Volop vertier en ontspanning op en om de E-55 Het „Philadelphia Orchestra speelde in Amsterdam Met VELP0N zie ]e er geen borst van! De blauwe Gomboom Wederom Passiespelen in Tegelen. Clowntje Rick Zweefbanen, kindertuinen, zwembaden en elke dag een complete zeeslag De wettelijke status van de trolleybus BRYLCREEM Onder leiding van Eugene Ormandy werd een grandioos succes behaald VRIJDAG MEI 1955 5 Mr. Stikker en Nw. Guinea Gunstige vooruitzichten voor het speeltuinwerk LIKDOORNS wonoerclie Voor de kinderen Tekort aan landarbeiders wordt steeds groter FEUILLETON Door Dorothy Quentin Op Hemelvaartsdag is in het openlucht theater „De Doolhof" te Tegelen wederom een reeks opvoeringen van het Passiespel Van Gabbatha tot Golgotha" van pater Jac. Schreurs M.S.C. begonnen onder be trekkelijk gunstige weersomstandigheden. Onder de naar schatting ongeveer vijfdui zend aanwezigen bevonden zich ook de de- missionnaire ministers prof. dr. L. J. M. Beel, mr. F. J. F. M. van Thiel en mr. L. A. Don ker temidden van vele kerkelijke en bur gerlijke autoriteiten. Uit deze omgeving zagen wij mr. O. P. F. M. Cremers, burge meester van Haarlem, mr. Th. M. J. de Graaf, burgemeester van Lisse en de heer C. J. van der Ploeg, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. In de courant van morgen hopen wij het verslag van onze toneelredacteur over dit plechtige spel en de vertoning daarvan ter kennis van de lezers te kunnen brengen. De foto brengt hei hoogtepunt van het tafereel van het Paasmaal in beeld, terwijl de Christus figuur de woorden spreekt: vMijn vrede blijft in u, mijn troost, altijd/ Daar Ik de wijnstok ben en gij de ranken zijt". (Van een verslaggever) Wie zich voorgenomen heeft, in de komende drie maanden een bezoek aan de E-55 te brengen, die moet zich er wel'van bewust zijn dat dit geen tentoonstelling is, die men in een paar verloren uurtjes be kijken kan. Wil men enigermate een indruk krijgen van wat er allemaal te koop is, dan is een volle dag voldoende. Maar wil men van alles wat hier geboden wordt, het naadje van de kous weten, dan moet men er stellig twee a drie dagen voor uittrekken. Nu is er niets waar men zo moe van wordt als het slenteren over een groot ten toonstellingsterrein en, gelijk daarmee, het ondergaan van talloze nieuwe en verras sende indrukken. Toch hoeft de bezoeker van de E-55 niet voor oververmoeidheid te vrezen, want overal zijn restaurants, ver versingstentjes en zitjes-zonder-meer, waar hij even op adem kan komen, terwijl er bovendien gezorgd is voor een even doel matig als attractief vervoerssysteem. Van de Ahoyhal op het hoofdterrein af kan men zich per originele Zwitserse kabelbaan dwars over de drukke Westzeedijk naar het tweede deel van de expositie in het Park naar het pretcentrum „Unifesti" en naar de Maasheuvel laten zweven, vanwaar men vervolgens per ruimteraket een tochtje door het heelal kan maken. Wie liever wat dichter bij huis blijft, die kan zich hier in een der twee „wereldgondels" door een enorme hijskraan tot zestig meter hoogte laten ophijsen, vanwaar men een onvergetelijk uitzicht heeft op herrijzend Rotterdam en het altijd levendige beweeg in de haven. Zeeschuimers In volle actie In de vijvers van het Park vaart men u per authentieke punter door een echt Giet hoorns waterschapje, in welke onmiddel lijke nabijheid verwoede zeegevechten tus sen rijkbeladen koopvaarders en brute piraten geleverd worden. Een der eilandjes in de vijver is daartoe getransformeerd tot een Treasure Island, dat zo uit Stevensons gelijknamige roman kon zijn weggelopen. Vanuit dit roversnest zullen de wrede boe kaniers dagelijks op strooptocht gaan, schone vrouwen ontvoeren en wilde drink gelagen (verlof A) houden, terwijl de toe schouwers heel dat woeste bedrijf op hun veilige gemakje van motorvletten af kun nen gadeslaan. De vier vletten en de vier punters voor het Giethoornse hoekje zijn speciaal voor de E-55 gebouwd en zullen door Giethoornse schippers in hun schil derachtige kledij gevaren worden. Op som mige bizondere dagen zal ook de Giet hoornse