Organische samenhang bepleit tussen de schooltypen Agenda voor Haarlem Vijftig jaar geleden Gronchi's verkiezing wekt in Italië roep om verandering Uitgesproken nederlaag voor leiding der christen-democratische partij Goede vorderingen in Wenen gemaakt Ik zou zo graag...! Algemene mobilisatie in Afghanistan In Yorkshire staken nu 85.000 mijnwerkers 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen Loos alarm in deel van Amerika Pinay en MacMillan voldaan over Russische concessies Kort nieuws Onderwijsprogramma Partij van de Arbeid Persoonlijkheidsontwikkeling mag niet achterstaan bij intellectuele vorming Pakistan dreigt diplomatieke betrekkingen te verbreken Dertiende atoomexplosie in Nevada teweeggebracht Personeel van sleepboten op de Mersey in staking gegaan Zelfs Dulles bespeurt vredesneiging in Moskou waarschuwen tegen Uit Haarlems Dagblad van 6 Mei 1905 VRIJDAG 6 MEI 1955 (Van onze correspondent in Rome) Reeds op de eerste dag van de presi dentsverkiezingen in Italië was het duide lijk dat de uitslag hoe deze ook zou zijn een nederlaag zou betekenen voor de richting-Fanfani in de christen demo cratische partij, dat wil dus zeggen: voor de richting die na het congres van Napels de partij min of meer beheerst, ook al heeft zü in het parlement een minder grote betekenis. Het is nu voorbij en hoe eer men het vergeet en vergeeft, hoe beter. Het valt echter niet te loochenen dat zo wel Fanfani als premier Scelba zich tot het uiterste hebben ingespannen de keuze van de Kamervoorzitter Gronchi te ver ijdelen. De voorzitter van de christen democra tische partij, Zoli, is tezamen met Fan fani, de partij-secretaris, naar Gronchi ge gaan om hem te wijzen op het dreigend geyaar en hem in bedekte termen te ver zoeken zijn candidatuur in te trekken. Gronchi heeft daarop geantwoord dat hij geen schuld droeg aan de verwarring, die ontstaan was. Het schijnt echter dat hij tevens heeft gezegd dat hij een even tuele keuze niet zou aanvaarden wanneer zij niet steunde op stemmen ook uit het rechtse kamp. Tenslotte werd besloten dat Gronchi officieel candidaat zou zijn der christen-democraten, om te voorkomen, dat de president der republiek zijn hoge ambt te danken zou hebben aan de op positie en aan een groep van 150 onge disciplineerde leden van zijn eigen partij. Geen Kerenshy Er is gezegd, dat Washington zou heb ben gedreigd de bestellingen voor de Euro- pese herbewapening aan Italië stop te zet ten, indien Gronchi, die de hoogst een zijdig ingelichte Amerikaanse pers als een soort Kerensky heeft afgeschilderd, presi dent zou worden, maar Scelba heeft dit uitdrukkelijk ontkend en het is niet aan te nemen, dat Italië zich op zulk een wijze zou laten knechten door wie ook. Heeft de benoeming van Gronchi poli tieke gevolgen? Naar onze mening wel In de eerste plaats is het prestige van Fan fani als partij-secretaris ernstig geschokt door het feit, dat hij voortging de candi- datuur-Merzagora te steunen ook toen reeds lang gebleken was, dat deze candi daat niet alleen geen enkele stem buiten de christen democratische partij kon ver werven, maar zelfs niet meer dan twee derden van de stemmen van zijn partij genoten verkreeg. Het terugbuigen op de persoon van Einaudi gebeurde veel te laat en al hebben de christen democratien zich neergelegd bij het onvermijdelijke en er zich zelfs mee getroost, dat de nieuwe pre sident tot hun partij behoort, toch valt niet te ontkennen dat hij bijna tegen de zin van het partijbestuur werd gekozen. Waarom? De fabel dat Gronchi een soort Kerensky zou zijn of zoals de rechtse pers schreef „de klauw van Togliatti, die zich uitstrekt naar het Quirinaal" laten we nu maar terzijde. Gronchi is een christen democraat, zelfs een vroom rooms katho liek, die, omdat hij zelf van eenvoudige afkomst is, weet wat armoe betekent en zich meer interesseert voor het lot van de millioenen gewone mensen dan voor dat van groot-industrie en groot-grondbe- zttters. Wie hem van sympathie voor commu nisme beschuldigt, zoals de Amerikaanse pers herhaaldelijk heeft gedaan, weet