Veren igi ngsvaria Kampioen Strawberries besloot seizoen met twee-één zege op Eechtrop Voor BRILLEN DE BOER Oranjefeest in IJmuiden-West Lustrumviering van „Schulpen"-speeltuin Rooswijk-honkballers „op slag" tegen HCK Knappe hoofdrol in „Claudia Zonder zeepkisten Pater Henri de Greeve met een voordracht Het „bevrijdingsconcert" van de VOV DSS „Laat de poppetjes dansen" „Kerk in Oost-Berlijn treedt tegenstander tegemoet' uit de IJmond 5 Hockey in Beverwijk en Velsen Eind Mei de nieuwe tuin hopelijk open „Rebecca" bij „Advendo" Eersteklasser overwonnen Leentje Martijn „begon haar leven" bij „De Schakel" In „Zomerlust" Nieuwe koers hield weekend Waterloo-DCO 2-2 Kinderen en volwassenen naar „de tent" Programma voor Zaterdag in Jelsen-Noord Gewichthef-wedstrijden in „Flora" 1JMOND-VOLLEYBAL Kampioenen in de Gymnasiumzaal Hulpsluismeester N. S. Bus overleden Houtstof aangevoerd Handicap-wedstrijd van rennersclub Uitvoering van „Kindergeluk" Het kweken en verzorgen van vogels Leden van „Stille Omgang" bijeen DINSDAG 26 APRIL 1955 Eechtrop en Strawberries hebben Zondag de laatste wedstrijd van het seizoen ge speeld in Beverwijk. De ontmoeting eindigde in een overwinning van tweeéén voor de kampioen van de promotieklasse C, Strawberries, die nu alle wedstrijden zijn gespeeld een voorsprong heeft van elf punten op nummer twee van de rang lijst. In een enigszins rommelige partij hockey nam Strawberries de leiding door Brommer, die een strafbully tegen Drijver won. Nieuwenhuyzen maakte daarna voor Eechtrop gelijk door een fout in de achterhoede van de gasten. Na de rust zag in valler Van Overeem zijn kans schoon om alleen een doorbraak te forceren en na een solorush Strawberries aan het winnende doelpunt te helpen. Het tweede en derde elftal van Strawberries speelde niet. Eechtrop II won op eigen terrein mot twee-nul van Hermes II, waarbij de doel punten van Van Leyden over beide speel- helften gelijk werden verdeeld. Eechtrop III ging in Amsterdam op bezoek bij Rand- wijck, dat met twee-één over de bezoekers uit Beverwijk zegevierde. De met rust be haalde voorsprong van één-nul voor de thuisc'uL werd kort daarna te niet gedaan door Hendriks. In een verder gelijk op gaande Strijd op een s7echt veld, werd het een kwartier voor het einde twee-één voor Fandwijck, in welke stand geen verande ring meer kwam. Onderbond In de Ondc-bond-comDet'tie Noordhol land speelde Strawberries IV uit in Bloe- mer.daal tegen BMHC IX. Met twee inval lers van BMHC werden de acht leden van Strawberries aangevuld om tegen BMHC IX een enigszins gelijke verhouding te be reiken. Voor de rust deden de gasten het kalm aan en Van der NevV *coorde twee maal. In de tweede speelhelft voegde de zelfde sneler er nog drie doelpunten aan toe en daar kreeg linksbuiten W. Raman zo de smaak van te pakken, dat hij de voorsprong vna Strawberries op zeven-nu! bracht. Om het eindresultaat een over winning van negen-nul te maken, was de hulp nodig van de BMHC-invaller Moo- Ienburgh, die twee doelpunten voor zijn rekening nam. Voor de thuisclub scoorde Brucker André. In deze'fde afdeling van de Onderbond bonden elf Zandvoortse Garnaelen de strijd aan tegen negen hockeyers van Strawber ries, die drie kwartier na het officieel vast gestelde begin-uur bij elkaar waren ge haald. De Zandvoortse hockevers namen in de eerste speelhelft met twee-nul de lei ding door linksbuiten De Ruyter en mid denvoor Kolkman. Na de rust voegden deze soelers er elk nog een doelpunt aan toe en Van de Bron maakte de vijf vol. Uit een doorbraak en een slecht wegwerken van de bal in de Zandvoortse verdediging De viering van het eerste lustrumfeest van de speeltuinvereniging „Schulpen"Za terdagavond in het gemeentelijk ontspan ningslokaal aan de Van Diepenstraat met een herhaling er Zondagavond achteraan, kenmerkte zich niet alleen door éen groot aantal belangstellenden maar bovendien door een buitengewoon gezellige stemming, waaraan de medewerking van het cabaret gezelschap „De Remo's" onder leiding van Jan Dienaar niet vreemd was. De heer M. J. Marcus, voorzitter, die on der de belangstellenden ook de heer Vijl- bricf, secretaris