Langs het kantje wordt het hopelijk wel beter RUAZ veroorzaakte dringend „sssst" Agenda voor Velsen Havenberichten IJmuiden bezit de beste reddingbrigade Werphengelaars gooiden in op het IJmuidense strand Café-discotheken vullen verzoekprogramma aan Beverwijker Niesten won in Houtrakpolder Zonne-Zondag lokte velen naar buiten Brandweer zes minuten voor dichte spoorbomen „De betekenis van de vijfde Mei" MAANDAG 18 APRIL 1955 8 IJmuiden-haven aan het ziekbed Stormvogels in de rouw LTD bereidt zich voor op de zomer-competitie Middenstand viert vijfde Mei Gratis optocht-tentoonstelling trok gisteren in totaal 40 Velsenaren Minerva te zwak voor Full Speed: 3-0 „Ramen dicht op Zandvoort" Prijzen in de April- wedstrijd der BAF Districts-zvedstrijden op het droge strand99 Ponten ditkeer geen spelbreker Ontmoetingspunt van vreugde en teleurstelling DES ZONDAGS om de veertien dagen weten de patiënten van het IJmuidense Antoniusziekenhuis, dat de radio, waarvan op elke afdeling een aansluiting te vin den is, niet één van de Hilversumse zenders geeft, maar een programma alleen voor hen. Dat is dan de RUAZ de Radio Uitzending Antonius Ziekenhuis, die binnen kort haar eerste lustrum gaat vieren en die in al die jaren met verbazingwekkend weinig middelen verbazingwekkend veel werk heeft verzet. Vier jongelui zijn twee Zondagen van de maand des morgens al vroeg in het ziekenhuis aan de Zeeweg te vinden, maar ze zijn er op de meeste hoogtijdagen ook en als het moet nog op andere uren eveneens. Want dit kwartet een meisje en drie mannen hebben die RUAZ uitgebouwd tot een onmisbaar stukje huiselijkheid in de ziekenhuis samenleving en de zusters vertellen hen later wel, hoe hun programma's in de smaak zijn gevallen. Zondag, toen de IJmuidense havens drie kwartier lang in de belang stelling stonden, is er tenminste verscheidene keren „sssst" op zaal geroepen, als een onvoorzichtige mede-patiënt eens wat al te luid ging praten en al was het onder werp van deze dag dan bepaald mannelijk, met dat loodswezen, die sluizen en de vishallen, de vrouwelijke patiënten hebben even hard gesist als zulks nodig was. IN EEN ontruimd vertrek aan de bene dengang van het ziekenhuis zou eigenlijk op de ochtenden, dat er uitgezonden wordt, een rood lampje aan de deur moeten gloeien (met het onvermijdelijke bordje „stilte"), maar aangezien er al genoeg ge kleurde lichtjes schijnen in de gangen van een modern hospitaal en omdat daar ook nog al eens uit anderen hoofde het verma nende bordje voorkomt, zijn deze beide attributen de enige, die aan de studio- outillage ontbreken. Verder is dat wel allemaal compleet: omroepster Rietje Kuys en omroeper, tech nicus, geluidsband en twee pick-ups. Ge rard Gallee uit Heemskerk heeft zo'n beet je de leiding over deze RUAZ. die hij samen met zijn plaatsgenoot Jan Beentjes voor het eerst in 1950 in Heemskerk opzette en daarna in IJmuiden ook probeerde met zegge en schrijve één hele gramofoonplaat en één onvolmaakte pick-up - nu is de discotheek uitgegroeid tot net zoveel pla ten als er in de Heemskerkse café's voor handen zijn, want elke herbergier daar werkt belangeloos mee aan het verzoek programma, dat van tijd tot tijd door de ziekenhuisluidsprekers klink. Van Hein Jordaan tot Rosamunde toe. Eigen platen zijn er overigens ook voorhanden. DINSDAG na Pasen is het reporterteam van de RUAZ IJmuiden in gezworven voor een reportage over het loodswezen, de slui zen en het staatsvissershavenbedrijf. Een levendig interview met loodscommissaris Visser ging er aan vooraf. Ze hebben zich daarna met de loodsafhaler „Geep" naar de „Aldebaran" laten brengen en daar hun vragen afgevuurd, die samen met de spon tane antwoorden van schipper Krijnen ge trouw op de geluidsband terecht kwamen. Vandaar, dat één van de patiënten zo /e' „sssst" riep: hij werkt