niet wat communisme is en beseft niet, dat ook een christen, wij zouden bijna willen zeg gen vooral een christen, wel degelijk voor stander kan zijn van vèr doorgevoerde sociale rechtvaardigheid. Maar de voor naamste reden, waarom Fanfani en Scelba beducht waren voor deze candidatuur, is dat volgens de grondwet de minister-pre sident gehouden is om de portefeuilles van ADVERTENTIE zichzelf en de overige ministers ter be schikking te stellen onmiddellijk na de beëdiging van de nieuwe president. Vrees voor cris's Einaudi en ook de Senaatsvoorzitter Merzagora zouden waarschijnlijk genoegen hebben genomen met een formeel aftre den der regering en er zou niets zijn ver anderd. Van Gronchi wordt verwacht (zeker is het allerminst) dat hij inder daad de crisis zal openen en die crisis wordt door een ieder gevreesd. Zij lijkt onoplosbaar, of liever, er is maar één uit weg: een vergelijk tussen de christen democraten en de Nenni-socialisten. De linkse pers zinspeelt daar reeds op in haar commentaar. Of dit een nadeel is, staat nog te bezien. De sociaal-democraten heb ben in Italië een geringe aanhang, waar aan de wispelturige aard van hun leider Saragat ten dele schuld is. Zou het geluk ken meer karakter te geven aan de partij van Nenni, zodat het verschil tussen com munisten en socialisten beter tot uiting kwam, dan zou er weinig bezwaar bestaan tegen steun der socialisten aan de nieuwe regering. Italië zou een linkser georiënteerd land zijn dan de overige leden van NAVO en West-Europese Unie, maar mag men dat niet beschouwen als een vanzelfsprekend gevolg van het niet te ontkennen feit, dat het land sociaal nog een grote achterstand heeft in te halen en er nog misstanden bestaan, die elders twintig, dertig jaar geleden uit de weg werden geruimd? OAKLAND (V.S., Reuter) In het ge hele Midden-Westen der Verenigde Staten is Donderdag „luchtalarmsignaal-geel" ge geven, hetgeen betekent dat een aanval verwacht wordt. Enkele minuten later werd het alarm afgelast. Even tevoren had de 33ste luchtdivisie, die belast is met de bescherming van zes staten, het „alarm-wit" gegeven, omdat er een niet geïdentificeerd vliegtuig was waar genomen. Het bleek dat men te laat Amerikaanse straalbommenwerpers had geïdentificeerd, die terugkwamen van een oefenvlucht aan de kust van de Stille Oceaan. WENEN (Reuter/AFP). De Britse, Franse, Amerikaanse en Sovjet-Russische Hoge Commissarissen in Oostenrijk hebben hun vierde bespreking over het opstellen van een staatsverdrag met Oostenrijk be ëindigd. Van conferentiezijde wordt verno men dat goede vorderingen zijn 'gemaakt, doch dat er nog enige moeilijkheden moe ten worden overwonnen. „Wij blijven ech ter zeer optimistisch". Alle verdragsarti kelen zijn thans besproken, doch over en kele is nog geen overeenstemming bereikt. De besprekingen worden hedenmiddag voortgezet. De Sovjet-Unie heeft Woensdag conces sies gedaan op enkele van de belangrijkste omstreden punten. In conferentiekringen is vernomen, dat de Sovjet-delegatie, ken nelijk nieuwe instructies uit Moskou heeft ontvangen. De Franse minister van Buitenlandse Za ken, Pinay, heeft op een kabinetsvergade ring in Parijs verklaard, dat de conferen tie in Wenen een gunstige wending heeft genomen, aldus heeft een Franse regerings woordvoerder bekend gemaakt. Pinay deel de mede, dat de Sovjet-afgevaardigde heeft ingestemd met het schrappen van artikelen uit het ontwerpstaatsverdrag die betrekking hebben op het terugzenden van ontheemden in Oostenrijk naar hun land van herkomst, op beperking van de Oos tenrijkse strijdkrachten en verbod van al gemene dienstplicht De Britse minister van Buitenlandse Zaken, MacMillan, verklaar de in het Lagerhuis te Londen, dat op de conferentie „zeer snelle vorderingen" zijn gemaakt. Hij zeide te hopen dat de minis ters van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier „zeer binnenkort" bijeen zullen komen om het staatsverdrag te voltooien. Westelijke afgevaardigden hebben door de Sovjet-commissies nieuwe hoop gekre gen voor een spoedige beëindiging van de