Regering handhaaft voorstel inzake beperkte huurverhoging Weerbericht Haarlems Dagblad Vraagstuk van een huurbelasting komt later aan de orde Sovjet-invitatie voor gesprek over Oostenrijk aangenomen China en Ceylon in conflict over Russisch kolonialisme Kamerdebat waar schijnlijk qp 10 Mei West-Duitse expert zvordt opgenomen in een studiegroep te Londen Britse artsen bevelen hypnotisme aan Het woord is aan Tsjoe En Lai eist vrijheid voor alle koloniën binnen vijftien jaar Tsjang Kai Tsjek wil kusteilanden houden Zaak-Jungschlager met gesloten deuren Collins acht toestand in Saigon ernstig Sovjet-Unie nodigt Japan naar Londen of Genève Regering van Singapore handhaaft noodtoestand Oostenrijkse missie eind Mei naar Moskou Twijfel en vijandigheid in een rapport „ouderwets" genoemd Nieuwe gezant van Joegoslavië Tegenover Formosa zouden 800 Chinese toestellen klaar staan Minister van Justitie weigert garantie aan mr. Bouman Amerikanen willen Diem houden; Fransen eisen zijn verwijdering Indonesië en China sloten eerste pact in Bandung Weerrapport 69e JAARGANG No 241 Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 22 APRIL 1955 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 299e JAARGANG No 88 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman „Het heeft de regering geenszins bevreemd, dat het voorstel tot wijziging van de Huurwet in brede kringen geen bevrediging kan schenken", zegt de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer, die blijkens het Voorlopig Verslag „geen goed woord" voor dit wetsontwerp kon vinden. „De sociaal-economische omstandigheden noopten de regering tot haar teleurstelling met een voorstel te komen, aat aanzienlijk min der bijdraagt tot de oplossing van het huurprobleem dan zij zich aanvankelijk had voorgesteld", aldus minister Witte. De regering acht het evenwel niet verantwoord de thans voorgestelde huur verhoging uit te breiden tot een algemene huurverhoging van 10 percent, gelijk verscheidene Kamerleden bepleiten, of van 25 percent, gelijk door één lid nood zakelijk werd geacht. De thans voorgestelde verhogingen acht zij voor het ogen blik het maximaal toelaatbare. Verdere verhogingen zullen moeten worden uit gesteld totdat de omstandigheden zich hebben gewijzigd. Het vraagstuk van een huurbelasting zal door de regering op een daartoe geschikt tijdstip aan de orde worden gesteld. De minister zet uitvoerig uiteen dat het onmogelijk is tevoren een schema vast te stellen voor verdere huurverhogingen, om dat dit gebaseerd zou zijn op veronderstel lingen, die weinig houvast geven. Boven dien zou een dergelijk schema de regering te veel belemmeren in haar bewegingsvrij heid, maatregelen inzake huren aan te passen aan de omstandigheden van het ogenblik. De binding, die van regerings prognoses over een toekomstige ontwikke ling uitgaat, vormt een te sterke belemme ring voor een beweeglijk sociaal-econo misch beleid. Bij de vorige wijziging van de Huurwet heeft de minister te kennen gege ven, dat naar zijn mening vóór 1956 geen volgende huurronde aan de orde zou komen. De ontwikkeling van de economische toe stand in Nederland maakte het echter in het tweede halfjaar van 1954 waarschijn lijk, dat een aanzienlijke huurverhoging in het sociaal-economische leven kan wor den ingepast zonder dat een onaanvaard bare terugslag te verwachten zou zijn. Indien zulks op dat moment terstond mo gelijk was geweest, zou de regering die huurverhoging toen gaarne direct hebben doorgevoerd, dit in tegenstelling met de verwachting, die in 1953 bij de behandeling van de wijziging van de Huurwet werd uitgesproken. Nadelen op de koop toenemen De vraag, of de voorgestelde gedeelte lijke huurverhoging voor de