Tijdens gunstig tij viert de „Haring-redersvereniging" een jubileum Zuidersluis nog deze week overbrugd -Thalia- Sportcolberts Sportpantalons Fh. DE KONING Agenda voor Haarlem Kind van de nood" veertig jaar Nieuzvbouzv kan nog geen vlootvernieuzving worden genoemd Begin Mei berijdbaar - nieuwe rolbrug in de toekomst Bejaarden Katholiek georganiseerd Kind van 2\ jaar door truc aangereden Castricum Staatssecretaris van Sociale Zaken houdt Meirede In zon speciaal luchtdicht verpakte slof (F.S. pack) koopt U Uw Roxy gegarandeerd fabriek-vers. Met de Paasdagen in 't verschiet is zo'n voorraadje Roxy ideaal. Uw gasten zullen Uw goede zorgen weten te waarderen. Twistappeltje in Beverwijk Paaswijding in Lutherse Kerk Bouwkas propageert zelf bouwen WOENSDAG 6 APRIL 1955 0 99 'Wanneer de positie van het haringvisserijbedrijf van dit ogenblik in beschouwing wordt genomen, dan is er enige reden tot tevredenheid en optimisme. Tot deze voorzichtige conclusie komt dr. H. A. H. Kranenburg, algemeen secretaris van de Redersvereniging voor de Nederlandse Haringvisse rij in een voortreffelijk historisch overzicht van de Neder landse haringvisserij in de afgelopen veertig jaar, versche nen ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Reders vereniging op 17 April a.s. In dit overzicht, gepubliceerd in een speciale jubileum-uitgave van de Redersvereniging, laat dr. Kranenburg het wel en wee van de Nederlandse haring visserij in de afgelopen veertig jaar de revue passeren. Het was een periode in de geschiedenis van de haringvisserij, waarop drie geweldige gebeurtenissen hun stempel hebben druktMÈHBHÉÉiHMi ge twee wereld-oorlogen en een economische crisis. De Redersvereniging voor de Nederland se Haringvisserij was een kind van de nood. Het uitbreken van de eerste wereldoorlog vormde de onmiddellijke aanleiding voor de oprichting van deze vereniging. Toen in de eerste dagen van de maand Augustus vrijwel de gehele Nederlandse haringvloot de thuishavens binnenvoer, lag het bedrijf in één slag stil. De reders begrepen, on danks hun vaak uiteenlopende belangen, dat de plotseling ingetreden situatie onder ogen moest worden gezien. Geregeld over leg tussen vertegenwoordigers uit alle vis sersplaatsen leidde tot de oprichting van de Redersvereniging. Men begreep in rederijkringen dat in ieder geval voor de duur van de oorlog een blijvende vereni ging moest worden opgericht. Het initiatief tot de oprichting van de Redersvereniging voor de Nederlandse Haringvisserij werd genomen door de heer N. Parlevliet te Katwijk aan Zee, een be kend reder en haringhandelaar. In een ver gadering van vertegenwoordigers van rede rijen uit Vlaardingen, Maassluis, Scheve- ningen en Katwijk op 17 November 1914 deed hij het voorstel om te besluiten tot blijvende samenwerking en tot oprichting van een algemene redersvereniging. Het voorstel werd met algemene stemmen aan genomen. De Redersvereniging verkreeg goedkeuring bij Koninklijk Besluit van 17 April 1915, waarmee de geschiedenis van de Redersvereniging voor de Nederlandse Haringvisserij officieel begint. Eerste wereldoorlog De eerste wereldoorlog met haar totale oorlogvoering ter zee, heeft de Nederlandse haringvisserij grote verliezen aan mensen levens en materiaal gekost. Aanvankelijk zag de toestand er nog niet zo somber uit. Eind Augustus 1914 vertrokken de eerste haringschepen weer naar zee, begin Sep tember volgde de rest van de vloo,t en de visserij kon daarna normaal doorgaan tot begin November. In 1915 begonnen echter de moeilijkheden. Begin Mei kwamen be richten binnen over het opbrengen van Nederlandse haringschepen door de Britse Marine. In Juli 1915 kwam echter, na ge voerd overleg, aan deze onaangename situatie een einde, waarna tot het einde van de teelt, in October-November van dat jaar, de haringvisserij kon worden voort gezet. Na 1915 stapelden de moeilijkheden zich echter op. In 1916 werd reeds in het begin van dé teelt een aantal haringschepen naar Engelse havens opgebracht. Deze schepen werden, in tegenstelling tot voorheen, niet na onderzoek vrijgegeven, maar lange tijd vastgehouden. De Engelsen waren name lijk haring als contrabande gaan beschou wen