HORLOGES VAN NIEL met melk meer mans Agenda voor Haarlem Eerste Kamer zeer verdeeld over Cadeaustelsel-ontwerp ARDENA VELVA CREAM Indonesische politie wilde mr. Bouman compromitteren Wat is „ordelijk economisch verkeer Weer een weekend zonder kranten in Londen Vorst Bao Dai valt premier Diem af Buitenlandse Zaken: Minister Witte weigerde medewerking aan het Apeldoornse plan Stembureaux tot 19 of 20 uur open 3 Voor een zachte soepele huid 5.50 Examens Kerkelijk Nieuws Wellicht goedkope reis voor trekkers naar de V.S. Prins Bernhard te Leeuwarden boeiend in nu PANORAMA R.A.F. gaat 20 ton bloemen uitwerpen boven Den Haag Verbazing in Saigon: „Mens kan zes dagen op zeewater leven" Woningen met extra voorzieningen Advies van Stichting van de Arbeid: Staatsgreep in Jemen? ZATERDAG 2 APRIL 1955 In het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot beperking van het cadeaustelsel, blijken de meningen aanmerkelijk uiteen te lopen. In vrijwel alle groeperingen toonden leden zich tegen stander van de voorgestelde regeling. Ver schillende leden verklaarden, dat het hun bijzonder moeilijk was gevallen, zich een oordeel over het ontwerp te vormen. Het grote bezwaar dezer leden was, dat het gehele begrip „ordelijk economisch ver keer" in verband met de concurrentie hun een weinig gelukkige uitdrukking voor kwam. Een zeer ernstig bezwaar tegen dit wetsontwerp vonden deze leden voorts, dat leder quantitatief gegeven omtrent de om vang van het cadeaustelsel ontbreekt. Vast staat, dat de «industrie tegen dit wetsont werp is en dat aan tal van middelgrote en kleine bedrijven een zeer waardevol re- clamemiüdel onthouden wordt in hun strijd tegen de grote bedrijven. Eveneens staat vast, dat er van de zijde van de consu menten al bijzonder weinig aandrang is om tegen het cadeaustelsel op te treden. De middenstand, die de grote belanghebbende bij dit ontwerp is, is onderling verdeeld. Naar de mening van de hier aan het woord zijnde leden is aan de bezwaren van de industrie wel bijzonder weinig aandacht besteed, terwijl de nadelen van het cadeaustelsel voor bepaalde midden standers zeer sterk zijn geaccentueerd. Te eenzijdig wordt het voorts voorgesteld alsof alle cadeaux uiteindelijk toch door de consument betaald worden. Deze leden konden niet inzien, dat de consument er door benadeeld wordt, als de grote bedra gen, die anders voor advertenties worden uitgegeven, ten dele worden besteed voor cadeaux en dus aan de consumenten ten goede komen in plaats van aan de adver tentiemedia. Het cadeaustelsel kan dus wel degelijk ten gevolge hebben, dat de consumenten bevoordeeld worden en meer middelen ter beschikking hebben voor consumptieve besteding. De uitwassen, die wel bijzonder moeilijk te definiëren zijn, straffen meestal zichzelf. Men lost deze moeilijkheden niet op door ze te delegeren aan de rechter, de Sociaal-Economische Raad en de Kamers van Koophandel en Fabrieken, die aan de wet als zodanig geen behoorlijke richt lijnen kunnen ontlenen. Het voorschrift van artikel 3, waarbij toegestaan wordt om consumptieverwante artikelen ten geschenke te geven mits. deze voorzien zijn van een bij normaal gebruik in het oog vallend, onuitwisbaar kenmerk, dat daaraan een duidelijk reclamekarakter geeft, vonden de hier aan het woord zijnde leden weinig sympathiek. Voor bepaalde artikelen, die zeer waardevol kunnen zijn, maar bijvoorbeeld in de keuken gebruikt worden, zal dit voorschrift geen belemme ring zijn, daarentegen zal dit voorschrift aan tal van andere