volkshuishou ding van voldoende belang is om de na delen, die daaraan verbonden zijn, op de koop toe te nemen, beantwoordt de rege ring bevestigend. Met vreugde heeft de minister gecon stateerd dat van talrijke zijden wordt ge pleit voor verdere huurverhogingen. Ook hij heeft daarvoor steeds gepleit. Deze eenstemmigheid ten opzichte van het te bereiken doel doet de minister de hoop koesteren, dat het mogelijk zal zijn zodra de omstandigheden zulks toelaten in gemeenschappelijk overleg tussen regering en Staten-generaal tot verder gaande maatregelen dan de thans voorge stelde te geraken. Thans echter stond de regering voor de vraag of zij van iedere huurverhoging moest afzien, dan wel de naar percen tage en woningtal beperkte verhoging moest voorstellen. De regering heeft de laatste oplossing gekozen, juist in het be lang van de volkshuisvesting. De grens, waar de huurverhoging van 5 procent in 10 procent overgaat, acht de mi nister redelijk. De regering zou het onjuist achten, indien de toepasselijkheid van de huurverhoging mede afhankelijk werd ge steld van de grootte van het gezin van de huurder. Evenmin kan de draagkracht van de be woners bepalend zijn voor het invoeren van een huurverhoging. Compensatie door belastingverlaging De regering wijst er met nadruk op, dat de voorgestelde belastingverlagingen de genen, die onder de voorgestelde huurver hoging vallen, in het algemeen voldoende soelaas bieden om deze beperkte verhoging op te vangen. Het is de minister bekend, dat de huren van woningwetwoningen in vele gevallen enigszins lager liggen dan de huren van gelijksoortige particuliere woningen. Dit is voor hem aanleiding geweest om de grens, beneden welke geen huurverhoging zal plaats vinden, niet onbelangrijk hoger te stellen dan de huur van het overgrote aan tal woningwetwoningen in de betrokken gemeenteklasse. Winkels Het bezwaar, dat aan de bestaande huur- niveau's een aantal nieuwe wordt toege voegd, waardoor er voortaan vijftien zul len zijn, acht de minister in hoofdzaak van theoretische aard. De vraag, of de thans voorgestelde huur verhoging ook bij winkels zal worden door berekend dat wil dus zeggen of verhuur der en huurder een zodanige huurverhoging nader zullen overeenkomen, is volgens de minister in haar algemeenheid niet te beantwoorden. De ervaring, opgedaan bij de huurver hoging van bedrijfspanden per 1 Januari 1954 waarbij door de wetgever een iden tieke regeling werd voorgeschreven als thans wordt voorgesteld, heeft geleerd, dat in het algemeen partijen tot overeen stemming kwamen omtrent een verhoging van de huurorijs. Slechts in een ber>erkt aantal gevallen werd de huuradviescom missie verzocht aan te geven of een door de verhuurder voorgestelde verhoging re delijk werd geacht. Van een doorberekening van de verhoog de huren van winkels in de prijzen is de regering niet gebleken. Zij meent te kun nen aannemen, dat dit ook thans niet het geval zal zijn. Kamerdebat pas op 10 Mei? Het is waarschijnlijk dat de Tweede Ka mer pas op 10 Mei met de behandeling van de huur- en belastingvoorstellen zal kun nen beginnen, hoewel het aanvankelijk de bedoeling was dit op 26 April te doen. De Kamer komt echter in tijdnood. De Me morie van Antwoord over de belasting voorstellen heeft de Kamer nog niet be reikt Het was de bedoeling de huurverhoging en de belastingverlaging op 1 Juli te doen ingaan. Voor die datum zou dus ook de Eerste Kamer nog met de behandeling ge reed moeten komen. MOSKOU (Reuter) De Sovjet-Unie heeft Japan voorgesteld1, vertegenwoordi gers van beide landen te Londen of Genève bijeen te laten komen om over herstel van de diplomatieke betrekkingen te spreken, aldus meldt het Russische nieuwsbureau Tass. De