Nieuwe havenmondingen hielpen de jonge stoomvaart Thalia- Witte Kruis zag terug op een jaar van groei en gunstig resultaat Kennemer l Lantaarn Agenda voor Velsen KWIM kwam regelmatig door IJmuiden Openbare les V olksmuziekschool Geen vervolging van Belgische vissers Old Clothes New Velsens afdeling over schreed de 8400 leden WOENSDAG 27 APRIL 1955 7 LANGS SLUIZEN EN HAVENS HET THEATER MET DE BESTE FILMS Uitbreidingen Blokfluitlessen droegen vrucht in Jeugdgebouw Concert „Beverwijkse Harmoniekapel" „Waarom eigenlijk niet?" Gevist in Nederlandse wateren Mutaties in P.v.d.A.- Federatiebestuur Korfbal in het Westen „Het vlees en de duivel" in Thalia DRY CLEANING ONLY Gayade geitjes en de schildpadden Rond de jeugd DE ONTWIKKELING van de Nederlandse stoomvaart kan als volgt worden geschetst: in 1823 werd de eerste stoomvaartverbinding in het leven geroepen, nl. een dienst van Rotterdam op Londen met het s.s „Batavier", uit welke onderneming zich later de bekende Nederlandse Stoomboot Maatschappij en daarna de Batavierlijn heeft ontwikkeld. In 1856 werd te Amsterdam de Koninklijke Nederlandse Stoomboot Maatschappij opgericht voor de vaart op de Oostzee, Spanje en de Middellandse Zee. Van een opkomst der Nederlandse stoomvloot kan echter eerst gesproken worden omstreeks 1870. Onder meer hadden de onvoldoende toegangen van uit zee tot onze grote havensteden een verdere ontwikkeling der stoomvaart belemmerd. De opening van het Suezkanaal in 1869 en van de Nieuwe Rotterdamse Waterweg in 1872, in 1876 gevolgd door de opening van het Noordzeekanaal bracht ook hierin verandering ten goede. De „Prins Willem V", die ook nog kon zeilen. Vooral de opening van het Suezkanaal bracht in liet verkeer met onze Oost-Indi sche koloniën een algehele ommekeer te weeg en heeft tot de ontwikkeling der stoomvaart onder Nederlandse vlag zeer veel bijgedragen. Die ontwikkeling bepaal de zich echter vooralsnog in hoofdzaak tot in 't leven roepen van geregelde stoom vaartverbindingen. Twee scheepjes In 1870 werd te Rotterdam een maat schappij opgericht welke, aanvankelijk met twee stoomschepen, een geregelde dienst van daar op New York begon. Deze onder neming ging in 1872 over in de bekende Nederland-Amerikaanse Stoomvaart Maat schappij, de Holland-Amerika Lijn. In hetzelfde jaar 1870 werd te Am sterdam opgericht de Stoomvaart Maat schappij Nederland, in 1883 in Rotterdam de Stoomvaart Maatschappij Rotterdamse Lloyd. Overschot De zeilschiprederij in de grote vaart werd niettemin nog jaren lang door ondernemen de reders volgehouden, echter met steeds minder wordende resultaten. Het gevolg was dat de eens zo prachtige Nederlandse zeilvloot in de grote vaart, geleidelijk naar het buitenland, hoofdzakelijk Noorwegen, werd verkocht. In 1899 telde de zeilvloot nog 12 viermastschepen, fregatten en 35 barken. Hieronder waren echter slechts 19 stalen of ijzeren schepen van een inhoud van 1000 tot 2200 ton, welke nog in de eigen lijke grote vrachtvaart werden gebezigd, hoofdzakelijk de vaart op Australië, en de salpeterhavens van de Z.W.-kust van Ame rika. Het laatste Nederlandse zeilschip in de grote vaart gebezigd, het viermastbark- schip „Jeannette Frangaise" van 2230 ton, is in 1911 naar het buitenland verkocht. In dat jaar, kan gezegd worden dat de Neder landse zeilvloot, althans voor zover zij haar emplooi vond in de grote vaart, heeft op gehouden te bestaan. Ook de Nederlandse zeilschepen welke nog geruime tijd enigszins geregeld emplooi vonden in het vervoer van West-Indische producten, verdwenen na de oprichting der West-Indische Maildienst welke langzamer hand dit vervoer geheel tot zich trok, uit de vaart. Genoemde maatschappij werd in 1882 te Amsterdam opgericht onder