Misschien Officieel bezoek van Zweeds vorstelijk paar nu ten einde Bao Dai ontheft premier Diem van militaire bevoegdheden Weerbericht Keizer ontbiedt Diem, die echter verkiest te blijven Haarlems Dagblad Spoorwegstaking in Engeland lijkt onafwendbaar te zijn Het woord is aan Koning Gustaaf en koningin Louise op Soestdijk Parijs wijt bloedige ontknoping aan Washington Belastingen en huren 10 Mei in de Kamer Onaanraakbaarheid in India strafbaar gesteld Middelen van verzoening uitgeput 69e JAARGANG No 247 Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 29 APRIL 1955 EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 299e JAARGANG No 94 Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Piper-cub van rijkspolitie maakte ongelukkige landing Na drie stemmingen nog geen president in Italië Otiwerkerk Koningin Louise Soestdijk Het a1scheid Weerrapport Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm.5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleeu redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admiru IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad ER DOEN ZICH weer kansen voor op meer toenadering, misschien zelfs over brugging van kloven, tussen Oost en West. Die betreffen in de eerste plaats Formosa, het schone eiland waarop de vroegere lei der van China, Tsjiang Kai Sjek, zich nog steeds met zijn legermacht en met zijn voornemens, om zijn oude positie te her overen, verschanst houdt. Na veelvuldig verzekerd te hebben, dat hij Formosa aan vallen en veroveren zal, heeft zijn com- munstische vijand op het vasteland zich tenslotte tot onderhandeling met Amerika bereid verklaard. Tsjiang Kai Sjek wil niet onderhandelen, maar tot zijn ont steltenis en verontwaardiging is Amerika bereid, het ook zonder hem te doen. Zijn papieren dalen dus. Het Amerikaanse be leid ten aanzien van het Verre Oosten duidt op veranderde koers. En misschien zullen die onderhandelingen, eenmaal aan gevangen, wel tot heilzaam resultaat lei den. Ook is een conferentie van de Grote Vier in de maak. Na het Russische accoord met Oostenrijk, dat straks tot definitieve ontruiming en neutralisering van dat zwaarbeproefde land zal leiden, kan men niet meer zeggen dat de Russen nooit tot iets bereid zijn. Wellicht beduidt deze eerste belangrijke stap dat zij tot meer bereid zullen blijken, dat ook zij een nieuwe koers gekozen hebben. Er is dus enig hoopvol vooruitzicht. Tal van pen voerders hebben dit reeds begeleid met Waarschuwingen, dat men zich geen illu sies moet maken. De mens zal zich altijd illusies maken, zodat deze waarschu wingen weinig zin hebben. Hij kan, zoais in de loop der tijden door denkers en dichters telkens weer is beaamd, zelfs niet zonder illusies leven. Maar de vraag rijst hier, of toenadering en „coëxistentie" vreedzaam naast elkaar leven van Oost en West als een illusie beschouwd moeten worden. Een illusie, dat is immers een droombeeld: een denkbeeld „waaraan men waant dat de werkelijkheid beantwoordt of dat men gaarne verwezenlijkt zou zien" en „maak u geen illusies" betekent vol gens Van Dale: verwacht geen dingen die niet gebeuren kunnen. Met de zich regel matig opeenhopende voorraden van atoom- en waterstofbommen op de achtergrond, en de andere vernuftige nieuwe bewape ningen die ik niet noemen zal de lente schijnt vandaag heus te beginnen mag het toch wel meer dan een illusie heten als men veronderstelt, dat de mens zijn verstand op nóg vernuftiger wijze zou kunnen toepassen. Met die