VANMORGEN IN DE VISHAL 1EN OP ZEE 1 Westkolk te Spaarndam ligplaats van woonarken „TWEE FLIEREFLUITERS IN HET PARADIJS" Ongerustheid onder de bewoners Gelden uit Haarlems filiaal verduisterd Koninginnedag in Beverwijk Rotterdammer stuurde te hoge schaderekening VRIJDAG 29 APRIL 1955 8 Voor Haarlemse rechtbank acht maanden geëist Nieuw-Venneper sloeg stallingbewaker oog blind Minister Witte op gouden Hibin-jubileumviering Jaarvergadering Bond Christelijk kleuteronderwijs Café-rel (kastelein gedood) voor de Bossche rechtbank Zwaarder gestraft in hoger beroep Anti-Semietische uitlating met 1 week beboet Na autobotsing Voor Haarlemse rechtbank zes maanden geëist Opening 4e landbouwbeurs P.J.Nachtegeller GRAFhonUMtflTEM Voor een betrouwbare HULPMOTOR i H.M.W. ƒ575.— ƒ195. ƒ298. RIJWIELEN Magneet - Union Rudge Fongers Maxwell - Vesting Germaan BERTUS PRUIS Het aspect van de rustieke Westkolk in Spaarndam een oude binnenhaven, waar het rumoer van de omringende wereld niet schijnt door te dringen werd door de komst van een paar woonschepen geschaad. Het probleem is echter, of elders in de gemeente nog voldoende ligplaatsen zijn. Door de woningnood komen er bij B. en W. steeds nieuwe aanvragen van woonschepenbewoners binnen. In Spaarndam maakt men zich ernstig bezorgd over het dorpsschoon in de omge ving van de Westkolk. Dat blijkt niet al leen uit gesprekken met dorpsbewoners, maar ook uit vragen, die het raadslid de heer S. W. Balm heeft gesteld. De Kolk, het centrum van de plaats, biedt sinds en kele weken ligplaats aan woonarken en dat het enige tijd zal duren voor ze zullen verdwijnen, meent men te kunnen aflei den uit het feit van het aanleggen van een electrische leiding. Op het ogenblik liggen er drie woon arken en verwacht wordt, dat er nog twee bij zullen komen. De bewoners van het dorp zijn van mening dat de situatie het aanzien zeer schaadt. De gevels van de en kele honderden jaren oude huizen vallen in het niet bij de grote woonarken in het water. Er zijn bewoners, die spreken van een „artistieke misdaad" en zij verwon deren zich er over, dat Rijnland medewer king heeft verleend en B. en W. van Haar lem woonvergunningen hebben verstrekt, temeer daar de stedelijke schoonheidscom missie steeds streng toezicht houdt als ge vels en gebouwen veranderd worden. Ook menen bewoners, dat de Rietpol een bete re gelegenheid voor ligplaats is. Vragen van een raadslid Het lid van de gemeenteraad van Haar- Tegen de 44-jarige H. C. B. uit Haarlem werd Donderdag voor de Haarlemse rechtbank acht maanden met aftrek geëist. Hem was tenlastegelegd, dat hij ten nadele van een Amsterdamse firma in een filiaal hiervan in Haarlem gelden had verduisterd tot een totaal van ongeveer 3000. Dit filiaal, een winkel van leren goede ren in de Zijlstraat, waarvan zijn vrouw filiaalhoudster was, kwam onder zijn lei ding, toen zijn echtgenote ziek werd. Reeds daarvóór en ook gedurende de periode, waarin hij het filiaalhouderschap waarnam, maakte B. goede sier met de verduisterde gelden, door het huren van auto's en van boten in Loosdrecht. Het kastekort werd aanvankelijk nog voor 1200 door J3. aan gezuiverd, maar groeide daarna verder tot 2646,65 op 2 Januari 1955. Ruim 800 bleek bovendien door B. te zijn geïnd bij debiteuren en niet te zijn afgedragen. Het tekort van het filiaal was volgens de laatste begroting 3500. Men verwacht dat er echter nog enkele hon derden guldens van debiteuren binnen zul len komen. De officier van justitie herinnerde er aan, dat men met deze man al zolang cle mentie heeft gehad en eiste een gevange nisstraf van acht maanden met aftrek. Naar