de naam Ko ninklijke West Indische Maildienst, afge kort K.WJ.M., waarvan menig schip de sluizen van IJmuiden is gepasseerd doordat een vaste verbinding onderhouden werd tussen Amsterdam en Paramaribo en Cu- ragao. In de aanvang eens in de vier weken, later eenmaal in de veertien dagen. De eerste schepen kwamen gereed bij de Koninklijke Fabriek van Stoom- en andere Werktuigen in Amsterdam, n.l. de „Oranje Nasau", de „Prins Willem I" en de „Prins Maurits". De twee laatstgenoemde schepen verongelukten kort na elkaar aan het eind van de vorige eeuw. Zij werden echter on middellijk vervangen. De Duitse werf van Blohm en Voss in Hamburg verkreeg toen ook twee opdrachten van de K.W.I.M. Eersteling Het eerste schip, dat de Nederlandse Scheepsbouw Maatschappij in Amsterdam voor de K.W.I.M. te bouwen heeft gekre gen, is de „Prins Willem V" geweest, van welk schip hierbij een foto is afgedrukt. De Werkspoor-machine ontwikkelde 1350 pk. en gaf het schip een snelheid van 13 mijl. Gezien de tuigage konden er ook nog zeilen gevoerd worden. De kiel werd gelegd op 15 October 1896. De tewaterlating vond op 15 Mei 3897 plaats en op 21 Augustus kon de „Prins Willem V" in dienst worden gesteld. De bruto inhoud heeft 2108 ton bedragen, de lengte 82,93 m., de breedte 11,15 m. en de holte 6,18 m. Het bakdek had een lengte van 11,58 m., het brugdek was 24,38 m. lang en de campagne 21,33 m. De K.W.I.M.-maildienst werd in 1912 op genomen bij de Koninklijke Nederlandse Stoomboot Maatschappij. Schepen van het type „Prins Willem V" zijn allang verdwenen maar niettemin heb ben zij de weg gebaand voor de latere en inmiddels verongelukte Simon Bolivar" en „Colombia" en voor de tegenwoordige mo derne motorschepen „Willemstad" en „Oranjestad", die hun taak en route heb ben overgenomen. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden.) ADVERTENTIE DONDERDAG JU». 8 uur in een bijzondere voorstelling een realistische en waarachtige film HET VLEES EN DE DUIVEL met Viviane Romance en Rossano Brazzi Een verbazingwekkend onderwerp, dat op gedurfde wijze werd verfilmd! Een drama van ongekende hevigheid Toegang boven 18 jaar. Heden-.vond 8 u.: laatste voorstelling „ROBINSON CRUSOë" Burgemeester en Wethouders van Vel- sen delen mee, dat bij besluit van 26 April 1955 vergunning ingevolge de Hinderwet is verleend aan: de Konkinklijke Neder landse Hoogovons en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, tot het wijzigen van het be drijf, door het vervangen van negen ver zoute bronnen door negen nieuwe zoet waterbronnen op het hoogoventerrein te IJmuiden; de N.V. Stoomwasserij Jan Klauwers en Zoon, handel drijvende onder de naam: Stoom- en Chemische Wasserij „Hoek en Vaart" te Santpoort, tot het wij zigen en uitbreiden van de wasserij in het pand Bloemendaalsestraatweg 17 te Sant poort; de Minister van Oorlog te 's-Gra- venhage, tot het oprichten van 40 maga zijnen van verschillend type voor de be waring van geconfectionneerde munitie op het complex terreinen, gelegen nabij Spaarndam, tussen de Westlaan en Zij kanaal B; de N.V. Machinefabriek „IJmui den" te IJmuiden, tot het wijzigen en uit breiden van de machinefabriek en repa ratiewerkplaats in het perceel le Industrie dwarsstraat 4 te IJmuiden. Onder leiding van mejuffrouw G. W. Lyklema lieten twee klassen van de Volks muziekschool Yelsen Dinsdagavond in het Hervormd Jeugdgebouw de resultaten ho ren van enkele maanden blokfluitles. De heer J. Huizinga, directeur der Volks muziekschool, gaf tevoren voor de ouders en belangstellenden een korte uiteenzet ting van het doel en de werkwijze van deze klassen. De blokfluit is een instru ment dat thans weer snel in de belang stelling komt. nadat het enkele eeuwen lang werd