nóg vernuftiger wijze bedoel ik: door de atoom- en water stofbommen en het andere duivelse wa pentuig, dat hij bedacht en gemaakt heeft, niet meer aan te maken en het ongebruikt te laten. Gij zoudt daarbij kunnen op merken dat dit toch wel een aanmerke lijke verspilling van energie betekent. In derdaad, maar dat is nu eenmaal gebeurd en men zou daar maar niet over moeten nakaarten. Ik zou dus niet van illusies willen spre ken. ofschoon de mens ook die niet mis sen kan,, maar liever van idealen, dus van dingen die men zich voorstelt en die wel voor verwezenlijking in dit aardse tranen dal vatbaar zijn en in menige vorm in menig geval dan ook verwezenlijkt zijn. Is deze beschouwing toch niet nuchter genoeg? Moet er enig tegenwicht zijn? Nu dan: ik besef dat zeer weinigen door de tijding, dat Amerika met China wil pra ten zonder Tsjiang Kai Sjek en door die andere tijding, dat de Grote Vier misschien wel in volle grootheid (de regeringsleiders zélf) bijeen zullen komen, in opwinding geraakt zijn. Er worden voortdurend con ferenties aangekondigd en hoe vaak leiden zij tot niets! Goed, maar in Moskou is dan toch maar dat verdrag met Oostenrijk, na zeven jaar tobben, geparafeerd. Daar is weer eens een klein volk, kleiner nog dan het onze, dat van een kolos eindelijk zijn zin heeft gekregen en een nieuwe kans verworven om zijn eigen leven te leiden. Er komt wel eens iets uit de bus en dat geeft dan weer hoop. Vanmorgen is een adres op mijn tafel beland, dat door 69 landgenoten aan alle leden der Eerste Kamer is gezonden. Zij noemen zich „politiek onafhankelijk ten opzichte van het West- en van het Oost blok", een fiere verklaring. Zij huldigen de overtuiging dat alleen geestelijke en scheppende krachten de negatieve, de structieve krachten die de beschaving met ondergang bedreigen, kunnen overwinnen. Zij zijn van mening dat de Eerste Kamer de Londense en Parijse accoorden die zij thans bij de begroting van Buiten landse Zaken bespreekt niet zou moe ten aannemen. Zij achten de tijd van de oude machtspolitiek voorbij en zeggen dat het Nederlandse volk een lichtende blad zijde aan zijn geschiedenis zou kunnen toevoegen door een begin te rpaken met een vredesstreven, dat op positieve wijze gericht is op de vestiging van een wereld rechtsorde. Zij vragen dus om ver-reikend Nederlands initiatief. De beperkende over weging „misschien" heeft er hen dus niet van weerhouden, iets te doen. Die over weging heeft hen juist tot actie gebracht. Daarbij tonen zij er zich van bewust, dat voorzover staatslieden en politici bereid zijn nieuwe wegen in de politiek te gaan, zij steun van onder-op niet kunnen missen. Zij vragen om oprichting van een inter nationaal research-instituut voor inter nationale politieke vraagstukken. Zij vra gen overleg met de bondgenoten over de atoomwapens en de proefnemingen daar mee, en over een volledige voorlichting van de volken. Ik zeg niet dat zij de Eerste Kamer tot afwijzing der Parijse en Londense accoor den zullen bewegen, maar ik geloof wel dat er punten in hun betoog en hun voor stellen zijn die niet vergeefs worden aan gevoerd. Ik geloof vooral dat zulk streven uit-het-volk-zelf in deze tijd buitenge woon nuttig en nodig is. Het moest zich nog veel meer voordoen. Misschien? dat betekent: er is een kans. R. P. GRE BROUWENSTIJN IN MADRID De Amsterdamse sopraan Gré Brouwen- stijn heeft enorm veel succes gehad met haar vertolking van de rol van Sieglinde in de opera „Die Walküre" van Richard Wagner tijdens