SMAAKT BETER DAN SHAG Boeten van f25 en vrijheidsstraffen van 14 dagen worden kwijtgescholden Uitgaan in Haarlem Mogelijkheid van adoptie WRICLEY Nationale Vergadering voldaan over Faure's premierschap D.D.D. fktu'eutvs fekistv Jiga*>eJfe*rfaJ>a£. dank zij Clark Procédé EQ7 voelt het! 4 smaken: ^Hoe is het ontstaan?^ J Gratieverlen i ng Zwaardere straffen worden verminderd jteHUKKlO tefmwm Herroeping zvel door meerderjarigen, niet door minderjarigen Parijs is van mening dat verkiezingen in Vietnam geen uitstel dulden Huid Engelse paragraaf Coffeeshops VRIJDAG 6 MEI 1955 3 U Dit woord: MINUUT „Barmhartige Samaritaan" niet van Rembrandt? Programma van galaconcert Philadelphia Orchestra Eredoctoraat voor A. Pelt uitslag ADVERTENTIE Shagrftta draait zeer soepel U voelt pure tabakWat een smaak.' Inderdaad, véél beter dan shag! HALFZWAAR - ZWAAR - VIRGINIA AMERICAN Zie boe rijp en edel Shagretta is! Een minuut is het zestigste deel van een uur, een seconde het zestigste deel van een minuut. Dat weet iedereen. Maar nu de afleiding! Het Latijnse werkwoord minuere betekent: klein maken, splijten, verminderen. Minuta pars is dus. klein gedeelte en daarvan is ons minuut afgeleid. Secundus betekent: tweede en secunda pars is derhalve: tweede gedeelte in de zin van: gedeelte van een gedeelte. Minuut of minute betekent echter ook: de oorspronkelijke door de notaris opgemaakte akte, in tegenstelling tot het afschrift, de grosse. Deze minuut heet zo, omdat ze oorspronkelijk in klein, lopend schrift, scriptura mi nuta, werd geschreven. Vandaag is een Koninklijk Besluit in werking getreden, waarbij gratie wordt ver leend aan degenen, die vóór 1 Februari 1955 een delict hebben gepleegd waarvoor zij zijn veroordeeld tot geldboeten of tijdelijke vrijheidsstraffen. De vonnissen moe ten vóór 6 Mei 1955 van kracht zijn geworden. Van deze gratie zijn uitgesloten gede tineerden, die door wangedrag tijdens hun detentie gratie onwaardig zijn gebleken; veroordeelden, die door vlucht of anderszins zich aan de executie van de hen opge legde vrijheidsstraffen hebben onttrokken; en veroordeelden wier vrijheidsstraffen buiten het Koninkrijk worden tenuitvoergelegd. De gratie is uitsluitend van toepassing op onvoorwaardelijk opgelegde geldboeten en tijdelijke vrijheidstraffen alsmede op bij wege van gratie in geldboeten of tijde lijke gevangenisstraffen verwisselde straf fen. Zij geldt niet voor straffen of gedeelten daarvan, ten aanzien waarvan door de rechter het bevel is gegeven dat zij voor waardelijk niet tenuitvoer zouden worden gelegd, ongeacht of nadien de last tot ten uitvoerlegging is gegeven. Zij strekt zich niet uit tot die straffen of straf gedeelten welke bij wege van gratie voorwaardelijk zijn kwijtgescholden, onge acht of deze gratie naderhand is of wordt vervallen verklaard. Zij geldt evenmin voor straffen of ge deelten van straffen, welke ingevolge een besluit tot voorwaardelijke invrijheidsstel- ling niet tenuitvoergelegd worden, noch tot straffen of gedeelten van straffen, die na herroeping van een besluit tot voor waardelijke invrijheidstelling worden of zullen worden tenuitvoergelegd. Geldboeten De gratie van geldboeten omvat: kwijt schelding van alle geldboeten van vijfen twintig gulden en minder; vermindering met vijfentwintig gulden van alle geldboe ten van meer dan vijfentwintig gulden tot en met honderd gulden; kwijtschelding van één vierde deel van alle geldboeten van meer dan honderd gulden. Vervangende hechtenis wordt naar evenredigheid ver minderd. Vrijheidsstraffen De gratie van tijdelijke vrijheidsstraffen omvat: kwijtschelding van alle vrijheids straffen van veertien dagen en minder; vermindering van alle andere tijdelijke vrijheidsstraffen met één vierde deel, ech ter met een minimum van veertien dagen en met een maximum van negen maanden. Degene, aan wie