Verenigingsvaria J Softball-tournooi op „Watervliet" brengt zestien clubs in het veld Kunstzwemshow en polotournooi Visserij -varia De blauwe Gomboom Havenberichten Zie Boven Agenda voor Velsen Maneschijn in twintig lenzen Clowntje Rick Uitslag Velsens etalagewedstrijd Belangrijk is Bel op 4619 CHR. VISMAN Burgemeester Smeets opent brandweerkazerne Heemskerk Castricutn TAXI NODIG? 4 VANAVOND IN VELSERBAD Knaapje tegen zandauto opgelopen Geslaagden van de Visserijschool Feestavond DKV FEU,T '.ETON Door Dorothy Quentin Plaatwellerij-leden openden I uJt IJm0nd sportkamp met dammen 1 Jaarvergadering voor Watervliet-korfballers Beter loodsen dan bridgen VVB naar Krommenie „Moederdag" bij KAV-leden Kennemers-speler naar Alkmaarse profs Burgerlijke Stand Velsen Opstelling van ADO Voor de kinderen Oprichtingsacte Johannes- stichting gepasseerd BEL 5000 ZATERDAG 7 MEI 195 5 Voor de honkbalclub „Rooswijk" en de gëlükiiMnige zusterafdeling van softball zal het weekeinde een druk programma op leveren, temeer aangezien Zondag de ge hele dag op uitnodiging van „Rooswijk" een groot invitatietournooi voor softball- clubs op „Watervliet" wordt gehouden. Aan dit tournooi nemen niet minder dan zestien verenigingen deel, die op vier vel den tegelijk om de prijzen zullen strijden. Dit is het grootste softballtournooi van Nederland, waarin het beste is te aanschou wen, dat op onze Nederlandse velden is te zien. Behalve de wedstrijd DEC IRooswijk I (dames) die gisteravond al is gespeeld in Amsterdam, zijn er hedenmiddag de wed strijden Rooswijk 2—Schoten 2 (heren) en Rooswijk 3Rooswijk 4 (heren). Maandagavond spelen de dames van Rooswijk 2 en EffS en Vrijdag 13 Mei de jongens van Rooswijk A en TYBB A. De opstellingen van de Rooswijk-negen- tallen zijn: Dames I: werpster W. v. Maanen; vang- ster M. Klesser; le honk P. Mulder; 2e De opstelling van het eerste zevental van VZV voor het polotournooi van hedenavond in het Velserbad is als volgt: doel: Bou- man (eerste wedstrijd) en Hagedoorn (tweede wedstrijd); achter: Schoone, v. d. Veste en Hamers; voor: Mossel, Swier en Bakker. De aanvang van deze grootse polo ën rwemavond in Velsens bad is gesteld op kwart over acht. Het bad is van 8 uur af geopend. Het polotournooi belooft wel zeer span nend te worden, daar zoals gisteren al gemeld de gemeente Velsen een wissel- bekar beschikbaar heeft gesteld. Behalve het polotournooi wordt doer de „Zwemclub Admiraal de Ruyter" uit Am sterdam een kunstzwemdemonstratie ge geven, zoals in IJmuiden nog niet eerder ls getoond. Deze zwemsters, die alom be keef zijn als de beste van ons land en zelfs van Europa, brengen op deze avond ooior leiding van mevrouw Armbrust- Molenaar een geheel nieuw ingestudeerd programma,dat niet alleen de moeite waard js om te zien, maar dat menigeen zal boeien van het begin tot het eind. De uitslag van de door de Velsense Mid denstandscentrale uitgeschreven étalage wedstrijd is: 1. G. van Praae, Kennemer laan; 2. Loendersloots warenhuis, Kenne- nserlaan; 3. Jae. Verwer, Kennemerlaan; 4. v. d. Kolk, meubelzaak: 5. Borst, groente- hapdel; 6. J. Th. Kort, kruidenier; 7. J. H. Mareelis; 8. De Ruyter, bloemenmagazijn; Driehuis; 9. Sterk, schoenenmagazijn. In Santpoort was de uitslag: 1. Stuyt's kaashandel. Terrasweg; 2. C. G. H. Michiel- sen en 3. C. Peereboom. Het Velsense publiek was het niet geheel ee$s met de jury. Het kende de volgende «rijzen toe: 1. Jac. Verwer, Kennemerlaan; 2. v. d. Kolk en 3. W. Geels. De prijswinnaars onder het publiek wa- *en: 1. mevrouw Van Aren, Grahamstraat 150: 2. P. Noord, Van Wassenaerstraat 64; 3. mevrouw C. Duiten, Reggestraat 28. De vijfjarige IJmuidense knaap Leenderi J. uit de Kanaalstraat is Woensdagmorgen tijdens het oversteken van deze straat om zijn bal achterna te gaan tegen een zandauto opgelopen. De jongen liep een schedelbasisfractuur op en een gebroken linker dij beentje. Hij moest worden over gebracht naar het Antonius-ziekenhuis in IJmuider.