verwaarloosd. Maar niemand minder dan J. S. Bach schreef muziek voor blokfluit, hetgeen wel een bewijs is dat we met een volwaardig instrument te ma ken hebben. Radio-uitzendingen hebben sinds enkele jaren de liefde voor de blok fluit bij de beoefening van kamermuziek weer doen herleven. Na een eerste jaar van algemeen vor mend muziekonderwijs zijn de kinderen van deze beide klasjes met de blokfluit begonnen. Na dit tweede jaar bestaat de mogelijkheid een ander instrument te kie zen, waarop de leerlingen der school door bevoegde leerkrachten les wordt gegeven. Een zestiental meisjes en jongens speelde uit de voortreffelijke boekjes van G. Velle- koop Handleiding voor sopraan-blokfluit) gezamenlijk eenvoudige en frisse volks liederen. Allen kregen echter ook een individuele beurt, waarbij enkele uitblinkers opvielen. Anneke Mulder en Kees Schaap gaven blijk van ernstige studie, terwijl Sjouke Bergsma en Joan van Wijngaarden bijzon der goed samenspel lieten horen. De zangleider in de heer Huizinga kwam boven toen hij publiek en leerlingen een paar gezellige canons liet zingen en spe len. Na afloop maakten vele ouders van de gelegenheid gebruik met de leerkrachten te spreken over de vorderingen der kinderen. J. M. De „Beverwijkse Harmoniekapel" geeft Zaterdagavond 30 April een concert in het Kennemer Theater te Beverwijk. Na af loop is er een oranje-bal Na tussenkomst van het Verbond der Belgische Zeevisserij en de heer H. Zwart te IJmuiden heeft het ministerie van Ma rine in Nederland, aldus weet het „Visse rijblad" van België te melden, besloten om de drie Belgische vissersvaartuigen, die in de territoriale wateren bij IJmuiden tij dens de garnalenvisserij waren gesnapt, niet verder te vervolgen. De Nederlandse regering heeft echter meegedeeld dat eventuele nadere overtre dingen tot gevolg zullen hebben, dat het vistuig in beslag zal worden genomen en een waarborg van f 300 zal moeten wor den gestorrt Dit ter veldoening van de boete die door de Nederlandse rechtbank kan worden opgelegd. Het Verbond der Belgische Zeevisserij heeft de vissers verzocht voor hun eigen belangen te waken. „Tot op dit ogenblik hebben de Nederlandse autoriteiten", al dus het Verbond, „nog niet willen ingaan op onze vraag het vissen m de weder zijdse territoriale wateren toe te staan. Dit is wel mogelijk tussen België en Frankrijk. En Nederlanders en Belgen zou het toe laten hun brood te verdienen". Het Ver bond voegt er tot besluit aan toe: „We durven hopen dat de verantwoordelijke Nederlandse overheid zal begrijpen waar de werkelijke belangen en goede overeen komst van Nederlandse en Belgische vis sers te vinden zijn en dat het niet opgaat met elkaar te spelen als kat en muis, maar eindelijk eens opbouwend werk te verrichten in het belang van de zo nodige internationale samenwerking". De heer II. de Boer thans voorzitter Tijdens de Dinsdagavond in de boven zaal van het Rex-theater gehouden jaar vergadering van de Federatie Velsen van de Partij van de Arbeid, zijn in de plaats van de niet-herkiesbare voorzitter, de heer L. van Hameien en secretaris, de heer W. van Nifterick, gekozen respectievelijk de heren H. de Boer en J. Nijdeken. De heer A. de Wilde behield de functie van penningmeester. De uitslagen van de korf bal wedstrijden in het Westen waren: Hoofdklasse Centrum: Oranje Nassau- OVO 7-4; DKOD-Climax 6-0; DVO-Wordt Kwiek 1-1. Eerste klas: Oranje Nassau 2-Odi 5-4. Tweede klas: Oranje Nassau 3-VZOD 0-0; Meervogels 2-Badhoeve 11-2; Oranje Nas sau 4-Osdo 3-2. Derde klas: Sandow 2-Wordt Kwiek 3 1-7; Dos-Beo 1-2; CSCA-Vlug en Vaardig 1-0. Hoewel DKV uit IJmuiden-Oost met ne gen inplaats van twaalf spelers uit moest komen, heeft SDO het toch niet verder kunnen