van de NUSO kon begroe ten, alsmede vertegenwoordigingen van zusterverenigingen uit Velsen, verheugde zich er over, ondanks vele moeilijkheden voor het bestuur, „Schulpen" vijf jaar lang in stand te hebben kunnen houden, wat in Velsen-Noord een niet zo bijster gemakke lijke taak is gebleken, aangezien vele in woners, door de industrie uit het gehele land aangetrokken, zich niet zo gemakke lijk geven. Hij herinnerde aan de uitstekende samen werking tussen „Schulpen" en de „Meer- weiden" en voor de laatste hoopte hij, met medewerking van velen, de nieuwe speel tuin eind Mei gereed te kunnen krijgen. Voorts schetste de heer Marcus de moei lijkheden om oppassers in de tuinen te krij gen. Zelfs enige dames hebben deze taak gedurende geruime tijd op zich genomen. Hij verwachtte nu door inschakeling van de Velser Jeugdeentrale de beschikking over een oppasser te zullen kunnen krijgen. Na mens de samenwerkende besturen van de beide speeltuinen schetste mevr. Hoogeweg de grote liefde en ambitie van mevrouw en de heer Marcus en van mevrouw Van Hooff in een hartelijke toespraak. Zij roemde de stuwende kracht, die van leiding en be stuurders uitgaat en schonk de dames bloe men en de heer Marcus sigaren. Namens de leden overhandigde zjj een fraaie statievlag aan „Schulpen" in de groen-witte speel- tuinkleuren. Voor andermans kinderen De heer Vijlbrief feliciteerde „Schulpen" namens de NUSO. waarin hij gewaagde van de ervaren moeilijkheden in het Vclsense speeltuinwerk. Bovendien vertelde hij de aanwezigen, welk een liefde moet worden ongebracht om andermans kinderen te ple zieren en hij constateerde, dat wel eens mocht worden beseft, dat de belangen van de kinderen in het speeltuinwerk zoveel zorg vereisen. Hij vroeg de aanwezigen dan ook dit werk nog intensiever ter hand te nemen en te steunen. „De Remo's", die vervolgens in de feeste lijk versierde zaal hun opwachting maak ten. blijken een nieuwe samenstelling te hebben ondergaan. Het vroegere mondac- cordeonensemble. dat als PW-boys vele ma len is opgetreden, is aanmerkelijk vooruit gegaan. Behalve vier mondaccordeonisten telt het gezelschap een accordeonist, twee gitaristen, een drummer en een aantal me dewerkenden in de schetsen. Met het veel zijdige en afwisselende programma hebben „De Remo's" de aanwezigen kostelijk ver maakt. Vooal de heer Bierenbroodspot, die als „Bubbeltje" een komisch nummer ten beste gaf had groot succes. De schetsen werden vlot gespeeld en de geestige paro dieën zorgden mede voor veel uitbundige vrolijkheid. Zaterdag 7, Dinsdag 10, Donderdag 12 en Zaterdag 14 Mei geeft de toneelvereniging „Advendo" in het Ned. Herv. Jeuedgebouw aan de Rembrandtlaan te IJmuiden-Oost de laatste uitvoering van het seizoen l954/'55. Onder regie van de heer F. J. Kunsche wordt opgevoerd „Rebecca", een toneelspel in drie bedrijven door Daphne du Mourier. maakte Strawberries het enige tegendoel punt. De drie dameswedstrijden van speelsters uit Kennemerland schonken Eechtrop II een gelijk spel van één-één tegen DEM II. Strawberries II verloor in Bloemendaal met zes-één van BDHC V en Strawberries III in Wormerveer van Kraaien met zes-nul. Een combinatie-team van Strawberries won Zaterdagmiddag met drie-twee van een elftal van employés van Hoogovens- Mekog. Drie Schotse vrouwen zijn vanuit het dorpje Sakhu in Nepal gestart voor een poging om het Himalajagebergte te be klimmen en wel naar de top van de Jugal Himal, welke een hoogte heeft van 23000 voet. Onze foto toont de drie vrouwen in Sakhu. Het zijn van links naar rechts: mevr. H. M. Jackson, leidster van de groep; mej. R. E. Stark, een spraaklerares en mej. dr. Evelyn Camrass, geneeskundige. Het eerste herenteam van de honkbal vereniging „Rooswijk" heeft in de tijd, die hen nog scheidt van het competitiebegin, Zaterdagmiddag in de oefenstrijd tegen de eersteklasser 1ICK opnieuw een uitstekend resultaat geboekt. Het werd een prima wedstrijd van Roos- wijk, dat vooral in het veld de meerdere was van de eersteklasser. Werper Sauer was buitengewoon goed op dreef en hield gesteund door de velders vooral door vanger Heinen de Haarlemse