zijn raadsman, mr. J. Jansonius, verklaarde, heeft deze verdachte het plan om zijn hele levenswijze te veranderen, namelijk de kringen waarin hij nu verkeert en waarin de verleiding hem telkens te machtig wordt te verlaten en weer zoals weleer, stucadoor of metselaar te worden. Handenarbeid acht hü zijn enig mogelijke therapie. De rechtbank doet op 13 Mei uitspraak. lem de heer S. W. Balm heeft aan het col lege van B. en W. over deze aangelegen heid de volgende vragen gesteld. Is het B. en W. bekend dat de Kolksluis te Spaarndam in gebruik is genomen als ligplaats voor woonschepen? Is het bekend dat deze bestemming, o.m. gezien de voorzieningen door het Gemeen telijk Energie Bedrijf getroffen, blijkbaar van zeer langdurige aard zal zijn? Indien de eerste vraag bevestigend wordt beantwoord, hebben B. en W. dan hiertoe ook vergunning verleend? Is het college niet van mening dat de thans in het hart van Spaarndam ontstane toestand, zonder de belangen dezer woon schepenbewoners wegens de huidige wo ningnood uit het oog te verliezen, een flagrante inbreuk is op het tot nu toe met zoveel zorg omgeven rustieke karakter van Spaarndam? Zo ja, was het dan niet mogelijk ge weest, juist in het onderhavige geval, voor deze woonschepen een andere ligplaats te vinden, tevens om de bijzondere belangen van de bewoners van Oost- en Westkolk te eerbiedigen? Is het het college bekend, dat deze gang van zaken onder de burgerij van Spaarn dam grote verwondering heeft gewekt, om dat zij in het verleden (b.v. bij ver- of nieuwbouw) door diverse instanties tot zeer bijzondere voorzieningen is verplicht, in verband met het eigen karakter van Spaarndam? Eis: een half jaar Een Nieuw Vennepse jongeman, de 24- jarige C. C. N. hoorde hedenmorgen voor de Haarlemse rechtbank zes maanden ge vangenisstraf tegen zich eisen wegens mis handeling. zwaar lichamelijk letsel ten ge volge hebbend. Hij had in de nacht van 29 November 1954 om één uur een woordenwisseling ge had met de bewakers van de fietsenstalling bij het café „Flora" te Hillegom. Eerst schoot zijn vuist uit naar de rijwielbewa ker T. F., die deze slag ontdook, zodat hij tegen het deurpaneel bonkte. Toen richtte hij zijn razende aanval tegen de 57-jarige fabrieksarbeider H. E., die ook in de stal ling werkte. Zijn vuist trof de bril van de2ë man, die aan splinters vloog, waarvan er ook in het rechteroog van E. drongen. Deze bloedde hevig en werd even later in het ziekenhuis opgenomen. Zijn rechteroog bleek blind te zijn geworden en moest door een glazen oog vervangen worden. „Ik be; grijp er niks van", zei de verdachte voor de rechtbank, „ik heb wel eens meer drift buien, maar dat het zo verschrikkelijk is geweest kan ik me niet voorstellen. Ik weet er niets meer van ook." In zijn requisitoir verwees de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man naar de stijgende statistieken der ge- weld-criminaliteit. „Zij bewijzen een toe nemende minachting voor het leven en de gezondheid van de medemensen", aldus de officier. „Dit feit, dat daar een voorbeeld van is, acht ik dermate ernstig, dat ik het denkbeeld van de R.K. reclassering om een voorwaardelijke straf op te leggen, eenvou dig ridicuul vindt. Ik begrijp, dat de ver dachte deze gevolgen bij zijn slachtoffer niet gewild heeft, maar zij zijn er dan toch maar door zijn schuld". De officier eiste een gevangenisstraf van zes maanden. De raadsman van N., mr. A. W. Hellema jr., verzocht de rechtbank enige afstand te nemen van het ellendige gevolg van N.'s driftbuien en ook rekening te houden met het feit dat hij er nu al maanden onder ge bukt gaat. Dat