Grote Drie beraden zich heden in Parijs over Indochina Weerbericht Harde noten te kraken voor Amerikanen en Fransen Belastingverlaging niet los van huurverhoging Haarlems Dagblad Begin van een reeks conferenties Zjoekov in Oost-Berlijn voor bevrijdingsfeest Russen verlaten Port Arthur in Mandsjoerije Televisie-beelden uit de „verdoemde stad" Regering herhaalt: Bij huurverhoging van 10 percent over de gehele lijn zou nieuwe loonronde onvermijdelijk zijn Vrij zonnig en droog Men weet niet wat men zegt Het woord is aan Verwachtingen in Wenen zijn hoog gespannen Molen uit 1600 te Bergen door brand verwoest 69e JAARGANG No »5 3 ZATERDAG 7 MEI 19 5 5 EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 299e JAARGANG No 10U Delegaties uit negen landen van het Sovjet-blok Chinezen overladen vertrekkende bezettingstroepen met bloemen Beton kan burgers bescherming bieden bij een atoomaanval De aanvang van het visseizoen Overleg tot Maandag verdaagd Kogels floten in het rond Weerrapport De heer Jansen krijgt in het drama de zware rol van koning Lear Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voot klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295* Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ÏJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De Engelse „Household Cavalry" is druk aan het oefenen voor de Royal Windsor Horse Show, die de volgende week wordt gehouden. In het park van Kensington Palace kon men de cavaleristen in hun fraaie uniformen gadeslaan in volle actie de figuren van hun oefeningen uitvoerend. PARIJS (Reuter/A.F.P./U.P.) Vandaag worden in Parijs de ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië, Dulles en Mac Millan verwacht, voor een reeks conferenties. De eerste bespreking geldt Indochina, welk onderwerp ter sprake komt in een onderhoud met hun Franse ambtgenoot Pinay. Ook keizer Bao Dai van Zuid-Vietnam is in Parijs aan gekomen. Zijn neef, de vroegere premier Buu Loc, heeft gisteren de Ameri kaanse ambassadeur Dillon bezocht. De Fransen achten de steun van de Verenigde Staten aan premier Diem verantwoordelijk voor de chaos in Zuid- Vietnam. Premier Faure heeft openlijk gezegd, dat hij Diem niet voor zijn taak berekend acht. Dulles zou aan de andere kant in Parijs critiek op de Fransen komen leveren wegens het niet voldoende steun geven aan Diem in de afgelopen maanden. Terzelfdertijd heeft Frankrijk laten doorschemeren, dat het overweegt om het Franse expeditionnaire corps uit Indochina terug te trekken, wanneer de toestand in dat land nog slechter wordt, aldus hebben goed ingelichte bronnen gezegd. Het expeditionnaire corps is de enige macht, die orde en rust in Zuid- Vietnam zou kunnen scheppen. Men verwacht dan ook, dat wanneer Dulles en premier Faure de toekomstige geallieerde politiek tegenover Indochina bespreken, er harde noten gekraakt zul len worden. Franse, Vietnamese en zelfs verscheidene Amerikaanse deskundigen vrezen, dat de toestand Diem uit de hand loopt en dat het gevaar bestaat, dat de „revolutionnaire comité's" de macht over zullen nemen. Sommige deskundigen gelo ven, dat deze comité's communistisch ge tint zijn. Dulles, Mac Millan, Fuare, Pinay en de minister voor de geassocieerde staten, Henri Larofest, zullen in het hotel Ma- tignon, de officiële ambtswoning van pre mier Faure bijeen komen .Men verwacht dat talrijke kwesties betreffende het verre Oosten, zoals Formosa en wellicht ook de erkenning van communistisch China ter tafel komen. Faure is voorstander van een erkenning BERLIJN (Reuter). De Sovjet-minister van Defensie, maarschalk Zjoekov, de