In Nederland geen inentingen met het vaccin van dr. Salk NIEUWE UITVINDING Besprekingen over Londense krantenstaking afgebroken Het laatste woord bij de bestrijding van kinderverlamming is nog niet gesproken" Argumentatie van prof. dr. Verlinde 't Silver Stoepke j Slechte behuizing van predikanten Ir. H. Harting vermist in de Rocky Mountains Sovjet-Unie werd reeds vorig jaar ingelicht Thailands premier naar Nederland Twintig duizend man ontslagen Nieuwe minister voor Suriname Bonn bezorgd over het lot van West-Berlijn VRIJDAG 15 APRIL 1955 11 Elastofix en Fixoplex Bond voor Staatspensionnering Dr. Salk's vaccin Nederlandse zeeman wilde in Australië blijven Tunnelplannen ter sprake in Amsterdamse K. van K. Uitvinding Lagere prijzen op theeveiling j 't Silver Stoepke Collectrice Staatsloterij werd 5000 gulden ontstolen Haarlemmer W. Smit aanvaardt portefeuille van Financiën Pleidooi voor Nederlands in Zuid-Afrika Amerikaans-Frans beraad over Zuid-Vietnam Maatregelen van de communisten worden steeds strenger Het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid deelt ons mede, dat de inenting tegen kinderverlamming alle aan dacht heeft van de Nederlandse regering. De regering acht het echter thans niet ver antwoord tot het invoeren van Amerikaans of Frans vaccin over te gaan en de immu- nisatie in ons land te propageren. Prof. dr. J. D. Verlinde, hoofd van de afdeling bacteriologie en experimentele pathologie van het Nederlands instituut voor praeventieve geneeskunde te Leiden, schrijft ANP het volgende: „Het thans aan de openbaarheid prijs gegeven vaccin tegen kinderverlamming berust op het vanouds bekende principe, dat allerlei chemicaliën, waaronder for maline, in staat zijn smetstoffen te doden, zonder dat zij evenwel hun vermogen tot het doen ontstaan van tegenstoffen ver liezen. De verwekker van kinderverlamming is een virus, waarvan thans drie verschillen de typen bekend zijn, die gekweekt kun nen worden in zogenaamde weefselcultu res. Het vaccin volgens de methode-Salk bestaat uit 'n mengsel van deze drie, aldus gekweekte en met formaline gedode, typen van het virus. De inspuiting van dit vaccin, dat op zichzelf schadelijk is, geeft aanlei ding tot het ontstaan van tegenstoffen, die in het bloed komen en daar gedurende een zekere tijd in aanwezig blijven. Om de be tekenis van de tegenstoffen voor de im muniteit te begrijpen, dient men zich te realiseren op welke wijze kinderverlam ming ontstaat. Natuurlijke immuniteit Besmetting met het virus veroorzaakt bij de overgrote meerderheid van de men sen geen, of een kortdurende, goedaardige, niet als kinderverlamming herkenbare ziekte. Deze besmetting laat immuniteit achter, die waarschijnlijk van zeer lange duur is, mogelijk zelfs levenslang. De meeste mensen zijn dan ook inderdaad immuum tegen kinderverlamming als ge volg van een in de vroege jeugd doorstane, meestentijds onopgemerkte, infectie. Bij een relatief gering percentage van de be smette personen krijgt het virus de kans, zich naar het centrale zenuwstelsel, in het bijzonder het ruggemerg, te begeven. Het ziekteproces, dat zich dan in het rugge merg ontwikkelt, is herkenbaar aan de karakteristieke verschijnselen van de kin derverlamming. Het virus komt gewoonlijk via de keel het lichaam binnen, op zijn weg naar het ruggemerg pleegt het virus, zoals sedert kort bekend is, enige dagen in het bloed aanwezig te zijn. Het bloed nu is de plaats waar het virus, naar men verwacht, kan worden aangegrepen. Indien zich in het bloed tegenstoffen bevinden, hetzij als ge volg van een vroeger doorstane natuurlijke infectie, hetzij als gevolg van de vaccinatie, verwacht men dat deze in staat zullen zijn het virus onschadelijk te maken alvorens het gelegenheid heeft gekregen het rugge merg aan te tasten. De bedoeling van het vaccin is dan ook, een zodanige hoeveel heid tegenstoffen op te wekken, dat het transport van het virus via