gasten tot de laatste slagbeurt in bedwang. Eerst toen zorgden honkslagen van de HCK ers Sar- gentini en Van Tongeren voor de enige run van de gasten. In de eerste slagbeurt wist Rooswijk door vierwijd van Heinen en een hoekslag van De Bie een harde grondbal langs het twee de honk een 10 voorsprong te nemen. Sauer en Klesser zorgden in de vierde inning voor honkslagen (line-drives) en vergrootten de voorsprong (20). In de vijfde inning was de velderskeus voor Heinen, die het tweede honk „stal" en scoorde na een fout van Houtkamp, de slagkampioen honkbal van Nederland in 1954. Een fraaie prestatie van de Roos- wijkers, die het volgende scoreverloop had: Rooswijk 1 0 0 1 1 x 3 HCK 0 0 0 0 0 1=1 Werpersresultaten: E. Sauer (Rooswijk): 8x3 slag, 2x4 wijd, 3 honkslagen tegen. Lammert van Bueren (HCK): 6x3 slag, 4x4 wijd, 3 honkslagen tegen. De voorwedstrijd Rooswijk 2HCK 3 was van de Rooswijkers een slecht begin. Zij verloren met 3—12. Het veldwerk van Rooswijk was zeer zwak. zodat HCK over alle linies onbetwist de meerdere was. Het bekende toneelspel van Jan Fabricius „Leentje Martijn begint haar leven" is Zater dag in hóle! Borst te Bakkum opgevoerd door de Castricumse toneelvereniging De Schakel, onder regie van de beroepsregisseuze me vrouw La Chapelle-De Jong uil Amsterdam De Schakel heeft de hoge verwachtingen die het publiek van deze uitvoering had niet waar kunnen maken. Het stuk, dat aan ama teur-tonelisten een sublieme gelegenheid biedt töt het geven van gevoelig en mooi spel, kwam, een enkele uitzondering daar gelaten. niet tot leven. Het miste de diepere, warme inhoud. Ontegenzeggelijk was de rol van Leentje Martijn. de weduwe van wijlen Jan Martijn, bij mevrouw M Wentink-Beus- man in goede handen, doch haai verdriet als gevolg van een hoog'opende woordenwisse ling met haar zoon Gerrit. was te veel opge schroefd. De heer B Kiers. die in zijn rol van Roelof Martijn. een broer van de overleden Jan. Leentje bijstaat, kwam eerst in het derde bedrijf op dreef. Leentjes zoon Gerril, werd door J. Casteele uitstekend op de planken gezet en met zijn vrouw Antje, gespeeld door mevrouw H. Uhl-De Jong, vormde hij een duo dat heerlijk spel te zien gaf. Dat zelfde mag ook gezegd worden van G Glasj als Lammert Kamminga. de schoonzoon van Leentje. Hij is het die met zijn schoonzuster Antje volkomen achter de nieuwe levens wijze van Leentje staat en daarvan meerde re malen getuigdt. Men kreeg echter de in druk dat hij Leentje af en toe „beet" nam Mevrouw R. de Haan-Bot en mevrouw A Colman-Does waren respectievelijk als de dochter van Leentje. Gonne. en de dienstbode Hendrikje Sloet. de minst sterke figuren. Daarentegen verraste de heer M. J Bot. een van de oudere geroutineerde trachten van De Schakel, ons door zijn uitstekende uit- bee'ding van de notaris. Tot de vele aanwezigen behoorde Castri- cums burgemeester, de heer C. F. Smeets, die vergezeld was van zijn echtgenote- 99 Rose Franken mag ongetwijfeld gerang schikt worden onder de succesrijkste Ame rikaanse schrijfsters van deze tijd, waarbij vooral de door haar in het leven geroepen romanfiguur Claudia wellicht het belang rijkste aandeel tot haar populaire reputa tie heeft bijgedragen. Ofschoon haar werk strikt genomen niet bij de litteratuur kan worden ingedeeld, bleven haar activiteiten voor het toneel evenmin onopgemerkt. Zo werd „Outrageous Fortune" op de ere lijst van „The Theatre Book of the Year 19431944" vermeld als het beste „drama tic play". Daar staat dan tegenover dat de criticus George Jean Nathan eens schreef, dat Rose Franken telkens behoorde te sid deren, wanneer zij de recette van haar stuk „Soldiers Wife" in de zak stak. „Claudia" is een van haar eerste come dies, waarmee zij reeds direct in New York een niet gering succes behaalde. Wij her inneren ons dit stuk nog van de Nederland se opvoeringen door het voormalige „Co- media" en wel in het bijzonder, omdat de titelrol toen de inzet vormde tot de toneel carrière van de actrice Ellen Vogel. Het stuk houdt het publiek aangenaam bezig met de wederwaardigheden van Claudia Naughton, die wij een getrouwde bakvis zouden kunnen