Het merkwaardig ontstaan van de Haarlemmermeerbodem Bemaling, hoe nodig ook, bevordert verzilting van de bodem Agenda voor Haarlem Het Christen zijn in de Nederlandse samenleving Opmerkelijke studie over wadvlakte, die vruchtbaar landbouwgebied werd De zeespiegel rees Bordenwasser sloeg zijn collega dood Brak water in de sloten van de „Rotboek" bij Zwanenburg Russische hoedenmode DONDERDAG 31 MAART 1955 i Wat de eeuwen achterlieten Kleiber wil ook niet in West-Berlijn dirigeren Praag verlaagt prijzen, verhoogt enkele lonen Wat de mens er van maakte Japan wil geen atoombom- dépot worden Crocustocht in Heiloo Ontwerp herderlijk schrijven van de Generale Synode Kerk en cultuur Kerk en Staat Kerk en maatschappij Examens TOEN IETS MEER dan een eeuw geleden, de golven van het Haarlemmermeer een bedreiging gingen vormen voor Amsterdam was dit voldoende aanleiding om door middel van drooglegging de oorzaak van deze bedreiging weg te nemen. Tegelijkertijd met de drooglegging schiep men echter een Haarlemmermeer bodem waaruit eerste klas landbouwgronden zouden groeien, waarover belang rijke hoofd verkeerswegen konden worden aangelegd en waarin later onze natio nale wereldluchthaven Schiphol een plaats zou vinden. Reeds lang was echter bekend dat in „de Meer" niet alleen maar eerste klas gronden voorkomen, maar van enig begrip hoe de goede en de minder goede gronden voorkomen, laat staan over de wordingsgeschiedenis, daar bestonden slechts vage voorstellingen van. Aan de Landbouwhogeschool te Wageningen is dezer dagen van de hand van dr. ir. Haans een belangwekkende studie over de bodem van de Haarlem mermeer verschenen en in de volgende artikelen zal het een en ander aan deze verhandeling ontleend worden. De jongste geologische geschiedenis van West-Nederland dat is die laatste zeven duizend jaar staat in het teken van de voortdurende stijging van de zeespiegel ten opzichte van het land. Moderne onderzoe kingen geven voor 5200 jaar vóór het begin van onze jaartelling een zeestand van 14.50 meter beneden N.A.P. Van dat tijdstip af moet de zee gedurende nog ongeveer dui zend jaar snel zijn gestegen tot een niveau van ongeveer 5 meter N.A.P. bereikt was, waarna de stijging veel langzamer zou ver lopen. In deze tijd drong mèt deze relatieve stijging van het zeeniveau de zee steeds verder ons land binnen, en de zanden en kleien, die door de zee over ons land wer den afgezet, kunnen we tot aan de lijn Couda-Vinkeveen-Muiden terug vinden. Met de verandering in de snelheid van zeespiegelrijzing wordt nu omstreeks 4000 voor Christus een strandwal, te weten de zandrug waarop Warmond en Haarlem zijn gelegen, gevormd. Deze strandwal vormde nog niet een aaneen gesloten barrière, zoals we dat van onze tegenwoordige duinen kennen, maar een slechts enkele meters hoge zandrug met openingen, waardoor de zee nog toegang had tot het er achter ge legen strandmeer. De voet van deze strand wal komt in het Westelijk deel van de Haarlemmermeer bij de Ringvaart tussen de Kruisweg en de Bennebroekerdwarsweg aan de oppervlakte. Bezinking achter strandwal Met de vorming van deze strandwal zijn de omstandigheden, waaronder het zee water in deze gebieden kwam, veel rustiger geworden met het gevolg, dat van nu af aan ook de fijne slibdeeltjes uit het zeewater tot bezinking konden komen. Werd dus in de voorafgaande periode van de snelle zee spiegelstijging en de vrije toegang van de zee hoofdzakelijk zand en kleiig zand af gezet, na de gedeeltelijke afsluiting door de strandwal werd er voornamelijk klei en zandige klei door het periodiek binnen dringende zeewater achtergelaten. In het gebied van de Haarlemmermeer wordt de bovenste meter van het bodem profiel gevormd door de afzettingen achter de strandwal en de verschillen, die in de Haarlemmermeergronden voorkomen, ver klaart dr. Haans dan ook door verschillen in het opslibbingsproces van deze wad vlakte. In deze tijd stond de zeespiegel 4 k 41/2 meter beneden NAP. De jongste klei- afzetingen in he gebied van de Haarlem mermeer worden thans gedateerd op 2300 jaar vóór het begin van onze jaartelling. De opslibbing van het strandmeer is ech ter niet een continu proces geweest. Dr. Haans kan in de Haarlemmermeer op grond ADVERTENTIE MODERNE BINNENHUISKUNST -V. 