VANMORGEN IN DE VISHAL Visserij-varia EN OP ZEE1 „Kansen voor Ambon staan niet zo slecht als men wel denkt" Van een verbod van crematie kan geen sprake meer zijn Prof. Molenüar in Eerste Kamer: Buitenlands beleid en Par ij se accoorden aan de orde Wetsontwerp wil einde maken aan onwettige toestand <=^Brieven aan de redactie Een zeeman ging passagieren Luidsprekers Brand in rokerij Ministers antwoorden Eerste Kamer Scheepvaart TAXI 5000" MARCELIS WOENSDAG 27 APRIL 1955 De Eerste Kamer heeft Dinsdagmiddag een begin gemaakt met de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken. Daaraan werd gekoppeld het wetsontwerp tot goedkeuring van de Parijse accoorden. Eerste spreker was de heer Geugjes (CPN), die betoogde dat West-Duitsland zijns inziens de voortzetting is van het be wind van de Hohenzollerns en van Hitier. Met de val van deze laatste is het Duitse gevaar niet uit de weg geruimd en de her bewapening vergroot de kans tot herleving van het nazisme. „Wij communisten zullen ons met hand en tand tegen de heroprichting van de Duitse weermacht verzetten," zo zei de heer Geugjes. „Wij hebben in Duitsland geen vertrouwen en de door dit land vrij willig aanvaarde beperkingen zijn van nul en generlei waarde." Het regeringsappa raat aldaar is zijns inziens doordrenkt met oud-nazi's en van een democratische rechtsorde is daar volgens hem geen sprake. „Vele Duitsers die in de oorlogs dagen verantwoordelijk waren voor ter reurdaden in Nederland zitten thans op hoge posten en het „Soldatentum" viert in West-Duitsland weer hoogtij," zo zei hij. Volgens hem komt straks het aantal West-Duitse divisies zeker op 30 en zeker niet op het aangenomen getal van 12. Daarbij komt nog dat het West-Duitse leger met atoomwapens kan worden uit gerust. Zijn fractie is van mening, dat zich in West-Duitsland thans een zeer gevaar lijke ontwikkeling voltrekt, te vergelijken met die ten tijde van de machtsoverneming door Hitier. De Parijse accoorden bieden zijns inziens geen waarborgen voor het voorkomen van een nieuwe oorlog en elke sanctie op het overtreden van de aan West-Duitsland opgelegde beperkingen ontbreekt. „Wat voor Oostenrijk mogelijk is ge bleken, is zonder twijfel ook voor Duitsland mogelijk," zo zei de heer Geugjes, die voorts aandrong op het zenden van een Kamerdelegatie naar Rusland en die een Russische parlementaire delegatie naar ons land wilde uitnodigen. Prof. Molenaar (WD) was, in tegen stelling tot de heer Geugjes, allerminst overtuigd van de goede bedoelingen van de Sovjet-Unie. De feiten van het jongste ver leden stellen zijns inziens de expansiezucht van dit land vast. Hij zag geen heil in een politiek van de Derde Macht. Daarvoor is Europa thans nog niet rijp. Alle staten der wereld zijn thans bij de verschuivingen op liet wereldtoneel betrokken en hij wilde zich dan ook niet vastklemmen aan West- Europese supra-nationale lichamen. Zon der om de EDG een traan weg te pinken wilde zijn fractie de Parijse accoorden aan vaarden, al zijn er risico's aan verbonden. Sprekende over Europese integratie waarschuwde hij tegen „hardlopers" en tegen het oprichten van pompeuze gebou wen als nog ontbreekt wat daarin moet worden ondergebracht. Ook wat de Bene lux betreft moet men de zaak niet forceren en aan het aantrekken van nieuwe partners is men zeker nog niet toe, aldus prof. Molenaar. Wat Nieuw-Guinea betreft, keerde hij zich tegen suggesties uit socialistische kring om de status van dit gebied aan arbitrage te onderwerpen. Evenmin was hij gerust over de houding van onze regering ten aanzien van dit ge bied, speciaal met het oog op artikel 8 van het besluit tot opheffing van de Nederlands-Indonesische Unie. Tevens brak hij een lans voor de republiek der Zuid-Molukken en hij verweet de regering dat zij deze zaak niet voldoen de bij de UNO had bepleit. „De kansen voor Ambon staan niet zo slecht als men veelal denkt," aldus prof. Mole naar. „Het laatste woord over de status der republiek der Zuid-Molukken is nog niet gesproken." Het optreden tegen en het mishandelen van Nederlanders in Indonesië noemde hij schandelijk. „Hoe denkt de regering in deze een beroep op de wereldopinie te doen?" vroeg hij. Prof. An erna (A.R.) kon'zich in grote lijnen met het buitenlands beleid vereni gen. Hij wilde zich dan ook slechts tot twee punten beperken. Het eerste punt was de goedkeuring van de Parijse accoorden, waarover