American Twee nederlagen voor Rapiditas; Concordia won tweemaal De blauwe Gomboom Roemenië, Japan en Engeland plaatsten zich bij de dames .Clowntje Rick Ook Concordia-dames boekten succes Wim Rusman op dreef in Ronde van W. Vlaanderen Nederlandse heren vierde in groep Quinte Hollandia G weer in de baan 4 DE HANDBALCOMPETITIE HPC 2 (dames) werd onbedreigd kampioen FEUILLETON Door Dorothy Quentin Schaken Van Oosterom Nederlands jeugd-schaakkampioen Nog geen beslissing na zes partijen Nieuwe sportcommissie van de KNZB Na de valpartij op circuit in Zandvoort De eerste klassers het komende weekeinde Rol zelf Uw Amerikaan Waarom niet zélf Uw Amerikanen gerold? U haalt er minstens veertig uit een pakje „AMERICAN STAR", de echte Amerikaanse sigaretten tabak. Rol ze zelf van WERELDKAMPIOENSCHAPPEN TAFELTENNIS Voor de kinderen Courses in Hilversum Oriëntatierit Basketball Thor en The Arrows wonnen in Haarlem Honkballers oefenden Voetbal Ranglijsten in 3de en 4de klasse DINSDAG 19 APRIL 1955 In een vooral in de eerste helft aantrekkelijk en sportief duel is onder grote belang stelling de hand bal wedstrijd tussen Rapiditas en Concordia ten voordele van de laatste beslist. Met negen-vijf bleven de rood-witten de baas, welke verdiende over winning te danken was aan de voortreffelijk werkende verdediging. Tot de rust was er geen sprake van een groot overwicht van een der partijen. Na de rust profiteerde Concordia van het windvoordeel. Acht minuten voor het einde was de stand negen twee in Concordia's voordeel. Rapiditas probeerde nog al het mogelijke om deze stand wat dragelijker te maken en inderdaad werden nog drie doelpunten gescoord. met Concordia liet des middags tegen Attila in zijn tweede wedstrijd niets merken van vermoeidheid. Het speelde even lustig als des morgens. Een kleine maar kostbare voorsprong werd bij rust al bereikt (6—4) en ook daarna lieten de rood-witten zich niet het beste van het spel ontnemen (elf- acht). De Rapiditas-spelers hadden een zwaar der programma af te werken. Zij moesten nog naar Amsterdam om AHC te ontmoe ten. dat toch al een lastige tegenpartij op eigen veld is. En daarbij kwam nog. dat vijf man van het eerste ervoor pasten twee wedstrijden te spelen, zodat een wel hee. gehavend Rapiditas de stijd aanbond. Met deze ploeg moest slechts een vijf-vier ne derlaag worden geïncasseerd. Bij de dames speelde Concordia een uit stekende wedstrijd tegen Attila. De verde diging pakte de Utrechtse aanval energiek aan en doelvrouwe Van der Zee moest dan ook maar enkele malen gevaarlijke scho ten keren. De wijze, waarop zij dit deed, verried, dat zij in uitstekende vorm was. In de Haarlemse aanval verving mevr. Rik Lablans mej. Stuy op goede wijze. Zij zorg de zelfs voor een fraai doelpunt en mej. Vromen nam de andere voor haar rekening (drie—nul). Tweedeklasser IJmond liet in eisen een goede wedstrijd tegen Rapiditas, Weesp, zien. De Velsense dames werkten zeer hard en doeltreffend, want achtmaal werd de Rapiditas-doelvrouwe gepasseerd, waar de bezoeksters maar vijf doelpunten tegen over konden stellen. De wat er polocompetitie BU de waterpolowedstrljden in het Sport- fondsenbad in Haarlem hebben zich wederom enige kampioenen gemeld- HPC 2 (dames) legde ongeslagen beslag op een titel en by de heren veteranen behaalde DWR de titel. In de tweede klasse heren zijn de papieren van VZV gestegen, daar DWR. HVGB 2 de baas is gebleven. In de ontmoeting DWT 4-HPC 2, deide klasse dames, nam DWT de leiding. Spoedig volgde de gelijkmaker en daarna kwam DWT er niet meer aan te pas. Met de stand een- drie werd er gedraaid. De Heemsteedse da mes voegden na de rust nog een drietal doel punten toe