besprekingen, die na drie dagen gevaar schenen te lopen te zullen stranden. Zij hopen, dat de conferentie tegen het einde van de week kan worden beëindigd, hoewel enige niet-opgeloste vraagstukken wellicht overgelaten moeten worden aan de ministers. Oostenrijkse functionarissen zijn reeds begonnen met het in orde maken van het keizerlijke zomerpaleis in Schön- brunn, waar de plechtige ondertekening van het staatsverdrag zal geschieden. De Koningin zal een galaconcert bij wonen, dat op 18 Mei in het Concertgebouw te Amsterdam zal worden gegeven door het Philadelphia-orkest onder leiding van Eugène Ormandy. Dit concert wordt gege ven op uitnodiging van de Nederlandse Orkeststichting, daartoe in staat gesteld door de Nederlandse regering. >7t ADVERTENTIE Het EULAN etiket, de garantie voor blijvende motechtheid f' tUlAN voor motechfe behandeling wan wol en ondere dierlijke veieli een wetenschap pi-lijki- pionier«-prei?otie wan tientallen m jaren op lijn deugdelijkheid bi'^Fprotfd. Dr. mr. W. Hugenholtz te Leiden, voor zitter van de Wereldfederatie voor Dieren bescherming en voorzitter van de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Die ren, is benoemd tot erevoorzitter van het Nationale Dierenpark te Amerongen. Als basis voor de besprekingen op het 18 Mei in Amsterdam te houden onderwijs- congres van de Partij van de Arbeid zal dienen het ontwerp onderwijsprogramma dat de onderwijscommissie dier partij onder voorzitterschap van prof. dr. W. Banning heeft opgesteld. Dat programma is thans verschenen. Aan het slot daarvan spreekt de commissie als haar mening uit dat urgent moeten worden beschouwd: De principiële beslissing inzake de structuur van het onderwijsstelsel der naaste toekomst; financiële maatregelen, opdat ieder kind van het Nederlandse volk de vorming en opleiding krijgt, die zijn aanleg en bekwaamheid wenselijk maken; ver snelde bouw van scholen en gymnastieklokalen, alsmede verbetering van de inrich- tig van vele der bestaande scholen volgens een weldoordacht plan; maatregelen ter voorziening in het fatale tekort aan leerkrachten zowel voor gewoon lager als voor het voortgezet onderwijs; leerplichtverlenging met twee jaren; wettelijke regeling van het kleuteronderwijs; verlenging van de duur der opleiding aan lagere technische scholen; hervorming van het lager landbouwonderwijs tot een werkelijk volwaardige vakopleiding; uitbreiding van het onderwijs aan de bedrijfsjeugd, in werktijd, waarbij tevens overwogen kan worden een combinatie of samenwerking hiervan met het leer lingenstelsel en een beslissing inzake de hervorming van het hoger oderwijs. In de inleiding tot dit programma stelt de commissie vast, dat de periode van na de tweede wereldoorlog wel een verheugende wederopbouw en gedeelte lijke vernieuwing heeft gebracht op finan cieel, economisch en sociaal gebied, doch dat wij op onderwijsgebied in menig op zicht er slechter aan toe zijn dan voor 1940. Boven alles ontbreekt in ons land, aldus de P.v.d.A.-commissie, een weldoordacht en innerlijk samenhangend onderwijsstel sel, dat aan de eisen zowel van de mo derne paedagogische en psychologische in zichten als van de maatschappij-in-ver- andering en het arbeidsproces voldoet. Daarvan worden niet alleen de leerlingen de dupe; ons gehele volk, dat nu en ook straks nog alle beschikbare krachten moet inspannen om zijn levensniveau en cul- Wanneer U zo graag die leuke regenmantel zoudt willen bezitten, die U bij LIPPUS zag, dan kan Uw wens heus in vervulling gaan. Het bezit van dat opvallend aardige modelletje waarnaar Uw verlangen zo uitgaat, gaat slechts gepaard met een uitgave van f 42.50. 't Zijn ook de lage prijzen die iedereen enthousiast maken voor ANNO 1896 KRUISWEG 72 HAARLEM ter In het plantsoen naast het gemeentehuis te Winterswijk heeft Prinses Wilhelmina Woensdag een monument onthuld nagedachtenis aan mevrouw H. Kuypers Rietberg „Tante Riek", tijdens de Duitse bezetting een toeverlaat van vele onder duikers, die in een van de Duitse concentratiekampen het leven liet. De foto toont het moment, waarop Prinses Wilhelmina namens Koningin Juliana een krans legt bij het door haar pas onthulde beeldhouwwerk. VRIJDAG 6 MEI Openluchttheater Bloemendaal: „Vorstin des volks". 