reeds zo veel is geschreven en gepraat, dat er zijAs inziens weinig nieuws meer over te zeggen was. Hij betreurt het dat het supra-natio nale orgaan in de EDG is verloren gegaan, maar als winstpunt zag hij de nauwere samenwerking met Engeland. Zijn tweede punt was wat hij noemde, de „atoombom menkwestie." Het NAVO-besluit om een aanval met conventionele strijdmiddelen te Prijzen van Dinsdag. Heilbot 3,002,10; gr. tong 2,12—2,10; grm. tong 1,74—1,68; kim. tong 1,80—1,70; kl. tong I 1,64—1,62; kl. tong II 1,44—1,38; tarbot 1.54—1,34, per kg. Tar bot II 86; tarbot III 68; tongschar 96—77; kl. schol I 37—11; schar 1710; bot 23—17; v. haring 1610; makreel 1611,50; gr. schelvis 34—22; grm. schelvis 3122; kim. schelvis 33—25; kl. schelvis 3227; kl. schelvis II 31—22; wijting 26—14; gr. gul 40—30; midd gul 37—29; kl. gul 28—22; kl. wolf 45—41; poontjes 21—15; kl. koolvis zw. 27—25; kl. koolvis wit 30—25, per 50 kg. Gr. kabeljauw 14474; gr. koolvis zw. 70—65; gr. koolvis wit 72—62; gr. leng 7060; gr. wolf 7267, per 125 kg. Aanvoer van Dinsdag. 115 kisten tong en tarbot, 7 kisten heilbot, 12 kisten tong schar en schartong, 74 kisten schol, 15 kisten schar, 10 kisten bot, 310 kisten haring, 3350 kisten makreel, 480 kisten schelvis, 230 kis ten wyting, 405 kisten kabeljauw en gul, 30 kisten leng, 40 kisten wolf, 6 kisten poon. 206 kisten koolvis, 20 kisten diversen. Totaal 5310 kisten. Maar weer eens. Naar het ..Visserijblad" van België meldt, zijn in België ondanks het feit dat het Ministerie van Economische Zaken geen vergunningen afgeeft voor de invoer van „bouquets rose" (rose garnalen) zoveel „bouquets rose" te krijgen als men maar wil. Deze worden niet door Belgische of Nederlandse vissers gevangen. Het blad voegt er aan toe, dat invoervergunningen voor garnaal alleen in Nederland worden afgeleverd. Naar het schijnt zouden op nieuw Hollanders „aan de basis daarvan liggen", meent het blad te weten. beantwoorden met tactische atoomwapenen had volgens hem in vele kringen beroering gewekt. Velen verzetten zich hiertegen. Tegenover gevoelsargumenten moet men verstandelijke argumenten plaatsen. Men staat niet voor de keus van het wel of niet gebruiken van atoombommen, maar van het wel of niet mogelijk zijn van een ver dediging, zo was zijn standpunt. De vraag of men atoombommen mag ge bruiken kan men alleen beantwoorden in dien men haar beschouwt in internationaal verband. Ook het grootste land kan zich zelf niet meer alleen verdedigen. De be slissing over het gebruik van atoombom men wordt op internationaal niveau ge nomen, hetgeen voor ons het NAVO-ver- band betekent. Wij kunnen hier uiteraard onze stem doen horen, maar de beslissing is niet aan ons, aldus prof. Anema. De vergadering werd hierna verdaagd tot heden. Vanmorgen omstreeks half tien werd de Velsense brandweer gewaarschuwd voor een brand in de visrokerij van de firma A. Korf en Zonen aan de Maliebaan 3 te IJmuiden dit is achter het marinekamp bij de Haringhaven. De brand was ontstaan in een rookhoek. De brandweer hoefde niet meer in te grij pen, daar het personeel van de firma Korf het vuu» inmiddels met zand en water had geblust. Feestende klaverjassers In de zaal Dam heeft de Heemskerkse klaverjasclub „De Zon" haar jaarlijkse feestavond gehouden waarvoor de leden met hun dames waren uitgenodigd. Aan de winnaars van de in het afge lopen seizoen gehouden competitiewed strijd werden de prijzen uitgereikt. Hierna werden de stoelen aan de kant gezet en maakte men op muziek van een bandje een groot aantal gezellige dansjes. Ook werden nog enige gezelschapspel letjes gedaan, waarmee de avond omvloog en het middernachtelijk uur reeds ver was gevorderd vooraleer men in de beste stem ming naar huis ging. De ministers Beel, Donker en Suurhoff hebben geantwoord op de opmerkingen uit de Eerste Kamer over de zogenaamde Cre- matiewet, welke onder meer bepalingen bevat over lijkverbranding. In hun Memo rie van Antwoord zeggen zij onder meer, dat zij de indiening van het wetsontwerp hebben bevorderd in het besef, dat ener zijds aan de bestaande onwettige toestand een einde moet worden gemaakt, ander zijds van een verbod van lijkverbranding in Nederland geen sprake meer kan zijn. Een niet te verwaarlozen groep van de Nederlandse bevolking toont voorkeur voor crematie, terwijl de overgrote meerderheid vasthoudt aan het begraven van lijken. In deze omstandigheden