't'.'V '.'VT -V V v - y f Modelwoning in een Bouwkas-huis Fr. Zwaanstraat 24 Zandvoort H a 1 te jto*tverloren '5 1 DONDERDAG 31 MAART Zuiderkapel: ds. J. Visser, 8 uur. Wester- houtpark 1 A: O. R. G.-centrum; voordracht met lichtbeelden over Jeroen Bosch, 8 uur. Brinkmann: Openbare voordrachtavond van Het Rozekruisers Genootschap, 8 uur Palace: „Désirée", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Moordende bescherming", 18 jaar, 8 uur. Lido: „Wij zoeken millionnairs", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Les enfants du Para dis", 18 jaar, 8 uur. Luxor: „De woestijn leeft", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Odyssee", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Anna", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 1 April Stadsschouwburg: „Lessen in laster", Ne derlandse Comedie, 8 uur. Concertgebouw: Noordhollands Philharmonisch Orkest, m. m. v. de pianist Daniël Wayenberg, 8 uur. Frans Hals: „Saskatchewan", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het huis onder verdenking", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en, 9.15 uur. Roxy: „De Saint neemt vacantie", 14 jaar, 2.30 uur; „Duivels-vallei", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Because you 're mine", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Maggie", alle leeft., 2.15, t en 9.15 uur. Luxor: „De woestijn leeft", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Odyssee", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. van de gegevens van enkele tientallen dui zenden ondiepe boringen een geschiedenis in drie phasen vaststellen. „Hoofddorp-afzettingen" Bij de eerste faze werden de „Hoofd dorpafzettingen" gevormd, stroken van zandige en kleiige platen in het centrale deel van de polder. Deze afzettingen, die in een eb- en vloedsysteem liggen, zijn op ongeveer dezelfde plaats, waar later de Cruquius de Meer zou helpen leegmalen, binnen het gebied van de huidige polder gebracht. De bovengenoemde zanden van de voet van de strandwal rekent dr. Haans eveneens nog tot deze eerste phase. Dan volgt een korte periode waarin de zee geen toegang tot het wadgebied heeft. »OOOCOCÖCOOOCOOOOOOOOOOOCOCOC»X)OOOOOOOOOCOOCa: De „Hoofddorpafzettingen" geraken be groeid en, wat vooral voor het latere land bouwkundig gebruik van belang is, er treedt ontkalking van de genoemde afzet tingen op. Oude zeeklei Spoedig echter weet de zee wederom door openingen in de strandwal door te dringen, nu niet alleen meer langs de Cruquius, maar ook uit het Noorden en Zuiden komt met slib beladen zeewater ons gebied bin nen. Door de bezinking van veel slib wordt in deze tweede en belangrijkste phase in de opslibbing het gehele gebied, inclusief het grootste deel van de Hoofddorpgronden met normale oude zeeklei opgehoogd, ter wijl door het weliswaar niet snel stromen de water een deel van de „Hoofddorp- gronden" worden meegenomen om elders weer kalkrijk te worden afgezet. Aan het einde van deze „oude zeeklei"-vorming wordt nu de strandwal gevormd waarop Hillegom, Lisse en Sassenheim zijn ge bouwd en waarop zich later de voornaamste centra van bloembollencultuur zouden ves tigen. „Beinsdorpgronden" Tenslotte vindt nog tijdens een derde en laatste faze de afzetting van de Beinsdorp gronden plaats, die in het Zuid-Westelijk poldergebied tussen Venneper en Lisser dwarsweg voorkomen, en die zijn bezonken uit een zeewaterstroom, die door een ope- =0 