de schade nog niet finan cieel door hem is vergoed, is een gevolg van het feit, dat E. hem tot nu toe niet wenste te ontvangen. De rechtbank zal op 12 Mei uitspraak doen. Ruim 1100 genodigden zijn in de grote Kurzaal te Scheveningen samen gekomen ter feestelijke herdenking van het feit, dat 50 jaar geleden zeventien handelaren in bouwmaterialen in het „Haagsche Koffie huis" te Utrecht een organisatie voor hun branche oprichtten. Deze organisatie, „de Vereniging van Handelaren in Bouwmate rialen in Nederland", de H.i.B.i.N., is in de afgelopen halve eeuw zozeer gegroeid, dat zij thans ongeveer 650 bedrijven omvat en daarnaast 180 buitengewone leden telt. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, ir. H. Witte, zei in zijn toe spraak, waarin hij de jubilerende vereni ging geluk wenste, zeer veel bewondering te hebbèn voor de resultaten die de organi satie heeft bereikt. Hij wees voorts op de grote betekenis voor het Nederlandse bouwwezen van een goed georganiseerd en efficient werkend distributieapparaat voor bouwmaterialen. I OOOOOOOCOOOOO»X*X»COOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC 89.30 uur: Réveille door de Beverwijk- se kapel door verschillende straten. 8.3012 uur: Kindervoorstellingen in het Ned. Herv. Ver.gebouw aan de Schans en in de bovenzaal van ,,'t Centrum". 8.45 uur: Bont kinderprogramma in het K.S.A.-gebouw en het Luxor Theater. 10.00 uur: Aubade voor het Raadhuis in Scheybeeck door leerlingen der 5e en 6e klassen. De route loopt van de Ju- lianaschool via Vondellaan naar het gemeentehuis. 11.00 uur: Muzikale rondgang door de Herv. Harmonie Kapel. 11.00 uur: Bont kinderprogramma in het K.S.A-gebouw en Luxor Theater. 13.3015.30 uur: Volksspelen in vele straten. 14.0015.30 uur: Wielerwedstrijd op ra cefietsen om het Kuenenplein. 15.00 uur: Optocht van versierde fietsen, autopeds enz. Om 14.30 uur opstellen op het schoolplein Zeewijckschool. 16.0018.00 uur: Openliieht-cireusvarié- té met een zeer afwisselend program ma, hoogrek, rolschaatsen, jongleurs, hondendressuur en judo-demonstratie enz. 19.00 uur: Muzikale rondgang door de Hoogoven -Harmonie. 20.00 uur: Openluchtbal op het parkeer terrein, waaraan door „The Moonli- ners" en „De Klavierschippers" wordt meegewerkt. 20.00 uur: Oranje-avond in Gebouw aan de Schans. Opgevoerd wordt „Japke" uit „Sil de strandjutter". 21.30 uur: Openlucht-bioscoop in de pau- van het openluchtbal op het Parkeer terrein. Viertal vandaag Vier trawlers de „Van Hattem", „Gelria", „Postboy" en SCH 117 voerden vanmorgen 5000 kisten vis en 1600 stuks stijve kabeljauwen aan. De „Van Hattem" (van 18 April) bracht 780 kisten vis, waarvan 480 makreel, 55 schelvis, 30 dichte schelvis, 125 wijting, 75 gul en koolvis, 15 stokkebit, 125 kleine kis ten haring, 150 stuks stijve kabeljauwen; de „Gelria" (van 16 April) 1435 kisten vis, waarvan 1100 makreel, 120 schelvis, 140 kabeljauw en blanke koolvis, 30 wijting, 15 haring, 10 stokkebit, 20 diverse, 65 kleine kisten haring en 700 stuks kabeljauwen. De „Postboy" (van 20 April) was er met 1500 kisten vis, waarvan 1400 makreei en 470 stijve kabeljauwen en de SCH 117 (van 20 April) met 1300 kisten vis, waarvan 900 makreel en 300 stuks stijve kabeljauwen. Loggers en kotters De KW 176 voerde aan 364 kisten vis, waarvan 295 makreel en 45 schelvis en de KW 78 1250 kg. tong en 30 kisten diversen. De kleine vaart was er in totaal met 10.000 kg. tong. Morgen Voor de Zaterdagmarkt is de VL 85 blijven liggen met 400 kisten vis en 100 stuks stijve kabeljauwen. Het schip heeft onder meer 80 kisten schelvis, 40 kabel- I jauw en leng, 35 wijting