8 uur. De Leeuwerik: Lezing dr. A. Melchior voor Wereld-Federalisten-Be weging-Nederland, 8 uur. Lido: „Het bed", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Het won derlijke leven van Willem Parel", alle leeft., 8.15 uur. Studio: „Het schaap rret vijf poten" alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Maar 36 uur", 18 jaar, 7 en P.15 uur. Luxor: „Het kind van de sloppen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „A star is born", 14 jaar, 8 uur. Frans Hals: „Het monster van de Amazone", 7 en 9.15 uur. Palace: „Clown Boem", alle leeft., 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 7 MEI Stadsschouwburg: „De Kroongetuige", De Toneelvereniging, 8 uur. Westerhoutpark I A: O.R.G.-centrum, voordracht M. B. A. Laf- frée, 8 uur. Openluchttheater Bloemendaal: „Vorstin des volks", 8 uur. Lido: „Het bed", 18 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Het wonderlijke leven van Willem Parel", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Het schaap met vijf poten", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Maar36 uur", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het kind van de sloppen". 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: ..A star is born", 14 jaar, 2 en 8 uur. Frans Hals: „Het monster van de Amazone", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Clown Boem", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. KARATSJI (Reuter) De Afghaanse regering heeft een algemene mobilisatie af gekondigd „ter verdediging tegen een mo gelijke aanval" en heeft haar gezant in Ka- ratsji teruggeroepen, aldus heeft racüo iva- boel bekendgemaakt. In de uitzending werd niet gezegd van welke zijde een aanval wordt verwacht. Pakistan zal de diplomatieke betrek kingen met Afghanistan verbreken, de grens sluiten en economische sancties in voeren, indien voor 15 Mei geen volledige voldoening wordt gegeven voor de aanval len op de Pakistaanse ambassade in de hoofdstad Kaboel, en de consulaten in Djelalabad en Kandahar, zo heeft een hoge functionaris van het Pakistaanse ministerie van Buitenlandse Zaken te Karatsji ver klaard. Hij zeide, dat Pakistan zich het recht voorbehoudt vrij te handelen, als de verontschuldigingen uitblijven. Pakistan en Afghanistan hebben onenig heid over het lot van de krijgshaftige Pa- thanenstammen, die in het gebied van de provincie van de Noord-West-grens van Pakistan wonen. Pakistan eist, dat de Pakistaanse vlag op de ambassade te Kaboel wordt gehesen, dat de stellige verzekering wordt gegeven, dat dergelijke incidenten niet meer zullen voorkomen en dat de vernielde eigendom men vergoed worden en dat voorts leden van de Pakistaanse ambassade, die ver wondingen hebben opgelopen, schadeloos gesteld worden. In diplomatieke kringen te Karatsji zegt men, dat een economische blokkade ern stige gevolgen voor de Afghaanse econo mie zou hebben, daar negentig procent van zijn handel met het Westen over de haven van Karatsji gaat. Afghanistan is geheel van de zee afgesloten. LAS VEGAS (Reuter) Op het Ameri kaanse proef terrein in de staat Nevada is de dertiende en grootste atoomproef van de huidige serie gehouden. Op een 150 meter hoge toren werd een atoomwapen tot ontploffing gebracht, dat tweemaal zo sterk was als de bom die in 1945 Hiro- sjima verwoestte. Aan de voet van de toren was een dorp gebouw, dat de bij naam „verdoemde stad" had gekregen, om de uitwerking van de ontploffing op ver schillende soorten gebouwen, materiaal, voedsel en schuilplaatsen na te gaan. De proefneming werd bijgewoond door 2000 personen. Deze proef is vele malen uitgesteld ge weest wegens ongunstige weersonmstan- digheden. De lichtflitsen van de ontploffing, die kort voor het aanbreken van de dag werd veroorzaakt, verlichte gedurende 25 secon den Las Vegas, dat op een afstand van 120 kilometer van het proefterrein ligt. Een ogenblik was