pUwJe grovxjlen 2* pkrtsg Ou «tg ei I |»kas« Bel v*s d«rp- Stra.»tel wal str<xwcj w4 L 6 (tAa.se X9 pita. se De drie fazen, waarin de Haarlemmermeer bodem zich heeft gevormd in beeld gebracht. ning in de binnenste strandwal tussen Lisse en Hillegom het poldergebied bereikt heeft. De banen van waaruit deze Beinsdorp- kleien zijn afgezet zijn thans nog als dertig tot vijftig meter brede ruggen in het terrein te herkennen. Daarna sluit de kust zich, de strandwal- len worden niet meer doorbroken, en op de wadvlakte kan zich nu, in een steeds ver zoetend milieu, een vegetatie ontwikkelen, en terwijl de zeespiegel nog voortdurend, zij het langzaam, stijgt, vormt zich op het complex oude zeekleigronden een tot vier meter dik veendek, dat echter niet de ge hele oppervlakte van de huidige Haarlem mermeerpolder zal bedekken. Kleine, niet dicht gegroeide meertjes zouden later, in historische tijd, uitgroeien tot de drie be kende meren waaruit door oeverafslag het Haarlemmermeer zou ontstaan. De geschiedenis van de bodem van deze polder is allerminst eenvoudig en tenge volge van de zeer wisselende omstandig heden waaronder, zowel naar tijd als naar plaats de gronden van de Haarlemmer meerpolder zijn gevormd, is ook de ge bruikswaarde alhoewel dooreen genomen goed, plaatselijk zeer verschillend. De bekende dirigent Erich Kleiber die zijn positie van directeur der Oost-Berlijnse Opera opgaf omdat „de communisten voort durend trachten cultuur met politiek te vermengen" heeft volgens United Press op soortgelijke gronden geweigerd in West- Berlijn te dirigeren. Kleiber verklaarde tegenover een dele gatie van de West-Berlijnse gemeenteraad, dat hij zijn dirigeerstok niet ter hand zou nemen zolang de West-Berlijnse functio narissen, die verantwoordelijk zijn voor het cultureel beleid in deze stad, werkzaam blijven. „Toen ik trachtte een brug van muziek te bouwen tussen Oost en West, waren deze lieden chauvinistisch en klein geestig. Zij toonden zich vijandig tegenover iedere vorm van betere verstandhouding", aldus Kleiber. Men gelooft, dat Kleibers weigering voortspruit uit het feit, dat eerder in dit jaar zangers van de West-Berlijnse opera, die aangelok werden door hoge salarissen, welke hun door de Oost-Berlijnse Opera werden aangeboden, ontslagen werden. In zijn verklaring zei Kleiber verder nog. dat men niet moest trachten uit mijn houding politieke munt te slaan. Evenals vroeger zal ik mij door niemand laten vertellen, waar ik wel en waar ik niet moet dirigeren," zo besloot hij. Woensdagavond heeft Radio-Praag be kend gemaakt, dat met ingang van 1 April de prijzen voor een groot aantal artikelen in de Tsjechische staatswinkels verlaagd zullen worden, terwijl tegelijkertijd de sa larissen voor onderwijskrachten, doktoren en voormannen verhoogd zullen worden. Dit is de vierde prijsverlaging van deze aard sinds Mei 1953, toen de regering een drastische monetaire revaluatie doorvoer de, waarbij de particuliere spaartegoeden weggevaagd werden, hetgeen destijds gro te onrust in het land veroorzaakte Deze bekendmaking volgt op een geza menlijke vergadering van de Tsjechische regering en het centraal comité van de communistische partij, welke Dinsdag in Praag plaats vond. In de afwaskeuken van het Victoria- hótel aan het Damrak in de hoofdstad ont stond Woensdagmorgen tussen de 41-jarige bordenwasser L. V. en zijn 42-jarige colle ga A. V. S. een ruziek over het tempo waar in gewerkt werd. De twist liep zo hoog, dat S. een deksel van een grote hótelpan greep en daarmede zijn collega een slag op het hoofd gaf. Het slachtoffer werd naar het binnengasthuis overgebracht. Korte tijd later is hij overleden. De höteldirectie ontsloeg S. op staande voet en stuurde de man het hótel uit, zo dat de politie naar hem moest gaan zoeken. Later op de dag is hij gearresteerd en in het politiebureau Warmoesstraat opgeslo ten. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 WOLLEN JUMPERS - VESTEN In de genoemde eeuwen speelde de activiteit van de mens in de geschiedenis van de bodem van de Haarlemmermeer nog geen rol. Met het toenemen van de oeverafslag, vooral na 1250, breidden de oorspronkelijke veenmeertjes zich uit tot een Haarlemmermeer, waarvan de gol ven een toenemende bedreiging voor de hoofdstad gingen vormen. Het motief van de drooglegging was dus niet het winnen van goede landbouwgrond. In de eenmaal drooggevallen polder had men zich er dan ook lang niet zo op toege spitst om, zoals nu in de IJselmeer- polders gebeurt, er uit te halen wat er in zit. De eerste tientallen jaren na de drooglegging waren de economische en sociale omstandigheden zelfs zeer on gunstig en het kwam zelfs voor, dat naar dit nieuwe gebied geëmigreerde boeren hun bedrijven wederom opgaven om el ders hun geluk te gaan beproeven. Een van de voornaamste oorzaken van deze ongunstige situatie was, dat men de grondwaterstand nog maar weinig in de hand had. Zo vermeldt dr. Haans in zijn verhandeling, dat in Januari 1857 bijna de helft van de oppervlakte van de polder drassig of met water bedekt was. Met de betere waterbeheersing en met de verbete ring van de gronden door bekalking is ech ter de landbouwkundige waarde zeer ge stegen. Was in 1859 nog 59% van de polder grasland, thans bedraagt dit areaal nog slechts 6 4 7%. Waterpeil De ligging van het maaiveld in de polder is 4 a 4.50 meter onder NAP maar nog in drukwekkender is, dat het waterpeil thans op gemiddeld 6 meter onder NAP wordt gehouden. Toch is deze stand voor een groot aantal landbouwbedrijven nog niet laag ge noeg zodat één vijfde deel van de polder er door middel van een onderbemaling een eigen, lager, peil op na houdt. Bedrijven, die op de oude zeezandgronden ten Zuiden van de Cruquius en op de veen gronden langs de rand van de polder lig gen wensen echter een hoger grondwater peil, dan dat door de polder wordt aange houden. Daartoe wordt er hier vanuit de Ringvaart door middel van inlaatduikers juist weer water ingelaten. Tot zover zou men zeggen heeft de mens de natuur aardig in de hand. Om in een waterrijk land een bepaald gebied diep te gaan bemalen komen ook de schaduw zijden om de hoek kijken en dan doelen wij hier in de eerste plaats op de kwel, dat is de stroming van het grondwater van een gebied met hogere naar een gebied met lagere grondwaterstand. Door de zanden en kleien in de ondergrond stroomt dus water uit de omgeving naar de polder toe. Deze stromingen vinden echter niet alleen langs de oppervlakte plaats maar ook langs stroombanen op grotere diepte. Men moet zich hierbij geen spuitende bronnen voor stellen, want de diepe ontwatering met slo ten en drainbuizen vangt als het ware deze stroming naar de oppervlakte al op. Kwelling Zolang dit kwelwater zoet is zijn de ge volgen nog niet zo ernstig, maar aangezien West-Nederland uit een oogpunt van water gezien slechts een laagje zoet op een zee van zout water is komt er met de diepere kwelwaterstroom veel zout water mee naar boven. En zo bevordert dus de bemaling van de Haarlemmermeerpolder, evenzeer als die van alle andere lage gebieden, de verzil ting van het Westen van ons land. Uit het zoutgehalte van het door de Lijnden en Leeghwater uitgeslagen water heeft men zo berekend, dat er in de Haarlemmermeer- polder 55.000 ton chloor per jaar wordt aan gevoerd! Het overgrote deel hiervan komt met het kwelwater mee. De hoeveelheid kwelwater per jaar bedraagt ongeveer een vierde van de totale hoeveelheid neerslag in dit gebied. Van de totale hoeveelheid water, die in de vorm van regen, kwel, lekwater, opzette lijk ingelaten water en dergelijke de polder binnenkomst behoeft slechts de helft door de gemalen te worden uitgepompt om de waterbalans in evenwicht te