en 180 makreel. Binnengekomen IJM 11 Maria van Hattem, 35 Postboy, Te Utrecht is de jaarvergadering gehou den van de Bond van Verenigingen voor Christelijk Kleuteronderwijs in Nederland. De voorzitter, de heer B. Mastenbroek, ver klaarde in zijn openingswoord, dat het kleuteronderwijs nog steeds in zorgen leeft. De komende kleuteronderwijswet houdt zijns inziens goede beloften in voor een bevrijding uit deze zorgen. De voorzitter drong aan op een spoedige inwerkingtreding van deze wet, want de toestanden in het kleuteronderwijs, voor al op het platteland, vervullen hem met schaamte. De twee periodiek aftredende bestuurs- Voor de rechtbank te 's Hertogenbosch heeft de strafzaak gediend tegen de twee echtparen M. F. uit Boxmeer en A. K. uit Vierlingsbeek, aan wie ten laste wordt gelegd, dat zij in de nacht van 20 op 21 November van verleden jaar te Mill (N.B.) gezamenlijk een vernielingscam pagne hebben ondernomen tegen café „Erica". De vechtpartij, die als gevolg hiervan ontstond met de naar buiten ge komen kastelein A. L. van D. kostte de caféhouder het leven. De man werd met een hamer neergeslagen. Hij werd door het luidruchtige gezelschap, waarbij zich ook een Duitser bevond, zwaar gewond ach tergelaten op het terras van zijn café en overleed later. Het uit vijf personen bestaande gezel schap was die avond met een bestelauto naar Nijmegen gereden om de bloemetjes eens buiten te zetten. De dames en heren hadden te veel gedronken en toen het slui- leden van de bond ds. M. G. Blauw uit tingsuur een einde aan het feestje maakte, Overveen en de heer M. L. Hordijk uit Rotterdam werden herkozen. In de namiddagzitting besprak de secre taris van de schoolraad voor scholen met de bijbel te Den Haag, mr. J. J. Hangel broek, de komende kleuteronderwijswet. Hij achtte het van groot belang, dat de rechtspositie van het personeel bij de kleu terscholen wettelijk vastgelegd wordt en ook dat de kwestie van de bevoegdheden zal worden opgelost. De subsidiëring, van de scholen zowel als van de opleiding, achtte hij eveneens van groot gewicht. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 42-jarige Haarlemse koopman T. A. B. conform de eis een hogere straf opgelegd, dan in eerste aanleg de Amsterdamse rechtbank had gestaan. De verdachte had appèl aangetekend tegen het vonnis van 8 maanden, dat de rechtbank hem wegens zakkenrollerij in een warenhuis te Amster dam had opgelegd. Thans heeft het hof hem tot een jaar met aftrek veroordeeld. Volgens twee rechercheurs had de ver dachte, die in België eens tot 2 jaar was veroordeeld wegens diefstal van fiches aan roulettetafels in casino's, op geraffineerde wijze een dame uit Amstelveen haar porte- monnaie ontfutseld. De verdachte onkende, hoewel de rechercheurs hem enkele secon den nadat hij de portemonnaie in zijn zak had gestoken, aanhielden en hij toe moest geven, dat hij in het bezit was van een an dermans beurs. Volgens een Noors blad wordt in het midden van de volgende maand een Neder landse delegatie in Trondheim verwacht ter bestudering van visserijvraagstukken. Van deze delegatie zou de Nederlandse minister van Landbouw, Visrerij en Voedselvoorzie ning, S. L. Mansholt. deel uitmaken. Tot de onderwerpen, die zullen worden bestudeerd, behoren de organisaties van Noorse zeelie den, en Noorse verkoops-, distributie- en exportmethoden. Als het in deze alinea volgende niet waar is, dan fantaseer ik in commissie van de Belgische dichter Jan Walravens, die mij deze geschiedenis een paar jaar geleden vertelde. Lang voor de oorlog reeds had zijn landgenoot Gaston Martens vergeefs ge poogd de