de bloedbaan naar het ruggemerg wordt verhinderd. Uit dierproeven en proefvaccinaties bij kinde ren in Amerika is aldaar de voorlopige conclusie getrokken, dat het vaccin tot op zekere hoogte aan deze verwachtingen heeft beantwoord. Landelijk bezien Betekent dit nu, dat men thans overal ter wereld dit vaccin onmiddellijk op grote schaal moet toepassen en dat dan weldra de kinderverlamming overwonnen zal zijn? Allereerst dient men deze vraag lande lijk te bezien. Er zijn landen, of streken in ADVERTENTIE de horlogebanden met Wereldnaam in alle maten en breedten Zie de film in het Rembrandt-theater Voor Dames in staal 16.90 18.50 Voor Dames in doublé 22.75 25.50 Voor Heren in staal 16.— 19.20 j Voor Heren in doublé 23.75 26.— j DE KLEINE ZAAK MET DE GROOTSTE KEUZE. Grote Houtstraat 49 Tel. 20049 i bepaalde landen, zoals in Amerika en de Scandinavische landen, waar de ziekte zo veelvuldig voorkomt, dat men niet lang zal aarzelen om tot proefvaccinatie over te gaan. In andere landen, waaronder Neder land, komt kinderverlamming lang niet zo veelvuldig voor, behoudens in de epidemie- jaren 1953 en 1952. Hier zal men zich toch eerst wel terdege rekenschap moeten geven van de wenselijkheid en de consequenties. Ten aanzien van dit nieuwe vaccin zijn er nog zoveel vragen onbeantwoord, dat een gereserveerde houding aangewezen is. Thans zijn nog slechts de eerste resul taten in Amerika bekend en het is de vraag, of zij op den duur zo gunstig zullen blijven, als ze nu de indruk wekken. De duur en de sterkte van de immuni teit zijn nog onbekend. Uit dierproeven is gebleken, dat de hoeveelheid tegenstoffen binnen twee jaar na de vaccinatie zozeer is afgenomen, dat men zich moet afvragen, of zij ook dan nog in staat zullen zijn het transport van het virus naar het ruggemerg te verhinderen. Vele herinentingen, wel licht om de één of twee jaar. zullen naar alle waarschijnlijkheid noodzakelijk zijn. En tot welke leeftijd zal men de kinderen moeten vaccineren en revaccineren? Hoewel kinderverlamming voornamelijk voorkomt bij kinderen van nul tot vijf jaar, is deze ziekte bij oudere kinderen en vol wassenen geenszins een uitzondering. En juist bij ouderen is het ziekteverloop over het algemeen nog ernstiger dan bij jonge kinderen. Wanneer men door de vaccinatie de jonge kinderen inderdaad een tijdelijke bescherming zou kunnen geven, die door herinenting telkens verlengd kan worden, en men zou de revaccinaties op een be paalde leeftijd stopzetten, dan zou dit wel eens een verschuiving van de kinderver lamming naar de hogere leeftijdsgroepen kunnen betekenen, met al de daaraan ver bonden grotere individuele gevaren. Voorts geven de resultaten van recente, in Nederland verrichte onderzoekingen, aanleiding tot de opvatting, dat het virus niet uitsluitend via de bloedbaan naar het ruggemerg behoeft te gaan, maar dat onder bepaalde omstandigheden een verspreiding langs zenuwen mogelijk is. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de tegenstoffen in het bloed geen vat hebben op het virus, indien het zich in zenuwweefsel bevindt. Verder onderzoek Tenslotte zij er op gewezen, dat een vac cin van gedood virus wel tegenstoffen doet ontstaan, maar dat het de voor het virus gevoelige weefsels, dus het centrale zenuw stelsel, geen verhoogde weerstand ver leent. Hoezeer men ook elke stap die ons nader brengt tot het overwinnen van de kinder verlamming moet toejuichen, men bedenke, dat de consequenties die een toepassing In het jaarverslag 1954 van de Bond van Nederlandse Predikanten wordt mel ding gemaakt van het zorgwekkende feit, dat in een niet onbelangrijk aantal geval len de huisvesting van de predikant bene den peil is en dat degenen, die daarvoor zijn aangewezen, verzuimen een periodiek onderzoek in te stellen naar de pastorie. De Bond voor Staatspensionnering heeft in Amsterdam zijn jaarvergadering ge houden onder leiding van de heer L. Steen