houden; de an dere helft verdwijnt direct door verdam ping in de atmosfeer. Niet overal kan de zoute kwel echter door cultuurtechnische maatregelen wor den opgevangen. In een smalle strook langs de Ringdijk tussen Halfweg (Zwanenburg) en het Liede komen landbouwkundig ge zien de slechtste gronden van de poldei voor, en dat de kwalificatie niet alleen on gunstig is maar bij de praktijk ook als zeer slecht bekend staat moge blijken uit de naam Rothoek voor dit gedeelte van de pol der. Het water in de sloten smaakt hier brak, plaatselijk zelfs zout, er groeien zout- minnende planten zoals zeeaster, en het vee mijdt de echte kwelplaatsen. Aangepast bodemgebruik Het bodemgebruik heeft zich aange past aan de bodemgesteldheid. Waar de bodem uit veen bestaat wordt het land in gras gehouden. Het oude zeezand, in het Westen van de polder, is voor de akker bouw niet geschikt daar spoedig verdroging optreedt. Men vindt hier grasland of ge mengd bedrijf terwijl hier tuinbouw in de vorm van bloembollencultuur bedreven wordt. Ook de waardering voor de kleigronden loopt echter sterk uiteen. Een geheel kalk rijk profiel wordt het meest gewaardeerd. De kalkrijke oude zeekleigronden, die ont staan zijn in de tweede phase van de op slibbing worden zeer goed geacht. Zij be slaan het grootste deel van de polder. Het is te betreuren, dat Schiphol hier met een oppervlakte van rond 600 hectaren juist ge heel op deze zeer goede landbouwgronden moest worden aangelegd. De Beinsdorpgronden, afgezet in de derde phase behoren tot de beste gronden van dit gebied, terwijl de oudere Hoofddorpgron den het minst gunstig beoordeeld worden. Zo heeft de Haarlemmermeerpolder de naam een bonte polder te zün. Grote akker- bouwbedrUven van 20 a 60 hectaren be heersen het beeld. Op de veengronden langs de rand en op de zandgronden bij de Cru quius wordt echter naast weide- ook tuin bouw bedreven en hier zien we hoe de aard van de tuinbouw bepaald werd door die in de omringende gebieden: aan de Westzijde is bollenteelt, aan de Oostzijde vanuit Aals meer bloemencultuur met rozen en anjer- teelt, terwijl in het Noorden bij Badhoeve- dorp en de Lijnden groententeelt, afkom stig van het tuinbouwgebied rondom Sloten, de polder is binnengedrongen. De studie van dr. Haans vormt met de bodem van de Haarlemmermeer als cen traal punt een boekwerk, dat in de aller eerste plaats voor de bewoners maar ook voor allen, die beang stellen in het typisch Nederlandse poldergebied, de droogmakerij, het lezen waard is. DR. J. D. DE JONG TOKIO (United Press) Itsjiro Hato- jama, de premier van Japan, heeft Woens dag verklaard dat Japan niet zonder zijn voorkennis zal worden gebruikt als op slagplaats voor Amerikaanse atoombom men en waterstofbommen. Hij deelde dit mede in een' vergadering van de begro tingscommissie van de Senaat. Hij voeg de er aan toe dat volgens hem de Verenig de Staten geen plannen in die richting hebben. Op Maandag Tweede Paasdag, 11 April, houdt de propaganda-commissie West- Friesland in Heiloo crocustochten over af standen van tien, vijftien en vijfentwintig kilometer. Er wordt gestart van het St. Willibrordusziekenhuis uit tussen half tien en half een. Aan de tocht kan men zowel individueel als in groepsverband deelne men. 99 99 De Gemengde Synode der Nederlands Hervormde Kerk heeft het ontwerp herderlijk schrijven „Christen-zijn in de Nederlandse Samenleving" behandeld. Nadat Maandagavond de algemene beschouwingen over dit ontwerp waren gehouden, volgde Dinsdag de paragraafsgewijze behandeling van het ontwerp, dat tenslotte op een aantal punten werd geamendeerd en in de late avond met grote meerderheid van stemmen werd aanvaard. Bij de aanvang van de verga dering herdacht de synode de overleden predikant voor buitengewone werk zaamheden ds. F. M. Kooyman. In de inleiding van het ontwerp „Christen-zijn in de