aan hun voorsprong. De Haarlem-dames kregen het Zaanse Ne- reus op bezoek. Len Hölsken bij Haarlem in het doel was in. prima vorm en keerde heel wat Nereus-schoten. Drie-één werd de uit- •1*(, Heren In de ontmoeting Haarlem 3—Watervrien den 1. vijfde klasse, was Haarlem overwe gend in de meerderheid (vijf-één). In de wedstrijd DWR 3HPC 4 kwamen de vete anen aan bod. De penningmeester van DWR verdedigde zijn doel alsof het de DWR- kas was. Kollerie scoorde twee doelpunten in deze wedstijd, waardoor DWR als overwin naar uit het strijdperk kwam en beslag op de kampioenstitel legde. De eindstand van de veteranen competitie is: DWR 6 4 1 1 9 22—16 Haarlem 6 3 2 1 8 2116 HVGB 6 2 0 4 4 20—25 HPC 6 114 3 15—21 Kollerie had echter in de veteranen wed strijd niet al zijn kruit verschoten, want in de wedstrijd DWR 1—HVGB 2 hielp hij, als geroutineerde midvoor, de „Ratten" aan de overwinning. Dat deze wedstrijd een span nend verloop zou hebben, was vooruit te voorzien, daar voor HVGB 2 de kampioens kansen op het spel stonden. In de eerste helft werd er niet gescoord. Na de rust wijzigde HVGB de opstelling en Bongertman kwam op de midvoorplaats. Al spoedig werd hij te zwaar door de DWR- midachteT aangepakt; Smit werd de kant opgezonden en kon slechts toe zien hoe nauw keurig Bongertman de strafworp in een doel punt veranderde. Al spoedig kwam van de hand van Kol lerie de gelijkmaker. Wel kwam HVGB we derom in de aanval, maar de DWR-doelver- dediger Spaans gaf zijn tegenstanders echter geen kans en na goed voorbereidend werk van de DWR-verdediging kwam de bal we derom bij Kollerie, die het beslissende doel punt scoorde. Met deze uitslag zijn de kam pioenskansen voor HVGB 2, dat nog een wedstrijd moet spelen* sterk gedaald. De pa pieren van VZV zijn daartegenover aan merkelijk gestegen. Beide ploegen moeten Nereus 2 nog ontvangen. De stand is: VZV 1 DWR 1 HVGB 2 DWT 1 Nereus 2 11 9 9 4 1 23—14 20—10 20—12 17—21 4—29 19) HOOFDSTUK X En dit is nu Muria, mijn huishoudster, juffrouw Hudson. Muria was lang, fors en flink. Ze droeg een katoenen rok en een blouse, terwijl heur zwarte haar bijeen gehouden werd door een vrolijk gekleurde band. Ze had heldere, kraalachtige ogen en daar ze de gewoonte had haar onderlip iets naar vo ren te steken, deed ze Sally denken aan „Mammy" in „Gone with the wind". Muria had een donkerbruin gekleurde huid, ze zat vol humor en ze was verstandig; ze keen de nieuw aangekomene met vriendelijke be langstelling aan, maar niet met het gering ste spoortje van onderdanigheid. De moe der van Tom was klaarblijkelijk van het type, dat het huishouden op „Te Arama" met ijzeren vuist, maar toch vriendelijk, wist te leiden. Prettig met u kennis te maken, zei Sally vriendelijk en schudde de sterke bruine door het vele werk verweerde hand. In dezelfde klasse won Foresters 32 van het sterke Lijnden. Afdeling Haarlem Rapiditas moest met het eerste dames elftal tegen het sterke CSV aantreden, waarbij de kans om gelijk te blijven met de mede-koploper HOC op het spel stond. Van meet af aan zijn de gastvrouwen erin geslaagd een meerderheid te verwerven. De achterhoede liet slechts schoten van verre afstand toe, waarmee de in prima vorm zijnde doelvrouw Kitty Hoevens wel raad wist. Voor het overige kreeg CSV geen kans het voorhoedespel te ontplooien. Aan de andere kant zette Rapiditas aanval na aan val op, die de CSV-verdediging dikwijls voor onoplosbare problemen stelden. Het is dan ook alleen aan de goede Castricum- se doelvrouw te danken, dat de score niet hoger werd dan viernul voor de Haar lemsen. H.O.C. werd voor de rust door Concor dia 2 overrompeld. Viermaal hadden de gastvrouwen al het net