Kostelijk geseMedeaiisboek sloe, open in r EEN NIEUWE FIETS? van der „De weg omhoog" bracht Beverwijk de gunsten der vrijheid in herinnering Moederdag geschenken Loendersloot Zaterdag grootse kunst- zwemdemonstratie in Velserbad Met stormlatten Hartveroverend VGV 2 kampioen in tweede klasse Samba en wals te water Vijf Mei werd stijlvolle feestdag Dinsdag aankoop zwembad in raad Kraamverzorging voor financiële problemen Voorstel: van f 1.- naar f 1.50 p.dag Vijf Mei in Castricum: feest voor de jeugd LS Volleybal in IJmond WIJ-wedstrijden va. f 2,50 per week ZONDER Meer subsidie Grote Rode Kruis oefening VRIJDAG 6 MEI 1955 HET KOSTELIJKE EN KOSTBARE prentenboek, dat gistermiddag in Velsens straten is opengeslagen voor tienduizenden kijkers had nauwelijks mooier kunnen zijn. Wel wat langer, naar de bescheiden mening van velen, die zich hadden opgemaakt voor anderhalf uur aanschouwelijk onderricht in de Velser historie, want een nauwgezette toeschouwer uit de De Noostraat, die daar uiteraard frontloge zat, heeft op de chronometer twintig minuten precies geteld voor het voorbijtrekken van het belangrijkste deel der Velsense vijf Mei-viering. Dat moge dan waar èn vervelend zijnhetgeen er gistermiddag in de straffe wind aan de saamgestroomde bevolking, aangevuld door vele duizenden uit Beverwijk en de Zuidelijke delen van Kennemerland is getoond, maakte kwalitatief veel goed van wat er wellicht naar hoeveelheid aan zou kunnen ontbroken hebben. Terwijl het verwijt over de lengte deels ook nog terugslaat op de kijkers langs het kantje, die de organisatoren langdurig in de steek hebben gelaten door ande ren het werk (en het meedoen) te laten opknappen. In Velserbeek heeft zich het feest in kleur en kledij opgesteld en onder de via ducten door is de lange stoet een poosje over tijd IJmuiden tegemoet getrokken, worstelend met een viaductpassage die bijna de stoomboot van Koning Willem III de schoorsteen kostte en daarna nog eens optornend tegen een lentestormpje, dal de steunlatten, het laatste moment op vele praalwagens getimmerd, waarlijk niet overbodig maakte. Langs dichte hagen van toeschouwers is deze historisch tot op de muts en de baard uitgekiende optocht verder ge slingerd, muzikaal begeleid door Wilhel- mina, de IJmuider Harmonie en de Hoog ovenharmonie en er is menigmaal een ap plaus losgekomen uit de dichte schare, voor de wagen van de Gouden Eeuw of de welgedane uitbeelding van Velsens stich ting en wat er al niet meer te bewonderen was in dit grandioze kijkspul. Klaroengeschal Engelmundus, Willibrordus en Bonl- facius openden na de bazuinende herauten het verhaal met een samenzijn (tegen een nog maagdelijk duin) van Velsens stich ters, verzonken in brevier en gewijde ge schriften, kuis terzijde gestaan door de inboorlingschap uit die oerdagen van de gemeente. Met een sprong naar de der tiende eeuw kwam daar onmiddellijk achteraan Willem van Brederode, getooid in het vorstel-k habijt dier dagen. Alva met zijn voltallige bloedraad, donker en somber als de tijden der inquisitie, ver levendigden de herinnering aan de Spaan se overheersing. Alva: der Geuzen schrik, als een streng tyran te paard, zijn raad van beroerte dreigend in de achterhoede. Betere dagen Maar de tijden wendden: Willem van Oranje zou in het laatst der zestiende eeuw zijn volgelingen ten strijde gorden en een betere eeuw breekt aan: de Gouden Eeuw. Met opbloei van kunst en cultuur, met vrolijke mensen, wie het goede der aarde toestroomt op gevulde tafels en uit hoge roemers. Het schilderij, dat Rem brandt op deze prachtige praalwagen nooit af gekregen heeft moge dan de classici onder de toeschouwers een weinig veront rust hebben