger naar Santo Domingo. Simplon naar Gent. Antje Jansen naar Stockholm. Ponza naar Rotter dam. Tartu naar Lübeck. Marwit naar Lon den. Hortnes naar Bremerhafen. Hampsö n. Grimsby. Saronno naar Norfolk. Antha naar Surte. Ida Pieter naar Milfordhaven. Glen- gula naar Rotterdam. IJstroom naar Bristol. Trito naar Rotterdam. Plato naar Rotterdam. Phidias naar Rotterdam. IJsel naar Rotter dam. Peperkust naar Hamburg. Bij de zeventiende suppletoire begroting voor 1954 werd het Velsense college van B. en W., op grond van het besluit van de raad van 7 September 1948, genomen op het voorstel van B. en W., vervat in ge meenteblad no. 146 van dat jaar, een erediet van 115.500,verleend voor de aanleg van sportvelden aan de Grote Hout- of Koningsweg te Velsen-Noord. Van dit erediet is thans nog beschikbaar een bedrag van 1000.welk bedrag on voldoende blijkt te zijn om de twee bijvel- den van dit sportcomplex te voorzien van een deugdelijke afrastering vervaardigd van ijzeren palen met gasbuisliggers, waar aan harmonicagaas bevestigd wordt. De kosten hiervan worden geraamd op 8900. De in hotel „Parkzicht" gehouden jaar vergadering van de volièrevereniging „Vo gelvreugd" leverde behalve de normale balans over de bezittingen en het verloop der vereniging (batig saldo 236.99, kapi taal 1085,61 en 108 leden) enkele inte ressante besprekingen op, die de voorzit ter tot de volgende mededeling bracht: „Wanneer blijkt, dat de ruim 35 IJmuiden se leden voldoende animo kunnen opbren gen om een eigen IJmuidense afdelirrg te stichten, dan is het bestuur bereid hieraan mee te werken". Deze uiting was het ge volg van enige besprékingen, die vooraf plaats hadden, want men was het er over eens, dat IJmuiden ook recht had op een vergadering in deze plaats, hoewel in het voorbije jaar gebleken was, dat de belang stelling op een Beverwijkse vergadering groter was dan tijdens een IJmuidense. Vele plannen stonden overigens op sta pel, zoals het vormen van cursussen voor het wekken van wat meer bekendheid met vogels; de aankoop van enkele mooie vo gels voor de vereniging en ook zal er ge tracht worden met de gemeentebesturen tot overeenkomst te geraken over de aan leg en het onderhoud van volières in par ken. Een spaarsysteem voor het gezamen lijke bezoek aan een dierenpark en het stichten van een propagandacommissie staat eveneens op het verlanglijstje. De aftredende bestuursleden de heren P. Nan, J. Sikkens, A. Schellevis en E. Demmers werden herkozen, terwijl voor de heer A. Kee (niet herkiesbaar) en de overleden heer C. v. Ginneken de heren J. van Voorbergen te IJmuiden en J. Tim mer te Velsen-Noord werden gekozen. De Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. heeft B. en W. voorts toestemming verzocht om, ten be hoeve van het bedrijfsvoetbal, ten Westen van het kamp Rooswijk en in de onmid dellijke omgeving van het bovenvermelde sportcomplex, een tweetal voetbalvelden te mogen aanleggen, ter vervanging van de niet meer voor de Kennemer Staten c.q. de Commissie voor Bedrijfsontspanning ter beschikking staande terreinen aan de Wes terhoutweg. Aan de toestemming heef*, het gemeente bestuur, in verband met re bemoeiingen, welke ook de gemeente rret het bedrijfs voetbal heeft, de voorwaarde verbonden, dat niet twee, maar drie terreinen worden aangelegd, waarvan één voor en op kosten van de gemeente. De kosten van aanleg van dit bezaaid sportveld worden geraamd op 5.000, B. en W. stellen de raad voor, voor de bovenomschreven doeleinden een erediet te verlenen van 7900 en 5000 is 12.900, en daartoe te nemen het besluit tot wijzi ging van de gemeentebegroting, dienstjaar 1955, dat in ontwerp bij de stukken is ge voegd. boeken aan, die door de schrijver telkens bereid willig werden gesigneerd. Contactavond