's Werelds grootste sluis schutte als eerste schip de „van Oldenbarnevelt Verenigingsvaria DANSEN Koningin Wilhelmina opende IJmuidense Noordersluis Optocht - nog „in civiel paradeerde op Schoonenberg Visserij - varia Jlex JJïeatec Vandaag 25 jaar geleden Voetbal ten bate van Stichting 1940-'4s Old Clothes New ARTISTIEK Rooswijk honkbal begint de competitie uit de IJmond TAXI NODIG? 19 Klavierschippers in Luxor DRY CLEANING ONLY Gemeente koopt huis aan de Neptunusstraat Inlijsten van foto's „Oan 'e Dünkant" besloot seizoen Vriendschappelijke scholierenstrijd BEL 5000 Om de Kennemerland damtitel Scheepvaart VRIJDAG 29 APRIL 1955 DE IJMUIDENSE NOORDERSLUIS, die de slagen van het lot overwon en IJmuiden bekendheid gaf over alle zeeën, is vandaag aan haar zilveren jubileum toe Voor vijfentwintig jaar werd 's werelds grootste sluis in triomf geopend. De vreugde en het verdriet, die de twee maal vierhonderd meter kade van de IJmuidense Noordersluis in de vijfentwintig jaar van haar bestaan hebben gekend, groeperen zich af om drie momenten in deze nóg zo korte geschiedenis. De openstelling door Koningin Wilhelmina op Dinsdag 29 April werd het blije feest van een zonnige lentedag met vlaggen door heel IJmuiden en een koor van duizenden juichende stemmen de vernietiging door de Duitse vandalen kort na Dolle Dinsdag een gruwelijke tegenhanger van dit glorieuse festijn. De heropening op 18 Juni 1946 kreeg de glans van die Aprildag in 1930 want weer voer een machtig schip de ruime kolk binnen de „Oranje', ditmaal ten teken dat het voorportaal van de Amsterdamse haven weer voor de allergrootste schepen bereikbaar was geworden. 99 Daar tussendoor spelen de kleine en grote vreugden en zorgen: het vertrouwde beeld van een thuisstomend troepenschip met op de kade het bewogen schouwspel van ver welkomende familieleden, het leed van de Meitocht in 1940 toen eerst de uittocht der vluchtelingen en later de noodzakelijke vernielingen door de geallieerden zware schaduwen over dit technische wonder werk wierpen en al die andere gebeurte nissen waarmee de kroniek der Noorder sluis beladen is geworden, zoals de aanva ring van de sluisdeuren en nu de aanleg van de sluisweg over de deuren van de sluis. Maar boven dit alles is de eerste opening in 1930 in de herinnering van allen die deze dag meemaakten blijven leven. Vele maanden lang hebben de hei machines, de „giettorens", de betonvlech- ters en de smalspoortreinen de IJmuidense lucht vervuld van hun monotone geluiden, tot diep in het Kennemer zand. Inmiddels was in Rotterdam van de werven van Burgerhout, de laatste der enorme deuren (53.50x8.40x20 meter, gewicht 1.200.000 kg.) te water gegteden en hadden de „Drente", de „Groningen" en de „Lim burg" van Wijsmuller het hoge gevaarte naar IJmuiden gesleept, daarbij in de haven geassisteerd door een convooi van kleinere schepen. Glorieuze 29e April En 29 April om 9 uur kreeg IJmuiden de aanloop tot de feestelijkheden, die de ope ning van de grootste sluis ter wereld bege leidden, te zien: het verkeer over de sluizen werd stopgezet want de Johan van Olden barnevelt naderde uit Amsterdam. Om streeks één uur voer het vlaggeschip der maatschappij „Nederland" met zijn hoge gasten aan boord de kolk in om aan de Noordkant te meren. Het Wilhelmus klinkt op, duizend kinderstemmen zingen het onder een blauwe lucht de landsmoeder toe. En kort daarop verzoekt mr. P. J. Reymer de Koningin „de sluis voor den publieken dienst te openen". Een kort, Koninklijk woord gaat aan de kern van de plechtigheid vooraf, een handle wordt overgehaald, het water splijt en de weg naar de zee is open