brengen dan 3-4. Rapid heeft Her cules uitstekend weerstand geboden, het geen ook wel duidelijk blijkt uit de kleine 2-0 nederlaag, waarmee de Haarlemmers genoegen moesten nemen. De speoiaie voorstelling in Thalia brengt Donderdagavond „La chair et le diable" op het doek. Het is het verhaal van een Italiaanse landarbeider, die hals over kop verliefd wordt op de vrouw van zijn werk gever, de Franse boer Valdès. Mylène wijst deze toenadering hooghartig af en de arbeider zint op middelen om een breuk tussen de boer en zijn vrouw te forceren. En dan komen er verwikkelingen bij de vleet. De boer verdwijnt na een vechtpartij met zijn knecht, later wordt zijn lijk gevonden en voor de dorpsbewo ners is de zaak klaar als een klontje. De knecht worot terecht gesteld en dan duikt plotseling de boer in levende lijve weer op en haalt zijn vrouw, die verdacht van medeplichtigheid in de gevangenis zit, naar huis. Maar de vraag wie de vermoor de man dan wel was blijft en ten slotte blijkt dat de boer zelf een rondreizend koopman van het leven heeft beroofd. Mylène besluit weg te lopen, maar valt en sterft hieraan. De bevolking denkt dat Matthias een tweede moord beging en in een bevlieging van massa-hysterie wordt de boer gestenigd. Al met al een rolprent waarin ten voe ten uit de excessen van hartstocht en haat zijn uitgebeeld en die een welden kend toeschouwer zeker wel enigszins „gezocht" zal voorkomen. Maar wie be hoefte heeft aan enige sensatievolle uren zal aan deze film plezier beleven. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 488'' In zijn openingswoord ter jaarvergadering gewaagde de voorzitter van Velsens Witt« Kruis, de heer P. Waardenburg, gisteravond in het Wijkgebouw aan de Kennemer* laan van een alleszins gunstig jaar 1954, waarin het ledental de 8400 overschreed. De verantwoordelijkheid van de vereniging wordt hierdoor vergroot meende hij en hij legde er de nadruk op, dat de zorg voor de volksgezondheid voor het gehele volk van groot belang is. Mede in verband hiermede zeide hij het te betreuren, dat er van de zijde van het publiek zo weinig belangstelling voor de vergaderingen van de ver eniging is. Als een van de gunstige aspecten van het groeien der vereniging, noemde hij de restauratie van het hoofdgebouw. De sala risverhogingen voor het personeel een gevolg van een loonronde werden door de verhoogde rijkssubsidie zonder grote be zwaren opgevangen. Voorts maakte de heer Waardenburg melding van belangrijke uit breidingen bij de zuigelingenzorg en kleu terbescherming. Een verbetering bij de moeilijkheid van gebouwen in Velsen-Noord en Santpoort achtte hij binnenkort waarschijnlijk. Met behulp van de gemeente zal het aantal gezinsverzorgsters met gezinshulpen wor den uitgebreid, daar de gezinsverzorging tot heden enige zorg heeft gebaard. Tot slot meende de voorzitter dat de bin nenkort te vieren 10-jarige bevrijdingsdag ook een feest voor de vereniging betekent als men vergelijkt het uiteengeslagen Kruiswerk van die tijd met het bloeiende werk van thans. Tijdens de jaarvergadering van „Het Witte Kruis" in Velsen heeft de secretaris de heer D. J. Schol ten een gefundeerd overzicht gegeven van de gebeurtenissen in de vereniging over het afgelopen jaar. Als eerste belangrijke feit memoreerde spreker het 60-jarig bestaan en de viering daarvan. Een heuglijk feit, dat het „Witte Kruis" in het middelpunt van de publieke belangstelling plaatste. En dlit gaf de bur ger meteen moed om op de ingeslagen weg voort te gaan. De verhoging van de con tributie en óe daartegenover staande pro paganda hield het ledental in evenwicht. De bedoeling is echter in het komende jaar de propaganda zo op te voeren, dat het ledental flink omhoog zal gaan