vrouw de punters door de vijvers bomen. In het Park is ook de startplaats van de grappige bootjes, die hun passagiers mee voeren op een tochtje door een stelsel van nauwe kanalen, waarbij het water zelf voor de voortstuwing zorgt. Tussen begin- en eindpunt van dit kanalencircuit is namelijk een vrij groot niveauverschil, zodat de bootjes „vanzelf" door het aan de zwaarte kracht gehoorzamende water meegesleurd worden. Aan het eind van het traject wordt het water door een grote wormschroef dan weer naar startniveau opgevijzeld. Verschillende onderdelen van de E-55 en het pretpark „Unifesti" kan men ook bereiken met grappige miniatuurtreintjes, terwijl de zeer gemakzuchtigen tenslotte gebruik kunnen maken van de speciale rondvluchten per hefschroefvliegtuig, die een uniek overzicht van het 37 hectare grote tentoonstellingscomplex mogelyk zullen maken. Kinderparadijs en kleuterdépót Zoals men weet, moeten er ongeveer 2 millioen bezoekers geboekt worden wil de E-55 uit zijn kosten komen. Het is dus geen wonder dat de organisatoren geen middel onbeproefd laten om „zo mogelijk iedere Nederlander" tot een bezoek te verlokken. Door de grootscheepse algemene propa ganda in binnen- en buitenland zijn be halve particulieren ook grote bedrijven, personeelsverenigingen e.d. ijverig bewerkt, maar een goed deel van de propaganda richt zich tóch speciaal op de jeugd die hier inderdaad een soort van aanschouwe lijk onderwijs op allerlei gebied voorgezet krijgt, zoals men het zich nauwelijks beter zou kunnen wensen. Reeksen scholen heb ben dan ook al bezoek, in klassikaal ver band of au grand complet toegezegd in welk geval zij tevens een niet onaanzien lijke reductie op de toegangsprijzen krijgen. Maar ook de kleuters kan men zonder be zwaar meenemen naar de E-55, want ook voor hen is er veel te zien en als ze moe worden, kan men ze „in dépot" geven in de „kindertuin" van de Unilever, waar vijf honderd kinderen zich tegelijk vermaken kunnen op draaimolens, glijbanen, klim- rekken en wat dies meer zij. Er wordt ook een winkelspel en, in satnenwerking met de Rotterdamse politie, een veilig verkeers- spel gespeeld en als het slecht weer is, kunnen de kleuters in een zaaltje onder de leiding van ervaren jeugdleidsters boet seren, bouwen, met poppen spelen en der- gelijken. In de afdeling Bouwen en Wonen in de Ahoy-hal is bovendien een gezellige „pierenbak" gebouwd, waarin de kleintjes naar hartelust kunnen poelen en pootje baden. Kermis, film en t.v. Het vermaakcentrum „Unifesti" is een verzameling van allerhande kermisattrac ties, dancings, exotische bars en eethuisjes, 's Avonds zal dit deel van de E-55 zich baden in een als „sprookjesachtig" aange kondigde verlichting, die geïnspireerd is op de al even feërieke feestilluminatie van de Engelse badplaats Blackpool. Wie meer voor rustige vermaken voelt, dit kan zich vermeien in de bijkans talloze filmvoorstellingen, die de verschillende branches en exposanten in hun paviljoens de bezoeker aanbieden, bij de televisie uitzendingen vanuit de eigen studio in het Parkcomplex, die via 250 en niet 100, zoals wij gisteren abusievelijk meldden t.v.-ontvangtoestellen overal op het ten toonstellingsterrein te volgen zijn. Een kijkje in die studio zelf is trouwens ook een interessante ervaringen u bent er van harte welkom. Tenslotte moet nog vermeld worden, dat er voor de „Unifesti" een ganse reeks van internationale attracties op het programma staat, waarvan hej optreden van de beken de Franse dansgroep „Lou Riban de Pro vence" de eerste is. Deze folkloristische groep komt uit Orange, het stamland van ons vorstenhuis, en is ook tijdens de fees ten bij het vijftigjarige regeringsjubileum van Prinses Wilhelmina met groot succes in ons land opgetreden. De groep, die zijn dansen uitvoert in de rijke Provengaalse klederdrachten, brengt zijn eigen orkest van acht man mee. Op bizondere hoogtijdagen zullen telkens folkloristische dans- en zanggroepen, mu ziekcorpsen, turners en turnsters uit de verschillende provincies van ons land grootscheepse massa-demonstraties