gevonden tot Con cordia 2 opeens drie doelpunten achter el kaar maakte, waarmede een alleszins gun stige russtand werd bereikt. Na de thee was het evenwel afgelopen. H.O.C. kwam steeds sterker opzetten. Tiendrie werd de eindstand. De Blinkert kroop maar net door het oog van de naald, want Beverwijk bood veel meer tegenstand dan werd verwacht. Vijfzes werd het voor de Bloemendaalse dames. Haar heren-clubgenoten moesten tegen de Zandvoortmeeuwen aantreden, dat zonder genade doelpunt na doelpunt vergaarde (422). Als gevolg van de gang van zaken bij het eerste van Rapiditas voor de wedstrijd tegen AHC kon het tweede geen ploeg meer op de been brengen tegen Beverwijk, zodat dat twee verliespunten zal moeten incasseren. In de tweede klasse dames wonnen de rivalen HOC 2 en Foresters 2 haar wed strijden van respectievelijk Rapiditas 2 (15) en Zandvoortmeeuwen (3—8). In de wedstrijd om het jeugdschaakkam- pioenschap van Nederland, welke deze week in Enschedé is gehouden, heeft Van Oosterom uit Hilversum de titelhouder. Roessel uit Amsterdam onttroond. De eindstand luidt: 1. Van Oosterom (Hilversum) 4 pnt.; 2. en 3. Roessel (Amsterdam) en De Jong (Zwijn- drecht), 3 pnt.; 4. Van der Tak (Wormer- veer) 21: pnt. Van Oosterom zal ons land vertegenwoor digen in de strijd om de wereldtitel voor de jeugd, welke begin Augustus in Ant werpen wordt gehouden. S myslovGeiler Ook de zesde en laatste partij van de twee kamp om de Russische schaaktitel tussen Smyslov en Gelier is na 55 zetten in remise geëindigd. Vrijdag werd de partij na 41 zetten afgebroken. De stand is dus nog steeds gelijk: driedrie. De match zal worden voortgezet totdat een van beide deelnemers een winstpartij heeft geboekt. Het verdere verloop van de afgebroken partij die Zaterdag werd uitgespeeld, was als volgt: Wit: Geiler. Zwart: Smylov. 41. f3xe4 Pd5b4: 42. e4—e5 Pd6—bó; 43. Pd2c4 Tc8c7; 44 Pc4—d6; Tc7—e7; 45. Pd6xb5 Pb4d3; 46. Tel—e3 a6xb5; 47. La4xb5 Pd3xe5; 48. Kgl—f2 Kg7—f6; 49. Te3c3 Te7c7; 50. Kf2—e3 Pe5—f7: 51. Tc3d3 Kf6e7; 52. Lb5—c4 Pf7—e5; 53. Td3c3 Pc5xc4; 54. Tc3xc4 Ke7d6; 55. Tc4a4. Hier werd tot remise besloten. Smyslov had na de hervatting feilloos gespeeld en de witte aanval prachtig afgeslagen. De zevende partij, waarin Smyslov de witte stukken krijgt, zal op Dinsdag 19 April worden gespeeld. Het bestuur van de KNZB heeft de nieuwe sportcommissie benoemd. Deze ziet er als volgt uit: Armbrust (Amsterdam) voorzit ter, Den Boer (Gouda) vice-voorzitter, mevr. EscabacheVan Noordwijk (Utrecht) secre taresse. Planjer (Utrecht) 2e secretaris. Buis kool (Groningen), Var. Duyne (Den Haag), Gerritsen (Boekelo), Velthuis (Apeldoorn) en De Vos (Breda) leden. Vroeger werd de sportcommissie door de algemene vergadering van de zwembond ge kozen. Na de doorgevoerde reorganisatie wordt deze commissie door het bondsbestuur samengesteld. De wielrenners Plantaz uit Eindhoven en Peentjes uit Cast^icum, die Zondag tijdiens de wedstrijd voor nieuwelingen op het Zandvoortse circuit bij een valpartij gewond werden, zijn zoals gemeld m de Maria Stichting in Haarlem opgenomen. Plantaz heeft een hersenschudding en Peentjes wordt verpleegd wegens een pijn lijke verwonding aan zijn lip. "Alhoewel bedde patiënten het goed ma ken, zal met hun volledig herstel toch wel enkele weken gemoeid zijn. De sterke Haarlemse wieleramateur YVim Rusman heeft ook in de Ronde van West- Vlaanderen een beste indruk achtergelaten. Ondanks veel pech in de tijdrit, waardoor hij vUf minuten op de leider Verhelst ver speelde, klasseerde hü zich in de eindrang schikking van deze uit zes étappes bestaan de wedstrijd toch nog ais derde achter de Belgen Sabbe en Verhelst, de winnaar. Reeds