twee landen hebben reeds beslo ten te spreken over beëindiging van de for meel nog bestaande staat van oorlog. Zij zijn het tot dusver echter nog niet eens geworden over de plaats van de conferen tie. De Sovjet-Unie wilde deze in Tokio of Moskou houden. Japan echter stond op New York, de zetel van de UNO. SINGAPORE (Reuter) De eerste, pas verkozen Labour-regering van de Britse kroonkolonie Singapore zal de noodtoe stand, op basis waarvan leger en politie speciale bevoegdheden hebben om het com munisme te bestrijden, handhaven. Deze beslissing werd bekendgemaakt in een rede van de gouverneur Sir John Nicoll, ter gelegenheid van de openingszittdng van de eerste wetgevende vergadering van de kolonie. De nieuwe regering maakt een diepgaande studie van de noodtoestand en daarmede verbonden speciale maatregelen en is van plan alle speciale bevoegdheden, die niet langer nodiig worden geoordeeld voor het handhaven van orde en rust, in U trekken. LONDEN Reuter/A.F.P.) De Franse en Britse minister van Buitenlandse Zaken, Antoine Pinay en Harold MacMillan, zijn te Londen overeengekomen de Sovjet- Unie nog vandaag te doen weten, dat Frankrijk en Groot-Brittannië het Sovjet- voorstel tot het sluiten van een Oostenrijks staatsverdrag op korte termijn steunen, aldus verluidt in diplomatieke kringen te Londen. Vóór de door de Sovjet-Unie voor gestelde conferentie van ministers van Bui tenlandse Zaken wordt een bespreking van de ambassadeurs te Wenen en Oostenrijks regeringsvertegenwoordigen op 2 Mei voor gesteld. De Verenigde Staten stemmen met deze regeling in, aldus werd in genoemde kringen vernomen. A.F.P. verneemt in gezaghebbende krin gen dat de Oostenrijkse neutraliteit zich volgens Pinay en MacMillan moet beper ken tot militair gebied. Oostenrijk zou geen lid van de NAVO kunnen worden, doch wel van Europese organisaties op econo misch gebied. Deze mening wordt gedeeld door de Oostenrijkse regering. De ministers menen voorts, dat het tfoor het Oostenrijkse leger genoemde cijfer van 53.000 man te klein is en dat deze kwestie op een conferentie over het Oostenrijkse staatsverdrag besproken moet worden. Groot-Brittannië is het eens met een Frans voorstel om deskundigen van de Westelijke Grote Drie en West-Duitsland op 27 -April in Londen bijeen te laten ko men om het program en de agenda voor een conferentie met de Sovjet-Unie op te stel len en een gemeenschappelijke gedragslijn voor het Westen uit te stippelen. Het Brits- Franse standpunt ten aanzien van de her eniging van Duitsland, zal in overeenstem ming worden gebracht met de zienswijzen van de Verenigde Staten en West-Duits- land. Een van de belangrijkste taken van de studiegroep zal zijn het opstellen van Westelijke argumenten tegen een verenigd, doch neutraal Duitsland. Men verwacht dat de Sovjet-Unie de voor Oostenrijk voorge- tconomische onderhandelingen WENEN (Reuter) De persdienst van de Oostenrijkse Volkspartij (RK) heeft bekend gemaakt, dat Oostenrijk voor nemens is eind Mei een delegatie naar Moskou te zenden, welke moet trachten overeenstemming te bereiken over de be woordingen van enkele der economische clausules van het herziene ontwerp-staats- verdrag, dat het gevolg was van de reis van kanselier Raab naar Moskou. De punten, waaromtrent nog ophelde ring moet worden verkregen, zijn: het teruggeven van het Duitse eigendom in de Sovjet-zóne van Oostenrijk, waarvoor be taald moet worden met goederen ter waar de van 150 millioen dollar, te voldoen in zes jaarlijkse termijnen; het teruggeven van de Donau-scheepv'aart-maatschappij, waarvoor Oostenrijk twee millioen dollar aan de Sovjet-Unie moet betalen; het teruggeven van de olievelden tegen be taling met een millioen ton