PANDA EN DE MEESTER-ZANGERS Wereldnieuws Herdenkingsbijeenkomst in Ridderzaal op 4 Mei Koningin en de vier prinsessen weer thuis Ds. J. Ravesloot overleden Protesten hadden geen zin, zegt minister, want zij kwamen alle achter de feiten aan De strijd tegen de TBC; congres in Laren J DINSDAG 19 APRIL 1955 Oorlogswees bij vaders graf Dividend Koninklijke weer 16 percent Kerkelijk Nieuws Pius XII lijdt aan arthrose Nieuwe regeling voor bouw vakarbeiders bij vorstverlet JeeWmdkfcu^titii! De militaire oefenterreinen op de Wadden UC radio dCClt oensdad formaties en raadplegingen van belang- Militairen terug uit Nieuw Guinea KOM NU EENS KIJKEN BAKKERs BEHANG Ouwerkerk kreeg kleuter school ten geschenke Bijzondere regeling omzet belasting horecabedrijven „Voorzitten is 'n handigheid" Verf met Staking bij touwfabrick te Oude Pekela De vervanging van niet- blanke bemanningsleden Bevrijdt U ^ocU ió het zo V. BARGOENS EN ARGOT De Engelse oorlogs wezen, die op het ogenblik in Nederland vertoeven om een pelgrimstocht te ma ken langs de graven van hun bij de be vrijding van Neder land gesneuvelde va ders, hebben Maan dag op diverse plaat sen in Nederland het graf van hun vader met bloemen getooid. Wij zien hier Kevin O'Shaughnessy uit Li verpool op het Airbor ne kerkhof te Ooster beek. Hij zag voor het eerst het graf van zijn vader. De commissie Nationale Herdenking houdt op 4 Mei 1955 's middags 3 uur, een nationale herdenkingsbijeenkomst in de Ridderzaal te 's-Gravenhage. Deze bijeenkomst, welke zal worden bij gewoond door Koningin Juliana, wordt ge opend door prof. P. S. Gerbrandy. De hoofdrede zal worden uitgesproken door Prins Bernhard. De bijeenkomst zal muzikaal worden opgeluisterd. Terugkerende van hun vacantiereis naar Zwitserland zijn de koningin en de jongste twee prinsessen Maandagavond om kwart over zeven in de regeringsdakota geland op het vliegveld Soesterberg. De prinses sen Beatrix en Irene zün Maandagavond van hun vacantie in. Oostenrijk terug gekeerd. Kort na negen uur stapten de beide prinsessen op Schiphol uit het KLM- lönvliegtuig, de „Willem van der Velde". De heer C. Sesink, hoofd veiligheids dienst Koninklijk Hus, had de vlucht, die in Zürich begonnen was, meegemaakt. Op het vliegveld werden de beide prinsessen na him aankomst begroet door de heer W. F. K. Bischoff van Heemskerck, de eerste stalmeester, de burgemeester van Haarlemmermeer, mr. J. F. Jansonius, en namens de KLM-directie door de heren C. C. Steensma en Van de Beek. Het oponthoud op Schiphol duurde slechts even; vlak bij het vliegtuig stond de hofauto gereed. Nadat de prinsessen met de heren Bischoff van Heemskerck en Sesink in de wagen waren gestapt, ver trok men naar het paleis Soestdijk. ADVERTENTIE De raad van commissarissen en direc teuren van de N.V. Koninklijke Nederland- sche Petroleum Maatschappij hebben be sloten aan de op 1 Juni te houden alge mene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1954 een dividend van 16 percent in contanten uit te betalen. Hierin is begrepen een interim- dividend van 6 percent dat in Januari betaalbaar werd gesteld. Het percentage voor het totale dividend is gelijk aan dat over het jaar 1953, doch als gevolg van de uitbreiding van het ge plaatste aandelenkapitaal door de uitke ring in aandelen gedurende 1954 zal het totaal bedrag dat aan aandeelhouders wordt voorgesteld uit te keren 20 percent hoger zijn dan verleden jaar. Te Hulshorst (G.) is in de ouderdom van ruim 76 jaar overleden ds. J. Rave sloot, emeritus-predikant der Ned. Her vormde Kerk. Hij diende de gemeenten van