in de eerste étappe, van Brugge naar Eernegem (120 km), vestigde Rusiman de aandacht op zich toen hij samen met de Belg Verhelst en zijn landgenoot Westdorp met nog vijftien kilometer te rijden uit het peloton ontsnapte. De Belg kreeg echter pech en heel sportief bleven de beide Hol landers op hem wachten om gezamenlijk de opmars weer voort te zetten. Met twee minuten voorsprong arriveerden zij aan de eindstreep, waar Verhelst de sprint won vóór Rusman en Westdorp. De tweede étappe van Eernegem naar Woumen werd een prooi voor de Balg Van Este; Rusman won de sprint van het peloton om de achtste plaats. In de derde étappe, van Woumen naar Moerkerke, ein digde de Haarlemmer als negende en ver overde daardoor weer de tweede plaats in het klassement, dde hij in de tweede étappe aan Van Este af had moeten staan. De vierde étappe, een tijdrit, werd voor Rusman een lijdensweg, want eerst kreeg hij een gebroken kamwiel, toen banden- pech en vijf kilometer voor de finish brak hij tenslotte zijn zadelpen. Het gevolg van al deze tegenslag was dat hij vijf minuten op Verhelst versoeelde, dde met een ge middelde van 42 kilometer deze rit op zijn naam bracht. In de vijfde étappe, van Moerkerke naar IJzendijke, over 152 km, ontsnapten weer Verhelst, Rusman en Westdorp in de laatste fase ^an de strijd. Zij kwamen in deze volgorde ook over de streep. Rusman, die in de tijdrit naar de vijfde Dlaats was afgezakt, kwam hierdoor weer in de derde stelling, welke positie hij ook in de laatste rit toen hij in het peloton eindigde, behield. Van de 120 renners reden er slechts 42 deze zware en lastige wedstrijd uit. ADVERTENTIE cx^xxxmDco«xxxDoocoo«*»oo(xx»3ocraxxxxx»oooooooaxoooo Het programma voor Zaterdag en Zon- dag van de eerste klassers van de KNVB 5 luidt: Afdeling A: ExcelsiorLONGA; Veen- damHoll. Sport; AmsterdamStorm vogels; Zwolse BoysEmma (Zaterdag); EmmaZwolse Boys; Go AheadLeeu- 3 warden; MWNAC; Roda SportDOS. Afdeling B: FortunaSparta (Zaterd.); Sparta—Fortuna; Elinkwijk—Rigtersbl.; - DWSBrabantia; HeraclesHeerenveen (Zaterdag); HeerenveenI'eracles; EDO Wageningen; ADOWillem II; Sittar- dia—SW. Afdeling C: AlkmaarRapid JC; HDVS fi Vitesse; PSVHaarlem: Ensch. B. S Feiienoord; NO ADGVAV; Blauw Wit NEC (Zaterdag); NEC—Blauw Wit; LimburgiaEBOH. Afdeling D: HVCRBC; VW—DFC; J AGOVVVolewijckers (Zaterdag); Vole- c wijekersAGOVV; Be QuickXerxes; BW—VSV (Zaterdag); VSV-BVV; De GraafschapAjax; EindhovenEnschedé Maandagavond zijn bij de wereldkam pioenschappen tafeltennis in Utrecht de laatste wedstrijden gespeeld voor de groe pen van de dames- en herenwedstrijd om respectievelijk de Marcel Corbillonbeker en de Swaythling Cup. Bij de dames ein digde Roemenië met Angelica Rozeanu als sterkste troef op de eerste plaats met zes gewonnen partijen en de fraaie score van 18-0 aan gewonnen partijen. In de laatste wedstrijd tegen Hongarije werden de Hon gaarse meisjes met een 3-0 nederlaag af gestraft. In groep 2 zegevierde de Japanse dames- ploeg met dezelfde cijfers als Roemenië in groep één. Tegen de kracht en de macht van de Japanse meisjes, die als mannen spelen, met harde forehand slagen en grote bewegelijkheid achter de tafel, was geen enkel land tegen deze groep opgewassen. De Nederlandse meisjes eindigden in deze groep op de vierde plaats ea heeft daarbij Egypte achter zich gelaten. Een ongetwijfeld goed resultaat, waardoor ons damesteam waarschijnlijk wel een of twee plaatsen op de wereldranglijst na dit tour- nooi zal stijgen, vooral omdat men Egypte, dat hoger geklasseerd stond, naar de vijfde plaats heeft verwezen. In groep drie hebben Diana Rowe en haar zusje Rosalind Rowe grote successen geboekt. Met