overwinnaar van Berlijn, en de eerste vice- premier van de Sovjet-Unie Pervoeckin, zijn in Oost-Berlijn aangekomen om deel te nemen aan de plechtigheden ter gele genheid van de tiende jaardag van de nederlaag van Nazi-Duitsland. Andere le den van de Sovjet-delegatie, die vermoe delijk onder leiding van Pervoeckin staat, zijn: Pegov, secretaris van het presidium van de Opperste Sovjet, en Poesjkin, Sov jet-ambassadeur en Hoge Commissaris in Oost-Duitsland. Het was niet bekend, dat deze laatste buiten Berlijn was geweest. Behalve de Sovjet-delegatie wonen afvaar digingen van communistisch China, Polen, Tsjechoslowakije, Hongarije, Roemenië, Burgarije, Noord-Korea en Albanië de plechtigheden bij. De delegaties tellen on der meer vijf vice-premiers en vijf der hoogste militaire leiders. Westelijke waar nemers leiden hieruit af, dat deze zelfde delegaties haar landen zullen vertegen woordigen op de conferentie te Warschau, waar vertegenwoordigers der communisti sche staten zullen beraadslagen over het sluiten van een verdrag tot wederzijdse hulpverlening en het in het leven roepen van een verenigd opperbevel. Volgens het Oost-Duitse persbureau ADN heeft de Oost-Duitse vice-premier Ulbricht op een vergadering te Leipzig op de vakverenigingen een beroep gedaan, een Oost-Duitse strijdmacht op te bouwen, „met dezelfde grondigheid als wij onze indus triële baronnen en groot-grondbezitters hun bezit hebben ontnomen". van het regiem in Peking, maar hij heeft zich op het standpunt gesteld, dat Frank rijk beter hiermee op de Verenigde Staten kan wachten teneinde een splitsing in de geallieerde eenheid te vermijden. Dulles wordt vergezeld door drie onder ministers van Buitenlandse Zaken en enige andere hooggeplaatste functionarissen. De Amerikaanse ambassadeurs in de Sovjet- Unie, West Duitsland, Groot-Brittannië en Oostenrijk komen ook naar Parijs, tenein de zonodig hun visie op bepaalde proble men te geven. De meeste andere ministers van Buiten landse Zaken van de West-Europese lan den arriveren eveneens in Parijs. Ook Bondskanselier Adenauer wordt verwacht voor de officiële tot standkoming van de West-Europese Unie van zeven Europese landen. Zondag zullen de ministers de mogelijkheid van een conferentie met de Sovjet-Unie bespreken. De eerste West-Duitse ambassadeur bij het Witte Huis, dr. Heinz Krekeier, heeft Vrijdag zijn geloofsbrieven aan president Eisenhower overhandigd. Op hetzelfde tijdstip maakte het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken bekend dat HONGKONG (Reuter) Het persbu reau „Nieuw China" meldt dat de Sovjet- Russische troepen zijn begonnen met de ontruiming van de vlootbasis Port Arthur in Mandsjoerüe. Op 11 October verleden jaar maakten Chnese en Russische leiders in een gemeenschappelijk communiqué be kend, dat de Sovjet-Unie er in toegestemd had haar troepen voor eind Mei 1955 uit de versterkte basis aan de Gele Zee, die zU sinds 1945 heeft bezet, terug te trek ken. Russische valschermtroepen bezetten het strategisch belangrijke Port Arthur in Augustus 1945, met toestemming van de toenmalige regering-Tsjang Kai Tsjek. Zij zouden dertig jaar in de Zuid-Mandsjoe- rijse haven blijven. Volgens een latere overeenkomst, nadat de communisten in China aan het bewind gekomen waren, zouden de Russische troepen blijven totdat beide landen een vredesverdrag met Japan zouden hebben getekend. De Sovjet-Unie droeg de verantwoorde lijkheid voor de verdediging en militaire controle van de basis terwijl China zorg droeg voor burgerlijke aangelegenheden. Volgens Nieuw-China zijn leden van de vertrekkende Russische