Koninklijke Gala-banket en operavoorstelling besloten de eerste dag Lu! Koningin Juliana: Koning Gustaaf: Vice admiraal Jooszen te Oegstgeest overleden Eerste dag van vorstelijk bezoek WOENSDAG 27 APRIL 1955 3 M riUftftlü pefoteycu oujj! „Tzvee keer een vriend in den nood Smaldeel V naar Kopenhagen Ontembare vrijheidsliefde99 Kerkelijk Nieuws Het bezoek van Koning Gustaaf Adolf de keelontsmettende tabletten BESCHERM U TEGEN VERKOUDHEID, GRIEP, KEELPIJN ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR.48 A DAH TEL. 717162 ANORAKS - SWEATERS Nieuwland. Het Zweed-se volkslied weer klonk, toen Koningin Juliana na het eerste gerecht had gesproken, het Wilhelmus volg de op de rede van de Zweedse monarch. Tegen 10 uur in de avond verlieten de vorsten met hun gevolgen en enige geno digden het Paleis om zich in auto's naar de stadsschouwburg te begeven, waar zij wer den ontvangen door burgemeester d'Ailly, de voorzitter van de Nederlandse Opera, de heer J. M. Honig, de directeur van de Stadsschouwburg, de heer J. M. Bendden, en de wethouder voor Kunstzaken, mr. A. de Roos. Nadat allen hadden plaats geno men in de koninklijke en de aangrenzende loges, ging het doek op voor de tweede acte van Mozart's opera ,Die Zauberflöte". Deze uitvoering, onder leiding van Alexan der Kramnhals, had de gemeente Amster dam haar hoge gasten aangeboden. Aan het gala-diner in het paleis te Am sterdam richtte Koningin Juliana zich met de volgende woorden tot Koning Gustaaf en Koningin Louise: „Wanneer ik u zeg, hoe verblijd mijn man en ik zijn, Uwe Majesteiten hier als onze gasten welkom te kunnen heten, dan weet ik er mij verzekerd van, dit tevens te doen uit naam van het Nederlandse volk, dat zeer bijzondere gevoelens, niet van vriendschap alleen, maar ook van spontane dankbaarheid koestert jegens het Zweedse volk. Uwe Majesteiten hebben ruimschoots gelegenheid gehad, dit reeds te constateren gedurende uw eerste dag in ons midden. Wij Nederlanders zijn eveneens ver heugd, dat gij ons een persoonlijk bezoek brengt na Uwer Majesteit's troonsbestij ging daarbij een vader opvolgend, eer biedwaardig van leeftijd, maar zelfs nog eerbiedwaardiger door zijn grote hoedanig heden, en door allen geliefd. Sterke ban den van genegenheid hebben mijn familie steeds met uw ouders en verdere bloed verwanten verbonden. Nauwe betrek kingen hebben reeds vele eeuwen lang tussen onze beide landen bestaan en onze contacten waren veelvuldig en vruchtbaar. In het bijzonder werd onze bewondering voor de Zweden opgewekt door hun mede leven en hun ruimhartigheid tegenover de rampen, die anderen overkomen. Twee keer in het jongste verleden is Zweden op singuliere wijze een vriend in nood ge bleken. Tijdens de rampzalige oorlogsjaren liep ons lot sterk uiteen, maar we hoopten, dat het begrip, dat steeds bestaan had tussen Zweden en de meeste andere Europese landen, ongeschonden tevoorschijn zou ko men. Ruimschoots is dit bewezen door het gevoel van saamhorigheid van het Zweed se volk met anderen, waarvan juist wij Nederlanders kunnen getuigen. Dit is im mers zichtbaar geworden in de grote gul heid, waarmee gij ons te hulp zijt gesneld. Toen wij in oorlog waren hebt gij met uw brood vele levens nog vlak voor de honger dood gered. Toen wij in watersnood ver keerden zijt gij met uw grote hart op de meest grootse wijze aan het werk gegaan om onze ellende te verlichten. Wij verheugen ons steeds, wanneer wij Zweden, onze