Decorum Verdere toenadering tussen Amerika en Peking-China Zweedse koning - onvermoeid - bezoekt Rotterdam en rampgebied Gevaarlijke blindganger eist maatregelen in Velsen Noord Weerbericht Indonesië wijst 3 Nederlanders uit Dichte menigte bejubelt Gustaaf Adolf Haarlems Dagblad Eisenhower bereid tot onderhandelen Eisenhower correspondeerde met zijn „oude vriend" maarschalk Zjoekov Het woord is aan Voor morgenmiddag: Evacuatie in straal van 500 meter Bao Dai roept premier Diem tot de orde Ongeluk te 's Graven- zande; twee doden Zes jongens ontvlucht uit jeugdgevangenis hl 69e JAARGANG No 246 DONDERDAG 28 APRIL 1955 EDITIE VOOR VELSEN-IJMU1DEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 299« JAARGANG No 93 Kinderverlamming-vaccine maakt zes kinderen ziek Zaak-Jungschlaeger tot 12 Mei uitgesteld Zweedse kerk Aan onze abonnés Schouwen-Duiveland Verenigd oppositiefront bindt in Na één dag vrijheid aangehouden Weerrapport Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haar!. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WOENSDAG WAS EEN groot aantal mensen per fiets en auto naar Heemstede getrokken om de koninklijke gasten uit Zweden en onze koningin en prins, met gevolg, te zien voorbijrijden op weg naar de Keukenhof. Het moet in de andere dorpen op de korte route ook zo geweest zijn. Dinsdag heette een mensenmassa in Amsterdam de Zweedse koning en koningin welkom bij hun aankomst. Het zal zeker zo blijven, tijdens dit Zweedse bezoek; telkens zullen weer de drommen toeschou wers aanwezig zijn. Als in menig geval, zoals Woensdag, de meesten niet door hun werk verhinderd waren om te komen, zouden wij nog heel wat anders zien. En het publiek geniet van de kleurigheid, de sierlijkheid, het decorum bij zo'n konink lijk bezoek. Dat was in vroeger tijden ook zo; daar is niets in veranderd. Geen won der, want het dagelijks leven, vooral in onze Noordelijke streken met zo spaar zaam weldadig klimaat, biedt de mensen niet veel kleurigheid, sierlijkheid, deco rum. Bij zulke bijzondere gelegenheden realiseert men zich, hoeveel er bovendien verdwenen is. Wat rest nog van de pre mières in schouwburg en concertzaal, waarbij het publiek in avondtoilet ver scheen? Wat is overgebleven van cere-» moniële recepties, waarvoor men zich in officiële kledij stak? Zelfs in de Haagse ambassades, waar recepties merendeels „cocktail-parties" zijn gaan heten met het eigenaardige kenmerk dat er ruim schoots andere drankjes maar geen cock tails worden geserveerd verschijnt men in zijn gewone dagelijkse pakje. De fleur en het decorum zijn er af. Ook bij feeste lijkheden die niet met overheden te maken hebben is veel versoberd. De oorlog ligt nu tien jaar achter ons en aanvankelijk werd dit verschijnsel algemeen toege schreven aan uitgeputte garderobes, aan financiële achteruitgang omdat ieder die iets of meer bezat in oorlogstijd had in geteerd; later werd het ook verklaard door stijgende levensduurte. Maar af doend lijken die verklaringen niet meer te zijn. In menige kring is welstand terug- gekeerd^ terugkeer van de oude gebruiken van decorum heeft hem niet begeleid. Dat is toch wel opvallend, want waar een koninklijk bezoek ze wel handhaaft, blij ken er telkens weer dé oude belangstelling en bewondering voor te zijn. In econo mische zin beschouwd zou een algemeen herstel van de oude gebruiken natuurlijk veel werk meebrengen en daarmee velen ten goede