theaterdirecties tot opvoering van zijn kluchtige spel „De Paradijsvogels" te bewegen, totdat een van de talrijke semi- beroepsgezelschappen er zich over ont fermde. Toevallig werd een opvoering ge zien door de vermaarde regisseur Gaston Baty, die toentertijd uit allerlei elementaire kunstuitingen motieven trachtte te putten ter verrijking van het bloedarmoedige to- I neel. Hij liet dit stuk moderne folklore ver talen en ingrijpend bewerken, waarna het onder de titel „Les Gueux au Paradis" een bijna sensationeel te noemen succes in Parijs behaalde. Martens vertaalde daarop schielijk zijn blijkbaar zeer effectief ge wijzigde dorpsgeschiedenis terug in het Vlaams, waarna dit stuk in zijn vaderland een zeldzame triomf behaalde: in de Ko ninklijke Nederlandse Schouwburg staat het ieder jaar op het programma. De direc tie heeft zelfs een maximum voor het aan tal voorstellingen per seizoen moeten vast stellen. „Les Gueux au Paradis" is door de overi gens vrijwel onbekende René de Hénaf in 1943 verfilmd, met niemand minder dan Raimu en Fernandel in de hoofdrollen. Zonderling genoeg werd dit product door de keuringsinstantie niet voor openbare vertoning vrijgegeven. Martens heeft in middels ook niet stilgezeteD en xyn vra gende stuk „Le village des miracles" aan Baty's opvolger Maurice Jaquemont ter vertoning aangeboden. Bij mijn voorlaatste bezoek aan Parijs heb ik er in diens kleine, tamelijk avantgardistische, althans terzijde van de grote boulevards naar eigen wegen zoekende Studio des Champs Elysées een kostelijke opvoering van bijgewoond. Dit spel, kleurig en vitaal, handelt op bijzon der amusante wijze over de strijd van een primitief-rondborstige bevolkingsgroep legen de aan strenge voorschriften gebon den geestelijkheid om de bouw van een Johan Walhain en Kees Brusse op weg naar de hemelpoort - een scène uit „Twee Flierefluiters in het Paradijs" van Gaston Martens. nieuwe kerk. Nadien is „Het dorp der won deren" eveneens in het répertoire van de K.N.S. te Antwerpen opgenomen. Het zal niet vaak voorkomen dat een schrijver populair wordt als vertaler van zijn eigen stukken. In een gesprek dat ik eens mocht hebben met Firmin Mortier, de directeur van deze Vlaamse afdeling van het Nationaal Toneel van België,vroeg ik hem waarom men nooit met „De Paradijsvogels" naar Nederland kwam, zijnde toch een typisch nationaal voortbrengsel. Het antwoord kwam veel zeggend, mede als uiting van de vrees om in het buitenland niet voor vol te worden aangezien: „Een Nederlands gezelschap zou ook niet bij voorkeur te Antwerpen optre den met een stuk in Volendams costuum tegen een achtergrond van molens en bol lenveldenIn plaats van deze boeren- leut bewijzen wij liever een vergelijking wat betreft de opvoering van modern of klassiek werk van artistieke waarde te kunnen doorstaan". De heer Mortier ver geve het mij, indien ilk hem niet letterlijk heb geciteerd dit was in ieder geval de strekking van zijn woorden. En zo hebben wij dan op een kennis making met deze door de volksverbeelding gevoede farce (die, om het maar direct te zeggen, in een heel wat lagere klasse dan het uit een dergelijke bron geputte werk van de Ier Synge thuis hoort) moeten wachten tot een Nederlands ensemble het initiatief tot vertoning zou nemen. „Thea ter" uit Arnhem heeft dat gedaan en er onder regie van de haar Vlaamse afkomst niet verloochenende Mieke Verstraete zeer onlangs in de Haarlemse Schouwburg de eerste openbare voorstellingen van ge geven. De bijna niet op te lossen moeilijk heid van deze onderneming kwam uiter aard uit het taalgebruik voort. In het korte voorwoord in het