huis, die gewag maakte van een nieuwe vorm van samenwerking in het Centraal Orgaan Samenwerkende Organisaties (COSO), dat 275.000 leden omvat. Aangenomen werd een voorstel van de afdeling Rotterdam, dat het bestuur op draagt ten opzichte van het wetsontwerp inzake de ouderdomsvoorziening er naar te streven dat tot een bedrag van f 3000 vrijstelling van premiebetaling voor de kleine zelfstandigen wordt verkregen en voorts aan alleenstaande personen 75 per cent van het bedrag der gehuwden wordt uitgekeerd. De hoop dat de Nederlandse ingenieur Hendrik Harting, die in de Rocky Moun tains wordt vermist, nog levend zal wor den aangetroffen, neemt steeds meer af. Vier dagen lang is zonder enig resultaat naar hem gezocht. De 36-jarige Harting, afkomstig uit Eindhoven, wordt sedert Zondag vermist. Hij bevond zich toen op een skitocht in de buurt van Sunshine. Harting woonde sedert drie jaar in Canada. Hij had zich gevestigd in Calgary. Zijn vrouw, Jannie A. Buitenhuis, is even eens afkomstig uit Eindhoven. Herbert Ashley, hoofdopzichter van Na tional Park in Banff, zei dat er nog maar geringe hoop was dat men Harting nog levend zou aantreffen. Het zoeken wordt bemoeilijkt door de omstandigheid dat Harting zich niet had gemeld bij een waarschuwingspost van de Royal Canadian Mounted Police voordat hij er op uittrok. Een groep van veertien man heeft on vermoeid pogingen gedaan om de ver miste te vinden. Men had gehoopt ski sporen te kunnen volgen, maar deze ble ken te zijn uitgewist door de tien centi meter sneeuw die Dinsdagavond viel. Twee foto's van de veelomstreden tram, die de Rotterdamse gemeenteraad in Zwit serland heeft besloten aan te kopen. Boven het interieur, dat veel lijkt op dat van de Amsterdamse trams. Beneden de tram van buiten gezien. van dit nieuwe vaccin op grote schaal met zich zal brengen, nog niet zijn te overzien. Met dit vaccin is trouwens het laatste woord over de bestrijding van kinderver lamming nog niet gesproken. Het kweken van het virus in weefselcultuur, een methode die in talrijke landen, ook in Ne derland wordt toegepast, biedt mogelijk heden ten aanzien van zogenaamde biolo gische veranderingen van het virus. Het doel van deze, reeds ten dele bereikte ver anderingen is, virus te kweken, dat zijn ziekmakende eigenschappen heeft verloren. De hoop is niet ongegrond, dat te zijner tijd zulk een levend, doch niet-ziekmakend virus kan worden gebruikt voor de vacci natie. Dergelijke levende, biologisch ver anderde virussen worden met succes ge bruikt voor de vaccinatie tegen pokken, hondsdolheid en gele koorts. Zulk een levend virus-vaccin wekt niet alleen tegenstoffen op, doch het verleent ook een verhoogde weerstand aan het ge voelige weefsel, een immuniteit dus, die, naar mag worden verwacht, in hechtheid en duur niet of weinig ten achter staat bij de immuniteit, welke ontstaat na een na tuurlijke infectie. Het spreekt echter van zelf, dat men, alvorens een levend virus- vaccin zal worden toegepast, de zekerheid moet hebben, dat de ziekmakende eigen schappen blijvend verloren zijn gegaan. Het verkrijgen van deze zekerheid vergt uiteraard langdurig voorbereidend labo ratorium-onderzoek. NEW YORK (United Press) De grote Amerikaanse levensverzekeringmaatschap pij Mutual Life Insurance Company of New York heeft haar vertrouwen getoond in het door dr. Salk gevonden vaccin tegen kinderverlamming door de premies op per soonlijke en gezinsziekenhuiskostenverze- kering met gemiddeld vijf percent te ver lagen. „Arbeiderbladet", spreekbuis van de Noorse regering, heeft voorgesteld dat de kinderen van Oslo ieder één kroon geven aan dr. Salk, als dank voor zijn arbeid aan het vaccin tegen kinderverlamming. Het idee is een schilderij van een van de beste Noorse schilders te kopen en dat aan te bieden aan dr. Salk, hetzij via de Ameri kaanse ambassade in Oslo of door een delegatie van kinderen die naar Ann Arbor reist en het geschenk