gratie wordt verleend dient zich binnen een door de minister van Justitie te bepalen termijn te gedragen naar de door of vanwege deze te geven aanwijzingen. Niet nakoming daarvan kan aanleiding geven de verleende gratie als vervallen te beschouwen. ADVERTENTIE BARTELJORISSTft HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR 48 A DAM - TEL. 717162 Lederen Damesjasjes 98.50 Louvre-museum maakt feilloze foto-expertises" Hoeveel van de talrijke schilderijen die aan Rembrandt worden toegeschreven, zijn inderdaad van zijn hand? Het laboratorium van het Parijse Lou- vre-museum heeft thans een methode, die het mogelijk maakt, deze vraag met abso lute zekerheid te beantwoorden, aldus het Franse persbureau AFP. Door toepassing van Röntgen- met infra- rood-stralen en micro-fotografie van Rem- brandts, die in het bezit van het Loeuvre zijn, is men er in geslaagd de gehele ont wikkeling van de peintuur van de meester vast te leggen. Daardoor kan men thans bijna in een oogopslag de tijd van het ont slaan van elk zijner schilderijen bepalen en tevens vaststellen of men een copie of een vervalsing voor zich heeft. Een reeks foto's, die thans tentoongesteld worden in het laboratorium van het mu seum, tonen het „binnenste" van de be roemde schilderijen. Daaruit moet blijken dat „Bethseba" het resultaat is van twee overschilderingen. Blijkbaar heeft Rem brandt lang gezwoegd om de houding van het hoofd goed te treffen. „De Emmaüs gangers", van 1648 een paneel is een authentiek schilderij van de meester, maar de „Emmaüsgangers" zou een copie zijn, gemaakt in het atelier van Rembrandt. „De Barmhartige Sarqaritaan", op zichzelf een meesterwerk, zou niet van Rembrandt maar van de hand van Gabriël Metsu zijn. Het Louvre is bereid, het fotoproefmate- riaal uit te lenen aan andere musea en in het bijzonder aan de Nederlandse. Men wijst hierbij op het belang van een zo radicale expertise en oppert de mogelijkheid van uitbreiding en normalisering van het „toetsmateriaal". Op deze wijze zouden tal loze twijfelgevallen uit de kunsthistorie eindelijk opgelost kunnen worden, aldus AFP. Indien bij één rechterlijke uitspraak meer gelijksoortige straffen zijn opgelegd, gelden deze voor de toepassing van dit be sluit als één straf. Indien de kwijtschelding of verminde ring het nog te executeren gedeelte der straf zou overtreffen, omvat de gratie slechts kwijtschelding van het nog niet geëxecuteerde gedeelte van de straf. Indien bij rechterlijke uitspraak is be paald, dat de tijd door veroordeelde in voorlopige hechtenis doorgebracht geheel of gedeeltelijk op de straftijd in mindering wordt gebracht, blijft deze tijd meetellen bij de berekening van het deel van de straf waarvan gratie wordt verleend. Tijdens het gala-concert dat het sym- phonie-orkest van Philadelphia onder lei ding van Eugene Ormandy op 18 Mei in het Concertgebouw te Amsterdam zal geven en waarbij Koningin Juliana, vertegenwoor digers van de Nederlandse, Amerikaanse en Canadese regering, van het corps diplo matique en van het corps consulaire, voorts leden van de Eerste en Tweede Kamer en vertegenwoordigers der stedelijke en pro vinciale overheden aanwezig zullen zijn, wordt het volgende programma uitgevoerd: ouverture en allegro uit „La Sultane" van Couperin; Symphonie Fantastique van Ber lioz, Armeense Suite van Yardumian, en „De Vuurvogel" van Strawinsky. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag van de commis sie voor Justitie uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot invoering van de mo gelijkheid van adoptie en wijziging van het Burgerlijk Wetboek, het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering en het Wet boek van Strafrecht Het heeft de minister van Justitie zeer verheugd te vernemen, dat een grote meer derheid van de commissie wenst, dat de mogelijkheid van aanneming van een kind als eigen kind in het Nederlandse leven en recht zal worden geopend. Hij betreurt het, dat de wens tot invoering van de mo gelijkheid van adoptie niet in de gehele commissie weerklank heeft gevonden. De wens, uitgesproken door de grote meerderheid van de commissie, dat de in voering der adoptie niet te lang op zich zal laten wachten, wordt door de minister van harte gedeeld. Aan het denkbeeld een mogelijkheid van herroeping op verzoek van de geadop teerde na de intrede' der meerderjarigheid te scheppen, staat hij niet langer geheel afwijzend. Hij wil hiervoor een korte ter mijn stellen, aanvangende na de intrede der meerderjarigheid. Naar de mening van de minister moet de betrekkelijk korte ter mijn één jaar waarin het herroe- pingsverzoek kan worden gedaan, niet on middellijk op het bereiken van de meer derjarigheid volgen, opdat het verzoek niet spontaan onder de onmiddellijke indruk van de zo juist wettelijke zelfstandigheid kan worden gedaan. Dat de Voogdijraad (Raad voor de Kin derbescherming) of de Centrale Adoptie- raad in samenwerking met de burgerlijke stand het kind bij het einde van de min derjarigheid wijst op zijn status van adop tief kind en op de bijzondere rechtsregels, die daarop betrekking hebben, acht de minister niet noodzakelijk en ook niet wen selijk. De grootst mogelijk meerderheid van de commissie acht het juist, dat het adoptief kind de staat van wettig kind verkrijgt. Inderdaad beoogt ook de minister, dat' in het burgerlijk recht onder wettig kind elk kind, dat de staat van wettig kind be zit, dus ook een geadopteerde wordt ver staan. De minister is van oordeel, dat, wan neer een kind door een adellijke pleeg vader wordt geadopteerd, het geen adel dom (titel noch praedicaat) verkrijgt, aangezien deze alleen overgaat op afstam meling van zijn natuurlijke ouders. De minister vernam met voldoening, dat de commissie het er mede eens is, dat de overgangsbepaling de mogelijkheid schept gedurende twee jaren na het inwerking treden van de wet een meerderjarige te adopteren. De voorgestelde overgangsbepaling be rust niet op gedachtengang, dat de moge lijkheid van adoptie van meerderjarigen als zodanig in ons recht voor enkele jaren moet worden ingevoerd, maar uitsluitend hierop, dat er een grote hardheid zou liggen in de onmogelijkheid voor het be trokken pleegkind alsnog de rechtspositie te bereiken, die bereikbaar zou zijn ge weest, indien de wet eerder ware inge voerd. De senaat der universiteit van Amster dam heeft in zijn op 2 Mei j.l. gehouden zitting besloten het eredoctoraat in de fa culteit der rechtsgeleerdheid te verlenen aan de heer A. Pelt. De ere-promotie van de heer Pelt zal op een nog nader te bepalen datum geschie den. Met die beslissing heeft de rechtbank dus laten blijken, dat zij de bewijsconstruc- tie van de officier van Justitie, die tegen Henk wegens de diefstal 4 jaar eiste, niet hecht genoeg heeft geacht. Anderszins heeft de rechtbank ook de raadsman, mr. W. K. S. van Haastert, niet geheel gevolgd. 'Deze had in zijn pleidooi aangevoerd, dat er tegen zijn cliënt geen enkel bewijs was te vinden ten aanzien van de roof zelf, en evenmin wegens heling. Hij had vrijspraak ling. Nadat Henk en Frans in December j.l. waren gearresteerd, trof de recherche in het huis van Frans bijna de gehele gestolen buit, verborgen onder de grond, aan. Henk bleef ontkennen er iets mee te maken te hebben, doch dank zij vingerafdrukken en een speurhond moest hij later toegeven in het huis van Frans meegeholpen te hebben aan het tellen van het geld. In de woning van Henk werd echter geen cent gevonden. Gezien het vonnis heeft mr. Van Haastert er de rechtbank dus van kunnen overtui gen, dat Henk niet veroordeeld kan wor den voor de roof. Hoewel de officier geen straf tegen Henk geëist had wegens heling, heeft de rechtbank hem daarvoor