van hun kunnen geven in een speciaal daartoe aangelegd miniatuur-stadion in het Park. In Juni zullen bovendien enige duizenden jonge gymnasten uit tal van landen naar Rotterdam komen om er hun „Gymnas- trada" te houden. Vermaak en vertier ge noeg dus in de Maasstad, deze zomer! De procureur-generaal bij de Hoge Raad heeft conclusie genomen in de zaak, verband houdende met de Groningse trol leybus. De strafvervolging is opgezet in overleg met de procureur-generaal te Leeuwarden, zulks op verzoek van de minister van Verkeer en Waterstaat. Het juridische punt in deze zaak is de vraag of de trolleybus valt onder de wettelijke definitie van „motorrijtuig" in de wegen verkeerswet. In eerste instantie heeft de rechtbank te Groningen geoordeeld, dat de trolleybus een motorvoertuig is. Het ge rechtshof te Leeuwarden daarentegen was van oordeel, dat de trolleybus geen motor rijtuig is in de zin der wet. De procureur-generaal heeft geconclu deerd tot vernietiging van het arrest. Het kwam hem onmiskenbaar voor, dat de wetgever van de huidige wegenver keerswet met zijn definitie van motorrijtuig heeft bedoeld ook de trolleybussen daar onder te begrijpen. De Hoge Raad zal 14 Juni arrest wijzen. De Nederlandse ambassadeur in Enge land, mr. D. U. Stikker, heeft in New York verklaard, naar aanleiding van de kranten berichten over zijn houding betreffende een eventuele overdracht van Nieuw- Guinea aan Indonesië enige jaren geleden, dat „er in 1952 geen crisis is geweest." „Ik heb Den Haag om opheldering van de zaak verzocht en kan geen commentaar leveren tot ik deze informaties heb. Ik weet niet wanneer dat het geval zal zijn," aldus de heer Stikker. N.US.O.-congres in Groningen De Nederlandse Unie van Speeltuin Or ganisaties, (N.U.S.O.), heeft haar vieren twintigste algemene vergadering in Gro ningen gehouden. De tweede voorzitter, de heer F. Oostrom uit Amsterdam, zei in zijn openingsrede onder meer dat het aantal speeltuinverenigingen op het ogenblik on geveer 490 bedraagt. De bemoeiingen van de N.U.S.O. zijn in de loop der jaren sterk gestegen, zelfs tot over de grens. Haar in vloed wordt steeds groter en de overheid ziet gelukkig ook het belang in van dit werk. De inzichten en opvattingen jegens het speeltuinwerk zijn sterk veranderd. De groei van de confessionele speeltuin verenigingen besprekend (er bestond reeds lang een R.K. Speeltuinvereniging en thans is er ook een Protestants-Christelijke Speeltuinbond) zei de heer Oostrum, dat de N.U.S.O. zich op universele grondslag blijft stellen. De N.U.S.O. eist geenszins het monopolie op, maar een dergelijke ver snippering acht zij niet noodzakelijk. De vooruitzichten voor de speeltuinvereni gingen zijn uitermate gunstig, gezien het groeiend aantal speeltuinen in den lande, het stijgend ledental en de verhoogde rijks subsidie. Op deze vergadering waren 275 verenigingen vertegenwoordigd, hetgeen een record is in de geschiedenis van de N.U.S.O. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Weg met onhandige Lkdoornrmgen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie. Jodium en het pijn stillende benzoraïne Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn- middel van f. 1.35 bespaart U veel ellende (60) c Het werd nu steeds kouder. De thermometer daalde nog steeds. Oom Tripje stond voor het raam en keek bedenkelijk naar de grijze, donkere lucht. „Ik zou me erg vergissen, als het vandaag of morgen niet flink ging sneeuwen!", zei hij. „Fijn!", zei Bunkie. „Sneeuwdan kunnen we weer plezier maken!" „Jaweljullie vindt sneeuw wel aardig", lachte hij. „Maar het geeft ook weer 'n heleboel rommel op de straten!" „Nou ja", zei Bunkie. „Maar voordat de sneeuw gaat smelten, is het toch wel mooi en prettig ook, want dan kunnen we sneeuwballen gooien en sleetje rijden!" Oom Tripje had gelijk gehadToen de jongens die middag op school zaten en Bunkie even naar buiten keek ontdekte hij, dat de sneeuw al begon te vallen. Eerst wat kleine vlokjes, die hier en daar neerdwarrelden, maar spoedig al meer en meer, tot er 'n leger van sneeuwvlokken uit de grijze lucht daalde „Mooi zo!", lachte Bunkie tegen Rick. Mannen die „gezien" zijn prefereren BRYLCREEM Iedereen ziet er graag wel verzorgd uit. Daarom wordt Brylcreem door meer man nen gebruikt dan enige andere hairdresstng ter wereld. Neem de proef en zie zelf hoe prachtig glan zend en hoe keurig „ln vor.