persoonlijk aan dr. Salk overhandigt. Aan alle kinderen onder de 15 in Oslo wordt gevraagd aan de actie deel te nemen en verwacht wordt dat „Arbeiderbladet' in staat zal zijn in enkele weken tussen de 10.000 en 20.000 kronen in te zamelen. Woensdag is te Rochester (V.S.) aan dr. Salk een prijs toegekend van 10.000 dollar. (Reuter). De geneesheer-directeur van de Amerikaanse nationale stichting voor kinderverlamming dr. H. E. van Ri per, heeft Donderdag te New York mede gedeeld, dat de Sovjet-Unie reeds inlich tingen heeft ontvangen over de productie van het nieuwe vaccin tegen kinderver lamming. Russische afgevaardigden op een inter nationaal kinderverlammingscongres, dat vorig jaar September te Rome werd ge houden, verzochten om inlichtingen over de entstof. Korte tijd later werden de ge gevens door tussenkomst van de regering ter beschikking van de Sovjet-Unie ge steld, aldus dr. Van Riper. De Deense parlementscommissie voor financiën heeft zich eenstemmig uitgespro ken voor een crediet'van 1.700.000 kronen voor de vaccinatie van 400.000 Deense schoolkinderen tegen kinderverlamming. De Nederlandse zeeman Rudolf Bakker heeft gedaan wat hij kon om zich bij zijn naar Australië geëmigreerde ouders te voegen. Maar hij zal eerst naar Nederland moeten terugkeren om als gewoon emi grant Australië binnen te komen. Woensdag, toen het Nederlandse emi grantenschip „Johan van Oldenbarnevelt", van welks bemanning hij deel uitmaakt, de haven van Melbourne had verlaten, sprong hij overboord en trachtte zwemmend land te bereiken. Hij had al twee en een halve mijl afgelegd toen de bemanning van een motorboot van de douane hem uit het wa ter trok. Voor het vertrek van zijn schip had de 24-jarige Nederlandse zeeman samen met een ander lid van de bemanning, de 27- jarige Peter van der Steeg, het schip in het geheim verlaten met het voornemen in Australië te blijven. De politie bracht hen later weer aan boord. Maarschalk Phiboel Songgram, premier van Thailand, is vertrokken voor een wereldreis van tweeëneenhalve maand. Hij wordt vergezeld van zijn vrouw en 18 andere personen. Op 24 Mei komt hij in Nederland, waar hij twee dagen zal blijven. In de Kamer van Koophandel voor Am sterdam heeft de voorzitter, mr. D. A. Delprat, zijn voldoening geuit over de be slissing van de minister van Verkeer en Waterstaat om geen bezwaar te maken tegen de uitvoering van het Amsterdamse IJ-tunnelplan. Wel meende de heer Delprat, dat de weerlegging door de minister van de be zwaren van Amsterdam tegen het plan- Volkers zijn inziens weinig overtuigend was. Voorts betreurde hij het, dat de minister geen beslissing heeft genomen ten aanzien van de in het rapport van de commissie De Vos van Steenwijk aanbevolen wijze van uitvoering en financiering van de werken voor de oeververbindingen Noord zeekanaal en IJ, waarbij deze als één sa menhangend geheel werden behandeld. Deze samenhang ontbreekt, nu de rijks waterstaat opdracht kreeg het vraagstuk van de Hemtunnel op zichzelf te bezien, zo zei hij. De heer Delprat deed een beroep op de minister om zo spoedig mogelijk een be slissing te nemen inzake de voorstellen van de commissie De Vos van Steenwijk. Ik ben niet zo reuze gesteld op de voor uitgang der techniek. Na het gaslicht, de bouillonblokjes en de Liberale Unie had er, wat mij betreft, niets meer uitgevon den behoeven te worden. Ik ben een man van de lampetkan -era en van het tijdpehk dat er nog overal huizen te huur stonden, maar ik heb mij, al zeg ik het zelf, toch nog wel overal kranig bij aangepast en ik moet eerlijk bekennen dat ik wel eens een enkele keer in een taxi heb gezeten en alles bij alles heb ik zeker wel drie en een half uur naar de radio geluisterd. Maar wat ik werkelijk een vooruitgang vind is de schoenpoetsmachine op de sta tions in Den Haag en Amsterdam. Die zou ik niet graag willen missen. Het is een mooie uitvinding, want ik placht altijd zelf