Heukelum, Driebergen, Rotterdam en deed 1 Maart 1925 intrede als zestiende predikant bij de Haagse Hervormde Ge meente, die hij gediend heeft tot aan zijn emeritaat op 1 April 1947, waarna hij zien in Hicrden vestigde. In 1939/1940 was hij toegevoegd aan de leger- en vlootpredikant in algemene dienst en in 1944 werd hem de uitzending van veldpredikers naar de krijgsgevange nen in de verschillende kampen in Duits land opgedragen. Ds. Ravesloot heeft in de bezettingsjaren de verzorging van niet minder dan dui zend onderduikers gefinancierd uit de fondsen van de Haagse Hervormde Diaco nie. Voor de voedselvoorziening van het Westen in de oorlogswinter 1944 ging hij met staaatsraad dr. A. A. L. Rutgers in op dracht van het Interkerkelijk Overleg naar het Noorden des lands om hulp te bepleiten en te halen. In 1947 werden zijn verdiensten erkend door zijn benoe ming tot officier in de Orde van Oranje- Nassau. Zijn stoffelijk overschot wordt Woens dagmiddag om 2 uur op de begraafplaats „Oud Eik en Duinen" te 's-Gravenhage in het familiegraf bijgezet Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zutphen (toez.) A. Faber te Boxem; te Kampen J. v. d. Velden te De Bilt; te Overschild M. Brinksma, v.h. gods- dienstonderw., te Maarssen. Gcref. Kerken Aangenomen naar Buitenpost S. de Vries te Sellingen; naar Deventer C. Glaubitz te Hallum. Bedankt voor Hengelo (Ov.) (vac. E. H. Nagel) J. Verlare te 's-Gravenzande; voor Bloemendaal H. A. v. d. Linden te De Bilt (U.)voor Amstelveen J. Wilschut te Gen- deren. Geref. Kerken art. 31 K.O. Aangenomen naar Overschie H. J. Nijen- huis te Oud-Loosdrecht. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Barrhead-Westlock (Alber- ta-Canada) (Chr. Ref. Church) G. H. Pol man te 's-Gravenhage-Oost. Geref Gemeenten Bedankt voor Nieuw-Beijerland Chr. v. Dam te Barneveld. Geref. Gemeenten in Nederland Bedankt voor Rotterdam-Zuid M. v. d. Ketterij te Alblasserdam. VATICAANSTAD (Reuter) Paus Pius XII lijdt aan arthrose aan zijn rechter arm en zal waarschijnlijk nooit meer in staat zijn hem vrijelijk te gebruiken. Vol gens de diagnose van vier artsen. De aan doening, slijtage van de gewrichten, is een gevolg van de hoge leeftijd van de Paus. Zondagavond zijn röntgenfoto's gemaakt van de rechterarm en -schouder van de Paus. Onder de dokters bevonden zich de Pau selijke lijfarts, prof. Galeazzi-Lisi, en de Zwitserse specialist dr. Niehans, die de Paus in de afgelopen twee jaar enige malen behandeld heeft met „levende cellen". De röntgenfoto's worden genomen, nadat be stralingen om de felle pijn in de rechter arm van de Paus weg te nemen, geen re sultaat hadden opgeleverd. De behandelen de geneesheren geloven, dat de arthrose geen nadelige invloed zal hebben op de al gemene gezondheidstoestand van de Paus. De bouwvakarbeiders zullen in de toe komst niet meer ongelimiteerd steun krij gen uit het risicofonds, wanneer de weers omstandigheden het werken in de bouw sector onmogelijk maken. Werkgevers en werknemers m het bouw bedrijf zijn thans overeen gekomen, dat de bouwvakarbeiders tijdens vorst gedurende 24 dagen per uitkeringsjaar uit het risico fonds zullen worden betaald en niet meer, zoals tot nu toe het geval was, gedurende de gehele vorstperiode. Wanneer de vorst ook na deze 24 dagen nog aanhoudt, vallen de arbeiders in de werkloosheid- en wacht geldregeling. Voor hen, die niet voor een W.W.