■Thalia' r~ Automobielbedrijf Fa W. ZWIER ZONEN Problemen Beverwijk hervormt zijn dienst voor Sociale Zaken aan de Zeestraat GERARD VAN PRAAG H.H. Automobilisten Jlex JJieatec Visserij -varia Haven berichten Critiek uit de raad Persoonlijke aangelegenheden tot nu toe door een loketje Beverwijkse VW ziet dreiging in nabije kermis geschenken P. DE GROOT Amsterdamseweg op oud tracé terug Moderne schilder exposeert bij Hoogovens „Felison" herdenkt kunstenaarsverzet op de honderd velden J nu. 9 HET THEATER MET DE BESTE FILMS „Lunapark moet terugkomen" Uitslag reciteerwedstrijden Zondag voor publiek open Veel palingaanvoer Costuums Jassen Mantels Mantelcostuums Jongenspakjes Pantalons Truien enz. enz. Met een tentoonstelling van Henk Henriët Burgerlijke Stand Velsen Gaarne brengen wij het volgende onder Uw aandacht: Zit U b.v. met een spoedreparatie Moet Uw wagen worden doorgesmeerd Bloemstraat 54 - Telefoon 4208 - IJmuiden „Kindergeluk" bevolkte toneel van het KSA IJmuidenaar wegens heling veroordeeld (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) Sport-colberts Pantalons Stabiel Costuums Fablo- overhemden .VRIJDAG 6 MEI 1955 Het aan Beverwijks raad gevraagde crediet van f 66.000,voor de bouw van een semi-permanent gebouw achter het gebouw Zeestraat 159, waarin de gemeentelijke dienst voor sociale zaken is gevestigd, leverde in die raad gisteravond een uitvoerige discussie op, over de financiën zowel als de aesthetica. De jaarlijkse harddraverijen zullen we derom de volle medewerking van het be stuur verkrijgen; ook de wielerwedstrijden genieten zijn volle belangstelling en de versiering van de Breestraat zal, evenals verleden jaar, weer ter hand worden ge nomen, ondanks de financiële offers. Van alle zijden werd de opmerking ge maakt, dat het te bouwen gedeelte uit schoonheidsoverwegingen een onding was, maar zowel de voorzitter als drie wethou ders gingen daar hard tegen in; overigens was er geen andere spoedige oplossing denkbaar en de geprojecteerde uitbreiding was volgens het college zeer gelukkig ge kozen. Financieel werd het plan eveneens van bijna alle zijden aangevallen, alleen de KVP had bij monde van haar fractievoor zitter, de heer De W ey e r, geen critiek, omdat het een „semi-permanent" gebouw is. Over het essentiële van de zaak werd pas in tweede instantie gesproken en alle raadsleden waren het er in principe over eens, dat de huidige toestand onhoudbaar was. Aan een loketje en in een groot kan toorlokaal moeten de meest intieme zaken behandeld worden en dit werkt bepaald niet mee om een sfeer van vertrouwelijk heid te scheppen, terwijl ook de gemeente lijke belasting-ontvanger zeer „onrustig" moet werken. Het college schat, dat deze uitbreiding voor „de eerste tien jaren voldoende zal blijken, temeer, daar het maatschappelijk werk een revolutionnaire verandering onderging" en mogelijke uitbreidingen dus te verwachten zijn. Wel wat duur Een crediet van 15.000, waarvoor het complex sportterreinen aan de St. Aagten- dijk zal worden opgeknapt, bracht mevrouw Allan (WD) aan het rekenen: in Juni 1954 reeds 78.500 ter beschikking gesteld voor dezelfde velden en nu nog eens 15.000. Hetzelfde idee was ook de heer De Ruiter (CHU) toegedaan en ook hij meende, eveneens als de heer K o g