Militaire chauffeurs vervangen stakend trampersoneel Fransen klaar voor groot offensief tegen de rebellen Weerbericht Bespreking burgemeester en stakers liep op niets uit Haarlems Dagblad Amsterdams burgemeester deed beroep op leger Het woord is aan NZH verricht geen „besmet" werk Tweehonderd doden bij aardschok in Mindanao Spanning in Algerije Arabische Liga blijft stoken Duits leger moet „relatief knus" worden Actie in Rusland tegen atoombom Woedende Pakistani eisen vergelding Men weet niet wat men zegt Zachter weer Drastisch plan van Zweedse BB „Zelfde eten voor generaals en manschappen" Nieuwe botsing bij Gaza Nieuwe rel in Afghanistan Japan verzocht stopzetting atoom proeven Weerrapport 69e JAARGANG No 226 Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 2 APRIL 1955 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN, BEVERWIJK EN OMGEVING VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 299e JAARGANG No 73 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De staking van het Amsterdamse trampersoneel duurt voort, maar is in zoverre opgevangen dat militaire chauffeurs, nadat een daartoe door de burgemeester van de hoofdstad aan het leger gedaan verzoek was ingewilligd, de gemeente lijke busdiensten gaan verzorgen. Tweehonderd chauffeurs van de Aan- en Af- voeVroepen zijn naar de hoofdstad gedirigeerd en zullen na zich met de route te hebben vertrouwd gemaakt, reeds morgen worden ingezet. Op de route van de tramlijnen 16 en 9 rijden zij vandaag al sinds 11 uur. Het vervoer der passagiers geschiedt gratis. Nog gisteren zag het er naar uit dat de staking van het tram- en buspersoneel der gemeente zou eindigen, toen de stakers in een vergadering besloten het werk te hervatten, nadat het stakingscomité had bekend gemaakt, dat het had gesproken met burgemeester d'Ailly, die gezegd had: Eerst het werk hervatten en dan praten. Aldus ge schiedde. Om half zes is het stakingscomité door de burgemeester ontvangen, nadat een aantal trams was uitgereden. De besprekingen hebben echter geen resultaat gehad. De burgemeester kon geen enkele concessie doen. De stakers hebben daarop verklaard de staking te zullen hervatten. De wagens die uitgereden waren, gingen weer terug naar de remise. Gisteravond viel er geen tram te bespeuren in de hoofdstedelijke straten. Vanmorgen zijn 19 tramstellen gaan rij den. Uit de remise Havenstraat zijn twee of drie tramstellen vertrokken, zonder dat de stakers hier tegen optraden. Marine bedient de ponten Bij de ponten is de situatie zo, dat nu ook de pontschippers in staking zijn ge gaan. Op de eerste dag van de staking liep alleen het dekpersoneel weg. Giste ren kwam daar het machinekamerper- soneel bij en nu ziin ook de pontschip pers in staking gegaan. Niet zozeer uit sympathie voor de overige stakers, maar uit protest tegen het feit, dat de marine op het ogenblik op de ponten dienst doet. Marine-officieren staan op de brug van de Amsterdamse IJ-ponten, matrozen doen als dekkn echten dienst. De stadsreiniging, die gisteren het werk hervatte, heeft het werk vandaag opnieuw neergelegd. Gistermiddag laat is de stakingsgolf ook overgeslagen naar particuliere bedrijven. Zo heeft het personeel van de werf Ver schuren het werk voor 24 uur neergelegd. Ongeveer de helft van de 600 arbeiders van de Waterstoffabrieken is eveneens in 24 uurs-staking gegaan. De stratenmakers, de landmeters en de werklieden van Publieke Werken zijn nog steeds in staking. Zij hebben vennacht op een vergadering besloten ook vandaag nog door te blijven staken, om hun eis