vriend, op de fora van Europa en van de wereld mogen begroe ten. Indien wij het niet op al die fora ont moeten, dan troosten wij ons met de ge dachte, dat, aan de andere kant, een zekere afstand een scherpe blik kan be vorderen op de kwesties waarmee wij al len worden en zullen worden geconfron teerd. Zweden is zichzelf, het is eendrachtig ADVERTENTIE en daar houden wij van. Daarin alleen al ligt grote kracht. Zij, die zichzelf zijn, vinden daardoor alreeds gemakkelijker hun houding dan anderen. Wat van waar de is, weet Zweden in ere te houden, in heden, verleden en toekomst en daar houden wij van. Het is vrijgevig met zijn stoffelijke en geestelijke gaven en het heeft een groot hart voor anderen. Door de eeuwen heen houdt Zweden de toorts der Europese beschaving hoog en daar houden wij van. Wij hebben het nodig, voor ons allen, in Europa en in de wereld. Ik hef mijn glas op ter ere van uwe majesteiten en het koninklijk huis, als mede van het nobele volk van Zweden, als onze vrienden en in de geest van de vriendschap, die ons verbindt." Op de toespraak van Koningin Juliana antwoordde Koning Gustaaf: „De hoffelijke en vriendelijke woorden, die Uwe Majesteit zo-even heeft gespro ken, hebben ons diep getroffen. De Ko ningin en ik willen gaarne onze welge meende dank betuigen voor de vriendelijke gevoelens, die hierin tot uiting werden ge bracht. Zeer nadrukkelijk wil ik ook on derschrijven hetgeen u hebt opgemerkt over de banden van verwantschap die tus sen onze families bestaan, als ook over de traditionele banden van vriendschap tus sen onze beide volken. Wij zijn ten zeerste verheugd gasten te zijn van Uwe Majesteit en aldus een offi cieel bezoek te mogen brengen aan Neder land. En wij danken de nobele bevolking van dit land voor de zeer bekoorlijke wijze waarop zij ons heeft verwelkomd. Ik kan Uwe Majesteit de verzekering geven van de bijzondere hoogachting,welke Zweden uw land toedraagt. Want wij er kennen ten volle de noeste vlijt en de vin dingrijkheid van uw volk, dat niet alleen door de eeuwen heen met grote kracht zijn grond verdedigt tegen een immer dreigend binnendringen van de zee, maar dat zelfs met de hoogste vaardigheid uitgebreide gebieden heeft herwonnen. Wij weten dat dit werk nog immer voortgang vindt, dat de nieuw verworven grond intensief in cultuur wordt gebracht en dat zulks met groot succes geschiedt. Daarom ook waren wij diep getroffen door de meedogenloze aanval, welke bijna vijftien jaar geleden op dit vredelievend en nijver volk werd gedaan. Ons volk volgde met intense belangstelling en be wondering het dappere verzet van het Nederlandse volk gedurende die lange oorlogsjaren. Want toen werd bewezen wat wij reeds lang tevoren wisten, namelij-k dat uw volk bezield is door die ontembare vrij heidsliefde, die zich keer op keer in de loop van zijn geschiedenis manifesteerde. Het Zweedse volk kan deze houding waar deren en begrijpen, omdat het zelf nimmer genoegen heeft willen nemen met minder dan volledige persoonlijke zoovel als natio nale onafhankelijkheid. Toen op een critiek ogenblik tegen het einde van de oorlog zich voor ons een ge legenheid voordeed aan het Nederlandse volk enige hulp te bieden, achtten wij het dan ook onze dure plicht dit te doen. En wij deden het met warme gevoelens van vriendschap en sympathie. Dezelfde gevoe lens kwamen spontaan bij ons op toen twee jaar geleden die tragische ramp uw land trof. Wij zijn verheugd te vernemen, dat