dient de wetgever de lijkverbranding toe te laten, maar ligt het anderzijds voor de hand de begraving voorop te stellen als de gewone wijze van lijkbezorging, welke zal worden toegepast, tenzij de betrokkene een voorkeur in an dere zin heeft getoond. De wens van de overledene moet door slaggevend zijn. Vele Kamerleden hebben bezwaren tegen de eisen, welke het ont werp stelt aan de wijze, waarop de wil van de overledene moet blijken. Zij voeren aan. dat er gevallen kunnen zijn, waarin de werkelijk laatste wens van de overledene beter blijkt uit een verklaring van zijn nabestaanden dan uit hetgeen hij zelf op schrift heeft gesteld. Anderzijds erkennen zij, dat hetgeen de nabestaanden verklaren, niet steeds in overeenstemming met de wens van de overledene behoeft te zijn. De ministers merken hieromtrent op, dat een regeling, welke aan deze aspecten ten volle recht doet wedervaren, aan de ver klaringen der nabestaanden een vrij te waarderen bewijskracht zou moeten toe kennen, eventueel tegen een testament of codicil ingaande. Hierbij zouden echter be langen in het gedrang komen, met name de rechtszekerheid. De rechtsregels betref fende de vorm van uiterste wilsbeschik king ook op vermogensrechtelijk gebied laten niet toe, dat aan het testament de kracht wordt ontnomen door een latere mondelinge verklaring van de overledene, (Verkort weergegeven) „Wie ben ik wie zijn wy?" In de komende dagen zal Nederland in feesttooi zijn wegens twee belangrijke gebeurtenis sen, die het gehele Nederlandse volk om vatten. Het zijn de verjaardag van onze Ko ningin en de 10e viering van onze bevrij dingsdag. Het Oranjehuis speelt ook in de bevrij dingsvreugde een grote rol, omdat het deze vrijheid de eeuwen door heeft gesymboli seerd: het heeft dit hoogste goed, als het kostbaarste erfgoed verdedigd met vaak eigen goed en bloed. Met oprechte vreugde zullen veler har ten warm kloppen op die dagen voor ons geliefde Oranjehuis. Fier en vrij zal Nederland deze vreug de kunnen tonen door het uitsteken van de driekleur, van de hoogste kerktoren tot de nederigste hofstede. En mede zullen in deze dagen onze ge dachten uitgaan naar de Moeder des Va derlands, wier strijd voor de vrijheid van haar volk, gedurende de jaren van de oor log, in onze gedachten voortleeft. Hoe dikwijls hebben wij haar stem niet gehoord, in de moeilijkste uren van ons leven, trillend van verontwaardiging, als nieuwe schanddaden, zoveel diep leed over haar volk brachten. Steeds wist zij echter hen die streden voor de vrijheid te bezielen door haar grote Godsvertrouwen, dat „Nederland zal herrijzen". Aan de vooravond echter van de be vrijdingsdag, zal Nederland eerst zijn do den herdenken, één als het wil zijn in vreugde en droefenis. Waar ook ter wereld zij ook vielen, elk offer werd gebracht voor ieder van ons. Daarom kan de vreugde van de bevrij ding alleen oprecht zijn, als wij er diep van doordrongen zijn, wat met de herove ring van de vrijheid aan de mensheid werd teruggegeven. Zonder deze offers was een leven in vrijheid niet meer mogelijk geweest. Toen de Koningin gekroond werd, vroeg Zij zich af: „Wie ben ik, dat ik deze verantwoor delijke taak op mij mag nemen?" Als wij tezamen met haar huis onze do den herdenken, mogen ook wij ons deze vraag stellen: „Wie ben ik, dat mij het voorrecht is geschonken, de verantwoordelijkheid te dragen, van de herwonnen vrijheid?" Als dit het richtsnoer zal zijn voor al onze daden, dan zullen zij niet tevergeefs zijn gevallen. Velsen C. SPOOR ook al wordt deze door betrouwbare getui gen gestaafd. Uiterste wil in de zin van het burgerlijk recht is niet, wat de over ledene het laatst gewild heeft, doch wat hij laatstelijk in de wettelijke vorm ge toond heeft te wilen. Er bestaat geen reden om op het gebied der lijkbezorging een af wijking van dit algemene beginsel toe te staan. De ministers zijn van oordeel, dat de geestelijke vrijheid van handelen van de burger door het ontwerp volkomen wordt geëerbiedigd, aangezien het aan de propa ganda voor de lijkverbranding geen enkel beletsel in de weg legt. Slechts de crematie zelf wordt onderworpen aan beperkingen. De ministers zien niet in, in hoeverre vorm voorschriften betreffende het uiten van de wens tot crematie zozeer met de geestelijke vrijheid zouden samenhangen, dat slechts verruiming van die voorschriften het ont werp aanvaardbaar zou maken. Ten aanzien van crematie