-uitkering in aanmerking komen, de 65-jarigen, zal de uitkering uit het risico fonds bestendigd blijven, terwijl ook de ongehuwden, niet kostwinners, 'n suppletie uit het risicofonds wordt betaald. In ver band hiermee is de premie, die de werk gever aan het risicofonds per arbeider moet betalen, verhoogd van 4,75 percent tot 5,50 percent. Deze mededelingen werden gedaan op de bondsraadsvergadering van de Alge mene Bouwbedrijfsfonds, die Maandag te Utrecht is gehouden. Uit het risicofonds van ruim 35 millioen gulden zijn door de langdurige vorstperiode zoveel uitkeringen gedaan, dat er een tekort is van ruim 17 millioen gulden, welk tekort geput is uit het wachtgeldfonds. De sociale ver zekeringsraad heeft toen werkgevers en werknemers geadviseerd een andere rege ling te treffen, zoals die thans is gecon cretiseerd. De nieuwe regeling heeft een proeftijd van drie jaar. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSIR. 48 A DAM TEL 717162 MOTOROVERALLS ƒ48.75 Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Van der Goes van Naters betreffende oefenterreinen, welke zouden worden aan gelegd op de Waddeneilanden, met name ook op het staatsnatuurmonument De Bos plaat, hebben de minister van Oorlog en de staatssecretaris van Oorlog schriftelijk het volgende geantwoord: Mededelingen van het directoraat Ge bouwen, Werken en Terreinen aan de pers in Februari konden alleen betrekking heb- J* Ti. \\TJ ben op verkenningen, inwinning van in- 1 hebbenden om te voorzien in de behoefte aan oefengelegenheid voor de strijdkrach- HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Een vaste burcht. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbe richt. 8.15 Platen. 8.30 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 940 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.15 Louise, hoorspel. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Lichte muziek. 12.53 Platen en actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte mu ziek. 13.45 Platen. 14.00 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Orgie. 18.15 Viool, clavecimbel en cello. 18.45 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven. 19.00 Nieuws en weer bericht. 19.10 Kamermuziek. 19.30 Buiten lands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Opwekkingssamenkomst Evan- Mlisatiearbeid in de Jordaan. 21.30 Geeste- ke liederen. 22.00 Intern. Evangelisch com mentaar. 22.10 Promenade-orkest. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524 00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Even opkrikken. 7.50 Platen 8.000 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Accordeonorkest en solist. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Hawaiïanmuizek. 13.45 Platen. 14.00 Medische, kroniek. 14.10 Platen. 14.30 Voor de juegd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Platen. 17.15 Dansmuziek. 17.30 Sport. 17.35 Dansmuziek. 17.50 Regerines- uitzending: Rijksdelen overzee: Dr. Ch Engels: Schilderkunst in de Nederlandse Antillen. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Internationale lichte mu- ziekweek. 18.55 Voor de jeugd. 19.05 Het einde kwam tien jaar geleden, klankbeeld. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Ge varieerd programma. 20.40 Een dga als alle andere dagen, hoorspel. 21.35 Operamuziek. 22.15 Gevaren van atoomexplosies?, causerie. 22.30 Internationale lichte muziekweek. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Espe ranto. 23.20 Sport 23.30 Romantische muziek. 23.50—24.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S., N.C.R.V.) 20.5822.55 Eurovisie: frelais van Parijs). 21.00 Circusprogramma. 22.00—22.55 Voetbal wedstrijd ReimsZuid-Amerika. 17.00—17.30 Voor de kinderen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Symphonisch orkest. 