noemen. Met haar in jaren en levenswijsheid veel oudere echtgenoot bewoont zij een idyllische boerderij in de verre omgeving van New York, waar zij zich op haar manier met de diverse proble men van het leven bezighoudt. Zij beziet dit alles uit een soms verwonderlijk naieve gezichtshoek, met het gevolg dat zij haar buurman bijvoorbeeld met een experiment op het gebied van de liefde, het koude zweet op de slapen jaagt. Door haar andere simplistische opvattingen brengt zij David Naughton dikwijls eveneens tot wanhoop, tot het noodlot ook voor haar een wrange wending in dit gelukkige bestaantie open baart. De wetenschap namelijk daf haar moeder, waaraan Claudia zich ondanks het huwelijk nog met iedere vezel verbonden acht, aan een ongeneeslijke ziekte lijdt en daardoor zeer binnenkort zal moeten ster ven. Over de conceptie van het stuk zou men kunnen opmerken, dat de schrijfster geen kans heeft gezien bij de intrige een rechte lijn te volgen: soms slaat zij een zijpad in, om dit dan weer haastig te verlaten. Deze handelwijze wordt het duidelijkst geïllus treerd door het aandeel, dat het huisperso neel Bertha en Fritz bij de handeling is toebedeeld. In het begin maken zij een ta melijk mysterieuze indruk, nog versterkt door het geheimzinnige telefoongesprek van Bertha in onverstaanbare taal, maar over de bedoeling daarvan wordt de toe schouwer verder geheel onkundig gelaten. Toch schrijft Rose Franken een pittige en dikwijls amusante dialoog, die een opvoe ring van deze comedie ten volle recht vaardigt. Vooral wanneer de hoofdrol kan worden bezet op de manier, zoals dit bij „Jan van Dommelen" te Santpoort het ge val is geweest. Deze vereniging heeft van dit stuk in „Zomerlust" de gebruikelijke drie opvoe ringen voor haar donateurs gegeven, waar van Zaterdagavond de laatste plaats had. Het zijn bijzonder aantrekkelijke voorstel lingen geworden, waaraan ook de critische toeschouwer veel genoegen kon beleven. Voornamelijk dank zij mevrouw G. Taber- nal, die de ingénue Claudia met een volko men ontwapenende trefzekerheid, ook in de fijnere accenten van deze rol, met een gracieuze natuurlijkheid wist aan te geven. Technisch eveneens buitengewoon knap, vooral omdat ik mij nog steeds een ^niet minder voortreffelijk gespeelde honderd jarige grootmoeder van haar herinner. Zij ontving een alleszins te waarderen bijstand van H. van Asperen, die met het nodige overwicht een correcte David Naughton naast haar plaatste. Bijzonder sympathiek deed ook mevrouw A. Dortmundt aan als de liefhebbende en ten dode opgeschreven moeder en even sensitief was de zorgzame huishoudster van mevrouw C. van Wijn gaarden. Ook mevrouw T. Westerterp be wees, als de excentrieke operazangeres, uitstekend te kunnen acteren, al had de re gie de charge in deze rol tot de helft moe ten beperken. F. Dortmundt was verder een ideale vertolker voor de charmante buurman Jerry, zodat eigenlijk alleen A. Ruiter als de huisknecht Fritz onvoldoen de was. Hij wandelde tamelijk onwezenlijk over het toneel en maakte stellig niet de indruk een man te zijn, die men het beheer van een boerderij kan toevertrouwen. Maar deze zwakke plek doet nauwelijks afbreuk aan mijn bewondering voor deze opmerke lijke voorstelling een bewondering, die zich echter niet uitstrekt tot het décor. Want er werd een niet geringe dosis fanta sie van de toeschouwers vereist om uit deze zonderlinge combinatie van lappen en cou lissen een door een architect ontworpen interieur van een boerderij te herleiden, waar een actrice prompt dertigduizend dollar voor betaalt. Zelfs al is zij dan ook bijzonder excentriek. JAN VAN DAM F.en groot aantal leden van De Nieuwe Koers hebben het afgelopen weekend in de Castricumse jeugdherberg Koningsbos door gebracht. Het weekend, dat om 17 uur be gon, droeg als onderwerp de onontwikkelde gebieden en speciaal India. In de avonduren hield de heer J. Wagner, chef van de afdeling onderwijszaken van het Koninklijk Instituut voor de Tropen, een korte inleiding over kunst en cultuur in India en zijn woorden werden met een groot aan tal kleurenlichtbee'.den verduidelijkt. De Indiase danseres