in normale doen op de semafoor en had wel in de luidspre ker willen kruipen, toen reporter Gerard de schipper liet verhalen over de bemoei ingen van de loodsdienst met de scheep vaart, over radar en over dat ganse bewo gen ivereldje, dat zich ophoudt rond de „krikkemik" voor de IJmuidense pieren. Inderdaad „bewogen", want onze radioman voelde zich op die Dinsdag na Pasen ken nelijk niet helemaal senang op de licht- slingerende „Aldebaran". MET ZORGVULDIG uitgezochte gramo- foonmuziek als illustratie is deze reportage, die lichtelijk overschaduwd werd omdat de Rijkswaterstaat „niet thuis" gaf (en men toch op de sluizen te weten kwam wat voor de uitzending nodig was) een mooi stukje werk geworden. Uit de vishal klonk deze Zondagmorgen het lawaai van de afslag en IJmuiden liet zich ook horen in al die andere geluiden van de haven, waarmee de stad aan de zee zo intens vertrouwd is geraakt. Tussen de bedrijven door hebben wij de mensen achter de microfoon en aan de draaitafels horen vertellen, hoe enthou siast de geneesheer-directeur dr. R. P. v. d. Veld is voor deze RUAZ-zerij en hoe er weer een bevrijdingsdagprogramma op touw wordt gezet, dat dezelfde avond al „de lucht in gaat". Hoe men intens samen werkt met de Velser Gemeenschap en hoe er nog veel meer op stapel staat. De subsidie is gering en de apparatuur nog onvolledig, maar de wetenschap, dat de zieken van de Zeeweg aan dit werk een macht plezier en voldoening beleven, houdt het vuur bij deze jongelui brandende. Al kost zo'n „havenprogramma" als gisteren dan ook een maand voorbereiding en al zijn er voor deze vier jongelui ook nog andere dingen in het leven die de aandacht vragen. Zondag hingen de Stormvogels-vlaggen in het Sportpark halfstok, zulks naar aan leiding van het overlijden van het lid van verdienste, de heer Kors van Leeuwen. Vóór de aanvang van de wedstrijd StormvogelsVeendam werd door spelers en publiek één minuut stilte in acht ge nomen. De IJmuidense bridgeclub UTD hield haar eerste onderlinge wedstrijd ter voorbereiding van de zomer-competitie. De uitslag is: 1. mevr. Verhorst—Grentzius 64.38 2. mevr. Muis—Van Olst 61.11 3. Klinken bergGroen 69.52 4. MeyerTen Broeke 57.73 5. dames SchoenKoelemey 57.93 6. mevr. PieterseGroot 56.34 7. en 8. Van BurkVisser en dames KorverKlin kenberg 54.76 9. Fob en echtg. 53.17 10. Prins en echtg. 46 82 11. Snel en echtg. 46.03 12. Schoen—Böhm 41.26 13. Kor verJansen 39 68 14. PieterseWesterop 38.88 15. Bakker en echtg. 34.12 16. Warger en echtg. 32.53 Met aantrekkelijke étalagewedstrijd De gemeente Velsen heeft grootse plan nen voqr de viering van de tiende bevrij dingsdag en de middenstand blijft natuur lijk niet achter. De gezamenlijke Velsense middenstands verenigingen hebben besloten door middel van een étalagewedstrijd de middenstand in de gelegenheid te stellen, de gemeente op die datum een fleurig en feestelijk aan zien te geven. De gemeente zal in drie sec toren worden onderverdeeld, n.l. Oud- IJmuiden en IJmuiden-Oost tot aan het Marktplein; IJmuiden-Oost met inbegrip van het Marktplein en Driehuis en Santpoort-dorp en -station. In iedere sector zullen voor de winke liers vijf prijzen beschikbaar worden ge steld, bestaande uit diverse medailles. Ver der zal de jury hieraan enkele ereprijzen of eervolle vermeldingen verbinden. De jury zal worden samengesteld uit mensen buiten de middenstandsorganisaties. Om de wedstrijd ook voor het publiek aantrekkelijk te maken hebben de organi sators gemeend in iedere sector drie „pu blieksprijzen" beschikbaar te stellen, n.l. drie le prijzen ter waarde van 25, drie 2e prijzen ter waarde van 15 en drie 3e prijzen ter waarde van 10. Het is de bedoeling dat de étalages Vrij dag 29 April gereed zijn. De beoordeling vindt Dinsdag 3 Mei plaats, terwijl ook voor het publiek deze datum als