artikelen hun waarde grotendeels ontnemen. ADVERTENTIE Elizabeth Arden's uiterst fijne crème met zeldzaam verzachtende eigen schappen. Op het moment dat U de crème aanbrengt voelt Uw huid reeds zijdeachtig aan. c) Wagenweg 29 - Haarlem - Tel. 2051S INSTITUT DE BEAUTÉ HAUTE COIFFURE ZATERDAG 2 APRIL Stadsschouwburg: „Thee en sympathie", Rotterdams Toneel, 8 uur. Frans Hals: „Sas katchewan", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het huis onder verdenking", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De Saint neemt vacantie", 14 jaar, 2.30 uur. „Duivels- vallei", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „From here to eternity", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Studio: „Maggie", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De woestijn leeft", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Odyssee", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Foei toch, Brigitte". 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 3 APRIL Stadsschouwburg: „Thee en sympathie". Rotterdams Toneel, 8 uur. Minerva Theater: „Waar de blanke topcabaret Wim Son- neveld, 8.15 uur. Cultura: Ned. Ver. van Spir. „Harmonia", wijdingsmorgen, 10.30 uur. Zui derkapel: Rev. G. Brucks, 10 uur; jeugd- samenkomst, 8 uur. Frans Hals: „Saskatche wan", 14 jaar. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het huis onder verdenking", 18 jaar,, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De Saint neemt vacan tie", 14 jaar, 2 en 4.15 uur; „Duivels-vallei" 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „La Bohème", 14 jaar, 11 uur; „The Glenn Miller Story", alle leeft., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Studio: „Rigoletto", 14 jaar, 11 uur; „Maggie", alle leeft., 2, 4.15. 7 en 9,15 uur. Luxor: „De woestijn leeft", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt; „Dombo" en de „Bever vallei", alle leeft., 11 uur; „Odyssee", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Foei toch, Brigitte", 14 jaar. 2.30 uur. MAANDAG 4 APRIL Stadsschouwburg: Lotte Goslar en haar ensemble, 8 uu Begijnhofkapel: Bijeenkomst Hermann Zaiss Comité, 8 uur. Zang en Vriendschap: Bijeenkomst van „De grotere wereld", 8 uur. Frans Ilals: „Saskatchewan", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het huis onder verdenking", 18 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Roxv: ;,De Saint neemt vacan tie", 14 jaar. 2.30 uur; „Duivels-vallei", 18 jaar, 8 uur. Lido: „The robe", alle leeft., 1.45, 4.15. 6.45 en 9.15 uur. Studio: „Maggie", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De woes tijn leeft", alle Jeeft.. 2. 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Odyssee". 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Foei toch, Brigitte", 14 jaar, 8.15 uur. De onderscheiding van het verstrekken van geschenken, die tot de branche be horen, en geschenken, die daarbuiten val len, achtten zij willekeurig, terwij! deze onderscheiding voor bedrijven, die slechts een of enkele producten vervaardigen of verhandelen, een veel ernstiger effect heb ben dan voor bedrijven, die een grote sor tering hebben. Voorts laat dit wetsontwerp tal van concurrentiemogelijkheden open, die naar de mening der hier aan het woord zijnde leden in wezen weinig verschillen van de concurrentiemogelijkheden, waar tegen dit wetsontwerp stelling neemt. Naar van de zijde van verscheidene an dere leden werd opgemerkt, kon een aan tal hunner eveneens weinig gevoelen voor de voorgestelde