Mohini Devi en haar as sistente besloten de avond met een aantal inheemse dansen, uitgevoerd in fraaie kle derdracht. Zondagmorgen maakten de leden een duin- wande'ing en 's middags hield de heer dr. ir. A. W. Maijer, uit Voorburg, lid van de KWG, een causerie over de noodzaak tot ontwikke ling van de betrokken volken. Hoe gevaarlijk het is eon teeenstander te onderschatten heeft ..Waterloo" Zondag ondervonden. De IJmuidense vereniging moest met een gelijk spel genoegen nemen. Waterloo startte met harde wind in de rug, maar nam het veel te rustig op zodat van een overwicht geen sprake was. De Haar lemmers zaten beter op de bal en wisten dan ook na twintig minuten spelen de leiding te nemen De doelman van DCO kreeg het hierna hard te verduren, maar bleek zijn vak goed te verstaan; alleen een kopbal van Smits was hem te machtig (11). Een doel punt van Broek werd hierna afgekeurd. Het was weer DCO, dat de leiding nam uit een ver schot, dat geholpen door de wind doelman Kok verraste. Na de rust speelden de IJmuidenaren tegen wind in veel beter. De bal werd goed laag gehouden, maar met man en macht ver dedigde DCO zijn voorsorong. Verder dan de gelijkmaker brachten de IJmuidenaren het dan ook niet. Na goed doorzetten van Broek trapte een der verdedigers in eigen doel. Het centrum van de feestviering op Ko ninginnedag voor IJmuiden-West zal ook dit jaar het Marktplein zijn, waar een tent zal worden opgetrokken om de feestgan gers in onder te brengen. Naar het bestuur van de „Oranjevereniging IJmuiden-West" ons meedeelde wordt dit jaar geen zeep kistenrace gehouden. Dit met het oog op de organisatie van de feesten op 5 Mei. 's Morgens worden in de tent op het Marktplein twee voorstellingen gegeven. De leerlingen van de klassen4, 5 en 6 ko men er om negen uur bijeen.om het ge zelschap Beppie Murray te zien optreden. Op het programma staan clownerie, snel- tckenen, speciale wedstrijden en goochelen. De leerlingen van de eerste, tweede en derde klasse komen om kwart voor elf aan de beurt en zullen hetzelfde programma zien. In de middag worden de kleuters van de verschillende kleuterscholen in IJmuiden- West opgehaald door het muziekkorps „Wilhelmina". Men start om kwart voor twee bij de „Van Tuyll-kleuterschool" en de voorstelling voor de zeshonderd kleu ters begint om half drie. Ook voor hen treedt het gezelschap van Betty Murray op, maar in de plaats van het sneltekenen komt een poppentheater. De ouders kun nen de kleuters om vier uur bij de tent af halen. Voor de volwassenen komt 's avonds het Langedijker Cabaret Gezelschap in de tent op de planken. Opgevoerd zal worden de revue „Lach maar weer". Voor de aanvang van deze voorstelling maakt „Wilhelmina" een rond mars van kwart voor zeven tot kwart voor acht van Oud-IJmuiden naar het Marktplein. 29 April: 811 uur 's avonds: kermis vermakelijkheden, terrein Wijkerstraat- weg. 30 April: 910 uur: Optocht 1500 school kinderen (van de lagere scholen). 1012 uur: Hervormd wijkhuis en ge bouw „Concordia" en van 24 uur: her haling van het programma, verzorgd door het Thcaterbureau „Anova" uit Amster dam. 35 uur: Volks- en kinderspelen, terrein Van Rijswijkstraat. ADVERTENTIE □aar Kennemerlaan 6062 Leverancier voor alle ziekenfondsen 6.15 en 9.15 uur: twee voorstellingen door de Ramplaanspelers in gebouw „.Con cordia" met het vrolijke toneelspel „Daar moet je een vrouw voor zijn". 1123 uur: Kermisvermakelijkheden, terrein Wijkerstraatweg. Ongeveer 500 leerlingen van de kleuter scholen worden in hun eigen school op tractaties onthaald. Het concert dat op de avond van de 5e Mei door de Velser Orkest Vereniging in het Hervormd Jeugdgebouw in Umuiden- Oost wordt gegeven, staat onder leiding van Ben Joosen. Het programma wordt geopend met het spelen van het Wilhelmus, daarop volgt de ouverture Anacreon van Cherubi- ni. Solist in het Concert opus 54 in a-klein van Schumann is Herman Uhlhorn. Het gemengd koor „Johan Verhulst" uit Krommenie brengt werken van Saint-Saëns, Da Palestrina, Albert de Klerk. Mozart en Mascagni ten gehore, alsmede een lied uit Valerius' Gedenck-clanck Na de pauze speelt het symphonie-orkest 