Oproep van de Velser gemeenschap Twee zilveren onderwijskrachten in het jeugdgebouw gehuldigd Visserij-varia Duitsland houdt onze Paasbloemen duur TEL. 4864 Koninginnedag-programma voor Veisen Noord ziet er smakelijk uit Gas en water nam afscheid van een gewaardeerde opzichter Beverwijk bereidt een HBS voor Havenbe richten Drogisterij Keersemaker Viert waardig feest! Inlichtingen verzocht 11 Kinderen en ouders fêteerden juffrouw Tit en meester Hui zin ga Bridgers van UTD aan bod en slag Sportinstructiefilm voor Suomi-athleten Tweeduizend schoolkinderen als gasten van de Oranjevereniging „Velsen" Voorjaarsgroente nog lang niet overvloedig Burgerlijke Stand Velsen Contactavond van „Geel Zwart" Causerie over de jazz van Stan Kenton Leden Boerenleenbank accepteren statutenwijziging niet Filmavond van de CCB De heer DE ROOIJ na bijna 40 dienstjaren met pensioen Zonder gymnasium-afdeling „Al zal de Velsense HBS een aantal leerlingen verliezendit mag geen beletsel zijn" Paas-lekenspel bij het Heilsleger Onderwijzersbenoemingen Lezing over „wonen" voor Pvd A-V rouwengroep ZATERDAG 2 APRIL 1955 De grote zaal van het Nederlands Her vormd Jeugdgebouw in IJmuiden was gis teravond gevuld met ouders en kinderen, die hetzij direct of indirect met de Juliana- school zijn verbonden. Redenen tot deze bijeenkomst waren de zilveren jubilea van twee onderwijskrach ten van deze school, nammelijk van mej. J. C. Tit en de heer J. J. Huizinga. Op wel zeer originele wijze werden de jubilarissen gefêteerd, waaraan de hele school moet hebben meegeholpen. Om te beginnen demonstreerden de kleintjes uit de tweede klas, de klas van mejuffrouw Tit, hun visie op de schone liederen „In een blauw geruite kiel" en „In een groen groen, groen, groen, green, knollenland", door met gymnastische oefeningen in wit en zwart het gezongene uit te beelden. Een paar kleine meisjes en jongens voegden er elk op hun beurt een loflied op de zilveren juffrouw aan toe, waarbij zij dapper in het zonnetje gezet werd. De heer Huizinga kreeg het nog erger 'te verduren door een verdichtsel van zijn zuster, dat zijn jeugdzonden onder woor den bracht. Doch niet alleen de kinderen feliciteerden hun juffrouw en meester, ook de voorzitter van het Schoolbestuur, de heer M. Tijl, bracht hulde en was hen dankbaar voor hun trouw en liefde, die zij aan de Juliar.a- school hadden bewezen. Beiden bood hij een fototoestel en een bloemstuk aan. waarbij speciaal mevrouw Huizinga werd bedacht, „omdat zij haar man niet had opgeruid om ergens anders te gaan sollici teren". Namens stadsbestuur Namens het gemeentebestuur sprak wet houder H. de Boer enkele hartelijke woor den, waarin hij de moeilijke taak beschreef, die het onderwijzend personeel heeft Ge lukkig was er een stijging in de waarde ring voor dit werk merkbaar, ook mate rieel. en hij noemde het het schoonste re sultaat, dat ouderen zich hun onderwijzer van vroeger herinnerden. Enige bloem stukken vertolkten de erkentelijkheid van het gemeentebestuur. De heer J. Bergsma, hoofd van de Emma- school, was als lid van de „grote familie" verheugd over de zilveren feesten en hij ging even in op het mooie werk, waarbij zij de Christelijke grondslagen als hun grondslag beschouwden. Hij vertolkte de gedachten van alle onderwijzers door te zeggen, dat het prettig werken was onder de roerige jeugd van IJmuiden-Oost. Mej. Tit ontving een boek en de heer Huizinga een boekenbon (want wat hij hebben wilde, was er natuurlijk niet), terwijl mevrouw Huizinga (vroeger „Juf Tesselaar") bedacht