Bom aan Noorderlaan glas- en dakenschade veroorzaakte Vandaag rijdt bloemencorso „Jeugddienst" DE SLAGERS gem. VELSEN Praktijk-oefening in alle opzichten geslaagd In Juni uitspraak over „grenscorrectie" op verzoek van Gedeputeerden Kerkdiensten Voorzorgen waren niet om niet Gemeente doet mee aan IJmond-onderzoek Eéndagsleven van 300.000 kg bloemen Vanmorgen in de Vishal en op zee ZATERDAG 30 APRIL 1955 6 Zondagswet RAAD HEEMSKERK Scheepvaart Kinderdiensten Burgerlijke Stand Velsen Zondaq 1 Mei met Levasier Tours BOLLENVELDEN en KEUKENHOF BEKENDMAKING in de EEN SCHERPE KNAL, een hoge rookzuil en het sein „alles veilig" van de alarmsirenes verscheurden gistermiddag tegen half vier het stevig gesponnen web van maatregelen en voorbereidingen rond de ontploffing van de vijfhon derd-ponder, die" onder de rook van PEN-centrale en Papierfabriek was opge woeld door een bulldozer. Het was tevens het besluit van een prachtige oefe- ning-naar-de-realiteit van alle diensten, die bij een eventuele ramp in het geweer moeten komen, al konden de gedupeerden op dat moment de voordelen van deze bomontploffing nog niet zo helemaal inzien: de bewoners van de huizen aan de Kralenbergstraat en de Noorderlaan, waar de pannen door de luchtdruk door elkaar waren gegooid, de daken hier en daar een verontwaardigd sprongetje had den gemaakt en de ruiten het veelal niet hadden kunnen bolwerken. Stro over de Sintelbaan QOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXyXXX)OOCXX>nOOn'~0 Er is onmiddellijk na de knal met de raming van de schade begonnen en binnen kort wordt deze kwestie van hogerhand geregeld de schade viel overigens nogal mee en zelfs in de directe omgeving van de explosie was niets geheel vernield: de hou ten optrekjes langs de sintelbaan van het nabije sportpark „Watervliet" waren zelfs overeind gebleven. Toch was het naar het oordeel van de heer A. Drent, de sous-chef van de Hulp verleningsdienst, in wiens handen zowel de leiding over de voorbereidingen als op de critieke seconde de knop van de ontstekingsapparatuur berustte, een bij zonder hevige klap en de uitwerking van de bom rechtvaardigde in alle opzichten de uitgebreide voorzorgen van deze Vrijdag middag. Uittocht Al om half twee is de uittocht, die even deed denken aan 'n somberder tijd, binnen een straal van vijfhonderd meter van de bom begonnen daardoor stroomden zo wel de noodwoningen aan de Noorderlaan, de huizen aan de Kralenbergstraat als die aan de Wenckebachstraat leeg. Het weer was de slachtoffers van de operatie-bom evenwel bijzonder goedgezind, want de meesten zochten onderdak bij familie of gingen winkelen, zodat het verzamelcen- trum aan de Van Diepenstraat en in de Waterviietschool, speciaal ingericht voor degenen, die geen heenkomen konden vin den, zeer matig bezocht was. De heer P. Waardenburg, directeur van Velsens Sociale Zaken, die als leider van deze Dienst Sociale Verzorging optrad, be schouwde het geheel echter eveneens als een oefening een oefening, waarover hij alleen maar tevreden kon zijn, wat de gang van zaken betrof. De liggende zieken waren inmiddels per Rode Kruis-ambulance naar het St. Joseph- gebouw gebracht, waar de colonne van dertig man (en vrouw) sterk zich over de vijftjen patiënten ontfermde. Dokter Ferwerda, de commandant, heeft evenmin te klagen gehad over de organi satie, zoals de zieken zelf trouwens ook best tevreden waren met hun kopje thee en hun koekje. Dat er niettemin één patiëntje net op de grens van de gevarencirkel in huis was blijven liggen, lag meer aan de aard van de ziekte geelzucht dan aan de nauw keurigheid, waarmee het geëvacueerde woongebied „uitgekamd" was. Op de seconde Inmiddels draaide de klok naar drie uur: de politie sloot de afzetting in een wijde omtrek hermetisch af en bij het sein lucht alarm, dat om 3.05 over Velsen-Noord huilde, werd ook de Wijkerstraatweg tus sen ponten