van minder jarigen, die vóór hun overlijden in een in richting verzorgd of opgevoed werden, ver klaren de ministers dat de keuze van ver assing of begraving in de eerste plaats bij de ouders berust. Slechts indien de verbranding, gezien de zeer bijzondere verhouding, waarin het overleden kind tot de inrichting heeft ge staan, door deze zou worden gevoeld als een zeer ernstige inbreuk op haar sfeer, zal zij haar veto kunnen doen gelden. Het is te verwachten, dat in zodanig geval de ouders voldoende oog voor de redelijke verlangens der inrichting zullen tonen. Vele Kamerleden hadden in het feit, dat wel de kosten van begraafplaatsen doch niet die van crematoria uit de overheids middelen mogen worden gedekt, een discri minatie, welke alleen verdedigbaar is, als men op het standpunt staat, dat de over heid de crematie binnen de engst mogelijke grenzen behoort te houden. De ministers verklaren dat dit verschil in rechtspositie geenszins is ingegeven door de wens, cre matie tegen te gaan, doch door de overwe ging. dat geen belastinggelden dienen te worden besteed aan een wijze van lijkbe zorging, welke in Nederland een zozeer bestreden zaak is. Race voor Woensdag Onder zes uit de Noord thuisstomendc trawlers is gisteren een race gaande ge weest om de Woensdagmarkt te halen. Met het beschikbare aantal ploegen vislossers konden vier of vyf van de trawlers gelost worden. Tussen half een gistermiddag en half vier vielen deze schepen de IJmuiden- se haven binnen. „Winnaar" was de IJM 183 „Vikingbank", tweede de IJM 79 „Soe rabaya", derde de IJM 116 „Eveline" en vierde de IJM 20 „Polderman". Als vijfde kwam de RO 46 „Claesje" binnen die door geringe aanvoer van de logger- en kottervloot ook nog mocht lossen en als zesde was de IJM 1 „Tzonne" present, die naar de Zuidzijde werd verwezen. Andere thuisstomende trawlers waren gisteren de „Tzonne" en „Sumatra", die voor de Donderdagmarkt lossen en de „Postboy", „Maria van Hattem" en „Gel- ria" die voor de Vrijdagmarkt komen. Ver moedelijk wordt het voor de Vrijdagmarkt een viertal, daar ook de SCH 117 stomende zou zijn. Vjjftal vandaag Vjjf trawlers losten vandaag 4900 kisten vis, waarvan 2250 makreel, 700 kabeljauw, gul en koolvis, 500 schelvis en 1700 stuks stijve kabeljauwen. De trawler „Vikingbank" (van 18 April) voerde aan 960 kisten vis, waarvan 700 ma kreel, 220 kabeljauw en blanke koolvis, 25 schelvis en wijting, 15 stokkebit en 360 stuks stijve kabeljauwen; de trawler „Eve- KW. 69, 125, 65, 155, 26, WR. 34, IJM. 78 en 31 meldden trekken van 2 tot 5 manden vis en daarbij 40 tot 70 kg tongen. Besommingen Soerabaya f 27.000, Vikingbank f 18.300, Eveline f 25.300, Poiderman f 16.700, Klaasje f 20.500, Hld 79 f 9.980, KW. 35 f 1.360, KW. 68 1 2/0, KW. 128 f 440. Algenib, 25 te Rotterdam. Annenkerk, 26 te Aden. Aidabi, 25 500 m. N. St. Paulsrock. A'pnacca. 23 te New 'Vork. ADbedijk, 26 te Rotterdam. Alhena, 26 te Rotterdam. Argos, 26 v. Rotterdam te Amsterdam. Adonis, verm. 26 v. Pto Cabello n. Curasao. Alcyone. 25 te Santos. Alioth, 25 Recife. Altaar, 26 Antwerpen verwacht. Amstelveen, verm. 26 v. Cartnagecia n. Pto Ca bello. Arnedijk, 24 te Tampa Annenkerk, 26 v. Aden n. Suez. Arendskerk, 26 te Hamburg. Britsum, pass. 25 Key West n. Galveston. Boschfontein, 26 725 m N.NW. Kaapstad. Bonaire, 26 v. Plymouth n. Amsterdam. Congostroom, 26 te Freetown. Cottica, 26 te Trinidad. Caltex The Hague, 26 te Bandarmashur. Caltex Nederland, 27 te Kopenhagen. Cistula, 26 v. Kopenhagen te Liverpool. Corilla. 26 te Curacao. Dahppis, 26 te Londen. Delfland, 25 v. Rio de Janeiro, n Ilheos. Dordrecht, pass. 25 Miami n. Port A.-thur. Kernland, 26 te Las Palmas. Esso Amsterdam, pass 28 Kreta n. Antw. Friesland (SSM), 26 v. Rotterdam n. Blyth. Groote Beer, 25 250 m. O. ten Z. Kp. Rac". Gaasterkerk. 26 te Genua Haarlem, 25 v. Cristobal n Amsterdam. Hathor, 25 v. Lissabon n. Rotte'dam. Ilos, 25 v. Thessaloniki n. Cavalla. Kalydon. pass. 25 Sombrero eil. n. Rotterdam. Kenia, 26 te Rotterdam. Karimata, 26 v. Port Said n. Suez. Lemsterkerk, 25 te Rotterdam. Leto, 25 v. Newport News n. Rotterdam. Loenerkerk, 26 te Calcutta. Luna. 26 v. Algiers te Rotterdam. Laertes. 26 v. Hamburg n. Liverpool. Loppersum, pass. 26 Lands End n. Port Talbot Mapia. pass. 25 Minikoy n. Belawan. Metula. pass. 26 Gibraltar n. Rotterdam. Mariekerk, 26 v. Las Palmas n. Antwerpen Nigerstroom, 26 te Monrovia. Nieuw Amsterdam. 