Negen kilometer „Sluisweg even duur als nieuwe pont Agenda voor Velsen Kronkelweg vergt vele ingewikkelde voorzieningen Stille tocht naar urnentuin bracht duizenden bijeen Klassieke kledij in Velsens klassieke gangen en lokalen Beverwijk eerde zijn doden Meer zout en minder ponten Jeep zal stukje file bij ponten weghalen Feestconcert door de Veiser Orkest Ver. Optochtkeukenpraat Bedrijven de hunne bij de monumenten Saluut Voor jonge hersens VRIJDAG 6 MEI 1955 Met perfecte solist Ons nieuwe zveekraadsel 1/ IJ (Van een redacteur) OP EEN OCHTEND, dat de files auto's tot voorbij de kruising ParklaanRijkswegAmsterdamseweg stonden en een nieuwe lente een ware stormloop op de Velser pont voorspelde, heeft Rijkswaterstaat een boekje open gedaan over wat hij noemt „de noodvoorziening over het IJmuidense sluizencomplex": het in gewikkelde en kostbare project, dat op of omstreeks de 1ste Juni de eerste automobilisten zonder gebruikmaking van de ponten naar de andere kant van het Noordzeekanaal zal kun nen leiden. Wellicht moet dan de ene, gereedgekomen brug van de twee over de middensluis nog met een handlier open en dichtgedraaid worden en misschien Is, drie weken na thans, de weg nog wat provisorisch, maar voor de echte zomerdrukte komt, is toch de omweg van 9 kilometer over de IJmuidense sluizen, ten koste van ongeveer 1 Yi millioen gulden, gereed. Zijnde het bedrag, dat één enkele nieuwe Noordzeekanaalpont ongeveer zou kosten, maar dat beter besteed is aan deze kron kelende oeververbinding met haar tientallen stoplichten en haar 240 verkeersborden dan aan een nieuwe pont, wier capaciteit al binnen een maand door het steeds toenemende verkeer over weldigd zou zijn. Zodra de nieuwe sluisweggeheel klaar is, kan hij per etmaal 4000 tot 6000 personenauto's en bestelwagens verwerken, (of 900 a 1000 per uurzijn de meer dan de capaciteit van 10 nor male kanaalponten. Een weg voor deze verkeersintensiteit hoort bij Rijkswa terstaat allang thuis onder de snelwe gen; dat er in IJ muiden op sommige punten op de sluiseilanden echter kruip- door sluip-door gespeeld moet worden ligt niet aan de ontwerpers maar aan de grillige situaties bij de sluizen én aan het feitdat het nieuwe tracé tenslotte een noodoplossing is, strekkende voor de tijd, dat de tunnel nog niet gebruikt kan worden. Minder ponten nodts De enorme verkeerstoeneming van de laatste jaren (11 percent sinds het vorige seizoen!) is de belangrijkste aanleiding tot dit grootse project geweest de daardoor gerezen onmogelijke situatie bij de niet „meegegroeide" ponten, een tweede. Men heeft langdurig naar „een" noodoplossing gezocht: schipbrug langs de Velserbrug en meer ponten, maar de nieuwe oververbin- ding die nu haar voltooiing nadert, bleek de beste te zijn, ook al heeft zij haar typische inconveniënten. Om met een klei ne te beginnen: de overblijvende ponten, waarvan dus het zware verkeer gebruik moet blijven maken plus degenen, die de 9 kilometer omweg niet wensen te maken voor hun strikt locaal vervoer, zullen iets minder economisch gaan werken: tot nu toe werden de gaatjes tussen de vracht wagens en bussen opgevuld met kleine voertuigen, die nu echter goeddeels de nieuwe sluisweg zullen prefereren. Dat zal dus op den duur meebrengen, dat het aantal ponten wordt ingekrompen in Vei- sen: de veren bij Zaandam krijgen er ech ter een pont bij. Een tweede gering nadeel levert de sluisweg voor het scheepvaart verkeer op, al zal dit minder last van het verkeer hebben dan omgekeerd. De Zui- dersluis, die imiddels met een Bailey- constructie is overbrugd, zal namelijk niet meer door coasters-met-gestrekte-mast gebruikt kunnen worden, waaruit een verschuiving van de kleine scheepvaart naar de Midden- en Noordersluis zal volgen. Ver zilt'<ng En hier komt een werkelijk nadeel van de nieuwe weg naar voren: als de grote sluis dus intensiever gebruikt wordt, komt bij elke schutting 300.000 kubieke meter zout water met 1 percent zout naar binnen. Ofwel: een trein van 20 wagons zout wordt straks vaker dan voorheen het ka naal ingespoeld met alle nare conse quenties van dien voor de verzilting der polders. De voordelen wegen er echter tegen op. Wanneer gerekend wordt op een gemid delde snelheid van 4045 km per uur zal een auto straks ongeveer evenveel ver traging ondervinden als wanneer de chauf feur direct de pont op had kunnen rijden. Hoevaak kwam dat echter in de laatste tijd voor. Bovendien wordt in het Noorden de lastige overWëg in de Wijkerstraatweg vermeden en ook daar kan een tijdsbespa ring van formaat door bereikt worden. Er zijn straks weer afspraken te maken tus sen Haarlem en Alkmaar. Eerst halve brug op haar plaats Over de middensluis komen dus twee dubbele electrisch aangedreven draai bruggen waarvan de eerste halve brug in middels al uit Rotterdam is gearriveerd en deels gemonteerd, al ontbreekt de aan drijving nog. Met de Pinksterdagen wil men om het verkeer te gerieven, echter deze brug al vast gebruiken, door haar met een handlier te bedienen. Er bestaat een plannetje bij grote pont- drukte een jeep bij de ponten te station neren, die een aantal wagens uit de wach tende queue zal halen om ze over de nieuwe weg naar de overkant te loodsen. Legio stoplichten Zo gauw kan namelijk het hele ingewik kelde beveiligings- en waarschuwings systeem nog niet klaar zijn. Het ligt in de bedoeling het verkeer, bij afgedraaide bruggen of opengeschoven sluisdeuren met stoplichten te regelen, stoplichten, die synchroon aan de afsluitbomen function- neren, zó dat de sluiswachter de sluis niet kan openen (en daarmee de brug) voor het stoplicht op rood is gesprongen. Inmiddels zal dan het verkeer met on derbrekingen van 2 minuten, van Noord naar Zuid en andersom over de overblij vende draaibrug of sluisdeur kunnen gaan, hetgeen óók weer met stoplichten moet worden aangegeven. Daarbij wordt ge bruik gemaakt van draaibare richting pijlen, die de automobilisten de juist weg wijzen. Op stadslichten Om des avonds het scheepvaartverkeer niet met verblindende autokoplampen lastig te vallen, wordt er natrumverlich- ting over de hele weg aangebracht, zodat h#t gebruiken van stadslichten verplicht wordt tenslotte is het ook op de pon ten: „lichten doven". De sluiseilanden ondergaan inmiddels ingrijpende veranderingen, alleen al door de nieuwe wegen, maar ook door de twee grote parkeerplaatsen, die bij de Noorder- slus geprojecteerd zijn Men verwacht na melijk terecht een grote toeloop van toe ristisch verkeer naar de sluizen, naast drukte, die de nieuwe overgang zal afzui gen van Buitenhuizen en Zaandam. Industrie- en woongebied Het begrip „noodvoorziening" is een ietwat wazige aanduiding. Als de tunnel klaar is, houdt de nieuwe verbinding uiteraard een deel harer waarde: de nieuwe betonweg over de Zuider-kanaaldijk, de bruggen over de middensluis en de asfalt- betonweg aan de Noordkant van het ka naal blijven er liggen. De Bailey-brug ech ter verdwijnt; Rijkswaterstaat zegt nog niet te weten, of er een vergrote rol brug voor de huidige over de Zuidersluis in de plaats zal komen. Vast staat echter dat ook op de lange duur de „sluisweg" voor de verbinding tussen het woongebied van IJmuiden en de industrieën van onschat bare waarde zal blijven. OP EEN DOOR STORMVLAGEN beroerd Westerveld hebben zich Woensdagavond duizenden uit heel Velsen rond de vijver geschaard om de slachtoffers van de tweede wereldoorlog voor de tiende maal na de bevrijding te herdenken. De uit alle delen van Velsen samengekomen groepen, die zich bij de ingang van de urnentuin tot een indrukwekkend lange stille tocht verenigden, hebben na de twee minuten stilte langs het monument op