6 dansen K.V. 509 van Mozart en het ge heel wordt besloten met de Triomfmars uit Aïda van Verdi, door koor en orkest. Toelichting Het was omstreeks 1803 dat Cherubini zijn opera „Anacreon" componeerde. De ouverture hiervan is één van zijn meest ge speelde werken en prijkt veelal op het ré pertoire van de symphonie-orkosten Wat het pianoconcert van Schumann be treft: Hoewel de componist in 1839 klaag de dat hem meermalen de lust bekroop de piano te vernielen, omdat dit instrument te eng werd voor zijn gedachten, is het na die tijd geboren pianoconcert in a-klein (opus 54) toch de kroon van zijn piano-composi ties. In 1841 componeerde h\j het eerste deel als fantasie voor piano en orkest. Vier jaren later vulde hij het werk aan met een intermezzo en finale. In het eerste deel heeft het orkest een even groot aandeel in de zoete thematiek als de piano; men luistere slechts naar cla rinet en hobo in de doorwerking van het hoofdthema. Het intermezzo is als een te der fluistergesprek tussen orkest en solist, een fijnzinnig stuk muziek met een gracieus karakter. Het derde deel is een jubelende, grootse finale. Het energieke hoofdthema, door de piano ingezet, later overgenomen door het orkest, is verwant met het eerste thema uit het eerste deel. Het neven-thema is berucht om zijn syncopen. Naar men weet staat dit concert onder auspiciën van het Comité van voorbereiding voor de 5 Mei-viering. Hoewel het program ma niet uitgesproken feestelqk of nationaal genoemd kan worden, is er toch zoveel mo gelijk rekening gehouden met de wensen van degenen die klassieke muziek appre ciëren. Donderdagavond 28 April zullen in ge bouw Flora aan de Zeeweg gewichthefwed- «r strijden worden gehouden. Deze avond is Na geruime tud buiten de openbaarheid i w ,;J K^»!de Alkmaarse Krachtsportvereniging Ath- letica de gast van de IJ.K.V. Hercules. te zi.in gèweest, heeft Zondag de bekende radiospreker pater Henri de Greeve in het Patroiiaatsgcbouw weer een voordracht avond verzorgd, ditmaal onder ausniciën van de afdeling IJmuiden-West van de Ne derlandse Katholieke Vrouwenbeweging. Hij deed dit met zijn nieuwe spel „De commissie voor objectief onderzoek", dat volgens een door hem vooraf gegeven toe lichting is bedoeld als een bijdrage tot de Katholieke Mar ia-verering. De schrijver heeft in dit stuk een vergadering van hu manisten verwerkt, welke het karakter van een rechtzitting verkrijgt, doordat en kele personen zich bereid hebben ver klaard getuigenis te komen afleggen va<n de omstandigheden, waaronder zij zich van Maria's maert en genade bewust werden. Dit alles, omdat deze humanisten aldus ho pen een verhelderend inzicht te krijgen in dit door hen zo moeilijk te verklaren pro- bleom. Vandaar dat zij tot het behandelde objectieve onderzoek besloten. Deze vergadering is dan de kern van het stuk, waarbij de dialogen bestaan uit de door de voorzitter gestelde vragen en de antwoorden van de diverse ondervraag den hierop. Een methode dus, die al spoe dig vrij eentonig dreigt te worden en al leen dan de belangstelling blijvend gaande zou houden, wanneer dit door middel van een boeiend en flitsend woordenspel ge schiedt. Nu lijkt het mij al bij voorbaat uitgesloten dat bij een auteur als pater De Greeve, zelf ongetwijfeld een overtuig de Maria-vereerder, in dit geval enige ob jectiviteit kan worden verwacht, waardoor de nrvrelijkbeH tot pen m«t interesse te beluisteren debat twijfelachtig wordt. De voorzitter in dit stuk heeft dan ook niets van de scherpzinnige ondervrager, die zijn sujetten door list of vernuft in verwarring tracht te brengen; integendeel, hij be paalt zich tot het kennisnemen van de hem meegedeelde feiten, waarover hij dan ten hoogste zijn verbazing of verwonde ring tot uitdrukking brengt. Daar komt nog bij. dat pater De Greeve een gerenommeerd redenaar en een vurig spreker is, waarop zijn stem reeds lang ge heel werd ingesteld. Doch een uitstekend orator is fiog lang geen boeiende voor drager, vooral niet wanneer, zoals bij hem, het geluid zich moeilijk tot fijnere scha kering leent. Daarom was het voortdu rend pater De Greeve die het woord be hield