programma kon men het reeds lezen: „De titelhelden zijn niet te scheiden van het Vlaamse land". In alge meen-beschaafd Nederlands zcru het stuk al zijn sappige charme verliezen. Maar imita tie-Vlaams is ook niet te genieten en daar om koos men een soort tussendialect. Het ging daarmee in het begin niet zo vlot. Er lag een vreemde matheid over het spel. Veel van wat kinderlijk is, werd kinder achtig. Niet authentiek genoeg Het is in al zijn groteske overdrijving toch zo'n aandoenlijk-amusant stuk, bont als een kinderlijke bidprent en met de ver beelding van een navenante vroomheid. De twee flierefluiters zijn de vrolijke drinke broers Boule Verbuyek en Rietje Rans, die zich op een goede dag vermommen als de heilige Nicolaas en de heilige Nicodemus om voor de plaatselijke jeugd te spelen. Nauwelijks buiten worden zij echter door een auto overreden. Zij vinden elkaar terug in de hel, die er wel ongeveer zo uitziet als zij Lucifer's rijk hadden voorgesteld. In ieder geval is er een tapkast en fungeert de verschrikkelijke Alva-uit-de-geschiede- nisboekjes als majordomus. Zij beseffen heel goed dat zij tus sen deze vitriooldrinkers niet op hun plaats zijn en dat hun kleine zonden in onschuld des harten bedreven zijn. Daar om zoeken zij hun heil „hogerop" dat wil zeggen: zij klimmen naar de hemel poort, waar de aartsengel Michaël impo sant staat te schitteren in zijn wapenrus ting van gouden licht. De moeilijkheden beginnen hier als zij de bijziende Petrus (een kostelijke rol van Gerard Hartkamp!) trachten te misleiden door zich nog steeds in hun carnavals- kledij voor echte heiligen uit te geven. Toevallig komen dan namelijk de echte Nicolaas en Nicodemus voorbij, met het gevolg dat de eeuwige verdoemenis nabij lijkt. Op voorspraak van Maria mogen de brave borsten echter terugkeren naar hun dorp en zo ontwaken zij'in het bed, juist als de doodkistenmaker reeds doende is de maten te nemen. De wonderlijke conster natie in dit derde bedrijf leidde eindelijk tot de hartelijke hilariteit, waarop men de heie avond had zitten wachten. Het slot van deze naïeve comedie was werkelijk heel leuk, mede dank zij Jo Sternheim als de hypocriete koster, Wim Kouwenhoven als de in panische angst zichzelf inzepende barbier en Bernhard Droog als de begra fenisondernemer. De hoofdrollen waren bij Kees Brusse en Johan Walhain in betrekkelijk goede handen: eerstgenoemde speelde met het grootste gemak de gemoedelijke, enorm dikke Boule Verbuyek met zijn hazenhart en de ander verleende de dichterlijk-in ventieve Rietje Rans een komische zwier van jewelste. Robert de Vries moet nog genoemd worden als de infernale barkeeper en Louki van Oven omdat zij de moed1 op bracht een noodgedwongen voortijdig af gebroken carrière als danseres te verwis selen voor een nieuwe loopbaan als actrice, hoe bescheiden dit begin ook was. Piet van der Meulen en Diny Sprock vielen hele maal uit de toon, maar de laatstgenoemde kon dit als de hemelse Middelares met een Vlaamse tongval, nauwelijks helpen. Car Lemaire werkte als pianist mede om het koor van de vier straatzangers te begelei den, dat nogal ontoepasselijk aan de Drie stuivers opera herinnerde. Het geheel miste en dat is toch ver moedelijk in eerste instantie de schuld van de regisseuse de gewenste vitaliteit, waarbij dan nog een onvermijdelijk tekort aan authenticiteit kwam. Ook het décor van Wim Vesseur voor de eerste acte, die het van realistische typering moet hebben, leek mij niet bijster gelukkig voor het op roepen van de gewenste boertige sfeer. Met hemel en hel was hy gelukkiger. DAVID KONING. vatten zij het plan op dit