komen. Er is een voor allen complimenteuze en overigens wel erg braaf klinkende verkla ring van te geven: de mensen van deze tijd hechten voor zichzelf minder aan uiter lijke schijn. Hm. Is dat wel zo zeker? Als men de belangstelling voor het ongekend groot aantal „sterren" op verschillend ge bied waarneemt, van wie een aantal zich meer door uiterlijk optreden dan door waarlijk buitengewone talenten onder scheidt, mag het sterk betwijfeld worden. Bovendien: is decorum slechts uiterlijke schijn? Ik ben gereed dit te betwisten; het kenmerkt zekere waardigheid, zowel van personen als van bepaalde traditionele ge bruiken en handelingen. Het geeft cachet, sierlijkheid en aesthetische waarden. Men kan dat wel met koude nuchterheid weg praten, maar daar is men er niet mee af. Het resultaat van deze nuchterheid is namelijk zonder sierlijkheid, alledaags en daarmee vervelend. Het leven is door al die versobering, ook waar zij niet meer door noodzakelijke bezuiniging geboden is, grauwer en saaier geworden. Men is blij verrast als men eens uitzonderingen ont moet. Misschien zal er weer, vroeger of later, verandering komen. Alles beweegt en ook de gebruiken des levens zijn aan voort durende wijziging onderhevig. Daarbij komt dat schier iedere ontwikkeling in een bepaalde richting te ver pleegt te gaan, tot men er zich op een goed ogen blik algemeen bewust van wordt en de ommekeer intreedt. Misschien zijn wij ten aanzien van het decorum, waarover eigen lijk nog wel meer te zeggen zou zijn maar ik wil u graag enige verdere over peinzing overlaten die ommekeer dicht nabij. Af en toe meen ik enkele symp tomen waar te nemen die erop duiden. Met straatversieringen en monumenten met-ruimtewerking, hoe vrolijk en soms verrassend zij ook mogen zijn, onder vangen wij evenwel het gemis aan kleu righeid, sierlijkheid en decorum, dat ik bedoel, helemaal niet. Het is vooral dat woord decorum dat de bedoeling aangeeft. R. P. Productie in één fabriek gestaakt WASHINGTON (United Press) De „Cutter Laboratories" te Berkley in Cali- fornië een van de zes ondernemingen, die het kinderverlamming-vaccine van dr. Salk aanmaken, hebben opdracht gekre gen de vervaardiging voorlopig stop te zetten nadat zes kinderen kinderverlam ming hadden gekregen, die in April met het door deze firma op de markt ge brachte vaccine waren ingeënt. - De dienst voor de openbare gezondheid zegt dat het een voorzorgsmaatregel is en dat men „volledig vertrouwen" heeft in het Salk- vaccine. De vijf andere ondernemingen die het vaccine produceren blijven nor maal doorwerken. Twee daarvan voorzien in ongeveer zestig percent van de natio nale productite. Het was de tweede maal in tien jaar dat de firma Cutter een product uit de markt moest nemen: de eerste maal was in 1948, toen zij de dextrose- en glucose-oplos- singen terugvroeg nadat er twee besmette zendingen waren ontdekt. Hierdoor wa ren volgens de Amerikaanse medische vereniging „op zijn minst twee en moge lijk vier" sterfgevallen veroorzaakt. Een massale inenting van 30.000 kinde ren in Philadelphia is stopgezet totdat de stedelijke gezondheidsdienst de veiligheid van het vaccine zal hebben bevestigd. LONDEN en WASHINGTON (Reuter en United Press) De Britse regering heeft haar zaakgelastigde in Peking opgedragen premier Tsjoe En Lai nadere bijzonder heden te vragen over diens denkbeelden voor besprekingen met de Verenigde Staten over de spanning in het Verre Oosten, aldus heeft de Britse minister van Buiten landse Zaken, Harold MacMillan, Woensdagmiddag in het Lagerhuis verklaard. Hü zei niet geheel zonder hoop te zijn, dat de gehele toestand in het Verre Oosten zich gunstiger gaat ontwikkelen. Ook president Eisenhower heeft zich in deze zin uitge laten tijdens zijn wekelijkse persconferentie. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Woensdagmiddag verklaard, dat de Verenigde Staten trachten inlichtingen in te winnen over de mogelijkheid van een conferentie met Peking-China. DJAKARTA (P.I.A.) De behandeling van de zaak-Jungschlager is van heden uitgesteld tot 12 Mei. De officier van justi tie Sunarjo, vertoeft thans voor dienstza ken buiten Djakarta. De zitting van 12 Mei zal met gesloten deuren worden gehouden. President Eisenhower heeft op zijn pers conferentie bekend gemaakt, dat hij brie ven heeft uitgewisseld met maarschalk Georgi Zjoekov, de Russische minister van Defensie, en gezegd, dat hij hoopte dat deze correspondentie zou kunnen bijdragen tot de wereldvrede. Eisenhower wilde niets meedelen over de inhoud van de brieven. Hij legde deze ver klaring af bij het beantwoorden van vra gen over berichten, dat de correspondentie betrekking zou hebben op de Amerikaanse vliegers die in communistisch China ge vangen gehouden worden. „Gezien de aard van onze posities en onze oude vriendschap moet deze corres pondentie absoluut privé blijven", aldus de president. Hij zou niets kunnen zeggen, tenzij maarschalk Zjoekov d^ brieven pu bliceerde. Eisenhower legde er echter de nadruk fep, dat de briefwisseling niets schokkends bevatte. Later op zijn persconferentie verwees de president naar maarschalk Zjoekov als een oude vriend, die, aan het einde van de oorlog, voorstander was van het scheppen van goede betrekkingen tussen de Verenig de Staten en de Sovjet-Unie. Eisenhower heeft de maarschalk echter sedert Novem ber 1945 niet meer ontmoet. „Oude vrienden" Op de vraag naar zijn gedachten over de komende tiende verjaardag van het ein de van de tweede wereldoorlog zei de president, dat aan het einde van de oor log iedereen oprecht vrede wenste en hoopte, dat er nooit meer oorlog komen zou. Die hoop is nog niet in vervulling ge gaan, doch zij is nog een machtige kracht. Daarom had hij niet geaarzeld zijn oude vrienden uit de dagen van de wereldoor log, onder wie maarschalk Zjoekov, te schrijven. De president verklaarde verder: „De Verenigde Staten zijn gaarne bereid om met communistisch China te onderhande len over een wapenstilstand voor het ge bied van Formosa. Vóór minister Dulles Dinsdag op zijn persconferentie verklaar de, dat dergelijke onderhandelingen zon der deelneming van de nationalisten zou den kunnen worden gevoerd, had hij de kwestie met mij besproken". De president zeide de voorstellen van Tsjoe En Lai met enige reserve, doch niet zonder hoop ontvangen te hebben. Op de vraag of nationalistisch China zou in stemmen met een wapenstilstand als communistisch China het ook deed, ant woordde Eisenhower* dat, voor zover hij wist, de nationalisten in het gebied van Formosa alleen schieten ter verdediging van hun gebieden. „Zij vallen het vaste land niet aan, behalve als vergeldings maatregel. Daarom is een wapenstilstand voor de nationalisten een zuiver acade mische kwestie en kunnen wij met de communisten over het staken van hun be schietingen spreken". Op de vraag of het besluit