werd met een bloemetje als dank voor haar bereidwilligheid om in tijden van nood als onderwijzeres bij te springen. Aangezien de heer Huizinga niet alleen onderwijzer, maar ook koorleider, kerk organist en directeur van de Volksmuziek school is, werd hij door de heer G. W. F. de Man, ambtenaar van Culturele Zaken, gelukgewenst. Een cadeau, in de vorm van de „Vijfde van Beethoven" was het tastbare bewijs van zijn dank en waarde ring voor hetgeen de heer Huizinga voor de muziekschool deed en doet. Als hoofd van de Julianaschool dankte de heer A. Kool alle medewerkenden, die de jubilarissen hadden gehuldigd en hij prees de prettige samenwerking, die hij steeds van beiden ondervond. Het geschenk van de collega's bestond uit een boekwerk. De heer Huizinga bracht hierop allen hartelijk dank voor hun goede gaven en hun goede wensen, doch hij wees er op, dat niet mensen, maar God alleen dank was verschuldigd. Na het zingen van „Dankt, dankt nu al len God" was er gelegenheid to.t feliciteren in de foyer, waarvan elke' aanwezige ge bruik maakte. Een roerend ogenblik was het, toen het Goede Herder Kerkkoor, onzichtbaar in de benedenzaal opgesteld, haar dirigent en mejuffrouw Tit het „Lof zij den Heer" toe zong, gevolgd door de zegenbede „de Here zeeg'ne en behoede U", welke liederen in het trappenhuis prachtig klonken. Onder de aanwezigen werd ook ds. G. Wassenaar opgemerkt, die uit Harderwijk overgekomen, zijn organist kwam geluk wensen. ADVERTENTIE Noteert U even VOOR TAXI OF TROUWAUTO'S De IJmuidense bridgeclub UTD speelde voor de onderlinge competitie. De voor naamste resultaten waren: Groep A: 1. Schoen—Koelemey 172.01 2. WesteropBerkhout 169.92 3. Pieterse —Kuipers 169.23 Groep B: 1. Muller—Van Olst 169.02 2. mevr. SlaatsBlöm 183.92 3. Ten Broeke xxx 165.86 Dinsdag zal er een Paasdrive worden ge houden voor de leden. De leden van de Kennemerstaten Athle- tiekvereniging „Suomi" zullen Woensdag avond 6 April in het Sportpaviljoen „Wa tervliet' bij de aanvang van het nieuwe athletiekseizoen een vormingsavond kun nen bijwonen. Aan deze bijeenkomst ver leent medewerking de heer J. J. P. Hut. lid van de pers- en propagandacommissie van de Kon. Ned. Athletiek Unie, die een lezing houdt, gevolgd door de vertoning van een sportinstructiefilm. ADVERTENTIE OJ?riëYtr/z AN DER IIOOG Kennemerlaan 83 - Tel. 4053 - IJmuiden Prins Tungi van Tonga, die reeds enige tijd in ons land vertoeft, was Donderdag ochtend te gast in het Tropisch Museum van het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam. De foto toont de Prins (links) voor een vreemdsoortige xylophoon. Prijzen van Vrijdag. Heilbot 3,002,20; gr. tong 3.20—2,82; grm. tong 3,303,05; kim tong 3.40—3.15; kl. tong I 3,50—3.30; kl. tong II 3,30—3.00; tarbot I 3.90—2.80, per kg. Tar bot II 120; tongschar 75, kl. tongschar 46; schartong 3630: gr. schol 3935; grm. schol 46—41; kim. schol 62—54; kl. schol I 57—30: kl. schol II 37—15; schar 35—20; bot 15—8; v. haring 2421; makreel 3422; gr. schelvis 4834; grm. schelvis 4632; kim. schelvis 44—33; kl. schelvis I 40—28; kl. schelvis II 2817; wijting 2815; gr. gul 42—31; midd. gul 36—30; kl. gul 27—16,50; kl. leng 32; ham 98; kl. wolf 3530; poontjes 229; kl. koolvis zw. 1913; kl. koolvis wit 32—25, per 50 kg. Gr. kabeljauw 180—73; gr. koolvis ew. 5443; gr. koolvis wit 7767; gr. leng 76—65; gr. wolf 72—71, per 125 kg. Aanvoer van Vrijdag. 