e r (A.R.), dat de Chr. sportvereniging „Her cules" nu ook wel eens een crediet mocht hebben. Wethouder A1 b e r d a deelde echter mee, dat dit niet aan de orde was. Het aangevraagde crediet was nodig om de voorzieningen, die niet door die 7814 mille waren gedekt, thans te treffen. Iedereen ging er tenslotte mee accoord. Enige wijzingen in de begroting werden met hamerslag goedgekeurd, terwijl de volgende benoemingen uit de bus kwamen: Mejufrouw J. E. Andoetoe tot onderwij zeres aan de O. L. Wilhelminaschool; de heer L. v. Groningen uit IJmuiden tot onderwijzeres aan de openbare ULO-school de heer J. G. Langendoen tot hoofd van de nieuwe „Wolff en Deken"-school aan de Platanenstraat. Tuinbouwgronden Het Kennemer zorgenkind kwam aan het einde nog even aan de orde, namelijk de toewijzing van vervangende tuinbouw gronden, die door de onteigening van enkele percelen aan de Hoflanderweg ter sprake kwam. De heer Muskee (CPN) betreurde de gang van zaken, dat, zoals hij meende, er nog steeds geen gronden ter beschikking waren. Wethouder Vessies bracht hem toen echter onder ogen, dat de I.L.T.B. zoveel grond had weten te bemachtigen, dat ze momenteel nog voorraad hadden en dat, ADVERTENTIE Vrüdag 8 uur. Zaterdag en Zondag 7 en 9.15 uur Het opwindende griezelverhaal MOORD IN DE RUE MORGUE in kleuren! De spookachtige geschiedenis van een fantastisch ondier, dat wreed moor dend zijn weg zoekt! Sensationeel en beklemmend Toegang 18 jaar. Maandag en Dinsdag 8 uur en Zondagmiddag 3 uur JOLANDA, DE DOCHTER VAN DE ZWARTE PIRAAT Een avonturenfilm die men in grote spanning zal volgen Donderdag a.s. 8 uur in een speciale voorstelling een boeiende episode uit de praktijk van een vrouwenarts HET MYSTERIE VAN HET LEVEN De film over de nood en het geluk van het moederschap! 18 jaar. De voorzitter der VVV voor Midden- Kennemerland, notaris T. C. A. Bölger, heette de aanwezigen ter jaarvergadering in zaal Timmer gisteravond van harte wel kom. In zün openingsrede dankte hij het gemeentebestuur voor de prettige samen werking en stipte vervolgens de vier voor naamste voorwaarden aan, waaraan het VVV-werk dient te voldoen zoals het or ganiseren van volksfeesten, dat alleen dan tot de VVV-taak behoort, als het vreemde lingenverkeer er nadrukkelijk mee ge moeid is. Het terugbrengen van het Lunapark in Beverwijk schaarde hij er eveneens onder omdat het naar zijn smaak in hoge mate te betreuren zou zijn als de kermis in Velsen- Noord een traditie zou worden ten koste van Beverwijk. Daar er geen nieuwe candidaten voor het bestuur waren ingediend, werden de aftredende heren, Bölger, Belterman, Berg en Groot herkozen. De voorzitter vertelde voorts iets over de activiteiten, die de VW over 1955 in petto heeft na een geplaatste advertentie, zich slechts 23 van de circa 80 gedupeerde tuinders hadden gemeld. Hij deelde verder mee, dat tot nog toe, alle belangstellenden een tuin hadden toe gewezen gekregen en daarmee tevreden waren en dat twee grote veehouders en twee tuinders een plaats in de Noord-Oost polder hadden gevonden, hetgeen de heer Muskee verblijdde, aangezien hij destijds die veronderstelling had geuit, terwijl die toen als „onmogelijk" werd afgedaan. De voorzitter merkte toen lichtelijk sarcastisch op, dat „dit succes van de