en spoorbomen schoongemaakt: zij die op straat vertoefden in die buitenste gevarencirkel, trokken zich op bevel van politie en BB terug in portieken of in huis en met alle ramen wijd open wachtte Vel- sen-Noord onder een zomerse zon op de grote knal. Die precies kwart over drie, met de secondenwijzer van het horloge van de heer Drent in het zenith, kwam: een scherpe knal, gevolgd door een smalle rookwolk van een honderd meter hoogte, welke snel naar het Zuiden afdreef, ver vagend tegen de blauwe lucht. Het hele kunstige bouwwerk, dat zes zwoegende mannen rond het helse ding aan de Noorderlaan van stro en zand had den opgetrokken, stoof op de kracht van de explosie uiteen: de sintelbaan van „Wa tervliet" lag onder de stroflarden en de scherven spoten tot ver van de plek der ontploffing, zodat de heer Drent, die enige minuten lang in zijn schuilputje ineenge doken bleef, zich gelukkig prees, dat er zo veel schijnbaar overbodig werk was ver richt voor deze ene klap: zelfs op de Wij kerstraatweg en bij de Velserbrug hebben mensen scherven horen fluiten, zodat de ongezellige regen gloeiend metaal voor de directe omgeving bepaald ernstige gevolgen zou hebben gehad, als er niet grootscheeps geëvacueerd was geworden. De huizen in de directe omtrek waren er niet geheel zonder kleerscheuren afge komen, al had de luchtdruk met de van hem bekende grilligheid de meeste ruitjes van de tribune op het sportveld wél en die van de meeste noodwoningen niét gespaard. De daken van die noodwoningen hadden er overigens al lang genoeg op gelegen en maakten een onmerkbaar sprongetje, waarna zij weer op hun ondergrond terecht kwamen vele ruiten sprongen ook hier en het meubilair was in vele kamers over dekt met een dikke laag kalk. Chemische ontsteking Het zes meter diepe gat, waar de bom met zijn ontstekingsinrichting nog net 00000000fw202000000000000£ Commissaris J. P. Weijburg, die evenals Velsens burgemeester mr. M. M. Kwint voortdurend in de omgeving van de ge- dwongen explosie van gistermiddag is geweest, heeft de afgelopen dagen van verschillende kanten de vraag voorge- legd gekregen, waarom de RAF-bom niet op een Zondagmiddag „gesprongen" is. De antwoorden waren deels serieus: o lang uitstel was riskant, op Zondag is j het óók geen grapje en de drukte voor de bollenvelden had op de Wijkerstraat- weg nogal wat moeilijkheden kunnen veroorzaken - deels ad rem. Want de commissaris heeft één keer vastgesteld, dat hij wettelijk gebonden was, de bom op een werkdag te laten exploderen, aangezien de Zondagswet voorschrijft, dat het alsdan verboden is lawaai te veroorzaken binnen een straal van 200 meter boven de aarde uitstekend, in was wegge- graven, bleek te zijn verdwenen. De heer Drent verklaarde na afloop, dat de ont steker van deze bom, die op een chemische reactie berust, te riskant was voor ver voer, zelfs voor elke aanraking en dat ieder uitstel van de explosie bovendien ge vaar opleverde. Hij had buitengewoon veel waardering voor de maatregelen van de politie, die betrekkelijk onaangenaam waren, maar mensenlevens hebben ge spaard en achtte het voor de cursisten van afdeling „demontage bommen" der BB uit Den Haag, die de explosie bijwoonden, uitermate nuttig, dat zij nu ook eens een praktijkgeval hebben kunnen zien. Boven dien heeft hij veel steun gehad van het personeel van de Hoogovenaannemer De Lie, dat de put hielp graven. De rust in de bedreigde omgeving is al gauw na de plof hersteld: de zieken zijn netjes thuisgebracht per Rode Kruisge- legenheid, de geëvacueerden konden hun huizen gaan bekijken en sloegen menig maal de handen bezorgd ineen en tegen vieren was er van deze dramatische ge beurtenis in Velsens bebouwde kom weinig meer over dan een slordige hoop stro en een wijk vol tochtige huizen. Die aan de Westerstraat zou men nu eigenlijk meteen maar moeten afbreken. Tenslotte hebben ze er al haast tien jaar gestaan. Tijdens de Vrijdagavond gehouden openbare zitting van de gemeenteraad van Heems kerk deelde burgemeester H. Nielen mede, dat van Gedeputeerde Staten een verzoek was ingekomen waarin werd gevraagd zich uit te spreken over de door de gemeente Beverwijk voorgestelde grenswijziging. Dit zal als agendapunt worden behandeld in de raadsvergadering van Juni. Alphard, 28 v. Port Alegre n. Buenos Aires. Alcyone, 29 te Victoria Braz. Aldabi, 28 180 m. Z. Fern. Noronha. Alnatl, 28 v. Montevideo n. Santos. Altair, 29 te Rotterdam. Amstelvaart. 