van „De Kennemers'* De supportersvereniging „Rood Zwart" heeft Woensdag in samenwerking met de voetbalvereniging „De Kennemers" een con tactavond gehouden in het clubhuis café Wilkes. De voorzitter van de supportersvereniging de heer K. Prent verheugde zich in het grote aantal bezoekers dat hij kon welkom heten en hij hoopte dat de onderlinge band door bijeenkomsten nog meer verstevigd zou wor den. Hij deelde mede dat in de volgende maand de laatste contactavond van dit sei zoen gehouden zal worden. Op gezellige wijze werd de avond door gebracht met kienen en klaverjassen. De dames waren goed op dreef en voerden veelal de boventoon. Enige uitslagen zijn: Kienen: 1. mevrouw Wilkes 650 pnt.; 2. S. Kops 620 pnt. Klaver jassen: 1, J, Landweer 4934 pnt.; 2. mevrouw Adelaar 4621 pnt.; 3. J. v. Dorp 4468 pnt. Hier zijn ze dan, acht van de zeventig tot tachtig meisjes, die van 14 tot 24 April Haarlem een fleurig aanschijn zullen geven. Getweeën wandelen ze dan door de stad om ons allen met een bloem te tooien. Haar kleding is uniform: een witte blouse en rode klokrok, bestikt met kleine tulpjes. Haar lach zal niet uniform zijn, hopen we, al zal dat ook voor een goed deel afhangen van het weer Nadat de voorzitter, de heer C. P. Bos- sers, de zeer druk bezochte jaarvergade ring van de R.K. Ambtenarenbond af deling Beverwijk gisteravond in zaal Tim mer met gebed geopend had en het hoofd bestuurslid de heer Th. Loerakker, met het bestuur van de afdeling Velsen en enige leden welkom had geheten, heeft de ARKA de gebruikelijke jaarstukken be handeld. De heer Th. Loerakker heeft na het huishoudelijke gedeelte de huidige proble matiek rond de ambtenaren-beloningen behandeld. Hij wilde allereerst vaststellen, dat het hoofdbestuur van de ARKA zich volkomen distanciëert van stakings- of langzaam-aan-acties. „Wij ambtenaren moeten blijven werken voor het algemeen welzijn, al is dit dan ook op een schrale bodem. Het hoofdbestuur zal er echter spreker het eerste deel van zijn rede. naar blijven streven, met alle haar hiertoe ten dienste staande middelen, om tot een betere salariëring te geraken", aldus de hoofdbestuurder. Met cijfers toonde spreker vervolgens aan, hoe de ARKA zich deze verbetering had voorgesteld en hoe dit in een zeer gefundeerd rapport aan de regering was voorgelegd. Het overleg dat in October 1954 was begonnen, is echter door de uit spraak van de minister van Binnenlandse Zaken afgebroken, hoe anders luidend enkele berichten ook mogen zijn. Minister Beel heeft de eerste ronde gewonnen, doch het gevolg van de houding van de regering is dat deze kwestie nu in het politieke vlak is terecht gekomen. Dit is echter nooit de bedoeling van het hoofdbestuur van de ARKA geweest, doch nu het over leg eenzijdig is afgebroken, bleef er geen andere uitweg meer over om tot een betere regeling te komen, aldus besloot HET ONDERZOEK van de hoogste luchtlagen onzer dampkring heeft de afgelopen jaren een schat aan materiaal opgeleverd, waarbij de mogelijkheden om de strato sfeer, de ionosfeer en zelfs de daar boven liggende ijle lagen te bereiken met raketten die zeer gevoelige meetinstrumenten meenamen, uiteraard een belangrijke rol hebben gespeeld. Recente onderzoekingen in Amerika hebben de vraag doen rijzen, of in de hogere luchtlagen wellicht leven aanwezig zou zijn in de vorm van rondzwevende deeltjes protoplasma, sporen van reeds lang op de aardbodem verdwenen planten- zaden en wellicht ook grotere levensresten, die hetzij van de aarde, hetzij van meteo rieten van vreemde hemellichamen afkomstig zijn. Men meende onlangs deze vraag bevestigend te kunnen beantwoorden, nadat sterke radio-sondes, die aan plastic ballons van het observatorium op de Mount Wilson waren losgelaten bepaalde