communistische afgevaardigde een felicitatie waard was." ADVERTENTIE Grote keuze voor MOEDER in Goud - Zilver Pleet Gero-artikelen Klokken - Horloges JUWELIER - HORLOGER Kennemerlaan 30 Telefoon 4127 Over ongeveer veertien dagen zal de ver binding Velsen-Amsterdam door het voort schrijden van de tunnelbouw veranderd moeten worden. De huidige „omweg", die van het kruispunt RijkswegParklaan naar de betonnen Amsterdamseweg voert, moet namelijk doorgegraven worden, om de beide gereedgekomen delen van de tun nel met elkaar te verbinden. Daarentegen kan het meest Noordelijke stuk van de tunnel aan de Zuidelijke oever van het kanaal nu definitief onder de grond verdwijnen, zodat de oude Amsterdamse weg, die van de ponten af rechtuit langs het kanaal-leidt, weer in gebruik komt. Mettertijd wil men de toevoer van het verkeer uit Amsterdam voor het Zuidelijk pontplein regelen met een aparte weg, die niet op het Pontplein zelf uitmondt, maar meer naar het Zuiden, dit om een toestro men van het verkeer naar het pontplein van te veel richtingen te voorkomen. De uitslag van de tijdens de Boekenweek gehouden declamatie- en reciteeirwedstrij- den, georganiseerd door de Beverwijkse boekhandel, is thans bekend geworden. Aan de volgende scholieren werden prijzen toegekend: Nel Kaspers (Huis houdschool), Ben Bremmers (RK VGLO- school), Tineke Smit (Duin wijk ULO- school), Elly Hagedoorn (Openbare ULO- school), F. Schaaper (RK ULO-school), Ciska Waterdrinker (Zeewijkschool), J. Geldermans (H. Hartschool), H. Mostert- man (RK leerschool), Jan Visser (Juliana- school), Wim van der Schoor (Chr. Nat. school), Willy de Boer (Vondelschool), Gerda Visser (Ireneschool), Jeanne Broeze (Bethelschool). Zondag zal als onderdeel der periodieke schilderijententoonstellingen in het restau rant van de Hoogovens het werk worden geëxposeerd van de tekenaar en schilder Kristians Tonny. Tussen 2 en 5 uur zullen belangstellenden werk kunnen zien, dat wat aard en vorm aangaat, afwijkt van hetgeen tot dusver op deze tentoonstellin gen werd getoond, want de schilders die tot nu toe het onderwerp van de schilde rijententoonstellingen uitmaakten, hebben alle behoord tot die, die de mensheid, de natuur en de dingen om hen heen hebben benaderd via de erkende vorm; een vorm weliswaar, waar zij inhoud en boodschap inlegden, maar welke toch in détails ont leend was aan de uiterlijke verschijnings wereld. De schilder, wiens werken wij thans •kunnen bezien - Kristians Tonny - volgt een andere weg. Hij ontleent (soms) zijn vormen aan de uiterlijke wereld, maar zij zijn slechts de schimmen van hetgeen hij in zijn onderbewuste ervaart, vreest of ondergaat. De vorige week zijn meer vaartuigen met de kuil palingvisserij in het Noordelijk deel van het IJselmeer begonnen. Er namen on geveer 40 vaartuigen aan de IJselmeer- visserij deel. De motorloze zeilvaartuigen hebben gedurende drie etmalen de visserij kunnen uitoefenen. De vangsten liepen tot 15 pond' per etmaal. De prijs van deze soort kuilpalinig was van 1.40 tot 1.75 per pond. De nestvangsten haalden tot acht bak per etmaal. Hiervan was de prijs 2.402.60 per bak van 37% kg. De weekbesommingen van de motorloze zeil vaartuigen lagen tussen 30 tot 80 per vaartuig. De motorvaartuigen brachten per etmaal