207 kisten tong en tarbot, 8 kisten heilbot, 14 kisten tong schar en schartong, 455 kisten schol, 70 kis ten schar, 65 kisten bot, 45 kisten haring, 485 kisten makreel, 1005 kisten schelvis, 300 kisten wijting, 220 kisten kabeljauw en gul, 8 kisten leng, 1 kist ham, 40 kisten wolf, 35 kisten poon, 287 kisten koolvis, 15 kisten diversen. Totaal 3260 kisten. Besommingen van Vrijdag. „Eveline" f23.190; „Allanwater" f 19.780; RO 2 f8220; IJM 221 f 7050; IJM 204 f 7070; KW 64 f 7090; SCH 11 f2786; SCH 76 f2720; TX 33 f1180. De aanvoer van voorjaarsgroenten op de Beverwijkse markt is tot nu toe nog maar klein. Het zijn maar een paar tuinders, die met glas-spinazie aan de markt komen en er voor van 4760 cent per kilo ontvangen. De aanvoer van kas-rabarber is ook niet meer zo groot en er werd voor export naar België tot 85 cent per bos betaald. Radijs gaat vlot weg voor een prijs van 2025 cent per bosje; witlof is duur: de goede kwaliteit loopt op tot 70 cent per kilo. Waspeen komt nog in enige kleine partijtjes, waarvoor tot 39 cent per kilo wordt betaald. De spruiten zijn zo goed als op en er wordt voor enkele nakomen de kistjes van 23-85 cent per kilo gegeven. Ook de koolvoorraad raakt op; vooral de rode kool is schaars en duur, witte en gele kool komt er wel wat aan de markt en gaat tot 25 cent pre kilo. Uien en peen van goede kwaliteit werden verkocht tot 20 cent per kilo. Bloemen tekort Er is op het ogenblik een groot tekort 99 GEBOREN: S. A. van den BornVer- planke, z., Lange Nieuwstraat 341, IJmuiden; S. N. Creijghtonde Lange, d„ Hoofdstraat 117, Santpoort; L. J. SchotmanWijnberg, d.. Lekstraat 24, IJmuiden; K. de VriesBre- derveld. z„ Planciusriraat 65, IJmuiden: M. A. E. DuivelshofNijhuis, d.. Alex. Bell- straat 1 a, IJmuiden; C. BosBruijs, d., Ir. Krijgerstraat 21, Velsen-N.; A. A. M. van RijnSondervan, d., van Diepenstraat 24, Velsen-N.; C. L. Dekker— laars, d., J. Koste- lijklaan 1, Velsen; E. J. Looijen—van der Meijde, z., Rembrandtlaan 19, IJmuiden-O. OVERLEDEN: T. Blankendaal, 74 j., Mae- relaan 36. Heemskerk; N. Molenaar, 65 j., echtgenoot van u. J. van der Winden, Wij- kerstraatweg 268, Velsen-N.; C. Donker, 75 j. echtgenoot van A. Prenen, Frans Naere- boutstraat 54, IJmuiden; C. M, van Leeuwen, 92 j., weduwe van H. Potjewijd, Kerkerink- laan 25. Santpoort. ONDERTROUWD: A. P. van Voorst, Huy- gensstraat 3, IJmuiden en M. C. Aland, Koningin Wilhelminakade 18, IJmuiden, toek. adres Koningin Wilhelminakade 18 bov, IJmuiden; L. Wolzak, Duinvlietstraat 101, Velsen-N. en A. C. E. Otte, Watervlietstraat 37, Velsen-N., toek. adres: Watervlietstraat 37, Velsen-N.; P. J. Veken, Achterom 9. Hoorn en A. W. Jager, de Roemerstraat 5, IJmuiden; P. van Zutphen, Driehuizerkerk- weg 142, Driehuis en J. P. Blokzijl, Een- drachtstraat 8, Velsen-N., toek. adres: Drie- huizerkerkweg 142, Driehuis; K. F. C. Wet zel, Giselastrasze 18 III, München en B. Delbrück, Harddraverslaan 51, Santpoort; H. A. Kranen, Carolinastraat 16. IJmuiden en A. C. Tiet, Carolinastraat 16, IJmuiden, toek. adres: Carolinastraat 16, IJmuiden; G. C. Looijaard, Brederoodseweg 52, Santpoort en T. Feenstra, Brederoodseweg 52, Sant poort. GEHUWD: J. den Breejen en C. Hagedoorn, Verbindingsstraat 1. Velsen-N.; J. A. Heij- nen en G P Heeremans, Middenduinerweg 4, Santpoort; E. Th Toonen en L. A. Monné. Noorderlaan 11. Velsen-N.; G. Zwaan en A Chr. Winzmann. Bakenessergracht 63, Haar lem: P. van Strien en A. J. de Jonge, Kom passtraat 21, IJmuiden; M. O Wright en W. Zwart, Dorpsstraat 13, Graftdijk. Het bestuur van de Oranjevereniging „Velsen" heeft Vrijdagavond, hoewel er nog niet de laatste land is gelegd, alvast