regeling. Zij vreesden, dat door deze soort van maatregelen de orde- ningsgedachte-in discrediet wordt gebracht. Ordening behoort zich naar hun mening te bepalen tot de grote lijnen van het econo mische sociale, monetaire en financiële beleid en moet niet te veel in détails gaan, wil zij niet ontaarden in bemoeizucht en bedillerij. Er moet enige ruimte blijven voor een vrije ontwikkeling van de ver houdingen in het bedrijfsleven en van de persoonlijke verantwoordelijkheid. Bij dit laatste dachten deze leden vooral aan de consumenten. Een aantal andere leden van de groep, waartoe de laatstelijk aan het woord zijn de leden behoren, kon zich in het algemeen met de grondslagen van het ontwerp wel verenigen. Zij gingen daarbij uit van de overweging, dat het cadeaustelsel de con sument in de meest doelmatige besteding van zijn inkomen bemoeilijkt. Ook acht ten zij het uitgangspunt van de regering, te weten dat het ontwerp strekt tot het handhaven van een ordelijk economisch verkeer, aanvaardbaar. Dit houdt in, dat slechts die vormen van het cadeaustelsel verworpen dienen te worden, die niet te rijmen zijn met een normale concurrentie. Maar nu in artikel 4 van het ontwerp ont heffingsmogelijkheden zijn geïntroduceerd, zou het goed zijn geweest, aldus deze leden, wanneer in de toelichting duidelijker tot uitdrukking was gebracht, wat onder nor male concurrentie en wat onder uitwassen moet worden verstaan. Van de zijde van verscheidene leden merkte een aantal hunner op, dat zich hierin partij te stellen een verre van ge makkelijke taak is. Deze omstandigheid vindt bevestiging in het verleden, dat vol strekt tegengestelde adviezen van een in dertijd voor dit doel ingestelde staatscom missie en van de vroegere nijverheidsraad te zien heeft gegeven. Een aantal andere leden van de groep waartoe de laatstelijk aan het woord zijnde leden behoren, verklaarde de door de re gering in de Memorie van Toelichting ge geven motieven der voorgestelde regeling te onderschrijven. Hiermede wilden deze leden geenszins hebben gezegd, dat zij welke vorm van reclame tot stimulering van de omzet als ongewenst en ondeugde lijk zouden wensen te qualificeren. Vol gens sommigen, tot wie ook vertegenwoor digers van de middenstand behoren, be staat tegen de voorgestelde regeling het bezwaar, dat zij bepaalde reclamemetho den en vormen van klantenbinding on mogelijk maakt of althans ernstig belem mert. Het systeem, zoals het geldt in Bel gië en in Frankrijk, wordt dan ten voor beeld gesteld. Amsterdam. (Vrije universiteit). Gepromo veerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een proefschrift getiteld „Lidmaatschap van de V.V.O.", C. A. Crause, geboren in Zuid- Afrika. Leiden. Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht mej. A. A. Driebergen te Amsterdam en M. I. Toth te Leiden. Rotterdam. Geslaagd voor het doctoraal examen in de economische wetenschappen H. E. Heiberg te 's Gravenhage. Rotterdam. Stichting Klinisch Hoger On derwijs: semi-artsexamen: mej. A. J. Briel, Rotterdam en de heren D. Zellenrath, Rot terdam, A. J. M. Stoop, Rotterdam en H. A. R. Nikkels, Vlaardingen; artsexamen: mej. C. M. Franken, Rotterdam en de heren J. F. M. Delemarre. Scheveningen, N. M. Drayer, Klundert. C. Tom, Den Haag, C. D. Ger- hardt, Oss, L. A. G. J. Timmermans, Am sterdam, H. Laeyendeeker, Rotterdam en C. Verhoe, Brandwijk (Z.H.). Economische Hogeschool: candidaats- examen in de economische wetenschaDpen: Ph. Leenman. Den Haag, J. L. Hodes. Schie dam, M. D. Rachman. Rotterdam, B. B. Pol