olie per jaar gedurende tien jaren en onderhandelingen over een handelsverdrag tussen Oosten rijk en de Sovjet-Unie. Oostenrijk en de Sovjet-Unie zijn over eengekomen een lijst van goederen op te stellen, welke de Sovjet-Unie ter voldoe ning van de schuld, tegen wereldprijzen zal accepteren. Sovjet-Russische functio narissen hebben verklaard, dat de olie productie op het ogenblik 3,5 millioen ton per jaar bedraagt stelde neutraliteit als voorbeeld voor een regeling van de Duitse kwestie zal stellen. Ratificatie-oorkonden Volgens gezaghebbende kringen bereik ten Pinay en MacMillan ook overeenstem ming over het deponeren van de ratifica tie-oorkonden van de Parijse accoorden ter bewapening van West-Duitsland binnen het Atlantisch verdrag op vijf Mei te Bonn en te Parijs. De openingsvergadering van de nieuwe West-Europese Unie is bepaald op 7 Mei in Parijs, gevolgd door werkvergade ringen op 9, 10 en 11 Mei als de Atlantische ministerraad bijeen is. LONDEN (Reuter) Een commissie van ret Britse medische genootschap (B.M.A.) heeft in een rapport een opleiding in het gebruik van hypnotisme voor Britse artsen aanbevolen. In het rapport, opgesteld door artsen die sinds 1953 een studie hebben gemaakt van de mogelijkheden van hypnotisme, wordt gezegd dat hypnotisme zou kunnen worden gebruikt door chirurgen en tandartsen, voor het verlichten van pijnen bij beval lingen en bij het behandelen van psychia trische afwijkingen. In het rapport wordt twijfel en vijandigheid jegens de vorm van medische behandeling met gebruik van hypnotisme „ouderwets" genoemd. De vier artsen noemen hypnotisme een „passende studie" voor de wetenschap doch zij waarschuwen voor enkele gevaren. In het bijzonder als het wordt gebruikt door „mensen, die onverschillig staan tegenover het welzijn van hun patiënt of onkundig zijn van de complicaties, die zich bij de hypnotische staat kunnen voordoen". De artsen bevelen instructie van alle medici, narcotiseurs en verloskundigen aan over het klinisch gebruik van hypnotisme. Hypnotisme kan bij verkiezing worden gebruikt in sommige gevallen van zoge naamde psychosomatische afwijkingen en psycho-neurose. Het kan in zulke omstan digheden zijn waarde hebben voor het ont hullen van onbekende motieven en conflic ten. Als behandelingsmethode is het in staat gebleken symptomen te verwijderen en ziekelijke gedachtengewoonten en ge dragingen te veranderen." De nieuwe Joegoslavische gezant in Ne derland. de heer Salko Fejic, heeft heden zijn geloofsbrieven aan de Koningin over handigd. Hij is 40 jaar en was na zijn studie tot 1941 advocaat in Belgrado. Van 1941 tot 1945 bezette hij verschillende belangrijke posten in de Joegoslavische verzetsbewe ging. In 1946 trad hij in diplomatieke dienst. Hij was ambassaderaad te Moskou van 1946 tot 1948 en werd in 1949 hoofd van de af deling voor internationale organisaties van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Belgrado. Van 1950 tot 1952 was hij per manent vertegenwoordiger bij het Europese bureau van de UNO te Genève. Sinds 1953 was hij directeur van de politieke afdeling West-Europa van het ministerie van Bui tenlandse Zaken. Op 14 April zijn de heer en mevrouw Fejic en hun twee zonen in ons land aan gekomen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Montaigne: Laat ons oppassen dat de ouder dom ons niet meer rimpels in de geest brengt dan in het gelaat. Stemmingsbeeld van het water. In de vroege ochtendnevel van een veelbelovende voorjaarsdag poft de schipper de haven binnen. BANDUNG (Reuter) De anti-commu nistische stemming op de Aziatisch-Afri- kaanse conferentie in Bandung heeft haar hoogtepunt gekregen in een aanval op de Sovjet-Unie wegens „kolonialisme" in