-Oost. De volgende leerlingen van de Gemeen telijke Visserijschool te IJmuiden slaagden voor de hieronder genoemde Rijksdiplo ma's: Motordrijver kleine handelsvaart: W. de Greeff. A. M. van Dop, W. J. C. Schuur. J. Zwemmer, G. J. Udink, D. Bereman, E. Volgen, W. M. Timmer, H. M. Brouwer. J. H. Knauff, C. Pieterman, M. C. van Ert>. H. Houweling, P. Roemer, J. Dekker, H. Lind; motordrijver zeevisvaart: H. Houwe ling. C. Pieterman, H. M. Brouwer, P. Roe mer, J. Dekker, J. H. Knauff, M. C. van £>p, J. v. d. Niet, N. Fekkes, N. J. van Dijk; scheepswerktuigkundige ter koopvaardij (V.D.): A. M. Ruijgrok, S. Kint; aanvul- ibjgsdiploma Zeevisvaart: K. v. d. Harst; rariio-telefonie: H. Visser, C. Buis; machi nist-stoker zeevisvaart: A. P. van Duijven- beöe en G. P. HogeThetjde. honk D. MSrckelbach; korte stop J. Wede- meyer, 3e honk J. Kluft; l.velder E. Kluft; m.velder G. v. Embden; r.velder M. Michel. Heren I: werper E. Sauer; vanger K. Heinen; le honk J. Gaartman; 2e honk G. Plooy; korte stop A. Wedemeyer; 3e honk J. de Bie; l.velder C. Honing, m.velder J. Mulder; r.velder W. Visser. Ouderavond Moerbergkleuterschool In de filmzaal van de Moerbergschool wordt Donderdagavond 12 Mei een ouder avond van de Moerbergkleuterschool ge houden. Afgetreden bestuursleden zijn de heer Roodzant, mevrouw Katen, mevrouw De Lange en mevrouw Van Olst. Na de pauze wordt vermoedelijk een film over een kleuterschool gedraaid. De Christelijke Korfbalvereniging DKV in IJmuiden-Oost houdt Vrijdag 13 Mei in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rem- brandtlaan een feestavond. Aan de avond wordt meegewerkt door de toneelvereni ging WIJ met het blijspel „M'n dochter kiest een man" en de negerzanger Christian de Lar. Prijzen van Vrijdag. Heilbot 2,70-2,30; gr. tong 2,402,10; grm. tong 2,602,04; kim. tong 2,60—1.96; kl. tong I 2.12—1,90; kl. tong II 1,621,46; tarbot I 2,90—2,20, per kg. Tar bot II 96: tongschar 80—73; kl. schol II 30—12; schar 27—10: bot 10; makreel 13—10; kl. schelvis I 75—59; kl. schelvis II 36—26; wijting 36—20: gr. gul 3635; midd. gul 35; kl. gul 3426; kl. wolf 54—31; poontjes 2716; kl. koolvis zw. 30, per 50 kg. Gr. kabeljauw 13277; gr. koolvis zw. 8069; gr. leng 108; gr. wolf 75—70, per 125 kg. Aanvoer van Vrijdag. 72 kisten tong en tarbot, 4 kisten heilbot, 12 kisten tongschar en schartong, 255 kisten schol, 18 kisten schar, 2 kisten bot, 3625 kisten makreel, 170 kisten schelvis, 165 kisten wijting, 275 kisten kabel jauw en gul, 4 kisten leng, 23 kisten wolf, 7 kisten poon, 43 kisten koolvis, 15 kisten diversen. Totaal 4690 kisten. Besommingen van Vrijdag. IJM 20 Pol derman f 17.770; Vios en Thoring met f 35.800; SCH 153 f 11.519: R 02 f 950; KW 40 f 6450; IJM 4 f 1310; WR 67 f 168. Aanvoer op Urk. Woensdag werd door 55 vaartuigen op Urk aangevoerd: 3552 pond kuilpaling, prijs f 1.75f 1,29, 307 pond lijn- aal, prijs f 1,39—f 1,50, 326 pond fuikaal. prijs f 1,37 per pond en 716 bak nest, prijs f2,46 f 2,55 per bak van 3714 kg. 34) Ik