28 v. Rotterdam n Hampton Roaos Agatha, 29 v. Carnavon r. Wyndham. Alderamin, pass. 29 Kp. Finisterre n. Le Havre Alphard, 1 Mei, Buenos Aires verwacht. Arnrteldiep, pass. 29 Ceylon n. Belawan. Antonia, 30 te Soerabaja. Alamak, 30 te Antwerpen. Alkaid, 30 te Rio de Janeiro. Aludra, 29 v. Oran n. Marseille. Bali. 30 te Belawan Billiton, 39 te Singapore. Boskoop. 28 v. Caibarien n. Curasao. Boissevain, 29 v. Kaapstad n. Rio de Janeiro Congostroom. 29 te Monrovia. Caltex Leiden, pass. 29 Kp. St. Vincent Celebes, 30 te Padang. Cinulia, 29 v. Rotterdam n. Curacao. Cradle of Liberty, pass. 29 Ras Al Hadd n. Suez. Delftland. 28 te Ilheos. Dordrecht, 28 te Houston. Duivendrecht, 29 v. Savanna n. Purfleet. Elizabeth b, pass 29 Malta n. Calcutta Eemland. pass. 29 Kd. Finisterre n. Amsterdam Fellpes, 30 te Bal'kpapan. Gaasterland. 29 te Santos. G-roote Kerk. 28 v. Takubar n. Tsirtgtao. Gadila. 29 v. Rotterdam n. Svolvaer. Gaasterkerk, 29 v. Marseille n. Duinkerken. Gordias. 29 v. Napels n. Amsterdam. Groote Beer, pass. 29 Scilly's 30 Southampton verwacht. Haarlem, 28 v. Curacao n. Amsterdam. Helicon, 28 v. Fort Liberté n. Philadelphia Hestia. pass. 28 Vllssineen 29 te Antwerpen. Hathor, 29 te Rotterdam. Hector, 29 te Amsterdam. Helena. 30 te Balt'more. Houtman 30 te Singapore. Joh. v. Oldenbarnevelt. 30 TJ. Priok verwacht Jupiter. 28 te Amsterdam. Kota Inten, 28 v. Genua n. Port Said. Kenda. pass. 29 Kp. Finisterre n. Curacao. Kota Agoeng. pass. 29 Socotra n. Genua. Indrapoera. 30 te Semarang. Laertes, 29 te Liverpool. Liberty Bell. pass. 27 Gibraltar n. Philadelphia Larenberg, pass. 29 Kp. Finisterre n. Benisef. Lissekerk pass. 29 Algiers n. Hamburg. Luna. 28 te Hamburg. Maashaven. 28 v. Rotterdam n. Gdynia. Meliskerk. 29 te Durban. Mataram, 29 Calicut. Mapta, pass 29 Sabang n Belawan. Marlekerk, pass. 29 Kp. Finisterre n. Antw. Maas, 29 v. Oran n. Antwerpen. Metula, pass. 29 Ouessant n. Rotterdam. De openbare zitting was op deze avond' van korte duur: in nog geen drie kwartier werden de twaalf punten afgehandeld. Het gemeentepersoneel zal over het eer ste halfjaar een uitkering ineens krijgen in navolging zoals dit voor de rijksambtena ren geschiedde. Eveneens werd besloten een kin^ertoe- slagregeling voor het gemeentepersoneel vast te stellen en zal het algemeen amb tenarenreglement en het arbeidsovereen komsten besluit worden gewijzigd. Studiekos tonregeling Ter verhoging van de vakbekwaamheid van het personeel zal een studiekosten regeling in het leven worden geroepen. Over de leeftijdsgrens van 35 jaar wilde de heer Muyen (Arb.) graag weten of het de bedoeling is dat iemand die op deze leeftijd b.v. hoofdcommies is, dat deze dan maar verder moet studeren op eigen kosten. Zijn partijgenoot de heer De Graaf vroeg hoe de bepaling dat het geld bij ont slag moet worden terugbetaald, wordt toe gepast, indien de ambtenaar bij een andere gemeente meer kan verdienen. De voorzitter was van mening dat iemand die vijfendertig jaar is, klaar moet zijn met studeren en zijn vak volledig moet beheersen, zodat hij volwaardig is voor het bekleden van een hogere rang. Overigens kunnen altijd uitzonderingen worden ge maakt. Indien een ambtenaar de dienst verlaat om zich elders te „verbeteren" zal het voor de betrokkene ook geen bezwaar zijn om Notos, pass. 28 Gibraltar n. Algiers. Nigerstroom, 29 te Dakar. Nigerstroom, 29 v. Dakar n. Bordeaux. Oberon, 28 v. Pampatar n. Philadelphia. Ouwerkerk. 