aan de markt van 25 tot 35 pond. De prijs van deze paling was van 1.30 1.70 per pond. Nestvangsten beliepen tot 15 bak per etmaal. De weekresultaten wa ren tot 200 per motorvaartuig. De lijn- of beugaalvissers hebben de beug ook drie etmalen in zee kunnen brengen en'haalden vangsten van 18 tot 60 pond per etmaal. Naar gelang de dikte van de paling, va rieerde de prijs van 1.35 tot 1.87 per pond. Verdiensten per beugaalvisser liepen van 60 tot 209. De fuikaalvisserij was van weinig betekenis. Er waren geringe vangsten met prijzen tot 1.20 per pond. Besommingen per fuikvisser van 110 tot 270. De vorige week (25 tot en met 30 April) werd aangevoerd: 1841 pond kuilpaling, die opbracht 2692,67; 1875 pond lijnaal met een totaal van 3045,55; 209 pond fuikaal voor 266,42 en 64.650 pond nest voor 2135,96. De totale omzet aan de gemeen telijke visafslag bedroeg 8140,60. ADVERTENTIE Bezichtigt onze uitgebreide collectie ZIET ONZE ETALAGES (le prijs etalagewedstrijd) Kennemerlaan 100 Gisteravond werd in de tentoonstellings zaal van „Felison" een expositie van teke ningen, vervaardigd door de in 1945 als slachtoffer van het verzet omgekomen schilder Henk Henriët geopend. Deze in 1903 te Amsterdam geboren kunstenaar is één van de vele zware offers geweest, die Nederland heeft moeten brengen voor zijn vrijheid. In April 1945 was hij in de Elbemonding op het met gevangenen vol geladen schip „Cap Arcona" een van de vele slachtoffers van het bombardement door de Engelse luchtmacht, die een troe pentransportschip meende aan te vallen. Henriët woonde geruime tijd in Santpoort en Beverwijk en speelde een actieve rol in het kortstondig maar roemruchtig be staan van de „Kennemer Kunstenaars kring" te Velsen. De voorzitter van „Felison" de heer L. J. Probst memoreerde het offer dat de idealist en nobele mens Henriët ge bracht had. Een oude vriend en collega van Henriët, de Amsterdamse kunstschil der Ger Gerrits, bracht hierna dank aan „Felison" voor het genomen initiatief om door het houden van deze tentoonstelling de nadruk op het kunstenaarsverzet te leg gen, een gebaar dat hij ook gaarne in an dere plaatsen van Nederland had gezien nu wij de tiende verjaardag van onze be vrijding vieren. Degenen die zich diepgaander met het werk en leven van Henriët wilden bezig houden, verwees de spreker naar het grote werk over deze begaafde tekenaar, door de „Republiek der Letteren" te Amsterdam uitgegeven, waarvoor prof. dr. J. Q. van Regteren-Altena de inleiding en de schrij ver Theun de Vries een levensbeschrijving bijdroeg. Ger Gerrits tekende Henriët als een man, die evenals wij allen het stempel droeg van het milieu waaruit hij voort kwam. Voor Henriët was dit het arbei dersmilieu en het is het leven van deze mensen dat hij verbeeld heeft. Boven alles was hij de tekenaar van het kind. In de kinderportretten ging het hem in het bij zonder om het karakter wat niet wil zeg gen dat zij daarom minder gelijkend wa ren, integendeel, Henriët heeft grote strijd en armoede gekend en ging ook wel gebukt onder dit malheur. Des te treffender was het dat hij onder de zwaarste omstandig heden onbezorgd een lied kon fluiten en gedichten van Omar Khayyam en Li Tai Pe citeren. Alle vrienden van Henriët koesterden hoge verwachtingen van