de hoofdzaken der Koninginnedagviering voor Velsen-Noord uit de doeken gedaan. De dag begint 's morgens om negen uur met een optocht van niet minder dan tweeduizend schoolkinderen, waarbij men zich alvast van de officiële medewerking heeft verzekerd van de Chr. muziekvereni ging „Wilhelmina" uit IJmuiden en de Hoogoven Harmonie, beide met tamboer corpsen. De medewerking van andere mu ziekcorpsen zal nog worden gevraagd. Aangezien de aanleg van nieuwe wegen nabij de Da Costaschool aan de Noorder laan het niet mogelijk maakt de optocht daar op te stellen gebeurt dit deze keer in de omgeving van het Hervormd wijkhuis aan de Dijckmansstraat. 5 Mei-geest De laatste jaren is door de kinderen on der leiding van het schoolpersoneel gaan deweg meer aan versieringen van de op tocht gedaan. Het bestuur van de Oranje vereniging „Velsen" heeft nu echter ge meend de hoofden van scholen te moeten verzoeken om de in de optocht aan te bren gen versieringen te willen houden in de geest van de herdenking van de tiende Be vrijdingsdag. Na afloop van de optocht zullen de kin deren, evenals voorgaande jaren, worden gebracht naar de feestelijke bijeenkomsten in gebouw „Concordia" en het Hervormd wijkhuis, waar het theaterbureau „Anova" uit Amsterdam zal zorgen voor een aantal vrolijke artisten. Kermis al de vorige avond Inmiddels zal de bel voor de eerste ron de van een zevental kermistattracties op Koninginnedag hebben geluid; een kermis dus op uitgebreider schaal dan vorig jaar; die ook deze keer een plaats zal krijgen aan de Wijkerstraatweg bij de winkel galerij. Voor Vrijdagavond 29 April is er toestemming om de kermis ook te later draaien De Oranjeverenigingsbestuurders heb ben het voornemen om 's middags voor de jeugd sportwedstrijden te houden, maar zij zijn gehandicapt door het gebrek aan ter reinen. Voor de ouderen worden 's middags in de Van Rijswijkstraat volksspelen gehou den, die altijd sterk in trek zijn. Met onder anderen sulkeyrace en ringsteken op de fiets zijn tal van mooie prijzen te bemach tigen. In „Concordia" De traditie getrouw belegt de Oranjever eniging „Velsen" voor haar leden twee feestbijeenkomsten in gebouw „Concordia", die 's avonds worden verzorgd door de Haarlemse Toneelvereniging „De Ramp laan-spelers". Dit gezelschap, dat dit jaar in het NATU-toneelconcours de eerste prijs behaalde, zal in deze twee voorstellingen uitvoeren het blijspel in drie bedrijven door Terence Dudley „Daar moet je een vrouw voor wezen". De heer J. Veldt heeft de regie. Het bestuur van „De Velser Gemeen schap" en het „Werkcomité Historische Optocht 5-5-55" heeft ons de volgende op roep doen toekomen: „Velen in Velsen stellen zich op het standpunt, dat de bevrij dingsdag telkenjare dient te worden ge vierd. Nu het dit jaar de tiende verjaardag van de bevrijding is en de gehele bevol king op 5 Mei vrij van het werk zal heb ben, rust op ons de plicht te bewijzen, dat we in staat zijn op waardige en stijlvolle, maar ook waarlijk feestelijke wijze uiting te geven aan onze vreugde. Er mag op worden vertrouwd, dat de viering van de bevrijdingsdag voor de toe komst zal zijn verzekerd, indien nu op grote schaal wordt gebruik gemaakt van de gelegenheid om van de vijfde Mei een nationale feestdag te maken. De Velser Gemeenschap heeft een uit gebreid feestprogramma ontworpen, waar van de uitvoering is mogelijk gemaakt doordat het gemeentebestuur van Velsen zich tot een aanzienlijk bedrag heeft ga rant gesteld voor de uitgaven, die aan een en ander zijn verbonden. Een aantal