de toegebrachte verwoesting thans weer grotendeels is hersteld dank zij de spreek woordelijke kunde en energie van uw volk. Sta de Koningin en mij toe, dat wij Uwe Majesteit en uw volk, 7.0 vermaard om zijn hoog peil van beschaving, zowel in morele als materiële zin, onze welgemeende wen sen schenken voor een vreedzame en ge lukkige toekomst. Ik hef mijn glas en drink op de gezondheid en de voorspoed van Hare Majesteit de Koningin der Ne derlanden, van Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden, de koninklijke familie en het gehele volk van dit nobele land." Het Nederlandse smaldeel Vijf onder commando van commandeur S. den Boeft, zal Vrijdag in Kopenhagen aankomen voor een niet-officieel bezoek van bijna een week. Volgende week Woensdag zal het smaldeel de Deense hoofdstad verlaten. Het bestaat uit het vliegdekschip Karei Doorman, de torpedoboot jagers Evertsen en Kortenaer, de fregatten Van Ewijk en De Zeeuw en de onderzeeboot Walrus. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Wierden (toez.) L. Roetman te Muidec- Bedankt voor Ber.nekom J. v. d. Velden te De Bilt. Geref. Kerken Beroepen te Moerdijk G. Ringnalda, cand. te Ermelo; te Adelaide (Z.-Austraüë) J. J. v. Wageningen te Schiedam. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Hijken J. Mulder, cand. te Kampen. Bedankt voor Gouda J. J. Arnold te IJmuiden. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Veenendaal J. H. Veleman te Zwolle. Bedankt voor Veenendaal J. H. Velema te Zwolle en C. Verhage te Broek onder Akkerwoude. Beroepen te Hamilton (Canada) (Old Chr. Ref. Church) B. Bijleveld te Noor deloos. Rem. Broederschap Beroepen te Amsterdam D. Tjalsma te Groningen. Bapt. Gemeenten Bedankt voor Nieuw-Weerdinge J. Ke telaar te 2e Exloërmond. Geref. Gemeenten Beroepen te Leiden H. v. Gilet te Dirksland. In de Van Speykzaal in het Paleis op de Dam heeft het Zweedse vorstenpaar gister middag het Amsterdamse stadsbestuur ont vangen, in tegenwoordigheid van Koningin Juliana en Prins Bernhard. Burgemeester d'Ailly richtte een „adres van hulde" tot de vorstelijke gasten, waar in hij onder meer zei: „Gij waart beiden reeds hier in 1948, tijdens de inhuldigingsfeesten en gij zult u er bij dit hernieuwde bezoek van kunnen overtuigen, dat er in dit jaar, nu wij de tienjarige bevrijding herdenken, reden tot vreugde is. Wij begroeten u als de hoogste vertegenwoordigers van een bevriend, wel varend land, dat zo dikwijls jegens ons van de hoge opvatting, dat indien één lid in de rij der volkeren lijdt, de andere vol ken de getroffene ter hulp moeten snellen, heeft blijk gegeven. De raad van Amsterdam brengt zijn hulde aan u, als Koning der Zweden, een volk welks welvaart en beschaving een lichtend voorbeeld voor de wereld is". Receptie op de „Oranje" Om half vier formeerde zich voor het paleis opnieuw de stoet in nagenoeg de zelfde samenstelling als 's ochtend, doch nu met koninklijke auto's, voor de rijtoer naar het m.s. „Oranje", aan de Javakade. De maatschappij „Nederland" had haar vlag- geschip aan de Amsterdamse Kamer van Koophandel ter beschikking gesteld voor het houden van een receptie. Tegen 4 uur betraden de hoge gasten ie loods „Holland", waarvan de passage naar de kade met groen en bloemen was ver sierd. Het was een aardig moment toen een grote bak, waarin persfotografen, film operateurs en radioreporters standen, over het dak van de loods heen door een kraan naar de kade-zijde