zal wel een paar boeken nakijken en enkele schetsen maken, antwoordde de profesor zonder al te veel enthousiasme. Sally zou het veel prettiger gevonden hebben als hij haar plannetje minder als een of andere kinderachtige gril beschouwd had en duidelijker had beseft dat het haar heilige ernst was. We hebben meer spelers nodig dan alleen de Barrs, zei Barry plotseling na denkend, zelfs als jij, Luke en de anderen meespelen.. Mike zou de herder kunnen zijn, de tweelingen engeltjes en misschien kan Donald Findley wel voor het Kindeke spelen, als zijn moeder dat tenminste goed zou vinden. Ik geloof vast en zeker dat Fiona daar geen bezwaar tegen zal hebben, ant woordde Sally. Ze kon haar vreugde, dat Barry al zo volkomen en met zoveel ernst opging in het Kerstspel, nauwelijks ver bergen. Haar intuïtie was dus juist ge- ■\#eest Barry was een geboren regisseur, ADVERTENTIE tflUlult*nd v.fkrljgb..r bQ •pcth.k.r,. drt>glit»n, kappan an da •paclaalbraneha. De leden van de personeelsvereniging „De Plaatwellerij", die gewoon zijn elk jaar onderlinge wedstrijden te houden in denk-, voetbal- en andere sporten open den Vrijdagavond in de recreatiezaal van hun bedrijf deze sportieve kamp tussen personen uit de fabriek en van het kan toor met dammen. Er werd in drie afdelingen gespeeld, waarbij een geanimeerde strijd op de 64 velden ontbrandde met de volgende uit slagen: Afdeling A: A. v. VuurenH. Kraaye- veld 20; J. A. DiemeerC. Kok 20; H. KraayeveidJ. A. Diemeer 11; C. Kok A. v. Vuuren 02. Afdeling B: H. A. MijnsbergenJ. Smit 02; J. Schol tenA. Hoogeland 20; J. SmitJ. Scholten 11; A. HoogelandH. A. Mijnsbergen 20. Afdeling C: J. de RuiterL. v. Hesse- lingen 02; L. v. HesselingenC. Luttik 02; C. LuttikJ. de Ruiter 11. De korfbalvereniging „Watervliet" zal Dinsdagavond in het sportpaviljoen „Wa tervliet" haar jaarvergadering houden, waarin behalve de gebruikelijke jaarstuk ken een bestuursverkiezing aan de orde zal zijn. Wegens tijdelijk aftreden van mej. T. Waagmeester wegens buitenlands verblijf zal haar plaats voorlopig worden ingeno men door de heer C. de Groot. Mevr. De Heer is candidate van het bestuur in de vacature van de heer B. de Heer, die af treedt. De bridgeclub van de Loodsensociëteit Recht door Zee speelde Dinsdag tegen U.T.D. De uitslag was: Ketting en echtgenote en EngelsVer hoef RDZ tegen KuipersBerkhout en PieterseWesterop UTD 3328; dames Hamers—Schol en ScholDrijver RDZ tegen Meyer—Roelofs en MullerVan Olst UTD 57—23; Stadman—Van der Mey en Bloem en echtgenote tegen mevrouw PieterseGroot en Snel en echtgenote UTD 40—30. Hierdoor won UTD deze wedstrijd met Voor de competitiewedstrijd tegen GVO in Krommenie is VVB samengesteld uit: A. Nieuwenhuys; J. Roos en K. Kil; F. Bruinzeel, J. Beers en J. Kersbergen; J. v. d. Linde, F. Kooimans, A. Both, P. Blee- ker en C. Luntz. De Heemskerk se leden van de Katho lieke Arbeiders Vrouwenbeweging hebben gisteravond in het KSA-gebouw een bij eenkomst gehouden, die geheel aan Moe derdag was gewijd. Kapelaan Van Velsen sprak hierover en de figuur van de moeder in het gezin en schetste haar belangrijke taak in deze tijd. Daarom is de viering van Moederdag zo goed om uiting te geven aan onze dank baarheid jegens haar, betoogde de spreker. Tot slot dankte de presidente mevrouw Beentjes-Tjeertjes kapelaan Van Velsen voor zijn met grote aandacht gevolgde woorden. De Kennemersspeler Han Janssen heeft overschrijving aangevraagd naar de prof club „Alkmaar". In verband met