Nederlandse Samenleving" herinnert de synode aan de oproep van de Algemene Synode aan het Nederlandse volk in 1945. Toen kon met een kort stuk worden volstaan. Nu, tien jaar later, nu er reden tot dankbaarheid en verontrusting is, nu bovendien het mandement der R.K. bisschoppen de noodzaak van vernieuwde bezinning duidelijk heeft ge maakt, nu is het nodig in een uitvoeriger geschrift een reformatorische visie op het christen-zijn in deze tijd te geven. Dit geschrift is derhalve geen antwoord op het mandement der R.K. bisschoppen. Wel wil het mede dienstig zijn bij het gesprek tussen de kerken der reformatie onderling en van deze met de rooms-katholieke kerk. In het hoofdstuk over Kerk en Cultuur wordt eerst gehandeld over het Christen- zijn in onze tijd. Dit Christen-zijn is het zich voegen onder de heerschappij van Christus, niét het hebben van een beschou wing over de zin van het leven. Dit Chris ten-zijn is geen vanzelfsprekendheid, maar een opdracht, die ons van nature niet ge makkelijk afgaat. Wij zijn hierin anders dan de wereld. Over het Christen-zijn in de wereld zijn geen algemene gedrags regels te geven. Aanwijzingen gelden slechts voor een bepaalde tUd. Thans wordt een krachtige uitdrukking van solidariteit gevraagd. Het Christen-zijn in onze tijd vraagt naast de mens, die anders dan in de 19e eeuw lijdt aan het bestaan. Wij moeten hem met ons anders-zijn dienen. Hiermee verschillen wij van die mede- Christenen, die de anti-these als algemeen geldend beginsel zouden willen doorvoeren. De scheiding tussen Christus en de mach ten der duisternis is zeer moeilijk aan te wijzen en valt doorgaans niet samen met de scheiding tussen organisaties van Chris tenen en van niet-Christenen. De kerk heeft ook een verbondenheid met de wereld en is apostolair op de cul tuur gericht. De cultuurtaak is thans: ruim te scheppen voor de geplaagde, bedreigde mens, opdat hij gelegenheid heeft zich tot God te bekeren. De kerk neemt het voor de cultuur op, ook als zij tegen sommige vormen protesteert. De cultuurarbeid vraagt niet allereerst het samengaan van individuele Christenen in afzonderlijke verbanden, maar moet door de kerk wor den uitgedrukt. In het hoofdstuk over kerk en staat wordt eerst als bijbelse visie op de staat vastgesteld dat hij een instelling Gods is. De kerkstaat zowel als de staatskerk wor den afgewezen. De gemeente van Christus gaat een weerloze weg. Zij heeft het woord der profetie en zij kent de daad der liefde, daarmee dient zij staat en maatschappij. De politieke partijen zijn de vorm, waar in wij onze politieke verantwoordelijkheid uitdrukken. Over de keuze bestaat diep gaand verschil van mening. Allerlei gods dienstige en niet-godsdienstige factoren spelen daarbij een rol. De kerk moet aan haar leden vragen, dat zij de zaak van hun partij toetsen aan de zaak van het rijk. De leden moeten hun partij kiezen door zich af te vragen, waar hij onder dat gezichts punt het vruchtbaarst werken kan. De kerk staat op de bres voor het demo cratisch staatsbestel. Met het oog op de medeverantwoordelijkheid voor de vrij heid, die Christenen en niet-Christenen gelijkelijk hebben, dienen de Christenen niets aan de humanisten in de weg te leg gen, als zij plaats vragen voor hun zorg aan de mens. Terwille van die vrijheid zul len de beperkingen aan processies opge legd, moeten blijven bestaan. De kerk zal de overheid moeten zeggen niet aan haar roeping ontrouw te worden. De kerk mag ten aanzien van partij keuze, geen heerschappij over de gewetens uitoefenen.