werkers is al aan de slag bij het klaar maken ven de wagens voor de optocht, maar nu dc vijfde Mei in zicht komt is het zaak. dat een leder, die actief wil meewerken, zich thans sanmmeldt. Wij verzoeken de inwoners van Velsen dan ook kennis te nemen van ae publicaties van het werkcomité, die in de volgende weken zullen verschijnen. Voorts moet worden gewezen op de noodzaak, dat allen, die zich hebben aangemeld voor medewerking aan de historische optocht, ook op de repe tities verschijnen. Wij doen tenslotte een beroep op allen, die een verzoek om geldelijke steun hebben ontvangen en daarop nog niet hebben ge reageerd. Het dient als een erezaak te wor den beschouwd, dat de Velsense bevolking zelf een belangrijk deel van de benodigde gelden bij elkaar brengt. Het zou in hoge mate te betreuren zijn. wanneer uit het ontbreken van de nodige financiële steun zou moeten worden geconcludeerd, dat de Velsenaren de viering van de bevrijdings dag als een zaak van de overheid beschou wen. „De Velser Gemeenschap" verte genwoordigster van de gehele Velsense be volking stelt er eer in de organisatie van de bevrijdingsdag te verzorgen. Zij zou zich in het vele werk, dat moet wor den verricht, gaarne geschraagd zien. Ho- penlijk worden in de volgende dagen vele grote en kleine bijdragen gestort op het gironummer van de penningmeester van ..De Velser Gemeenschap" (270475)". Het bestuur van de supportersvereniging „Geel Zwart" van de voetbalvereniging „Kinheim" heeft de contactavond, die op 8 April was vastgesteld wegens de Goede Vrijdag verzet naar Dinsdag 5 April in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstrp.-xt. De Velser Jazz Society geeft op 7 April een lezing over de muziek van de veel omstreden Stan Kenton, door de heer J. v. d. Laan. De avond wordt gegeven In het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan. aan bloemen en dat met de Paasdagen in het verschiet. De grootste belangstelling gaat uit naar de narcissen, die al in de kwantums, die er aan de markt komen, worden gekocht voor export naar Duits land. Het gevolg hiervan was dat de prij zen opliepen tot 93 cent per bos voor de Carlton, en Helos ging tot 73 cent per bos. Magnificence uit het warenhuis bracht 84 cent op. Maar ook de tulpen zijn duur: er gingen er nog voor f 1.30 per bos. Uto pia noteerde 1.20, Copland liep op tot 1.28 en de meeste soorten draaiden weer om de gulden per bos. Er was een ruim aanbod van blauwe druifjes, die nu ook uit de koude bakken komen; er werd tot 30 cent per bosje betaald. De aanvoer van potplanten werd iets groter. Tijdens de Vrijdagavond gehouden jaar vergadering der Coöperatieve Boerenleen bank van Beverwijk namen de leden geen genoegen met een voorstel van de Centrale bank om de statuten te wijzigen in die zin, dat minstens tien leden tien dagen vóór een vergadering een nieuwe bestuurscan- didaat moeten voorstellen. Tot nu toe deed men dit ter vergadering. De aanwezigen meenden, dat indien de nieuwe methode er door zou komen, de vriiheid van han delen gaat ontbreken, en het voorstel is dan ook niet aangenomen. De bank heeft overigens een goed jaar achter de rug: de winst bedroeg 5003,46 en deze wordt aangewend voor afschrijvin gen en toevoeging aan de reserves. De balans sloot op een bedrag van f 1.456.113.67 en die van de rekening over 1954 op 7.726.724,10. Hiervan nam de spaarbank aan ontvangsten 687.236.84 voor haar rekening; er werd terugbetaald f 522.641.99. Het aftredende bestuurslid de heer J. G. Poel, werd herkozen, evena's de heer