van 10 pet. meer loon kracht bij te zetten. Zij besloten posters uit te zenden naar alle belangrijke Amsterdamse bedrijven ten einde het personeel daarvan te bewegen ook tot staking over te gaan. Vanmorgen vroeg stonden de posters reeds bij de elec- trische centrales van het gemeentelijke energiebedrijf, bij het slachthuis en bij de waterleiding druk te praten met de arbei ders die aan het werk wilden gaan. Het personeel van de N.V. Electrozuur heeft zo deelt de stdkinsleiding mede vanochtend het werk hervat, omdat voor lopig tot Woensdag a.s. de lonen over de uren gedurende welke niet is gewerkt zou den worden uitbetaald. Woensdag zou het personeel besluiten over doorwerken of opnieuw in staking gaan. Autoverkeer is verdriedubbeld Het is iedereen een raadsel waar de vele auto's vandaan komen die op het ogen blik door Amsterdam rijden. Het auto-ver keer in de hoofdstad is verdriedubbeld vol gens de politie en het verkeer doet niet meer onder voor dat van steden als Lon den en Parijs. De automobilisten hebben in overleg met de burgemeester besloten met hun wagens bij de tramhalten wach tende voetgangers mee te nemen. Enkele grote bedrijven zijn er toe overgegaan hun personeel met vrachtauto's van huis te ha len en terug te brengen. De bespreking met de burgemeester Over de bespreking tussen de burge meester en het stakerscomité meldt het A.N.P. dat een der woordvoerders van het comité, de heer De Vente, de burgemees ter mededeelde, dat men des middags grote moeite had gedaan de mensen naar de're- mises te krijgen. „Wij hebben hun beloofd bepaalde concessies ten aanzien van onze eisen van u los te krijgen. Krijgen wij die niet dan zijn wij genoodzaakt opnieuw in staking te gaan", aldus de heer De Vente. De burgemeester antwoordde daarop dat hij niets anders kon doen dan de eisen over te brengen aan de wethouders. „Ik ben namelijk", zo zei de burgemeester, „niet in détails op de hoogte van uw wen sen". Hierop deelde de heer De Vente mede, dat zij als enige eis op dit moment willen stellen een toezegging tot herclassificatie. De burgemeester zei dat hij niet anders kon doen dan de wensen van de stakers over te brengen aan de wethouders. De heer De Vente: „Wanneer u bij dit standpunt blijft dan zal het werk .onmid dellijk hierna weer worden neergelegd. Wij spreken hier voor 1500 man personeel van het Gemeente Vervoerbedrijf en talrijke mannen van andere takken van dienst. Wij weten ons gesteund door vele duizenden guldens, zodat wij de actie zonder enig be zwaar kunnen voortzetten. Maar helaas gaat dat tegen onze eigen gedachte van een rustige arbeid in". Burgemeester d'Ailly: „Ik kan en ik mag meer niet doen". De heer De Vente: „Is het dan niet moge lijk, dat u ons toezegt het een en ander te zullen bespreken en dat wij dan morgen opnieuw hier komen om van de wethouder het resultaat te vernemen? Dan zullen wij onieuw trachten om de mensen aan het werk te krijgen". Burgemeester d'Ailly: „Dat kan ik niet toezeggen". De "heer De Vente: „U weet dat ons enige punt dat van de loonclassificatie is?" Burgemeester d'Ailly: „Mannen, het spijt me, het gaat niet". Nadat het onderhoud ongeveer twintig minuten had geduurd, gaf de heer De Ven te de burgemeester de hand en met een buiging in de richting van de persvertegen woordigers, die bij het onderhoud aanwe zig waren, verliet hij de kamer Direct gaf het stakingscomité opdracht opnieuw te gaan staken. E.V.C.