28 v. Genua n- Port Said. Ondina, 29 v. Karachi n. Fao. Oosterkerk, 28 te Port Swettenham. Oostkerk, 29 v. Port Swettenham n. Penang. Oranjefontein, 29 350 m. Z. Kp. Palmas. Oranjestad, pass. 29 Lands End n. Dover. Poseidon, 28 90 m. W.ZW. Flores. Prins Joh. W. Friso, 25 te Quebec. Prins Willem II, 28 te Rotterdam. Prins Willem IV. 26 v. Toronto n. Hamilton Ont. Prins Willem George Fred., 29 v. Le Havre a Montreal. Plagiola. 27 te New York. Poelau Laut. 28 v. Marseille n. Amsterdam. Polydorus. 29 v. Port Said n. Marseille. Papendreoht. 30 te Constanza. Prins Casimir. 30 te Toronto. Ridderkerk, 28 v. Amsterdam n. Bremen. Ruys, 30 te Singapore. Rempang, 29 te Rotterdam. Schie. 28 rede Paramaribo. Schouten. 28 v. Seychellen n. Singapore. Sliedrecht, 28 v. Bandarmashur n. Lands End. Stad Breda, 28 Mozambique. Straat Soenda. 28 v. Penang n. Lorenzo Marquez Sommelsdijk. 29 te Belawan. Straat Mozambique. 30 te Rio de Janeiro. Stad Maastricht, pass. 29 Kp. St. Vincent n. Savona. Stad DoTdrecht, pass. 29 Kp. Finisterre n. Paler mo. Stad Amsterdam, verm. 29 v. Amsterdam naa Las Palmas. Slamat, 30 Colombo. Ternate, 29 te Port Soedan. Titus, 29 te Rotterdam. TJitJalengka, 28 v Santos n. Rio de Janeiro. Tabian, pass. 29 Gibraltar n. Beirut. Tabinta, pass. 29 Kp. San Antonio n. Halifax. Tallsse. 29 v. Colombo n. Spez. Tara. 29 te St. Vincent. Tiberius, pass. 29 Lands End n. Antw. Trompenberg. 29 v. Hamilton n. Houston. Teiresias. 30 te Liverpool. Van Waerwijck, 28 v. Mombasa n. Tanga. Wonorato, 29 v. Port Swettenham n. Singapoie W. Alton Jones, pass. 29 Azoren n. Philadelphia Waterland, pass. 29 Ouessant 1 Mei Amsterdam verwacht. Waterman, 29 520 m. N.NW. Fayal. Zeeland (SSM). 29 v. Rotterdam n. Sunderland. Zuiderkruis, 1 Mei Curacao verwacht. Zeeland (KRLj, 29 v. Bombay n. Calcutta. deze studiegelden terug te betalen. Dit is niet meer dan billijk, betoogde de heer Nielen, hij heeft zich immers met geld van de gemeente Heemskerk hierop voorbereid. Sociaal-wetenschappelijk onderzoek Een bedrag van 1400 stelde de raad beschikbaar voor het deelnemen aan een wetenschappelijk-sociaal onderzoek in het gebied van de IJmond. Hierdoor moet een minder gunstige maatschappelijke ontwik keling worden voorkomen. De duur van dit onderzoek is gesteld op l'/i a 2 jaar en de totale kosten worden geraamd op 50.000. Het is voor de ge meente van groot belang om de uitkomst van dit onderzoek te kennen en te beschik ken over die gegevens, welke haar in staat stellen een gezonde en evenwichtige ont wikkeling in het tot de gemeente Heems kerk behorend gedeelte van de IJmond te bevorderen. Krotopruiming wordt bevorderd Voor de opruiming van krotten stelde de gemeente een toeslag beschikbaar voor de eigenaars teneinde een nieuw huis te bou wen. De heer Vendel (Kath.) vond dit wederom een verzwaring van de gemeente lijke uitgaven, waarop de burgemeester antwoordde dat dit niet te ontkennen vatt, maar men is hiermee nog goedkoper uit dan dat in de plaats van het krot een ge meentewoning moet verschijnen. Bovendien wordt voor deze sanering extra bouw volume beschikbaar gesteld. Voor de uniforme huisvuilemmers zal 4.per jaar moeten worden betaald. Voor grote gezinnen wordt een tweede em mer voor twee gulden beschikbaar gesteld. M. v. Heemskerkstraat wordt verbreed Tot slot werd nog behandeld het voor stel om aan te kopen van de dienst der Domeinen een stuk grond ruim 61 Are groot aan de Maerten van Heemskerkstraat. De heer Muyen (Arb.) informeerde of hierdoor deze straat kan worden verbreed, hetgeen de voorzitter bevestigend be antwoordde. Men zal trachten nog meer grond voor dit doel te verwerven. AGENDA VOOR HEEMSKERK Marquette-theater: Zaterdag en Zondag 20 uur: „De man met de wassen beelden". Zondag 14.30 uur: „Gouddelvers van Mashomba". Zondag 1 Mei IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. J. v. d. Berg, 17 uur: ds. D. C. van Wijngaarden. Chr. Belangen, 10 uur: de heer Th. Mooy, jongerendienst. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. W. Diepersloot, 15 en 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), Helmstraat, 8.30 en 16.30 uur: ds. J. J. Arnold. Don derdag 5 Mei, 10 uur: ds. J. J. Arnold, dankzegging voor de bevrijding, tevens bidstond voor Ambon. Chr. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. J. W. van der Gronden. Gemeente Gods. Cultureel Centrum, 10 uur: Bijeenkomst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: dh. W. Veen. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis, 19 uur: Vespers. Dins dag 9 uur: Heilige dienst. Donderdag 10 uur: Herdenkingsdienst bevrijding. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingsdienst, 16.30 uur: Jeugddienst, 20 uur: Verlos singssamenkomst. Baptiste Gemeente, IJmuiden, Cultureel Gebouw, Plein Moerbergplantsoen, 10 uur: de heer J. Baartse. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. J. H. W. Dickhout (H. Doop), 19 uur: ds. G. Brucks, jeugddienst. Donder dag 10 uur: ds. J. H. W. Dickhout. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur: ds. J. v. Leeuwen. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: ds. J. Heidinga van Haarlem. Evangelisatievereniging „Elon", Kapel Vareniusstraat, 10 uur: J. Kits van Doorn, 19.30 uur: dr. Heidema van Rot terdam. Woensdag 19.45 uur: Bidstond. Vergadering van Gelovigen, De Ruyter- straat 73, bijeenkomst. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 10.15 uur: ds. J. A. Roskam, gezinsdienst. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: ds. L. Brink, 19 uur: ds. H. P. Huis man. Jeugdkapel 10.15 uur: mevr. W. SnoekGabel. Donderdag 10 uur: ds. L. Brink. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. H. P. Huis man, 19 uur: ds. L. Brink. Donderdag 19 uur: ds. H. P. Huisman. Geref. Kerk, geen opgave ontvangen. Chr. Geref. Kerk, Da Costaschool, 19 uur: ds. J. W. v. d. Gronden. Vrije Evang. „Emanuël", gem. ontsp.- lokaal, Van Diepenstraat, 10 uur: de heer J. van Oostveen, Donderdag 20 uur: ds. J. A. Visser van Amsterdam. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente. Grote kerk, 10 uur: ds. J. O. Norel; 19 uur: Jeugddienst. Ned. Herv. Gemeente, Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys. Ned. Herv. Gemeente, Jeugdkapel, Groe- nelaan, 10 uur: de heer E. W. Rosie. Ger. Kerk, Moensplein, 10 en 17 uur: ds. C. Meyer. Vrijz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan, 10 uur: ds. A. G. v. Wijck van Alkmaar. Maranatha, 10 uur: de heer J. Dammul- ler van Alkmaar. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur: Zondags school; 16.30 uur: Kindersamenkomst; 20 uur: Verlossingssamenkomst. De dien sten staan o.l.v. majoor W. Muskee. Het verandert elk jaar. Hoe geheimzinnig ging het vorig jaar nog toe met het voorbereiden van het grote bloemencorso. Achter gordijnen, in schuren, onder camouflagenetten ontstonden de bloemenwagens. Immense bloemstukken groei den langzaam uit vormeloze hopen stro en eerst in de laatste uren leerden de otwerpers en uitvoerders eikaars werk kennen. Nu is het anders. Honderden hebben Vrijdag in de HBG-gebouwen de grote stukken gezien, die vandaag in een feilloze regelmaat tezamen het grootse corso zullen vormen. Zweden, Ame rikanen, Duitsers, Fransen, enzovoorts, wandelden in een verwondering, die aan sprakeloosheid grensde, rond de tientallen wagens, waarvan velen nog voltooid moesten worden. En dan stonden die nog in een omgeving, die nauwelijks hun schoonheid deden uitkomen! Immers, ze stonden zij aan zij in een voor hun formaat nauwelijks voldoende ruimte. Er is veel getwist of een corso mooi kan zijn; of deze bloem-rijkheid geen aantasting is van het wezen van de bloem Het gaat bij een corso om een geraffineerde uitbuiting van de bloem. Door men selijk vernuft wordt de koningin van de natuur gerangschikt tot een nieuwe schoonheid, die de bloem tot een nieuw leven verleidt, dat niet uitsluitend natuurlijk meer is maar dat onscheidbaar het kenmerk van dat menselijk ver nuft draagt. En als dat vernuft artistiek heeft „gewerkt" dan wordt het verlies aan natuurlijkheid ruimschoots in een bijzondere winst omgezet: een corso, zo'n corso stond Vrijdag in de hallen van de HBG; dat corso rijdt vandaag. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: J. A. Eekhof. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: ds. D. ter Steege, 18.45 uur: bizondere kerkdienst, ds. H. J. Teutscher, zendeling Nieuw- Guinea. Jeugdhuis, 10.30 uur: de heer W. Doe- vendans. „De Toorts". 9 uur: ds. D. ter Steege. Chr. Ger. Kerk, „De Kapel", 15.30 uur: ds. J. C. Maris. Doopsgezinde Gemeente: Jeugdhuis, 19.30 uur: ds. W. Veen. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. J. W. C. de Kluis. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 15 uur: ds. N. Bruin. Er rijden vandaag wagens, die twintig duizend gulden gekost hebben, waar ander halve maand aan gewerkt is, waaraan soms drie, vier ontwerpen vooraf gingen en waarvan elke vierkante meter kleur" twee uur werken gekost heeft, bloem na bloem, bloemnagel na bloemnagel. Tien-duizend manden van elk dertig kilo bloemen wer den omgetoverd in corso-wagens; 300.000 kilo bloemen rijden vandaag rond om een éên-dags-leven te leiden, maar de mannen die het maakten en die de laatste acht tien uur onafgebroken hebben gewerkt weten zich ruimschoots beloond als de honderdduizenden mensen langs de weg hun werk honoreren met uitbundige jubel of stille verbazing, want andere uitersten kent het corso niet. Zij zullen het corso, waar ze weken aan een stuk voor gewerkt hebben, slechts met slaperige ogen kunnen bezien. Er zullen er bü zijn, die nog hoofd pijn hebben van de doordringende hyacin- tengeur, die bedwelmend de werkplaatsen heeft gevuld. Maar zoals elk jaar zullen zij tevreden zijn. Er is iets ondefinieerbaars in een corso. De sfeer, waarin het triomfeert, zal vanavond verdwenen zijn en was er ook niet eerder dan toen de eerste wagen ging rüden. En de mensen die het corso maakten voelen die sfeer het minst van allen die het zien. Zü zijn moe. Maar zij wisten eergisteren al. toen zij eikaars werk met vakmanschap keurden: we hebben weer een prachtig corsog emaakt. Zij staan alleen nog langs de kant om die opinie be vestigd te zien en te horen door het publiek. En misschien zullen zü nog tegen elkaar zeggen: „Kijk, die wagen heeft Jan ge prikt," want ze kunnen aan de bloemen zien, door welke hand ze zijn opgeprikt IJMUIDEN-WEST: Geref. Evang. Zondagsschool, Gr. v. Prin- stererschool om 10.30 en 11.30 uur. Herv. Zondagsschool, Creutzbergschool om 10 uur. Leger des Heils Zondagsschool, Gebouw Edisonstraat om 12.15 uur. Herv. Zondagsschool, Insingerschool om 10 uur. Geref. Evang. Zondagsschool, Ichthus- burcht om 11 uur. Herv. Zondagsschool, Comitéschool om 10 uur. IJMUIDEN-OOST: Kinderkerk „IJmuiden-Oost", Emma- school om 10 uur. Herv. Zondagsschool, Julianaschool om 10 uur. Geref. Zondagsschool, Bethelkerk om 11.30 uur. Geref. Evang. Zondagsschool, 10.30 uur: Noodwinkel voorheen Bisschof aan de Oosterduinweg. DRIEHUIS-VELSEN-DORP: Herv. Zondagsschool, te Driehuis, Koffie kamer Westerveld t/m 8 jaar om 10.15 uur; 9 jaar en ouder om 11.45 uur. Hervormde Zondagsschool te Velsen- dorp, Wijkgebouw, Torenstraat om 11.45 uur. Motto Elk jaar kan men een ander „systeem" in het corso ontdekken. Welk motto ook ge kozen is, het laat altijd genoeg ruimte voor een rijke verscheidenheid, al loopt er steeds een andere grootste gemene deler door heen. Vorig jaar bleken de bewegende stukken wentelende wieken, neigende paarden enzovoorts grote