14.00 Platen. 16.02 Omroeporkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Gevarieer de muziek. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespre king. 18.00 Volkszang. 18.25 Viool en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 21.00 Prima Donna, opera. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Feiten van de dag Engelse les voor beginnelingen, les 32, deel 2. (Op 224 en 75 m.). ten, onder meer op de Waddeneilanden. Een plan kan alleen worden opgesteld door minister en staatssecretaris na verkregen medewerking van andere bevoegde over heidsorganen. In de vergadering van belanghebbenden op 1 Maart is geen voornemen ten aanzien van De Bosplaat teruggenomen, immers, zulk een voornemen heeft niet bestaan. De staatssecretaris heeft in de Eerste Kamer niet de indruk willen wekken, dat De Bos plaat nooit in de verkenningen, informaties en raadpleging is betrokken geweest, doch alleen medegedeeld, dat de verkregen ge gevens De Bosplaat niet voor militaire doeleinden in aanmerking deden komen. Hetzelfde was reeds in de ambtelijke ver gadering van 1 Maart medegedeeld, waar De Bosplaat dan ook door de staatssecre taris als voorzitter niet nader in discussie is gesteld. Het heeft de minister en de staatssecre taris getroffen, dat in zake De Bosplaat de georganiseerde natuurbescherming en an deren hun vertogen de vorm van protesten hebben gegeven, terwijl zij zelf de belan gen der natuurbescherming in de onder zoekingen en het ambtelijk overleg betrok ken hadden en daaraan bereids doorslag gevend gewicht hadden gehecht. De staats secretaris heeft er in de Eerste Kamer op gewezen, dat er voor protesten betrekking hebbende op De Bosplaat, geen aanleiding was, omdat er onder verantwoordelijkheid van minister en staatssecretaris voor nemens noch besluiten bestonden, waar tegen zich deze protesten konden richten. Zaterdag is het m.s. „Sibajak" met 927 passagiers onder wie 757 leden van de Ko ninklijke Landmacht met hun gezinnen, uit Nieuw Guinea in Rotterdam aange komen. De minister van Oorlog, ir. C. Staf, heet te de militairen welkom en prees hun ijver, toewijding, doorzettingsvermogen en vin dingrijkheid. Hij prees ook de vrouwen van de militairen, die hun mannen tot steun zijn geweest. Vele militairen zullen met verlof gaan en daarna bij het algemeen depót der Ko ninklijke Landmacht te Bergen op Zoom worden geplaatst. Arderen zullen demobi liseren. Enkelen hebben reeds in Nieuw Guinea de dienst verlaten en er een bur gerbetrekking gevonden. ADVERTENTIE nair onze NIEUWE COLLECTIE Gen. Cronjéstr. 135, Haarlem, Tel. 11657 Plaktafels gratis in bruikleen De Canadese ambassadeur in Nederland, de heer T. A. Stone, heeft Zaterdagmiddag op het dorpsplein van Ouwerkerk de nieuwe kleuterschool van Ouwerkerk ge opend. Deze school is een geschenk van de Ta felrondes uit Engeland, Zweden, Denemar ken, België, Australië en Canada. Tevoren had de president van de geza menlijke Tafelrondes in Nederland, dr. R. v. Lutterveld, een toespraak gehouden waar in hij zijn grote erkentelijkheid uitsprak voor de vele geschenken uit Canada en voor het interieur van de Zweedse vereni ging „Radda Barnen". Burgemeester Romeijn dankte voor het geschenk en hoopte, dat, wanneer Ouwer kerk weer bevolkt is, nog meer kinderen de school kunnen bezoeken. Als herinne ring aan deze dag bood hij de ambassadeur Stone een schilderij aan uit de rampcol lectie van de Driebergse kunstschilder J. Meine Jansen. Ook dr. Van Lutterveld ont ving eenzelfde geschenk. Nu de wet op de Omzetbelasting gewij