zeven gewonnen partijen en een score van 21-0 plaatste het Engelse damesteam zich voor de finale groep. In de laatste wedstrijd tussen Oostenrijk en Engeland was vooral de partij tussen Linde Wertl en Rosalind Rowe bijzonder interes sant, maar tegen de vastheid van het En gelse meisje, kon de Weense speelster niet op. Roemenië, Japan en Engeland hebben zich dus bij de dames voor de eindgroep geplaatst. De heren Bij de heren heeft Japan in groep drie de eerste plaats bezet, hetgeen overigens volkomen verwacht werd. Niettemin heeft Japan nog een partij verloren. Tanaka ver loor van de Joegoslaaf Vogrinc. De Japanse kampioen, die tot nu toe in uitstekende vorm was, beter dan de wereldkampioen Ogimura, speelde wat overmoedig en dat was de reden dat hij het hoofd heeft moe ten buigen voor de felle aanvallen van de Joegoslaaf, die Tanaka met zijn sponsrub- ber bat niet heeft kunnen keren. c Maar juist, toen Pilon met het hout in zijn armen naar binnen wou gaan, klonk er bij het hek een vrolijke stem „Hallo, Pilon!" Pilon keek om en lachte vrolijk, toen hij oom Tripje zag staan bij het hek. „Hallo, oom Tripje!", zei hij. „Kom binnen!" Ze gingen Pilon's huis in en Pilon legde de takken uit zyn handen. „Ik zal even wat hout op de kachel doen", zei hij. „We zullen het kacheltje maar eens lekker opstoken!" „Ja, het is al tamelijk fris, hè?", zei oom Tripje. „Je kan nou best je kacheltje velen!" Pilon deed het kacheldeurtje open en hij stopte er de droge takken in; de vlammen begonnen vrolijk te snorren. „Ziezo", zei Pilon tevreden. „Nou is het hier lekker warm.Ga zitten, dan kunnen we gezellig wat praten!" Het zag er naar uit, dat Japan nog een tweede partij zou verliezen, toen Tomita in zijn partij tegen Dolinar een game moest afstaan. Voordat de tweede game begon heeft de Japanner gebeden en volgens de aanvoerder van de Japanse ploeg Kiyparo Nasewaga is dit de reden geweest, dat Tomita niet alleen de tweede game won, maar ook de beslissende derde. Zo won Japan met 5-1 van Joegoslavië. Nederland heeft in groep een de vierde plaats bezet, vlak achter Brazilië, dat even veel ontmoetingen heeft gewonnen, maar een beter partij-gemiddelde heeft kunnen behalen. Nederland heeft Egypte. Italië, Guernsey en Jersey achter zich gelaten. Tsjechoslowakije heeft in eroep een de zege behaald, want Frankrijk werd met 5-0 door de Tsjechen verslagen. In groep twee en groep vier was meer spanninc. In groep twee viel de beslissing tussen Hon garije en de Verenigde Staten en in groep vier streden Engeland en Roemenië tegen elkaar. Hoewel er naar schatting ruim 150 paar den zijn, die nog geen 1000 hebben ge wonnen, blijven de nummers voor deze paarden in Hilversum zeer matig bezet. Ook vanavond verschijnen slechts viif aan de start. Van dit'kwintet is Sally's Bertha verreweg de snelste. Zij kan zich in dit nederige gezelschap zelfs de luxe oermit- teren van haar gebruikelijke fout. Terraise en R Willem Mars worden op de plaatsen verwacht. De grootste belangstelling zal echter uit gaan naar de strijd tussen de leerling- pikeurs, die elkaar in de 2300 m lange Afrika-prijs zullen bekampen. Het is de vaste jonge garde, die op de sulky klimt. De veelbelovende rijder Jan Wa-genaar Jr. heeft de keuze uit Prinses Zora en Play- sier. Met beide paarden heeft hij een eer ste kans, zodat terecht het meeste vertrou wen naar hem zal uitgaan. Zim grote con currenten zijn Nico the Saint en Our Volann. Indien Geersen in de serie-draverij de 3-jarige Tizian laat starten zal de jonge hengst bij een repetitie van zi.in laatste succesvolle optreden niet te achterhalen zijn. mits Geersen de fout weet te ver mijden. Hierop rekenende wordt deze