aantrekking te hebben. Dit jaar niet. Feitelijke beweging is er niet; de beweging die ex is, is een ar tistieke: de stukken zyn niet dood maar bezitten een dynamische kracht, zoals bij voorbeeld de zes grote zwaluwen op wagen no. 9. Hun helling, hun vleugels drukken vlucht uit, het is een prachtwagen. Natuur lijk zijn er ook dit jaar weer wagens, die een artistieke pretentie hebben, maar slechts weke vormen en kleuren bezitten, zoals bijvoorbeeld „De Bruid," waar kos ten noch moeiten aan zijn gespaard, maar die doodgewoon sentimenteel is. Het motto is nu „En Holland is de bruid," naar het gedicht van Jan Prins. Dat is nau welijks een motto te noemen, maar niette min bleek dan toch het bruidsmotief een dankbaar. Er is een vanzelfsprekende ver houding tussen anecdotische wagens, die een verhaaltje vertellen, en de wagens, die alleen maar om het mooie zijn gemaakt. De meeste van de 38 wagens zijn verzorgd door grote bedrijven. Dieren Er is een grote afwisseling. Er rijdt een „levensgrote" Dieseltrein met opschrift „Neem de trein"; een ander nummer toont Wat er was De VL 85 loste vandaag 400 k. vis waarvan 40 kabeljauw en leng. 70 gestripte pieten, 10 dichte pieten, 35 wijting, 15 potvis, 40 wolven, 180 makreel en 100 stuks stijve ka beljauwen. De IJM 14 bracht 437 k. waarvan 1000 kilo tong, 15 k. schol, 12 piepers, 30 wijting, 380 makreel en 80 stuks stijve kabel jauw; de KW 140 77 kilo tong en 20 k. diver sen en de KW 10 30 k. diversen. Voor Maandag Voor de Maandagmarkt waren vanmorgen al twee trawlers present: de Elie (van Za terdag 23 April) met 900 k. vis meest makreel en 200 stuks stijve kabeljauwen en Allan- water (van Dinsdag 26 April) met 1350 k. waarvan 1300 makreel en voorts 130 stuks stijve kabeljauwen. Binnengekomen IJM 14 Annie, IJM 221 Wiron III, KW 10 Adrianus, KW 59 Floris, KW 16 Willem Cornelis. KW 52 Vrouw Anna. KW 140 Voor waarts, KW 155 Arie, KW 126 Agatha Arie en voorts 61 kotters. Vertrokken IJM 62 Sumatra, IJM 113 Eveline, HD 79 Drie Gebroeders en voorts 60 kotters. een levensgrote olifant in blauwe hyacin ten met een rijkgekleurd bloementapijt over de rug, twee machtige ivoortanden, een prieeltje op de rug en achter hem komt het „jonkie", een klein wit olifantje, dat zijn slurf in de staart van vader heeft ge haakt. „Mij spreekt de blomme een tale" -— naar het gedicht van Gezelle bestaat grotendeels uit anjers, het is ongetwijfeld een der duurste wagens, maar biedt dan ook „waar voor het geld." Natuurlijk waren ook weer de dieren een dankbaar onderwerp: zeepaardjes, zwanen, zwalu wen, paarden, olifanten Een der mooiste wagens is „Het Land," dat twee enorme klompen voorsteld met zeilen van Innocence-hyacinten en zeven achter elkaar staande molens met wieken. Origineel is de wagen, die het paleis Soest- dijk toont met de grote boom, waarin de oranjeappels zijn opgehangen. Ook de per sonenwagens met juwelen van bloemtoefen en geraffineerde soberheid zullen bewon dering oogsten, vooral „Bernhard" die ge tooid is met varens, anjers en hyacinten. „Bollenland" heeft weer een prachtig corso samengesteld, geraffineerder dan de vorige, want beter geschakeerd. Ook de bloem komt beter tot zijn recht dan bij de vorige. Als dat zo doorgaat. Langs de corsoroute zijn weer tientallen bloem-mozaiëken aangelegd, die op zichzelf reeds een bezoek waard zijn. En de dorpen hebben zich getooid met kilometers bloem slingers. De bollenstreek is weer in de ban van de bloem en als de verwachtingen be waarheid worden zal er dit jaar een bloei- seizoen zijn, waarin tulpen, hyacinten en zelfs nog narcissen gelijk bloeien. GEBOREN: C. J. Glandorfvan Bunningen, d.. Vareniusstraat 11, IJmuiden; T. Postma Wilgenburg, d., Trompstraat 144, IJmuiden; M. J. MolenaarKuiper, d., Stratingplantsoen 57, Velsen (N.); M. C. VermeyBöhm, z.t Kerkweg 48, Santpoort; C. StruijkGeluk, d.. Elzenstraat 40, IJmuiden (O.); M. de