elders voort te zetten. Zij belandden in Mill bij het afge-* legen café „Erica". De caféhouder stond in familierelatie met de nu terechtstaande echtparen, doch de verhouding liet zeer te wensen over. Toen 's nachts om twee uur geen gehoor werd gegeven aan een niet be paald vriendelijk doch luidruchtig ver zoek om te worden binnengelaten heeft het gezelschap met stenen de grote ruiten van het café ingegooid. De kastelein mengde zich in het tumult, raakte gewond en heeft de politie nog kunnen waarschu wen. Verdachte F., die dermate dronken was, dat hij zich van de hele affaire niets meer herinnerde, zou de kastelein met een hamer hebben bewerkt. Geen van de vier verdachten kon zich iets van het gebeurde herinneren bn ze beriepen zich erop vol slagen dronken te zijn geweest. F. had tij dens de vechtpartij twee hoofdwonden en een wond aan zijn hand opgelopen. Hij wilde op weg naar huis langs een dokter gaan, doch de vrouw van F. zou zich daar tegen hebben verzet. Bij thuiskomst heeft men echter het bebloede costuum aan K. meegegeven, die het op de vliering van zijn woning opborg. Voor het horen als ge tuige van de bij het gezelschap behorende Duitser werd de zaak aangehouden tot 10 Mei. Van de twee terechtstaande echtpa ren verblijven de mannen in voorlopige hechtenis. Het gerechtshof te Amsterdam heeft uitgemaakt, dat de geldboete van 40 gul den, die de politierechter in eerste aanleg een Hilversumse opperman wegens een anti-semietische belediging had opgelegd, een onvoldoende bestraffing is. In hoger beroep wijzigde het hof deze boete in een week gevangenisstraf. De 48-jarige opperman J. W. uit Hilver sum had de vorige zomer tijdens de uit verkoop in een Hilversumse textielzaak de half-Joodse zoon van de eigenaar toege voegd: „Jullie zijn allemaal oplichters. Het is maar goed dat ze jullie in de oorlog allemaal vergast hebben. Het is alleen maar jammer dat ze jou vergeten hebben". Hij was kwaad, omdat zijn vrouw in de rij moest staan voor een bepaalde blouse, die ze wilde kopen, hoewel naar zijn zeggen haar een dag tevoren beloofd was, dat dit niet noodzakelijk zou zijn. Ter zitting van de politierechter had hij voet bij stuk gehouden. „Ik heb er nog geen spijt van en ik meen het ook nu nog." 21 Gelria, 249; KW 176 Gezina Geertrui, 78 Excelsior, 56, 35, 128; UK 32, 79, 169, 53, 48, 4, 104, 72, 13, 34, 15„ 1, 80, 87, 28, 103, 184, 141, 31, 119, 81, 243, 162; P. 604, 6009, 6012, 6013, 6022, 6039 (Engels); SCH 117 Onderneming 3; HD 49; VL 85 Bertina; EH 8; TX 8; DG 1209 (Frans). Vertrokken IJM 183 Vikingbank, 20 Johannes Pol derman, 209 Wiron 4, 1 Tzonne, KW 123 Robert William, 56, 71, 35, 60, 128; RO. 46 Claesje, 29. Prijzen van hedenmorgen De regels kabeljauw deden vandaag f 40 tot f 32 en de kisten f 30; middel schol deed f30 tot f35; zetschol f30 tot f35; schol I f26 tot f30; schol II f 18 tot f22; schol 3 f8 tot f 12; grote gul ging weg voor f 20 tot f 25, middel gul voor f 20 tot f 25 en kleine gul voor f 18 tot f 20; zwarte, koolvis deed f46 tot f53 en blanke kool vis f 60; grootmiddel schelvis maakte f 32, kleinmiddel f43 tot f52; pennen f49 tot f52; braad f25 tot f30, wijting ging weg voor f20 tot f25; makreel voor fll tot f 14; grote tong haalde f2.05 tot f2.10, grootmiddel f 1.80 tot f 1.90, kleinmiddel f 1.80 tot f 1.90, tong I f 1.80 tot f 1.90 en tong II f 1.35 tot f 1.50. De 31-jarige Haarlemse vertegenwoordi ger B. J. A. M. Langemeijer had op 13 Januari 1955 met zijn auto een aanrijding met de Rotterdamse automobilist G. H. C. Witte, wiens linkervoorspatbord als gevolg van deze aanrijding was ontzet. Er werd een regeling