en de Britse regering maakte er be zwaar tegen, dat een zo groot gedeelte van de vangst naar Duitsland werd uitgevoerd. De Engelsen gingen zover, dat zij in Juli 1916 absolute stopzetting van onze visserij eisten. Namehs de Redersverenigirtg werd echter op 26 Augustus 1916 een overeen komst gesloten met de Britse regering, waarin werd bepaald, dat hoogstens 20 van de vangst voor export mocht worden gebruikt, welk percentage ook door Enge land mocht worden gekocht. Van Neder landse zijde werd echter als voorwaarde gesteld, dat de opgebrachte schepen zou den worden vrijgelaten en dat ongehinderd kon worden doorgevist. Men viste dus bij de gratie van Europa's grootste zeemacht. A fzet moeilijkheden De wapenstilstand van November 1918 betekende echter nog niet het einde van de moeilijkheden voor de Nederlandse haring visserij. Na de eerste wereldoorlog kreeg de Nederlandse visserij geweldige afzet- moeilijkheden te overwinnen. Was het tij dens de oorlogsjaren hoofdzaak, de vloot op zee te handhaven, in de jaren volgend op de wapenstilstand van 1918 verplaatsten de moeilijkheden zich naar het terrein van de afzet. De nationale markten van de landen welke aan de oorlog hadden deel genomen, waren ontwricht. De Engelse en Schotse concurrenten oo de zoutharing- markt kwamen met verbluffende snelheid opzetten en zij hadden als overwinnaars een belangrijke machtspositie. Het haring visserijbedrijf was van oudsher voor het grootste gedeelte aangewezen op uitvoer naar Duitsland, met welk land echter on der de gegeven omstandigheden nauwelijks WOENSDAG 6 APRIL Concertgebouw: Matthaus Passion van Bach. Chr. Oratoriumvereniging, 7.30 uur. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht: Inter kerkelijke Paaswijdingssamenkomst, 8 uur. Cultura: Ned. Ver. van Spiritisten „Har- monia", 8 uur. Grote Kerk: Lijdensmedita tie, ds. R. H. Oldeman, 8 uur. Frans Hals: „Saskatchewan", 14 jaar, 7 en 9.15 u. Palace: „Het huis onder verdenking", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Duivelsvallei', 18 jaar. Lido: „Griin is die Heide", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Maggie", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „De woestijn leeft", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Odyssee", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „The next voice you hear14 jaar, 8.15 uur. DONDERDAG 7 APRIL Concertgebouw: Matthaus Passion van Bach, Chr. Oratoriumvereniging. 7.30 uur. Frans Hals: „Saskatchewan". 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het huis onder verden king", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De Saint fleemt vacantie", 14 jaar. 2.30 uur; „Duivelsvallei", 18 jaar, 8 uur. Lido: ..Een koningin reist om de wereld", alle leeft,, 2, 40.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Maggie", alle leeft.. 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De woes tijn leeft", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Odyssee", 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „The next voice you hear....", 14 jaar, 4.15 uur. regelmatige handel mogelijk was. De ge hele situatie had een enorme druk op de haringmarkt tot gevolg. Het grootste gedeelte van de reders be greep, dat onder deze omstandigheden een ingrijpen in de markt niet achterwege kon blijven. Dit leidde tot de vorming van een combinatie in het belang van de markt, gesteund door een credietregeling met de Nederlandse Handel Maatschappij. Mede door de concurrentie van de Engelse vis serij, daalde de haringprijs op dè Duitse markt zodanig, dat de combinatie een ver lies leed van twee millioen gulden. In 1923 begonnen de vooruitzichten voor de haringvisserij te verbeteren. De ver houdingen in Midden- en Oost-Europa be gonnen zich te stabiliseren en de export nam toe. De jaren van 1923-1930 waren zeker niet ongunstig in die zin, dat zij ver liesgevend waren, maar de winsten waren ook weer niet van dien aard, dat tot nieuw bouw op enigszins behoorlijke schaal kon worden overgegaan. De winsten waren juist voldoende, om een deel van de zeil schepen van een motor te voorzien en de schepen te verlengen. De onzekerheid van de afzetmarkten weerspiegelde