van de Sovjet- Unie om in te stemmen met een verdrag met Oostenrijk invloed op de mogelijkheid van een ^ier-mogendhedenconferentie op het hoogste niveau heeft, antwoordde Eisenhower, dat de oplossing van de Oos tenrijkse kwestie als alles goed zou gaan gevolgd zou moeten worden door een conferentie van de ministers van Bui tenlandse Zaken van de Grote Vier, waar uit dan, mogelijk van alles zou kunnen voortvloeien. Drie Nederlanders te Surabaja hebben een bevel tot uitwijzing uit Indonesië ge kregen. De reden daartoe is onbekend. Het zijn A. N. J. Gelder, werkzaam bij de N.V. Cultuurbank, M. H. M. van Langeveldt, die werkt bij de fa. Wellenstein Krause en Co., en H. J. Gradizen, werkzaam bij de fa. Werdmulh. De heer Van Langeveldt, die aanvankelijk onmiddellijk moest vertrek ken kreeg toestemming tot 5 Mei te blij ven, de heer Gradizen moet over twee maanden vertrekken en de heer Gelder moet onmiddellijk vertrekken. Men weet niet oj Rome 2.708 of 2.528 jayr oud is, doch wan neer een stad een der gelijke respectabele leeftijd heeft bereikt, doen enkele honder den jaren meer of minder er ook niet toe. De Romeinen hebben dezer dagen de zoveelste verjaar dag van hun oer oude stad gevierd met een grootse parade van sportverenigin gen en politieforma- ties, die door de nota belen werd afgeno men voor het indruk wekkende marmeren „paleis der ontdek kingen", dat hoog bo ven de oude stadswij ken oprijst. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Lichtenberg: Wanneer een hoofd en een boek tegen elkaar botsen en het klinkt hol, ligt dat dan altijd aan het boek? DE ZWEEDSE KONING heeft vandaag een bezoek gebracht aan Rotterdam en Schouwen-Duiveland. Zonder een spoor van vermoeienis op deze derde dag van het drukke programma arriveerde de rijzige Zweedse monarch in gezel schap van koningin Juliana en prins Bemhard te Rotterdam waar hij een bezoek bracht aan de Zweedse kerk en een boottocht op de Nieuwe Maas maakte. Na een tocht per auto naar Numansdorp, vervolgde het vorstelijk gezelschap met de „Piet Hein" de tocht naar Zierikzee, waar koning Gustaaf Adolf bewogen de gevolgen van de rampspoed in ogenschouw nam en de eerste steen legde voor een Rode Kruis-ziekenhuis, dat door Zweeds kapitaal gebouwd kan worden. Later in de middag bracht de vorst een bezoek aan Ouwerkerk en het door caissons gesloten stroomgat. Met de „Piet Hein" zal koning Gustaaf het ramp gebied Schouwen-Duiveland verlaten. Al vroeg in de morgen was er een fees telijke sfeer in Rotterdam. Dichte rijen be langstellenden, vooral moeders en jeugd, bevonden zich op weg naar de route, die de koninklijke stoet zou volgen. Aan de Op een terrein langs de Noorderlaan in Velsen-Noord is een uit de oorlog afkom stige blindganger van 500 lbs aangetroffen, welke helaas niet kan worden gedemon teerd. Op Vrijdag 29 April, tussen 15.00 en 15.30 uur zal worden overgegaan tot het doen springen van deze vliegtuigbom. De bewoners van het gebied, gelegen tussen de Wenckebachstraat (deze straat inbegrepen); Grote Hout of Koningsweg (van Wenckebachstraat tot v. d. Poel straat); Spoorbaan (van Halte Hoogovens tot de Spoorbrug): Staalhavenweg (van de spoorbaan tot Wenckebachstraat); zullen daartoe hun woningen moeten verlaten van 13.30 uur af tot ongeveer 15.30 uur, of zo veel later als noodzakelijk is. Vóór de explosie zal per sirene het sein „luchtalarm" worden gegeven, waarna het sein „einde