het licht zelfs helderder dan zonlicht. Dicht bij de toren, op een afstand van slechts twee kilometer, be vond zich een groep van dertien vrijwilli gers twaalf officieren en een instructeur van het leger in een twee meter diepe loopgraaf. (AFP) Oesten Unden, de Zweedse minister van Buitenlandse Zaken, heeft in het parlement te Stockholm verklaard, dal de Zweedse regering de mogelijkheid on derzoekt, de UNO te vragen, een onderzoek te laten instellen naar de uitwerking van de atoom-energie op het menselijk orga nisme. De Zweedse regering zal deze kwes tie verder bestuderen met andere regerin gen. In een Japans Rode-Kruisziekenhuis te Tokio is de achttienjarige Ma-koto Tsjiba overleden als gevolg van straling, die op trad bij de atoomontploffing boven Hiro- sjima. Tsjiba, die in October van het vorige jaar in het ziekenhuis was opgenomen, overleed aan ieucaemie, een bloedziekte. Van onze correspondent in Londen De mijnwerkersstaking in Yorkshire breidt zich dagelijks uit en omvat thans 70 mijnen en 85.000 man. Zeven van de acht districten waaruit het kolengebied bestaat, zijn door de staking aangetast. Meer dan 100.000 ton steenkolen gaan dagelijks ver loren. Het kolenveld in Yorkshire produ ceert 950.000 ton per week, dit is twintig percent van de totale steenkoolproductie. Indien de staking nog enige tijd voortduurt zal de brandstofvoorziening ernstig worden getroffen. Na de vorige grote mijnstaking in Yorks hire in 1947 bleek een half millioen ton steenkool verloren te zijn gegaan. De mijn- werkersbond doet zijn uiterste best om aan deze wilde staking een einde te maken. Tot nu toe heeft de massa der stakers het ad vies om de arbeid te hervatten in de wind geslagen. De staking wordt in officiële kringen beschouwd als een gevolg van het feit dat de arbeidsverhoudingen in het mrjngebied van Yorkshire veel te wensen overlaten. De plaatselijke leiding van de nationale kolenraad, het bestuurslichaam van de genationaliseerde mijnindustrie, zou, volgens het algemene oordeel, ernstig te kort geschoten zijn in haar taak. (U.P./Reuter) De staking van de Londense buschauffeurs en -conducteurs is na 24 uur geëindigd, maar meer dan 300 man sleepbootpersoneel op de rivier de Mersey is een onofficiële staking begonnen waardoor de scheepvaart naar Liverpool moeilijkheden ondervindt. Het personeel wenst een kortere werkweek van 44 uren en meer betaling als op Zaterdagen wordt gewerkt. Bijna alle sleepboten, die op deze rivier in gebruik zyn, kunnen door de sta king niet uitvaren. tuurpeil te handhaven ondervindt van het ontbreken ener welgerichte en vooruit ziende ondeiwijspolitiek voortdurend de nadelige gevolgen. Het onderwijsstelsel zal, aldus de P.v.d. A.-commissie moeten voldoen aan drie algemene eisen: a. Verscheidenheid van onderwijstypen, recht doende zowel aan de uiteenlopende begaafdheid der jeugd als aan de veel zijdige behoeften der samenleving, terwijl binnen elk type ruimte moet zijn voor de ontplooiing van de individuele aanleg der leerlingen; b. Elke schoolsoort toegankelijk voor ieder, die daarvoor de geestelijke mogelijk heden in zich toont te hebben; c. De schcltypen wel op elkaar aan sluitend, di betekent niet dat een hoger type een lagtr geweld mag aandoen door het stellen van eiser., welke de eigen be stemming van het lagere miskennen. Zwakke punten Gemeten aan deze maatstaven, ziet de P.v.a.A.-commissie in de bestaande toe stand van het onderwijs o.a. de volgende zwakke punten: a. Het ontbreken van de organische sa menhang der verschillende onderdelen, en als gevolg daarvan voortdurende moeUijk- heden met de aansluiting van het ene schooltype op het andere; b. De te sterke gebondenheid aan de in wezen verouderde opvattingen der 19e eeuwse maatschappij en haai sociale ver houdingen, wil men: het klassekarakter van het „systeem"; d.w.z. het kind uit de minder draagkrachtige milieux over wegend aangewezen op lager onderwijs, eventueel voortgezet in lagtr technisch onderwijs, de universiteit overwegend toe gankelijk voor leerlingen der gegoede groepen; c. De overlading