langzaam vaart de Oldenbarnevelt de sluiskolk uit naar het open water, waar de mijnenlegger „Medusa" 35 schoten in de buitenhaven afvuurt als saluut aan de Koningin. By de brulboei wendt de ranke boot de steven om, gedeeltelijk geconvoieerd door twee torpedoboten naar het Zuiderbuiten- kanaal om aan te leggen. En dan begeeft de Koningin zich op haar zegetocht door IJmuiden tot de pont, waar zij afscheid neemt van de burgemeester en van de gemeente. Na tien jaren De dag daarop is een gewone Woensdag. De resten van het feest verstuiven op de wind en IJmuiden herneemt zyn oude aan blik; de glanzende deuren schuiven open en dicht en de schepen worden geschut. Ruim tien Jaar lang. Tot in de Meidagen van 1940 even na het tweede lustrum van de sluis het mitrailleurvuur de installatie onklaar maakt en een hard vonnis voltrok ken wordt over dit machtige bouwsel. Harder nog echter slaat de Duitser toe in de herfst van 1944 als de kolkmuur ge scheurd wordt door de dreun der explosie ven, de machinegebouwen trillen onder het geweld van het dynamiet en de stukken beton van hun wapening springen tot een barre ruïne overblijft van wat eens met zo veel zorg werd opgebouwd door de kundig- sten onder de Nederlandse ingenieurs en arbeiders. Lang is er gewerkt aan het herstel; de zomer van het jaar volgend op dat van de bevrijding ziet tenslotte een provisorisch gerepareerde kolk wier deuren echter met een lier moeten worden bewogen. Wat on geveer tien minuten duurt tegen vroeger anderhalve minuut. Er woei een straffe wind uit het Westen j- en een donkere paraplu moest Konin- 8 gin Wilhelmina beschermen tegen de jj al te speelse invallen van de voorjaars- bries. De „Johan van Oldenbarnevelt" g voer met een kostbare last op haar brug en dekken de wijde kolk van IJmuidens p Noordersluis in. Het eerste schip werd geschut: de grootste kolk der vijf we- relddelen was in gebruik genomen. 6 Het was Dinsdag 29 April 1930. Vandaag precies 25 jaar geleden. Sinds- dien heeft deze „kolk der kolken" dui-ï zenden schepen voor korte tijd geher- 8 bergd en hopelijk zullen er nog tien- duizenden volgen. Met een lichte hand- g druk is dit wonderwerk door desnoods 8 twee mensen te bedienen. Dezelfde p stroomstoot, die de Van Ooldenbarne- p velt vijfentwintig jaar terug via eeng handle naar de buitensluisdeur dirigeer- P, de, rollen sinds vijfentwintig jaren - met pj korte tragische onderbrekingen in dei bezetting en bij de aanvaring door eeni Argentijns schip in 1953 - elke dag enP elke nacht de gevaarten heen en weer A Wanneer straks de tunnel een feit is 3 zal de scheepvaart door het kanaal zich P, volledig kunnen ontplooien. Dan zal die Noordersluis ondanks zijn vijfentwintig j jaren eens te meer een machtig hulp- middel blijken te zijn in het welvaarts-1 streven van Nederland. JOOOOOOOOOOOOOOOOOSOOOCOOOOOOOCOOOOOOOOCOOCOOOOOOCOOOOOO Maar ook dat is verholpen en de Noor dersluis, de triomf van de Rijkswaterstaat en de glorie van Nederlands macht over de erfvijand het water, maalt weer alle dagen haar schepen door naar zee en naar Amsterdam. Bewonderd door buitenlandse technici, bekeken door vreemde toeristen, gewaardeerd door de grote scheepvaart van binnen- en buitenland. Een van de machtige sluisdeuren (1.200.000 kg.) wordt in de Noordersluis op zijn plaats gebracht. Ten bate van de Stichting '40-'45 zal op de Bevrijdingsdag (5 Mei) in Castricum een voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen het Velsense VSV en een gecombineerd team van de twee Castricumse clubs CSV en Vitesse '22. Het treffen vindt plaats op het Vitesse-terrein aan de Beverwijker straatweg, 's avonds