trai ner met dit paard en Queenly Bertha als de winnaar aanseseven. vóór Quihus en Reine Neosko. Quinte Hollandia G, die enige maanden niet in de baan is versche nen, zou kunnen verrassen. Betere kansen maakt de trainer van deze seizoen-debutant in het volgende nummer met Sister Bertha N. die zich echter tot het uiterste zal moeten inspannen om haar leeftijdgenoten Sonja Henie, Siera Hano ver en Sibylia Hollo achter zich te laten. Ook bij haar nieuwe trainer heeft de snelle Slta haar storende fouten nog niet afgeleerd, zodat het blijkbaar onmogelijk is haar wispelturige karakter in te tomen. Zonder dit gebrek zou zij in de Azië-prijs zelfs gemakkelijk op de eerste plaats kun nen eindigen. Deze eervolle plaats zal ech ter nu wel ingenomen worden door de keu-'e Geersen uit Rina Gay en River, waarvan hij vermoedelijk wel River zal kiezen, daar deze de afstand gemakkelijk op volle toeren kan uitlopen. Een interes sant nummer, waarin O Lapine K eveneens in de te verwachten felle eindstrijd van de partij zal zijn. De oriëntatierit. die M.C. Haarlem hield, telde weer veel deelnemers en was begun stigd door mooi weer. De uitslag was: Motoren: 1. Kokkelaar (45 strp.) MCU, 2. H. v. d. Pol (55) MCZ, 3. Moseman (79), 4 P Filmer (80> MCZ. Auto's: 1. H. Kokkelkoren (43) MCZ, 2. Koopman (55). 3. B. Stroyckens (83), 4. D. v. Amstel (90) HMC, 5. H. Meiland (91) MCH, 6. Hofkens (93). Kaartlezers; 1. J. v. Gennip, 2. mevr. Be- lien, 3. mevr Stroyckens. Het jaarlijkse basketballtournooi van de Haarlemse verenigingen Sportclub Haarlem en The White Stars is in de grote zaal van het Krelagehuis aan de Leidsevaart weer een groot succes geweest. Hoewel ook dit tournooi weer bijzonder sterk bezet was, slaagde het Amsterdamse herenteam van THOR er wederom in beslag te leggen op de eerste prijs, welke prestatie ook de dames van het Rotterdamse The Arrows leverden, hoewel dit slechts mogelijk was door een iets beter doelgemiddelde dan het damesteam van White Stars. Eindstand Poule A heren: 1. SSD (Delft); 2. The Arrows (Rotterdam); 3. IHJ (Haar lem); 4. Sportclub Haarlem. Poule B heren: 1. Thor (Amsterdam); 2. Antilopen (Haarlem); 3. White Stars (Haar lem); 4. Te Werve (Den Haag). Eindstanden dames: 1. The Arrows (Rot terdam); 2. White Stars (Haarlem); 3. Te Werve (Den Haag); 4. Sportclub Haarlem. Heren: 1. Thor (Amsterdam); 2. SSD (Delft); 3. The Arrows (Rotterdam). Hoewel de honkbalcompetitie nog geen aanvang heeft genomen werden er toch reeds talrijke vriendschappelijke en tour- nooiwedstrijden in Haarlem en omgeving ge speeld. Uiteraard waren de prestaties nog niet bepaald groots na de overwintering. De volledige uitslagen waren: Oefentournooi S C. Haarlem: HCK I-Scho ten 1 4-6; HHC 1-SC Haarlem 1 9-0. Vriendschappelijk: THB 1- HCK 2 6-5; TYBB 1-Rooswijk 1 7-8. Dank zij het initiatief van de propaganda- vereniging „De Kieviten" is thans ook in Haarlem een scheidsrechtersvereniging op gericht. De f ste contactavond zal worden gehouden op Dinsdag 26 April a.s om acht uur in gebouw „Cultura" in de Jansstraat in Haarlem. De standen in de derde en vierde klasse afdelingen luiden: I 3A Zaandijk 16-27 ZVV 16-15 WSV 14-20 GVO 14-14 WFC 16-20 Z'meeuwen 16-14 VVB 16-19 HSV 18-12 Purmersteijn 15-18 Kinheim 16- 7 Vitesse 16-16 Terrasvogels 15- 6 I 3B DEM 17-25 ADO 16-15 Schoten 16-20 Alkm. Victrix 18-15 CSV 16-19 OSV 15-14 Alkm. Boys 16-17 QSC 16-14 Wijk a. Zee 17-17 RKAFC 17-14 Velsen 17-16 KW 17-12 I 4D KBV 13-24 St. Pancratius 13-14 Wilskracht 15-21 JHK 15-14 Lijnden 15-20 Sloterdijk 16-14 De Meer 15-16 Halfweg 13-11 ETO 17-16 DIO 15- 8 OG 15-15 SLTO 14- 3 I 4E EHS 17-24 NAS 16-15 Germaan 15-22 Waterloo 16-15 Nautilus 14-18 Gold Star 16-14 DJK 15-17 HEDW 15-12 Bl'daal 16-17 OFC 13-11 DMS 16-17 DCO 15- 2 II 3A Zandvoortm. 