-actie te Rotterdam In Odeon te Rotterdam is Vrijdagavond door de E.V.C. een vergadering belegd voor het trampersoneel in verband met de sta king in Amsterdam en een mogelijke ge lijksoortige actie in de Maasstad. Zover is het echter niet gekomen. Ter vergadering bevonden zich ongeveer 75 personen, van wie er slechts een kleine dertig trammen sen waren. Er is adhaesie en geldelijke steun voor de staking in Amsterdam ge vraagd. De vergadering verliep rustig, zon der dat er verder iets gebeurde. Wisselend stakingsbeeia Ook het personeel van de Westergasfa briek naar schatting van de B.N.O.P. ruim 300 man heeft het werk neergelegd. Het personeel van de gemeentelijke wa terleiding heeft het werk vanochtend her vat nadat de directeur van het bedrijf de toezegging had gedaan met de directeur van de afdeling personeelszaken de verlan gens der werknemers te zullen bespreken. Het ongeveer 100 man tellende personeel van de gemeentelijke wasserijen heeft het werk gestaakt. Enkele, overigens kleine, groepen werknemers van de gemeentelijke dienst der Beplantingen de meesten in Amsterdam-Noord zijn eveneens in sta king gegaan. Naar de stakingsleiding mededeelt, zal Maandag een delegatie van het waterlei ding-personeel door de directeur van per soneelszaken voor een bespreking worden ontvangen. Zoals gemeld, is dit personeel weer aan het werk gegaan. Afgevaardigden van de drie erkende vakverbonden zullen op uitnodiging van B. en W. hedenochtend ten stadhuize met het college een bespreking hebben. „Burgemeester en Wethouders delen mede, dat helaas de staking bij enkele ge meentelijke diensten en bedrijven opnieuw is uitgebroken en tot andere is uitgebreid. Onder meer is bij de Wester- en Zuider gasfabriek het werk neergelegd," aldus een verklaring, die hedenmorgen door B. en W. van Amsterdam werd uitgegeven. „In dien geen nieuw gas wordt bereid, zal de gasvoorziening moeten worden stopgezet. Men zorge, dat alle gaskranen goed worden gesloten. Maatregelen worden genomen om de zie kenhuizen en dergelijke inrichtingen alle hulp te verlenen. Veldkeukens zullen zo nodig worden ingeschakeld. Burgemeester en Wethouders delen voorts mede, dat een groot aantal reserve-chauf feurs ter beschikking is om zo spoedig mo gelijk op de bussen van het Gemeentever voerbedrijf te worden ingezet. Hulpkrach ten zijn aangevraagd om voor zover nodig technische hulp te verlenen. B. en W. hebben met de vertegenwoordigers van de organisaties van gemeentepersoneel, die niet achter de staking staan, besprekingen gevoerd. Er zullen na hervatting van de arbeid onderhandelingen met de organisaties langs de normale kanalen plaats vinden. B. en W. geven geen gehoor aan delega ties van stakers, die niet de vakorganisa ties vertegenwoordigen. De Orde van Advocaten bij de Hoge Raad heeft zich met grote meerderheid in beginsel uitgesproken tegen een ontwerp verordening, betrekking hebbende op de administratieve organisatie van advocaten kantoren (accountantscontrole) en voorts tegen een ontwerp-verordening tot instelling van een faillissementsfonds. Stockholm en alle andere grote steden in Zweden zullen, volgens een nieuw plan voor de burgerlijke verdediging, ingeval van oorlog vrijwel geheel worden ontruimd. Evacuatie op grote schaal vormt, aldus het rapport, de enige manier om aan een aan val met atoomwapens het hoofd te bieden. Van de 770.000 inwoners van de hoofd stad dienen er slechts 50.000 te blijven voor het handhaven van de belangrijkste dien sten. Stofstorm Een van de hevigste stofstormen die zich ooit hebben voorgedaan, heeft met snel heden van tot 120 kilometer over vijf Zuid-Westelijke Amerikaanse staten ge jaagd. Op vele punten in Colorado, Texas en