zich duide lijk in de prijzen, die tot en met 1930 voort durend daalden. De catastrofe kwam ech ter in 1931, toen bij een niet abnormale vangst een kantje haring 10 opbracht, een prijsdaling in hoofdzaak veroorzaakt door betalingsmoeilijkheden in Duitsland. Economische crisis De economische wereld-crisis van de dertiger jaren heeft ook haar stempel op de visserij gezet. Het jaar 1931 was cata strofaal, maar ondanks herhaald verzoek van de Redersvereniging aan de regering werd geen enkele hulp geboden. Het gevolg was, dat de reders in 1932 nauwelijks durf den uitvaren. Pas op 28 October, dus vrij wel aan het einde van de teelt, werd een rijkscrediet van 2.500.000 ter beschikking gesteld, echter voor het bedrijf veel te laat. De situatie werd steeds benarder. Er wer den schepen onder Poolse vlag gebracht om de markt te ontlasten en tussen 1931 en 1933 slonk de uitvoer naar Duitsland met ruim 60 De Engelse en Duitse drijf netvisserijen werden door hulp bij de ex port en rijksvoorschotten sterk geholpen. Het mag een wonder heten, dat de Neder landse drijfnetvisserij, onbeschermd als zij was, niet volledig ten onder is gegaan. Een nieuwe wereldoorlof De zwaarste beproeving wachtte de Ne derlandse haringvisserij echter nog: de tweede wereldoorlog met haar catastrofale gevolgen óók voor de visserij. Bij de inval van de Duitse troepen in Mei 1940 lagen vrijwel alle schepen in de havens. Het duurde niet lang, of de bezetter wenste de beschikking te hebben over de haringlog- gers in het belang van de oorlogvoering. Het vorderen van schepen nam hand over hand toe. De gevorderde schepen werden ingrijpend verbouwd. De vaartuigen, welke voorlopig de visserij mochten blijven uit oefenen, moesten onder bescherming van patrouillevaartuigen dicht onder de kust blijven. Van de haringvloot was bij de bevrijding weinig meer over. In 1945 namen 15 stoorn en 62 motorloggers aan de visserij deel. Commissies van bedrijfsgenoten speurden ondertussen de havens van Duitsland en Frankrijk af op zoek naar Nederlandse log- ADVERTENTIE N.V. Var. Ned. Rubberfabrieken Heveadorp (Gld) Meifeest van de Partij v. d. Arbeid Het Meifeest van de afdeling Velsen- Noord van de Partij van de Arbeid, dat op Maandag 2 Mei in het gemeentelijk ont spanningslokaal aan de Van Diepenstraat wordt gevierd met een avond-Meivergade ring, krijgt een bijzonder cachet, daar het Mei-comité mr. dr. A. A. van Rhijn, staats secretaris van Sociale Zaken, bereid heeft gevonden de Mei-rede uit te spreken. Aan dit Mei-feest werken in het avond programma bovendien mede het politieke cabaret „De Peperbus" uit Hilversum en de zangvereniging „De Stem des Volks" van BeverwijkVelsen-Noord onder direc tie van de heer N. Grandiek. Het kinder-Meifeest is door de P. v. d. A-Vrouwengroep ter hand genomen. Maan dagmorgen zullen de kinderen om negen uur op de Wijkerstraatweg, hoek Strating- plantsoen bijeenkomen om naar een be schut speelterrein op het landgoed „Wes terhout" te gaan voor gezelschapsspel letjes. Het jeugdcabaretgezelschap „De drie Franellys" zal de jeugd 's middags ver maken. Indien de weersomstandigheden minder gunstig zijn, worden de kinderen 's mid dags om half één aan het gemeentelijk ont spanningslokaal, Van Diepenstraat, ver wacht, waar dan het middagprogramma wordt uitgevoerd. gers. Men slaagde erin, nog in datzelfde jaar ongeveer 70 schepen terug te vinden en naar ons land over te brengen. De groeiende eensgezindheid tussen de reders na de oorlog leidde tot het aangaan van onderlinge opvangregelingen, welke een gunstige invloed op de opbrengsten hebben gehad. Eenheid bestond ook ten aanzien van de export naar Rusland. Ver koopcontracten met vismeelfabrieken heb ben hun intrede gedaan. Het bestemmen van gedeelten van de vangst voor verwer king tot vismeel en visolee zijn regel ge worden en een belangrijk onderdeel van de inkomsten van de rederijen. De com missie voor de sanering van de zeevisserij, onder leiding van prof. dr. J. Tinbergen heeft haar rapport uitgebracht, in welk rapport de noodzaak van vervanging van de oude schepen door nieuwe aan de re gering duidelijk is gemaakt. Het rapport werd aanleiding tot het indienen van de