hem, niet alleen als knap tekenaar maar ook als begaafd beeldhouwer. „Was het zijn onbezorgd heid, die hem in Putten tenslotte in de han den van de vjjand deed geraken, of was zijn lot aldus bestemd? Wij weten het niet". Met deze woorden besloot Ger Ger rits zijn inleiding. De tentoonstelling duurt tot 9 Mei GEBOREN: A. BakkerKok, d., Lange Nieuwstraat 746, IJmuiden; G. van Leeu wenVerdikt, z., IJmuiderstraatweg 136, IJmuiden; C. van Dijk—Kamps, z„ Eem- straat 33, Haarlem; K. FlipsenKlein, z., Rijksstraatweg 86 K, Haarlem; A. H. M. VeldmanKromhout van der Meer, d., Edisonstraat 9, IJmuiden; K. Wanmaker Spierenburg, d.. Keizer Wilhelmstraat 14, IJmuiden; F. G. Edel—Banning, d., Brede- rodelaan 33, Bloemendaal; H. J. M. de Doodt—Koridon, z., Vechtstraat 5, IJmui den; C. Donkelsloot—van Loon, d.. De Lumeystraat 6, IJmuiden; M. G. F. Schil der van Noort, z., Wijkeroogstraat 104, Velsen. OVERLEDEN: A. Spier, 64. j„ echtgenoot van J. H. Westerm.n, de Noostraat 149, IJmuiden; M. Gruppelaar. 65 j., echtgenoot van G. Muis, Zeestraat 243, Beverwijk; H. Ras, 74 j., weduwe van H. Mars, Tromp straat 57, IJmuiden; J. Kuiper, 66 j„ echt genoot van G. Eleveld, J. P. Coenstraat 145, LJmuiden. ADVERTENTIE Door het in gebruik nemen van een nieuwe garage, welke is uitgerust met de nieuwste technische hulpmiddelen zoals Beanapparatuur, optisch wiel spoorapparaat, Wielbalanser en diverse testapparaturen voor electrische installatie, benzine- en dieselmotoren, zijn wij thans méér dan ooit in staat U op de meest vakkundige en vlotte wijze van dienst te zijn. Onze reparatie-afdeling is hier voor 100% op ingericht Ons Shell-doorsmeerstation met vakkundig personeel zorgt er voor, dat Uw wagen de juiste behandeling krijgt. Benzine tanken, olie verversen kan gelijktijdig worden gedaan Kortom, het is de moeite waard één dezer dagen eens aan te komen rijden om met ons bedrijf kennis te maken, waar een uitgebreide staf vak bekwame monteurs ervoor zorgt, dat Uw wagen in goede handen is by: FORD SUB DEALER Voor de kinderen van de geheelonthou dersclub „Kindergeluk" was het gister avond weer feest, toen zij voor een totaal bezette zaal van het KSA-gebouw op het toneel mochten verschijnen. Zoals gewoonlijk bij deze uitvoeringen waren kosten noch moeite gespaard om het geheel zo goed mogelijk voor de dag te doen komen en hierin is men alleszins ge slaagd. Door de kleinen werd voor de pauze het zangspel van M. A. BrandsBuys Jr. „Als de kinderen slapen" uitgevoerd en het was een allerliefst gezicht om deze peuters zich in hun stuk te zien inleven. Het enthou siasme, dat de leidsters bezield moet heb ben om de kinderen dit stuk te laten in studeren, heeft zeker zijn resultaten afge worpen. „De bloemenfee en de prinses" was de titel van de kinder-operette, welke door de groteren ten tonele gebracht werd en ook dit zangspel werd tot in de perfectie uit gevoerd. De piano-begeleiding was in goede handen van mevrouw Lieuwes. De voor zitter van „Kindergeluk", de heer M. Berg huis, deelde in zijn openingswoord mede, dat men er toe zal moeten overgaan een ledenstop in te stellen, aangezien anders het „kindertal" te groot zal worden. De Haarlemse rechtbank heeft een eenenveertig jarige nettenbreier uit IJmui den, verdacht van heling van een aantal