sluitings datum geldt. De artistieke leiders van de optocht, die op de vijfde Mei door Velsen zal trekken en die de geschiedenis van dit gewest in beeld gaat brengen, hebben voor een goede veertig belangstellenden hun Zondagmid dag opgeofferd. Vol verwachting hadden zij zich tegen drieën rond de maquettes van de praalwagens opgesteld, om de drommen Velsenaren te ontvangen, die naar hun idee wel eens zouden willen zien hoe het be langrijkste hoofdstuk van de vijf Mei-vie ring er uit zal zien, maar tegen vijven was er van deze hoop weinig meer over dan een no.uw-verholen bitterheid over de laksheid van het publiek. De veertig, die dan wel geweest zijn, heb ben kunnen zien, hoe er gewerkt wordt in de veel te benauwde ruimte van de vroege re centrale keuken aan de Abeelenstraat, waar werkmeesters en soms ook twee jon gens van de Nijverheidsschool onverdroten bezig zijn met de opbouw van de optocht. Voorlopig nog in onderdelen, omdat de stukjes tenslotte de deur uit moeten kun nen, maar als straks op de eerste Mei de grote tent aan de Thorbeckelaan zal zijn opgetrokken, kan men daar al deze parten Deze foto toont de Bristol Britannia enkele minuten voor de landing op Filton- Airport bij Bristol. Het vliegtuig heeft als slot van een aantal proefvluchten een non-stop vlucht gemaakt tussen Khartoum en Bristol in een tijd van 10 uur en 55 minuten. MAANDAG 18 APRIL IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Het zwaard van de Sa- racenen". Rex. 20 uur: „Het wonderlijke leven van Willem Parel". Nutsbibliotheek, Heidestraat, geopend van 19 tot 21.30 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.3012 en 1416.30 uur. „Felison": 19 tot 21 uur, expositiezaal Heidestraat, expositie van schilderijen van Jo BauerStumpff. DINSDAG 19 APRIL IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Het zwaard van de Sa- racenen". „Tavido", 20 uur, Ned. Herv. Jeugdge- bouw, toneeluitvoering. IJmuider Harmonie, 20 uur: Rex, Con cert. Pieter Vermeulenmuseum: als Maandag. „Felison", 19 tot 21 uur: als Maandag. SANTPOORT Toneelver. Jan van Dommelen, 20 uur, zaal Zomerlust: Uitvoering. Gemengde Zangver. „Vox Humana", 20 uttr, Ned. Hervormde Kapel: Concert. Damesvoetbal in Velsen De tweede dames-voetbalwedstrijd in het IJmuider Sportpark tussen Full Speed (Velsen) en Minerva (Dordrecht) trok, mede omdat hij gevolgd werd door de ont moeting tussen Stormvogels en Veendam weer een behoorlijke belangstelling. De Velser en Dordtse meisjes hebben haar best gedaan en getoond dat haar trai ning al vruchten heeft afgeworpen. Zij liepen tenminste al lang zo vaak niet meer door elkaar als in de eerste ontmoe ting en toonden zelfs af en toe al begrip voor samenspel. Aan de wens van een der supporters om meer „over de vleugels" te spelen konden zijn echter niet voldoen. Daarvoor was het veld te breed. De beste speelster van het veld was de rechtsbinnen van „Full Speed". Met de rust leidde „Full Speed" met tweenul,welke stand na de rust met medewerking van de overigens lang niet onverdienstelijke keepster van Minerva werd opgevoerd tot drienul. IN DE BEHAAGLIJKE LUWTE van de IJmuidense Zuidpier waren Zondagmorgen om half tien op het strand tussen de paviljoens „De Zuidpier" en „Noordzee" zestien deelnemers voor de jaarlijkse nationale werphengelwedstrijd bijeengekomen. De Zuidpier zelf werd voor deze wedstrijd niet opgezocht, want het bleef er een op het droge: het op afstand gooien met de werphengel, waartoe alle lijnen aan de hen gels van een gelijkvormig loodje waren voorzien en een baan met rood-witte vlaggen was uitgezet, die een lengte had van honderd meter en een breedte op het eind van veertig meter. De heer P. Willemsen van de Botermarkt in Haarlem, die tevens als wedstrijdleider optrad, heeft zich het door hem vorig jaar verworven kampioenschap met de