-n" Uw haar de hele dag bltjft. Masseer elke dag met Brylcreem - de heilzame bestand delen houden Uw hoofdhuid fris en vrij van roos. Geen droog, stug haar meer! 's werelds meest verkochte hairdressing County Laboratories Ltd., Stanmore, England - Jacq. Mot N.V., Amsterdam yy Het vermaarde „Philadelphia Orchestra" startte Zondag in drie K.L.M.-vliegtuigen voor zijn Europese tournee, het concerteer de Dinsdag in Brussel en Woensdagavond liet het zich horen im het Concertgebouw te Amslendam op een gala concert, dat als tegenbezoek gold van de hartelijke ont vangst, die het Concertgebouw-Orkest in het najaar van 1954 in de Verenigde Staten en wel speciaal bij de collega's van Phila delphia ondervond. Het onthaal was fees telijk, ondan/ks het ontbreken van Koningin Juliana, die haar komst had toegezegd, wegens de kabinetscrisis. Onder de gasten bevonden zich, behalve de Amerikaanse ambassadeur, de demiss/ionnaire ministers Van de Kieft, Suurhoff en Zijlstra, de Commissaris van de Koningin in de pro vincie Noordholland en vele andere auto riteiten. Het Philadelphia Orchestra, dat in 1900 opgericht werd, staat onder leiding van de Hongaar Eugene Ormandy, dïe sinds het Holland Festival 1953 in ons land geen on bekende meer is. In het afgelopen seizoen heeft hij nog een reeks concerten van het Concertgebouw-Orkest geleid. Ormandy is de vierde vaste dirigent van het Philadel phia Orchestra en werd in 1938 de op volger vlii Stokowsky, nadat hij reeds twee jaar naast deze gewerkt had. Wij hebben er ons van kunnen overtuigen, dat het peil waarop Ormandy het orkestspel van zijn ensemble gebracht heeft, aanzienlijk hoog ligt. Wanneer wij het „geraffineerd" noe men, is dit geen misbruik maken van deze terminologie. Het was duidelijk dat het programma erop gericht was de kwaliteiten van het orkest zo gunstig mogelijk te doen uit komen. Daar was eerst een effectrijke be werking van de sonate voor strijkers en continuo „La Sultane" van Francois Cou- periin (de grote). WeTbeschouwd kan men het arrangement, dat Darius Milhaud van deze intieme huismuziek maakte, overbodig en stijlloos heten. Stel u voor dat iemand het in zijn hoofd zou halen de „honderd guldereprent" of welke andere ets van Rembrandt ook te gaan kleunen of een marmer-groep van Michel Angelo te poly chromeren. In wezen is het overschilderen in moderne» klankkleuren van een werk, dat niet in verscheidenheid van tint ge dacht is al even dwaas. Doch dit daarge laten, dus Couperin le Grand het kind van de rekening noemend en gegeven het brii- lante orkeststuk dat Milhaud ervan maakte, blijkbaar om alle groepen van het orkest een epaterende kans te geven, was het een kolfje naar de hand van het Amerikaanse orkest om zijn klankgehalte te demonstre ren. Het veelbereden stokpaard van de ro mantisch aangelegde lessenaarvirtuozen, de „Symphonie Fantastique" van Berlioz, was bovenal geschikt om de kwaliteiten van het samenspel bij het Philadelphia Orchestra en in het bijzonder ook de suggestieve in terpretatiekunst van Ormandy aan te tonen. Het resultaat was meer dan frap pant. Van een ensemble dat in het buitenland gaat concerteren verwacht men allicht dat het ook muziek van eigen bodem brengt. Het Philadelphia Orchestra heeft dit op gelost door een werk van een in Amerika wonende Armeen op zijn programma te ADVERTENTIE V M.M soort plaatsen. Dit stuk, een „Armeense suite" van Richard Yardumiam, bleek in feite een „quodlibet" van volksliederen, waarv an de melodische en harmonische sfeer aan de bekende suite van Liaaov doet denken. Compositorisch geen sterk stuk, maar niet temin beminnelijke en aantrekkelijke mu ziek, waarvan de hel getinte kleurge-ving wellicht doorslaggevend was voor de keuze. Ten slotte werd met de suite