over het peil der Gouden Eeuwse schilderkunst, de entourage ver telde te veel van het goede en sierlijke leven dier dagen, dan dat iemand zich hoefde te stoten. Oranjes terug Het was in deze optocht echter ook niet alle dagen rijst met rozijnen, want schreed daar niet keizer Napoleon, op doortocht door Velsen in 1811, voor zijn vazallen uit? Nederland heeft evenwel dat Franse juk „slechts" tot 1813 hoeven dragen, want het driemanschap Van Hogendorp, Van Duyn Maasdam en Van Limburg Styrum kwam de rust terug brengen, die gedu rende een gezapige negentiende eeuw zou voortkabbelen de gevluchte Oranjes, gezeten in een sloep, konden terugkeren en de vertrouwende glimlach van Wilhel- mina van Pruisen bleek niet vergeefs te zijn geweest. Weer een grote sprong: de opening van het Noordzeckanaal, dat Velsen zulk een nieuwe opgang heeft doen beleven en de fundamenten legde voor een ongekende welvaart: kanaalgravers schreden voor de stomer uit, die Koning Willem III door de nieuwe sluis zou brengen op die winderige Novemberdag in het einde der vorige eeuw. Honger en wittebrood Daarna de bezetting, wel wat plomp verloren er over heen: het rantsoentje taptemelk in een fles. een homp brood, de kinderwagens, die naar de Noord piepten onder de ongewone last van aardappels en tarwe, de zwarte handelaren, die hier en daar onderweg minder prettige ervaringen opdeden en de levensgrote stamkaart.... herinneringen uit de dagen, dat Velsen in de grond werd getrapt door figuren als bij het afgebroken huis op post stonden: door voede bezetters, hautain neerkijkend op het volk, dat voor zijn vrijheid vocht. Maar ook daar kwam een eind aan: het Zweedse wittebrood en de Zweedse mar garine werden het preludium der bevrij ding. Met één van de aardigste groepjes uit de hele stoet is deze dankbare herin nering nog eens opgehaald. Capitulatie: Von Blaskowitz ronde de tafel met gene raal Foulkes, de oorlogsgod met een naar geestige groene kleur van nijd op het ge laat, geveld door de blanke vredesengel. En de Duitsers er achter met ónze mooie fietsen, terwijl wij ons wel met anti-plof zouden behelpen. Capitulatie en opbouw Het feest van de intocht der Canadezen vlak daarop: jeeps met juichende kinde ren, een gevechtswagen, bedolven onder openhartige teksten en bevrijde Nederlan ders, die véél gaven voor een pakje Sweet Caporal. Er werd een nieuwe bladzijde opge slagen: die van de wederopbouw en daarin kon de trotse verkondiging van de her rijzenis dezer geschonden stad niet ont breken: de Velser Gemeenschap verzinne beeldde met een smaakvolle wagen in lichtblauw het streven naar saamhorig heid, de Huisvestingsdienst verkondigde trots, dat de opbouw al meer dan 5000 nieuwe woningen heeft opgeleverd, daarbij een grote maquette tonend van de étage woningen aan de Lange Nieuwstraat. Met daarachter het woord „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst", gesymboliseerd in een wagen van het jonge geslacht de school met haar „lastige" en met haar positieve verschijningsvormen. De opbloei der industrieën tenslotte, verzinnebeeld in een strak bouwsel rond een reusachtig kamrad, dat aan zijn vleugels de prenten droeg der grote industrieën langs het Noordzeekanaal. Vegend paard Uit de gemeentelijke bedrijven waren de brandweer, de plantsoendienst en de door de overheid gesteunde BBB vertegen woordigd: de brandweer met de oude FIAT-spuit en een vuurrode telg van een nieuwere tijd, de plantsoendienst met een herinnering aan hoe het was in 1945 (ver nield en dor) en hoe het geworden is na tien jaren: bloeiend en groen. Met daar tussen door een aardig brokje historie in de vorm van een straat-rolveger met paar- dentractie. Dat