om 18 uur. Schaakclub „Weenink" in onderlinge competitie In de voortgezette onderlinge competitie van de Beverwijkse schaakclub „Weenink" werden de volgende resultaten behaald. Afd. I: KoomenSlings 01; Nijman Jimmink 10; De KoterTervoort remise; AldersSiebers afg.; De KoterMuyen remise; SiebersJimmink remise. Afd. II: R. MeyerMeyer Sr. 10: BoonstraVerduit 01; v. Leeuwen Hoogvorst 01; DuinmeyerLimmen 10: BeekhovenKoters 01. De jarige Noordersluis. In het Luxor Theater presenteerde de Klavierschippers zich gisterenavond met een geheel nieuw programma "aan hun trouwe bezoekers. Niet alleen de aankleding, doch het hele peil van de avond was hoger dan verleden jaar. Vooral de rhythmesectie was aan merkelijk uitgebreid, waardoor er een veel betere klankverhouding ontstond. Echter op een punt dient wel de aandacht te wor den gevestigd, n.l. de begeleiding. Deze is in vele gevallen te hard, waardoor de voca listen hun stemmen te veel moeten „uit zetten". De refreinzang was wederom in handen van An en Mary Stoker en Tiny Slinger nam de solopartij voor haar rekening. Het was jammer dat de geluidsinstallatie ver stek liet gaan, hetgeen afbreuk deed aan de zangnummers. Pete Jongejan en Freddy Stammes waren de kunstfluiters en kweten zich uitstekend van hun taak. Imitator Tonny Schellevis was weer op zijn best en moest na de pauze een extra nummer ten beste geven. Een uitverkochte zaal reageerde dank baar op elk nummer. In de pauze vond er een verloting ten bate van het instrumen tenfonds plaats. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 In oud IJ muiden: Voor de realisering van het wederop- bouwplan Oud-IJmuiden is het van be lang, dat de gemeente Velsen, behalve de percelen, welke in die omgeving reeds aan haar in eigendom zijn overgegaan, de be schikking krijgt over het perceel Nep tunusstraat nr. 34. De eigenaar heeft zich bereid verklaard, een en ander aan de gemeente te verkopen, voor de prijs van f 5600.alsmede om het pand, na de eigendomsoverdracht aan de gemeente, van haar te huren, voor de huurprijs van f 7.per week, tot het in verband met de aan de grond gegeven be stemming, zal moeten worden afgebroken en om het onderhoud daarvan gedurende deze periode voor zijn rekening te nemen. ADVERTENTIE Speciaal adres voor het Plaatwerk enz. Kennemerlaan 5 - Tel. 5705 - IJmuiden KAV-leden zagen films Donderdagavond hebben de leden van de Nederlandse Katholieke Arbeiders Vrou- vereniging afd. Beverwijk een bijeenkomst gehouden welke zeer druk bezocht was. De presidente mevr. Wilgenburg-Kranen deel de in haar openingswoord mede dat het jaarlijkse uitstapje dit jaar zal gaan naar Rotterdam waar een bezoek gebracht zal worden aan de Maastunnel en de sprook- jestuin van Efteling. Als datum werd vast gesteld Dinsdag 5 Juli. Op deze avond is een spaarkas in het leven geroepen om in 1958 een bedevaarttocht naar Lourdes te houden. Na de pauze heeft een cacao- en chocoladefabriek enige films vertoond, welke niet alleen op de cacao- en chocolade bewerking betrekking hadden, doch ook di verse andere onderwerpen behandelden. Het eerste negental van de honkbalclub „Rooswijk", d:at Zaterdagmiddag met een uitwedstrijd in de overgangsklasse van de Ned. Honkbalbond tegen RFC in Rotter dam de competitie gaat beginnen, heeft een flinke ruggesteun door de op de in de voorgaande weken behaalde overwinningen op eerste klasse clubs. RFC is voor Roos wijk een geheel vreemde honkbalploeg, zodat de generale repetities met twee over winningen de Rooswijkers wel goed van pas zullen komen. Ook de damesnegentallen gaan van start. Voor het eerste team is er Vrijdagavond' op „Watervliet" een openingswedstrijd tegen Pinguïns en Maandagavond spelen twee Rooswijk-combinaties van dames on derling. Zaterdagmiddag gaan heren I naar Rot terdam. De opstellingen zijn: Rooswijk I heren: werper: E. Sauer; van ger: K. Heine; le honk G. Ploeg; 2e honk G. Heemskerk; korte stop A. Wedlemeyer; 3 e honk J. de Bier; linksvelder J. Gaart- man; mid velder J. Mulder; rechtsvelder W. Visser. Rooswijk I dames: werpster W. van Maa- nen; vangster M. Klesser; le honk P. Mul der; 2e honk D. Marckelbadh; korte stop J. Wedemeyer; 3e honk J. Kluft; linksvel- der E. Kluft; mid'velder G. van Embden; rechtsvelder M. Michel. Invitatietournooi Op Zondag 8 Mei zullen zestien dames- softbalteams naar „Watervliet" komen op uitnodiging van „Rooswijk" voor een soft- baltournooi met als inzet de „Rooswijk"- beker. De wedlstrijden beginnen 's morgens om half tien en zullen om half vijf eindi gen. De mogelijkheid bestaat, dat dit tour- nooi wordt gevolgd door een gezamenlijke maaltijd en een gezellig samenzijn. De Castricumse Friese vereniging „Oan 'e Dünkant" heeft Donderdag in hotel De Rustende Jager haar laatste bijeenkomst in het winterprogramrna gehouden. Voor deze „Joun" bestond een flinke belangstel ling en men heeft naar hartelust genoten van het blijspel in drie bedrijven „Mem sil trouwe", van de Friese schrijver Abe Brouwer. Het werd door de „tonielploech" van de vereniging voor het voetlicht ge bracht onder regie van de broer van de auteur, de heer Brouwer uit Beverwijk. In Mem sil trouwe viert de echte Friese volkshumor hoogtij en al werd er in het eerste bedrijf wat traag gespeeld, later ging het heel wat beter zodat de voorzitter, de heer P. Heida, aan het einde niet ten on rechte van een geslaagde „gearkomste" kou spreken. Het bestuur van de Beverwijkse Friese vereniging was eveneens aanwezig. Met de wens dat „Oan 'e Dünkant" nog lang zou mogen bestaan, mocht de voorzit ter aan het begin van de avond een voor zittershamer in ontvangst nemen als ge schenk van de leden. De gewoonte getrouw werd de bijeenkomst begonnen met het Friese volkslied. Oogst van de straat De volgende gevonden voorwerpen zijn bij de politie van Beverwijk gedeponeerd: jon genspet, kinderschoentje, portemonnaie, gouden médaillon, oude portemonnaie, herenrijwiel, goud ringetje, shawl, capuchon, een paar handschoenen, sportrijwiel, para- pluiehoes, vulpen, reflector van autolamp, filterdop van motorrijwiel, portemonnaie m. inhoud, damesportemonnaia met inhoud, plastic tuinslang, een paar dameshandschoe nen, gummi kindertasje, driewielig kinder fietsje, portemonnaie inh. aantal loten, oud damesrijwiel, schroevendraaier, 2 kinderjas jes, armbandje, 1 paar dameschoenen, dames- portemonoaie met inhoud, rozenkrans in dopje, pakje inh. washandjes en pannelap. De elftallen van de openbare Ulo en de Chr. Duinwij k Ulo, die Donderdag een vriendschappelijke voetbalwedstrijd heb ben gespeeld, hebben in deze ontmoeting bewezen, dat zij hun in het Paasvoetbal- tournooi behaalde kampioenschappen waardig zijn. Het was een zeer spannende wedstrijd en hoewel de openbare Ulo met enige ge leende krachten moest uitkomen, waren beide elftallen tegen elkaar opgewassen. De prettige en sportief gespeelde strijd eindigde in een 21-overwinning voor de Duinwijkschool. Op 1 Mei Stille Omgang Op de jaarvergadering van de afdeling Beverwijk van het Genootschap van de Stille Omgang die Donderdagavond in de bovenzaal van het K.S.A.