mijn schoenen te poetsen. Ik ken wel veel dames, maar daar moet u niets van denken, want er is er niet één bij die mii zo innig lief beeft dat zij mijn schoenen poetst. Daarom doe ik het altijd zelf, maar het is een vervelend werk en ver beneden mijn stand. Mijn overgrootvader had daar zijn leenheren voor, maar het is erg bergafwaarts gegaan met de familie. Ik vind die machine op het station een verrukkelijk stuk vooruitgang. Je doet een dubbeltje in de gleuf. Je steekt je voet er gens in, zodat er schoensmeer op komt en dan gaan de grote borstels als razenden draaien. In een paar minuten ben je hele maal heer en dat is een plezierig gevoel. Er staat altijd een klusje mensen nieuws gierig te kijken als die machine zijn werk doet en de meesten staan te lachen. Als gij vraagt „waarom lacht u eigenlijk?" dan gaan zij bedremmeld en verlegen weg. Gij krijgt de indruk dat zij aan de bios coop, het voetbal en even-afrekenen- heren toch nog niet voldoende afleiding hebben, want zij kijken hun ogen uit naar die machinale schoenpoetser ij. Rare jon gens. Het is een mooie uitvinding. Een van de weinige die geen kwaad doen. wat u van de atocmwetenschap en de radio niet kunt zeggen. ELIAS ADVERTENTIE ▲AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA HUISHOUDTRAPPEN speciaal ver sterkt, waardoor ze onwrikbaar staan! Grote sortering voorradig in alle maten v.a. 1.60 p. trede Gewone trappen v.a. 1.40 p. trede ALLEENVERKOOP DE KLOMPENCENTRALE Dr. Leüdsstr. 10 - Haarlem - Tel. 11784 Op de kruising Churchilllaan-Scheldestraat te Amsterdam heeft een ernstig ongeluk Donderdag twee doden geëist. Een bromfietser stak de straat over en werd door een autobus van de Gemeentetram gegrepen, al probeerde de chauffeur nog uit te wijken. Door deze manoeuvre kwam de bus op het trottoir terecht, waar hij een telefooncel meesleepte alvorens tegen een bank tot stilstand te komen. De foto boven geeft een gezicht op de plaats van het ongeluk. De pijl duidt de plek aan waar de bus het trottoir op reed. De foto links beneden laat zien wat er van de bromfiets overbleef, de foto rechts beneden de totaal vernielde telefooncel. Zowel de in de cel telefone rende dame als de bromfietser verloren bp het ongeluk het leven. Op de Donderdag te Amsterdam ge houden theeveiling varieerden de prijzen van 232 tot 315 cents per halve kg, tegen 245 tot 330 cents op de vorige veiling. (Van onze correspondent in Londen) Het ziet er somber uit in het Londense krantenconflict. De partijen hebben giste ren langdurig onderhandeld op het ministe rie van Arbeid, maar aan beide kanten werd voet bij stuk gehouden. Kort na mid dernacht ging men onverrichterzake uiteen. Zo hopeloos leek de situatie dat van een nieuwe bijeenkomst werd afgezien. Om middernacht ging het twee weken geleden aangekondigde ontslag in van het uit 20.000 man bestaande drukkerspersoneel, dat niet bij de staking is betrokken. De werkgevers onderschreven de con clusies van het Hof van Onderzoek, doch de twee stakende vakbonden van machine- personeel en electriciens verwierpen het rapport. Zij zijn niet bereid de arbeid te hervatten op basis van het oude loonvoor- stel, doch alleen indien de werkgevers be reid zijn onmiddellijk besprekingen te openen over de gestelde eisen. De werkgevers zjjn bereid, zodra de ar beid wordt hervat, medewerking te ver lenen aan het totstandkomen van een cen traal onderhandelingsorgaan voor alle tech nische bonden, wier leden in het dagblad bedrijf werkzaam zijn. Niet later dan 1 Juli zou over nieuwe loonvoorstellen worden gepraat. Het werkgevers-voorstel om het conflict aan arbitrage te onderwerpen, blijft gehandhaafd. De vakbonden willen hiervan niets weten. Een gemeenschappe lijk onderhandelingsorgaan stuit op bezwa ren bij de bonden omdat deze er weinig voor schijnen te voelen hun recht om elk afzonderlijk met de werkgevers te onder handelen prijs te geven. Het voorstel van het Hof van