wisselbeker zien ontglippen. De Haarlemmer E. Beusekom deed worpen van 83.41, 82.08 en 81,96 meter en haalde daarmee het hoogste totaal van 247,45 meter. Hij werd landelijk kampioen. De heer Willemsen heeft temidden van deelnemers en tal van toeschouwers uiteengezet wat de bedoeling was van deze jaarlijkse strijd. Er stond in het paviljoen „De Zuidpier" een wisselbeker te wachten, maar de strijd daarom achtte hij niet het voornaamste. Men was er in de eerste plaats om te leren, om te zien hoe een er varen werphengelaar als de heer Roelofs uit Amsterdam de pendelworp uitvoerde, hoe de meeste kracht is te bereiken en het lood zover mogelijk in zee ditmaal op het strand te krijgen. Snelle groei DE GROOTSTE KUNST bij de sport vissers met de werphengel, meende de heer Willemsen, is het recht voor zich uit werpen. Na de oorlog heeft de werphen gelvisserij vooral op de IJmuidense Zuid pier en de pieren tussen Camperduin en Petten, een grote vlucht genomen. Een behoorlijke plaats is vooral Zondagsmor gens niet meer te vinden, maar heeft men zich ergens tussen genesteld, dan is het een hele opgave voor tal van hengelaars om de lijn recht voor zich in bet water te krijgen. Wanneer dat niet lukt, zijn er al dra (sportieve) boze gezichten: de lijnen zitten verward. Nadat allen het wedstrijdgeld bij de heer Regelink hadden voldaan, heeft de heer Roelofs de werphengelenthousiasten eerst nog iets laten zien van de techniek van het werpen, om vervolgens als deel nemer, die nummer één had geloot, de eerste wedstrijdworp te doen. Een gooi overigens, die mislukte. Roelofs forceerde de zaak en gooide buiten de baan. De tweede deelnemer was tevens de oudste van deze wedstrijd, de drie en zeventig jarige heer Willemsen, vader van de wed strijdleider. „Optreden van de enige deelnemer uit de negentiende eeuw", aldus grappenma ker-hengelaar Willem, die het gezelschap zoals gewoonlijk, de gehele ochtend met zijn kwinkslagen heeft beziggehouden. En met die luchtige opmerkingen van henge laars onder elkaar is de strijd verder ge gaan: „Goed gedaan", „Mooie stijl, Edu- ard" en „Zoek maar niet hij ligt op Zand voort" waarop Willem bij de volgende worp waarschuwde: „Ramen dicht op Zandvoort". Er zijn door het forceren van sommige worpen enige lijnen gebroken, maar over het algemeen waren de gegooi de afstanden groter dan vorig jaar. Prijsuitreiking De jury heeft tegen één uur tussen de vlaggen en de startplank de afstanden ge meten. Het verste stokje was 89.39 meter Zondag 17 April kwamen de haven van IJmuiden binnen: Valborg van Londen. Enisei van Cardiff. Hestia van Antwerpen. Van Linschoten van Antwerpen. Flintshire van Portsmouth. Strabo van Cadiz. Grebbe- stroom van Huil. Herman Littmeyer van Go thenburg. King Alexander van Antwerpen. Lingestroom van Londen. Julia Marie van Antwerpen. Horst van Swansea. Falcon van Londen. Eemsborg van Gothenburg. Waal van Rotterdam.Leonard T van Gothenburg. Ivoorkust van Hamburg. Netherland Coast van Newcastle Margriet L van Londen. Kin dat van Las Palmas. Filtric II van Calais. Siareu van Le Havre. Thor van Helsingborg. Arnsium Stange van Malmö. Vertrokken zijn: Dieter Waltraud naar Hamburg. Angea naar Goole. Stanlog naar Banias. Bjornö naar Rotterdam. Antha naar Gothenburg. Karimata naar Port Said. Ar- min naar Monroe. Zaterdag 16 April kwamen binnen: Johan Jeansson van Norrköping. Amatus Fluvius van Hull. Thor van Oxelosund. Ardeas van Rotterdam. Biornö van Oxelosund. Prudentia van Södertalie. Hontestroom van Fowey. Castoi van Oslo. Vertrokken zijn: Twee Gebroeders naar Rotterdam. Draco naar Kopenhagen. Martha Kleppe naar Paramaribo. Alja naar Liver pool. Hondsbosch naar Londen. Otto Sche pers naar Norrköping. Odile R naar Mont- fleet. Rapid naar Parijs. Palma naar Curacao. Laertes naar Londen. Bullfinch naar Lon den. Whitby