met encyclopedische kennis en de eenzijdige scholing van het intellect, waardoor de persoonlijkheidsont wikkeling te kort komt; d. Het vraagstuk van de zittenblijvers en het ontbreken van zorg voor degenen, die bijvoorbeeld de hoogste klas (sen) niet halen; e. De overmatige druk van overheids wege op het leerplan, waardoor de pae dagogische vrijheid der leraren in het ge drang komt en de leerlingen onderworpen worden aan een jaagsysteem. Oplossingen a. De volkomen onoverzichtelijke wette lijke regelingen van thans worden ver vangen door één „grondslagenwet" voor het gehele onderwijs en daarnaast rege lingen voor de onderdelen; b. Het onderwijs te zien als een orga nisch samenhangend geheel betekent o.a. ook dat men bijvoorbeeld bij de oplossing van de eigen problemen van het L.O. of van het landbouwonderwijs of van de Uni versiteit deze niet mag isoleren, maar ze moet zien in de samenhang van maat schappij, cultuur, volk als levend geheel, en tevens dat men de leerlingen ziet in samenhang met hun toekomstige functie; c. Een systeem van onderwijs, dat de menselijke persoon in gemeenschapsver banden tot verantwoordelijkheid en vrij heid wil vormen. Derhalve vraagt zij van het onderwijs, dat immers tevens opvoe ding is, een bijdrage tot het overwinnen van de heersende twijfel en onzekerheid omtrent de zedelijke waarden eil normen van de Europese cultuur: d. Om boven de eenzijdge gerichtheid van het onderwijs, mede terwille van de persoonlijkheidsvoming, uit te komen, zal het nodig zijn bij alle takken van onder wijs plaats te geven aan de aesthetische vorming der leerlingen. Hoofdlijnen Het kleuteronderwijs dient volgens de Pv.d.A.-commissie te duren tot en met het 7e levensjaar. Daarop sluit het 5-jarig la ger onderwijs organisch aan. Na het door lopen van deze vijfjarige school voor basisonderwijs worden de leerlingen ge plaatst op scholen voor voortgezet onder wijs (geen 7e en 8e leerjaar meer binnen de lagere school). De commissie wil vervolgens dat de leer lingen met aanleg voor intellectueel onder wijs hun plaats kunnen vinden in voor bereidend hoger onderwijs (VHO), alge mene middelbare school (AMS) en mid delbare meisjesschool (MMS), de leer lingen met meer manuele aanleg op lagere technische scholen of land- en tuinbouw scholen voor jongens en huishoudscholen voor meisjes. Ten aanzien van de selectie voor het zo juist genoemde onderwijs né de lagere school noemt de commissie de verschil lende opvattingen (enerzijds de opvat ting vóór een verplichte 3-jarige EVO- school, d.i. een school voor eenvoudig voortgezet onderwijs met selectie in het le, 2e of 3e jaar, eventueel ook met af sluiting van het verplichte onderwijs en een 1- of 2-jarige kop), anderzijds de op vatting vóór selectie in de hoogste klasse van de lagere school en de laagste klasse der opnemende school). Voor jongens, bestemd voor praktische arbeid in het bedrijfsleven, die na het la ger basisonderwijs niet naar lagere tech nische- of land- en tuinbouwscholen over gaan, dient verder vierjarig onderwijs in centrale klassen of centrale scholen te worden gegeven, met het karakter van het huidige VGLO, wellicht aangevuld met eenvoudig administratief onderricht. Voor meisjes van deze categorie kan, gezien het geringe verschil tussen VGLO voor meisjes en NO voor meisjes, met één, vierjarig, schooltype worden volstaan. Sterk pleit de P.v.d.A.-commissie er voor, dat niet meer schooltypen in het le ven worden geroepen dan uiterst nood zakelijk is. Vanuit dit standpunt gezien is het gewenst te streven naar de instel ling van schoolgemeenschappen van groter omvang, zo nodig met een intercommunaal karakter, of van scholengemeenschappen, groepsvorming van afzonderlijke scholen, eventueel onder een centrale leiding. De P.v.d.A.