Onderzoek beoogt het waarborgen van doelmatig over leg, maar dient tevens om te voorkomen dat in de toekomst individuele bonden, zo als bij deze staking, een conflict kunnen forceren. De stakers zullen vandaag of morgen een massa-vergadering houden. De voortzetting der staking dreigt tot ernstige politieke verwikkelingen te leiden. ADVERTENTIE Wekkers met muziek 19.50 Reiswekkers17.50 ALLEEN BIJ DE KLEINE ZAAK MET DE GROOTSTE KEUZE. I GROTE HOUTSTRAAT 49, HAARLEM Telefoon 20049 Mevrouw S. M. W. H. Penard, collec trice van de Nederlandse Staatsloterij, kreeg Donderdagmorgen in haar woonark „Vrouwe Fortuna" aan de Nicolaas Wit- senkade te Amsterdam een heer op be zoek, die haar verzocht hem een loterij briefje te verkopen. Toen zij zich even omdraaide om aan dit verzoek te voldoen, duwde de man haar in de rug, greep de aanwezige contanten en sloot haar ver volgens op in haar kantoortje. Daar de verkoop van de briefjes Dins dag begonnen is en de belangstelling voor de staatsloterij nog steeds stijgt, had zij een flink bedrag in huis. Naar schatting bedraagt de buit circa f 4700.Van de dader ontbreekt tot nu toe elk spoor. „Vrouwe Fortuna" is mevrouw Penard Donderdag niet bijster welgezind geweest. Dezer dagen moet Sir Anthony Eden, de datum der algemene verkiezingen aan kondigen. Zonder nationale dagbladen lijkt een verkiezingscampagne onmogelijk.Raaio en televisie, hoe machtig ook, kunnen de krant niet vervangen. De heer W. G. H. Ch. J. Smit te Haarlem heeft ons vanochtend bevestigd, dat hij de hem aangeboden post van minister van Fi nanciën in de te vormen Surinaamse re gering zal aanvaarden, waarmee de forma tie van dit kabinet weer een moeilijke stap verder gekomen is. Willem Gustaaf Herman Christiaan Ja cob Smit werd 9 Februari 1897 te Albina in Suriname geboren. Reeds op zeer jeugdige leeftijd studeerde hij in Nederland belas tingwetenschappen en accoutancy, waarna hij, terug in de West, gedurende een reeks van jaren verschillende functies bij de be lastingen in Suriname vervulde. Rond 1940 werd hij gouvernements-accountant in Pa ramaribo, als hoedanig hij werkzaam bleef tot hij in 1948 minister van Financiën werd in het toenmalige Surinaamse kabinet. Deze post bekleedde hij ongeveer negen maanden, waarna hij zijn portefeuille om persoonlijke redenen beschikbaar stelde. De heer Smit heeft toen nog enige tijd een eigen accoutantskantoor in Paramaribo geëxploiteerd totdat hij in de loop van 1949 naar Nederland vertrok waar hij zich met zijn echtgenote en vier zoons een KLM- marconist, een student aan de Technische Hogeschool, een handelsagent en een scho lier aan de Tuinwijklaan in Haarlem vestigde. Sinsdien is de heer Smit werk zaam als accountant op het Nederlands Beheersinstituut in Amsterdam. Hij heeft de hem aangeboden portefeuille aanvaard als onafhankelijk vertegenwoor diger van de Progressieve Surinaamse Volkspartij: de katholieke partij in het Eenheidsfront (PSV, SFP, Partij Suriname en KTPI) dat bij de verkiezingen van be gin April 1955 de Nationale Partij Surina me, die jarenlang de sterkste politieke groepering was, verslagen heeft. JOHANNESBURG (United Press) Het besluit om voortaan de Afrikaanse taal te gebruiken in alle wetten, in plaats van de Nederlandse, is gecritiseerd door het Zon dagsblad „Dagbreek en Sondagnuus." „Vele Afrikaners wier opvatting eerbied afdwingt, menen dat wij, tot ons cultureel nadeel, in de jaren na 1920 te snel en te grondig met Nederland hebben gebroken. Doch dit daargelaten: het is een feit dat het Nederlands zijn plaats als officiële taal in Zuid-Afrika gedurende meer dan twee eeuwen heeft gehandhaafd en een eervolle traditie heeft geschapen. De in het Neder lands gestelde statuten van de eerste vijf tien jaren der Unie zijn een van de wei nige nationale bezittingen waarin die traditie tot op de huidige dag voortduurt. Een verandering hierin zou alleen mogen worden aangebracht als daarvoor