het aan deze componist ge wijde festival, dat Dinsdag in het Lyceum Theater te Madrid werd geopend. Een piper-cub van de rijkspolitie, die was ingeschakeld bij de escorte van de zich naar Rotterdam begevende koninklijke stoet, is Donderdag bij een landing op Ypenburg naast de startbaan terechtgeko men en vrij zwaar beschadigd. De piloot, wachtmeester eerste klas J. H. V. uit Am sterdam, werd licht gewond ROME (Reuter) Het Italiaanse parle ment dat te Rome bijeen is gekomen om een president van de republiek te kiezen, heeft gisteren drie maal gestemd, zonder dat een van de candidaten de vereiste meerderheid van twee derden behaalde. De candidaten hebben bij e volgende verkie zingen voldoende aan een eenvoudige meer derheid. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S Simplicissimus: Als God voor het scheppen van de wereld een commissie had be noemd, zou de wereld er vandaag de dag nog niet zijn. „Jammer, dat mijn vrouw en ook alle Zweden niet hier kunnen zijn. Dan zouden zij, meer dan door de foto's, onder de indruk komen van de energie van een volk, dat kostbare grond in zulk een korte tijd wist terug te winnen op het water. Dan zouden zij versteld staan over de moed, welke de zo zwaar beproefde eilandbewoners hebben weten op te brengen, door met man en macht zich op het herstel van de geleden schade te werpen." Deze woorden sprak Donderdag middag de bejaarde Zweedse monarch tot een der Waterstaatsmensen, toen hij met Koningin Juliana en Prins Bernhard op het caisson stond, waarmee het beruchte stroomgat bij Ouwerkerk werd gesloten. Veel heeft de Zweedse vorst en zijn gemalin tijdens het driedaags bezoek aan ons land gezien. Maar het lijdt geen twijfel, dat Koning Gustaaf Adolf het meest geïmponeerd is geweest door het bezoek aan het in de rampnacht van Februari 1953 zo zwaar getroffen eiland Schouwen-Duiveland. Minutenlang staarde hij van het hoog gelegen caisson over het land, dat vrijwel geen bomen meer bezit en waarvan de totaalaanblik wordt beheerst door tientallen draglines en buldozers, maar dat steeds minder sporen vertoont van het watergeweld. Morgen vieren wij de zesenveertigste verjaardag van Koningin Juliana. Een recente foto van de Vorstin. (Foto Meyboom) Toen de „Piet Hein" het knusse haven tje van Zierikzee binnenvoer stond het op de kade en langs de straten van het vrien delijke stadje zwart van de mensen. Geen gevel, of er was een vlag ontplooid. De kinderen droegen oranjestrikken, in het haar, of een oranjesjerp. Bij de aanleg steiger waren ter begroeting aanwezig de (Van onze correspondent in Parijs) De berichten uit Zuid Vietnam, waar een formele burgeroorlog op het punt staat uit te breken, - er zijn gisteren 150 doden en ruim 800 gewonden gevallen, en vanmorgen zijn de vijandelijkheden met nieuwe moed hervat - hebben te Parijs de officiële kringen nauwelijks overrompeld. Een dergelijke ontwikkeling had men sinds maanden voorzien. Het vertrouwen in de regering-Diem is al lang verloren en aan het feit dat Washington deze premier, tegen de nadrukke lijke wens van de meeste religieuze en politieke secten in, en ondanks de herhaalde waarschuwingen van de Fransen toch steunen bleef, meent men de bloedige ontknoping van deze gebeurtenissen te moeten toeschrijven. Grote delen van Saigon gaan in vlam men op en de daklozen worden bij tien duizenden geteld. Het grootste gevaar is dat de Noord-Vietnamezen van Ho Tsji Minh deze onlusten kunnen aangrijpen om de orde in het Zuiden te komen herstellen. Een