was dan de optocht. Gevolgd door groepen van verenigingen in het beste pak, afgesloten door de muziek van de IJmuider Harmonie. Tot het uiterste détail verzorgd en uitgemeten tot in de onder delen verantwoord en overwogen, het re sultaat van maanden en maanden voorbe reiding. Er ontbraken stukken aan de Vel sense historie en aan het Velsense heden, zoals bijvoorbeeld de wagen van het Vel- serbad, die blijkbaar bij de samenstellers in de pen is gebleven en een wagen van de visserij, die óók wel het een en ander te vertellen had. Niettemin zijn de drommen die zich gis teren langs de route hebben opgesteld, Niet minder hartveroverend dan de aan kleding van de optocht was de kleine ceremonie, die op het Marktplein even de stoet ophield. Met de wagen van de Velser gemeenschap als zinrijke achter grond is daar namelijk voor het gere serveerde vak de heer J. van Os van de Abeelen als voorzitter der Gemeen schap naar burgemeester Kwint en de gemeentelijke gast van deze dagen, de Mayor of Guildford, cclr. Leslie Codd toegekomen en hij heeft Velsens burge meester namens de V.G. de dank ge bracht voor het feit, dat het gemeente bestuur in de afgelopen tien jaren zo onwrikbaar in de bres heeft gestaan voor een juiste viering van de bevrij dingsdag. In een oorkonde was zowel deze dank als de wens tot bestendiging neergelegd. Mayor Codd ontving een platenalbum van de Nederlandse histo rie, dat zal worden aangevuld met de foto's van deze dag en hij toonde zich daarmee ten zeerste in zijn schik. Bur gemeester Kwint antwoordde, dat het gemeentebestuur niet meer heeft gedaan dan hetgeen de burgerij verwachtte en het zal blijven doen. Codd, die zich deze dagen een eenvoudig maar waar vriend van Nederland heeft getoond, repliceer de, dat hij graag even goed Hollands had willen spreken als Velsen blijkbaar Engels, maar dat hij toch de dank wilde betuigen voor alles, wat hem aan gast vrijheid en goedheid toegemoet was ge treden. Met het V-teken wenste hij bei- ie landen vrede en vriendschap tot in lengte van jaren toe - met een driewerf „hoera" antwoordde Velsen. even enthousiast geweest als de zustertjes en patiënten van het Antoniusziekenhuis, die aan de Zeeweg een extra-mooi plaats je hadden gevonden om het geheel te zien langstrekken. Wanneer burgemeester mr. M. M. Kwint zijn belofte, gedaan tijdens het ononthoud van de stoet aan het Markt plein, kan inlossen, dan zal Velsens bevrij dingsviering wellicht in de toekomst nog eens zulk een manifestatie zien. Anders voorbereid, steunend op deze ervaring en wellicht nog groter. DE SPANNENDE competitie tussen de koplopers in de tweede klasse heren van de afdeling IJmond van de NeVoBo is geëin digd in het kampioenschap voor de VGV- reserves, die hiermede tevens het eerste klasserschap hebben veroverd. Doordat de Sportbond- en PSV-dames hun wedstrijden wonnen, zijn zij gelijk geëindigd, hetgeen betekent, dat volgende week een beslis singswedstrijd moet worden gespeeld. VGV 2 mocht niet de eer smaken de laat ste wedstrijd vechtend aan de overwinning reeks toe te voegen, omdat de tegenstander Kennemers 2 onvolledig verscheen, zodat de VGV'ers reglementair wonnen. In de daarop volgende wedstrijd tegen het ver sterkt Kennemersteam won VGV met 20. Na afloop daarvan sprak de voorzitter van de afdeling het kampioensteam toe. Hij overhandigde de aanvoerder het kam pioensvaantje, waarna het team met trai ner De Haan werd gecomplimenteerd met het behaalde succes. De PSV-dames wonnen hun beide wed strijden tegen Waterloo 2 en SVIJ regle mentair wegens onvolledig opkomen van de beide laatste teams. Het Sportbond-team speelde tegen VSV 2 en ondervond zware tegenstand. De eerste