zigd is, heeft de staatssecretaris van Finan ciën een bijzondere regeling bekend ge maakt voor de horecabedrijven. Ze kunnen bij de berekening van de verschuldigde omzetbelasting nu volstaan met een per centage, dat verschillend is naar gelang van de verhouding tussen de belaste en de voor omzetbelasting vrijgestelde onder delen van de bedrijfsuitoefening. Het bedrag der eventueel in rekening ge brachte bedieningsgelden tot vóór 1 Januari in de omzetbelasting betrokken mag van het bedrag van de totale omzet worden afgetrokken. Dit betekent een be langrijke vereenvoudiging voor de admini stratie van de horeca-bedrijven. 59. Het zien van een toneel had het zan gersbloed in onze piraten weer doen bo venkomen. Zij dachten er niet meer aan, dat zij hier eigenlijk gekomen waren, om een schat te zoeken; zingen wilden zij en dat deden ze. Zij zongen zo mooi, zo roerend, als zij nog nooit hadden gezongen. En dat was ook wel te begrijpen, want in de opera, die zij opvoerden, verhaalden zij hun eigen belevenissen als piraten van de Swarte Haai. En het mooist van allen zong Enrico. De tranen, biggelden hem over de wangen, toen hij in een aangrijpende solo zang met een snik en een kreun en een tremolo, de ondergang van het roemruchte kaperschip beschreef. De ontroering gaf zijn stem een aandoenlijke vibratie, die zijn toehoorders erg aangreep. Het publiek weende met hem mee. „Gut oh gut, wat is DAT mooi.'", snikte een vrouw. „Zo ge voelig!" „Net wat je zegt", antwoordde haar vriendin gesmoord, „ik heb zelden zo zaadlig gehuild!" ADVERTENTIE zei baron Lamarotte „Tenslotte is men Gedelegeerd Commissaris, of men is het niet," vervolgde de edelman. „En men zit op de meeste aandelen, of men zit niet (ookiniet vóór). Hoed U voor de Boezem der Vergadering: het Addernestder Aandeelhouders. En tenslotte, benoem nooit een directeur. Vergader moederziel al. leen, zoals ik, dan worden er ook geen dure besluiten genomen." ,,'k Geef toe, Henri", beaamde het familievennootschapsspook, „daar zijn de Lamarottes altijd groot in geweest. Maarrr „Wat maérr, Kees?" fronste de baron. „De fabriek, Henri, de machines, ons wagenpark, alles rot, alles roest, alles schrééuwt om een kwastje. De zaak houdt het midden tussen de ruïne van Brederode en een waterballet. Ridder, roep de schilder!" GEDENK TE VERVEN Maandagmiddag is in het Nederlands Studentensanatorium* te Laren het twee de congres van de „Union Internationale Contre La Tuberculose" onder voorzitter schap van de secretaris-generaal, prof. Etienne Bernard uit Parijs, geopend. Er zijn 40 deelnemers uit elf landen. Het congers duurt tot Vrijdag. Bij de touwfabriek „De Volharding" te Oude Pekela hebben ongeveer honderd arbeiders het werk neergelegd, omdat de looneisen van een deel hunner niet zijn ingewilligd. De textielarbeidersbond „De Eendracht" en de Chr. textielarbeidersbond „Unitas" staan niet achter deze staking. Minister Staf antwoordt op vraten Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Vermeer betreffende de vervanging van de bemanning van andere dan blanke huidskleur door blanken tijdens het bezoek van Hr. Ms. „Holland" aan Zuid-Afrika, heeft de minister van Oorlog en van Marine schriftelijk onder meer het vol gende geantwoord: Aangezien juist ter zake van rassen onderscheid de opvattingen van het Neder landse volk en van zijn regering overbe kend zijn en in de Koninklijke marine steeds vele militairen van verschillende huidskleur hebben gediend en nog dienen, is de minister van oordeel, dat hier geen sprake kan zijn van een maatregel, die in zijn uitwerking de