27 Southampton verw. Notos, pass. 26 Kp. Finisterre n. Algiers. Oranjestad. 25 180 m W. Fayal. Pendrecht. 26 te Trinidad. Pieter S, 26 v. Rotterdam n. Dagenham. Papendrecht, pass. 26 Malta n. Constanza. Rijndam, 25 630 m. O. ten N. Kp. Race. Rijnland. 27 voor IJmuiden verw n. Amsterdam Rerr.panig. 26 te Antwerpen. Rotti, pass. 26 Kp. Guardafui n. Djibouti. Radja. 26 v. Amsterdam n. Antwerpen. Stad Maassluis, 26 Narvik te Newport Mon. Soestdijk. 26 v. Bremen n. Rotterdam. Stad Leiden. 25 te Kaapstad. Stad Vlaardingen. 28 Rotterdam verwacht. Stad Dordrecht 25 v. Rotterdam n. Palermo Straat Mozambique, 26 te Recife. Straat Soenda. 26 te Port Swetterham. Stad Haarlem. 26 v. Cardiff n. Kirkenaes. Tara, pass. 25 Fernando Noronha n. Artwerpeo Tjitjalengka, 23 te Montevideo. Tamo, 26 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Talisse. 27 te Colombo. Van Spilbergen, 26 te Lagos. Van L'nschoten, pass. 26 Las Palmas n. Dakar. Westertoren. 25 v. Aden n. Lorenzo Ma--quez. Willem Ruys, 26 te Singapore. Wonogirt, 2S v. Suez n. Ummsaid. Worosobo, 24 te Tj. Priok. Waterman, pass. 26 Startpoint n. Halifax. Wieldrecht. 26 v. Rastanura n. Napels. Zuiderkruis 25 320 m. ZW. ten WFaval Zeeland (SSM). 26 v. d. Tyne n Rotterdam. 99 99 De Hervormde Toneelgroep IJmuiden- Oost heeft op haar beurt het winterseizoen besloten met een tweetal opvoeringen in het Hervormd Jeugdhuis van „Een zeeman ging passagieren" door Koos Beswino. De intrige daarvan wettigt de veronderstelling dat de auteur Terence Rattigan's „Korpo raal Elisabeth" tot voorbeeld heeft geno men, want de overeenkomst met deze char mante Engelse comedie is zo opvallend groot, dat hier van een toeval byna geen sprake meer kan zyn. Ook Beswino's klucht begint op het moment, dat de huisknecht by zyn meester in de slaapkamer een hem volkomen onbekende gast moet aantreffen en ook hier komen de verdere verwikkelin gen voort uit de vergissing die door deze wordt gemaakt, namelyk door een adellijke jongedame aan te zien voor het vriendinne tje van zijn gastheer. Doch waar Rattigan deze blunder hanteerde om met een pittige dialoog tot een van humor fonkelende co medie te geraken, bepaalde Beswino zich slechts tot een afgezaagde persoonsverwis seling zonder meer. En doordat deze opzet reeds in het eerste bedrijf volledig wordt onthuld, blijft er voor de toeschouwers ver der weinig te raden. Dit tekort aan verrassingen vormde ove rigens voor het talrijke publiek geen enkel beletsel zich naar behoren te amuseren, zodat beide opvoeringen volledig aan de be doelingen hebben beantwoord. Ook al moest het enthousiasme van de spelers dan nog vergoeden, wat zij aan talent en routine ontberen. Tydens deze voorstelling heeft ondergetekende zich weer herhaaldelijk af gevraagd, of dit ensemble wel over de juis te leiding beschikt, die in staat is de leden op de noodzaak van tempo en een natuur lijke houding te wijzen en deze beginselen tevens kan bijbrengen. Want het materiaal voor een behoorlijke voorstelling is hier on getwijfeld aanwezig, het komt er alleen nog lang niet voldoende uit. Zo speelde mejuf frouw G. van der Molen byvoorbeeld een kittig dienstmeisje en wist ook W. Jonge- jan de rondborstige zeeman een stoer-ge- moedeiyke allure te geven. Daarbij mocht A. Bosman als mr. Moerhaven eveneens worden gezien. Maar voor een goede opvoe ring gelden strengere eisen dan enige indi vidueel te loven prestaties. Wanneer zy zelf tot het inzicht komen dat de replieken elkaar sneller dienen op te volgen en een krampachtige houding daarbjj uit den boze is, zal hierin wel verbetering optreden. En vooral „Tempo, tempo, dames en heren!" in een blijspel. Dat deze mooie liefhebberij enige moeite en opoffering waard is, daar over zal bij dit enthousiaste groepje spelers eigenlijk nauwelijks twijfel bestaan. In geen geval mogen zij zich voldaan achten over het grote lachsuces, dat zij in deze vorm reeds by het dankbare publiek mochten be halen. Het amusante karakter van deze avond werd nog verder verhoogd door het muzikale ensemble De Rooiroks, dat onder leiding van de heer H. Stam een aantal po pulaire en prettig te beluisteren melodieën ten gehore bracht. JAN VAN DAM NET DAGMEISJE gevraagd Wisker, Marktplein, IJm. Kousenfabrieken Hin NV. hoeft plaats voor SORTEER- STER. Aanmelden dagelijks Afd. Personeelszaken, Zijl- weg 138, Haarlem. NET MEISJE gevr. genegen Zondags van 9 tot ong. 1.30 huishoudelijk werk te ver richten. Brieven L 3935. Tandarts vraagt ASSISTEN TE of MEISJE ter opleiding. Brieven L 3938. line (van 16 April) 1200 kisten vis, waar- r.Tf' l20," e" ,PiTrf' ISSS: Duinkerken. 