twee sets eindigden in overwinningen voor Sportbond (1511, 1512). In de derde set wisten de VSV-dames klop te geven (7 15). In de laatste set liep Sportbond tot 100 uit, waarna VSV 2 in een plotseling herstel terug kwam en zelfs inhaalde tot 1212, hetgeen voor de Sportbond-coach reden was een time-out aan te vragen en met succes (1512). PSV en Sportbond hebben nu in de tweede klasse dames evenveel punten, zodat volgende week na afloop van het avond programma een beslissingswedstrijd moet worden gespeeld. Programma Het nieuwe programma voor 10 Mei luidt als volgt: VSV 2—Waterloo 2 en TVIJ— Kennemers 3 2e klasse dames); SVIJ I Kennemers 2 (2e klasse heren) en VSV 3 Kennemers 3 (2e klasse dames); Sportbond PSV (beslissingswedstrijd 2e klasse da mes om het kampioenschap). GESLAAGDEN Van de R.K. Vormschool tot opleiding voor kleuterleidster zijn voor de hoofdacte geslaagd de dames A. Nederkoom en mej. N. Boogaard te IJmuiden. Zaterdagavond wordt in het Velserbad door de Velser Zwemvereniging een polo- toumooi georganiseerd ten bate van het Edmonton-comité, dat wordt afgewisseld door een kunstzwemshow, die in Europa haar gelüke niet heeft. De meisjes van de Zwemclub Admiraal de Ruyter uit Amster dam zullen deze zeer interessante polo avond namelijk afwisselen met kunstzwem- men van de hoogste klasse. Zij hebben voor deze avond een nieuwe show ingestudeerd, die zal voldoen aan de hoogste eisen wat betreft lichaamsbeheersing en kunstzwem- techniek. Aan het polotournooi nemen deel de eerste herenzeventallen van „De Vrije Zwemmers" DVZ uit Den Haag, „De Kroos- duikers" uit Zaandijk en „De Velser Zwem vereniging" VZV uit IJmuiden. Het programma van deze groots opge zette avond is uniek. Nadat eerst de wed strijd VZVDVZ is gespeeld als de eerste wedstrijd van de te spelen halve competitie komen de dames van ZAR in het water en beginnen met een vlaggen- mars, die wordt gedemonstreerd door een groep van dertien meisjes. Dit vlaggen- défilé wordt gevolgd door „Dance of the Comedians", „Clowns" en „Rhapsodie in Blue" van Gherswin, vertolkt door steeds twee meisjes. Na het optreden van negen meisjes komen drie draaiorgelpoppen te water, gevolgd door een originele Klom pendans. Samba en wals In de pauze wordt dan de polowedstrijd DVZDe Kroosduikers gespeeld, waarna eerst een water-operette en daarna een solo van Hettie Balkenende wordt getoond. De samba en de wals in kunstzwem-stijl zullen worden gedanst. Na de opvoering van een deel van de opera „La Forza del Destino" de macht van het noodlot komt de show- fir.ale als sluitstuk van deze zeer beziens waardige avond. Wisselbeker Als derde wedstrijd van het polotournooi wordt hierna de wedstrijd De Kroosdui kersVZV gespeeld, die het hoogtepunt van dit oturnooi zal worden, waarbij nog het feit komt dat de spanning des te groter zal zijn, daar de gemeente Velsen voor de winnaar een wisselbeker beschikbaar heeft gesteld. Nu VZV op zulk een sublieme wijze kampioen van de afdeling is geworden, zal zij zich deze avond wel danig weren om als het haar gelukt ook deze prachtige prijs in de wacht te slepen. ADVERTENTIE Het eerste elftal van V.V.IJ. heeft Zater dag vrij, omdat in Leiden de land«enwed- strijd NederlandBelgië wordt gespeeld. Voor de lagere elftallen is een volledig programma samengesteld: IJmuiden 2 RCH (4 uur) Waterlooveld; IJmuiden 3 SVS (4 uur) Waterlooveld; IJmuiden 4 WSV (4 uur) Schoonenberg; junioren: Halfweg aIJmuiden a 4 uur; aspiranten: Kinheim aIJmuiden a 3 uur; IJmuiden b Kennemers c 3 uur; Umuiden cKen nemers d 3 uur. ADVERTENTIE VERF 1001 Natuurlijk van in de Kennemerlaan formulieren Kennemerlaan 19 - Umuiden - Tel. 6317 MET EEN UITERMATE WAARDIG