T. Winkel als lid in de raad van toezicht aanbleef. De commissie Cultureel Beverwijk orga niseert op Donderdag 14 April de laatste filmavond van dit seizoen. In het Luxor-theater worden twee voor stellingen gegeven van de Franse film „De vacantie van meneer Hulot". AGENDA VOOR CASTRICUM EN UITGEEST „Corso"-theater, Castricum: Zaterdag en Zondag 19 15 en 21.30 uur: „Bekentenis ener liefde" Zondag 15 uur, Maandag, Dinsdag en Woensdag 20 uur: „Wij gaan naar Monte Carlo" Bioscoop „De Ooievaar", Uitgeest: Zondag en Maandag 20 uur: „Het gevloekte zeil schip". De Beverwijkse gemeenteraad zal zich in de komende raadsvergadering bezig houden met een voorstel tot stichting van een gemeentelijke Hogere Burger School. Met in gang van 1 September zou deze HBS met 5-jarige cursus dan in staat zijn om leer lingen uit Beverwijk en de directe omgeving te kunnen plaatsen, (althans voor het eerste leerjaar). Ieder jaar komt er een leerjaar bij. zodat de school na 5 jaar com pleet zal zUn. De vorming van een gymnasium-afdeling moet worden ontraden, om dat in Beverwijk slechts een betrekkelijk gering aantal leerlingen hiervoor zou wor den gevonden, zodat de kosten relatief zeer hoog zouden worden, zo zeggen B. en W. in hun prae-advies. Voorts zouden de leerlingen voor deze afdeling voor een groot deel worden onttrokken aan het gemeentelijk gymnasium te Velsen, hetgeen niet in het belang van deze in opkomst zijnde school zou zijn. De Rijks H.B.S. te Velsen, die op het ogenblik wordt bezocht door 75 leerlingen uit deze gemeente, zal geleide lijk een aantal leerlingen verliezen. Hierin kunnen B. en W. echter geen grond vin den om van de stichting van een school af te zien. Het Velsense Leger des Heils krijgt in zijn zaal aan de Edisonstraat een twee daags bezoek van het Leidse lekenspelteam. Zaterdagavond dus vanavond wordt door dit team een Paasspel opgevoerd. Zondagavond zal in de bijeenkomst ge bracht worden „De vijf wijze en de vijf dwaze maagd-- - Vrijdag 1 April kwamen de haven van IJmuiden binnen: Steady van Rotterdam. Ilse Russ van Rotterdam. Flevo van Harlin- gen. Ardetta van Rotterdam. Vasta van Rot terdam. Van Linschoten van e Havre. Do rothea Siemering van Ronneby. Castollo v. Dordrecht, Wiekla van Rotterdam. ,Elmina van Antwerpen. Johannes van Gent. Honte- stroom van Grangemouth. Barbera van Noordzee. Lireco van Fowey Prometheus v. Port Said Royal Arrow van Noordzee. Vertrokken zijn: Sucre naar Le Havre. Runso naar Abö. British Scout naar Tyne. Barbara naar Falckenberg. Royal Arrow n. Noordzee. Spiga naar Hampton Roads. Hol- dernook naar Rotterdam. Ulmbrueder VII naar Kopenhagen. Malja naar Zweden. Bom- ma naar Oslo Roelf naar Bilbao. Noordkaap naar Dublin Zijpe naar Londen. Schie naar Hamburg. Ardetta naar Manchester. Ilias n. Kopenhagen, Boreas naar Gotenburg Atlas naar Kopenhagen. Delft naar South Pacific. Na haast veertig dienstjaren „en nooit een kwaad woord" heeft gistermiddag de opzichter le klasse A. W. F. de Rooü kun nen horen, hoe zijn chefs en collegas o\er hem denken: bij zijn afscheid uit de ge meentelijke dienst zijn vele gemeende woorden van waardering geuit en verschei dene geschenken overhandigd. Met wethouder H. de Boer, die de ge meentebedrijven in zijn portefeuille heeft, voorop kwamen alle sprekers tot de °^r" tuiging, dat zij deze sympathieke opzichter zullen missen en de wethouder knoopte daar de wens aan vast, dat de onderlinge band zich steeds meer mag gaan uitstrek ken tot degenen, die hun functie met Pe"~ sioen verlieten. Alle lof