de plek, waar de as van enige honderden Nederlanders is verstrooid, gedefileerd. De vlag was inmiddels gehesen; aan de voet van het monument waren tal van bloemen gelegd. LANGS de slingerende lanen van Wes terveld is de rij van duizenden Velsenaren schuifelend tussen het eerste groen doorge gaan en langs de graven van de Engelse piloten, waar de stramme wachten stonden en waar de vlaggen halfstof strak uitwap perden op de stormvlagen. Een vogel vluchtte weg uit het ontluikende groen; de klok in de kerktoren van Driehuis beierde in de verte naar klokke acht. Bij de vijver klonk koraalmuziek van het muziekkorps. Leden van de E.H.B.O. hielden de wacht bij het monument; een sober gedenkteken met het opschrift „Is de dood het leven; is het leven de dood?" De laatste tonen van het trompetsignaal en de torenklok waren verklonken. Acht uur. Toen viel alles ademloos en stil op deze gewijde plek, waar het grauw en donker was op dit moment, maar waar het jonge groen van enkele zwiepende boompjes tegen die donkere achtergrond opflitste. De rood-wit-blauwe vlag ging ten top. Het Wilhelmus ruiste over de tuin en dan het „Wilt heden nu treden" door de koren „Da Pacem", de Goede Herderkerk, de Wijker- kerk en het mannenkoor IJmuiden. De familieleden, die voor het monument een plaats hadden gekregen, legden hun bloe men neer en daarna défileerden allen langs het monument met de spreuk en de statige mannenfiguur. Door de lanen is de stoet verspreid teruggekeerd. Het licht brandde in de al donker geworden tuin. De vierde Mei was ten einde en het be vrijdingsfeest kon gevierd gaan worden. VELSENS JONGEREN hebben zich Woensdagmiddag rond het Monument aan de Zeeweg geschaard, om in enige ogen blikken van stilte hen te gedenken, die door het offer van hun leven de vrijheid veroverden. De meesten van hen zullen niet hebben beseft hoe nauw ze, juist op deze plaats met Velsens gevallenen waren verbonden. Het is alweer zo lang geleden, dat de oorkonde, waarop de namen van al die mannen staan vermeld, werd inge metseld in dit beeldhouwwerk. Maar het is goed daar ieder jaar in stille devotie de bloemstukken neer te leggen, die stille hulde en dank aan hen, die evenals de jeugd van nu het leven liefhadden. De woorden die daar op het plein door een der oud-verzetstrijders zijn gesproken, hebben hen doen beseffen dat zij, al zijn zij te jong om zich de verschrikkingen van tien jaren geleden te herinneren, mede verant woordelijk zijn voor het behoud van die duur gekochte vrijheid en daarom de taak hebben in liefde en eendracht de toekomst te helpen bouwen. De Mei-zon scheen op het groene talud, op de stille gestalten die de wacht hadden betrokken, op de half van stok wapperen de vlaggen. Een kinderkoor zong liederen, die lang verboden zijn geweest. Velsens jeugd vervulde haar ereplicht. De dirigent Ben Joosen, die nog maar vijf maanden de dirigeerstok over onze Velser Orkest Vereniging zwaait, gaf deze Donderdagavond met het orkest en het gemengd koor „Joh. Verhulst" uit Krom menie, in het geheel gevulde Jeugdgebouw een bevrijdingsconcert waarmee hij wel verdiende eer inlegde. Uiteraard brengt het voor de dirigent speciale moeilijkheden mee, een orkest van louter dilettanten te leiden, doch de resul taten van de studie mochten gehoord wor den, al is elke versterking door goede spe lers van harte welkom: violisten, cellisten en blazers zullen in de VOV een ensemble vinden dat hen graag opneemt. Het hoogtepunt van de avond was zeer zeker de uitvoering van het concert in a- klein voor piano en orkest van Schumann. De solist Herman Uhlhorn uit Kromme nie bracht een magnifieke vertolking van dit meesterwerk, waarbij zijn fraai toucher opviel dat zich geheel aanpaste aan de betrekkelijk kleine zaal van het Jeugd gebouw. Door zijn grote slagvaardigheid droeg de solist ook het