deze overschrijving is Janssen Zondag niet opgesteld in het Kennemers elftal dat tegen WA in Am sterdam speelt. (De Kennemers hebben zich tot nog toe vrij hevig tegen het pro fessionalisme in de voetballerij geweerd). Tulpenavond van de tuinbouwstudenten Op Dinsdag 10 Mei houdt de Beverwijk- se Tuinbouv/studieclub haar traditionele tulpenavond Er zijn een tweetal prijsvragen uitge schreven, één voor inzendingen tot en met 8 soorten en één voor inzendingen boven de 8 soorten en er is een extraprijs voor de mooiste tulp uitgeloofd. Als jury-leden fungeren de heren H. Roozen uit Heemskerk; P. Nijssen Pzn. en N. A. Nijssen Azn.. beiden uit Santpoort. GEBOREN: P. van UrkVerschuren, z.. Pres. Steynstraat 13. IJmuiden; G. Koele- meijerKaters, d.. Dennenstraat 8, IJmui den; K. J. Purkins—Meuldijk, d.. Lange iNeuwstraat 268, IJmuiden; N. Woudhuizen van Koperen, d., Scheldestraat 18, IJmui den; M. den OtterKlijn, d., woonwagen a/d. Wijkermeerweg, Velsen-N.; H. Folkers —Middel, z., Moerbergplantsocn 115, IJmui den; A. J. Beunemanvan Loon, d., Wijk aan Zeeërweg 121, IJmuiden; P. Janus—Sieb- beles. z., Stationsweg 81, Velsen: N. A. Til- straMeijer, d.. Rijnstraat 13, IJmuiden; T. van den EnghKup, z.. Lange Nieuwstraat 335, IJmuiden; W. VermeulenKraaima, d„ Radarstraat 124, IJmuiden: A, Splinter- van Baren, z., Wijkermeerpolder 40. Velsen- Noord; A. E. M. SteenmeijerDekker, d., Wijkeroogstraat 158, Velsen. OVERLEDEN: G. Luppens, 66 j., echtge noot van G. Broekema, Casembrootstraat 27, IJmuiden; J. van Nek, 73 j., echtgenote van K. Dekker, Velserduinweg 202, IJmuiden; E. Kuhlhaus, 62 j„ echtgenote van J. P. Zwei- phennig, van Diepenstraat 22, Velsen-N. GEHUWD: N. Rijke en G. M. Boer. Tulpen laan 20, Beverwijk: S. Heeremans en Th. C. van Diepen: J. de Bie en J. Wijker; H. Breijer en E. den Duik. Zijlsingel 27. Leiden; A. Vos en A. E. Visser, Burgemeester Ram- bonnetlaan 39. IJmuiden. ONDERTROUWD: K. Goos, van Leeuwen straat 63. IJmuiden en W. C. Dekker. Wijk aan Zeeërweg 62. IJmuiden; G. Bos, Narcis- senstraat 32, Santpoort en G. Wezelman, Warmen/hovemstraat 92, IJmuiden; C. Oerle- mans. Middendorpstraat 2, Velsen en C. Hofma, Geelvinkstraat 117, Velsen, toek. adrse: Middendorpstraat 2, Velsen; K. van der Sluis, Surinamestraat 14, Santpoort en G. M. Schoenmakers, IJsselstraat 45, IJmui den; M. G. Pruijmboom, Oudemanstof 3 I. Amsterdam en E. Veldman. De Ruyterstraat 36, IJmuiden; B. A. F. Looij, Hoofdstraat 103, Santpoort en M. C. J. van Schie, Rijksweg 295, Santpoort; A. Bakker, Enschedestraat 35, IJmuiden en C. P. de Brouwer, Pres. Krugerstraat 14, IJmuiden. Vrijdag 6 Mei kwamen de haven van IJmuiden binnen: Sporota van Fowey. Flo rida van Antwerpen. Nuega Esperanza var. La Goulette. Emanuele de Veparodi van Hampton Roads. Zaan van Hudixvall. Lydia Dann van Hull. Tiberius van Rotterdam. Ardennia van Gothenburg. Autolicus van Birkenhead. Vertrokken zijn: British Scout naar Rot terdam. Berkelstroom naar Swansea. Antha naar Stockholm. Curacao naar Stockholm. Admiraal de Ruyter naar Hansweert. Sala- wati naar Antwerpen. Tartu naar Rouaan, Santa Rita naar Antwerpen. Jelö naar Oslo. Roelf n^ar Kopnhagen. Aco naar Malmö. Merwestad naar Stockholm. Dido naar Ko penhagen. Jagersfontein naar Zuid-Afrika. MARKTBERICHT 6 Mei Spinazie 8.5—19,5; sla 16—34; witlof 17—43; radijs 5—12; bloemkool 2388; raapstelen 7—9; bosuien 8; rabarber 919; prei 1029. Er zijn in Amerika twin tig camera's in aanbouw voor het maken van fo to's van de