echter wel veroordeeld. De heer Adrianus Pelt werd te Koog aan de Zaan geboren. Van 1904 tot 1909 bezocht hij te Zaandam de HBS. Hij vervolgde zijn studie aan de Ecole Libre des Sciences Po- litiques te Parijs. Daarna trad hij in de journalistiek. Achtereenvolgens was hij verbonden aan het Nieuwsblad voor Ne derland, het Nieuws van den Dag en de Telegraaf. In 1920 trad de heer Pelt in dienst van de Volkenbond als ambtenaar der informatie-afdeling, waarna hij in 1934 directeur dier afdeling werd. Tijdens de oorlog was hij hoofd van de Nederlandse regeringsvoorlichtingsdienst te Londen. In Februari 1946 werd hij be noemd tot adjunct-secretaris-generaal van de Verenigde Naties, belast met de rege ling der bijeenkomsten en de Algemene Diénst. In 1949 werd hij commissaris der Verenigde Naties voor Libye. Dit bleef hij tot dit land onafhankelijk werd in 1951. In Mei 1952 werd hij benoemd tot direc teur van het Europees Bureau der Verenig de Naties te Genève. Deze functie oefent hij ook thans nog uit, in de rang van ad junct-secretaris-generaal. Zeer velen hebben de heer H. J. van Balen, hoofddirecteur van de Kon. Ned. Toe ristenbond A.N.W.B. gelukgewenst bij zijn zilveren jubileum. De bovenzalen van de Witte Sociëteit in Den Haag boden tijdens de receptie amper plaats aan de vele vrienden van deze verkeerspionier. Wellicht het mooiste geschenk ontving de heer Van Balen op de dag van zijn jubileum, de eerste Mei, toen bleek, dat het 300.000ste lid van de A.N.W.B. was ingeschreven. In de 25 jaar. dat de heer Van Balen aan het roer staat is dit getal van de 70.000 leden af gegroeid. ADVERTENTIE kauw heerlijk - verfrissend houdt u in topvorm in uw werk en bij sport een gezonde gewoonte Leden van de voormalige binnenlandse strijdkrachten boden het Deense volk een houten plaquette aan ter versteviging van de onderlinge vriendschapsbetrekkingen. De chef der Deense Strijdkrachten nam deze plaquette in ontvangst namens het Deense volk tijdens een receptie in het stadhuis in Kopenhagen. De plaquette is vervaardigd door de Brabantse beeld houwer Jan Verdonk uit Haarlem. (Van onze correspondent in Parijs) De parlementaire rentrée, na de beëindi ging van de Paasvacantie, heeft premier Edgar Faure in het paleis Bourbon gele genheid gegeven de twee-maandelijkse re- geringsbalans op te maken en tevens te onthullen wat hij in de komende tijd onder nemen wil. De balans betrof vooral de bui tenlandse politiek. Hij sprak voldoening uit over het welslagen van de onderhandelin gen met Tunesië en ongerustheid over Zuid- Yietnam. Frankryk blyft over dat land naar overeenstemming met de Verenigde Staten streven. In geen geval kunnen de verkiezin gen in 1956 in heel Vietnam waartoe het vorig jaar In Genève is besloten worden uitgesteld, aldus verklaarde Faure met kracht, zich kennelijk, over de hoofden van de parlementsleden, vooral tot Washington richtend. Voorts zal Frankryk al zyn krachten blijven inspannen om tot een spoe dige conferentie der Grote Vier te komen. De agendapunten die Parijs voor die confe rentie oppert, zijn: veiligheid in Europa en vermindering der bewapening. Voor de verdere plannen der regering legde Faure de Nationale Vergadering een agenda voor, die tot eind Juli reikt en waarop de voornaamste hangende proble men staan vermeld. Nadat het parlement dan eindelijk de begroting zal hebben afge handeld, hoopt de regering dat op 24 Mei de grondwetswijziging ter sprake kan ko men, die oud-premier Reynaud een paar maanden geleden heeft voorgesteld. Enkele dagen later treedt een nieuwe rustperiode in omdat de verkiezingscampagne voor de Raad van de Republiek (senaat) begint. De rede van Faure is door de parlements leden met voldoening ontvangen een dagorder kreeg een meerderheid van 340 tegen 272 stemmen en de indruk is dan ook vrij algemeen dat de premier geduren de