orkest naar een enthousiast tegenspel, al verslapte dit in het laatste deel enigszins en al intoneer den de eerste violen vooral in de pianis simo's niet altijd even gelukkig. Naast de prachtige techniek van de solist verdienen ook de blazers, en vooral de hobo, een compliment voor hun spel. Robert Schumann en Johan Verhulst waren grote vrienden van elkaar. Het zal wel toevallig geweest zijn dat na het piano-concert van Schumann het koor „Joh. Verhulst" op het toneel kwam. Hoe wel dit koor nog een paar tenoren zou kunnen gebruiken wogen de stemmen fraai tegen elkaar op. Vooral de duide lijke uitspraak, zowel van Latijnse als van Duitse tekst, viel te prijzen. Hoewel de teksten niet op het programma waren af gedrukt, waren deze bijna geheel woord voor woord te volgen. Bijzonder troffen ons het Sanctus van de dirigent van de Sint Pieterskerk G. P. da Palestrina, en het „Vastenavond" van de Haarlemmer Albert de K'erk. De pianist Herman Uhlhorn speelde ook de pianopartijen in de koorwerken na de pauze. De sopraan-solo in Mozart's „Dir, Seele des Weltalls" werd verdienstelijk gezongen door mevrouw E. Bos, en in het Paaskoor uit „Cavalleria Rusticana" van Mascagni zong de sopraan mevrouw J. Nieuwenhuizen en goede solopartij. Het concert dat geopend was met het spelen van twee coupletten van het Wil helmus, werd besloten met een klinkende uitvoering van de triomfmars uit „Aïda" van Verdi, waarbij koor en orkest voor een juichend slot zorgden. J. M. Te Bazel wordt het achtjarige Neder landse jongetje Willem Bouvan sinds een week vermist. Het laatst is het kind gezien op de brug van een tankschip, dat in de Bazelse Rijnhaven voor anker lag. Gevreesd wordt dat hij te water geraakt en ver dronken is. De politie heeft tot nu toe ver geefs gezocht. DE KEUKEN VAN DE OPTOCHT is leeg op de si garettenpeukjes en een ver loren spel kaarten na het maal zelf is met smaak door Velsen verorberd en do grote voorpret in het gym nasium, waar gistermorgen der de cosmetica - het bleek er een ideale kapsalon te zijn, zoals de klassen ideale kleedkamers waren en de koffiekeuken een pracht- oord voor ijverige UVV- sters, die lansknechten en ridders, baronnen en heili- costuumnaaien heeft kun nen botvieren op diverse steekjes, die op het laatste moment nog aan de optocht los waren. Toen de burgemeester een bekende in stralend uniform ontdekte, heeft hij hem in de personages en polderjon- gen gelijkelijk en democra- deze kledij tot het repare- gens, de SS-ers en pages dooreen wemelden, werd eveneens een stukje herin nering. Met dikke ogen van de slaap hebben de voorberei ders daar de hele ochtend lang aanwijzingen gegeven en af en toe behartenswaar- dige opmerkingen in de kiem gesmoord, heeft kap per Michels met zijn helpers honderden Velsenaren met lagen schmink en kilome ters pruik bedekt en heeft een Canadees soldaat zijn middagboterham uit de helm verorberd, als lagen er géén tien jaren tussen toen en nu. De wagens hebben deels in de tent aan de Thorbec- kelaan, deels op andere ver strooide plekjes door de ge meente hun voltooiing zien naderen en op de aanhan gers is het geschiedenis boek van Velsen met forse slag ineengetimmerd hier en daar een schoorlat ex tra tegen de harde wind, die IJmuiden op dit feest losliet. De grootste drukte con centreerde zich echter in de lokalen en gangen van het gymnasium met zijn histori sche naam. tisch laafden eerst met koffie, vervolgens met de soep, die een vriendelijke slager zijn nachtrust heeft gekost. De SS-commandant heeft wijselijk en naar zijn aard een aantal polshorloges aan diverse deelnemers ont roofd, omdat Van Limburg Styrum noch Alva zulke moderne tijdwijzers hebben gekend en daarna is hij on danks zijn zwarte geweten gaan klaverjassen met Bo- nifacius en Alva's bloed raad, die beiden vals speel den, naar hij