gestolen plaids, veroordeeld tot een gevan genisstraf van vier maanden. De eis was geweest een gevangenisstraf van acht maanden. ADVERTENTIE wee „Rex draagt de kroon voor beeld en toon" VRIJDAG t.m. MAANDAG 20 uur: DE LEVENSROMAN VAN RICHARD TAUBER Met de mooiste melodieën van Franz Lehar ZONDAGMIDDAG 3 uur OP GLAD IJS met Bud Abbott en Lou Costello ^•x>*ttoooooccccco5xojcc«»eoccoseooxo30ooooooooee De Koninklijke Nederlandse Dambond is met zijn tienduizend leden verdeeld in twaalf provinciale bonden. De Noordhol landse dambond is op Zuid-Holland na de grootste ploeg. Het provinciale bonds- bestuur van Noordholland heeft vier district- besturen gekozen: Kermemerland, Zaan streek. Amsterdam en Noorderkwartier-Den Helder. Kwalitatief is Kennemerland een der allersterkste damoentra van de Neder landse Dambond. In een massakamp met Dordrecht werd Kennemerland met groot verschil overwin naar. Haarlem en omstreken tellen drie hoofdklasse-clubs; St. Bavo, Haarlemse Dam club en DCIJ. Laatstgenoemde vereniging veroverde al twee jaar achtereenvolgens on geslagen het clubkampioenschap van Noord holland. Beverwijk, damclub Haarlem en Ooster kwartier zijn oude hoofdklassetientallen die in de eerste klasse een belangrijke rol spelen. Overal waar de spelers van Kennemerland heen trekken, wordt met hun spelpeil reke ning gehouden. De Haarlemse damclub en de damclub „Haarlem", later DCIJ, hebben Kennemerland internationaal een goede klank gegeven. Een van de Kennemerland-leden is de we reldkampioen Piet Roozenburg. In de strijd om het damkampioenschap van Nederland 1955 speelden Wim de Jong en H. Laros een leidende rol. Overal in het land wordt steeds met grote belangstelling gevolgd welke spe ler erin zal slagen het kampioenschap van Kennemerland te veroveren. Van Beverwijk tot Hillegom komen de dammers zich in Januari aanmelden om aan de voorwedstrijden deel te nemen. Om het kampioenschap van Kennemerland wordt jaarlijks in vier klassen gespeeld en dit hoogst interessante tournooi loopt nu ten einde. In de jeugdafdeling werd de 17-jarige H. v. d. Vossen niet alleen kampioen van Ken nemerland, maar ook van Noordholland zo dat de Haarlemse damspeler kan meedoen in de eerste week van Juni in Bussum om het jeugdkampioenschap van Nederland. In de tweede klasse won de Haarlemmer R. Smit de titel, in de eerste klasse slaagde L. Visser erin deze te winnen. Maar in de hoofdklasse is er nog volop strijd. Zes spelers, Abe de Jong en H. Berk, leden van de damclub 't Oosten, J. H. Willemse van St. Bavo in Heemstede en de drie DCIJ'ers H. Swier, T. Postma en schrijver van dit artikel zijn in de finale gekomen. Hier volgens enige partijen uit d« hoofd klasse-finale. Tegen Abe de Jong speelden wij het volgend openingsspel: Abe de Jong, wit. B. Dukel, zwart. 1. 35—30 20—25; 2. 40-35 14—20; 3. 31—26 10—14; 4. 37—31 20—24 5. 41—37 18—23; 6. 31—27 13—18; 7. 27—21 16x27; 8. 32x21 8—13; 9. 33—29 24x33; 10. 38x29 14—20. De laatste ruil van wit is niet sterk en na 1420 komt zwart in het voordeel omdat in het centrum van wit een groot gat is geslagen. Wit meen de echter met de 11e zet te kunnen spelen 30—24. 19x30 en als 12de 35x24, een familie opstelling van de Roozenburg-speelwijze, maar na zwarts 12e zet 2328 gaat een stuk verloren door de dreiging met 1823. Der tiende zet is dan 44—40 1823, 14. 