zwaaide de heer De Boer de scheidende toe wegens het feit, dat het hem gelukte als arbeider hij kwam in 1917 als fitter in tijdelijke dienr*. toen het bedrijf nog maar een handjevol men sen telde de hoogstbereikbare top te beklimmen en voorts was het hem opge vallen, dat deze opzichter blijkbaar geen vijanden kent („anders dan ik zelf," voeg de hij er eerlijkheidshalve aan toe). Nadat hij gepleit had voor wat meer contact tus sen dienst en gepensionneerden in het algemeen, sprak de wethouder de hartelijke hoop uit, dat de heer De Rooij en zijn echt genote, die haar man vergezelde, dure klanten voor de pensioenraad mogen wor den. Een kist sigaren vormde een klein stoffelijk blijk van erkentelijkheid. De heer C. P. J. Maas sprak niet als wet houder van sociale zaken, maar als oud- strijdmakker van de scheidende en hij prees de heer De Rooij in een persoonlijk woord als iemand, die zelden te kort schoot in wat hij als zijn plicht onderkende. Als directeur van het bedrijf voerde de heer P. J. de Klerk het woord door de ingrijpend verbeterde arbeidsomstandig heden en de grotere materiële vrijheid van de overheidsfunctionaris („gelukkig maakt het Velsense gemeentebestuur veel goed van hetgeen waarin de landelijke overheid v/el eens te kort schiet") is het feit der pensionnering niet meer zo „gewild" als vroeger. Maar in dit geval wenste hij de heer De Rooij de rust toe, die hem na 40 jaar hard werken toekomt. Een ruiker lentebloemen en een enveloppe met een gift namens het personeelsfonds begeleid den deze woorden, die werden aangevuld door de heer P. Rolloos. Hij zag met de scheidende opzichter een prettige kame raad heengaan, die het bijvoorbeeld be staan heeft in de met conflictstof geladen omgang met aannemers de vrede naar alle kanten te bewaren en die bovendien een menselijke toon legde in de omgang met iedereen. Dat kon de heer P. Borst hem namens de brandweer nazeggenhü moest na 35 jaar samenwerken het eerste harde woord nog van de heer De Rooij horen. Ook de heer A. v. d. Wint stak zijn gevoelens jegens de scheidende niet onder de stoeltjes van de tekenkamer, waar het afscheid plaats had en hij herinnerde er aan, hoe de opzichter met zijn mensen wist om te gaan waar tact nodig was, bezat hij deze tact. Omdat de heer De Rooij pas hersteld is van een ernstige ziekte, heeft de heer De Klerk de taak van het dankwoord van hem overgenomen, waarna het hele personeel de scheidende de hand kwam drukken. B. en W. van Velsen stellen de raad voor te benoemen tot leraar, in tijdelijke dienst, aan de gemeentelijke Middelbare Handels avondschool, met ingang van 1 September 1954 en tot het einde van het cursusjaar 1954—1955, de heer W. van Huystee, voor het vak handelswetenschappen. De goedkeuring van de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is hierop verkregen. Ter voorziening in de vacature van hoofd leidster aan de Watervlietkleuterschool in Velsen-Noord bieden B. en W. van Velsen de volgende voordracht aan: Mejufrouw D. Marks, hoofd van een neutrale kleuter school in Vught. De adviezen van de schoolopziener van het kleuteronderwijs in Noordholland en van de commissie van advies voor het openbaar kleuteronderwijs zijn al binnen. De Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid, afdeling Velsen-Noord, zal haar volgende bijeenkomst houden op Dinsdag 5 April in het gemeentelijk ontspanningslo kaal aan de Van Diepenstraat. In deze ver gadering zal de heer H. de Wilde uit Vel sen-Noord een lezing houden over het on derwerp: „Hoe willen