maan. Een ogenschijnlijk nutteloze bezigheid: er zijn al maanfoto's genoeg. Maar de bedoeling is nu, de maan èn de sterren in haar buurt tegelijk op de plaat te krijgen - en dat was tot nu toe nooit gelukt als gevolg van de ongelijke helderheid van maan en sterren, i Met een belichtingstijd van b.v. twintig secon den zal de maan duide lijk op de foto komen, maar de sterren verschij nen dan niet: hun licht is veel zwakker en men zou daarvoor een belich tingstijd van uren nodig hebben. Zet men echter de lens urenlang open terwijl ook de maan er in schijnt, dan komt er van het beeld van de maan niets terecht: het wordt één overbelichte vlek. In die moeilijkheid voor ziet de camera die de Amerikaanse astronoom dr. William Markowitz heeft ontworpen. De „clou"van dit instrument is een glazen plaat - een filter - die even groot en even rond is als het beeld van de maan dat op de fotografische plaat terecht komt en die zo wordt aangebracht dat hij het maanlicht precies onderschept. Dat wil zeggen: het filter laat nog juist zoveel maan licht door dat dit licht even sterk (even zwak) wordt als het gemiddel de licht van de sterren in de buurt. Men kan dan dus één belichtings tijd aanhouden en alles verschijnt even helder op de plaat. Maar daarmee zijn alle problemen niet opgelost. Een tweede moeilijkheid is, dat de maan zich met een andere snelheid langs onze hemel beweegt dan de sterren. (Wij kunnen dat in twee avonden dui delijk zien: Vrijdag om tien uur 's avonds staat de maan op een andere plaats tussen de sterren dan Zaterdagavond om dezelfde tijd). Ook dit probleem moest Marko witz oplossen en hij deed dat door zijn filter (dat op een bepaalde manier is geslepen) draaibaar te maken. Het draait tijd?ns de be lichting op zo'n manier mee, dat het het maan- beeld dwingt, op dezelf de plaats te blijven. Twee dingen regelt dat filter dus tegelijk: het verzwakt de maanhel- derheid tot die van de sterren in de omgeving en zorgt bovendien dat het maanbeeld op de plaat niet beweegt ten opzichte van de sterren. Aldus ontstaat dan een nog nooit vertoond soort foto's, waarop maan en naburige sterren tegelijk zichtbaar zijn. Natuur lijk worden die kostbare camera's niet voor de curiositeit gebouwd. Tij dens hét Internationale Geophysische Jaar (1.957- '58) zullen zij op twintig plaatsen van onze pla neet op de maan worden gericht om inlichtingen te verzamelen die moe ten dienen tot grotere kennis omtrentonze aarde. Hoe dat, met behulp van de maan, mogelijk is, zien wij later. G. V. W ADVERTENTIE dat U bij een eventuele storing aan Uw kantoormachines (waar U geen mo ment buiten kunt) thans geen dagen meer behoeft te wachten op reparatie. Kantoormachinehandel Wük aan Zeeërweg 4 - IJmuiden en wij staan direct voor U klaar. Eigen Ttechnische Dienst. Reparatie en levering van alle soorten Schrijf-, Tel- en Rekenmachines. Kantoormeubelen in Staal en Hout. Vraagt vrijblijvend offerte. Off. Remington-Rand Dealer. De nieuwe kazerne voor Castricums Vrij willige Brandweer, welke kazerne op de hoek Brakenburgstraat-Burgemeester Bo- reelstraat is verrezen, zal Zaterdag 14 Mei door burgemeester C. F. Smeets officieel worden geopend. Gelijktijdig vindt dan de overdracht plaats van de nieuwe nevel- brandweerspuit. Dezelfde dag bestaat het korps in Castri- cum 35 jaar en in verband hiermede reci- oieert het bestuur 's middags van half drie tot half vijf in het grote lokaal in de ka zerne. Aan deze receptie gaat een korte plechtigheid vooraf: burgemeester Smeets zal aan de brandweerlieden P. Borst, J. Kriek, M. Hopman, G. Ronk en W. Tromp, een onderscheiding uitreiken voor 12 XA ja rige dienst bij het vrijwillige korps. In de uitwedstrijd tegen OSV komt de Heemskerkse voetbalvereniging ADO Zon dagmiddag als volgt in het veld: doel: De Boer; achter: De Graaf en A. van Tunen; midden: Martens, Vrenegoor en Sinnige; voor: Beentjes, Groet, Voormeer, De Wit en N. van Tunen. T elevisiecoördinatiecentrum Op de conferentie van de raad der Euro pese Radio-unie in Dublin is besloten, dat in Brussel een coördinatiecentrum zal wor den gesticht, dat voornamelijk belast zal zijn met televisievraagstukken. In Brussel bestaat reeds een dergelijk centrum voor technische kwesties met betrekking tot de radio-omroep. c De hoge golf sleurde me pardoes van de rots af... ik kon me niet vasthouden en voelde me in de zee trekken. En hoe ik ook probeerde te zwemmen, het lukte niet; ik ging kopje onder en verdween onder water! Ja, daar zweefde ik nou... ik keek om me heen en ik dacht: ik zal toch naar boven moeten, anders verdrink ik nog ook! Maar dat was gemakkelijker gezegd, dan gedaan ...de kracht van het water was zo groot, dat ik van de ene kant naar de andere werd getrokken, en ik kon maar niet boven komen. En toen kwam er een nieuw gevaar. Opeens zag ik een donkere schaduw naderen, die recht op me af kwam, en ik schrokwant toen die dichterbij was, zag ik, wat het was: een grote haai! Dat was nou helemaal iets ergsniet alleen, dat ik bijna verdronk, maar noil kwam daar dat monster op me af, om me op te peuzelen! En daar voelde ik helemaal niets voor, dat begrijp je! Het beest kwam aangezwommen en ik zagjzijn verschrikkelijke tanden in zijn grote, open bek. Bij de Castricumse notaris de heer II. A. A. M. van Cranenburgh is dezer dagen de oprichtingsacte gepasseerd van de Johannes-Stichting. Deze stichting heeft tot doel: het stichten, beheren en exploi teren van een of meer tehuizen of wo ningen in de gemeente Castricum of om geving, zulks ten behoeve van de huisves ting en of verzorging van bejaarden, zowel van echtparen als van individuelen, zonder onderscheid van hun godsdienstige, poli tieke of maatschappelijke opvattingen en zonder onderscheid van hun maatschappe lijke positie. Men heeft bij de betreffende gemeente lijke-, provinciale- en rijksinstanties ver gunning gevraagd tot het bouwen van een bejaarden-centrum t«n Noorden van de Katholieke kerk aan de Dorpsstraat. ADVERTENTIE VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR DE NIEUWE FORD ANGLIA ZATERDAG 7 MEI IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur, „Moord in de Rue Morgue". Rex, 20 uur, „De levensroman van Ri chard Tauber". „Damclub SportieF', 20 uur, zaal Abelen straat, feestavond. „IJmuidens Roem", 20 uur, Patronaats gebouw, uitvoering. „Felison", 1417 uur, expositiezaal Hei- destraat, tentoonstelling werk van Henk Henriët. Pieter Vermeulcnmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.3012 en 1416.30 uur. „Advendo", 20 uur, Ned. Herv. Jeugdge bouw, Rembrandtlaan, toneeluitvoering. VZV, Velserbad, polotournooi en kunst zwemshow. ZONDAG 8 MEI IJMUIDEN Thalia, 15 uur, „Jolanda, de dochter van de zwarte piraat" 19 en 21.15 uur, „Moord in de Rue Morgue". Rex, 15 uur „A. en C. op glad ijs" 20 uur, „De levensroman van Richard Tau ber". „Felison", als Zaterdag. MAANDAG 9 MEI IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Jolanda, de dochter van de zwarte piraat". Rex, 