-Het kan voorkomen, dat de ver gaderingen der kerk moeten waarschuwen tegen een bepaalde partij, wanneer deze ten onrechte de indruk maakt verenigbaar met het Christelijk geloof te zijn, terwijl dit, naar het oordeel der kerk, niet het ge val is. Maar deze mogelijkheid doet zich thans niet voor. De exclusieve eis zich op grond van het belijden der kerk bij deze of gene partij aan te sluiten, moet als ijdel gebruik van de naam des Heren gebrand merkt worden. De beoordeling of een partij aan Gods woord handelt, wordt beslist door haar concreet positie-kiezen, niet alleen door haar program of idealen. Het doen van Gods wil in deze tijd in Nederland is niet te vereenzelvigen met de practyk van een onzer democratische partijen. Wie dit wel doet, zondigt. De naam des Heren wordt daarbij immers in dienst gesteld van een houding, die mede door allerlei menselijke factoren bepaald wordt. In het hoofdstuk Kerk en Maatschappij neemt het stuk uitgangspunt in wat de twee vergaderingen van de Wereldraad van Kerken over „verantwoordelijke maat schappij" gezegd hebben. De maatschappij dient een antwoord te zijn op Gods werk in Christus. Als bij de politiek valt de na druk op de solidariteit met allen die zake lijke opdrachten tezamen willen vervullen. Onder Christenen is geen eensgezindheid over de organisatorische vorm, die deze verantwoordelijkheid moet krijgen. In de vorige eeuw werden, om te begrijpen en te billijken redenen, Christelijke organisaties op verschillend gebied gevormd. Daarin uitte zich verlangen naar de orde Gods in het samenleven. De motieven hierachter gelden nóg, maar de vraag wordt dringen der, of dezelfde motieven tot eenzelfde be slissing moeten leiden. Wat eertijds nood zakelijke geloofsbeslissing was, is nu voor vele Christenen algemeen geloofsbeginsel geworden. Een opvatting, die in sterke mate door Rooms-Katholieken, maar ook wel door reformatorische Christenen wordt aangehangen. Het gevaar van deze opvatting is, dat ge sloten groepen ontstaan en dat ons volk geen gemeenschap meer zal kennen. De overheid wordt dan tot volstrekte neutra liteit gedwongen. Het is de roeping van de N.H. Kerk hier te waarschuwen. Deze ont wikkeling kan veroorzaken, dat het volk in zün geheel Gods woord niet meer hoort. Het beginsel van Christelüke organisatie mag niet als een gebod Gods gelden. De Christen moet met anderen samenwerken voor de opbouw van een verantwoordelqke maatschappij. Van geval tot geval, afhan gend van velerlei factoren, zal hij zijn keu ze voor een „algemene" of „büzondere" or ganisatie doen. In de verdeelde samenleving moet de kerk haar verantwoordelijkheid zo alge meen mogelijk uitdrukken. Ditzelfde geldt voor de volkerenwereld en de oecumene, waarover het volgend hoofdstuk spreekt. Ook hier moet de kerk, in nauw contact met andere reformatorische kerken, getui gen en aan de lidmaten vragen, binnen de samenwerkingsverbanden van Gods recht te spreken. Dit contact geldt vooral ook voor de Christenen aan gene zijde van de kloof tussen Oost en West. Het slothoofdstuk spreekt van de kracht der verwachting. De christen is vreemde ling op maar erfgenaam van de aarde. Hij verwacht een vernieuwd bestel. In de kracht van de verwachting kan hij naast de zuchtende en strijdende mens staan. Het geloof in de Heer en de verwachting van de vernieuwde aarde is de enige, maar ook de volstrekt genoegzame grond van de Christen om volhardend zijn aardse weg verder te gaan. Het herderlijk schrijven zal zo spoedig mogelijk in druk verschijnen nadat de com missie van ontwerp de in de synode ge maakte opmerkingen en amendementen in het ontwerp heeft aangebracht. Tilburg. R.K. Economische Hogeschool: candidaatsexamen economische wetenschap pen: G. Mensir.k (Rheden); doctoraal exa men economische wetenschappen: P. Clae- sem (Limbricht), G. Sweerts (Oss), J. Eer- tens (Tilburg), J, Schreurs (Brunssum), J. Jansen (Maastricht). Drie voorbeelden van de Russische hoeden mode: een wollen dameshoed afgezet met kunst zijde; een baret van velours, versierd met een lint en een gesp, die bij de oorknoppen past; een velours hoedje, afgezet met kunststro.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9