29x18 12x23; 15. 21x12 20x29. Toen verloor wit een stuk en spoedig daarna de hele partij. Willemse (St. Bavo, Heemstede) tegen H. v. Berk ('t Oosten) kwam een stuk voor, maar faalde in het volgende fragment: J. H. Willemse g y/ma. H. Berk Zwart: 8. 12. 13, 15, 18, 19. 21. 25 en 26. Wit: 28, 29, 33, 34, 35, 36, 37 en 43. Zwart aan zet moet in deze stelling 1520 achterwege laten. Met een stuk voordeel wint 2127 snel. Nu kreeg Berk de kans om naar dam door te breken. Met veel materiaal-achterstand kon Berk de losse stukken aanvallen, tot eindelijk de remise tot stand kwam. Het spelverloop was als volgt: 1. - - - 15—20; 2. 28—23 19x48; 3. 37—32 48x30; 4. 35x15 13—19; 5. 29—24 19x30. Beter duur dan niet te koop! De doorbraak is er en met behulp van de twee achter ge bleven stukken forceert wit de remise aldus: 6. 15—10 30—34 7. 10—5 (op 10—4 volgt winst met 21—27 4x31); 7. - - - 3440; 8. 5—28 40—45; 9. 28—6 (28—50 werd verhin derd door 21—27, 32x21, 26x17, 45—50 en de winst kwam gemakkelijk tot stand). 9. - - - 45—50?; 10. 32—28 50x22; 11. 6x39 18—23; 12. 3943 23-29; 13. 43x16 8-13; 14. 16—27. Hier werd het spel wegens het late uur af gebroken. Bij analyse blijkt dat de witte dam sterk genoeg staat opgesteld om juist de remise af te dwingen. Postma speelde met zijn clubgenoot H. Swier de volgende partij: 1. 3127 1823; 2. 36—31 17—21; 3. 41—36 21—26; 4. 33—28 12—17; 5. 27—22 17—21; 6. 31—27 7—12. Met deze speelwijze boekte Tommy op merkelijk veel succes in zijn wedstrijdpar tijen over de laatste twee jaren. De tegenspelers maken deze inleiding mogelijk door zwarts 4e zet, 1217. 7. 36—31 12—18; 8. 39—33 1—7; 9. 44—39 7—12: 10. 50—44 20—24. Het witte stuk op veld 22 doet wat vreemd aan, overigens is de stelling normaal. De opstelling door wit gekozen, is een van de geestesproducten van de ex-wereldkam pioen Pierre Chestem. De verdere afwikke ling speelt zich voor wit af op de korte vleugel, en de 11e zet van Postma 3329 getuigt van een goede opvatting: 11. 3329 24x33; 12. 38x29 14—20; 13. 42—38 20—24; 14. 29x20 15x24: 15. 38—33 10—15; 16. 34—29 23x34; 17. 40x20 15x24; 18. 44—40 5—10; 19. 3934 10—15; 20. 34—30 12—17; 21. 47—41 1923? Stand na de 21e zet van wit: g g g speL Een door Postma kansrijk gespeelde partij. Oplossing eindspel Cremer De oplossing van het eindspel Cremer, ge plaatst als vierde vraagstuk van de April- prijsvraag. Wit drie stukken op 7, 11 en 17; zwart op 6 en 40. Wit wint door 7—2, de zet 4045 is ge dwongen. Dan volgt 2—13, 45—50, 13—22, 50—45, 22—50. 45—23, 23x1, 50-45. Dit eindspel is leerzaam, omdat door tempo winst op de trik-traklijnen wit met een minimum van materiaal toch nog juist wint De stand in de wedstrijd is als volgt: J. J. Wesselius en Cor Kramer 4. A. Koper en A. de Niet 3, J. Wijker 2 punten. In de volgende rubriek maken wij de uitslag van de wedstrijd over April bekend. Nieuw vraagstuk Voor de maand Mei plaatsen wij vier vraagstukken. Elk goed opgelost vraagstuk wordt één punt toegekend. De oplosser, die alle vraagstukken weet op te lossen, ont vangt een boek, beschikbaar gesteld door de IJmuider Courant. Bij meer goede op lossingen zal het lot beslissen. Deze Meimaand-wedstrijd is de laatste van het damseözoen 19541955. Het is een vraagstuk van de IJmuidenaar C. Kramer. C. Kramer, IJmuiden Als Swier nu in dit fragment 1823 zet in plaats van 1923 zou dat heel wat conse quenter zijn. Zelfs met 1823 hebben wij zeer goed spel voor zwart gekregen als deze op tyd 13—18 speelt. Na 1923 kreeg Postma belangrijk voor deel. Daarna liep Swier met de 30e zet in de volgende doorbraak: Zwart: 2, 3, 4, 6, 11, 12, 13, 14. 