dermans, Den Haag, J. B. van Beurden. Rot terdam, A. A. Vlaardingerbroek, Den Haag en J. Beumer, Rotterdam: voor doctoraal examen in de economische wetenschappen: T. G. van dre Woerd, Rotterdam, W. H. Berg huis, Assen, W. J. Moonen, Arnhem en J. A. van der Hoek, Den Haag. Nijmegen. Geslaagd -oor doctoraal examen politieke en sociale wetenschappen G. P. H. van de Loo, Gennep; doctoraal examen psy chologie Th. H. J. Gijsbers, Nijmegen; docto raal examen Ned. recht C. H. M. Verhaak, Grave; candidaatsexamer. psychologie G. M. Gribnau, Helmond; L. P. M. van de Bogaert, Tilburg, V. J. Wellen, Breda en V'. de Hey, Groesbeek. Amsterdam. tGem. universiteit). Bevorderd tot doctor in de geneeskunde C. K. V. van Dommelen, 's Gravenhage. Geslaagd met lof voor het doctoraal examen Frans A. L. van Wesemael; candidaats- examen Frans mej. E. J. Bik, Amsterdam; doctoraal examen politieke en sociale we tenschappen mej. P. Ploeger, Amsterdam en voor het candidaatsexamen economie W. Vosmeer. H. R. Krijn, P. W. van Daalen, allen Amsterdam en A. P. G. van Binnendijk, Amersfoort. ADVERTENTIE Naast onze bekende topmerken OMEGA - TISSOT - BUREN brengen wij een grote sortering Zwitserse Anker-horloges vanaf 40.— GROTE HOUTSTRAAT 86, HAARLEM SPECIAALZAAK SINDS 1883 Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Gerkeskloster-Stroobos en te Grotegast D. K. Smit, cand. te Kommer zijl. Baptisten Gemeenten Beroepen te Nieuw-Weerdinge J. Kete laar te 2e Exloërmond. Geref. Gemeenten Bedankt voor Oostkapeile J. W. Kersten te Genemuiden. Er bestaat kans dat reeds deze zomer een aantal trekkers tegen een gereduceerd tarief per boot naar de Verenigde Staten kan reizen. De voorbereidingen daartoe zijn getroffen en zullen nader worden uitge werkt. Dit deelde de heer L. Meilink, president van de International Youth Hostel Federa tion en voorzitter van de Raad van Toe zicht en Advies der Nederlandse Jeugdher bergcentrale mede, na een reis van zes we ken door de Verenigde Staten. De heer Meilink had niet alleen in Ame rika het werk van de Jeugdherberg-Cen trale gepropageerd, maar ook naar de mo gelijkheid gezocht dat jaarlijks 1000 trek kers per goedkope gelegenheid naar de Verenigde Staten kunnen gaan. De mogelijkheid tot het trekken in de Verenigde Staten langs jeugdherbergen is niet zo groot als in de West-Europese lan den. Het jeugdherbergwerk heeft daar niet zo'n grote omvang genomen als in ons we relddeel. Desondanks biedt Amerika wel mogelijkheden voor goede trektochten, vooral in Nieuw-Engeland tussen New York en Boston en Zuidelijker naar Washington. Het jeugdherbergnet kan nog belangrijk worden uitgebreid. De heer Meilink heeft de organisaties in Amerika hiertoe van advies gediend. Omstreeks half tien Vrijdagmorgen is Prins Bernhard in zijn functie van inspec teur-generaal van de Koninklijke Lucht macht, in een „Dakota" op de vliegbasis Leeuwarden geland. De Prins werd verge zeld door onder andere luitenantkolonel- vlieger G. Sonderman en enige hoge offi cieren van zijn staf. Op de basis stonden troepen opgesteld. Kort na de aankomst van de Prins vlogen „Meteors" en „Thun- derjets" in formatie over. De Prins heeft aan de commandant van het 324ste squadron, majoor-vlieger S. K. Aertsen, de wisselbeker overhandigd die beschikbaar is gesteld voor het squadron dat de beste schietresultaten heeft be reikt. Daarna heeft de Prins aan kapitein vlieger C. H. M. Martens een plaquette op voetstuk uitgereikt voor de hoogste per soonlijke scnietprestatie. Aan