PROGRAMMA heeft Beverwijk gisteren de tiende Nationale Feestdag gevierd. Al om acht uur begon het Jeugdappèl bij het Bevrijdingsmonument, waar de voorzitter van de Beverwijkse Jeugdraad, de heer J. van Hat- tum, een korte rede uitsprak. Jacques Davidson declameerde en na het vlaghijsen zongen alle deelnemers de canon „Jeugd van Nederland" en het Volkslied. Onder de vroege tonen van de Beverwijkse Harmonie Kapel marcheerden toen de sport- en gymnastiekverenigingen naar „Scheybeeck" waar een fleurig défilé in de straffe wind kon worden gehouden. De georganiseerde jeugd-, bestaande uit padvinders, A.J.C.'ers en overige jeugd verenigingen namen daarop deel aan een amusant ganzenbordspel, dat rond de Bergerslaan werd gehouden. Alle organisaties werden „door elkaar geschud" en ieder kreeg een opdracht: tot omstreeks het middaguur hebben de jongelui zich met deze „hots-knots-knobbeltocht" geamuseerd en daarbij alle mogelijke leuke dingen meegemaakt. Aan kinderen, geboren in 1945, werd ondertussen in Scheybeeck een gedenkbord uitgereikt, waarop een embleem en de jaren 19451955 waren vermeld. Alle schoolkinderen ontvingen van het gemeen tebestuur een blijvend aandenken in de vorm van een fraaie beker, die op alle scholen is uitgedeeld. In een gecombineerde herdenkingsdienst in de Grote Kerk kwamen vrij veel be langstellenden luisteren, naar hetgeen de predikanten ds. F. C. Willekes, ds. <C. Meyer en dr. Alb. Vis van respectievelijk de Ned. Hervormde, Gereformeerde en Doopsgezinde gemeenten, hun gehoor op het hart bonden. Burgermaaltijd Een unieke gelegenheid tot het herinne ren aan de eenheid tijdens de bezetting was wel de burgermaaltijd, die in het lange tafels gezeten, hoog en laag door Kennemer Theater werd gehouden. Aan elkaar, genoot men van een gezellige kof fiemaaltijd, voorafgegaan door een prima verzorgd slaatje, dat door de meisjes van de Gem. Huishoudschool was klaarge maakt. De burgemeester mr. H. J. J. Schol- tens opende de lunch door er op te wijzen, dat deze burgermaaltijd moest zijn het symbool van de eensgezindheid, ook al doordat aan deze tafel genodigden uit alle kringen aanzaten. De tafelrede werd uit gesproken door ir. A. H. Ingen Housz, voorzitter der directie van de K.N.H.S. Teruggrijpende in het verleden, waarin grote figuren als Koningin Wilhelmina en Churchill hun krachten hadden gegeven, drong spreker aan op voortzetting van het door hen begonnen werk. De jonge genera tie, met als hoofd Koningin Juliana, moet vooruit en trachten de eenheid weer te hervinden, aldus de heer Ingen Housz. Handbalwedstrijd BeverwijkHaarlem (69) In een aardige handbalwedstrijd demon streerden de Beverwijkers een veel beter samenspel dan hun Haarlemse tegenstan ders en zij profiteerden hiervan door al gauw een drie nul voorsprong te nemen. Langzamerhand kwamen de Haarlemmers er beter in en golfde het spel op en neer. Door een fout in de achterhoede van Be verwijk wist Haarlem de achterstand te verkleinen (31). Beverwijk viel verwoed aan en vergrote de voorsprong met twee fraaie doelpunten uit vlotte combinaties. De rust ging in met een 51 voorsprong voor Beverwijk. Na de rust waren de bordjes verhangen en nu was het Haarlem, dat veel beter speelde. Zij wisten betrekkelijk kort achter elkaar vier doelpunten te scoren waardoor de stand dus gelijk werd. Beverwijk nam wederom de leiding, doch kon niet ver- hindereh dat de Haarlemmers toen hun veldmeerderheid in nog vier doelpunten uitdrukten. Het einde kwam met een ver diende 96 overwinning voor de Haar lemmers. Voetbal tegen Volendam (22) Na de handbalwedstrijd kwam de hoofd schotel de strijd^van de gecombineerde Be-N verwijkse voetballers tegen het