zijn bewind niet-onbevredigende resulta ten heeft geboekt. Dat Faure over die re sultaten nogal wat heeft uitgewijd, heeft vooral zijn oorzaak in het bijzondere con gres van de radicale partij, dat vandaag in Parijs begint en dat aller aandacht bezig houdt. Ofschoon Faure geen hoofdrol op het congres zou vervullen, heeft hij de rechtse partijleiders blijkbaar enkele waar devolle argumenten in handen willen spe len, waarmee P. M. F. schaakmat moet worden gezet. Martinaud-Deplat, de grote tegenstander van Mendès-France, zal hem zeker verwijten de eenheid in de partij te willen verbreken juist nu partijgenoot Fau re aan het hoofd van de regering de wind in de zeilen heeft gekregen. Mendés-France zal echter weinig moeite hebben aan te to nen dat die gunstige resultaten voor het merendeel de vruchten zijn van het zaad dat hij in zeven maanden tijd gezaaid heeft. Voor Mendès-France en zijn medestanders gaat de stryd om de algehele oriëntatie en organisatie van de partij waardoor de bin nen- en buitenlandse politiek van Frankrijk indirect goeddeels bepaald zal worden. TONEEL EN DANS Dagelijks, zolder Frans Halsmuseum: Voorstellingen door de samenwerkende marionettentheaters van Don en Ly Ver- meire en Feike Boschma. Avondvoorstel lingen om 20 en 21.30 uur. Kinidervoorstel- lingen op Woensdag en Zondag om 14 en 15.30 uur. Zaterdag 7 Mei, Stadsschouwburg, 20 uur: De Toneelvereniging speelt onder regie van Louis Saalborn „De Kroongetuige", berechting van een moordzaak door Aga tha Christie. Medespelenden: Jenny van Maerlant, Fientje Berghegge, Liana Saal born, Wim Hoddes. Lo van Heilsbergen, Hans Tiemeijer, Ferd. Sterneberg en anderen. Zondag 8 Mei, Stadsschouwburg, 20 uur: Herhaling van „De Kroongetuige" van Agatha Christie door de Toneelvereniging, onder regie van Louis Saalborn. Voor bij zonderheden, zie Zaterdag 7 Mei. Maandag 9 Mei, Stadsschouwburg, 20 uur: Abonnementsvoorstelling van „De Kroon getuige" door de Toneelvereniging. Voor bijzonderheden, zie Zaterdag 7 Mei. Ook a bonnements voorstel lin g op Dinsdag-, Woensdag- en Donderdagavond. MUZIEK Vrijdag 6 Mei, Concertgebouw, 20 uur: Op treden van Bulgaars nationaal zang- en dansensemble met honderdvijftien danse ressen, dansers, zangeressen en musici. Vrijdag 6 Mei, restaurant Dreefzicht, 20 uur: Concert door de R.K. harmonie „St. Mi- chaël" uit Heemstede, ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de Haarlemse Post Fanfare. Zaterdag 7 Mei. restaurant Dreefzicht, 15 uur: Nationaal muziekfestival ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de Haar lemse Post Fanfare, voor harmonie-, fanfarecorpsen en drumbands. Te 19.45 uur afmars der deelnemers naar de Grote Markt waarna taptoe-promenade volgt. Zondag 8 Mei, restaurant Dreefzicht, 12 uur: Muziekconcours ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de Haarlemse Post Fanfare. Zondag 8 Mei, Grote Markt, 20 uur: Concert door het Engelse Fanfarecorps „The Munn and Felton's Works Band" uit Engeland. Maandag 9 Mei, Grote Markt, 15.30 uur: Gedurende een uur bespeling van het carillon van de Grote Kerk door Arie Peters, stadsbeiaardier, die men ook kan beluisteren op Vrijdag van 11.30 tot 12.30 uur. Dinsdag 10 Mei, Grote Kerk, 20 uur: Orgel bespeling door Georg-; Robert, die een Bach-programma uitvoert. Donderdag 12 Mei, Grote Kerk, 15 uur: Orgelbespeling door George Robert, die werken uitvoert van Bach, Bach-Buruflé, Brahms, Bonset, Widor en César Franck. Donderdag 12 Mei, Concertgebouw, 20 uur: Uitvoering van „Die Jahreszeiten" van Haydn door het koor „Katholiek Haar lem" onder leiding van A. de Klerk. So listische medewèrking van Heieen Ver- kley, sopraan, Willy van Hese, tenor, Herman Schey, bas. Het Noordhollands Philharmonisch Orkest verzorgt de be geleiding. Vrijdag 13 Mei, Grote Kerk. 20.15 uur: Orgelbespeling door Klaas Bolt. DIVERSEN