enige mannelijke en vrouwelijke of ficieren en onderofficieren heeft Prins Bernhard brevetten van gevechtsleider en gevechtsleidster uitgereikt. Voor de lunch, die Vrijdagmiddag om streeks een .uur Op de vliegbasis zou be ginnen, zou de Prins met majoor-vlieger Aertsen in een „Meteor 7" (twee-persoons les-„Meteor" een vlucht maken, om bij de Waddeneilanden in de praktijk het schieten op doelen in de lucht mee te ma ken. Na deze vlucht zou de Prins met een licht militair transportvliegtuig naar Vlie land gaan, cm daar het schieten door straalvliegtuigen op gronddoelen te zien. Prins Bernhard was voornemens omstreeks half twee met de „Dakota" naar de vlieg basis Soesterberg terug te keren. ADVERTENTIE Op 29 April 1945 wierpen „Lancaster"- bommenwerpers op Ypenburg bij Den Haag de eerste voedselvoorraden neer. Tien jaar later zullen weer Engelse bommenwerpers boven de residentie verschijnen, maar thans met een lading van twintig ton bloemen. Deze keer zullen het geen „Lancasters" zijn, omdat deze vliegtuigen uit de dienst genomen zijn, maar waarschijnlijk „Lin- cclns'* die behalve bloemen ongeveer hon derdduizend pamfletten meenemen met groeten van Engelse autoriteiten aan Ne derlanders. De Engelse vliegtuigen zullen van een punt boven de Noordzee af begeleid worden door twee squadrons van 16 „Thunderjet"- straaljagers van de Koninklijke Lucht macht, afkomstig van de vliegvelden Vol- kel en Eindhoven. Om ongeveer 17 uur zul len op 29 April in Den Haag de sirenes gaan loeien als teken dat de vliegtuigen in aantocht zijn. Deze zullen dan op een hoog te van ongeveer 300 meter boven de stad cirkelen en bloemen uitwerpen. Daarna zullen er enige op het vliegveld Valkenburg landen. De bemanningen daar van zullen in het gemeentehuis door de Haagse vroedschap worden ontvangen. De volgende dag zullen de Engelsen ontvangen worden op de Keukenhof te Lisse. De twintig ton Nederlandse bloemen zul len tevoren naar Londen worden overge vlogen door een transportvliegtuig van de Koninklijke Luchtmacht en daar worden overgeladen in de bommenwerpers. Een der initiatiefnemers voor de vlucht is de oud- Reuter-correspondent George Franks, die destijds als enige persvertegenwoordiger de „droppings" meemaakte. Op 29 April 1945 wierpen ongeveer hon derd Britse vliegtuigen voedselvoorraden af boven Den Haag, Rotterdam en Leiden. In de volgende dagen werd per dag onge veer 1000 ton afgeworpen door telkens 500 „Lancasters". Een van de weinige Neder landers die aan deze vluchten deelnam was de oud-kapitein van de Koninklijke Lucht macht J. Rudenko, die thans als piloot in dienst is bij de K.L.M. De heer F. J. Gra ham, die thans werkzaam is op het bureau van de Australische migratie te Den Haag, maakte destijds deel uit van de bemanning van een der vliegtuigen. Dagbladeigenaren en vertegenwoordigers van de vakverenigingen hebben Vrijdag in Londen tien uur lang vergaderd, maar men is niet nader gekomen tot een oplos sing van het stakingsconflict. De Britse minister van Arbeid, sir Walter Monckton, zal een speciale commissie van onderzoek benoemen. Een vakbondsleider verklaarde, dat de bonden geweigerd hebben het geschil aan arbitrage te onderwerpen. De werkgevers deelden mede dat zij bereid waren, samen te werken met de speciale commissie die alleen onderzoeken en adviseren zal. De commissie zal ver moedelijk pas Maandag of Dinsdag kun nen beginnen met haar taak. Vandaag zullen de stakers bijeenkomen om de jongste ontwikkelingen te bespre ken. ADVERTENTIE omdat U