en zij, die wegens contributieverhoging hun lidmaat schap opzegden, op hun besluit zullen te- f Scheurtje Grote mannen met grote bal ken z(jn in de vroege Maandag- oehtend opgetrokken naar het Raadhuisplein en hebben daar uren lang de omgeving van dit vroede gebouw onveilig ge maakt met stormrammen en blijden. Zij plaatsten deze te gen het front van het raadhuis, dat doet alsof het van zand steen is gemaakt, maar slechts ordinair cement bevat, om do bres te dichten, die de tijd ge slagen heeft langs het balkon netje. Ware dit niet tijdig gebeurd, vrinden, dan hadt g(j, huwend paar, gij trotse vader, die uw boreling kwaamt aangeven of gij mokkende wachtende op uw spreekuurbeurt voor B. of W„ op een kwaad ogenblik de ge vel op uw pet gekregen, het geen nauwelijks de bedoeling kan zijn van een raadhuis. Maar goed: men was er dan alweer op tijd bij en het oude raadhuisje zal het nog wel een poosje uithouden, nu er nieu we specie in zijn kieren wordt gestopt. Ik begrijp het overi gens niet helemaal. Waarom laat men het bejaarde en te kleine kavalje niet rustig ver- rinneweren om dan snikkend bij Gedeputeerde Staten aan te kloppen om eindelgk een nieuw raadhuis los te krijgen? Waarom begraven de amb tenaren zich niet ostentatief onder bergen pleisterwerk, waarom halen de bodes niet speels af en toe een kast om ver zodat de acten en regis ters, de borde- en andere rel len over de vermolmde vloeren rollen? Zo krijgen we tenmin ste eens een raadhuis dit voor- uitstrevend Velsen waardig en het hardwerkend corps van ambtenaren dienende tot een goed tehuis. Toch maar blij, dat er gestut is. Ik kom daar nog al eens. ziet u. Om de kinderwagens Wie een optocht voorbereidt, houde rekening met de meest uiteenlopende zaken hij zal niet alleen op de hoogte zijn met de schoenenmaat van de hertog van Alva en de taille van Charlotte de Bourbon, maar evenzeer van de kleder dracht eens polderjongens of de vogelkooi, die men in de gouden eeuw placht te gebrui ken. Dat kost hoofdbrekens vrinden, maar niettemin dok tert men aan de Abelenstraat ten hoofdkwartiere met ette lijke druppelen op het door groefde voorhoofd stug verder. Toch is alles nog niet zo als het wezen moet op de vijfde Mei en de heren Tobi en Van Weeren, die in grote gezamen lijkheid werkmeesters aan de slag houden en costuums uit pakken, die helemaal uit Hoorn komen, tobben thans weer met het akelige probleem van en kele kinderwagens. Gewone zuigelingensjezen, zoals ze omstreeks het histo risch jaar 1945 werden ge bruikt. Of: om uw herinnering een weinig op te frissen: van die houten modellen met vaste kap, weet ge nog, die de kin- derwagen-fabrikeurs ons toen aanboden bij gebrek aan mate riaal. Strandwagens en oude fiet sen zonder banden of met anti- plof-tuben er om zijn evenzeer hogeljjk in trek bij de optoch- ters, oude fietstassen, herinne rend aan de hongertochten. een noodkacheltje of drie, vier, wat ransels als het kan en wat overtollig huisraad zal even zeer te stade komen bij deze voorbereidingen, want het dient allemaal zo natuurge trouw mogelijk te worden in dat uren-lange kijkspel van de bevrijdingsdag. Als je het doet, doe het dan goed, zeggen ze aan de Abe lenstraat en dat lijkt m(j een fris standpunt. Wie dus een oude tafel, een vogelkooi, wat hand- en krui wagens en een stoel of wat, met liefst ook een spiegel op zjjn zolder heeft gestald, hij krijte. Het telefoonnummer is 6100 en alles komt, op hand slag van de optochtheren, te rug. VAN DE EERSTE MEI AF kunt ge weer terecht met uw kin- ders in de kinderboerderij van Velserbeek, hetgeen een ver heugend teken van de uitlopende lente mag heten. Op de eerste dag van de Meimaand gaan de poorten open van dat knusse gewemel op vier en