communistische orde, wel te verstaan. Zelfs keizer Bao Dai schijnt door dit vooruitzicht in ziin serene gemoedsrust te zijn gestoord. Niet dat hij van plan zou zijn naar zijn vaderland, waarvan hij, aan de Rivièra, veertig vlieguren verwijderd is, te vliegen. Dat zou te veel zijn gevergd. Maar wel heeft de keizer zich de moeite gegeven nieuwe proclamaties te verzenden. Hij heeft premier Diem uitgenodigd uiter lijk op 5 Mei in Cannes te komen, om daar, tezamen met de voornaamste politieke lei ders. uit Zuid Vietnam, onder leiding van de keizer de situatie opnieuw te bespre ken. Voorts heeft Bao Dai de premier, wiens ambtspaleis belegerd wordt, ont heven van zijn militaire bevoegdheden en aan de algemene inspecteur van het leger, generaal Nguyen Van Vy, toevertrouwd. Verkeerde paard Van meer gewicht acht men het in Franse regeringskringen dat ook de Amerikanen tot het inzicht schijnen te komen dat zü met Diem op het verkeerde paard hebben gewed. Washington heeft Diem vooral ge protegeerd vanwege zijn weinig vriend schappelijke houding jegens Frankriik. Die negatieve trek is echter geen garantie van groot staatsmanschap gebleken. Generaal Collins, de vertegenwoordiger van president Eisenhower in Zuid Vietnam, is weer naar zijn post teruggekeerd met de opdracht samen met generaal Ely, de Fran se hoge vertegenwoordiger, een oplossing te zoeken. Het schijnt dat de Amerikanen zich eindelijk van hun protégé Diem zul len distanciëren, volgens de adviezen die Parijs sinds maanden heeft gegeven. Men moet alleen vrezen dat het Amerikaanse inzicht te laat is doorgebroken. Wanneer een werkelijke burgeroorlog nog kan wor den voorkomen, dan zullen de politieke tegenstellingen toch wel zo verscherpt ziin dat een herstel van de eenheid onmogelijk zal blijken te zijn. Ho Tsji Minh heeft re denen Washing-ton dankbaar te zijn.... (Reutcr-AFP) Het kabinet van Zuid Vietnam heeft premier Ngo Dinh Diem ge machtigd het bevel van Bao Dai niet op te volgen, zo wordt van gezaghebbende ziide te Saigon vernomen. De premier heeft het nationale leger opdracht gegeven de strijd tegen de Binh Xuyen voort te zetten. Ge neraal Vy is in Saigon teruggekeerd uit Dalat, waar hij einde vorige week heen was gevlucht, omdat hij vreesde te worden ge arresteerd. De strijd woedt thans in de havenbuurt. Burgers trekken in grote getale met de be zittingen die zij mee kunnen nemen naar het centrum van de stad. Het hoofdkwar tier van het nationale leger is nog steeds door de Binh Xuyen omsingeld. Franse troepen belasten zich met de bescherming van leven en goed van de Franse burgers. In welingelichte kringen te Washington wordt aangenomen, dat de ontbieding van Diem is voorgesteld door Frankrijk, en ge steund wordt door de Verenigde Staten. Amerikaanse en Franse vertegenwoordigers zijn achter de schermen besprekingen be gonnen om te trachten het evenwicht in Zuid Vietnam te herstellen. Bao Dai heeft in Cannes een onderhoud gehad met Gib son, secretaris van de Amerikaanse ambas sade te Parijs. v De Tweede Kamer heeft besloten de be- lastingontwerpen en de wijziging der huur wet aan de orde te stellen op 10 Mei. NIEUW DELHI (Reuter) De Indiase Tweede Kamer heeft een wetsontwerp aan genomen, krachtens hetwelk personen, die schuldig zijn verklaard aan het behande len van iemand als „onaanraakbaar", tot gevangenisstraf van ten hoogste zes maan den en een boete kunnen worden veroor deeld. Onder deze wet is hij, die iemand op grond van onaanraakbaarheid toegang tot