Iedere avond. Vleeshal, 20.30 uur: Bienve- nido; optreden van het Zuid-Amerikaanse orkest „Los Companeros" met zang van Sanny Vally. Vrijdag 6 Mei, Openluchttheater. Bloemen- daal, 20 uur: Opvoering van „Vorstin des volks" van Jan Derks, onder regie van Winr Psauw. Zaterdag 7 Mei, Openluchttheater, Bloemen- daal, 20 uur: Onder regie van Wim Paauw wordt opgevoerd „Vorstin der volks" van Jan Derks. Vrijdag 6 Mei. „De Leeuwerik", 20 uur: Voor de afdeling Haarlem van de Wereld Federalisten Beweging Nederland spreekt dr. A. Melchior over zijn reisindrukken in het Amazonegebied. Met filmvertoning. Zaterdag 7 Mei, O.R.G.-centrum Wester- houtpark 1 A, 20 uur: De heer M. B A. Laf free over „De ontwikkelingsfasen der persoonlijkheid in de geschiedenis van de mensheid". Zondag 8 Mei, O.R.G.-centrum Westerhout- park 1 A, 10.30 uur: Mevrouw L. de jong—Harmeyer spreekt over „De geboorte der personlijkheid als een continu pro ces". Om 14.30 uur spreekt de heer L. F C. Mees, arts, over „De strijd om het eeuwige in de persoonlijkheid". TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Het interieur en de stijl kamers zijn met kaarsen verlicht van 20—22.30 uur. Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals. Cultuur historische diorama's. Expositie van pop penhuis anno 1750 met inventaris. Het mu seum is geopend op werkdagen van 10—17 uur, des Zondags van 1317; tevens des avonds van 2022.30 uur. Stadhuis: Het historische stadhuis is te be zichtigen van 9—17 uur, des Zaterdags van 9—12"uur. Bovendien elke Vriidag- en Zaterdagavond van 2022 uur. (Feeërieke kaarsenverlichting). Stadhuis, raadzaal: Tentoonstelling van pro ducten van vrije tijdsbesteding van het personeel van de gemeente Haarlem, ten bate van de Stichting 1940—1945. Ge opend tot en met Zaterdag 7 Mei. Huis Van Loov: Tentoonstelling van werken van Herman Kruyder. Geopend op werk dagen van 10—12.30 cn van 13 30—17 uur. Des Zondags van 14—17 uur. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van schilder-schrijver .Tacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 10—12 en van 14—17 uur. Op Zondagen alleen van 1417 uur. Tevlers Museum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michel Ange- lo. Claude Lorrain. Tentoonstelling (tot 15 Mei) van grafisch werk van Lucas van Leyden. Fossielen en mineralen, historische natuurkunde-instrumenten. Geopend op iedere werkdag behalve Maandag van 11—17 uur en de eerste Zondag van iedere maand van 1317 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculp turen, paramenten, kantwerk, handschrif ten en munten. Geopend op werkdagen van 10-17 uur, des Zondags van 13-16 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Geopend op aanvraag. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Ten toonstelling van aquarellen, tekeningen en ivoor-snijwerk van Anje Zijlstra en tentoonstelling van beeldhouwwerken en tekeningen van Anneke Höfte. Huis met de Kogel, Spekstraat 12: Tentoon stelling van schilderijen van J. J. Doeser. Dagelijks geopend van 1018 uur. Boekhandel De Wit, Bloemendaalseweg 123, Bloemendaal: tentoonstelling van officiële gegevens betrekking hebbende op de be zettingsjaren en de Bevrijding uit het ge meente-archief van Bloemendaal. Geopend tot en met 10 Mei. ADVERTENTIE Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep in de poriën door. doodt de ziek tekiemen e.t geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP LONDEN, Mei .De „coffee-shops" worden hier steeds talrijker. Iemand, die gewoon was maandelijks naar Londen te komen, zou zich niet veel moeite hoeven te geven om iedere keer een nieuwe te kun nen bezoeken. Niet dat het voorlopig nog veel verschil zou maken waar hij heen ging. De intérieurs zijn enigermate ver schillend van elkaar, maar zij zijn bijna alle zo klein dat iedere passant een gedrang