Oost- Europa door de minister-president van Ceylon, Sir John Kotelawala. Zelfs de Chi nese volksrepubliek is niet vrijgebleven van beschuldigingen van kolonialisme. De gedelegeerden in Bandung zijn evenwel van mening, dat geen van de beschuldigingen het persoonlijke aanzien van minister-pre sident Tsjoe En-Lai heeft geschaad. Sir John heeft verklaard dat Tsjoe En-Lai en hij „elkaar beter hebben leren kennen en op veel vriendschappelijker voet zijn ko men te staan". De in het Westen geuite vrees, dat communistisch China buiten sporige invloed zou hebben op de confe rentie, schijnt ongegrond te zijn geweest. Tsjoe En-Lai heeft een tijdslimiet van 15 jaar geëist, waarin de „koloniale mach ten'" hun koloniën in Afrika en Azië moe ten hebben verlaten. Tsjoe stelde deze eis vandaag in de politieke commissie. Hij drong er op aan, op de koloniale machten een beroep te doen binnen die tijd vrijheid aan de koloniën te verlenen. In de commissie werden felle aanvallen gedaan op het communisme en andere ideologieën, die alle geconcentreerd waren op het verzoek van Turkije en de Libanon om de besprekingen over agendapunt „ko lonialisme" voort te zetten onder „kolonia lisme oud en nieuw". Premier Nehroe van India zou er de nadruk op gelegd heb ben, dat het belangrijkste was, bestaande geschillen uit de weg te ruimen en de ge varen van een oorlog te vermijden. Hij zei, dat de wereldsituatie al geladen was met politieke hartstochten en dat de toe stand gevaarlijk was. Daarom had Sir Winston Churchill ook het denkbeeld ge opperd voor een conferentie met de Sovjet- Unie „op het hoogste niveau". Nehroe zei van mening te zijn, dat bij iedere actie die ondernomen werd, overwogen moet wor den, of het bijdroeg tot de vrede, of dat het grotere spanning veroorzaakte. Nehroe zeide, dat technisch gesproken er in Oost- TAIPEH (Reuter). Van ambtelijke zij de te Taipeh wordt verklaard, dat de natio nalisten de eilanden Quemoy en Matsoe voor de kust van China niet zullen opge ven. Admiraal Radford, voorzitter van de Amerikaanse commissie vanstafchefs, Walter Robertson, onder-minister van staat voor zaken het Verre Oosten betreffende, worden Zondag op Formosa verwacht. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat zij Tsjang Kai Sjek zullen meedelen, dat de Verenigde Staten niet bereid zijn te helpen bij de verdediging van Quemoy en Matsoe, waartoe de Verenigde Staten krachtens het verdrag met nationalistisch China niet verplicht zijn. (United Press). Gezaghebbendè natio nalistische bronnen hebben onthuld, dat communistisch China ongeveer twee-derde (800 toestellen) van zijn luchtmacht (1200 toestellen in Zuid-China tegenover For mosa heeft samengebracht. Onder de toestellen, die de laatste weken naar de Zuid-Chinese kustprovincies gedi rigeerd zijn, bevinden zich naar schatting honderd van de twee honderd Rusische IL-28 straaljachtbommenwerpers, 400 MIG -15 straaljagers en drie honderd schroef- bommenwerpers. Van nationalistische zijde is voorts mede gedeeld, dat een reeks kleine vliegvelden wordt aangelegd langs de kust van de pro vincie Foekien. Grote vliegvelden naderen hun voltooiing in de buurt van Foetsjou en Swatou. Vijf nieuwe brandstofbases voor straaljagers worden tegenover Que moy gebouwd. Europa geen kolonialisme bestond, of schoon misschien bezwaren geopperd zou den kunnen worden. Nehroe noemde het noodzakelijk zich niet te mengen in aan gelegenheden van andere landen, aldus conferentiekringen. Tsjoe En-Lai zei, dat het niet nodig was op de conferentie de verschillende ideolo gieën te bespreken. Indien een afgevaar digde zulks wenste, zou hij dit graag met hem buiten de conferentiezaal doen. Naar aanleiding van de beschuldiging van Sir John