luchtalarm" betekent, dat het gebied weer mag worden betreden. De po litie raadt het volgende aan: Opent alle ramen in uw woning; blindeert de ramen, die niet kunnen wor den geopend; sluit gas, water en electriciteit af, voor u uw woning verlaat; breekbare waren (serviesgoed) en kost bare waren (schilderijen) opbergen! Dooft uw kachels. Door de politie zal in het geëvacueerde gebied worden gesurveilleerd. Zij, die hun woning moeten verlaten en geen onderdak bij familie of bekenden vinden, kunnen zich van 13.30 uur af, met medeneming van een lunch-pakket, ver voegen aan de adressen: Houten noodge bouw v. Diepenstraat en gymlokaal Water- vlietschool. Indien u uw woning niet verlaat, verliest u alle rechten op vergoeding ingeval van letsel of schade. Liggende zieken, welke moeten worden geëvacueerd, moeten voor 23 uur op 28 April worden opgegeven aan de politie post Velsen-Noord. Deze zullen enkele uren worden ondergebracht in het St. Joseph- huis. Indien door de ontploffing schade aan gebouwen of getimmerten wordt aange bracht, dient dit op 29 April, tussen 15.45 en 19 uur, te worden opgegeven aan de politie-post Velsen-Noord, W ijkerstraat weg 54. Verdere gevarenzone De bewoners van het gebied, liggende tussen de Rooswijkerlaan, Schulpweg, Wij- keroogstraat, Heirweg, Kanaalkade, Noord zeekanaal en Staalhaven, wordt, voor zo ver zij niet wonen in het onder A aange geven gedeelte, aangeraden tussen 15.00 uur en het sein „einde luchtalarm" te ra men van hun woningen open te houden, zich niet op straat te begeven en niet voor de open vensters te blijven staan. Zowel per circulaire als per geluidwagen wordt de bevolking in het bedreigde gebied gewaarschuwd. Inmiddels wordt door een aannemer rond de plek van de explosie al een gracht met een zandwal opgeworpen, om het gevaar zo gering mogelijk te doen zijn. trambeugels klapperden de bekende vlag getjes, de gemeentegebouwen hadden Zweedse en Nederlandse dundoeken gehe sen en ook de burgerij had zich, voorname lijk langs de te volgen route, in dat opzicht niet onbetuigd gelaten. Omstreeks tien uur arriveerde koning Gustaaf van Zwedenin gezelschap van koningin Juliana en prins Bemhard aan de grens van Rotterdam op de grote Rijksweg van Den Haag. Achter de koninklijke auto bevond zich het gevolg in een drietal an dere auto's. Honderden juichten de vorste lijke bezoekers toe toen deze bij de Zweed se kerk aan de Parklaan uitstapten. Zij werden voor de ingang van de kerk ont vangen door de burgemeester van Rottr- dam, mr. G. E. van Walsum, en door de voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel, mr. K. P. van der Mandele. Iets verderop, aan het hek, bevpnden zich de gezant van Zweden, S. W. Dahhntan, de Zweedse consul te Rotterdam mr. M. Mees en ds. Ake Wiström met zijn echtgenote en hun zesjarige tweelingzoontjes Carl en Jo- hann, welke laatsten aan de koningin bloe men aanboden. De koninklijke gasten en hun hofhouding werden eerst naar de kerkzaal op de eerste verdieping van het gebouw geleid, welke tevens als Deense zeemanskerk wordt ge bruikt. Vandaar dat zich in deze zaal be vond de Deense zeemansdominee Palle Nielsen met zijn gadé en assistent. Allen Lundgren. Voorts konden daar worden op gemerkt gastvrouwe Greta Larsson, de kunstenaar Charles Eyck, mevrouw Stina Eyck, ir. Nils Nilsson, ir. Bengt Bengtsson de beide laatstgenoemden dienstdoende als inofficiële kerkwachten en mevrouw Pauline