Visserij nota door de regering bij de Tweede Kamer. Ook de regeling van de materiële oorlogsschade heeft onlangs haar beslag gekregen. Reden tot optimisme De huidige positie van het haringvisserij bedrijf in beschouwing nemend, komt dr. Kranenburg tot de conclusie, dat er enige reden is tot tevredenheid en optimisme. De laatste jaren hebben een bevredigende aan voer te zien gegeven; voor het eerst werden in die jaren meer dan een millioen kantjes haring aangevoerd tegen redelijke prijzen. Er worden op ruimere schaal nieuwe sche pen gebouwd dan sinds 1919 het geval is geweest, zij het ook in onvoldoende mate om van een behoorlijke vernieuwing van de vloot te kunnen spreken. .De prijsstabilisatie begint gunstig door te werken. Sinds de inwerkingtreding van de publiekrechtelijke regeling is er rust in de markt en door centralisatie van het over- schottenbeleid is de prijs voor industrievis hoger geworden. Het regeringsbeleid is in een voor de visserij gunstiger richting om gebogen. Er is een garantieregeling voor vismeel en visolie tot stand gekomen, er staat een visserijnota op stapel om maat regelen te treffen, dat verouderde vloot- eenheden eventueel met credietfaciliteiten van de overheid door nieuwe kunnen wor den vervangen en de uitwerking van de Wet op de Materiële Oorlogsschaden heeft haar beslag gekregen. ADVERTENTIE 3 Roxy Rook Redenen: Dubbel gefermenteerd Dubbel gezuiverd Standvastige melange ER ZIT SCHOT IN DE BRUGGENBOUW over de IJmuidense sluizen: voor deze week ten einde is,- kan de Zuldersluis overbrugd zijn door een grote, brede bailey- constructie, waarvan, als alles meeloopt, het laatste stuk Vrijdag geplaatst kan wor den. De opzichter van de afdeling bruggenbouw, de heer H. Reversma, deelde ons mede, dat elke dag een deel van de brug geplaatst wordt en dat men daarna naar schatting drie weken nodig zal hebben voor het leggen van het houten wegdek in de staalconstructie. Aan boord van het 250 ton grote sleep- schip „Maria" dat in het Westerkanaal te Amsterdam ligt, is de rechterarm van de schipper G. Tammes door een motorlier af- gekneld. De zware bok „Labor II", die 80 ton kan heffen, is gisteren met de Noordelijke op rit over de Zuidersluis komen aanvaren en dit gevaarte is vlot op zijn steunpunten gevlijd. Inmiddels had men reeds de Zuidelijke oprit gesteld (dit onderdeel van de brug kon gerold worden) 'en vandaag zal de Labor II de centrale moot over de mid- denkolk van de sluis leggen, waarna mor gen de eerste aansluiting tussen midden moot en Zuidelijke oprit volgt en Vrijdag de Noordelijke aansluiting tussen midden stuk en Noordelijke oprit. Daarna kan on middellijk het reeds klaarliggende wegdek gelegd worden, zodat het autoverkeer, wanneer de houten dekbalken gelegd zijn, reeds begin Mei op een hoogte van 8 meter boven de waterspiegel over de Zuidersluis kan komen, vooropgesteld, dat de toe- en afvoerwegen gereed zijn. Aan nemer gebr. Schippers uit Mierlo zal te gen die tijd tevreden kunnen zijn over de vaart, waarmee zijn mensen hebben ge werkt aan deze belangrijke verkeers- schakel. Inmiddels vordert ook het werk aan de middensluis, waar twee gehalveerde draai bruggen komen: de spilconstructies kon den reeds gesteld worden; de bruggen zelf kunnen er, indien ze gearriveerd zijn, onmiddellijk opgelegd worden. Wij vernamen uit betrouwbare bron, dat wanneer de bailey-brug over de Zui dersluis ligt, het de bedoeling is de be staande rolbrug ter plaatse door een nieu we te vervangen. Mettertijd is het dus ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur in één speciale voorstelling LORETTA YOUNG als PAULA de vrouw met het kwellende geheim. Het aangrijpende verhaal van PAULA, wier toekomst afhing van twee woor den uit 'n kindermond.... Toegang 18 jaar. Sluiting raadhuis Castricum Het raadhuis van de gémeente Castri cum is 8 April (Goede Vrijdag) de gehele dag gesloten. Alleen de afdeling Burgerlijke Stand zal voor aangifte geopend zijn van 910 uur in de morgen. Op Goede Vrijdag wordt geen huisvuil opgehaald. wellicht het plan, de bailey-brug weer af te breken dit montagesysteem is ten slotte overal bruikbaar en het materiaal is eigendom van de Rijkswaterstaat