Oklahoma werd het zicht tot nul gere duceerd. De stofwolk was 650 of meer kilometer breed en tot 6.5 kilometer diep kleine oogsten werden er door bedolven en de stof drong door tot in ieder huis waar de wolk overtrok, zelfs als de ramen en de deuren stevig gesloten werden gehouden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Holm Gelukkigen zijn rijk, niet rijk,en gelukkig. Voorjaar aan de Noordzee. Een mooie foto van de monding van het Noordzeekanaal onder een zware wolkenlucht. Bij de N.Z.H. wordt normaal gewerkt. De directeur, de heer Jurrissen, heeft van morgen nog een inspectiereis naar Water land gemaakt, waar ook alles rustig was gebleven, ondanks het nauwe contact met een aantal door de staking aangetaste dien sten en bedrijven. De heer Jurrissen ver klaarde ons, dat hij er scherp op toeziet, dat er in Amsterdam door de N.Z.H. geen „besmet vervoer" wordt verricht. Dit be tekent, dat tussen de Spuistraat en Sloter- dijk en trams naar en van Haarlem geen reizigers worden opgenomen die anders van de Amsterdamse gemeentebussen en -trams gebruik hadden moeten maken. Uiteraard is het aantal reizigers, dat thans van de halte Burgemeester de Vlugtlaan naar het cen trum reist iets ongeveer vijftien tot twintig per rit groter dan anders. Dit vervoer werd echter ook voor de staking door de N.Z.H. verzorgdv Natuurlijk komt het wel eens voor, dat iemand een kaartje voor de Burgemeester de Vlugtlaan neemt en bijvoorbeeld aan de Krommert of in Sloterdijk al uitstapt, maar dat is geen regel. Door de gisteren reeds gemelde aard beving op het Philippijnse eiland Minda nao zijn in de nacht van Donderdag op Vrijdag meer dan 200 mensen om het leven gekomen. Er zijn 1.500 gewonden. De bewoners van het getroffen eiland renden in nachtkleding de straat op. De beving heeft een minuut geduurd. Daarna waren af en toe nog zware schokken voel baar. Het peil van het Lanao-meer is bijna twee meter gedaald. De schade loopt in de millioenen gul dens. President Magsaysay heeft de nood toestand afgekondigd. ALGIERS (United Press) De Franse veiligheidstroepen, politie-eenheden en af delingen van het geregelde leger troffen Vrijdag de laatste voorbereidingen voor een grootscheeps offensief tegen de Algerijnse rebellen, dat naar verwacht wordt een de zer dagen zal beginnen. De „noodtoestand", waarvoor de Franse Nationale Vergadering gisteren haar goed keuring gaf, zal begin volgende week in ge heel Algerije afgekondigd worden Dit zal het sein betekenen voor een definitief of fensief tegen het „leger van Allah", dat het Aures- en Kabylengebergte reeds sinds vo rig jaar November onveilig maakt. De Franse minister voor Tunesische en Marokkaanse aangelegenheden, Pierre Ju ly, is van Parijs naar Marokko gevlogen ter bespreking van een gehele reeks sociale en economische hervormingen, die Frank rijk voor dit eveneens door terreur geteis terde protectoraat wil doorvoeren. In Parijs presideerde hij voor zijn vertrek nog een vergadering van Franse en "tune- sische gedelegeerden, die onderhandelingen Een commissie van het West-Duitse par lement heeft aanbevelingen gedaan voor het nieuw te vormen West-Duitse leger die er op gericht zijn het leger een zeke re aantrekkelijkheid te verschaffen in het bijzonder voor de „ohne mich" (zonder mij)-groep onder de West-Duitse jonge ren: de categorie die er niets voor voelt in militaire dienst te gaan. Aanspreek-formules als „Jawohl, Herr Unteroffizier" zullen in het gedemocrati seerde leger veranderd worden in: „Ja wohl, Unteroffizier Schmidt". Voorts wil de commissie dat de