Larsson, die steeds de kerkmuziek verzorgt. Na bezichtiging van de kerkzaal werden de koninklijke gasten naar de tuin geleid. Daar bevonden zich o.a. de vertegenwoordi ger van het Zweedse Zeelieden Verbond Ons blad zal op Zaterdag a.s. in ver kleinde omvang en vervroegd verschij nen. Op Donderdag 5 Mei a.s. zal ons blad niet verschijnen. DE DIRECTIE. Folke Törnqvist en echtgenote, alsmede de kapiteins, de eerste machinisten en verte genwoordigers van de bemanningen van de te Rotterdam liggende Zweedse schepen. Het gehele bezoek duurde ongeveer een kwartier. Vanuit de kerk begaven de koninklijke gasten zich met liun gevolg te voet naar de jachthaven bij de koninklgke roei- en zeil vereniging „De Maas", begeleid door mr. Van Walsum en mr. Van der Mandele. Langs de weg stond een dichte menigte, die door wuiven en uitroepen van haar grote sympathie blijk gaf. Om even over half elf begaf het hoge ge zelschap zich aan boord van een van de gemeentelijke boten, waarna onmiddellijk de haventocht, die een uur zou duren, een aanvang nam. Bij het Prinsenhoofd lag de kruiser „De Ruyter" op stroom, de oor logsbodem waarvan de bouw in 1940 nog in een beginstadium verkeerde. De „Kriegs- marine" besloot toen het schip in zo snel mogelijk tempo te laten afbouwen, maar enerzijds wegens ernstig personeelstekort en anderzijds door opzettelijke vertraging van Nederlandse zijde, lag het in 1945 nog bij de Oude Wiltonwerf te Rotterdam. De „De Ruyter" gaf het gebruikelijke saluut van 21 schoten en bij het passeren joelde de volgens paraderol aangetreden bemanning van 973 koppen. Om half twaalf was de havenvaart beëindigd en verlieten de vorstelijke gasten met hun gevolg het schip aan het ponton Maashaven. Hier werd afscheid genomen van de Rotterdam se autoriteiten, waarna het gezelschap in de auto's, die zich inmiddels hierheen hadden begeven, Rotterdam verlieten op weg naar Numansdorp. Een machtige ontvangst heeft Schouwen- Duiveland bereid voor het staatsie-bezoek van de koning van Zweden en het Neder landse vorstenpaar. Om half drie arriveer de de „Piet Hein" van Numansdorp aan het Luitje te Zierikzee, dezelfde plaats waar in 1953 een bewogen vorstin na de ramp haar tocht door een verdronken land begon. De dorpen van het eiland toonden nog de diepe gaten, die het zeewater sloeg, maar als een groet van herstel en wederopbouw zagen de vorstelijke personen de honder den dragline's in het boomloze Duivelandse landschap. Na een korte begroeting op de ponton door de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, baron H. A. A. Collot d'Escury, kamerheer in buitengewone dienst en jhr. mr. J. Schuurbeque Boeye, burgemeester van Zierikzee, ging het in snelle vaart door het bevlagde centrum van dit historische stadje naar het terrein, waar eerlang het Rode Kruis-ziekenhuis, ge sticht met Zweeds kapitaal, verrijzen zal. Bij de Nobelpoort toonde de vorstin aan koning Gustaaf de witte strepen op de muur, die de hoogte van het water in de rampnacht aangaven. Begeleid door dr. F. C. C. Tuyl van Serooskerke heer van Zuylen begaven de hoge gasten zich naar een kleine verhoging, waar de eerste steen voor dit millioenengeschenk door de Zweedse monarch gelegd zou worden. SAIGON (AFP) Het staatshoofd van Vietnam, Bao Dai, heeft in een boodschap aan de secten in Vietnam order gegeven, dat zij zich onthouden van geweld en dat zij de wapenstilstand in acht .nemen. In een telegram aan