troepen deze week eregasten geweest op bijeenkomsten en afscheidsfeesten. Op het station werden de vertrekkenden en hun gezinnen met bloemen overladen. West-Duitsland als gevolg van het van kracht worden van de overeenkomsten van Parijs, officieel tot de Noord-Atlanti sche Verdragsorganisatie is toegetreden. President Eisenhower deed West-Duits land de toezegging dat de Verenigde Sta ten „elke kans zullen aangrijpen" om de hereniging van het Duitse volk te bewerk stelligen. Maandag zal de West-Duitse Bondsre publiek tijdens een officiële plechtigheid als lid met volledige bevoegdheid van de NAVO worden geïnstalleerd. Bondskan selier Adenauer zal hierbij tegenwoordig zijn en in het Duits antwoorden op de re devoeringen van de ministers van Buiten landse Zaken van de veertien aangesloten landen. Zijn verklaring zal worden ver taald in het Engels en het Frans, de twee officiële talen van de organisatie. De mi nisterraad van de NAVO zal zich van 9 tot 11 Mei bezighouden met Europese vraagstukken, de jongste ontwikkelingen in de Russische politiek en andere belang rijke internationale aangelegenheden. Na de NAVO-zitting zullen de Grote Drie elkaar misschien opnieuw ontmoeten. LAS VEGAS (Reuter/AFP) Uit een eerste onderzoek van de „verdoemde stad" op het Amerikaanse proefterrein in Nevada, die is blootgesteld aan de ontploffing van een atoomwapen dat tweemaal zo sterk was als de bom die in 1945 Hirosjima verwoest te, is gebleken, dat de burgerbevolking vrij gemakkelijk tegen atoomaanvallen kan worden beschermd. De „verdoemde stad" was gebouwd rondom de toren waarop het atoomwapen tot ontploffing werd gebracht, om de uitwerking van de ontploffing op verschillende bouwmaterialen te bestu deren. Het blijkt, dat huizen van gewapend beton, die op een kilometer afstand van de toren stonden, de proef goed hebben doorstaan. Hetzelfde geldt voor lage huizen zonder verdiepingen. Twee huizen met ver diepingen op een afstand van 1500 meter van de toren, het ene van baksteen en het andere van hout (zoals veel huizen in de Verenigde Staten), werden echter geheel verwoest. In de huizen waren poppen op gesteld, sommige in de kelders, andere zon der dekking in de kamers. De uitwerking van de ontploffing op de poppen is met be hulp van automatische camera's opgenomen op films, die nog bestudeerd worden. In het gebied van de „verdoemde stad" bestond Vrijdag, 24 uur na de ontploffing, nog enige radio-activiteit, doch deze was niet gevaarlijk. Millioenen Amerikanen hebben op hun televisieschermen repor tages uit de „verdoemde stad" kunnen zien. (United Press) Vallend puin en stra ling zouden alle bewoners gedood hebben in een cirkel met een straal van een mijl. Verder weg zouden de trommelvliezen ge scheurd zijn door de kracht van de explosie die een vacuum in de lucht veroorzaakt. De hoofdstraat van „Survival town" zag er uit alsof er een orkaan doorheen was gegaan. Drie van de vijf huizen die de „binnenstad" vormden lagen in puin. Men zag weinig van brand of zwartgeblakerde ruïnes. De schok kwam zo snel dat de vlammen wer den uitgedrukt voor ze zich konden ver spreiden. Het lid van de Tweede Kamer de heer Posthumus heeft aan de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening de volgende vraag: schriftelijk gesteld: „Is de minister bereid om de aanvang van het visseizoen dit jaar met twee dagen te ver vroegen, opdat de beoefening van de hen gelsport ook op de Tweede Pinksterdag mogelijk zal kunnen zijn?" DE COMMISSIE VAN VOORBEREIDING uit de Tweede Kamer heeft een verslag uitgebracht over het mondeling overleg met de regering over de