man schappen niet langer in grote kazernezalen gelegerd zijn maar in „relatief knusse zespersoónskamers" terwijl de tweever- diepings-bedden eveneens moeten worden afgeschaft. Alle militairen, van gemeen soldaat tot aan de generaals toe, zouden hetzelfde eten krijgen. Ook moet veelvuldig verlof worden gegeven voor vacanties en week ends. Bij een onlangs gehouden opinie-onder zoek onder de West-Duitse onder een ko mende dienstplicht vallende jeugd bleek 27 percent onmiddellijk bereid de laarzen en de helmen aan te gorden, terwijl 34 percent zich even krachtig tegen dat denkbeeld uitsprak. In Cairo is volgens United Press melding gemaakt van een nieuwe botsing, die zich gisteren in de omgeving van Gaza heeft voorgedaan. Hierbij zouden enige Israëli sche soldaten zijn gedood. Volgens deze berichten opende een Is raëlische patrouille aan de bestandslijn het vuur op een Egyptische post bij Dair El- balah. De Egyptenaren beantwoordden het vuur. Aan Egyptische zijde waren volgens deze berichten geen slachtoffers gevallen. voeren over de toekenning van autonomie aan Tunesië. Deze besprekingen werden Woensdag voor het eerst weer hervat en men hoopt dat zij tegen Pasen beëindigd zullen kunnen worden. In Tunis is een ondergrondse terroristen organisatie ontdekt die zich het comité voor de bevrijding van Tunis noemt en ver moedelijk orders ontvangt uit Cairo. De Arabische Liga, aldus de Franse autoriteiten, heeft de afgelopen dagen de Arabische bevolking van Noord-Afrika steeds intensiever aangezet tot opstand. LONDEN (United Press) in de Sov jet-Unie is een campagne tegen de atoom bom ingezet. Evenals indertijd bij de op roep van Stockholm toen in de gehele we reld handtekeningen werden verzameld voor een vredesactie, wordt de nieuwe campagne weer onder de auspiciën van de Wereldvredesraad gehouden. Radio-Moskou zond een dringende op roep van de vermaarde Russische ballerina Galina Oelanowa uit, waarin deze er bij haar landgenoten op aandringt hun hand tekening voor het verbod van de atoom bom te geven. „Niemand kan zich afzijdig houden van de machtige en edele beweging voor de vrede, die zich over alle landen verspreid heeft", aldus de beroemde danseres. „De verschrikkingen van de afgelopen oorlog liggen mij nog vers in het geheugen. Ik herinner mij Leningrad in de dagen toen het door de vijand belegerd werd. Dit mag nooit meer gebeuren. Slechts het volk, slechts de eenheid van alle mensen op de aarde kan de plannen verijdelen van hen, die een nieuwe oorlog beramen. Daarom zullen wij de oproep van de wereldvredes raad tekenen", aldus Galina Oelanowa. KARATSJI (United Press). Radio- Pakistan heeft Vrijdag omgeroepen dat het Pakistaanse consulaat in Jalalabad, Afgha nistan, Donderdag aangevallen is door een menigte en dat „alle meubilair en andere inventaris vernietigd is". Verdere bijzon derheden werden niet bekend gemaakt. Intussen vonden Vrijdag in geheel Pakis tan protest-betogingen plaats tegen de aan val door een woedende menigte op de Pakistaanse ambassade in Kaboel op Woensdag j.l. Diezelfde dag heeft Pakistan een officieel protest ingediend bij de rege ring van Kaboel, waarin werd gezegd dat deze aanval geprovoceerd was door een rede van de Afghaanse premier, twee da gen daarvoor gehouden, waarin het Pakis taanse besluit werd aangevallen om de Noord-Westelijke grensstreken in te lijven bij een West-Pakistaanse provincie. Volgens berichten uit Pesjawar, op 50 kilometer van de Afghaanse grens aan het begin van de Khyber-pas, heeft de politie aldaar Vrijdagmiddag een menigte uit el