getroffen. De Haarlemmer, die de schuldige van de aanrijding was, zou de aanrijding betalen. W. liet zijn wagen repareren en deed L. de rekening toekomen, die 75 vermeldde. Dit leek L. wel wat veel. Hij belde de gara ge op ter verificatie en vernam toen, dat het karweitje slechts 15 had gekost. W. was zelf van de monteur naar de admini strateur gelopen en had hem gezegd: „de monteur zegt, dat het 75 kost, wilt u een rekening schrijven?" Later deed de admi nistrateur navraag bij de monteur en toen de oplichting bleek, werd vergeefs contact gezocht met de Haarlemse vertegenwoor diger, totdat deze uit eigener beweging navraag deed. De officier achtte een poging tot oplich ting bewezen, niet alleen door „listige kunstgrepen", maar ook door „een samen weefsel van verdichtsels." Hij noemde dit een zeer vunzige methode en eiste zes maanden gevangenisstraf tegen W. De rechtbank zal op 12 Mei uitspraak doen. Maandblad „Nieuw Europa" Het maandblad „Nieuw Europa" van de stichting Nederlandse Raad der Europese Be weging van Europese Federalisten (B.E.F.), de Unie van Europese Christen-Democraten, de Economische Liga voor Europese Samenwer king (E.L.E.S.), de Contactgroep voor Vrou wen en de Nederlandse Jongerenraad der Europese Beweging, is gereorganiseerd. Ook in de samenstelling en werkwijze van de redactie is enige wijziging gekomen. Er is een redactieraad ingesteld. De eigenlijke redactie zal door een kleine kring van vijf redacteu ren worden gevoerd. De laatste jaren berustte de eindredactie van „Nieuw Europa" bij de heer P. Brijnen van Houten. Zijn taak is overgenomen door de heer Sj. Jonker, journalist te 's Graven- hage, die terzijde zal worden gestaan door de heren G. Gruppelaar, drs. G. van Lieshout, J. H. C. Molenaar en mr. A. Stempels. De redactieraad wordt voorlopig gevormd door E. Schrijver. P. Brijnen van Houten, generaal-majoor T. E. E. H. Mathon, A. Mo- zer, mr. H. R. Nord. drs. D. Roemers. P. van Stam. mr. G. Vixseboxse en G. Werkman. Te Utrecht is Donderdag de vierde land bouwbeurs officieel geopend door de voor zitter van de Algemeen Technische Com missie van het Landbouwschap, de heer T. Allersma. De heer Allersma herinnerde er aan, dat in 1936 een bescheiden begin gemaakt werd van deze beurs, n.l. een agrarische afdeling van de najaarsbeurs. De gunstige ontwikkeling van het Utrechtse jaarbeurs wezen maakte een afsplitsing noodzakelijk, te meer ook daar men in bepaalde kringen van de landbouwsector een tijdstip in het voorjaar prefereerde. Langzamerhand is toen ontstaan een vakbeurs, omdat het karakter van de landbouwbeurs zich niet ten volle voor het samengaan met de al gemene beurs leende en het landbouw bedrijfsleven gericht is op individueel con tact. Vervaardigen van kunstledematen, Orthop. instrumenten, Corsetten en Bandages Alle soorten steunzolen Elastieken kousen, alle artikelen voor invaliden, loopsteunen krukken, invalide wagens, enz. Gedipl. Pedicure Gasthuisvest 17a19 Haarlem. Tel. 18505 Nummerbrieven, die volgens ons oordeel niet bona fide reageren op de inhoud van advertenties, worden niet doorgezonden MUIJ EMenZÜ m'- TROMPSTRAAT 8< JM.STRAATV/EGe telv42 IJ'MUJD E h f adBia^saaaaBBSBaBEaacBsei^q^ SPARTA met J.L.O. compleet535.— J UNION met J.L.O.-motor, geheel compleet i e// met licht OOO.— KAPTEIN MOBYLETTE uit voorraad leverbaar 325»"~ J.L.O. HULPMOTOR 25 jaar aan de spits. Uit voorraad leverbaar. BERINI los met rijwiel, compl. m. verlichting Keuze uit 200 stuks. KINDERRIJWIEL vanafƒ118.50 Alleen Kennemerlaan 105 IJMUIDEN - TELEFOON 5726 Betaling in overleg.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10