en moest de toehoorder zich wel in tensief op deze voordracht instellen, wilde hij in zi.in fantasie naast hem ook nog an dere figuren op het toneel onderscheiden. Wellicht is de schrijver zelf reeds voor eentonigheid beducht geweest, want anders is het niet te verklaren dat hi- sommige ta- frelen door pianomuziek liet onderbreken. Maar in ieder geval heeft het zijn overigens geringe gehoor blijkbaar niet aan deze fantasie ontbroken, want er kan niet anders worden vermeld dan dat de voordvacht met aandacht beluisterd werd. JAN VAN DAM „Samenwerking" dagje uit Op de ledenvergadering van de perso neelsvereniging „Samenwerking" is beslo ten dat de leden met hun dames in Juni een dagje uitgaan. De reis zal gaan naar Volendam en Marken of naar het Gooi. In de namiddag wordt een bezoek gebracht aan verschillende bezienswaardigheden in Amsterdam, 's Avonds gaat men naar Car ré. De vereniging telde op 1 April nog 192 vislossers en visknechten. 14 Athleten zullen hun kunnen aan het publiek tonen. Het zal ongetwijfeld een succesvolle avond worden temeer omdat na afloop der wedstrijden gelegenheid zal worden gegeven om te dansen. Zojuist zijn de kamnioensteams van de districten VIII (Den Haag) en IX (Rotter dam) bekend geworden, die Dinsdag- en Woensdagavond in het Gymnasium te Vel- serbeek zullen strijden om het kringkam pioenschap van het Westen als voorronde tot de nationale kampioenschappen van de Nederlandse Volleybal Bond. Dinsdagavond vanavond dus om 7 uur treedt het damesteam Die Raeckse uit Haarlem in het veld tegen Celebes uit Den Haag. dat candidate is voor het landskam pioenschap. Daarna komen beide teams uit tegen Kracht en Vlugheid uit Rotter dam. Woensdagavond komen de heren aan bod. Groen Wit uit Zaandam moet dan de strijd aanbinden tegen R.V.C. uit Den Haag. dat reeds vele malen landskampioen is geweest. Vervolgens komen beide teams tegen Libanon '50 uit Rotterdam. Beide avonden beloven derhalve voor IJmond een maximum aan spanning en fraai volleybal. Voor de laatste donateursavond in dit seizoen heeft DSS kans gezien Kok's en semble te arrangeren. Het gezelschap zal een non-stop revue verzorgen onder de titel „Laat de poppetjes dansen". Joop Koks Hammond-orkest heeft in vele plaatsen naam gemaakt en ook voor IJmuiden is er een plaats op het program ma voor ingeruimd. Verder treden op Johnny ter Horst, Jean en Joop Kok en niet te vergeten Corry Kok, Mary Albers, Anton de Ridder, Bobby Klein en het trio Kalmar. Na de voorstelling is er gelegenheid tot dansen. Naar wij vernemen bestaan er bij DSS zodanige plannen, dat binnenkort zowel de speeltuinvereniging als de buurtvereniging een eigen bestuur zullen hebben. Of dit de onderlinge band in Oud-IJmuiden ten goe de zal komen wordt door vele leden be twijfeld. Mogelijk is er echter nog een middenweg te vinden. DSS dankt haar ontstaan aan de eenheid van IJmuidens in woners na de oorlog en in onderlinge sa menwerking is in dit „verguisde" deel van Velsen veel goeds tot stand gekomen. Het zou te betreuren zijn als tien jaren na de bevrijding de resultaten van deze arbeid zouden te niet gaan. Een gevoelig verlies trof de dienst der Noordzeesluizen, ressorterende onder de Rijkswaterstaat, door het vrij plotseling overlijden in de ouderdom van 61 jaar van hulpsluismeester de heer N. S. Bus. Hij stond bij zijn superieuren, collega's en ondergeschikten zeer goed aangeschre ven om zijn capaciteiten in de sluisdienst maar vooral ook om zijn goed karakter. Na zijn opleiding te hebben genoten aan de kweekschool voor de zeevaart te Amster dam voer hij vele jaren als stuurman bij de Koninklijke Hollandse Lloyd en kwam in 1946 als hulpsluismeester in dienst aan de Noordzeesluizen, waar zijn als stuurman bij de grote vaart opgedane praktijk hem uitstekend van pas kwam. Het sluisperso- neel voelt het als een zwaar verlies nu zij „Meester" Bus niet meer in hun midden hebben. Zij konden altijd op zijn belang stelling in hun moeilijkheden rekenen en klopten nooit tevergeeft om raad bij hem aan. Maandagmorgen is voor de papierfabriek Van Gelder Zonen aangekomen het Zweed se s.s. „Hebe" met een lading