twee poten (de uwe eerbiedshalve niet meegerekend) en als het er niet zo stuift als andere jaren, het geen dank zij enige verbeteringen van overheidswege nauwe lijks te verwachten is, kan dat daar deze zomer een uitspan ning in optima forma worden, waar de verversingen, de anders in uitspanningen te bekomen zijn, nauwelijks gemist worden. Gaya heeft tegen die tijd haar pony-veulen ook wel, vermoed ik, al is de kleine moeder een paar dagen te laat met haar nakomelingschap. Dat is overigens bepaald niet het enige nieuws uit deze verzameling kleinvee, want ge moet weten, dat er ook enige zwarte dwerggeitjes rondhup- Ach en dan vergat ik u- lleden bijna te verhalen van een paar uitermate langzame gasten uit het Velsense Artis- je: de gebroeders Schildpad, geboren sloompje. Zij zijn ver leden jaar van de ene hoek naar de andere vertrokken, zo dat er een gerede kans be staat, dat zij daar op de eerste pelen, die zich met grote vast- Mei zullen arriveren. Dat meld Met verheugenis maak ik gewag van enige reacties op mijn bede van Zaterdag om opbouwende voorstellen inzake het Vel sense jeugdprobleempje. Men heeft zich daarin vastgebeten blijkbaar en uit de brieven is op te maken dat het vraagstuk in menig ouder hart (en ouderhart) zorgen baart. Goed zo kijk maar eens zorgelijk wellicht komt ge dan los want van ulieden moet de jeugd het toch hebben. Niet van de mevrouw, die m(j de ene kastijding na de an dere voorstelde en die ik deze lijfstraffen als monsters zon der waarde bereids heb terug gezonden. Wel van de meneer, die te recht opmerkt, dat wij zelf schuldig zijn aan de bandeloos heid, door maar grote steden op te trekken, maar het kind geen ruimte te gunnen om zich af en toe eens uit te leven. Hij acht de positie van de stadsjeugd een zeer nadelige en dat kan ik hem onmiddellijk toegeven de groten jagen immers die kinders de ene straat na de andere uit van wege de kwetsbare bezittingen in die straten en als er dan eens een bommetje barst, roept men ach en wee en och heden, maar men doet niets. Ook de overheid doet niets. Ja, ze steunt het speeltuin werk, maar daar zijn wjj er niet mee, want een knaap van twaalf is de tijd van de hob belende geit en de schommel ontgroeid en hij zoekt ander vermaak. Deze meneer schrijft mij een schoon plan te hebben gekoes terd tot stichting van een nieu we speeltuin in een „bedreigde" buurt, maar dat daar niets van is gekomen omdat alle mensen, die het aanvankelijk zo toe juichten, het lieten afweten, toen het er op aan ging ko men. Jammer, doodjammer, maar toch zie ik niet in, dat wij al les langs de gebaande paden van de traditionele speeltuin moeten zoeken, ondanks de grote waardering, die ik heb voor de harde werksters en werkers van de diverse speel tuinen. Men zou eens in Zwe den moeten gaan kijken, waar al heel andere gedachten zijn gaan baanbreken. Maar men zal allereerst en nu volg ik een andere briefschrijver een onafhankelijke persoon moeten zien te vinden, die zich het probleem van hart en ziel aantrekt en die van aanpak ken weet die boven de jeugd staat, maar toch ook er „in" die mee kan voelen en kan hel pen bouwen aan nieuwe ideeën. Die noch ogendienaar van de overheid mag zijn, noch vazal van ons, burgers van Velsen. Laten we deze man zoeken en redelijk betalen het wordt goedkoper en vooral gezonder dan de vernielzucht van dit moment, waarmee straks een nieuwe zomer in de overtref fende trap gepaard dreigt te gaan. En lucht uw hart mis schien is er iets te bereiken. houdendheid op imprimeetjes en regenjassen zullen wer pen, wanneer ge er tenminste niet een beetje op let. Behalve de geitjes, die als geringe zwartjannen op stokkepootjes het leven best gezellig achten en daar met dunne geluidjes