20 uur, „De levensroman van Ri chard Tauber". Pieter Vermeulenmuseum, als Zaterdag. VELSEN Raadhuis, 1012 uur, spreekuur burge meester 1517 uur spreekuur wet houder van onderwijs. hij zag het hele spel al voor zich, alhoewel de eerste acteur het toneel nog moest be treden. Jij moet de rol van Maria spelen, zei Barry, terwijl hij Sally aankeek. Susan is nog te klein. Ze ziet er trouwens hele maal niet als een moeder uit. Maar Barry ik wil helemaal niet mee spelen! Sally was enigszins onthutst en ze zag duidelijk de smalende blik van de professor. Je hoeft Maria niet echt te spelen, zei Barry, Sally's bezwaren met een hand gebaar wegschuivend Je hoeft alleen maar bij de kribbe te knielen en met eeneen jonge en gelukkige blik naar het Kindeke te kijken. Maria was nog erg jong en bijzonder gelukkig, is het niet zo? Zelfs na die vermoeiende tocht op het ezeltje. Een uitstekende rolverdeling, juf frouw Hudson, zei de professor, die achter Barry stond. Sally werd vuurrood en ze voelde zich doodmoe. De tocht was waar schijnlijk toch iets te veel voor haar ge weest. En u mag Joseph spelen, ging Barry onverstoorbaar verder. De oude man be gon te lachen. Nee, Bary. Ik ben liever een Romeins edelman. Mijnheer Carruthers is veel ge schikter voor die rol. Dat is misschien wel mogelijk, maar hij is veel te jong. Of zouden we hem ouder kunnen maken met wat make-up? De belangrijkste scène hebben we in ieder geval nu besproken En Susan? vroeg Sally. Je moet haar toch ook een rol geven. Sally had medelijden met het meisje. Ze was het minst aantrekkelijke kind van de familie en het zou juist daarom een grote teleurstelling voor haar zijn als ze niet mee mocht spelen. Barry grijnsde. Hij kende de Barrs niet erg goed, behalve Mike, maar hij begreep wat Sally wilde zeggen. Is zij niet de verstandigste? Mis schien kan ze wel toneelmeester worden en allerlei dingen voor me doen. Ik blijf dan op de achtergrond, precies als bij het echte toneel. De professor en Sally begonnen te lachen en juist op dat moment kwam Luke terug. Het vrolijke geluid werkte zo aanstekelijk dat hij met een glimlach om zijn lippen over het hekje dat langs de waranda liep, ging leunen. Hij was zo lang, dat hij even groot als Sally leek alhoewel hij in de tuin stond en Sally op de tientallen centimeters hoge waranda. Jullie hebben me ook een plezier! Heeft iemand soms wat grappigs verteld? Met jongensachtige enthousiasme begon Barry te vertellen wat ze besproken had den en hij deed dat met zo'n vaart en zo opgewekt, dat iedereen er stil van werd, zelfs de professor! Niets duidde er op dat een nukkige invalide sprak. Er klonk noch bitterheid, noch sarcasme in zijn stem door. Daar hij een grote intelligentie bezat en een scherp verstand, kon hij het Kerst spel voorbereiden als was hij een vol wassen man, maar zijn humor en uitbundig enthousiasme waren jongensachtig.... hij was alles vergeten behalve het spel. Zal ik de Barrs dus maar vertellen dat jij gaat regisseren? vroeg Sally toen ze hem een hand gaf. Ik kan nu overi gens paardrijden hoor, al is het nog niet erg goed, voegde ze er aan toe. Geloof je dat de kinderen mijn aan wijzingen zullen opvolgen? vroeg Barry plotseling terwijl hij naar z'n beenen wees. Ik kan ze niet achter hun vodden aan zitten. Het heeft dus geen zin er mee te beginnen als ze tóch niet naar me luis teren! Dat geloof ik écht, stelde Sally hem gerust. Vooral nu je Susan als toneel meester hebt. Ze is bazig genoeg om een heel regiment