-gebouw werd ge houden, deelde de voorzitter de heer J. Hil- bers mede, dat de afdeling Alkmaar tot he den geen overeenstemming heeft bereikt met de afdeling Amsterdam, wat ten zeer ste betreurd wordt. De Stille Omgang naar Alkmaar wordt op Zondag 1 Mei gehouden. De wielrijders vertrekken Zaterdagavond 11 uur van de Parochiekerk van O.L. v. Goede Raad aan de-Arendsweg, terwijl men om 12 uur per bus kan vertrekken van de kerk aan de Breestraat. Uit het jaarver slag van de secretaris de heer N. Bruins bleek dat het ledental constant is gebleven. Tot slot meldde de penningmeester de heer G. Vogelzang een batig saldo. Schaakclub „Pat-Mat" De uitslagen van in de onderlinge com petitie gespeelde partijen van de Kennemer Schaakclub „Pat-Mat" zijn als volgt: Afd. I: J. E. StrengersTh. Spijker 10; P. HartJ. Zoontjes remise; M. P. Suiker W. Steeman afg. Afd. H: B. WulmsP. A. Janssen 10; J. A. RoodenburgM. Soeteman afg.; E. Rijkenir. E. F. Peltser renjise; B. Slings E. Eckhart remise. Afd. Ill en IV: B. Sauer—ir. E. de Vries 10; L. MostertmanA. P. P. Mourer 10; A. C. v. LamoenJ. Sonnevelt 01; A. J. de VriesJ. Sauer 10. Afd. V: J. SauerJ. v. d. Struis 10; G. v. d. BergA. J. Bakker remise; J. Lam- brechts—W. v. d. Lelv 1—0; W. Buist—D. M. Oort 1—0; E. Toffoli—N. Heere 1—0. ADVERTENTIE VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR DE NIEUWE FORD ANGLIA ADVERTENTIE 30 April - 5 Mei ZOMERLUST SANTPOORT DANSORKEST THE RED STARS MET HEEL VEEL GOEDE WIL en een levendige fan- fasie kon men gisteravond op het hoofdveld van „Schoonenberg" de Histori sche Optocht zien voorbij trekken - weliswaar in ci viel, maar dan toch voor meer dan 80 procent com pleet. Degenen, die er niet waren op de generale repe titie, hebben zich een paar kostelijke opmerkingen van de supporters op de tribune en langs het lijntje laten ontgaan én de hartige raad gevingen van de heren C. Tobi en J. v. Wee en. Om zeven uur was de op tochtbevolking op „Schoo nenberg" geconsigneerd en gelukkig waren velen ook werkelijk gekomen, zodat microfonist Van Weeren na een kwartiertje inleidende muziek van de hand van „zaalwachter" H. G. F. Smakman de groepen naar hun bordjes kon verwijzen, die rondom het hoofdveld de juiste volgorde aangaven. Inmiddels bleek het grut, dat met een paar onderwij zers en onderwijzeressen als chaperonnes nog zo laat mocht komen repeteren, uit- gedold en had meneer Tobi groep voor groep nog eens taak en tred verteld. Het duisterde inmiddels al bedenkelijk over het veld - men had de te verlichten bijvelden niet gekozen, om dat die weer een geluids installatie ontbeerden - en er kwam wat drang achter de zaak. Eén rondje heeft de optocht rondgewandeld in vertraag de pas, met onder meer de burgemeester onder de kij kers. Met de bisschoppen in het eerste gelid en de kin dertjes, die wel erg laat op bed kwamen, in het laatste. Met Napoleon onder de gleufhoed, maar de arm al vast tussen de gabardine, met notabelen in waardige pas („jij mag je haar wel eens kammen" tegen een ietwat kaalhoofdige notabe le) en met een grappend detachement Grüne Polizei in de achterhoede. De oor logsgod liep er ook vredig bij - zijn vredesengel volg de hem echter verrassend op de voet en de pukken, die straks een betere toe komst gaan symboliseren zongen Sinterklaasliedjes tegen de kou. Op de vraag „wat ben jij eigenlijk" uit de leken-om- standers, bedoeld voor een der meelopers, knalde het spontaan terug: „Gek, dat ik hier zo loop Het was dus ondanks de kilte een vrolijke bijeen komst, waaruit de optocht leiding de geruststellende conclusie vermocht te trek ken, dat het heus héél aar- lig ging. Dinsdagavond aanstaande te zeven uur worden alle deelnemers nogmaals op Schoonenberg verwacht voor de „laatste hand" en de instructies ten opzichte van de opstelling op 5 Mei - men begint dan direct met de kleintjes, om de moeders niet al te zeer in het harnas te jagen. F. B. Dukel aan de kop In de tweede ronde van de wedstrijd om het damkampioenschap van Kennemer land is het B. Dukel gelukt van de sterke Haarlemse speler Abe de Jong te winnen. Door dit resultaat staat Dukel met twee gewonnen partijen uit twee ronden nu aan de kop. Aan de finale van de hoofdklasse zijn verschillende voorwedstrijden voorafge gaan. Het zijn de zes winnaars van deze wedstrijden die onderling op het honderd ruiten bord gaan uitmaken welke dam speler nu de sterkste is in het district Kennemerland. De uitslagen van de le en 2e ronde luiden: Dukel wint van Postma, Abe de Jong wint van H. Berk, Willemse wint van Swier, Postma wint van Swier, Dukel klopt Abe de Jong, de partij BerkWillemse werd afgebroken. In het eindspel staat de St. Bavo-kampioen veel gunstiger, maar bij analyse zal Berk de remise wel vinden. De stand in het tournooi is als volgt: Dukel (DCY) 2 2 0 0 4 Willemse (St. Bavo) 2 1 1 0 3 Abe de Jong ('t Oosten) 2 1 0 1 2 Postma (DCY) 2 1 0 1 2 Berk ('t Oosten) 2 0 1 0 1 Swier (DCY) 2 0 0 2 0 Maandagavond 2 Mei wordt in het club- van deze wedstrijd gespeeld. Dukel ont moet dan Swier, Abe de Jong speelt met Willemse en Postma komt uit tegen Berk. J. Visser kampioen le klasse De KNC-er L. Visser wist uit negen partijen 13 punten te veroveren. Door deze uitslag bezet Visser de eerste plaats en promoveert naar de hoofdklasse. Tevens speelt Visser mee om de provinciale dam titel le klasse. Om de tweede en derde plaats moesten J. Horick en J. ter Haak herkampen. De tweede plaats werd veroverd door J. Ho rick. R. Smit kampioen 2e klasse Op fraaie wijze wist R. Smit ongeslagen de damtitel in de tweede klasse te ver overen. De Haarlemse damspelers J. van Hoogen en A. v. Sabben moesten her kampen om de tweede plaats. J. van Hoo gen won de match. Met Smit promoveert hij volgend jaar naar de le klasse. v. d. Vossen jeugdkampioen De Kennemerland kampioen bij de jeugd H. v. d. Vossen heeft inmiddels ook de provinciale damtitel veroverd. De 17-jarige v. d. Vossen gaat nu mee spelen om de nationale jeugdtitel. Aludra, pass. 27 Gibraltar n. Oran. Aagtedijk, 28 te Londen. Alchiba, 27 te Rotterdam. Alwaki 27 v. Rotterdam n. Hamburg. Amstelbrug 28 te Amsterdam. Ariadne, 28 vroeg te Amstredam. Addnda, 29 te Tjilatjap 4 Mei Singapore verw. Aldabi, pass. 29 Fernando Noronha n. Rio de Janeiro. Alderamin, pass. 28 Lissebon n. Le Havre. Amor, 28 te Beiroet. Antonia, 28 v. Balikpapan n. Soeraabja. Beninkust, 27 v. Hamburg n. Amsterdam. Billiton, 28 v. Penang n. Belawan. Blommersdijk, 27 v. Aden n. Karachi. Bonaire, 28 te Amsterdam. Bali, 29 te Penang. Bantam, 28 v. Tj. Priok n. Colombo. Benninkust, 28 te Amsterdam. Borneo, 27 nog Calcutta. Charts. 27 v. Port au Prince n. Antwerpen. Cottica, 28 te Paramaribo. Caltex Delft, 29 Rotterdam verwacht. Cistula, 28 v. Stanlow n. Thameshaven en Rot terdam. Congostroom, 28 v. Freetown n. Monrovia. Dongedijk. 27 te Victoria. Daphnis, 28 v. Londen te Dordrecht. Eemdijk, 27 te Tampico. Esso Den Haag, 28 te Gravesend n. Fawley. Esso Rotterdam, 28 te Aruba. E trema, verm. 29 v. Snellhaven n. Rotterdam. Farmsum, 28 v. Amsterdam n. Antwerpen. Falco, 24 v. Toronto n. Hailton. Friesland (KRL), 25 te Houston. Farmsum. 28 te Antwerpen. Gaasterkerk, 28 te Marseille. Gordias, 27 v. Livorno n. Napels. Gadila, verm. 28 v. Rotterdam n. Svolvaer. Hilversum, 28 v. Schiedam te Rotterdam. Houtman, 26 v. Hongkong n. Singapore. Hathor, pass. 28 Ouessant n. Rotterdam. Hermes, 28 te Amsterdam. Hecuba, verm. 28 v. Pto. Ordas n. Trinidad. Heemskerk, pass. 28 Lissabon n. Duinkerken. Ittersum, 27 te Amsterdam. Indrapoera, 29 te Cheribon. Jupiter, 27 v. Hamburg n. Amsterdam. Jagersfontein, 28 te Antwerpen. Kota Inten, ve-m. 28 v. Genua n. Port Said. Koratia, 4 Mei Curagao verw. Lissekerk. pass. 27 Malta n. Hamburg. Lemsterkerk. 