wets ontwerpen tot verlaging van enige belastingen. De regering heeft daarbij de na druk gelegd op het zakelijk verband dat tussen de beperkte huurverhoging en de voorgestelde verlaging van loon- en inkomstenbelasting bestaat. Er werd aan herinnerd, dat ten gunste van een huurverhoging, beperkt tot de hogere huren, kan worden aangevoerd, dat de spanning tussen de huren van voor oorlogse woningen en die van nieuwe wo ningen zich het meeste doet gevoelen in de hogere huurklassen. Nu loopt weliswaar de verhouding tussen huur en inkomen in de individuele gevallen uiteen, doch dit neemt niet weg, dat een deel van de voor genomen verlaging van inkomsten- en loonbelasting, die totaal f 215 millioen be draagt, als een zeker tegenwicht kan wor den beschouwd voor de hogere huren. De belastingvermindering zal er volgens de regering ongetwijfeld toe bijdragen de huurverhoging voor de betrokkenen ge makkelijker draagbaar te maken. Daarom is dan ook in het plan der regering de datum van ingang van de huurverhoging en die van de wijziging van de inkomsten en loonbelasting dezelfde. Zou de huurverhoging per 1 Juli geen doorgang vinden, terwijl wel de inkom sten- en loonbelasting volgens het huidige voorstel op dat tijdstip verlaagd zouden worden, dan zou, indien later de huren alsnog worden verhoogd, het thans be schikbare bedrag dat gebruikt kan worden om de huurders de overgang tot hogere uitgaven lichter te maken, inmiddels zijn uitgeput. Bij een eventuele afwijzing van de voorgestelde huurverhoging door de Staten-Generaal zou de regering derhalve genoopt zijn nader te overwegen wat haar ten aanzien van de belastingvoorstellen te doen staat. De regering verklaarde, dat zij met de passages in de Memorie van Antwoord over het onverbrekelijk verband geenszins bedoeld heeft te zeggen, dat de Staten- Generaal het complex van belastingmaat regelen te zamen met de huurvoorstellen slechts hebben te aanvaarden en dat ieder amendement derhalve bij voorbaat voor de regering onaanvaardbaar zou zijn. Wat de politieke gevolgen van de aanneming van een eventueel amendement zouden zijn, zal de regering in elk voorkomend geval onder ogen zien. Het is echter duide lijk, dat voor zover een amendement be trekking heeft op een onderdeel der be lastingvoorstellen, dat zakelijk verband houdt met de huurverhoging, het één niet los van het ander beschouwd zal kunnen worden. Op een vraag uit de commissie, welk deel van het bedrag, dat met de verlaging van de inkomsten- en loonbelasting ge moeid zal zijn, in verband met de huur verhoging kan worden gebracht welk verband, naar men opmerkte, in hoofd zaak voor de middengroepen rechtstreeks betekenis heeft antwoordde de regering, dat naar een zeer globale schatting het bedrag, dat voor woonhuizen meer aan huur verschuldigd kan zijn, ongeveer f 40 millioen zal zijn. Daartegenover staat een veel hoger bedrag aan vermindering van loon- en inkomstenbelasting. Aan de an dere kant is het zo, dat door de noodzaak in het tarief van ae Inkomstenbelasting een zekere evenwichtigheid te behouden, niet zou kunnen worden volstaan met op dit grotere bedrag het genoemde bedrag van f 40 millioen in mindering te brengen. Bij een huurverhoging, die over de gehele lijn 10 pet zou bedragen, zou de compen satie niet meer in de sfeer van belasting verlaging gevonden kunnen worden. Dan zou namelijk bij de huurders, die door de verhoging getroffen worden, een groot aantal zijn, dat geen inkomsten- of loon belasting behoeft te betalen. In dat geval zou dus op andere wijze een oplossing moeten worden gevonden. De regering meent, dat in