indruk kan wekken van rassendiscriminatie. De minister heeft in het gebeurde aanleiding gevonden te be palen, dat in gevallen als deze in de toe komst steeds zijn persoonlijke beslissing zal worden gevraagd. j Brit. Generaal Arthur William Baynea MacDonald van de Britse luchtmacht is benoemd tot opperbevelhebber van de Pakistaanse luchtmacht. Hij zal de vol gende maand in functie treden. Marionet. Het verschijningsverbod van het Zuid-Koreaanse blad „Tonga Ilbo" is opgeheven. Het blad werd in Maart verboden, omdat president Syngman Rhee door een zetfout als „marionet" was betiteld. Gepasseerd. Blijkens het demografische jaarboek van de UNO was de inter nationale migratie in 1953 haar na oorlogse hoogtepunt reeds gepasseerd. Dit hoogtepunt werd bereikt in de jaren 1949-1951 en sedertdien heeft zich een kleine daling voorgedaan. Afgestapt. De Indiase vice-minister van Binnenlandse Zaken, Datar, heeft in het Indiase parlement bekendgemaakt, dat de regering besloten heeft geseling als straf voor misdadigers af te schaf fen. Ook deelde Datar mede, dat sedert India in 1947 onafhankelijk werd, 3009 doodvonnissen zijn uitgesproken. Millioen. Volgens de Belgische dagbladen heeft het bierverbruik in de Belgische Congo een verontrustend peil bereikt. De productie der Congolese brouwerijen overschreed in 1953 het millioen hecto liter op ongeveer 11 millioen inwoners. Men schat dat driekwart gedeelte hier van door de inheemse bevolking werd' verbruikt. Een groot aantal der inlandse arbeiders zou twintig tot vijftig percent van hun inkomen aan bier uitgeven. Verzegeld. Een millionair uit Singapore, Balwant Singh, heeft medegedeeld, dat hij tijdens een verblijf in Djakarta op last van de Indonesische autoriteiten is gearresteerd en twee maanden is vast gehouden in een ziekenhuis in de Indo nesische hoofdstad. Hij wilde niet de aanleiding tot zijn aanhouding zeggen. „Mijn lippen zijn verzegeld. Ik heb nog steeds handelsbelangen in Indonesië. De kwestie is op bevredigende wijze tussen mij en de Indonesische autoritei ten geregeld." Achterdeuren. Een commissie onder lei ding van oud-president Hoover heeft in een rapport de Amerikaanse regering er van beschuldigd, dat zij duizenden millioenen dollars verspeelt door „ber gen voorraden" onnodige goederen aan te leggen en deze later tegen een fractie van de kostprijs van de hand te doen. In sommige van deze gevallen waren de goederen door „oncontroleerbare ach terdeuren" in communistische handen gekomen.aldus de commissie van twaalf leden, waarin zowel republikeinen als democraten zitting hadden. Complotten. In La Paz, de hoofdstad van Bolivia, zijn 73 personen, onder wie dertien vrouwen, gearresteerd, die zou den hebben samengezworen om een staatsgreep te doen en president Paz Estensoro uit de weg te ruimen. Er waren twee comploten: één bestaande uit voorstanders van een oligarchisch bewind en het andere voortgekomen uit de socialistische falange. De leiders hadden gepooed contact op te nemen met de legerleiding en de militaire or ganisatie van de nationalistische revol- lutionnaire beweging. Hersteld. De betrekkingen tussen Argen tinië en Uruguay, die de laatste vier jaar verbroken zijn geweest, zijn her steld. De spanning tussen beide landen ontstond in 1959, toen Argentinië be zwaar maakte togen activiteit van Ar gentijnse ballingen in Montevideo. Uru guay heeft thans een commissie be noemd, die hiernaar een onderzoek moet instellen. In 1952 protesteerde Argentinië tegen faciliteiten die Uru guay verleende aan Britse vliegtuigen die op weg waren naar de omstreden