kaar moeten drijven die zich verzameld had voor het Afghaanse consulaat. De Pakistaanse kranten hebben bij de regering op vergeldingsmaatregelen tegen Afghanistan voor de relletjes in Kaboel aangedrongen. Strasser ontkent beweringen Otto Strasser heeft in een ingezonden stuk aan de Frankfurter Allgemeine ver klaard dat zijn uitlatingen onlangs ver keerd zijn weergegeven. Hij deelde mede dat hij onlangs niet had beweerd dat de Duitse Joden zullen moeten kiezen tussen assimileren of afstand doen van hun bur gerrechten. „Ik heb gezegd dat de Joodse kwestie als een wereldvraagstuk oplosbaar is geworden dank zij de oprichting van de Joodse staat welke de Joden thans de mo gelijkheid schenkt die zij voorheen niet haddenHij deelde mede dat hij daar aan had toegevoegd dat de Duitse Joden voordien moesten kiezen tussen assimileren of vertrekken. fcOLP>Wto als men zegt: Zeeuwse vissers willen zich niet neerleggen bij Delta-plan TOKIO (United Press) De Japanse minister van Buitenlandse Zaken, Mamo- roe Sjigemitsoe, heeft gezegd, dat Japan de Verenigde Staten reeds tweemaal ver zocht heeft geen atoomproeven meer te doen plaats vinden in het gebied van de Bi kini-atol. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer heeft de afgelopen week een weinig lenteachtig karakter gehad. De meeste nachten kwam nog lichte vorst voor en overdag beletten Noordelijke win den een stijging van de temperatuur. De oorzaak van de Noordelijke winden was een hogedrukgebied in de omgeving van Schotland. Gisteren begon dit hogedrukgebied zich te verplaatsen, eerst naar Engeland en la ter naar Nóord-Frankrijk. Vannacht trok het verder naar het Oosten en vanmorgen bereikte het Duitsland. De verplaatsing van het hogedrukgebied heeft voor ons land tot gevolg, dat de wind uit de Noordhoek is verdwenen en uit Zuidelijke richting is gaan waaien. De tem peraturen komen hierdoor op een hoger peil, dat meer overeenkomt met de tijd van het jaar. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- 60 c temp. gisteren ;rslag mm. toestand ff |2 ZS Helsinki half bew. W 2 -9 0 Stockholm zwaar bew. W 6 -4 0 Oslo zwaar bew. NNO 2 -3 0 Kopenhagen half bew. W 4 1 0 Aberdeen zwaar bew. windstil 2 0 Dublin geheel bew. ZZO 10 6 0 Londen half bew. OZO 2 1 0 Amsterdam mist ZW 2 3 0 Brussel nevel windstil -2 0,4 Parijs nevel O 2 -1 0 Bordeaux half bew. ONO 2 -1 0 Grenoble nevel windstil -1 0 Nice licht bew. WNW 6 7 0 Berlijn regen W 4 3 0,2 Frankfort onbewolkt windstil -4 0 München zwaar bew. windstil 1 0 Zürich nevel NW 1 -2 0 Genève onbewolkt windstil 1 0 Locarno onbewolkt windstil 0 0 Wenen zwaar bew. NW 4 3 0,1 Innsbruck nevel windstil -2 0 Rome licht bew. NO 4 7 0 Neerslag laatste 24 uur. ZACHT WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Nu en dan opklaringen maar ook plaat selijk wat lichte regen. Matige tot krachtige wind uit Zuidelijke rich tingen. Zacht weer. 3 April Zon op 6.15 uur, onder 19.17 uur. Maan op 15.23 uur. onder 4.29 uur. 4 April Zon op 6.13 uur, onder 19.19 uur. Maan op 16.37 uur, onder 4.47 uur. Maanstanden 7 April 7.35 uur: Volle maan 15 April 12.00 uur: Laatste kwartier 22 April 14.06 uur: Nieuwe maan 29 April 5.23 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 2 April Hoog water: 12.16 en uur. Laag water: 7.14 en 20.16 uur. Zondag 3 April Hoog water: 0.59 en 13.25 uur. Laag water: 8.41 en 21.24 uur. Maandag 4 April Hoog water: 1.56 en 14.16 uur. Laag water: 9.41 en 22.14 uur. xoocx»oco^d3ccoocodocooooooooocc<xx>c)cooocooc»cx5ooooooo

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1