een woning, hotel of tempel weigert, strafbaar. De wet moet nog door de Eerste Kamer worden goedgekeurd. Er zijn in India ongeveer vijftig millioen personen, die behoren tot de „onaanraak- baren'' (Van onze correspondent in Londen) Er bestaat slechts geringe hoop dat de spoorwegstaking die tegen Zondag te mid dernacht is aangekondigd kan worden ver meden. Vertegenwoordigers van de Britse Transportcommissie, die de leiding heeft van het genationaliseerde spoorwegbedrijf, en van de bond van machinisten en sto kers hebben op het ministerie van Arbeid besprekingen gevoerd met de bemidde lingsambtenaren maar zijn niet tot over eenstemming gekomen. De partijen con fereerden bijna voortdurend in afzonder lijke vertrekken. Alle middelen tot verder overleg schijnen uitgeput. Door de aard van het conflict kan de minister van Arbeid Sir Walter Monckton, die door zijn tactisch optreden al vele sta kingen heeft voorkomen, niet ingrijpen want de staking is uitgeroepen als protest tegen een beslissing van het eigen loon- tribunaal. De instelling van een onafhan kelijk hof van onderzoek is onmogelijk. Principe-kwestie. De crisis is niet veroorzaakt door finan ciële nood van het personeel, doch het gaat om een principe-kwestie. In geding is het beginsel van de handhaving van de loon- verschillen tussen geschoolden en onge schoolden. Het locomotief-personeel is in het gedrang geraakt omdat bij de jongste verhogingen onvoldoende rekening is ge houden met de traditionele marge tussen geschoolden en ongeschoolden. De handhaving van deze verschillen in de Britse industrie is sinds vele jaren een belangrijk sociaal probleem, dat met de economische structuur van het land sa menhangt. In het afgelopen jaar hebben van de 80.000 man locomotief-personeel niet min der dan 10.000 de spoorwegen verlaten omdat de arbeidsvoorwaarden elders in de industrie beter zijn. Indien de staking doorgaat, zal een aan tal treinen, onder anderen op het Zuide lijke net, blijven rijden, omdat een gedeelte van de machinisten en bestuurders is aan gesloten bij de nationale unie van spoor wegpersoneel, die niet bij het conflict be trokken is. Dreigende chaos Een spoorwegstaking van enige duur dreigt het economische leven op ernstige wijze te ontwrichten. De voedselvoorzie ning loopt spaak, de prijzen van de levens middelen zullen onrustbarend stijgen, mas sale werkloosheid zal het gevolg zijn van de gedwongen sluiting van fabrieken en mijnen. De moeilijkheden zijn dan niet te overzien Vandaag komt het Britse ka binet in buitengewone zitting bijeen. De regering heeft plannen gereed voor het vervoer van voedsel, melk, brandstoffen, ziekenhuisvoorraden en grondstoffen voor de fabrieken. commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de burge meester van Zierikzee, jhr. mr. J. Schuur- beque Boeye en baron Collot d'Escury. Onze koningin kreeg door zuster K. Olree, de jongste verpleegster van het voormalige ziekenhuis, bloemen aangeboden. Op het terrein, waar het nieuwe ziekenhuis zal verrijzen, legde de Zweedse koning de eerste steen. Veertig Rode Kruis helpsters vormden een ere-haag. Met een krijtje, dat Jannetje Luyk, de Rode Kruis helpster die zich bij de Fe- bruari-ramp zo verdienstelijk heeft ge maakt, de koning aanbood, zette deze in forse letters zijn naam op de steen. Ariaan- tje de Haan, 8 jaar oud, die haar beide ouders bij de Februari-vloed verloor en de 11-jarige Joke Doeleman, offreerden de vorst een theemuts met pop in Schouwense klederdracht, die