19-28 Scheveningen 17-16 BI. Zwart 17-25 TYBB 17-15 HBC 17-25 DEC 14-11 Laakkwartier 17-24 Archipel 17- 9 LFC 17-19 Hillegom 16- 6 Postduiven 17-18 Ripperda 17- 6 II 4A WSB 16-29 Lisse 15-15 Roodenburg 17-29 SJC 15-12 Teylingen 17-22 THB 16-11 Warmunda 18-17 ASC 16-10 DOSR 16-16 Meerburg 13- 8 Tonegido 16-16 RouwKoop 15- 5 Morgen, juffrouw. Ik hoop dat u van bot houdt. Mijnheer Luke en Barry zeggen dat niemand beter bot kan bakken dan ik, en de professor heeft er nooit het flauwste benul van wat hij eet. Of houdt u niet van gebakken bot? Ik weet niet eens wat het is, bekende Sally lachend, maar in Nieuw Zeeland heb ik tot nu toe nog nooit een slechte maaltijd voorgezet gekregen. Dien maar op, Muria, dan zal ik er wel voor zorgen dat ze het opeet!, zei Luke. Z'n stem klonk bijna vrolijk. Hij was er, eerlijk gezegd, enigszins verbaasd over dat hij Sally's bezoek steeds gezelliger be gon te vinden. In de beginne had hij zich verveeld. Zijn ouders waren overleden, de farm was verwaarloosd in een periode, dat de farmers een grote bloei doormaak ten, en gedurende de oorlog had hij bijna nooit naar de verlofdagen verlangd. Het verlof was trouwens nooit lang genoeg ge weest om naar huis te kunnen gaan. Hij had steeds gedroomd over zijn terugkeer naar „Te Arama", en dat was 't enige ge weest, wat hem in de verdwaasde wereld tot steun was geweest: het terugzien van „Te Arama". Tenslotte was hij terugge keerd, maar hoewel het land, waar hij zo veel van hield, niet was veranderd, was toch alles anders. Boothby, de rentmeester, had het bijltje er bij neergelegd en was met de Noorderzon vertrokken en Isobel was humeuriger dan ooit. Isobel was zo'n jeugd-vriendinnetje geweest, een levendig, vrolijk meisje toen hij in dienst was ge gaan, een humeurige, moeilijke vrouw toen hij gedemobiliseerd terugkwam. Isobel had vriendschap gesloten met enkele Ame rikaanse soldaten die in Nieuw Zeeland gelegerd waren. Ze waren vaak met haar uit geweest; het was een tijd vol uitgaan en pretjes voor haar geweest. Toen ze weg waren gegaan, leek 't alsof het leven saai en vervelend was geworden. Ze had Luke openhartig alles verteld. En Luke, die zijn vader erg miste, heimwee had gekregen en niets meer over de oorlog wilde horen, was ook veranderd. Met al z'n kracht en door zettingsvermogen wilde hij „Te Arama" weer maken wat ze geweest was: een bloeiende farm. En hij zei dat hij niet aan trouwen kon denken voordat het zover zou zijn. De ziekte van zijn vader en Boothby's wanbeheer hadden hem meer gekost dan men kon vermoeden. De nieuwe Luke was volgens Isobel een werkezel, die geen tijd wilde vrijmaken voor vacanties in Auck land en Hamilton, die zelfs nauwelijks tijd had om naar dansavontjes in Thames te gaan. Toen had Barry kinderverlamming ge kregen, zodat hun huwelijk wederom uit gesteld moest worden. De druppel, die voor Isobel de emmer had doen overlopen, was toen Luke geweigerd had Barry van „Te Arama" weg te sturen toen hij uit het zie kenhuis kwam. Barry is een obsessie voor je! Natuur lijk moet hij weggaan, in ieder geval zo lang hij naar school moet!, had ze harteloos gezegd Ik kan hem niet wegsturen, had Luke geantwoord, en hij was niet in staat ge weest zijn diepe genegenheid en grote lief de voor zijn broeer, die nog korte tijd ge leden paard had gereden, had gezwommen en in bomen was geklommen, onder woor den te brengen. Barry, die hem verafgood de, wiens hele wereld in de groene vallei van „Te Arama" lag Ik ben het enige wat hij nog heeft, heeft hij tenslotte zonder overtuiging ge zegd. O, je maakt me nog gek! Isobel