kond van doen, heeft Velsens kinderboerderij bovendien een paar Japanners op bezoek op twee poten. Hoewel zij niet van boven naar beneden schrij ven, maar gewoon van links naar rechts, zoals dat al jaren bij de hoenders is ingeburgerd, want het zijn Japanse zijde hoenders lieve schommel tjes, die aanzienlijke snelheden op die twee pootjes kunnen ontwikkelen en misschien nog wel eens aan het eitjes leggen gaan ook met alle kans op een nest zijdekuikens, waar de vreemdelingendienst dan wel geen bezwaren tegen zal heb ben. Adressen Het moet een zware taak zijn in dit Velsen een adres boek zo lang mogelijk „bij" te houden en dat uitgever Eikelenboom uit Haarlem met nimmer aflatende wijs heid het dan ook maar op gegeven heeft en geheel op nieuw is begonnen met sor teren, organiseren en druk ken van die vijf en vijf duizend Velsenaren, staat hem mooi. Er komt dus weer een vers adresboek, nadat het oude nog maar jong is en de heer Eikelen boom, die góed is in dit soort registers, denkt het tegen het eind van het jaar op uto tafel te kunnen de poneren. ik u dan nog wel, maar geheel zeker is het niet, omdat schild padden soms van die vreemde kuren in hun schild meevoeren. Het verhaal gaat, dat drie schildpadden, tevreden op een barkruk zittend, genietend van een glaasje melk en een sla blaadje, na twee jaar opmerk ten dat het buiten was gaan regenen. Zjj stuurden de benja min (234 jaar was hij toen pas) er op uit, om een paraplu te gaan halen en toen deze jongste na drie maanden bjj de deur van het etablissement was aangekomen, zei de ene der beide achtergebleven schild padden (235 jaar, naar ik meen) denkende, dat junior al verder was. tegen zijn krukgenoot (238): „Is het eigenlijk niet onverantwoordelijk, om zo'n broekeman helemaal alleen om de paraplu te sturen?" De benjamin moet zich toen in een week tijds hebben om gedraaid en hij heeft hard en verbolgen door de deur ge schreeuwd: „Dat heb ik nog nèt gehoord nou gaan ik he lemaal niet meer". Hij zei: „gaan", herinner ik me nog duidelijk. In elk geval de kinder boerderij heeft een massa nieu we aanwinsten en het is nu aan u en u om te tonen, dat ge het goed met al deze meisjes en jongens meent, door uw meisjes en jongens er op te w\Jzen, dat ze niet al te hard handig met het gedierte moe ten omspringen. Wilt u 't ze el ke keer, voor ze gaan, even op het hartje binden? De bigge tjes krygen ze toch niet tc pakken, maar de rest is zo kwetsbaar, weet ge. LAMPENIER rugkomen. Het komt nog vaak voor, aldus spreker, dat iemand die meent zich afzijdig te moeten houden, plotseling de hulp van het Witte Kruis nodig heeft en dan zich moet schikken in de voorwaarden van een nood-lidmaatschap. Het aantal leden bedroeg op 31 Decem ber 1954 vijfentwintig meer dan op 1 Januari van dat jaar, namelijk 8341. Wijkverpleging Aan het einde van het lopende dienst jaar werd als zesde wijkverpleegster be noemd zuster E. Aardema uit Haarlem. Zij begon haar werk op 1 Februari 1955, maar 'ie vijf zusters die in 1954 met de wijk verpleging waren belast, hebben in totaal niet minder dan 16.788 bezoeken afgelegd bij 660 patiënten. Het wijkwerk 'zal in dit jaar zo worden verdeeld, dat het praeven- tieve gedeelte en de verzorging van de zie ken nog intensiever ter hand kan worden genomen. Zuster IJ. de Jong gaf inmiddels een geslaagde cursus in huishoudelijke ziekenverpleging, waaraan 14 dames deel namen. Wijk-kraamverzorging Door de twee wijk-kraamverzorgsters werden 2594 bezoeken afgelegd bij 132 kraamvrouwen en 120 maa! werd assisten tie bij bevallingen verleend. Dit is minder d-an in vorige jaren, maar houdt zeker ver band met het feit, dat de interne kraam- verzorgimg meer en meer veld wint boven de wijkkraamverzorging. Zuigelingen- en