practi- sche redenen bestonden. Bestaan er zulke redenen? De debatten in het parlement hebben ons daarvan niet overtuigd. Wij betwijfelen de waarde van een overwin ning voor het Afrikaans door de wegcijfe ring van een deel van ons verleden. Daar om geloven wij dat de regering, ondanks het besluit van het parlement de Neder landse statuten ongewijzigd kan laten." Blokkade van Saigon hervat WASHINGTON (Reuter/AFP) De Verenigde Staten en Frankrijk voeren vriendschappelijke spoedbesprekingen over het toenemend gevaar van een burgeroor log in Zuid-Vietnam, aldus verluidt in ambtelijke kringen te Washington. Volgens berichten van gezaghebbende zijde zijn de vertegenwoordigers van de Verenigde Staten en Frankrijk het oneens over de wijze waarop het geschil tussen premier Ngo Dinh Diem en de particuliere secte-legers die rondom Saigon liggen, het best kan worden bijgelegd. De Fransen zouden er op aandringen, dat de ontevreden groepen vertegenwoor diging in de regering en zeggenschap bij de leiding van het leger worden verschaft. De Amerikanen zouden van oordeel zijn, dat de regering-Diem de regering krach tens de grondwet is en dat groepen, die zich met geweld tegen haar verzetten, op standig zijn. Dergelijke groepen moesten niet worden aangemoedigd op geweld dadige wijze aan de macht te komen. De particuliere legers hebben hun enige tijd gestaakte blokkade van Saigon hervat. Zij bedreigen elke vrachtautobestuurder, die voorraden naar de stad wil brengen met de dood. Ten Westen van Saigon zijn honderden vrachtauto's tegengehouden. Woensdag bereikten slechts 220 voertui gen Saigon, vergeleken met normaliter 2000 tot 3000. (Van onze correspondent in Bonn) Met toenemende bezorgdheid vraagt men zich in Bonn af wat Berlijn te wachten staat. Verschillende nieuwe maatregelen staan op het communistische programma. Het hoogtepunt van de campagne zou over ongeveer twee weken op de eerste Mei bereikt moeten worden. Op die dag zul len in Oost-Berlijn „vliegende betogin gen" door de straten trekken, waarbij de pas opgerichte „weerbare arbeidersgroe pen" voor het eerst in hun nieuwe uni formen, te zien zullen zijn. De nieuwe maatregelen zijn de volgen de: Auto's van West-Berliiners en van de leden van het diplomatieke corps, zullen in de Oostzöne aangehouden en onderzocht worden. De communistische autoriteiten voeren aan dat de chauffeurs van deze wagens tussen Berlijn en Helmstedt stop pen zogenaamd wegens pech en con tact opnemen met politieke agenten en spionnen. De grens tussen West en Oost Berlijn zal strenger bewaakt worden. Op de sta tions van de ondergrondse treinen, die tus sen Oost en West Berlijn heen en weer rij den, zullen de passagiers scherper gecon troleerd worden. Het aantal plaatsen, waar de grens in Berlijn gepasseerd mag worden, wordt minder. Eerst zal een derde gedeelte, en later weer een derde deel gesloten worden. Er zullen r.og minder vergunningen wor den verleend aan bewoners van West-Ber lijn, die familieleden in de Oostzóne wil len bezoeken. Personen, die in genationaliseerde on dernemingen in Oost-Berlijn en in de Oostzöne werken, worden met strenge straffen bedreigd als zij zouden proberen West-Berlijn te bezoeken. Alle West-Berlijners, die in Oost-Berlijn werken, krijgen ontslag en bewoners uit de omgeving van Oost-Berlijn mogen voortaan niet meer in de Westelijke sectoren van de stad werken. (AFP) Burgemeester Suhr van West- Berlijn, heeft meegedeeld, dat de drie Westelijke Hoge Commissarissen hebben besloten tussenbeide te komen in de kwes tie van de verhooging van de tolrechten. Reuter verneemt dat dr. Suhr en bonds kanselier Adenauer van mening zijn, dat de Sovjet-autoriteiten op grond van de overeenkomsten, waarbij indertijd de blok kade van Berlijn werd opgeheven, de ver antwoordelijkheid voor het onbelemmerde verkeer tussen West-Duitsland en Berlijn hebben.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 13