elftal van Volendam. Het bleek dat er in het begin nog niet veel verband bij de Beverwijkers was. Volendam speelde rustig en beheerst en het verwonderde dan ook niemand, dat de meerderheid die de Volendammers in technisch en tactisch opzicht bezaten in een doelpunt werd uitgedrukt. Het was geen mooi doelpunt een fout in de ach terhoede van Beverwijk was hieraan gro tendeels schuld. Beverwijk trachtte wel de bakens te verzetten, maar had geen succes, zodat de rust met een 10 voorpsrong voor Volendam inging. Tijdens de pauze gaven leerlingen van de Judoschool een demonstratie. Direct na de aanvang van de tweede helft viel Beverwijk energiek aan en had lange tijd het heft in handen. Bij een snelle uitval van Volendam, kreeg de middenvoor de bal in buitenspelpositie toegespeeld, het geen de scheidsrechter ontging, en kon hij het tweede doelpunt scoren. Dit namen de Beverwijkers niet en met alle energie wierpen zij zich in de strijd en hadden spoedig succes toen de rechts buiten een gaatje zag en het eerste tegen- punt kon maken. Enkele minuten voor het einde, bij een mooi opgezette aanval van de gehele voorhoede, werd door de rechts binnen de gelijkmaker gescoord, waarmede beide partijen zeer tevreden mochten zijn. In de namiddag hield de Beverwijkse Harmonie Kapel nog tweemaal een rond gang door de feestelijk aandoende straten, terwijl in de drie R.K. parochiekerken kerkdiensten werden gehouden, waarbij de plechtig gezongen H. Mis van Dankbaar heid werd opgedragen. „De weg omhoog" Het openluchtspel „De weg omhoog" dat op Watervliet werd gegeven, is een enorm succes geworden, alhoewel de spelers er vermoedelijk wel een lichte griep aan zul len overhouden. Dit massaspel, ontworpen door de heer G. Barbiers, getuigde van originaliteit en heeft zeker meegeholpen om het begrip „dankbaarheid en feestvreugde" levend te houden. Uitgaande van het jaar 1944 met zijn gevangenen en hongerende mensen, werd een symbolisch schouwspel opgevoerd, waaraan ruim twee honderd medewerkers hun krachten gaven. Met balletdans, sport, spel, zang en natuurlijk de onmisbare Hoogoven Harmonie werd een recent stuk geschiedenis vertolkt, waarbij de grootse opzet onder regie van Ferd. kool bergen goed tot haar recht kwam. Rode Kruis Korps, B.B.-afdelingen, Padvinders en veel individuelen werkten mee aan de uitbeelding van de opbouw van Nederland na de bevrijding, die plotseling onder het luchtige dansen van een dertigtal meisjes beneden de 9 jaar, werd onderbroken door „de Watersnood", een ballet, (evenals alle andere van Gré Bolkhoven) dat ook zon- nadere aanduiding duidelijk genoeg was. Uitstekend geregisseerd kwamen daarop alle spelers in het geweer om zakken zand over de gehele veldbreedte te deponeren, een Rode Kruis ambulance, mannen met boten, militairen alles werkte samen, zoals dit ook in 1953 werd gepresteerd. Zelfs de toen zijn nut bewijzende helicoptère kwam nu precies op tijd (staaltje fan regie!) om boven een ge ïmproviseerd huis hangend, met een touw een „gewonde" te redden. De verteller A. Kok en de declamatrice mevrouw A. van Berkum voerden zo het publiek in de geest mee naar het algehele herstel en met het zingen van het slotkoor uit de Negende Symphonie van L. von Beethoven „Alle Menschen werden Brü- der" kwam ook aan dit massabewegings spel een einde. Feestavond in Concordia Het Comité 5 Mei organiseerde in sa menwerking met de Velsergemeenschap tenslotte ook nog een feestavond jn Con cordia in Velsen-Noord. Er was ben aller aardigst programma samengesteld met een keur van goede artisten. Het programma werd geopend door Jack Smith Comp., een accordeon trio, dat enkele populaire nummers ten gehore bracht. Het