28 te Londen. Leuvekeric, 28 v. Karachi n. Aden. Linge, 27 v. Dakar n. Monrovia. C Woensdag werd door 24 vaartuigen in Urk aangevoerd: 347 pond kuilpaling, prijs f 1,21f 1,65; 261 pond lijnaal, "prijs f 1,64 f 1,77 per pond en 209 bak nest, prijs f 2,40 f2,56 per bak van 37% kg. Prijzen van Donderdag. Heilbot 3,00 2,15; gr. tong 2,201,94; grm. tong 1,92—1,68; kim. tong 1,981,70; kl. tong I 1,921,80; kl. tong II 1,60—1.34; tarbot I 1,65—1,38, per kg. Tarbot II 76; tarbot III 62; tongschar 63—62; kl. tongschar 45; kl. schol I 3420; kl. schol II 2512; schar 269; bot 1614: makreel 1612: gr. schelvis 4126: grm. schelvis 41; kim. schelvis 49; kl. schelvis I 5144; kl. schelvis I 36—22.50; wijting 3016: gr. gul 3330: midd. gul 4034; kl. gul 2825; kl. wolf 42; poontjes 238; kl. koolvis wit 30, per 50 kg. Gr. kabeljauw 11860; gr. koolvis zw. 6867; gr. koolvis wit 73; gr. leng 7266; gr. wolf 7265, per 125 kg. Aanvoer van Donderdag. 225 kisten tong en tarbot. 4 kisten heilbot, 6 kisten tongschar en schartong, 775 kisten schol, 60 kisten schar, 5 kisten bot, 2200 kisten ma kreel, 155 kisten schelvis, 235 kisten wijting, 250 kisten kabeljauw en gul, 12 kisten leng, 13 kisten wolf, 16 kisten poon, 14 kisten kool vis, 20 kisten diversen. Totaal 3990 kisten. ADVERTENTIE „Rex draagt de kroon voor beeld en toon" VRIJDAG - ZONDAGMIDDAG ZONDAGAVOND HET ZWARTE SCHILD Een boeiende geschiedenis met alle passie en praal uit de gouden riddertijd Zaterdag en Maandag geen voorstelling Luna, 27 v. Rotterdam n. Hamburg. Laagkerk, 29 te Colombo. Leopoldskerk, 28 v. Koewait n. Mena el Ahmadl Lieve Vrouwekerk, 27 v. Bombay n. Colombo. Lindekerk, 28 v. Port Said n. Le Havre. Macuba, pass. 26 Thursday eil. n. Tarakan. Merwede, 24 te New Orleans. Mitra, 28 te Cristobal n. Brisbane. Maas, 28 te Oran. Madoera, 29 te Makassar. Malea, 5 Mei Trincomalee verwacht. Manoeran, pass. 28 Perim n. Suez. Meliskerk, 27 te East Londen. Metula, pass. 28 Flnisterre 2 Mei R dam verw. Modjokerto, 28 te Genua. Nieuw Amsterdam, 28 te Botterdam. Nigerstroom, 27 v. Freetown n. Dakar. Nestor, 24 v. Port au Prince n. Mobile. Oranjestad, 27 720 m. ZW. Lands End. Oranjefontein, 28 720 m. Z.ZO. Kp. Palmas. Pendrecht. 27 v. Trinidad n. Dakar. Poelau Laut, 27 v. Genua n. Marseille. Prins Willem George Fred., 28 te Le Havre. Plagiola, 21 v. Curacao n. Se waren. Prins Fred. Willem, 24 te Milwaukee. Pieter S, verm. 29 Dageham n. Rotterdam. Prins Alexander, 28 230 m. W. ten N. Scilly's. Prins Willem v. Oranje, pass. 28 Lizard naar Montreal. Rijnland, 27 te Amsterdam. Ruys, 28 te Belawan. Rotti, 28 v. Djibouti n. Suez. Rotula, 29 te Geelong. Rijndam, 28 te Halifax. Schouten, 28 te Seychellen eil. Sommelsdijk, 27 v. Port Swettenham n. Penang. Stad Breda, 28 te Nacala. Stad Maastricht, pass. 27 Kp. Flnisterre naar Savona. Sarangan, 24 te San Francisco. Sarpedon, 23 v. Philadelphia n. Port au Prince Slamat, pass. 27 Sabang n. Colombo. Stentor, 26 v. Paramaribo n. Amsterdam. Stad Amsterdam, 27 te Amsterdam. Saidja, 29 te Singapore. Samarinda, 29 te Beira. Siberoet, 29 te Colombo. Stad Leiden, 29 te Port Elizabeth. Stad Vlaardingen, 28 te Rotterdam. Sumatra, 29 te Tj. Priok. Titus, 27 te Amsterdam. Tjitjalengka, 24 v. Montevideo n. Kobe. Triton, 28 te Maracaibo. Tamo, pass. 28 Ouessant n. Rio de Janeiro. Teiresias, pass. 28 Finisterre n. Liverpool. Tjlpanas, 29 te Port Elizabeth. Van Waerwijck, 28 te Mombasa. Waterman, 27 260 m. W. Scilly's. Westland, 28 te Santos. Willemstad, 27 270 m. NO- Trinidad. Wonorato, 28 te Port Swettenham. Waterland, pass. 28 Finisterre n. Amstredam. Zuiderzee, 26 1150 m. O. Bermuda. Zuiderkruis. 