Abbey naar Rotterdam. Wolanda naar Kolding. Arcturus naar Stavanger. Equator naar Kopenhagen. Westerdok naar Londen. Adrian naar Marseille. Thor naar Emden. Traquair naar Leith. Brinio naar Kalmar. Najade naar Rotterdam. May naar Hull. Eddy Stone naar Londen. Rijnstroom naar Londen. Vegesack naar Bremen. verwijderd; een worp van de heer B. Jan sen Sr. In het pavlijoen De Zuidpier heeft de voorzitter van de Haarlemse henge- laarsbond, de heer F. W. Jansen Kok, ten slotte de prijzen uitgereikt. Gezien de groeiende belangstelling voor de wed strijd, achtte hij het het vorig jaar begon nen experiment geslaagd. De heer E. Beusekom was nadat de heer P. Wil lemsen de herinneringsmedaille van vorig jaar had ontvangen als eerste prijswin naar bij de heer Jansen Kok present om de wisselbeker in ontvangst te nemen (83.41, 82,08, 81,96, totaal: 247.45). Twee de was B. Jansen Sr. voor een medaille (76.19, 89,39, 70.02, totaal 235,60); derde W. Fluitsma (80.42, 53.90, 75.53. totaal 207.45); vierde B. Jansen Jr. (79.29, 58.36, 69.71, totaal 206.36) en vijfde T. van der Graft (70.05, 57.69, 77.83, totaal 205.57 meter). Enige prijzen, waaronder twee werp hengels beschikbaar gesteld door de heer Verswijveren vap Paviljoen „De Zuidpier" werden ónder de daaropvol- genden verdeeld. Ook de heer Vierkant was daarbij, hetgeen aan de heer Jansen Kok tot besluit de opmerking ontlokte: „Vierkant, ik vind je een ronde jongen". ineenvoegen tot de praalwagens. Om ze tenslotte van wielen te voorzien in de nacht van vier op vijf Mei; eerder kan de firma Overdorp haar rollend materieel niet kwijt. Het is trouwens toch al mooi, dat deze ex pediteurs een groot deel van hun wagen park voor het optochtfestijn willen uitlenen. De wagens Zo stonden er dus gisteren enige wagens in miniatuur te kijk in het gebouwtje, dat het hoofdkwartier van de optochtbouwers is geworden: de Duitse bezetting heeft ge stalte gekregen in een geruïneerd huis, dat kwistig voorzien is met „Bekanntmachun- gen" en verder alle mistroostige tekenen vertoont van de Germaanse opvattingen omtrent het duizendjarige rijk. Heel wat vrolijker wordt de toekomstwa gen, waarop een fee vriendelijk neerblikt op nijvere leerlingetjes van de lagere school en peuters, die aan gekleurde linten de wa gen flankeren; heel wat prettiger ook doet de praalwagen van de Velser Gemeenschap aan, die symboliseren wil, hoe er aan de cultuur gebouwd kan worden op basis van samengaan en verantwoordelijkheidsbesef. Twee historische wagens staan ook al in ontwerp gereed: de gouden eeuw, verzinne beeld in een illustere maaltijd, waaraan de zwierige, schilderende en dichtende verte genwoordigers der Zeven Provinciën aan zitten rond een pracht van een tinnen fruit schaal. Die tafel steekt dwars door een enorme gouden lijst heen en van die lijst alleen al krijgen de optochtmannen rim pels in hun voorhoofd. De tweede greep in de historie is de wa gen, die de stoet zal openen: de stichting van Velsen verbeeldend. Nu was er in die dagen nog niet zo veel te zien in de IJ- mond, zodat de heren Engelmundus, Boni- facius en Willebrordus zich zullen moeten vergenoegen met een duintje, waar de oude kerk gebouwd moet worden. Met wellicht een konijn als aandachtig opzichter. Er lag een pakje Zweedse margarine ook, zoals ze b\j duizenden in de hongerwinter zijn gedistribueerd over een op zijn laatste adem levend Nederland: de Zweedse rege ring stuurde desgevraagd onmiddellijk een voorraadje naar Velsen om alles zoveel mo gelijk in stijl te houden. Zonnetje in huis Inmiddels wordt er verder getimmerd en gezaagd. De zon, die met gouden stralen bundels de wagen van de Velser Gemeen schap overstraalt, ligt levensgroot op de grond en zal straks weer deels gedemon teerd moeten worden wil ze de Abelen straat kunnen verlaten en een lap diep- gloeiend