hoog frequente stralen hadden geregistreerd. Deze stralingen konden in zoverre worden thuisgebracht, dat zij als niet afkomstig werden gekarakteriseerd uit kosmische bronnen, waarvan de straling reeds lang meetbaar is gebleken, noch van radio actieve deeltjes in de hogere luchtlagen. De Amerikaanse onderzoekers hebben contact opgenomen met de Engelse, Noorse en Nederlandse onderzoekers, waarbij men rekenen kon op de volledige steun van zo wel de Leidse sterrenwacht als de stra- tologen van het KNMI in De Bilt. Uit dit contact is, zo vernemen wij thans, een plan ontstaan tot een experiment met een zeer fijnmazig nylon-net dat voortgesleept zal worden door twee vliegtuigen en waarbij de hoogste luchtlagen „afgevist" zullen worden naar levende stof of zo mogelijk deeltjes andere kosmische stof, waaruit de wordingsgeschiedenis van het zonnestelsel voor een deel zou kunnen worden gerecon strueerd. Aangezien deze revolutionnaire toepas sing van visserijmethodes men zou dit In de raadsvergadering van 26 Augustus I spanvisserij" kunnen noemen, al gaat de 1947 besloot de Velsense raad over te gaan vergelijking niet verder op dan tot het ge- de instelling van een commissie van tweeën voortrekken van het net tot toezicht op de gemeentelijke huishoud school. Bij de instelling van deze commissie werd uitgegaan van de gedachte, dat alle politieke en godsdienstige stromingen uit de burgerij daarin vertegenwoordigd dien den te zijn. Het aantal leden werd bepaald op zeven. Een regeling voor de aftreding der leden, de bevoegdheden, de werkwijze der commissie enz. werd echter niet ge troffen. B. en W. achten het gewenst, dat hierin alsnog wordt voorzien, en stellen de raad voor, daartoe vast te stellen een ver ordening. De „Kennemerland"-renner Koen Nies ten eindigde in de ronde van Valkenswaard voor nieuwelingen op de vijfde plaats. Toon Beentjes reed mee in de door de Amster damse rennersclub „Ulysses" georganiseer de wielerwedstrijd en bezette de achtste plaats. grote deskundigheid vereist zowel op vis- serijgebied als op aeronautisch terrein, heeft de wetenschappelijke staf, welke het experiment heeft voorbereid zowel contact opgenomen met de Marineluchtvaartdienst, de KLM als de leiding van het Centraal Visserijlaboratorium, dat in IJmuiden zijn afbouw nadert. De eerste proef zal dan ook in IJmuiden genomen worden en wel op het Sluiseiland. Na ettelijke proeven in de windtunnel van het Rijksluchtvaartlaboratorium in Amsterdam werd bewezen, dat een nylon- net de supersonische snelheden, waarmee gevist zal moeten worden, het best weer staat, wanneer dit net een dubbele bevei liging krijgt en opgehangen wordt aan de staart der voorttrekkende vliegtuigen met speciale stalen veren. Naar het beproefde model werd een groot net vervaardigd, waarin de ervaringen zo wel van de Directie der Visserijen als van het Proefstation in Utrecht als van een der grootste Nederlandse nettenfabrieken ver werkt werden. Het ligt in de bedoeling dit net, dat de vórm heeft van een reusachtige trawl, mor gen, Vrijdag voor het eerst door de strato sfeer te slepen. De kuil en de vlerken van het weefsel zijn reeds in IJmuiden aange komen, de lijnen arriveren hoogstwaar schijnlijk vandaag, omdat hier nog de laat ste trekproeven op de trekbank mee ge nomen zijn. De moeilijkheid was het net tot een hoogte van ongeveer 9.000 meter te brengen, maar dit zal geschieden met be hulp van twee Sikorski-helicoptères, waar na twee Thunderjet-straaljagers met be hulp van een lange lijn met aan het einde een haak het net zullen overnemen. Men heeft aanvankelijk een stille plek op het strand tussen Duin en Kruidberg en Bloemendaal-bad willen gebruiken voor het laten opstijgen van de beide helicop- tères, maar aangezien het strand