27 960 m. NO. Sombrero eil. Zuiderzee, 27 850 m. O. Bermuda. KLEINE VAART Anna Henny, 28 dwars Ballpoint. Ardeas, 28 dwars eil. Aoboran n. Algiers. Advent, pass. 28 Vlissingen n. Terneuzen. Astra, pass. 28 Vlissingen n. Antwerpen. Atlantis, 2 Mei Rotterdam verwacht. Anda. 28 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Aktjo, 28 v. Amsterdam n. Rotterdam. Arnoudspolder, 28 v. Oporto te Rotterdam. Birminham, 28 v. Grangemouth te Rotterdam. Cinderella, 28 v. Antwerpen te Rotterdam. Coolhaven, 28 v. Casablanca te Londonderry. Corrie b, verm. 29 v. Dordrecht n. Runcorn. Driebergen, 28 v. Terneuzen te Rotterdam. Duiveland, 28 v. Sundeland n. Amsterdam. Elisa, 28 25 m. ZW. Casquets. Ellewoutsdijk, 28 v. Bristol te Port Aferry. Elsenburgh, pass. 28 Kp. Vilano n. Casablanca. Eljo, 26 v. Basse Inare n. Genua. Frejo, 28 v. Boulogne n. Avonmouth. Fivelborg, pass. 28 Vlissingen n. Antwerpen- Goote, 28 v. Malaga te Amsterdam. Gaasterland, 28 v. Kingslynn te Rotterdam. Hartel, 28 v. Hamburg te Rotterdam. Hello, 28 v. Middlesboro te Rotterdam. Hoop op Zegen, 28 v. Norkoping te Rotterdam Heemraadsingel, verm. 28 v. Barrow in Furness naar Antwerpen. Hada, 28 60 m. N. Terschelling. Hondsbosch, 28 v. Londen te Amsterdam. Inspecteur Mellema, 28 dwars East Goodwin n. Garston. Ibis, 28 v. Le Havre te Parijs. Ida D, 29 v. Glasgow te Bordeaux verwacht. Ida Pieter, verm. 28 v. Poortershaven n. Mil- fordhaven. Ilias, 27 te Genua n. Livomo. Jaba, 28 v. IJmuiden te Manchester verw. Joost. 26 v. Calais n. Antwerpen. Keizergracht, pass. 8 Vlissingen n. Antwerpen. Lydia (i), 28 v. Londen te Rotterdam. Leuvehaven, verm. 29 v. Kopenhagen n. Rot terdam. Lucas Bols II, pass. 28 Kiel Holtenau n. R'dam. Liberty, 28 v. Goole te Rotterdam. Marie Sophie, 28 15 m. W.ZW. Dungeness. Mascotte, 23 t.h.v. Rock n. Bistol. Ma reel la, 28 v. Rotterdam n. Duinkerken. Merwehaven, 28 v. Casablanca te Mostaganem Monica, 28 v. Liverpool te Dublin. Matthew, 28 v. IJmuiden te Newcastle verw. Meuse, 28 v. Rotterdam te Amsterdam. Mynelis, 29 v. Methil te Holbaek verw. Nero, 27 v. Tanger n. Gibraltar. Niagara, 28 v. Vlissingen n. Waterford. Nieuwehaven, 28 v. Kopenhagen te Rotterdam. Neeltje b, 28 v. Genua te Civita Vecchia verw. Netta, 28 50 m. W. Ouessant n. Genua. Nottingham, pass. 28 Texel n. Delfzijl. Oranjepolder. 28 dwars Texel n. Hamburg. Plato, 27 te Seviila n. Amsterdam. Pavo, 27 v. Garston n. Glassondock. Ponto, 27 te Manchester. Pascholl 23 v. Rotterdam te Hansweert. Rex, 28 25 m. N.NO. Fecamp n. Antwerpen. Spes, pass. 28 Vlissingen n. Antw. Stella Maris, 28 v. Newcastle te Christiansand Stlentje Mensinga, 28 v. Oston n. Rotterdam. Swift, 28 v. Parijs te Rotterdam. Soemba, 23 v. Norrkopmg te Malmö. Teunlka, 28 v. Rotterdam te Amsterdam. Toni, 28 v. Amsterdam n. Mantyluoto. Tilly, 26 v. Bayonne n. Londen. Trito, 28 v. Amsterdam te Rotterdam. Vlieland, pass. 28 Hanstholm n. Oslo. Venus, verm. 29 v. Great Yarmouth n. Midd lesboro. Veenenburgh, 28 v. Middlesboro te Rotterdam. Westropa, pass. 28 Borkum n. Rotterdam. IJstroom, 28 v. Amsterdam n. Bristol. SLEEPVAART Blankenburg, 27 v. Maassluis te IJmuiden. Oceaan, 27 v. Portsmouth te Maassluis met dok Oostzee, 27 200 m. NW. Alexandria Rode Zee, 27 te Tj. Priok met kruiser Australia naar Engeland

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 13