een verkoudheid voelt opkomen, is het de hoogste tijd om ASPIRIN te nemen. Bij hoofdpijn, verkoudheid, griep en reumatiek helpt ASPIRIN snel en betrouwbaar. Aspirin ADVERTENTIE NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Publieotie Nederlands Zuivelbureau, 's Gravenhage SAIGON (United Press) Het jongste telegram van het staatshoofd Bao Dai (aan de Rivièra) aan premier Diem van Zuid- Vietnam heeft regeringskringen alhier met stomheid geslagen. De vorst seint onder meer: „Met grote spijt heb ik vernomen, dat bloed gevloeid heeft in Saigon. U hebt mij de laatste dagen verzekerd, dat hoewel de meningsverschillen ernstig waren, de toestand rustig was. Toen ik u volledige bevoegdheden verleende was ik overtuigd dat u in staat zou zijn de nationale eenheid te bewaren. Zo als de toestand thans is heeft u het tegengestelde bereikt. Sommige regeringskringen waren van oordeel dat het telegram van het staats hoofd neerkwam op een indirecte uitnodi ging aan Diem aan de opstandige sekten toe te geven. Franse arts vond uit PARIJS (United Press) Een schip breukeling kan zes dagen uitsluitend op zeewater leven, zo heeft de Franse marine arts Paul Aury Donderdag verklaard. Aury was een van de tien Franse marine mannen die vorige week voor de kust bij Brest op een rubberboot als proefkonijn hebben gediend. De dokter zei dat men veilig zeewkter kan drinken bij kleine hoeveelheden en met vele tussenpozen gedurende zes da gen, maar dat het gevaarlijk zoi^ kunnen zijn het langer te doen. „Het zeewater hield de dorst bij ons weg en verminderde onze honger. Wij verloren ieder vier tot zeven kilo gewicht". Aury sprak tegen dat hij en zijn mak kers uitgeput waren geraakt door hun zes dagen op het vlot. Hij vertelde dat hij zelf had geholpen het vlot op te bergen, een medisch onderzoek had meegemaakt, elf beroepsbezoeken had afgelegd en naar Lo- rient was gereden op de dag dat hij „ge red" werd. „Dat waren geen handelingen van een uitgeput man". Aury zeide dat het grote gevaar voor schipbreukenngen .de koude is. „We heb ben erg van de kou te lijden gehad. De eerste noodzaak is, schipbreukelingen te beschermen door een tent met dubbel dak. Als we helemaal geen dek hadden gehad, zouden we het geen 24 uur hebben uit gehouden". De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, heeft te Wassenaar de politie-opleidines- school voor Zuid-Holland geopend. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van Bui tenlandse Zaken wordt opnieuw de aan dacht gevestigd op de behandeling van Nederlandse gevangenen in Indonesië. „De Indonesische politie schroomt niet een ieder van wie zij gevaar ducht voor het welslagen van de door haar gemaakte pro cessen te ecarteren", aldus de Memorie. „Zo werd één der Nederlandse arrestan ten, die weigerde in strijd met de waarheid te verklaren nimmer door de politie te zijn mishandeld tijdens de ondervragingen, prompt daarop beschuldigd het lang ge zochte bendehoofd Bosch te zijn. Niet tegenstaande deze beschuldiging, onder meer bij vergelijking van foto's, van beide personen volledig onhoudbaar bleek, slaagt de politie er nog steeds in nieuwe getuigen te produceren, die zij er toe weet te bren gen deze leugen te bevestigen. Een andere arrestant, die eveneens tegenover de po litie verklaarde zijn onder dwang afgeleg de valse getuigenissen te willen intrekken, werd onmiddellijk daarop geheel ten on rechte .ervan beschuldigd een Darul-Islam- leider te zijn Ook in dit geval wist de po litie middelen te vinden steeds weer