160 gul en blanke koolvis, 10 zwarte kool vis, 30 haring, 70 wyting, 10 radio en 210 stuks styve kabeljauwen; de „Polderman" (van 19 April) 860 kisten vis, waarva 800 makreel, 25 schelvis en piepers, 25 gul en kabeljauw, 10 stokkebit en 160 stuks stijve kabeljauwen; de „Soerabaya" (van 16 April, eerste reis) 850 kisten vis, waarvan 140 schelvis, 140 kabeljauw en blanke koolvis, 35 zwarte koolvis, 430 makreel, 80 haring, 15 wyting, 10 diversen en 550 stuks styve kabeljauwen en de „Claesje" (van 14 April) 900 kisten vis, waarvan 350 makreel, 175 schelvis en piepers, 160 gul en blanke kool vis, 90 gestripte wijting, 20 dichte wijting, 30 haring, 45 zwarte koolvis, 10 kleine ma kreel, 20 stokkebit en voorts 400 stuks stijve kabeljauwen. De HD79 voerde aan 40 kisten schelvis, 30 gul, 330 makreel, 20 wyting, 140 stuks styve kabeljauwen en van de kleine vaart waren er 2000 kg. tong en 100 kisten schol. Donderdag twee Voor de Donderdagmarkt zullen twee trawlers lossen: de „Tzonne" (van 19 April) voert aan 1300 kisten vis, waarvan 1200 makreel, 100 diversen en voorts 350 stuks stijve kabeljauwen; de „Sumatra" (van 16 April) 600 kisten vis, waarvan 340 makreel en 275 stuks styve kabeljauwen. Vrijdag viertal Vier trawlers zyn voor de Vrydagmarkt bestemd. De „Postboy" (van 20 April) brengt 1090 kisten vis, waarvan 1000 ma kreel, 20 kabeljauw, 70 diversen en 250 stuks stijve kabeljauwen; de „Maria van Hattem" (van 18 April) 780 kisten vis, waarvan 480 makreel. 55 schelvis, 75 gul en blanke koolvis, 125 wijting, 15 stokke bit, 30 dichte piepers, 125 kisten kleine haring en 105 stuks kabeljauwen; de „Gel- ria (van 16 April) met 800 kisten vis en 650 stuks stijve kabeljauwen (was bij op gave nog vissende) en de SCH117 (van 20 April) met 700 kisten vis en 200 stuks stij ve kabeljauwen. Markt van vandaag Kabeljauw en grove schol was voor ex port bestemd. De ryen kabeljauw haalden f 73 tot f 60 en kisten kabeljauw f 75 tot f 80. Zetschol haalde f 40 tot f 45 en schol 1 f 35 tot f 37. Binnenland kocht grote gul voor f 32 tot f 39, middel gul voor f 36 tot f 37 en tor gullen voor f 26 tot f 29. Zwarte koolvis deed f 60 tot f 65 en witte koolvis f 62. De grote schelvis maakte f30 tot f40, groot middel f36 tot f40, klcinmiddel 136 tot f 42, pennen f 40 en braadschelvis f 32 tot f 37. De wijting ging weg voor f 27 tot f 30. Schol 2 zat tussen f 35 en f 37 en schol 3 tussen f 17 en f 28. De makreel (voor de conservenfabrieken) deed f 13 tot f 15 en haring f 15 tot f 17. De grote tong haalde vandaag f2.05 f2.20, grootmiddel fl.95 tot f2.05, klein- middel f 2.10 tot f 2.20, tong 1 f 1.90 tot f 2.00 en tong 2 f 1.75. Binnen gekomen IJM. 183 Vikingbank,-79 Surabaya, 116 Eveline, 20 Johannes Polderman, 1 Tzonne, 62 Sumatra, 206, 239, 318, 213, 202, 226, 241; KW. 48 Cornells Marinus, 35, 68: HD. 79 Drie Gebroeders, 180; RO. 46 Claesje; SCH. 21 Arie van der Zwan; BR. 58, 38, 50, 20, 5, 48, 28, 55, 41, 13; CZ. 3; UK. 8, 93, 264, 99, 194, 70, 66, 115, 48, 78, 61, 35. Vertrokken IJM. 34 Allanwater, 2 Herman, 24 Vios, 33 Thorina, 283 Martenshoek, 213, 226, 239, 202, 318, 241, 249, 206; SCH. 27 Onder neming 2, 153 Onderneming 4, 135 Cor nelia Maria; BR. 5, 20, 58, 41, 28. 38. 48, 13; UK. 66, 78, 115, 99. 70; KW. 74 Hette Margaretha, 48 Cornelis Marinus, 85 Hui- berdina Gijsbertha, 141 Willie, 40 Ever- hard Cristina, 72, 68; CZ. 3; O. 305 (Belg). Stapelloop Het is thans zeker: het nieuwe hospitaal kerkschip „De Hoop" wordt Zaterdag 7 Mei des morgens om half elf te water gelaten van de scheepswerf „Csaar Peter" van de N.V. Zaanlandse Scheepsbouw Maatschap pij. Behalve het bestuur der vereniging worden ook een klein aantal autoriteiten en vertegenwoordigers van de visserij ver wacht. Varia Op de „Norma Maria" IJM. 6, die in reparatite ligt is gisteren een nieuwe voor mast geplaatst. Uit de „Zeelandia" IJM. 38 worden de kolen gehaald. Zou dat ook een afscheid van IJmuiden betekenen? Van de IJM. 39 „Schoorl" is de winch ge haald. Deze wordt geplaatst op de IJm. 21 „Gelria". De „Schoorl" gaat binnenkort naar de sloper. Verschillende loggers blijven al in IJmuiden binnen om opge knapt te worden voor het nieuwe haring seizoen. Nog