zeide, edoch dank zij hun heilige on schendbaarheid en hun ken nis van martelwerktuigen voorlopig buiten de „Ver- haftung" bleven. Zo is de stemming er al lengs meer in gekomen de fotografen vereeuwig den zonder onderbreking al deze kleurige onderdelen van het komende spel en toen burgemeester Kwint met zijn Engelse gasten uit Guildford bij elven eens kwam kijken, was nie mand meer ontevreden, zo als in de voorliggende we ken meermalen is geschied, zelfs niet met het comité. De coiffeur had het prac- dat vruchtdragende arbeid ticum gevorderd en smeer- verzette bij kleden en kap- de daar het ene gezicht na het andere vakkundig on- pen en waarvan een vrou welijk lid haar kennis van ren van een lek op „Schoo- nenberg" willen overhalen, maar vermoedelijk zijn de costuums daarvoor wat al te snel in Hoorn terug. In de vroege middag zfln de mooie Wilhelmina van Pruisen (met crinoline) en Alva (met snor, welk mar tiaal struikgewas slechts in de soep enige problemen op leverde), de kletterende oorlogsgod Mars en de sere ne vredesengel („noem me maar gewoon engel", zei zij ons kirrend, toen wij lichte lijk met de titulatuur in de knoop raakten), Louise de Coligny en koning Willem Dp hun praalwagens gehe sen en om half drie is de stoet van wiek gegaan langs en door een bewonde rend Velsen onder een straf fe wind, maar dank z(j de voorspraak van drie heili gen óók onder een stralende zon. Kapper Michels had met zijn assistenten na afloop listig bij de ingang van het zelfde gymnasium postge vat om alle passanten-met- een-pruik het hoofdhaar af te rukken. Met vegen schmink nog in de gelaats- kieren is daarna over vijven het vermoeide legertje af getrokken Voor hun was de optocht een voldane af tocht. Voor Tobi en Van Weeren nog lang niet. F. De vereniging van Oud-Illegale werkers te Beverwijk organiseerde V/oensdagavond haar tiende herdenkingsbijeenkomst in de bovenzaal van ,,'t Centrum". Ds. D. Ring- nalda uit Overveen heeft er een toespraak gehouden, waarin hij de eenheid memo reerde, die voor de illegalen tijdens de be zetting kenmerkend was. VRIJDAG, 6 Mei 1955. Beste kinderen, De herdenkingsdag van de Bevrijding, onze nationale feestdag dus, is alweer voorbij en na alle vermoeienissen gaan we weer welgemoed aan het leven van elke dag beginnen. Gelukkig komt er gauw een rustige Zondag en stappen we Maandag met een fris gezicht de nieuwe week in. Ook de natuur heeft zich in een week tijd in feestkleedij gestoken. Alle kale takken kregen frisse groene blaadjes en de bloeiende heesters doen al overal hun best om binnenkort in grote overvloed hun kleurenpracht te vertonen. Alleen de temperatuur werkt nog niet erg mee. De wind blaast ons nog tamelijk koud door de oren en eigenlijk zou moeder best 's avonds de kachel nog eens lekker aan willen maken als de kamer niet pas schoongemaakt was! Of brandt hij bij jullie thuis nog vrolijk? „We salute your honoured dead and You, who survived the occupation. We will allways fight for peace and goodwill towards mankind' (Wij groeten uwe geëerde doden en gij, die de bezetting overleef- det. Wij zullen blijven strijden voor vrede en goede verstandhou ding onder de mensheid). Burg. Leslie Codd van Guildford in de ochtend van de 5e Mei bij Vel sens monument). VRIJDAG 6 MEI IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Moord in de Rue Mor gue". „Felison", 1417 uur, expositiezaal Hei- destraat, tentoonstelling van tekeningen en plastisch werk van Henk Henriet. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.3012 en 14—16.30 uur. ZATERDAG 7 MEI IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur: „Moord in de Rue Morgue". „Damclub Sportief", zaal Abelenstraat, feestavond. „Felison", als Vrijdag. Pieter Vermeulenmuseum, als Vrijdag. „IJmuidens Roem", 20 uur, Patronaats gebouw, uitvoering. „Advendo", 20 uur, Ned. Herv. Jeugdge bouw, Rembrandtlaan, uitvoering. Het plaatje van deze week toont jullie de vijver bij Velserbeek op z'n mooist. Als de waterlelies bloeien. Dat duurt nog wel even, maar hier is dan alvast een voor proefje van de zomer, waarnaar we eigen lijk allemaal uitkijken. En nu de brieven. Als eerste is hier HARDLOPER, die een groot deel van Koninginnedag op de kermis heeft doorgebracht. Wat een bof, dat je net bij oom en tante mocht logeren. Ik hoop, det de bevrijdingsdag ook zo'n feest voor je geweest is. Leuk, dat je tante kon verrassen met een doos heerlijke bon bons. Ze had dus eigenlijk haar gulden die ze je gegeven had weer terug in een andere vorm. Jij hebt geluk gehad, hoor! WIELRENNER vond het raadsel maar behoorlijk moeilijk. Misschien dat je met de puzzles van de nieuwe ronde meer suc ces hebt? Wat leuk, dat je zo goed schel pen-figuurtjes kunt maken. Jammer, dat ik je kunstwerken niet eens bekijken kan! Heb je nogal prettige feestdagen gehad? En ben je nog naar de optocht in IJmuiden gaan kijken? Van MARJANNEKE kwam ook een ge zellig briefje. Je had haast toen je mij schreef, want er stonden nogal wat taal fouten in je brief en dat ben ik anders niet van je gewend. Dus jij hebt je verdienste lijk gemaakt bij het uitdelen van de chocola en de andere versnaperingen? Ik kan me voorstellen, dat je 's avonds behoorlijk moe was, na al dat heen en weer geloop. Maar Tot slot is er nog REPELSTEELTJE, die mij een heel goed beeld van haar nieuwe jurk heeft gegeven. Leuk, dat je er een tekeningetje van gemaakt hebt. Je zult er wel keurig mee uitzien, denk ik. Zo zie je alweer Repelsteeltje, op het laatste ogenblik kunnen de kansen nog keren, want nu win jij zelf deze ronde en dat had je toch vast niet verwacht. Wanhoop dus nooit als je puntenaantal lager is, dan dat van een ander, want je kunt het plot seling weer helemaal inhalen. Je boek krijg je zo spoedig mogelijk toegestuurd, hoor! Nee, het weer lokt de mensen nog niet naar het strand, maar als het ook even beter wordt, dan zul je eens zien hoe gauw alle tentjes bewoond zijn! Ga je zelf ook zo graag naar het strand of wacht je maar liever tot het erg warm is? En dit was weer ons laatste briefje deze week. Tot volgende keer! (Briefjes vóór Dinsdag, Kennemerlaan 186, IJmuiden of aan de bezorger meegeven). TANTE ELS FELICITEERT: Zwartkopje en Sluipende Stapvoet, die d allebei verleden week Vrijdag jarig wa- 3 ren, Clematis, die Woensdag haar ver- jaardag gevierd heeft, Bloemenfee en Keesje Kef, die samen vandaag jarig j zijn, Denneboompje, die volgende week Dinsdag een jaar ouder hoopt te worden en Carry Grant, die de dag daarna graag j wil gaan feesten. tj Allemaal van harte geluk gewenst en maak maar veel plezier! ftwinnfirmïYYy)tïmïymYYX)y«yy)OOOOfi^^ Vandaag dus het eerste raadsel van de nieuwe ronde. Het is niet zo moeilijk, dus jullie halen er natuurlijk allemaal een tien voor. Doe je best en ik ben nieuwsgierig wie er deze keer met dat prachtige boek van door gaat! Xniet vuil. Xstekelige plant. Xruzie, herrie. Xhevige storm. Xgriezelig dier. Xeigenzinnig, koppig. Xstuurs, ontevreden zijn. Xnaar, vervelend. Xleuk, prettig. Xzeuren, jammeren. Als je alle woorden goed gevonden hebt, ontstaat er op de kruisjes van boven naar beneden een in deze tijd vaak uitgespro ken woord. De oplossing van het laatste raadsel van deze ronde is: „BOLLENSTREEK" (rabar ber, stoofsla, kalender, melkgeit of kalve ren, beenstuk, minderen, vestigen, getal len, boreling, speeksel, prediker, geklater). Puntentelling: Woelwater en Goudoogje 8; Wielrenner 9, 9, 10, 4; Marjanneke 8, 9, 9, 5; Hardloper 9, 10, 10, 6; Repelsteeltje 9, 9 9 9 Uit deze telling blijkt, dat REPELSTEEL TJE het hoogste aantal punten heeft ge haald en dat zij dus de prijs ten volle ver diend heeft. Bravo meisje, gefeliciteerd