vrouwelijk deel van het trio ontpopte zich tevens als een virtuoze tap- dancer. Na de pauze werden de toeschouwers vergast op een sensatienummer: de Vier Hollandse Rolschaatsers. Wat men gl niet op rolschaatsen kan presteren lieten deze mensen zien. Tobi Rix was met zijn excentrieke num mers het lachsucces van de avond, die door Pietro Nakaro met zijn grootse bloemen- show op het toneel werd besloten. Licht Degenen, die voor of na een bezoek aan het attractieve Lunapark, waarin onder scooters, benevens ettelijke draaimolens, goktenten, cyclotron, steilwand en gezel lige poffertjeskraam waren opgesteld, iets cultureels wilden beleven, bezochten de toneelvoorstelling van „Puck" in het KSA- gebóuw of het Concert iri de Grote Kerk door de Hoogoven Kunstkring. „Het wederzijds huwelijksbedrog" van P. Langendijk, dat door „Puck" voor een stampvolle zaal werd gespeeld is met zijn rijmende tekst nu nog vermakelijk om te horen, terwijd het zien van de 18e eeuwse kleren ook zijn charmes heeft. De spelers wisten er een succes van te maken en oogstten, evenals 's middags bij de kinder voorstellingen met „Jacht op een pony" een enorme bijvak En zwaar Het Comité Viering Bevrijdingsdag had voor dit maal ook de medewerking van de Hoogoven Kunstkring, die onder leiding van Francois Eisen een zwaar programma in de Grote Kerk ten gehore bracht. De medewerkenden waren Lies Dekker, viool, Riek Mantje-Coppée, viool en G. J. Moed. orgel. Deze dames gaven het concert in d moll van J. S. Bach op sublieme wijze weer. De organist had het orgelconcert in B moll van Joh. Gottfr. Walther voor zijn rekening genomen en H.O.K. verzorgde de rest van het progr^jnma, dat „Die Ent- führung aus dem Serail" van W. A. Mo zart en de Symphonie No. 1, opus 21 van L. v. Beethoven vermeldde. De Fantasie over oud-Nederlandse Volksliederen was hier goed op zijn plaats. Men besloot met het gezamenlijk zingen van twee couplet ten van het „Wilhelmus". „Ah" tot slot Als klap op de vuurpijl kwam er een serie klappen en wel zeer laat in de avond op het terrein Arendsweg-Zuid. On danks veel gestuif werd het een hard en mooi vuurwerk, waarbij het slotstuk goed gelukte en een dankbaar „Ah" te weeg bracht. Tot twee uur werd er doorgefuifd in de binnenstad en zelfs toen waren er nog, die de kermis aan het Kuenenplein niet had den gezien. Maar die staat er nog tot en met Zaterdag! Voor de openbare vergadering van de raad der gemeente Velsen op Dinsdag 10 Mei 1955 om 19.30 uur, ten gemeentehuize is de volgende agenda opgesteld: Beschikbaarstelling aanvullend crediet voor het bouwen van toiletten in het park „Bosbeek". Verkoop van industrieterrein te IJmuiden en van diverse gronden. Ver hoging subsidie voor interne kraam verzor ging. Wijziging verordening vergoeding verhuiskosten. Instelling commissie voor georganiseerd overleg voor ambtenaren op maand- en weeklonen. Toekenning van een diploma-toelage aan personen, op weekloon in dienst van de gemeente Velsen werk zaam; wijziging van de salarisverordening 1952 en de loon verordening 1953 en crediet voor de aanleg van een buitenmanège. Verlenen van medewerking, ingevolge ar tikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920. Verhoging van het voorlopige gemeente lijke subsidie ten behoeve van een bijzon dere kleuterschool. Verlenen van machti ging aan het bestuur van de Kennemer Streekschool tot opleiding van onderwij zend personeel bij het kleuteronderwijs, gevestigd te Haarlem, tot het doen van kapitaalsuitgaven. Benoeming van: a. een surveillante aan de gemeentelijke huis houdschool te IJmuiden-Oost; b. twee leden van het bestuur van de „Woningstichting Velsen". De aankoop van het Heerendui- meer