werd getakeld. Ter hoogte van het bordes waar de loopgang op rust, bleef de „persbak" hangen. Toer de Zweedse Koning de journalisten gewaar werd, schoot hij in de lach en wuifde met zijn hand. Koningin Louise droeg een don kerblauw complet met een zilvervos en Koningin Juliana een bordeaux rode japon, met een turquoise satijnen shawl met er over heen een stola van nertz. Het hoge gezelschap maakte eerst een korte rondgang over het schip waarbij de Zweedse Koning geïnteresseerd allerlei vragen aan kapitein Lassche stelde over schip, bemanning en lading. Na de rondgang, waarbij de heer Feike de Boer, waarnemend burgemeester van Amsterdam na de Bevrijding, op de brug met diamanten versierde ankeremblemen aan het Zweedse vorstenpaar aanbood, begaf het gezelschap zich naar de salon. Hier sprak de voorzitter van de Kamer van Koophandel, mr. D. A. Delprat een kort welkomstwoord. Nadat enkele verversin gen waren gebruikt, verlieten de Konink lijke gasten kort na 5 uur de „Oranje" om zich per auto naar het paleis te begeven. Galadiner in de Burgerzaal Om kwart over zeven begaven de vorste lijke personen zich met het gevolg en de genode gasten naar de wit-marmeren Bur gerzaal, waar een hoofdtafel en vijf bij tafels voor de 205 gasten stonden gedekt. De tafels waren versierd met vele honder den tulpen in talrijke kleuren en variëtei ten. Achter het grote Franse plateau waren de Zweedse eregasten naast elkaar gezeten. Rechts van Koning Gustaaf Adolf zat Ko ningin Juliana en links van de Zweedse vorstin Prins Bernhard. blaast onze vorstin zat de Zweedse minister van Buitenlandse Zaken, de heer Osten Undèn en naast Prins Bernhard de Zweedse grootmeesteresse mevr. B. baronnes Rahamb. Tijdens het diner concerteerde de mari nierskapel -onder leiding van kapitein G. Op 85-jarige leeftijd is te zijnen huize in Oegstgeest overleden de gepensionneerde vice-admiraal A. F. Gooszen. Antonie Frederik Gooszen werd in Am sterdam geboren op 24 Mei 1869. Na zijn opleiding aan het Koninklijk Instituut voor de Marine volgde hij een loopbaan als zee officier. Het laatst was hij vice-admiraal, commandant der zeemacht in Nederlands- Indië en hoofd van het departement van Marine in Batavia. Hij werd in 1928 ge- pensionneerd en trad nadien nog op als re geringscommissaris brj de Koninklijke Pa- ketvaart Maatschappij. De eerste dag van het Zweeds koninklijk bezoek. Foto links boven: begroeting op het Centraal Station te Amsterdam. V.l.n.r. Koningin Louise van Zweden, Prins Bernhard en Koning Gustaaf Adolf, die Koningin Juliana de hand kust. Foto daar naast: Des middags werd een bezoek gebracht aan de „Oranje". Terwijl de vorstelijke gasten de loopplank opgaan zweeft een twintigtal fotografen en filmoperateurs in een grote kist aan een kraan boven hen mee naar het schip. Foto links beneden: in gezelschap van minister-president dr. W. Drees en burgemeester mr. A. d'Ailly begeeft Koning Gustaaf zich naar het Nationaal Monument op de Dam. Foto midden beneden: aan de hand van een kaart van het Amsterdamse havengebied wijst burgemeester d'Ailly aan boord van de „Oranje" verscheidene markante punten uit de haven aan Koning Gustaaf Adolf en Prins Bernhard. Foto rechts beneden: Statiefoto gemaakt in het paleis op de Dam. Zittend Koningin Juliana en Koningin Louise. Staande achter Koningin Juliana, Prins Bernhard en achter Koningin Louise, Koning Gustaaf Adolf.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5