fluweel ligt op naaistershanden te wachten voor de aanmaak van kussens. Het zonnetje is tenminste in huis de bazen versagen niet. De veertig mensen, die dan gistermiddag wel zijn komen kijken hebben in elk geval kunnen merken, dat er een potje te vuur staat, waaruit hoogstwaar schijnlijk een voortreffelijk bevrijdingsge recht zal kunnen worden opgediend. De uitslag van de onderlinge foto-wed strijden (April 1955) van de Beverwijkse amateur-fotografen vereniging was: Klasse M: L. C. J. van Hattum 76 punten le prijs; G. Broertjes 66 punten 2e prijs. Klasse A: H. Mantje 62 punten le prijs. Klasse B: mevr. A. BlaauwIJzerdraat 66 punten le prijs; E. v. d. Linden 54 punten le prijs; W. P. Langendijk 50 punten le prijs; mej. A. Teensma 49 punten 2e prijs; P. van Duin 48 punten 2e prijs. E. v. d. Linden gaat over naar klasse A. Zondagmiddag fungeerde de gymna stiekzaal van het hoofdbureau van politie aan het Tiberiusplein als strand, waar twee jongelieden per flotteur waren heen gebracht, nadat zij eerst een ongeluk zou den hebben gekregen tijdens het zwemmen. Deze veronderstelling plus de opgelopen verwondingen, vormden samen de „medi sche opdracht", die op de meest vakkun dige wijze moest worden behandeld door ploegen van de Kon. Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen, district Noord holland. De deelnemende ploegen werkten ieder op hun beurt de opgave af, waarbij zelfs voor leken opmerkelijke kwaliteits-ver- schillen te zien waren. Van medische zijde hield de IJmuidense arts P. J. W. v. d. Toorn na afloop een korte beschouwing over de geleverde prestaties, waarover het medische team, bestaande uit de artsen H. K. F. Cohen uit Hoensbroek, W. K. Alberga uit Amsterdam en F. J. C. Westerweel uit Spaarndam, in het algemeen wel tevreden was. De belangrijkste factor was, aldus de heer V. d. Toorn, snel te werken en goed te letten op de steriliteit van verbandmid delen bij open wonden. Overigens had elke deelnemende ploeg binnen drie minuten na aankomst gebruik gemaakt van kunstma tige ademhaling, hetgeen de medici als een vooruitgang beschouwden. De districts-voorzitter van de KNBRD( de heer J. L. Kattestaart uit Castricum, maakte daarop de uitslagen bekend. In totaal waren er 520 punten te halen, waar van de IJmuidense ploeg er 379 haalde en Na een spannende en aantrekkelijke wed strijd is de Beverwijker Niesten erin geslaagd om de Ronde van de Houtrakpolder voor nieuwelingen op zijn naam te brengen. Nies ten versloeg hiertoe de Amsterdammer Hub- ner en Teeuwen uit Noordwijkerhout in een felle eindsprint. Reeds na vijf kilometer ontsnapten Teeuwen en Hubner uit het peloton en veroverden een kleine voorsprong. Deze twee vluchtelingen kregen in de vierde ronde nog versterking van achtereenvolgens Enthoven en Niesten. Dit viertal gaf de achtervolgers geen gele genheid meer om zich bij hen aan te sluiten. Niesten toonde zich tenslotte de snelste. De uitslag luidde: 1. C. Niesten (Beverwijk) de zestig kilometer in 1 uur, 36 minuten en 9 seconden; 2. J. Hubner (Amsterdam); 3. A. Teeuwen (Noordwijkerhout); 4. H. Musch (Amsterdam); 5. J. Rijkborst (Nieuw Vennep); 6. D. Enthoven (Amsterdam); 7. J. Cuveller (Nieuw Vennep); 8. L. Vink (Amsterdam). Voorwedstrijd adspiranten: 1. C. Cooper; 2. Verwey; 3 H. Haxe (allen Amsterdam); 4. J. de Jager (Den Haag); 5. A. Lute (Castri cum). hiermee dus beslag legde op de ploeg-prijs, die voor elke deelnemer uit een zilveren theelepel bestond. Tweede werd Haarlem I met 366 punten, derde Amsterdam met 289 en vierde Haarlem II met 269 punten. Zij ontvingen, evenals de aanwezige artsen een drinkglas, fraai geëtst met de vuurtoren en „de Oranje in de sluizen". Ook de leidersprijs ging naar IJmuiden, de heer J. Zwpan had 102 punten verwor ven en kreeg daarvoor een médaille. De heer Schotman en mevrouw Oudshoorn