dat geval onvermijdelijk een nieuwe loonronde aan de orde zou komen met al de gevolgen, die zulk een maatregel pleegt mede te brengen, zoals verhoging van sociale uitkeringen en pensioenen. Ongehuwden en middengroepen De regering verklaarde voorts dat aan een extra verlichting van de loon- en inkomstenbelasting voor ongehuwden thans geen voorrang kan worden gegeven boven de thans voorgestelde belastingmaat regelen. Naar aanleiding van de opmerking, dat de progressielijn voor de middengroepen in verhouding tot de hogere inkomens ook bij het nieuwe tarief nog zeer sterk op loopt, merkte de regering op, dat het tarief van 1954 een extra-verlichting voor de middengroepen heeft gebracht en dat de heffingspercentages voor de hoogste in komens sinds de invoering van het besluit op de inkomstenbelasting 1941 reeds twee maal zijn verhoogd, en het belastingplan 1953 voor deze laatste groepen vrijwel geen verlaging heeft gebracht. De regering herinnerde eraan, dat in 1950 op aan drang van de heer Hofstra (PvdA) en van de heer Lucas (KVP) de regering in haar voorstel tot herziening van het tarief van de loon- en inkomstenbelasting een bij zondere verlichting heeft opgenomen voor de lagere en middelbare inkomens, waar bij echter tevens het maximum van de voorgestelde tariefsverlaging voor de ho gere inkomens werd teruggebracht van f 1000 op f 600 voor gehuwden. De regering achtte het om deze redenen gerechtvaardigd om thans in de progres sie een gelijkmatige verlaging over de ge hele linie voor te stellen. In het nieuwe tarief zijn de verlagingen voor de groepen met de lagere inkomens procentueel nog het grootst. Gehuwde vrouw in dienstbetrekking Enige leden der commissie legden de regering het denkbeeld voor aan de ge huwde vrouw, die buitenshuis werkzaam is in dienstbetrekking een extra-aftrek wegens beroepsonkosten te geven van f 624 's jaars, welk bedrag overeenkomt met de in het wetsontwerp betreffende de inkom stenbelasting voorgestelde extra-aftrek ten behoeve van bejaarden en invaliden. De regering antwoordde, dat deze kwes tie reeds lang een onderwerp van studie aan het departement van-Financiën vormt. Bij het zoeken naar een aanvaardbare op lossing blijkt steeds duidelijker, dat van een uitermate ingewikkeld en gecompli ceerd probleem sprake is. Niettemin koes tert de regering de verwachting, dat zij binnen niet te lange tijd desbetreffend een voorstel zal kunnen indienen. Het denk beeld van de leden der commissie kwam de regering echter als wel zeer willekeurig voor. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie, die gisteren boven Engeland was gelegen trok vannacht via de Waddenkust naar Zuid-Denemarken. In de loop van de och tend begon het in het Westen van het land alweer op te klaren en de wind nam ge leidelijk in kracht af. De vooruitzichten voor Zondag zijn gunstig. Op de oceaan ligt weliswaar een nieuwe en diepe depres sie, maar tussen deze storing en die boven Denemarken komt een gebied met weinig bewolking voor, dat Zondag ons land zal passeren. Bovendien draait de wind naar Zuidelijke richting, waardoor weer iets warmere lucht wordt aangevoerd. als men zegt: SjOLftUO- DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Diogenes: De mens is het intelligentste van alle dieren, en het meest dwaze. WENEN (Reuter). - De ambassadeurs van Frankrijk, Groot-Brittannië, de Sovjet- Unie en de Verenigde Staten zijn er nog niet in geslaagd hun conferentie over een staatsverdrag voor Oostenrijk tot een einde te brengen. De besprekingen zijn verdaagd tot Maandag. In een communiqué is even wel verklaard, dat „goede