waarna de nieuwe, wellicht bredere rol brug de permanente verbinding met de Midden- en Noordersluis zal vormen. De heer C. J. Selhorst, voorzitter van de atd. Haarlem van de R.K. Bond voor be jaarden en gepensionneerden, heeft het bij de Beverwijkse Katholieke bejaarden niet gemakkelijk gehad, toen hij een pleidooi kwam houden voor het lidmaatschap van de Katholieke Bejaardenbond. Men toonde zich huiverig, omdat men de vrees koesterde, dat dan de dames van het Katholieke Vrouwengilde en de K.A.V. zich zouden terugtrekken van de „Soos"-midda- gen, die viermaal per week belangeloos door hen worden verzorgd, omdat het een sociëteit „van de bond" zou worden. De presidente van het Vrouwengilde mejuffrouw E. Roes alsmede kapelaan Dek ker betoogden, dat zij „de oudjes niet in de steek zouden laten". Daarop werd het be staan van de afdeling van de Algemene Eond voor ouden van dagen in de discussie betrokken. De Katholieke bond, aldus werd gezegd, „vist achter het net". Toen ook dit argument weerlegd was, kwamen de stem men los die met klem voor aansluiting bij de R.K. bond voor bejaarden aanrieden, waarop zich enkele leden opgaven. De heer Selhorst verklaarde het tragisch te vinden, dat een bejaarde, die misschien wel veertig jaren of meer Katholiek geor ganiseerd is, na zijn 65ste zijn toevlucht zou moeten nemen tot een neutrale orga nisatie. Besloten werd in September een nieuwe bijeenkomst te beleggen, die dan de grote stoot tot definitieve oprichting zal geven. In de Lutherse kerk aan de Koningstraat te Beverwijk vindt vanavond (Woensdag) een Paaswijdingsdienst plaats. Er zullen twee Paasspelen worden opgevoerd. De N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse gemeenten belegt vanavond (Woensdag) in de Heemskerkse zaal Dam een openbare vergadering. Hier zullen de mogelijkheden tot zelf bouwen worden uiteengezet. Dinsdag is de eerste overspanning van de Baileybrug - met dubbele rijbaan - over de Oude Sluis in IJmuiden neergelaten. Het geschiedde met behulp van een bok. Men verwacht dat het verkeer deze zomer van de nieuwe overbrugging van het Noordzeekanaal gebruik kan maken. Het 2 y, -jarig zoontje van de familie Krom, wonende aan de Heerenweg te Bak- kum, is Dinsdagmorgen omstreeks kwart voor elf voor de ouderlijke woning aan gereden door een truck met oplegger en met ernstige verwondingen aan beide beentjes naar het St. Elisabethziekenhuis te Alkmaar gebracht. De peuter was zonder op of om te kijken de Heerenweg overgestoken. Dit gebeurde, toen de truck, waarvan de oplegger met hout beladen was, enkele meters van hem af was en hoewel de chauffeur nog zeer krachtig remde, uitweek en met zijn wa gen tegen een tuinmuurtje reed, kon hij niet voorkomen dat het kindje onder één van de voorwielen kwam. Dokter A. P. W. A. M. de Jongh ver leende eerste hulp en liet de knaap ver volgens naar het ziekenhuis vervoeren. Gelukkig bestaat er geen levensgevaar. ADVERTENTIE Winst en verlies bij St. Thomas Door tegen J. Stet remise te spelen is het lid van de Castricumse damclub St. Thomas, J. van Velsen, Maandag kam pioen geworden van de tweede afdeling der club. In afdeling één verloor kampioenscandi- daat B. Beentjes weliswaar van A. de Zeeuw, maar toch houdt hij de beste pa pieren want als hij volgende week weet te winnen van J. Geuke, kan hij zich kampioen noemen. De verdere uitslagen zijn: afdeling 1: C. Juffermans-C. Orij 02; afdeling 3: D. Konijn-J. Zwart 02; P. Brakenhoff-D. de Ridder 02; J. Hol lander-C. Admiraal 20. 59.50 en hoger 49.50 in moderne dessins en prima coupe Herenmodes en Confectie C% A KENNEMERLAAN ^~T De onderlinge strijd bij de Pion In hotel Meijer te Castricum heeft de schaakclub De Pion de onderlinge com petitie voortgezet. De uitslagen zijn »3s volgt: Afdeling a: Th. de Smalen-Wern""»1' Uhl, remise; J. Born-P. Hoekstra, afge broken: Walter Uhl-J. van Ravenswaai 10: P. Holtes-J. de Liefde 10. Afde ling b: J. de Wit-D. Keetbaas 01; dr. A. P. W. A. M. de Jongh-J. Bos 10; H. NAmeijer-A. Kortekaas 01. Afdeling c: notaris Cranenburgh-P. Nijssen 1O; B. Beentjes-J. v. Dijk, afgebroken; P. Menke-P. Kerstens 10.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 11