van Ceylon, dat de Oost-Europese landen koloniën van de Sovjet-Unie zijn, zeide Tsjoe En-Lai, dat de Oost-Europese landen hun eigen regeringen uit eigen vrije wil hadden gekozen. Zij hadden hun eigen standpunten en wilden die van anderen eerbiedigen. De premier van Pakistan, Mohammed Ali, zeide, dat communistisch China geen imperialistische mogendheid is. Het heeft geen satellieten en daarom moeten er op de conferentie geen moeilijkheden zijn, als zij „kolonialisme oud en nieuw" be spreekt. Hij was voor het bespreken van dit punt en kreeg steun van Perzië, aldus conferentiekringen. De Birmaanse premier, Oe Noe, zeide dat men niets behoorde te doen om de har monie te verstoren door te argumenteren over verschillende ideologieën. Hij deed een beroep op Sir John niet de weg van eensgezindheid op de conferentie te ver storen. Sir John zeide, dat hij een van de genen was, die de conferentie hadden bij eengeroepen, en dat het niet in zijn geest zou opkomen de eensgezindheid te versto ren. Hij wilde slechts zekere feiten onder de aandacht brengen. De politieke commissie heeft twee reso luties goedgekeurd, die betrekking hebben op Afrika. In de eerste wordt de politiek en de practijk van rassenapartheid en -dis criminatie in grote delen van Afrika en in andere delen van de wereld betreurd. In de tweede wordt er bij Frankrijk op aan gedrongen de volken van Algerije, Marok ko en Tunesië onafhankelijkheid te ver lenen. (Van onze correspondent in Djakarta) De nieuwste verrassing in de zaak- Jungschlaeger is dat de tiende zitting van heden voor het landgerecht te Djakarta met gesloten deuren werd gehouden om dat getuige Manoppo beweerde door on bekende personen te zijn bedreigd om te voorkomen dat hij bezwarende verklarin gen zou afleggen. De rechter willigde het verzoek in. AHe buitenlanders, ook de pers, moestén de zaal verlaten. De micro foons van de luidsprekers, die het ge sprokene buiten de zaal ten gehore bren gen, werden verwijderd, de deuren gingen dicht en politie betrok de wacht. Jungschlaeger vroeg opnieuw uitstel om dat zijn verdedigers niet aanwezig waren. Mr. Nany Razak liet schriftelijk weten als Islamietische bezwaar te hebben tegen voortzetting van het proces in de vasten maand en mr. Bouman schreef dat de minister van Justitie zijn verzoek om de garantie dat er geen vervolgingsmaatrege len zullen worden genomen zolang hij als verdediger van de Nederlandse arrestan ten optreedt, heeft afgewezen. De minister meent dat de regering de maatregelen in zake het onderzoek van een criminele zaak niet in onbeperkte mate kan belem meren. Mr. Bouman deelde mede dat deze afwijzing nader overleg met zijn cliënten en de autoriteiten nodig maakt. De rech ter besloot op verzoek van de officier van justitie dat de behandeling van de zaak zou worden voortgezet. Tijdens de vasten maand zal er slechts een zitting per week worden gehouden. De verdedigers kun nen later de processenverbaal inzien. Met gesloten deuren werd daarna begon nen met het verhoor van Daniel Manoppo, die vóór 1950 verbonden was aan de in lichtingendienst van het Nederlandse leger. WASHINGTON (Reuter/A.F.P.) Ge neraal Lawton Collins, president Eisenho wers speciale afgezant in Vietnam, is in Washington aangekomen voor overleg met zijn regering over de crisis in Zuid-Viet- nam. Hij acht de toestand in Saigon „ern stig". Op de vraag of Washington premier Ngo Dinh Diem zal blijven steunen, ant woordde Collins: „Onze regering staat achter de wettige regering in Vietnam". In kringen van het Amerikaanse depar tement van Buitenlandse Zaken wordt vernomen, dat Washington premier Diem de verzekering heeft gegeven dat hij vol ledig gesteund wordt, ondanks Franse druk om hem te laten