Brou werde Waal. d.. Rijksweg 329, Santpoort; D. J. van der VisSchrijver, z.. Waalstraat 53, IJmuiden; M. J. GoetsStevens, d., Muider- slotweg 119, Haarlem; L. VisserWaterdrin ker, d.. Kastanjestraat 21, IJmuiden (O.); G. M. HoltGroot, z., Groeneweg 74, IJmui den (O.); H. F. van der Zwet Slotenmaker de Vries, z., Sparrenstraat 7E, IJmuiden (O.); J. van Dongen—Leijenaar, d., Bloemstraat 71rd, IJmuiden. OVERLEDEN: N. S. Bus, 61 j., echtgenoot van H. Kuiper, Sluisplein 22. IJmuiden; A. K. Verdam, 48 j., echtgenote van G. Schipper, Buitenhuizerweg 10, Velsen; T. A. de Wildt, 57 jr., weduwe van W. van Tunen, Heems- kerkerweg 28, Beverwijk; W. Versteegh, 84 jr., weduwe van L. Roth, Lange Nieuwstraat 564, IJmuiden (O.); M. van der Ploeg, 51 j.. echt genoot van A. Denneman, Terrasweg 48, Santpoort. ONDERTROUWD: R. Venema, Julianakade 15rd, IJmuiden en J. Nap. Martenstraat 35, Groningen; C. Blom, Kennemerlaan 168, IJmuiden en C. E. Zwaan, Kennemerlaan 94, IJmuiden; H. Bekman, Beukenstraat 8, Haar lem en W. A. van Eliveld, Gulikersstraat 12, IJmuiden; H. Tromp, Alex. Bellstraat 24, IJmuiden en K. Korbee, Vareniusstraat 16, IJmuiden; H. Morelisse, Spijkerkade 5, Am sterdam en H. Loendersloot, Driehuizerkerk- weg 20, Driehuis; E. Ras. Trompstraat 111, IJmuiden-O. en H. Halff. Warmenhovenstraat 91. IJmuiden; A. A. van der Lem, Torenstraat 15, Velsen en J. C. Korver, Schoonoortstraat 14, Velsen-N.; C. Zoet, Meerstraat 19, Bever wijk en E. M. de Jongh, De Lethstraat 7, Vel sen-N.; H. D. Scholten, Broekbergenlaan 1, Santpoort en A. M. Rullmann, Terrasweg 70, Santpoort; N. A. Meiland, Trompstraat 104, IJmuiden-O. en C. Veldman. Trompstraat 104, IJmuiden-O.; M. Kraaijeveld, Munnikenweg 151, Beverwijk en J. Ras. De Wetstraat 13, IJmuiden; J. Venus, Burg. Rambonnetlaan 7, IJmuiden en G. Aardenburg, Burg. Rambon netlaan 21, IJmuiden; H. C. van Schooten, Hillegondswegje 3, Santpoort en H. A. M. Smakman, P. C. Hooftlaan 20, Driehuis; J. van der Bijl, Gijzenveltplantsoen 43, IJmuiden en A. C. Suurland, Van Swindenstraat 181, 'sGra- venhage; W. Tjepkema, Wenckebachstraat 22, Vslen-N. en P. van Genderen, Noorderlaan 18, Velsen-N. GEHUWD K. VerbaanG. Jongbloed, Tuindersstraat 102. IJmuiden; H. J. de Boer— G. Streef land; J. Groen—M. J. Kuiper. Tuin dersstraat 35, IJmuiden; G. den HeijerC. J. Dienaar; K. J. WoltermanC. M. van der Kaam, Kanaalstraat 9rd, IJmuiden; D. Griek- spoorC. K. H. Stals, Tussenbeeksweg 6, IJmuiden; C. D. PeetersM. M. E. Noortman, Lindenstraat 21, IJmuiden; P. N. van der Eng B. M. van Roon; A. M. RosenbrandM. M. Duivestein, Rozenstraat 374, Rotterdam; F. G. BokA. H. Kops, Tussenbeeksweg 16, IJmui den; C. VerweijG. M. J. Leeman, Ooster- weg 4, Purmerend; J. KalkmanP. A. Wouda; F. Kramer—L. van Dijk, De Ruijterstraat 101, IJmuiden. op Zondag 1 Mei - aanvang 6.45 uur in de Goede Herderkerk te IJmuiden-O. Voorganger: Ds. G. A. BRUCKS Onderwerp: Nieuwe perspectieven voor de jeugd naar de Vertrek 2 uur. Haal spoedig Uw plaatsen bij LEVASIER - Wijk aan Zeeërweg 55 - Telefoon 4650 GEMEENTE VELSEN Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen onder de aandacht van belanghebbenden, dat de door de Gemeente raad in zijn vergadering van 7 December 1954 vastgestelde verordening op de keuringsdienst van slachtdieren en vlees der gemeente Velsen in werking is getreden. De verordening ligt ter secretarie voor een ieder ter inzage. Velsen. 28 April 1955. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de Secretaris, de Burgemeester, VEENSTRA. M. M. KWINT Van alle waarheden is deze voor u misschien van de grootste waarde: Wie niet van zich laat horen, blijft onopgemerkt. Laat geregeld van u horen door in dit blad te adverteren. maken bekend dat op Donderdag 5 Mei hun zaken de gehele dag gesloten zullen zijn. DE FEDERATIE VAN SLAGERSPATROONS IN VELSEN

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 4