nieuwe „getuigen" op te sporen, die dit willen bevestigen. Weer drie andere arrestanten, die even eens mededeelden, hun onder pressie af gelegde verklaringen te willen herroepen worden sindsdien door de politie als niet toerekeningsvatbaar aangemerkt. Het stre ven der politie is er op gericht deze arres tanten niet ter rechtzitting te horen, doch hen na afgifte ener daartoe strekkende me dische verklaring in een krankzinnigenge sticht te doen opnemen. Aan nog weer andere arrestanten wordt na vrijlating verboden Indonesië te verla ten uit vrees dat zij in Nederland publici teit zullen verlenen aan de door hen onder vonden behandeling; zij worden voorts met arrestatie en vervolging wegens een of ander hun toegedacht misdrijf bedreigd, indien zij het zouden wagen in Indonesië mededelingen te doen omtrent hetgeen hun tijdens hun verblijf in de gevangenis is overkomen. Uitnodiging Tenslotte is bekend geworden dat de advocaat der Nederlandse arrestanten, mr. Bouman, door een handlanger van de politie schriftelijk is uitgenodigd voor een ontmoeting met een zekere Manoch, die voorgaf te willen beken nen dat de door hem in de zaak con tra Schmidt c.s. afgelegde verklarin gen gelogen waren. Het was de bedoe ling dat Manoch na afloop van het on derhoud aan mr. Bouman vergoeding van plaatselijke transportkosten zou vragen; het overhandigen van dit geld zou worden gefotografeerd, waarna hij gearresteerd zou worden wegens poging tot omkoping. Toen dit plan, door begrijpelijke waak zaamheid van mr. Bouman, was mislukt, werd voormelde Manoch, ter openingszit ting van het proces tegen de heer Jung- schlager, als eerste getuige gehoord, waar bij hij de beschuldiging uitbracht, dat mr. Bouman getracht had hem om te kopen. Uit dit alles blijkt overtuigend dat hier sprake is geweest van een plan om mr. Bouman als verdediger te elimineren, al thans in zijn verdediging zoveel mogelijk te dwarsbomen. De regering constateert met leedwezen, dat haar pogingen om de Indonesische re gering er toe te bewegen, de Indonesische politie te corrigeren en een objectief voor onderzoek te bevorderen, hebben gefaald. De ministers hebben zich ernstig beraden over de middelen, die er effectief toe zou den kunnen bijdragen de Indonesische re gering er toe te bewegen een eind aan het gepleegde onrecht te maken. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Andriessen (K.V.P.) betreffende de uitvoering van een nieuw plan voor wo ningbouw te Apeldoorn heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting ge antwoord, dat op 24 Juli 1954 burgemees ter en wethouders van Apeldoorn een plan hebben ingediend in de bouwvereniging „De Goede Woning" voor de bouw van 210 woningwetwoningen. Bij de op 1 Septem ber gehouden aanbesteding bleek ook de laagste inschrijving nog aanzienlijk boven de toelaatbaar geachte bouwkosten uit te gaan. Op 12 Januari 1955 werd daarop een nieuw plan ingediend, ditmaal voor 240 woningen, waarbij in de souterrains ver huurbare ruimten waren geprojecteerd. Voor dit plan werd ingeschreven voor een prijs, die aanvaardbaar was. Uit het besluit van de raad van Apeldoorn van 27 Januari 1955 bleek echter, dat door de aannemer bij de aanbesteding een bedrag van 394.000 voor extra-voorzieningen bedon gen was. Uit een mededeling van het bestuur der woningbouwvereniging viel op te maken, dat de extra-voorzieningen facultatief wa ren. Zowel de door de aannemer gestelde voorwaarde, welke op het gehele complex betrekking had, als de aard van sommige der