wij wonen". Agenda voor Heemskerk Marquette-theater, Zaterdag en Zondag 20 uur: „Het brandende circus". Zondag 14.30 en 16.30 uur: „Dombo, het vliegen de olifantje". Indien tot de stichting van een school wordt besloten zal de stichting van een passend gebouw moeten worden voorbe reid. In afwachting hiervan kan de school voorlopig worden gehuisvest in het school gebouw aan het Moensplein, waar na de opening van de nieuwe openbare school in het uitbreidingsplan Arendsweg-Zuid (welke opening wellicht in het begin van 'de maand September a.s. kan plaatsvin den) twee lokalen beschikbaar zullen ko men. Een werkamer voor de directeur is aldaar mede beschikbaar. Echter zal bij de gemeentelijke onderwijs-instellingen de bereidheid aanwezig moeten zijn om in afwachting van een definitieve huisves ting der nieuw te stichten school de nodi ge inschikkelijkheid te betonen. Volgens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek heeft Beverwijk een gunstige intelligentie-verdeling, waar uit het C.B.S. constateerde, dat een in Be verwijk gevestigde HBS in December 1955 door 13.0 leerlingen zal kunnen worden be zocht. Dit aantal zal in de eerstvolgende jaren geleidelijk toenemen, en zal in De cember 1965 vermoedelijk 190 bedragen. Vooralsnog dient de school in streek- verband te worden bezien, waardoor de bestaansmogelijkheid nog beter geargu menteerd wordt. Het is te verwachten, dat het recrute- ringsgebied voor aanstaande leerlingen zich in de practijk zal uitstrekken van het Noordzeekanaal tot en met Castricum, ter wijl, gelet op afstand, verbindingen en de scholen in de Zaanstreek, in de naaste toe komst wellicht ook Assendelft nog daar onder kan worden gerekend. De kosten van de gemeentelijke scholen worden gedragen door de gemeente. De rijkssubsidie, welke per kalenderjaar wordt berekend, bedraagt ingevolge de te genwoordige wettelijke bepalingen onge veer f 1200,per klas. Een wijziging van dit subsidie-stelsel wordt overwogen. Hier komt bij, dat de gemeentelijke bijdrage aan elders gevestigde rijks- en gemeente lijke scholen, welke bijdrage ongeveer f 300,per jaar en per leerling bedraagt, komt te vervallen. Voor de elders wonen de leerlingen, welke de alhier te stichten school zullen bezoeken, wordt een bijdrage ontvangen ad ongeveer f 300.per leer ling en per jaar. De commissaris van politie, hoofd van ae justitiële dienst te Haarlem, verzoekt na mens de hoofdcommissaris van politie te Tilburg aan een ieder, die inlichtingen om trent bovenstaand meisje kan verschaffen, dit zo spoedig mogelijk te willen doen aan zijn bureau, Smedestraat 9 te Haarlem, telefoon 15350, toestel 40. Ouderavond Irene-school De Ireneschool te Beverwijk houdt op Maandag 4 April een ouderavond. De heer J. Ende zal een inleiding houden over het onderwerp „Straffen, waarom en hoe?" MARKTBERICHT 1 April Spinazie 4660; waspeen 23—39; witlof 5668; rabarger 46—87; andijvie 51—54; raoijs 2024; spruiten 2385; prei 52—79: peen 6—19; uien 520; soepgroenten 5—12; gele kool 12—23; witte kool 7—14. Alle inlichtingen ook die, welke de mededeler onbelangrijk willen voorkomen worden op prijs gesteld. Het bedoelde meisje woonde omstreeks Januari 1955 te Heemstede, waar zij als kinderverzorgster werkzaam was. Het is de 24-jarige mejuffrouw C. Theeu- wes uit Gilze-Rijen, wier stoffelijk over schot Woensdagmiddag 23 Maart langs het Wilhe'minakanaal te Tilburg werd gevon den. De aangetroffen wonden wijzen er op, dat het meisje is vermoord.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 11