zag er, toen ze dit woedend had uitgeroepen, bleek en nijdig uit, maar zelfs op dat ogenblik had Luke haar nog mooi en aantrekkelijk gevonden, zodat hij zich af had gevraagd hoe 't toch mogelijk was dat zij zo wreed kon zijn. Verwacht je soms dat ik jou met een kreupele wil delen? Hier? Dag-in, dag-uit. Hij is nog een kind, had Luke kalm geantwoord, alhoewel z'n woede was toe genomen, en ik hoop dat wij gauw kin deren zullen krijgen. Kun je hem dan ook niet accepteren? En Isobel, die van woede had gebeefd, had geschreeuwd dat er nóóit andere kin deren zouden komen, dat ze er niets voor voelde om zich haar hele leven lang op een farm te moeten afsloven. Luke moest kie zen tussen Barry en haar. Dan kies ik Barry, Isobel, had hij ge antwoord. En hij was zelfs op dat onaan gename ogenblik in staat geweest mede lijden met haar te hebben. Jij bent veel beter in staat op jezelf te passen in een harde wereld dan Barry! Dat zal ik dan ook wel doen! Dank je wel!.Ik ga naar Amerika.Daar weten ze tenminste hoe ze een vrouw moeten be handelen! Ze had de ring afgedaan en hem deze toegegooid, waarna ze naar haar auto was gerend. Met een hevig gekraak van een protesterende versnellingsbak was ze weg gereden. Sedert de ruzie met Isobel had Luke met opzet vrouwen vermeden. Hij had Isobel niet ten volle veroordeeld wegens haar harde en weinig liefdevolle houding; hij wist alleen heel duidelijk dat hij onmogelijk van een vrouw kon houden, die zo buiten gewoon egoïstisch was. Hij had er altijd van gedroomd met een vrouw te trouwen, die lief kon hebben, die wist wanneer ze kon nemen, maar ook wanneer ze moest geven, die een échte moeder voor zijn kinderen zou zijn en die evenveel van zijn land zou houden als hij zelf. Een vrouw, die alleen maar in m'n ge dachten bestaat, had hij somber gemeend toen Isobel naar Amerika was vertrokken. Het was eerder z'n trots geweest, welke was gekweld, dan z'n hart ontdekte hij de vol gende maanden en dat gaf hem enige op luchting: hij was ontsnapt aan een huwe lijk met Isobel. Plaatselijke farmers pro beerden voor hun dochters of nichtjes be langstelling bij hem te wekken, maar hij liet zich niet nogmaals vangen. Hij wijdde zich volkomen aan Barry en de farm, en hij kwam tot de overtuiging dat hij eigenlijk geen enkele vrouw kon vragen samen de last te dragen. Nu en dan overviel hem de gedachte, dat als hij niet zou trouwen en Barry nooit meer helemaal zou genezen, er niemand in rechte lijn zou zijn om 'Te arama' te erven. Dit verontrustte hem wel en deed hem pijn, maar hij hield zichzelf dan voor dat er op Tasmanië nog neven woonden, die waarschijnlijk wel blü zouden zijn als ze ,Te Arama' konden erven. En hij voelde er niets voor.de rol van een ouderwetse land jonker te spelen en uitsluitend te trouwen om een erfgenaam te krijgen. Dit idee kon hij niet uitstaan. Bij Sally lagen de zaken echter geheel anders. Luke vond haar frisse, kinderlijke ongekunsteldheid en oprechtheid een ware en plotselinge verkwikking. Hij kon zich niet voorstellen dat ze een typisch vrouwe lijk spelletje zou spelen, dat ze heimelijke bedoelingen had. En daar kwam nog bij dat ze in een speciale verhouding stond met Dr Macdougal... dat was gisteren wel erg duidelijk geworden toen ze was gaan blozen nadat Ian's naam was genoemd. Luke had een hekel aan Ian, alhoewel hij zelf toegaf dat het beter zou zijn als Barry zelf toegaf dat hij een vooroordeel tegen de dokter had omdat deze met nadruk gezegd had dat het beter zou zijn als Barry ergens anders heen zou gaan. Waarschijnlijk zou hij een goede echtgenoot voor dit meisje uit Engeland zijn. (Wordi vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6