kleuterzorg De verschillende bureaux voor zuigelin gen- en kleuterzorg werden ook druk be zocht. In Velsen-Noord moest zelfs één zitting per week worden gehouden en sinds Juni worden op de bureaux immunisaties tegen kinkhoest en diphterie verricht,waar aan de kinderartsen hun volle medewer king verlenen. Niet minder dan 1486 bezoeken werden vanwege zuigelingenzorg afgelegd over 1417 gezinnen en 872 kleuters uit 798 ge zinnen werden gecontroleerd. Bijna 5100 consulten werden gegeven voor zuigelin gen en 1784 voor kleuters. Moedercursussen In de maanden April en Mei werd onder leiding van zuster N. Nieuwpoort een moe dercursus gegeven in Santpoort en in Velsen-Noond. De belangstelling hiervoor was niet zo groot als verwacht werd, maar dit is zeker te schuiven op rekening van. „de nieuwigheid". De moeders en moeders in-de-dop die deze leerzame lessen volg den, zullen er zeker geen spijt van hebben. Gezinsverzorging Een belangrijk onderdeel van het Witte Kruis is de gezinsverzorging. Op 31 De cember 1954 waren in deze tak van dienst acht gediplomeerde en vier ongediplomeer de krachten werkzaam. Twee dames slaag den in Juni voor het theoretisch gedeelte en twee leerlingen zijn in opleiding. Mej. C. Ledeboer heeft in deze afdeling nog steeds de algemene leiding en zij wordt hierin bijgestaan door de heer A. Rolloos. In 132 gezinnen werd hulp verleend en het aantal verzorgingsdagen bedroeg 2891,5. En zo heeft menige zieke huismoeder met een gerust hart haar gezin kunnen toever trouwen aan de bekwame handen van de gezinsverzorgster die over het algemeen van wanten weet en stevig de teugels in handen houdt. Kraamcentrum Zuster M. van Seters en zuster E. Vari zwaaien in deze afdeling de scepter. In het afgelopen jaar traden elf kraamverzorgsters in vaste dienst. Drie dames werken nog in los verband en er zijn vijf leerlingen in opleiding. De gediplomeerde kraamverzorgsters hebben de handen flink uit de mouwen ge stoken. Zij hebben 209 verzorgingen uitge voerd, met totaal 2256 verzorgingsdagen. De leerlingen voerden 57 gevallen uit en boekten 614 verzorgingsdagen. Er wordt inderdaad door het Witte Kruis veel menslievend werk verzet en de werk krachten vervullen hun taak met grote toewijding. Gemeentebestuur en plaatse lijke ziekenfondsen geven de vereniging krachtige steun en het bestuur is deze in stanties dan ook uitermate dankbaar. Het Witte Kruis zal, zo zei de secretaris, trach ten ook dit jaar te blijven voorzien in de groeiende behoeften van Velsens inwoners betreffende hulp, verpleging en voorlich ting. WOENSDAG 27 APRIL IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „De avonturen van Ro binson Crusoë". Rex, 20 uur, „The Glenn Miller Story". Felison. 1417 uur, z aal Heidestraat, expositie. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, 9.3012 en 1416.30 uur. Chr. Muziekver. „Wilhelmina", 20 uur, Patronaatsgebouw, concert. Felison, 20 uur, Cultureel Geb., lezing. Volksmuziekschool, 19.30 uur, Cultureel Gebouw, openbare les. Velscr Kunstkring „Voor Allen", 14 en 15.15 uur, Rex, voordrachtskunstmiddag met Jan Musch. Ontspanning bejaarden, 20 uur, gebouw v. Chr. Belangen, „Die Rooiroks". SANTPOORT Ned. Herv. Kapelkoor, 20 uur: 121/2-jarig bestaan, concert in de Ned. Herv. Kerk. DONDERDAG 28 APRIL IJMUIDEN Thalia, 20 uur. „Het vlees en de duivel". Pieter Vermeulenmuseum, als Woensdag. Historische optocht, 19 uur, Sportpark Schoonenberg, generale repetitie. Volksmuxiekschool, 20 uur, vergaderzaal Abelenstraat, openbare les. Felison, 1921 uur, als Woensdag. „Olympia", 20 uur, Rex, jubileum-uitv. VELSEN Raadhuis, 9.3012 uur, spreekuur wet houder van Openbare Werken.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9