van 1250 ton houtstof uit de Noorse haven Saude. Voor de Nederlands Hervormde Gemeen te te Beverwijk sprak ds. A. E. Ruys over haar ervaringen in Oost- en West-Berlijn. Nadat ds. W. Oorthuys de bijeenkomst met gebed had geopend, sprak hij er zijn vreugde over uit dat het nu eindelijk ge lukt was ds. Ruys naar Beverwijk te krij gen. In het eerste deel van haar lezing be handelde de predikante de economische aspecten van West-Berlijn, alsmede de grote problemen van de vluchtelingen- en werklooshei dszorg. Momenteel vluchten ongeveer 400 mensen dagelijks naar West- Berlijn Dit vindt zijn oorzaak in de oproep voor dienstplicht in Oost-Duitsland. Het werkloosheidsvraagstuk is al even urgent. Ruim 10 van de West-Berlijnse bevol king is werkloos. De West-Berlijners leven op een eiland, want zij kunnen immers niet naar West-Duitsland. Dit is slechts mogelijk voor hen die over voldoende mid delen beschikken om met een vliegtuig de enclave te verlaten. Wel hebben zij con tact, via U- en Sbahn met Oost-Berlijn. Voor de kerken is dit een zeer gunstige omstandigheid. Hierdoor kunnen zij con tact leggen met hun bedienaars in het Oosten en de problemen vernemen waar voor deze zich gesteld zien. In het tweede deel narer causerie vertelde spreeksters hoe de kerken in het Oosten haar taak zien. Vroeger was het zo, dat zij zich op het standpunt stelden van „ik was hier het eerst en wat kom jij hier doen". Dat was dus een strijdbare houding; nu zien zij hun taak eenter meer en meer als die van het verkondigen van het Evangelie. De kerk in Oost-Berlijn treedt haar tegen stander tegemoet, probeert met hem tot een gesprek te komen. Na de pauze was er gelegenheid tot vra gen stellen, waarvan door de talrijke aan wezigen een zeer dankbaar gebruik werd gemaakt. Op verzoek van ds. Oorthuys, sloot spreekster de bijeenkomst met gebed. De leden van de Beverwijkse rennersclub „Kennemerland" hebben de competitie voortgezet met een handicap-wedstrijd. Dit was een 35 km rit, waarbij de junio ren 4 minuten en de C klassers 2 minuten voorsprong kregen bij de amateurs. De uit slagen waren: 1. Ch. Jong (A) 1 uur en 2 min. 2. J. v. Duin (C); 3. M. Droog (A); 4. C. de Droog (A); 5. O. Hendriks (J); 6. L. Paap (C): 7. P. de Heer (C); 8. M. Put (J); C. v.d. Putten (C); 10. J. v. d. Kommer; 11. KI. Huttinga; 12. L. Braas (C); 13. C. Burgmever (J); 14. P. Res (J). "Ook een aantal leden nam deel een ver schillende wegwedstrijden, waarbij men nog de volgende successen boekte: Coen Niesten zette zijn zegetocht voort door als tweede te eindigen bij de nieuwelingen in de ronde van Woerden, terwijl Ab. Gelder mans hier op de vierde plaats eindigde bij de amateurs. In Landsmeer werd J. Groot vijfde, C. Stroomer tiende en Ab. Gelder mans elfde. De geheelonthoudersclub „Kindergeluk" te Beverwijk geeft op Dinsdag 3 Mei in het K.S.A.-gebouw een uitvoering. Allereerst vraagt het zangspel van A. M. Brands Buys Jr „Als de kind'ren slapen" de aandacht waarna de opvoering volgt van de kinderoperette „De bloemenfee en de prinses" van H. Meerman. Tijdens een goed bezochte bijeenkomst van de Kennemer volière-vereniging .Vo gelvreugd" die Maandaeavond gehouden werd, heeft de heer H. Kreigsman gespro ken over het kweken en verzorgen van vogels. Spreker gaf een groot aantal raadgevin gen en wees er in het bijzonder op dat men altijd vogels moet kopen die volkomen ge zond zijn en niet alleen afgaan op de pun- tenlijst. De broedmethode werd door de heer Kreigsman uitvoerig behandeld. Zonne schijn is hierbij zeer belangrijk, maar ook de vochtigheidsgraad spreekt een woordje mee, zei de inleider die met vele voorbeel den het één en ander verduidelijkte. De luis is voor de vogels een gevaarlijke tegenstander en spreker gaf de aanwezi gen de raad hiervoor zeer oplettend te zijn. Na afloop werd door de heer Kreigsman een groot aantal vragen beantwoord. De afdeling Beverwijk van het genoot schap ..Stille Omgang" houdt op Donder dag 28 April in het K.S.A.-gebouw een bijeenkomst, waarop de op Zondag 1 Mei te houden Omgang naar Alkmaar besp*i»- ken zal worden.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7