premier Ngo Dinh Diem gelast het staatshoofd, dat de premier iedere maatregel nalaat, die in strijd kan zijn met de vredespolitiek, die Bao Dai wenst te voeren. Dit soort maatregelen dienen slechts getroffen te worden na over leg. Bao Dai kan niet accoord gaan met het ontslag aan de directeur van de natio nale veiligheidspolitie Lai Van Sang. Een woordvoerder van het verenigd front van de oppositie heeft persberichten tegen gesproken, volgens welke de oppositiepar tijen een laatste waarschuwing aan Bao Dai zouden hebben gezonden. Niettemin bestaat in verscheidene oppositiekringen ontevredenheid over de houding van Bao Dai, die men aarzeling om de crisis op te lossen verwijt, aldus tekent AFP hierbij aan. De Binh Xuyen en de Hoa Hao-secte hebben hun dreigement ingetrokken, dat wanneer Bao Dai premier Diem niet vóór 30 April heen zou zenden, zij hem af zou den zetten en een eigen onafhankelijke staat zouden stichten. Omstreeks 5 uur Woensdagavond is op de Maasdijk te 's Gravenzande een ongeval gebeurd, waarbij twee doden zijn te be treuren. De 40-jarige mevrouw Jonkman uit 's Gravenzande en haar 10-jarig zoon tje staken, na uit de W.S.M.-bus te zijn gestapt, achter ae bus om de weg over en werden door een uit tegenovergestelde richting komende personenauto gegrepen cn op slag gedood. Naar de schuldvraag wordt door de rijkspolitie te 'sGravenzan- de een onderzoek ingesteld. De slachtoffers werden naar hun nabijgelegen woning vervoerd. Dinsdagavond zijn zes jongemannen uit de jeugdgevangenis te Zutphen ontsnapt. Ih de afgelopen nacht zijn zij in Ruurlo gepakt. De jeugdgevangenis te Zutphen is een strafgevangenis voor jongemannen van 18 tot 23 iaar. Er heerst een bijzonder regiem, waarbij de jongens tamelijk veel vrijheid krijgen. Voorzover men kan nagaan had den de zes jongelui, die er gisteravond omstreeks acht uur vandoor gingen, hier toe vooraf geen plannen beraamd, maar handelden zij in een opwelling. Toen zij ontvlucht waren vatten zij het plan op, dienst te nemen in het vreemdelingen legioen. Hun vrijheid duurde echter niet lang. Daar zij geen geld hadden kwamen zij niet verder dan Ruurlo, waar zij wer den aangehouden. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand "2- ff fc Si. temp. gisteren f i Helsinki licht bew. ZZO 4 2 3 Stockholm zwaar bew. ZW 2 4 0 Oslo regen OZO 3 4 0,1 Kopenhagen regen ZZO 8 6 2 Aberdeen half bew. OZO 3 8 4 Dublin regen W 4 8 1 Londen regen WNW 8 11 0,1 Brussel geheel bew. Z 4 13 0 Parijs licht bew. Z 1 12 0 Bordeaux mist windstil 8 0 Grenoble licht bew. windstil 7 0 Nice onbewolkt NW 3 12 0 Berlijn geheel bew. ZZW 2 11 0,2 Frankfurt licht bew. windstil 9 0 München half bew. NO 2 7 0 Zürich licht bew. windstil 6 0 Genève licht bew. windstil 6 0 Locarno zwaar bew. windstil 11 0 Wenen zwaar bew. windstil 1 0 Innsbruck nevel windstil 4 0 Rome onbewolkt NO 2 12 0 Neerslag laatste 24 uur. AANHOUDEND VRIJ ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking en overwe gend droog weer. Meest matige Zuid- Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 29 A^ril Zon op 5.18 uur, onder 20.01 uur. Maan op 11.57 uur, onder 2.11 uur. Maanstanden 29 April 5.23 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 28 April Hoog water: 7.54 en 20.34 uur. Laag water: 3.27 en 15.56 uur. Vrijdag 29 April Hoog water: 9.05 en 21.47 uur. Laag water: 4.23 en 17.00 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1