de „Lilliputaner Stadt" te bewonde- r.en-zwembad komt eveneens op de agen- ren was en een racebaan voor autoped- da voor. Ingevolge het raadsbesluit van 22 April 1952 ontvangen de in Velsen werkende kraamcentra, te weten de afdeling Velsen van de Noordhollandse Vereniging „Het Witte Kruis", afdeling Haarlem van het Wit-Gele Kruis en de diaconie van de Ne derlands Hervormde Gemeente te Haar lem een subsidie van f 1 per dag en per verzorgingsgeval in deze gemeente. De diaconie en het bestuur van het Wit-Gele Kruis verzochten B. en W. de gemeente lijke bijdrage te verhogen en te brengen op f 1,50 per dag. De rijksbijdrage voor <te kraamcentra is van 1 Januari 1954 af verhoogd tot f 2,50 per dag, zulks om de positie van de kraam verzorgsters te verbeteren en in overeen stemming te brengen met de subsidie voorwaarden, welke ten aanzien van de beloning en een pensioenregeling voor de kraamverzorgster door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid zullen worden vastgesteld. Zolang de subsidie voorwaarden niet bekend zijn is het niet mogelijk om na te gaan of in de nabije toekomst met een gemeentelijke bijdrage van f 1,50 per dag zal kunnen worden vol staan. Ten einde evenwel de kraamcentra tegemoet te komen in de financiële moei lijkheden, stellen B. en W. de raad voor, de bijdrage van deze gemeente, te reke nen met ingang van 1 Januari 1955, voor lopig vast te stellen op 1,50 per verzor gingsdag. Met een zodanige verhoging is rekening gehouden in de gemeentebegroting voor 1955. In het met honderden vlaggen versierde Castricum en het onder deze gemeente resorterende Bakkum is het feest van de Bevrijding op de allereerste plaats het feest van de jeugd geworden. Evenals op Koninginnedag bracht het fanfarekorps St. Aloysius op de torentrans van de Hervorm de Kerk om 8 uur in de morgen koraal- muziek ten gehore. Klokslag negen uur begonnen de boerenkapel De Roggebouwers in Bakkum en St. Aloysius in Castricum een muzikale rondgang langs de scholen waar de jeugd trappelend van ongeduld en getooid met veel oranje en vlaggetjes stond te wachten. Na een gezamenlijke rondgang door Castricum ging het op het Vitesse- sportpark aan, waar de schoolvoetbalteams al gauw in felle, sportieve strijd gewikkeld waren en de meisjes het vlaggenspel be oefenden. De kleuters werden bezig ge houden met spelen. Hoogtepunt was ech ter de broodmaaltijd welke de kinderen op dit terrein omstreeks half een-kregen voor gezet. Ruim 8000 belegde broodjes werden er verorberd en het was een fantastisch gezicht dit de 2300 kinderen te zien doen. Tevoren hadden zij ruimschoots chocolade melk geproefd en niet ten onrechte stak Castricums burgemeester, de heer C. F. Smeets, circa half zes een woordelijke pluim op de hoeden van de leden van het Oranje-Comité, die alles zo voortreffelijk had georganiseerd. De burgemeester reikte eveneens de prijzen uit aan de lei ders van de winnende teams. In de avonduren werd op De Brink het cabaret-programma „Voor het volk, door het volk" voor het voetlicht gebracht door de volksdansgroep De Zonneroos, Castri- cumse Accordeon Vereniging en de boeren kapel De Roggebouwers. Ditzelfde pro gramma is op Koninginnedag te Bakkum opgevoerd. Zaterdagmiddag zal te Beverwijk een grote Rode Kruisoefening worden gehou den. waaraan zal worden deelgenomen door zeven Rode Kruiscorpsen en brandweer ploegen. Verondersteld wordt dat er een vliegtuig neerstort op het confectie-atelier Berghaus aan de Koningstraat. Aan deze oefening zal worden deelgeno men door de Rode Kruiscorpsen van Alk maar. Beverwijk. Castricum, Heilo, Lim- men, Uitgeest en Zaandam.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 17