vorderingen" zijn gemaakt en dat men hoopt, de conferentie spoedig te kunnen besluiten. Naar verluidt heeft zowel Oost als West Vrijdag nieuwe voorstellen ingediend ter oplossing van de laatste problemen: de terugtrekking van de bezettingstroepen en de regeling van de kwestie der voormalige Duitse eigendommen. Volgens kringen die in nauwe verbin ding met de con^rentie staan, bestaat er maar weinig twijfel aan of binnenkort een verdrag getekend zal worden. De Russen zouden zeer grote concessies doen en men meent, dat het nieuwe verdrag voor Oos tenrijk veel gunstiger zal zijn dan het ont werpverdrag dat verleden jaar door Oos tenrijk en de Westelijke mogendheden werd aanvaard. In het weekeinde zouden de afgevaar digden overleg plegen met hun regeringen. Als deze kwesties geregeld zijn, staat niets meer het opstellen van een verdragstekst en het vaststellen van een datum voor een bijeenkomst van de vier ministers van Bui tenlandse Zaken ter bespreking en onder tekening van het verdrag meer in de weg. In diplomatieke kringen is vernomen, dat men hoopt, dat de ministers op 13 Mei in Wenen voor een laatste bespreking van het staatsverdrag bijeen kunnen komen. De Amerikaanse ambassadeur gaat naar Parijs om met minister Dulles te confereren. De Oud-Burgermolen, een achtkant watermolen daterend uit begin 1600 en staande aan de Grone Dijk te Bergen N.H. is Vrijdagavond door brand verwoest. Omstreeks iif uur ontdekten omwonende boeren de brand. De vrijwillige brandweer van de gemeente Bergen werd in haar blussingswerk ten zeerste gehinderd door exploderende mitrailleur- en geweerkogels, die opgeslagen bleken te zijn in de molen en afkomstig waren uit voorraden munitie achtergelaten door de binnenlandse strijdkrachten, die de molen destijds als opslagplaats hadden gebruikt. Nadat de explosieven na ongeveer twin tig mmuten waren uitgewerkt, gedurende welke tijd de brandweer dekking moest zoeken om niet door de in het rond flui tende kogels te worden getroffen, was de brand m een zodanig stadium gekomen dat aan verder blussingswerk niet meer kon worden gedacht. De oorzaak is het in brand steken van tegen de molen opgesta peld droog riet door drie jongens tussen tien en elf jaar. (van hedenmorgen 7 uur) weers- I - T3y v 5 .So =2 oc C jj 2 z toe stand tv. -tx ZS Stockholm geheel bew. NNO 3 12 1 Oslo regen NO 4 13 0,1 Kopenhagen regen NO 8 15 8 Amsterdam regen WNW 13 16 10 Londen licht bew. W 3 16 2 Luxemburg regen WZW 7 20 20 Parijs regenbui WZW 8 20 8 Bordeaux onbewolkt windstil 21 0 Grenoble geheel bew. NW 6 28 8 Nice geheel bew. windstil 18 8 Genève half bew. ZZW 2 26 7 Zürich half bew. W 8 26 18 Locarno geheel bew. windstil 22 3 Berlijn zwaar bew. WZW 6 20 1 Frankfort zwaar bew. ZW 11 22 20 München zwaar bew. WNW 6 25 4 Wenen zwaar bew. WZW 6 25 0 Innsbruck regen OZO 2 27 9 Rome licht bew. windstil 24 0 Neerslag laatste 24 uur. X)OOOOOOOOCXX-IOH rot xxxxïmxftrwixnooxiciOOOOO ZONNIG F.N WARMER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Droog, overwegend zonnig en hogere temperaturen dan vandaag. Matige naar Zuidelijke richtingen draaiende wind. 8 Mei Zon op 5.01 uur, onder 20.16 uur. Maan op 22.22 uur, onder 5.24 uur. 9 Mei Zon op 5.00 uur, onder 20.18 uur. Maan op 23.13 uur. onder 6.05 uur. Maanstanden 15 Mei 2.42 uur: Laatste kwartier 21 Mei 21.58 uur: Nieuwe maan 28 Mei 15.01 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 8 Mei Hoog water: 4.33 en 16.55 uur. Laag water: 0.17 en 12.36 uur. Maandag 9 Mei Hoog water: 5.07 en 17.28 uur. Laag water: 0.52 en 13.12 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1