Falkland-eilanden. Satelliet. De Russische Academie van Wetenschappen heeft bekendgemaakt, dat een speciale commissie voor inter planetaire verbinding is opgericht, „ter coördinatie en leiding van alle arbeid aan de oplossing van het probleem der overwinning van de kosmische ruimte." Een der eerste taken, die de commissie zich stelt, is de inrichting van een „automatisch laboratorium", dat als een satelliet om de aarde draait. ADVERTENTIE van rheumatiek. spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt daarvoor regelmatig Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drogisten ƒ0.95, ƒ2.40, ƒ8.88. HET NEDERLANDSE bargoens, het Franse argot, het Engelse cant en het Duitse Rot- welsch behoren tot de zgn. groepstalen, d.w^. tot de talen die alleen maar begre pen worden door vakgenoten, in dit geval vakgenoten uit de onderwereld. In de Duit se uitdrukking Rotwelsch had Rot de be tekenis van bedelaar, terwijl het Engelse woord cant, is afgeleid van het latijnse cantus, waarmee de schijnheilig en gehui- geld klagende stem van bede laars werd aangeduid. Zo ont stond het woord, waarmee de taal van bedelaars, landlopers en gauwdieven werd bedoeld. De oorsprong van het woord bargoens is minder duidelijk. Het wordt wel vergeleken met het Franse woord baragouin, waarmee babbeltaal of koeterwaals wordt bedoeld. Hoe het ook zij, de oorsprong van de dieventaal of het bargoens zullen we moe ten zoeken bij het gilde der kleine markt kooplieden in de middeleeuwen, welke lie den zich met opzet bedienden van uitdruk kingen die voor het kopend publiek on verstaanbaar waren. Bedelaars en vage bonden hebben op deze middeleeuwse markten hun taalschat verrijkt en gespe cialiseerd en toen later bandieten en die ven tot hetzelfde gilde werden gerekend, kon het argot of dieventaal de algemene omgangstaal worden van rondzwervend gepeupel van allerlei soort. (Daarom is het juist zo merkwaardig dat de Nederlandse vermaak-industrie ons wil doen geloven dat de gebruikers van deze taal de gezeten burgerij van Amsterdam uitmaken). Een vastomschreven argot trad voor het eerst in de 15de eeuw in Frankrijk aan het licht, toen in 1455 een proces werd ge- "N voerd tegen een van de vele benden van die dagen. De honderdjarige oorlog was ten einde en in het hele land heerste een toestand van verwildering, die zich o.m. uitte in benden die zich uit het gedemobili seerde leger hadden georganiseerd. Deze benden trokken rovend en plunderend, brandstichtend en moordend van de ene streek naar de andere en terroriseerden het platteland op een verschrikkelijke manier. Het argot waarvan zij zich in het onderlinge verkeer bedienden, maakte het mo gelijk dit sinistere bedrijf onder de dekmantel der ge heimhouding uit te oefenen. Maar in het in 1455 te Dijon gehouden proces, waar een bende van 500 tot 1000 man terecht stond, werd de dieventaal ont huld en in de protocolen opgetekend, waar na een volledig woordenboek van deze ge heime taal kon worden samengesteld. Op hetzelfde moment was het echter geen geheime taal meer. Dit nu, is het kernpunt van iedere ge heime taal. Om een geheime taal te kun nen blijven, moet het bargoens, argot, Rot welsch, cant, of welke andere taal der onderwereld ook, voortdurend veranderd worden, zodat er steeds een aanzienlijk verschil zal bestaan tussen het vroegere bargoens en het tegenwoordige. Wanneer u hoort, hoeveel synoniemen het bargoens voor bepaalde woorden kent, lijkt het een rijke taal te zijn. Toch zijn er weinige groepstalen zó arm als juist het bargoens. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2