vallen. Volgens de Fran sen heeft Diem de steun van de bevolking verloren. Zij menen, dat hij vervangen moet worden door iemand die ook op steun van de politiek-religieuze secten kan re kenen. De Amerikanen achten Diem de beste persoon om het land stabiliteit te verschaffen en te verhinderen, dat het communistische Noord-Vietnam het vol gend jaar de verkiezingen in geheel Viet nam wint. Functionarissen in Washington hebben hun ongerustheid uitgesproken over het kennelijke verschil tussen de Franse en de Amerikaanse opvatting. In Franse kringen te Saigon wordt ge zegd, dat de incidenten te Saigon van Dins dag veroorzaakt werden door „geheimzin nige" groepen gewapende burgers, die zich vrijelijk door de stad bewogen. Het Franse opperbevel en het Vietnamese nationale leger hebben een onderzoek ingesteld. De perschef van Diem heeft verklaard, dat de Fransen schuldig zijn aan de inci denten. Zij volgen de zelfde politiek als in Noord-Afrika; verdeel en heers. De pers chef liet doorschemeren, dat de Fransen naar zijn mening de particuliere legers steunen. BANDUNG (Reuter-AFP) De premier van communistisch China, Tsjoe En-Lai en de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Sunario, hebben een verdrag onder tekend om een eind te maken aan de „dub bele nationaliteit" van de 2.5 millioen Chi nezen in Indonesië. Dit verdrag is het eer ste van Tsjoe met een niet-communistisch land. Ingevolge dit verdrag zullen inwo ners van Chinese afkomst in Indonesië binnen twee jaar moeten beslissen of zij de Chinese of Indonesische nationaliteit wen sen. Bij de ondertekening zeide Tsjoe: „dit is weer een goed voorbeeld van het oplos sen van moeilijke vraagstukken tussen Aziatische en Afrikaanse landen in een geest van vriendschappelijke onderhande lingen. Ik waarborg, dat de regering van de Chinese volksrepubliek het verdrag standvastig zal nakomen". Tsjoe heeft Prins Wan van Thailand en generaal Romulo van de Philippijnen uit genodigd voor een diner om naar men ver wacht, hun besprekingen over de 10 mil lioen Chinese inwoners in andere Zuid- Oost-Aziatische landen voort te zetten. De burgemeester van Bandung heeft verslaggevers verteld, dat hij in voortdu rende spanning leeft en enige ponden aan gewicht verloor door de zorgen in de laat ste tien dagen om zijn stad naar tevreden heid van de organisatoren der AA.-con- ferentie te besturen. 'van hedenmorgen 7 uur) ,1 g 5 weers- •c*j -c o d5 Es toestand ff ES CJ c Z.S Helsinki sneeuw NW 5 -1 6 Stockholm onbewolkt NNW 5 -1 0 Oslo onbewolkt WNW 1 0 0 Kopenhagen onbewolkt W 5 2 0 Aberdeen zwaar bew. W 5 6 0 Dublin mist windstil 4 0 Londen geheel bew. windstil 2 0 Amsterdam onbewolkt NW 2 2 0 Brussel onbewolkt windstil -1 0 Parijs onbewolkt NNO 6 2 0 Bordeaux onbewolkt ONO 1 7 0 Grenoble onbewolkt windstil 4 0 Nice onbewolkt NW 5 8 0 Berlijn onbewolkt WNW 5 1 7 Frankfurt zwaar bew. NNO 3 3 0 München geheel bew. windstil 2 0 Ziirich licht bew. NW 2 1 0 Genève onbewolkt windstil 3 0 Locarno onbewolkt O 1 4 0 Wenen zwaar bew. N 3 5 0 Innsbruck nevel windstil 4 0 Rome zwaar bew. NO 1 9 0 Neerslag laatste 24 uur. IETS ZACHTER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking en overwe gend droog weer. Vannacht in het Zuid-Oosten van het land plaatselijk lichte nachtvorst. Morgen overdag over het algemeen iets hogere temperaturen dan vandaag. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. 23 April Zon op 5.31 uur, onder 19.51 uur. Maan op 5.30 uur, onder 21.48 uur. Maanstanden 22 April 14.06 uur: Nieuwe maan 29 April 5.23 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 23 April Hoog water: 3.59 en 16.19 uur. Laag water: 12.00 en uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1