-commissie kiest verder voor een algemene middelbare school van 4 of 6 leerjaren. Deze AMS is bestemd voor die categorieën leerlingen, die, naar de hui dige organisatie, gerekend mogen worden te behoren tot de goede leerlingen der ULO-school en die leerlingen van het VHMO, die dit onderwijs niet kunnen vol gen. Zij kan worden beschouwd als een belangrijk verbeterde ULO en leidt op voor de lagere functies in het bedrijfsleven en de samenleving. De zesjarige middelbare school leidt op voor de middelbare functies in het bedrijfsleven en de samenleving. Naast bovengenoemde scholen blijven de vijfjarige middelbare meisjesschool (MMS) en de 3- of 4-jarige handelsschool gehand haafd. Laatstgenoemd schooltype, dat voorziet in de behoefte van een eenvoudige gespecialiseerde opleiding voor de handel of administratie, kan als een variant van de AMS worden gezien. Het voorbereidend hoger onderwijs (VHO) moet volgens de commissie worden gesplitst in twee richtingen, in karakter overeenkomend met het huidige gymna sium en de tegenwoordige HBS. Beide schoolsoorten omvatten 6 leerjaren. Het eerste leerjaar van de hierboven genoemde scholen en dat van de HBS moet tevens als selectie voor het definitief te naar het volgend leerjaar van een ander volgen schooltype dienen; daarom werkt dit eerste leerjaar naar eenzelfde gemeen schappelijk leerprogramma. De overgang schooltype voltrekt zich aldus in de regel zonder schokken. Tussen LO ener- en de daaropvolgende AMS MMS en VHO anderzijds worde, al dus de commissie, een zodanige verhouding geschapen, dat het huidige toelatings examen kan worden afgeschaft. Ten aanzien van het hoger onderwijs wordt gesteld: a. In de doelstelling der universiteit blijve voorop staan als taak de onafhan kelijke beoefening der wetenschap, met daarnaast de vorming en voorbereiding tot het bekleden van maatschappelijke be trekkingen; b. De universiteit worde in staat gesteld eigen vermogen en inkomsten te bezitten en een eigen bestuursvorm te scheppen; c. De Staat kenne aan de universiteit, die op haar verzoek autonomie verkrijgt, een telkenjare per begroting vast te stel len bedrag toe; d. In het bestuur van zulk een auto nome universiteit heeft een door de rege ring aan te wijzen persoon zitting. WASHINGTON (United Press) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Duldes, heeft zich op timistisch uitgelaten over de vooruitzichten voor de vrede in het Verre Oosten. Sprekend voor de senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen zei hij dat de strijd in Zuid-Oost-Azië zich thans voor een groot deel op economisch gebied af speelt. „Wij hopen dat hij op die basis zal blijven", aldus Dulles. „Wij houden ook on ze hoop erop gevestigd dat de ontwikkelin gen, speciaal wat de conferentie van Ban doeng betreft, op de Chinese communisten een invloed uitoefenen om geweld prjjs te geven". De minister legde zijn verklaring af tij dens de behandeling door de commissie van Eisenhower's verzoek om een toewij zing van 3.530.000.000 dollar gedurende het belastingjaar 1956 teneinde de economische en militaire hulpverlening aan anti-commu nistische landen te kunnen voortzetten. Dulles maakte de opmerking dat er „kleine, maar misschien veelbetekenende aanwijzingen zijn" dat de buitenlandse po litiek van het Kremlin wellicht een geleide lijke neiging in de richting van vrede ver toont. ADVERTENTIE Al* a geregeld laxeermiddelen slikt. Is er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 108 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Lever pilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter s Leverpilletjes stellen uw Ingewanden In staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of teveel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter s Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstop ping kwijt en vervalt u niet ln de laxeermiddelen- fewoonte. Haal direct Carters Leverpilletjes, L20 per flacon. 60 HAARLEM. Nadat de H.IJ.S.M. sinds 1 Juni 1890 een halte had ingesteld te Sloterdijk, waar de meeste treinen van Rotterdam naar Amsterdam stopten, heeft zij deze halte thans opgeheven, echter zonder daarvan eenige voorkennis te geven aan het gemeentebestuur, dat destijds ten behoeve van het instellen der halte tegenover haar uiterst welwillend was geweest.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 12