met je succes! die vergenoegde gezichtjes zijn een grote beloning voor je werk, vind je ook niet? Na de bevrijding was die eenheid wel grotendeels verdwenen, maar op dagen als deze, was er toch nog iets van merkbaar, zei hij. Spreker roemde hun vasthoudend heid. die resultaat kreeg bij de bevrijding en waaruit een Nederland was herboren zoals dit thans in de wereld zijn plaats in neemt. „De Stem des Volks", onder leiding van N. Grandiek zong een viertal Latijnse lie deren, waaronder het bekende „Ecce Quo- modo Moritur" van Gallus. Een leerling van de Bisschoppelijke Kweekschool decla meerde op ontroerende wijze „de onge noemde doden" van Y. Fopma. Na het ge meenschappelijk zingen van twee couplet ten van het volkslied, stelde men zich op voor de „Stille Tocht" naar de begraaf plaats „Duinrust" waaraan door zeer velen werd deelgenomen. Bij Hoogovens In de namiddag had al een sobere, maar indrukwekkende herdenkingsplechtigheid plaats gehad bij het gevallenen-monument bij de Hoogovens. Hier sprak de president directeur ir. A. H. Ingen Housz een rede uit, waarin hij allen, die hetzij vrijwillig of geheel onbewust gevallen, herdacht. „Een overwinning over het kwaad wordt alleen verkregen door het offer van zeer velen", zei de heer Ingen Housz onder meer en hij herinnerde verder aan het afschuwelijke innerlijke conflict waaronder wij allen ge leefd hebben, „om ons werk te doen en tegelijk ons te verheugen in de aanvals- kracht en de doortastendheid van onze bondgenoten". Tot slot zei spreker dat het tot troost zij dat het aureool der overwin ning rondom de gevallenen is en dat zij voortleven en met en door hen de grote, blijde werkelijkheid der bevrijding voort leeft. Na zijn rede vlijde de directie een krans bij het monument. De beide voorzitters van de arbeiders- en beambten-kern legden eveneens twee grote kransen aan de voet van de steen uit naam van het gehele per soneel. Terwijl op de achtergrond de Hoogoven- Harmonie toepasselijke muziek speelde, werd de driekleur voor gehesen en volgde er een défilé, waar onder meer zeer vele familieleden van de gestorvenen deelna men. terwijl daarbij een tapijt van bloemen onder aan het monument werd uitgespreid. Op indrukwekkende wijze heeft Castri- cums bevolking samen met die van Lim- men Woensdagavond de gevallenen her dacht. Een lange stoet inwoners vertrok om kwart voor acht vanaf de katholieke kerk aan de Dorpsstraat, vooraf gegaan door twee brandweerlieden die ieder een lantaarn met wit licht meedroegen. Twee brandweerlieden met een lantaarn met rood licht sloten de stoet. Bij het voorlopig monument op het kruispunt Limmen-Cas- tricum-Uitgeest, welk monument door de uitbreiding van het wegennet gedoemd is te verdwijnen, legden allereerst de beide burgemeesters een grote krans, gevolgd door de burgerij. De herdenking van de in de oorlog ge vallen personeelsleden van de papier fabriek Van Gelder Zonen, achttien in ge tal, wier namen in brons zijn gegoten op de grote plaat, ,,'t Personeel gedenkt", aangebracht op de Zuidmuur van gebouw Pm 18, is door haar eenvoud eveneens kenmerkend geweest voor de viering van de tiende Bevrijdingsdag. Tijdens het verzamelen van het perso neel speelde de Harmonie „De Eendracht" passende muziek, gevolgd door het Va lerius' lied „Wilt heden nu treden", waar na door de directie, de beambten-contact commissie, de bedrijfskern en nabestaan den prachtige kransen en bloemen werden gelegd aan de voet van het monument. Nadat met trompetsignaal een eerbie dige stilte in acht was genomen, klonk het volkslied. Er is niet gesproken. Onder het spelen van koraalmuziek de fileerden de vele personeelsleden, die van deze sobere en voor de laatste maal op deze wijze gehouden plechtigheid getuigen waren, langs het monument.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 19