bestemd was voor zijn gemalin. Voor de 9-jarige kroonprins had den de kinderen een mosselscheepje mee gebracht. Maar ook Zierikzee's burgemees ter had nog een cadeau voor de Zweedse vorst: een fotocopie van een oude acte, waarbij aan de inwoners van Zierikzee in Skane bepaalde rechten werden toegekend. Bijzonder hartelijk was de ontvangst in Ouwerkerk, die plaats vond bij de nood woning van de burgemeester, de heer J. Romijn. Met zijn vrouw woont de burge meester in een weliswaar smaakvol in gerichte, maar toch wel erg kleine woon wagen. De koning wilde dat „huis" graag van binnen zien en met onze koningin en prins Bernhard, gebruikte hij er de thee. Op het plein van de school, die dank zij veler hulp uit het buitenland kon worden ge bouwd, stond de jeugd op de komst der hoge gasten te wachten. Toen dat moment was aangebroken kende de vreugde geen grenzen meer. De Zweedse koning, die een groot kindervriend is, was er zichtbaar door getroffen. Vol trots liet hij de kin deren de twee glazen potten gevuld met Zeeuwse babbelaars (voor zijn kleinzoon) en met chocolade-korenaren (voor koningin Louise) zien. Een en ander was de koning aangeboden door de burgemeestersvrouw. In de fraai ingerichte school, waarvan het meubilair werd geschonken door de Zweedse vereniging „Redt het Kind" gaf ir. Maris aan de hand van een maquette een uiteenzetting over de ramp en van de wijze waarop bij Ouwerkerk en de Schelp- hoek de gaten werden gedicht. Per auto werd langzaam gereden naar de plaats, waar de vier caissons, bekend uit de „ope ratie Phoenix" het enorme gat in de dijk hebben gesloten. Jhr. de Casembroot verraste de koning met een presse-papier, waarop het moment van de sluiting van het laatste stroomgat bij Ouwerkerk staat afgebeeld, met op de achtergrond het dorp onder water. De in scriptie luidt: „4 x Phoenix Ouwerkerk 1953." In gezelschap van onze vorstin reed de Zweedse koning per auto naar Den Haag. Prins Bernhard maakte de terugreis per Catalina-vliegboot, die bij Zijpe was ge- sta tionneerd. Koningin Louise van Zweden heeft Don derdag een bezoek gebracht aan Amster dam-West en Tuindorp Slotermeer, waar zij verschillende woningcomplexen en woning typen heeft bekeken. In haar gezelschap be vonden zich mevrouw mr. A. W. Ch. d'AillyFritz, jhr. F. van Lennep, kamer heer in buitengewone dienst, mr. R. van den Bergh, wethouder voor Volkshuisves ting van Amsterdam en ir. J. F. A. Alozerij, directeur van de Gemeentelijke Woning- dienst. De uit vijf auto's bestaande stoet vertrok half drie van het paleis op de Dam en volg de op haar in snel tempo gereden route een gedeelte door de oude binnenstad. Koningin Louise bezocht allereerst het in 1942 gereedgekomen flatgebouw voor alleenwonende vrouwen, „Oranjehof". Zij bezocht een der flats en de bij het bezoek met aanwezige bewoonster daarvan, mejuf frouw A. Delvigne, vond 's avonds een briefje op tafel, waarop te lezen stond: „I thank you so much that I have been allowed to see your charming room. Louise." („Hartelijk dank dat ik uw pret tige kamer heb mogen zien"). Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de Beatrixschool, waar de koningin in de „kinderwinkel" een blikje appelmoes kocht. Na een rondtocht tenslotte door Tuindorp Slotermeer arriveerde koningin Louise om kwart over vier weer op het Paleis op de Dam, vanwaar zij naar Den Haag vertrok. Het diner op de Zweedse legatie in Den Haag vormde de afsluiting van het staat- siebezoek van het Zweedse koningspaar aan Nederland. Voor Nederland zal in de herinnering blijven voortleven de sympathieke wijze waarop de koning en de koningin van Zweden hier te gast geweest zijn. Vanmorgen om kwart over negen is de Zweedse koning van het paleis in Amster dam per auto vertrokken voor een onoffi cieel bezoek aan het museum Boymans te Rotterdam, waar hij omstreeks half elf werd verwacht. Koningin Louise ging niet mee, doch bleef nog op het paleis, vanwaar zij zich aan het eind van de morgen naar Soestdijk begaf. De koning vertrok na zijn museumbezoek eveneens naar Soestdijk. Met het vertrek uu de hoofdstad behoorde het Zweedse staatsiebezoek tot het verleden. Op een zonovergoten Dam stond van morgen opnieuw de erewacht van het gar de-regiment fuseliers Prinses Irene met de Koninklijke Militaire Kapel aangetreden en een nog talrijk publiek had zich opge steld om het vertrek der Koninklijke gas ten gade te slaan. In de Burgerzaal hadden zich dezelfde autoriteiten verzameld, die bij aankomst het Zweedse vorstenpaar hadden begroet. Om klokslag 9 uur opende een lakei de deur, die toegang geeft tot de particuliere vertrekken der vorsten. Koningin Louise, gekleed in een anthracietkleurige japon met een eenvoudige blauwe hoed en de vorst in een donkerblauw colbertcostuum betraden in gezelschap van ons Koninklijk Paar de grote marmeren zaal, die door het ochtendlicht wat somber aandeed. Op har telijke wijze namen de Zweedse monarch en zijn gemalin afscheid van de autoritei ten en toen de vorst de laatste hand had gedrukt wandelde hij naar de Zweedse en Nederlandse journalisten. Met een vrien delijke hoofdknik, een ten afscheid ge heven hand en een „thank you" verliet hij de zaal. Ook de beide lakeien, die de vor sten in hun jassen hielpen, kregen een har telijke handdruk van de vorst. Met ons Koninklijk Paar begaf hij zich vervolgens naar de uitgang van het paleis, waar de erewacht het geweer presenteerde en de kapel het Zweedse volkslied voor de laatste maal ten gehore bracht. Nog even toefden zij voor het bordes, toen stapte de vorst in de gereedstaande hofauto. Het por tier klapte dicht. Het staatsiebezoek was ten einde. (van hedenmorgen 7 uur) weers- i i Ji 2 "5 ■n-e T3 O S-V t" toestand f o 12 - 3 «ja Zs Stockholm geheel bew. WNW 3 7 3 Oslo mist windstil 3 10 Kopenhagen nevel WZW 3 10 2 Aberdeen half bew. windstil 4 0 Dublin mist ZO 2 7 0 Londen zwaar bew. ZO 2 11 1 Amsterdam nevel ZZO 4 9 0 Brussel onbewolkt ZO. 4 12 0 Parijs onbewolkt O 3 10 0 Bordeaux onbewolkt ZZO 3 13 0 Grenoble onbewolkt windstil 9 0 Nice onbewolkt NW 5 16 0 Berlijn onbewolkt ZZO 3 13 0 Frankfurt nevel windstil 11 0 München onbewolkt windstil 8 0 Zürich nevel windstil 6 0 Genève nevel NNW 1 8 0 Locarno onbewolkt windstil 9 0 Wenen onbewolkt windstil 11 0 Innsbruck nevel windstil 6 0 Rome onbewolkt windstil 14 0 Helsinki mist ZZW 3 3 4 Neerslag laatste 24 uur. XWOOOOOOOO«*rorixjonooonorx)f*rr> xxxjorxxxxvYvyvwceOOOno 5 LAGERE TEMPERATUREN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Tijdelijk meer ^ewolking en enkele buien, morgen ook zonnige perioden Matige, later nu en dan vrij krachtige naar Zuid-West ruimende wind. Lagere temperaturen overdag. 30 April Zon op 5.16 uur, onder 20.03 uur. Maan op 13.14 uur, onder 2.34 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 29 April Hoog water: 9.05 en 21.47 uur. Laag water: 4.23 en 17.00 uur. Zaterdag 30 April Hoog water: 10.22 en 23.07 uur. Laag water: 5.29 en 18.21 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1