veroorzaakt. Er is geen onderscheid vah betekenis in hun tarieven en het publiek is altijd van dezelde soort. Ook het bedie nend personeel is van één type, hoewel juist niet geüniformeerd: integendeel, meisjes vaak heel aardig, in een truitje en een rok of in „blue-jeans" en een ruige blouse. Voor wie op zulke dingen prijs stelt, is het een genoegen een blote mooie arm achter de bar de geweldige pomp zwengel van de espresso-koffiemachine te zien bewegen. De espresso-machine is hier in de rol van de uitvinding, die een ontwikkeling moge lijk heeft gemaakt, waar de historische situatie al lang om vroeg. Sinds 1914 is het al zo dat na tien uur, of in enkele gevallen half elf, geen alcoholische dranken meer verkocht worden in de Engelse café's. Men zou zich een cafébedrijf kunnen voorstel len, dat het dan nog een paar uur volhield met thee en tomatensap, maar dat bestaat hier niet. Tot voor kort was men dan ook na tien uur aangewezen op de besloten kring van een club of het eigen huis: wat kon dus beter te pas komen dan de bij drage van de coffee-shops, die tot midder nacht en soms langer open blijven. Het zou moeilijk vol te houden zijn dat zoiets on mogelijk was voordat de Italiaanse machi nes aan de markt verschenen, maar het is toch blijkbaar nu pas uitvoerbaar gewor den om op ieder ogenblik koffie te leveren die zo goed als nieuw smaakt, in plaats van een schraal sopje dat zich uren lang ver veeld heeft in 'een ketel. Maar de café- filtres dan, zoals in Frankrijk? Het enige antwoord is misschien, dat een ontlening aan Frankrijk in Engeland nooit zo anime rend zou kunnen werken, dat een gewoonte om de stad om tien uur te sluiten ervoor zou worden afgeschaft. Evenmin toevallig is de bohémien-ach- tige allure van het personeel, geplaatst voor een passende achtergrond van „eenvoudige doch geraffineerde" intérieurs: betimme ringen vaak van bamboe terwille van de associatie met de koffieproducerende ge bieden, lage tafeltjes met schuine poten, krukjes van het kleinst bruikbare formaat en servies van veelkleurig aardewerk. Een voordeel van het hoog ontwikkelde Engelse besef van rangen en standen is dat er min der vraag bestaat dan elders voor het wer ken „beneden zijn stand". Vandaar dat het al lang gewoon is, vooral in kleinere plaat sen, beminnelijke dames met keurige ac centen te vinden die winkeltjes houden (weliswaar niet in bonen en aardappelen, maar dan toch in lampjes, kleedjes en snuisterijtjes) of theehuizen, benevens goedgesnorde oud-leerlingen van de beste kostscholen, die zich toeleggen op het be heer van een zeer oud hotel. Niet dat het personeeel van de coffee-shop als regel van even aanzienlijke afkomst is. Maar de informele uitmonstering van de meisjes met haar truitjes en spijkerbroeken zou enig opzien baren en waarschijnlijk niet geriskeerd worden, als het voorbereidende werk in de theehuizen en de dorpswinkel tjes de klant niet al jaren lang had voor bereid. Ook de geringe afmetingen van de cof fee-shops en het resulterende gedrang zijn goed Engels, immers aan iedereen ver trouwd uit de bars, waar tegen sluitings tijd ook veelal zonder doorschuiven, bot sen, excuus vragen en glazen boven de hoofden dragen niets te beginnen is. Men zou zich moeilijk een zelfde type koffie huis in Nederland kunnen voorstellen en nog moeilijker in Frankrijk misschien ergens anders, maar voorlopig lijken zij veilig als een Engels unicum te kunnen worden beschouwd. Dat wil nog niet zeg gen dat zy al een instituut zijn geworden. Daarvoor hebben de diverse exemplaren nog te weinig eigen karakter. Op het ogen blik zijn zij een verschijnsel, maar er is genoeg reden om te verwachten dat het zich zal bestendigen: het achttiende-eeuwse coffee-house keert in deze gedaante terug, naar de geest des tijds als „shop" aange diend.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5