respectievelijk van Haarlem I en II kwa men op de tweede en derde plaats. Gezien de resultaten zullen de IJRB en de Haarlemse ploeg I op 7 Mei in Den Haag moeten deelnemen aan de nationale wed strijden, waarvoor de heer G. J. Timmer mans bij voorbaat zijn beste wensen uit sprak. Hij bracht dank aan de artsen, de deelnemende ploegen en de leden van de IJRB, die deze districtswedstrijden hadden doen slagen. Zeer velen hebben gisteren in de natuur genoten van de lang verbeide zon en de voorjaarslucht. Aan het strand in IJmuiden was het nog behoorlijk fris en de meesten hebben zich dan ook maar niet verder dan op en bij de pier gewaagd. In de restau rants is het druk geweest, want achter het glas kon ongestoord door zand en wind van de zonnewarmte genoten worden. De par ken en plantsoenen waren echter meer in trek. In Velserbeek, Bosbeek en het burg. Rij- kenspark hebben deze Zondag vele duizen den verpozing gevonden. De verkeersstagnatie bij de ponten, die de afgelopen week zoveel stagnatie heeft gegeven, is Zondagmiddag meegevallen. Het ging er 's morgens aan de Zuidzijde van het kanaal op lijken, dat het 's mid dags op het pontplein Noordzijde opnieuw druk zou worden, maar dit schijnt een vlaag te zijn geweest, die verband hield met de sportwedstrijden in de kaasstad. Vermoedelijk mede wegens de koude heb ben vele automobilisten er van afgezien om ver van huis te gaan. Gistermiddag was de verkeersdrukte bij na normaal, zodat de drie ponten het ge makkelijk aan konden. Filevorming was er hoegenaamd niet en om acht uur Zondag avond wat het Noordelijke pontpiein op een paar auto's na dan ook bijna leeg. Er gaan veel makke schapen in een hok, of als er geen abnormaal grote trekkers met op leggers zijn kunnen er veel personenauto's op één pont EEBAfYKCr HET IS MAAR EEN TRAGE week ge weest voor de vishandel - de vorige. Schot zat er echt niet in de afzet als gevolg van de voorjaarsroes, die de Nederlandse huis vrouwen in haar ban heeft en die geen tijd of belangstelling overlaat voor visge rechten, zelfs al zeggen de voorlichters dat een portie filet eerder klaar is dan een lentestamppot. Hamer het er maar eens uit bij die conservatieve keukenprinsessen van ons. Menig kistje dichte wijting en braad en Zaterdag ook haring werd ter pufschuit veroordeeld, maar niettemin heeft de han del nog verbazingwekkend veel weten weg te werken. Nu was het met de haring óók nog een kwestie van kwaliteit. De prijs bleef dan tot en met Vrijdag met kunst en vliegwerk op een 10 gehouden, maar daarna ging de aanvoer toch door de knieën. De makreel is blijven hangen op een 16 tot 18 de kist, wat vaak net ge noeg was om een besomming rond te ma ken of althans de kosten te laten dekken, hetgeen bij een pieper-prijs van zo'n acht tien gulden wel hard nodig was. Donderdag is de handel verrast met een aanvoer van 900 kisten schol, afkomstig van de kotters, die Dinsdag gingen varen, zodat er over de kwaliteit geen verschil van mening hoefde te komen. De voorzich tige verzenders op Engeland hebben daar dan ook eens wat aan overgehouden. Er zal wel haast een wonder moeten ge beuren, wil de tong I en II onder de 1 gaan opbrengen. Het heeft er even op ge leken, dat tegen het weekeinde de prijs zou gaan zakken, maar Zaterdag zaten de een tjes dan toch maar weer - bij een aanvoer van 12.000 kilo-stijf tegen 3 gedrukt. Een vergelijking met de loterij ligt vlak voor de hand, wanneer de afgelopen week nog even in haar geheel wordt overzien: voor de Zuidzij werd het een „eigen geld- je" en zelfs een premietje kon er niet op overschieten, terwijl de prijzen helemaal uitbleven. Waarbij in aanmerking geno men moet worden, dat het rad van avon tuur een nieuwe koper voor de koopvis en de kabeljauw op de markt bracht, die sinds Donderdag alle zwarte kolen wegkocht voor ongeveer 40 