onder de duim te kunnen houden! Toen ze met Luke in de rammelende melkwagen terugreed, voelde ze zich op gelucht. Ze was dolblij dat ze zo'n groot succes had weten te behalen, dat ze Bar ry's reserve en terughoudendheid had over wonnen. Het was een vermoeiende dag voor haar geweest en haar schaafwonden begonnen weer pijn te doen. De eerste ronde is in jouw voordeel geëindigd, Sally. Meer zei Luke niet over haar succes. Het pad door de bush zal ik morgen laten kappen. Nog wel bedankt voor je komst. Vlak bij het huis van de Barrs hielp hij haar uitstappen. Sally bewoog zich nogal moeilijk en ze liep vrij langzaam Neem maar een goed warm bad voor dat je naar bed gaat, Sally, en slaap lekker. Zowel Luke als Sally wisten dat ze met iets begonnen was, dat voor Barry uit eindelijk de hemel of hel kon worden, maar ze zou er onmogelijk plotseling mee kunnen ophouden, hoe 't ook mocht uit vallen. Nu ze de eerste moedige1 stap had gezet moest ze doorgaan Misschien had ze Luke nog iets moeten vertellen over de professor, maar wat had ze eigenlijk kun nen zeggen? En wat voor recht bezat ze om op zulke vage vermoedens af te gaan? Hoe zou ze 't Luke trouwens duidelijk moeten maken dat de oude man ondanks al z'n goede lessen feitelijk niet op zijn plaats was als privé-leraar voor Barry? Hoe zou ze de professor kunnen aanklagen, hoe moest ze Luke vertellen dat hij jaloers was, hoe moest ze onder woorden brengen dat hij z'n gemakkelijk baantje op „Te Arama" wilde behouden, zelfs al zouden hierdoor de Daniels hun vrienden kwijt raken? Neen, het was maar goed geweest dat ze niets had gezegd.... Sally liep naar de vervallen, oude boer derij van Don. Ze was niet eerlijk tegen over de professor, zei ze tot zichzelf. Z'n emoties waren, op de keeper beschouwd, erg natuurlijk en begrijpelijk geweest en het was bést mogelijk dat ze alleen maar een hekel aan hem had omdat ze meende dat hij wist wie zij eigenlijk was. Maar toch.... tóch bleef diep in haar achter hoofd onzekerheid heersen; ze blééf ver moeden dat hij liever de leraar was van een kreupele jongen dan dat hij mee zou helpen Barry weer een normaal leven te doen leiden. HOOFDSTUK XVI11 Terwijl de zon steeds warmer werct en de kinderen zich meer en meer opwonden over de naderende Kerstvacantie en vooral het Kerstspel, was 't voor Sally alsof de weken voorbijgleden in een soort droom. In de beginne waren de kleine Barrs niet erg enthousiast geweest. Op deze tijd van het jaar verlangden ze altijd naar het strand, naar paardrijden en zwemmen, naar picnics in het bos of bij de rivier en ze vonden het helemaal niet prettig dat ze steeds maar weer doodstil moesten blij ven staan zodat hun moeder de costuums kon passen, noch dat ze hun rollen uit het hoofd moesten leren Maar nadat Fiona een openhartig gesprek met haar oudste zoon had gevoerd over Barry en de manier, waarop Sally hem wilde helpen zonder echter de nadruk gelegd te hebben op zijn verlamming en nadat ze Susan lich telijk gevleid had met haar toneelmeester schap, hadden de andere kinderen er niet meer zo'n groot bezwaar tegen gehad mee te spelen. De tweelingen, die de leeftijd had den waarop kinderen verkleedpartijen nog een van de gezelligste dingen vinden, probeerden uit alle macht Barry over te halen hen niet alleen als engeltjes te laten optreden. Ze wilden meer rollen te ver vullen krijgen, zodat er heel wat verkleed partijen aan te pas zouden kunnen komen. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6