enige berichten uit zee: de Postboy deed een laatste trek van 100 manden makreel; de tongvangsten van de kotter- en loggervloot blijven goed. De KLEINE VAAK'I Annie, 26 v. Fosdyke te Birkenhead. Audacia, 27 v. Ala te Amsterdam verw. Aardenburgh, pass. 26 Brunsbüttel n. R'dam. Aavent, 25 v. Swansea 28 Terneuzen verw, Atlantis, veim. 26 v. Stockholm n. Rotterdam Aco, 26 v. Rotterdam n. Southampton. Albert Willem, 25 v. Terneuzen te Rotterdam. Am.go, 25 v. Kopenhagen te Rotteidam. Admiralengracht, 26 v. Londen te Antwerpen. Atias, 25 te Amsterdam. Algarve, 25 v. Swansea n. Velzen. Ary Schetter, pass. 26 Vllssiogen n. Liverpool. Borneo, 26 v. Londen te Rotterdam. Barendsz, 25 v. Rouaan n. St. Malo. Binnenhaven, verm. 26 v. Hamburg n. Rotterdam Br.nda, 25 v. Kopenhagen n. Duinkerken. Bestevaer. 26 v. Le Treport te Manchester. Bab T, 24 Kiel gepass n. Kramfors. BUI S. 26 v. Garston n. Partington. Casana. 26 v. Rotterdam te Gothenburg verw. Catharina, 25 v. Hamburg n Avonmouth. DiUgentia, verm. 27 v. Isle of Grain n. Port Slade Klsenburgh, 25 v. Rotterdam n. Casablanca. Export II. 25 v. Rotterdam n. Londen. Fiducia, 26 v Boston te Maassluis verw. Fraternitê, 25 v. Partington n. Loriënt. Frejo, 25 v. Caen n. Boulogne. Flevo (b)r, pass. 25 VUssingen n. Antwerpen. Gerry S. pass. 26 Vlissingen n. Belfast. Henrtca, 26 v. Le Trepoit n. Livetpooi. Hoe Vinces, verm. 27 v. Rotterdam n. Grimsby. Hoflaan, 27 v. Bordeaux te Dordrecht verw. Haaksbergen, 26 v. Boideaux n. Garston. Henrica b. 25 v. Birkenhead n. Garston. Import, 26 v Oporto n. Rotterdam. Ilias, 25 te Savona. Jokurma,, 25 v. Rotterdam n. Karskar. Joost, 25 v. Calais n. Ruysbroeck. Keyser, 25 v. West Haitlepool n. Goole. Koningshaven, veim. 29 v. Rotterdam n. Casa blanca. Kenitra, 26 v. Kimgsiynn n. Rouaan. Larix, 25 v. Boidcsux n. Garston. Lauwersborg, 25 v. Rotterdam n. Gothenburg. Marjan, 25 v. Boston n. Mistley. Marwit, pass. 26 Vliss.ngen n. Sluiskil. Missouri, 26 v. Aarl|us te Amsterdam. May Mere, pass. 26 Vlissingen n. Antwerpen. Myfem, 25 v. Stockholm te Gefle. Mynelis. verm. 26 v. Methil n. Holbaek. Maartje, 28 v. Plymouth te Odense. Marcella. 25 v. Stettin n. Rotterdam. Maria Theresia, 25 v. Marseille n Waterford. Manscal Lopez. 25 180 m. W. Burlings. Markab N. 26 100 m. W. Ouessant. Matthew, 26 v. Stockholm te IJmuiden. Menkar N. 25 v. Bordeaux n- Fedalah. Merwehaven, 26 v. Casablanca n. Mostaganem. Mulan. 25 v. Londen n. Isigny. Muphrid N, verm. 26 v. Aarhus n. Karlkrona. Nieuwland, verm. 26 v. Rotterdam n. Leith. Nato, 26 v. Vlissingen n. Waterford. Niobe. 25 v. Rotterdam n. Helsinki. Nassauhaven, 26 v. Antwerpen te Kopenhagen Neeltje b, verm. 26 v. Genua n. Civita Vecch a Netta, 26 v. Whitehaven n. Genua. Nieutvehaven, 28 v. Kopenhagen te Rotterdam verwacht. Noorderhaven. 25 v. Amsterdam te Kopenhagen Noordster. 25 v. Londen te Rotterdam. Pavo. 23 te Garston. Ponza, 23 v. Hamina n. Zaandam. Pheda, 25 v. Rouaan n. Rotterdam. Plato, 25 v. Valencia n. Sevilla. Peter Swenden. pass. 25 Vlissingen n. d. Tyne. Realta. 25 v. Kopenhagen te Rouaan. Rien Teekman, 25 v. Amsterdam te Sarpsborg. Steady, 26 v. Amsterdam n. Bohus. Silvretta, 25 v. Rotterdam te Kopenhagen. Stientje Mensinga. 25 v. Alexandrië te Boston Stella, Maris, 26 v. Newcasle n. Christiansund. Swift, 25 v. Parijs n. Sonderborg. Schippersgracht, pass. 26 Brunsbtittel n. A'datn Texeistroom, 26 v. Liverpool te Amsterdam. Toni, 26 v. Harlingen te Amsterdam. Timo, 25 v. Dordrecht te Rotterdam. Tom v. d. Helde. 25 v Rouaan te Casablanca. Tromp, 25 v. Avonmouth n. Port Talbot. Twente, 25 v. Rotterdam n. Zaandam. Ton S, pass. 26 Vlissingen n. Antwerpen. Unitas. 25 v. Vlaardingen te Fosdyke. Wickenburgh. ?6 v. Duinkerkm te Londen. IJsel, 25 v. Rotterdam n. Le Havre. SLEEPVAAFT Ebro, 25 70 m. ZW. Ouessant met 2 bakken. Goeree, 25 v. Ceuta n. Rotterdam met 2 bakken Loire, pass. 25 Kp. Bougaroni n. Dohah met ponton. Noordzee. 25 70 m. Z. ten W. Westp. Kreta met zuiger. Oceaan, 25 v. Portsmouth n. Rotterdam met dok Oostzee, 25 280 m. W. Kreta. Pool zee. 25 v. Lissahcn te La Spezia. Rode Zee .25 50 m. ZW. eil. Bawean met kruiser Australia. Witte Zee. 25 360 m. NO. Kp. Varella zor.der sleep NET MEISJE zoekt nette betrekking voor dag en nacht (lft. 18 jaar). Brieven 3937. LEERL.-VEIÏKOOPSTER gevr. v. d. Meer, Kennemer- laan 131, IJmuiden. HULP i. d. HUISHOUDING voor halve dagen gevr. voor direct, in gezin m. 1 kind. Thorbeckelaan 12, Velsen-Z. HULP i. d. HUISHOUDING gevr. 20 a 25 j. voor 3 ocht. in de week. Tuindersstr. 