16, 17, 18, 21 en 26. Wit: 22, 24, 27, 28, 31, 32, 34, 35, 37, 41, 46, 48 en 49. Henk dacht opnieuw te ruilen met 1319? 22x13, 19x39, 13—9, 49—44. 35—30, 22x20. Dit ging niet door en wit won na een eind- Zwart 2 dammen op 36 en 50. 11 stukken op: 1, 2, 9. 11. 13. 14. 18. 20. 24, 35 en 45. Wit 13 stukken op: 15, 21, 25, 27, 28, 29, 32, 33, 39. 42, 43, 44 en 49. Wit speelt en wint. Oplossingen en correspondentie te zen den aan het adres van de damredacteur, B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorger* op Donder dag moeten afrekenen. Dl ADtfBRSTBATXX. Prijzen van Woensdag. Heilbot 2,80 2,40; gr. tong 2,06—1.96; grm. tong 1,86 1,74; kim. tong 2.00-1,74; kl. tong I 2,08— 1,76; kl. tong II 1,56—1,44; tarbot 2,35 —1,52; zalm 4,80, per kg. Tarbot II 80; tarbot IV 62; tongschar 4663; kl. schol I 31—21; kl. schol II 23—8; schar 16—8; bot 12—8; v. haring 2015; makreel 1310; gr. schelvis 36; grm. schelvis 43; kim. schelvis 46; kL schelvis I 5448; kl. schelvis II 5440; wijting 3621; gra gul 5045; midd. gul 41; kl. gul 3326: kl. wolf 43; poontjes 2312; kl. koolvis wit 4636, per 50 kg. Gr. kabeljauw 21690; gr. koolvis zw. 8066; gr. koolvis wit 80—76; gr. leng 82—80; gr. wolf 86—80, per 125 kg. Aanvoer van Woensdag. 242 kisten tong en tarbot, 2 kisten heilbot. 8 kisten tong schar en schartong, 505 iksten schol, 65 kisten schar, 25 kisten bot, 55 kisten haring, 2150 kisten makreel, 140 kisten schelvis, 80 kisten wijting, 215 kisten kabeljauw en gul, 15 kisten lang, 15 kisten wolf, 7 kisten poon, 46 kisten koolvis, 20 kisten diversen. Totaal 3590 kisten. Besommingen van Woensdag. RO 15 Antje f 10.100; IJM 16 Bergen f14.500; LJM 71 Bloemendaal f 11.700: IJM 201 f13.000; IJM 208 f 5080: KW 20 f4170; RO 29 f 520; KW 60 f180; KW 35 f 660; KW 56 f 200; KW 71 f370; TX 33 f910. ADVERTENTIE ZELFBINDERS SOKKEN - ANKLETS De grootste sortering vindt U in Kcmemt'Uan 61 Um,i4M T«M. 5134 Donderdag 5 Mei kwamen de haven van IJmuiden binnen: Wolanda van Otter backen. Sambre van Rotterdam. British Scout van Island. Green. Bernard Howeld van Nills Sture van Söderhamn. Santa Rita van Bremen. Ida Pieter van Milford. Westerdok van Londen. Draco van Rotter dam. Zaanstroom van Hull. Bullfinch van Lonuden. Admiraal De Ruyter van Wis- beck. Deo Favente van Cadiz. Rijnstroom van Londen. Heriot van Leith. Alsterthal van Hamburg. Vertrokken zijn: Rodenbeck naar San Juan. Amstelstroom naar Portsmouth. Ar- gos naar Rotterdam. Orion naar Rotter dam. Poeloe Laut naar Amadi. Luna naar Rotterdam. American Defender naar Rot terdam. Protheus naar Perzische Golf. Ariadne naar Hamburg. City of Gent naar Rotterdam. Langlee Clyde naar Bremen. June naar Londen. Hirondelle naar Lon den. Swift naar Harlingen. Borculo naar Rotterdam. Mar Libero naar Vlissingen. Conrad naar Norrköping.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3