voorzieningen maakten echter, dat van een vrijheid van keuze voor de bewoners niet gesproken kon worden. Nog afgezien van het feit, of mogelijk in het bedrag voor de voorzieningen enige overschrijding van het bedrag der basis aanbesteding is verwerkt, bestaan bij de minister overwegende bezwaren tegen een dergelijke uitbreiding van het aanbeste dingscontract. Hierdoor worden in de woningen voor zieningen aangebracht (parketvloeren en edelfineerdeuren, welke aan deze wonin gen het karakter van woningwetwoningen ontnemen. De minister heeft dan ook medewerking aan de uitvoering van deze plannen ge weigerd en geen machtiging tot gunning verstrekt. Hoewel het systeem van toetsing der aanbestedingsprijzen aan toelaatbaar ge achte maxima in sommige gevallen de ge meenten of woningbouwverenigingen voor moeilijke problemen kan plaatsen, is er naar de mening van de minister geen aan leiding om het hanteren van maximum prijzen op zich onhoudbaar te achten. De praktijk wijst uit, dat het bij voortduring mogelijk is binnen deze prijzen een aantal woningen in aanbouw te doen nemen, dat overeenkomt met het bouwprogramma. Er wordt door zijn departement voor gewaakt, dat de werkelijke bouwprijzen niet ondoor zichtig gemaakt of gecaumoufleerd wor den. Volgens de Kieswet behoren de verkie zingen te worden gehouden op een Woens dag en moeten de stembureaux geopend zijn van 8 tot 17 uur. Om hun stem te kun nen uitbrengen is voor werknemers werk verzuim in vele gevallen onvermijdelijk. Hierdoor ontstaan vrij aanzienlijke verlie zen in de productie. Ook pleegt over niet- gewerkte uren loon te worden doorbetaald. De moeilijkheid doet zich vooral voor by werknemers, die niet wonen in de plaats waar zij hun werk uitoefenen. Het bestuur van de Stichting van de Ar- bell is tot de conclusie gekomen dat indien de stembureaux hetzij tot 19, hetzij tot 20 u|r geopend zouden blijven, ook aan werk nemers, die hun arbeid in een andere dan hun woonplaats uitoefenen, de gelegenheid wordt geboden, in de plaats hunner inwo ning hun stem uit te brengen. Het stichtingsbestuur heeft aan de mi nister van Binnenlandse Zaken verzocht, een desbetreffende wijziging van de Kies wet te willen bevorderen. Tevens heeft de stichting onder de aandacht van de minis ter gebracht, dat de verkiezingen, welke thans op Woensdag worden gehouden, be ter op Vrijdag zouden kunnen plaats heb ben, opdat bij voorbeeld ook reizigers, die in de loop van de week op pad zijn en ar beiders, die in kampen verblijven, in staat zijn, in hun woonplaats te stemmen. CAïRO (RTR). Volgens nog onbeves tigde berichten heeft het leger van Jemen de Imam (koning) gedwongen af te treden. ADVERTENTIE Stassen weigert dagvaarding van Senaatscommissie Harold E. Stassen, de directeur van het programma voor buitenlandse hulp en Eisenhowers nieuwbenoemde minister voor de ontwapening, heeft Vrijdag geweigerd een dagvaarding te accepteren van de Se naatssubcommissie voor onderzoek om Woensdag aanstaande te worden gehoord in verband met een omstreden regerings contract. Prinses Wilhelmina zal op Woensdag Mei des morgens om 11.00 uur het stand beeld, waarmede de nagedachtenis zal wor den geëerd van „Tante Riek", wijlen me vrouw H. Kuipers—Rietberg, in het plant soen naast het gemeentehuis te Winterswijk onthullen. „Tante Riek" vervulde in het verzet een grote rol. Zij stierf in 1944 in het vrouwenkamp „Ravensbrück". Het beeld is gemaakt door de beeldhouwer G. Bolhuis uit Amsterdam.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5