41, IJmuiden-O. HUISHOUDSTER b. z. a ge negen de gehele huishouding op zich te nemen tegen na der overeen te komen voor waarden, leeftijd 60 jaar, goed gezond en vitaal. Brie ven L 3933. WERKSTER gevr. voor 1 of 2 ochtenden per week. Mevr. J. Dam, Driehuizerkerkweg 101, Driehuis. LOMPEN. METALEN OUD PAPIER worden tegen de hoogste prys bij U gehaald door Fa Max Gosschalk Kanaalstraat 48. Tel 5852 Gevr. d. dame oo leeft. VRIJ GED. v. WONING. Kinderen geen bezwaar. Br. no. 97, Boekh. Erasmus, IJmuiden. WONINGRUIL. Mooi huis Velserduinweg voor huis omgev. sluizen-Strandweg. Brieven L 3936. MEISJESFIETS te koop ge- vraagd. Frans Naereboutstr. 42 E, IJmuiden-O. Te koop gevr. marmeren TOONBANKPLAAT 1.80 m. lang en s: 65 cm. breed. Br. met opg. v. pr. en afme ting L 3934. Te k geheel stalen BRELWA- CHINE, dubbel naaldenbed, z. g. a. n. Adres te vernemen bur. van dit blad. Mass. eikenh. TAFELBLAD te koop, m. 162-85-2«/£ c.m. Geschikt voor een merktafel en 2 flinke schragen hoog 80 cm. Mooie glazen vazen te l^pop. 3 van 60 cm. hoog, 2 van 80 cm. hoog. Hofdyklaan 21 a, Driehuis. ZWART MARMEREN BLA DEN van verschillende ma ten te koop. Hofdijklaan 21 A Driehuis. WANDELWAGENTJE te k. in g. st. Napierstr. 16, IJm. BROMFIETS. Föch te koop, t.e.a.b. Velserduinweg 147 A IJmuiden-Oost. Voor direct gevraagd: BAN- KETBAKKF.RSBEDÏENDE en banketbakkersleerl. Hille- ge. Da Costalaan 1. Driehuis De Kroon heeft afwijzend beschikt op het door de gemeente Huissen bij Arnhem ingesteld beroep tegen de beslissing van Gedeputeerde Staten van Gelderland, waar bij goedkeuring is onthouden aan de raads besluiten van 30 November '53 inzake in dustrie-financiering door de gemeente Huisseo. Dame vraagt in IJm. of IJm.-O. een KAMER en een kamertje voor kookgelegen heid. Brieven L 3932 Met spoed gevraagd 2 gest. KAMERS met keuken. Brie ven L 3930. Juffr. vr. ZIT-SL.KAMER m. kookgel. Br. Rijpstraat 13 IJmuiden. FLINK HUIS ruilen in IJm.- Oost voor dito in Driehuis of Santpoort. Adres: Plan- ciusstraat 22. IJm. TE KOOP: 1 Amerikaans 2 spels Orgel 1 buffet (eikenh.) Te bevr. Driehuizerkerkweg 93, Driehuis. WEG. VERTR. TE KOOP: lits-jumeaux, notenhout, met Auping spiralen, zeer goede staat. Te bevragen Linnaeus- straat 1, IJmuiden. FORD JUNIOR te koop, Benz. Verbr. 1:14. Rijnstr. 165 IJmuiden-O. TE KOOP: 2 fauteuils en 4 stoelen f 40, divan m. kleed en wandkleed met divan plank samen f 30. P. Potter straat 22, IJm.-O. Z.g.a.n. WANDELWAGEN te koop. Zandersstraat 9. Na 6 uur. IJmuiden-O. TE KOOP een Til-op kinder- wag. m. wandelbakje, prijs f 15. Zandersstraat 51,IJm.- Oost. OPKLAPBEDDEN oop. Willebrordstr. 22, 2 2-pers. te koop IJmuiden-O. AANGEBODEN: z. g. a. n. houten podium 170 cm. lang 100 cm. breed, 20 cm. hoog, zeer geschikt voor strand huisje etc. Stationsweg "1, Velsen. TE KOOP: %w. witte wollen baby-cape, en kort jasje m. 40. Moerbergplantsoen 141, IJmuiden. vooi luxe verhuui en trouw ruden KKNM-.MhKLAA.N I3t> IJmuiden lel SIMM) Verhuur zonder rhaufteur l)e nieuwe tord Vnglia AANGEBODEN te Amster dam Huis in Nieuw Zuid. te gen woning in IJmufden of omstreken. Brieven L 3931. UW KUNSTGEBIT STUK" Rep in 1 uur gereed Dagel v 8 30 v m 6 u n.m Tev Mnd_ Woensd en Vrijdav tot 9 u H Olivier. Acaciastr 16. achter Ziekenhuis Spec répara tie-inrichting GR. GEWICHTHEFWED STRIJD op Donderdag 28 April a.s. tussen IJ. K. V. „Hercules" en A K. V. Alk maar, in geb. Flora. Aan vang 8 uur, bal na. Entree f 0.60 en belasting. VERLOREN Zondagmiddag: Djokja zilveren broche, mo tief roos. Gedachtenis, omg. Beeckesteyn-Driehuis. Terug te bezorgen tegen bel. Zee weg 364, Driehuis. Wat van MARCELIS komt is goed De allerfijnste thee is nu beneden de gulden gekomen. BRITISH INDIA THEE 100 gram.. 0.98 AFTERNOON THEE 100 gram0.99 GEBR. ORANJE PECCO 100 gram 0.90 Origin. JAVA-THEE in loodverpakking 250 gram2.40 doogfijne DESSERT-KOFFIE, 250 gram 2.35 Zeer fijne SANTOS MELANGE. 250 gram2.15 JAVA-KOFFIE, zeer goed, 250 gram 1.90 le allerfijnste PINDA-KAAS komt van MARCELIS, grote pot 0.75 KOFFIE- EN PINr Trompstraat 14 BRANDERIJ .Lnuiden óneinde ons personeel in de gelegenheid te stellen de bevrijding te herdenken en te vieren is onze zaak Dinsdagmiddag 3 Mei en Donderdagmiddag 5 Mei GESLOTEN

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7