alleen bij vloed breed genoeg is, om de beide lijnen zover te spreiden, dat de „stratotrawl" zo als het net in wetenschappelijke kringen wordt genoemd, reeds gespreid de lucht in gaat, moest men van dit plan afzien. Daar bij werd, zo deelde men ons mede, het be zwaar van een al te grote publieke be langstelling voorzien, maar tenslotte viel het oog op het Sluiseiland tussen Zuider en Middensluis, dat in de loop van Vrijdag ochtend afgezet zal worden een half uur voor de helicoptères arriveren tot een half uur nadat de vliegtuigen terug zijn. Velsens gemeentepolitie zal daartoe van morgenochtend half negen tot ongeveer half twaalf zowel de rolbrug over de kleine sluis als de deuren van de middensluis af zetten voor alle verkeer, zodat men drin gend wordt aangeraden gebruik te maken van het overzetveer van Donkersloot of de ponten. In het Amstelhótel hadden wij een kort onderhoud met prof. George Tickles, ad junct-directeur van het observatorium van de Mount Wilson, die voor deze proef naar Nederland is gekomen. Hij vertelde ons, dat het spreiden van het omvangrijke net met behulp van afgeplatte blazen zal ge schieden, die elk een diameter van 10,75 meter hebben en die juist genoeg weer stand in de ijle luchtlagen van de strato- sieer zullen hebben, om de twee lijnen van het net uiteen te houden en daarbij toch de Thunderjets niet te zeer zullen belemmeren in hun snelheid. Hij nam aan dat men niet geheel de supersonische snelheden zal be reiken, maar een 950 kilometer per uur zouden de vliegtuigen naar zijn mening wel kunnen halen. Deze geleerde,, die onlangs een veelbe sproken verhandeling publiceerde onder de titel „Does the stratosphere live?" (Leeft de stratosfeer) nam aan, dat het net reeds na deze eerste vlucht bepaalde vangsten zal tonen, die voor de wetenschap van onschatbare waarde zijn. Hij wilde zelfs zo ver gaan, dat hij in de hogere luchtlagen van onze dampkring kleine levende wezens veronderstelde, waarvan wellicht enige in het sleepnet terecht zullen komen. Om deze vangsten veilig te kunnen vervoeren, is er een vrachtauto met drukcabine op het Sluisplein aanwezig. Na afloop van de proef zullen de beide Sikorski's het net weer van de straaljagers overnemen, die zullen terugvliegen naar hun basis. Het net zal op het Sluiseiland op zijn inhoud worden onderzocht. Het is niet onmogelijk, dat indien deze eerste proef slaagt, IJmuiden als basis voor deze weten schappelijke „strato-visserij" ook in de toe komst gebruikt zal worden. Prijzen van Woensdag. Heilbot 3,30— 2,30; gr. tong 2,80—2,70; grm. tong 2,82—2.64; kim. tong 3,05—2.80; kl. tong I 3,20—2,90; kl. tong II 3,05—2,80; tarbot I 3,30—2,60, per kg. Tarbot II 138—126; tarbot IV 10S; tong schar 74; kl. tongschar 51—47; schartong 5745; gr. schol 40; grm. schol 51; kim. schol 65—40; kl. schol I 47—37; kl. schol II 42—18; schar 40—21; bot 25—18; v. haring 23—19; makreel 28—20; gr. schelvis 55—31; grm. schelvis 4634; kim. schelvis 41—32; kl. schelvis I 38—32; kl. schelvis II 27—17; wij ting 26—13; gr. gul 55-^16: midd. gul 47—37; kl. gul 34—20; kl. leng 38; ham 118—86; kl. wolf 42—34; poontjes 26—10; lommen 34—27; kl. koolvis zw. 24—12,50; kl. koolvis wit 34—27, per 50 kg. Gr. kabeljauw 248—106; gr. koolvis zw. 61—47; gr. koolvis wit 7467; gr. leng 82—68; gr. wolf 85—78, per 125 kg. Aanvoer van Woensdag. 47 kisten tong en tarbot, 18 kisten heilbot, 27 kisten tong schar en schartong, 640 kisten schol, 90 kis ten schar, 35 kisten bot, 410 kisten haring, 980 kisten makreel, 1180 kisten schelvis, 550 kisten wijting, 390 kisten kabeljauw en gul, 72 kisten leng, 3 kisten ham, 68 kisten wolf, 60 kisten poon, 885 kisten koolvis, 25 kisten diversen. Totaal 5480 kisten.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6