de kist terwijl er Zaterdag 60 voor de kisten kabeljauw werd gege ven. Wanneer het juist is, dat hier een combinatie aan de slag is gegaan, die naar Oostenrijk levert, dan is dit een felicitatie waard - hoe meer ruimte - hoe meer uit wegen. hoe liever; tenslotte leeft hier het visserijbedrijf van en de beginletters dezer nieuwe combinatie beloven het een en an der voor de toekomst. België gaat een goedkope week voor de IJslandse vis tegemoet, maar het is nog wel de vraag, of er iets van naar IJmuiden komt als gevolg van het feit, dat de IJmui dense vloot deze week voldoende rond- en ook platvis zal brengen. Castricums Vrijwillige Brandweer werd Zondagmiddag circa half vier gealarmeerd voor een brand aan de Beverwijkerstraat weg. Nog geen drie minuten later waren de brandweerlieden onder leiding van de heer J. Beiersbergen op weg, doch de spoorbomen waren gesloten en bleven dat zes minuten lang. Ondertussen kon het vuur in de schuur achter de woning van de heer J. de Boer rustig zijn gang gaan en door het oponthoud van de brandweer brandde de schuur geheel uit. De brand was ontstaan doordat brandbare materia len naast een petroleumvergasser stonden en vlam vatten. Mr. R. IV. Stomps voor Humanisten In het Cultureel Centrum in IJmuiden heeft gistermorgen mr. B. W. Stomps uit Haarlem voor de leden van het Humanis tisch Verbond in Velsen een korte lezing gehouden over „De betekenis van de 5e Mei". Spreker achtte de-17e April, de dag van deze bijeenkomst van bijzondere bete kenis, omdat op 17 April 1945 de top van de Nederlandse illegaliteit met de hoofd figuren van de S.D. een overeenkomst sloot om het moorden, roven en plunderen te doen ophouden. Geen vaderlanders zouden meer worden geliquideerd. Dit was voor de S.D., een organisatie die niet anders dan gruwelijk onrecht deed, een grote stap, al dus spreker. De jaren 19401945 waren de meest on- verdragelijke die men zich in een menselijk bestaan kan denken. Wij zijn dankbaar dat wij op de 5e Mei eindelijk weer het recht kregen te luisteren naar muziek die jaren lang verboden was, dat wij weer een eigen mening mochten hebben, dat wij weer het recht kregen politiek anders georiënteerden te becritiseren. Geen ogenblikken meer van angst, om zonder oorzaak van het leven te worden beroofd, niet meer gedwongen in een ander land te worden tewerk gesteld en in „pakhuizen" te worden opgesloten. We konden en kunnen weer zelf het werk kiezen dat ons ligt. De vijfde Mei betekent het herwinnen van alles wat het mensenleven waarde geeft. Er kwam een einde aan de onbeschrijfelijke druk en spanning. Maar toen kwam ook een periode die veel moeilijker was, want iedereen had de overtuiging dat de wereld naar de normen van recht en rechtvaardig heid zou gaan leven. En dit bracht bittere teleurstelling. De vijfde Mei, aldus mr. Stomps, is niet een dag die gevierd moet worden met feest neuzen en kermis, daarvoor is het aantal slachtoffers te groot geweest en de wonden zijn nog niet geheeld. Het huidige geslacht zal trouwens nooit kunnen vergeten. Op de 4e Mei herdenken we hen die vielen, uit welk oogpunt zij zich ook tegen de vijand keerden. De regering staat de viering van de tiende bevrijdingsdag toe, maar hoopt dat daarna deze dag verdwijnt en een alge mene regel komt er niet. Spreker merkte op dat Nederland drie maal een bevrijding had gekend. Bevrijd werd het van de Spaanse terreur, van het Franse juk en op de 5e Mei. De dag van Leidens ontzet wordt nog steeds herdacht en is na lange jaren pas gevierd. Na ver loop van jaren zal ook de 5e Mei een dag van louter gejubel en feestvreugde worden. Zover zijn we echter nog niet. Wij hebben nu nog de fakkel brandende te houden die zij, die gevallen zijn in de strjjd ons hebben gereikt, zo eindigde mr. Stomps.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10