uit „De Vuurvogel" van Strawinsky een verbijste rend staaltje van orkestdiscipline en vir tuoos kunnen te horen gegeven. De wijze waarop het complete programma werd ge realiseerd droeg het kenmerk van een orkestcultuur van jaren, waarop Ormandy het stempel van zijn persoonlijkheid gezet heeft. Na afloop heeft men hem en zijn orkest gehuldigd met al de geestdrift waar toe kunstminnend Nederland in staat is. En dit éclatante succes, verworven op het po dium van het Amsterdamse Concertgebouw Orkest, zal ongetwijfeld in Amerika weer klank vinden. JOS. DE KLERK. HeLonderzoek, dat door het Landbouw- kundfg Economisch Instituut is ingesteld naar de arbeidsvoorziening in de land bouw dit onderzoek strekte zich uit over 59 gemeenten met 15000 landarbeiders heeft uitgewezen, dat er een tekort aan landarbeiders bestaat. Dit houdt wel ver band met de conjunctuur doch is structu reel van karakter, zodat de landbouw zich daarbij zal moeten aanpassen, met name door rationalisatie, mechanisatie en exten sivering van het bedrijf. Dit deelde drs. R. Rijneveld, wetenschappelijk medewerker voor het streekonderzoek van het L.E.I., mede in een te Alkmaar gehouden bijeen komst van de Bond van Coöperatieve Zui velfabrieken in Noordholland. In de na-oorlogse jaren hadden land bouw en veeteelt ongeacht de conjunctuur steeds te kampen met een tekort aan ar beidskrachten. Dit verschijnsel krijgt een blijvend karakter. De sociale positie van de landarbeider noemde de heer Rijneveld de spil van het landarbeidersvraagstuk. In de weidegebie den neemt de landarbeider, op de DUW- arbeider, de ongeschoolde fabrieksarbeider en de los-werkman na, de laagste plaats in. Zijn beroep staat maatschappelijk weinig in aanzien. Slechte huisvesting en gebrek aan vakonderwijs hebben de sociale posi tie van de landarbeider ongunstig beïn vloed. Het werk van een vaste landarbei der is echter te vergelijken met dat van de goedgeschoolde metaalarbeider in de industrie. Het aantal landarbeiders neemt steeds af. Er dient dus gestreefd te worden naar verheffing van het beroep. In de komende 15 jaren zal het aantal landarbeiders in de weidegebieden over het gehele land met 20 pet en in Friesland en Noordholland zelfs met 40 a 50 pet. af nemen. Door loonsverhoging zal men het con currerend vermogen van het beroep van landarbeider kunnen verhogen. De lonen zullen gelijke tred moeten houden met die in de industrie. Loonsverhoging zal echter leiden tot meer rationalisatie, die volgens deskundi gen 25 pet besparing op de arbeidskosten kan opleveren, aldus de heer Rijneveld. (44) De baby was klaar met drinken en keek lachend naar het meisje, dat in de venster bank zat. Zachtjes zei Fiona: Waar stuur je feitelijk op af, juffrouw Sally Hughes? Nergens op! antwoordde Sally lachend Hij betaalt me gewoon de rente, en ik maak daar een fondsje of zo iets van, waar de kinderen later van kunnen studeren. Maar dit blijft dan een geheimpje tussen ons, Fiona! Je bent onverbeterlijk, Sally! Ze begon te lachen, maar ze voelde zich opgelucht. Sally was niet het type om de lening plotseling op te zeggen. Het zou een geweldige steun zijn en ze zouden de vol gende week al met de aannemer kunnen gaan praten, zonder dat er uitgebreide en veel tijd vergende inlichtingen ingewonnen zouden behoeven te worden door de bank. Don zou het geld terugbetalen, daar was Fiona heilig van overtuigd en het was een grote opluchting dat er tijdens de eerste jaren geen hypotheek op de kwekerij of op het huis zou komen te rusten, nu ze moesten vechten om de kwekerij op te bouwen Ieder bedrag tot vijfduizend pond is goed, zei Sally, terwijl ze Donald Findley op het hoofdje kuste. Fiona, dit is de eerste keer dat ik iets goeds kan doen mét mijn geld! HOOFDSTUK XXIII Het is erg vriendelijk van je, Sally, maar ik zou er graag eerst nog even met Ian over spreken. Don ging iedere dag werken in de boom gaard en Sally hielp vandaag Fiona met het schoonmaken van de meubelen, waarna ze zorgvuldig ingepakt werden en opge borgen in een van de grote schuren. Ze zouden daar blijven staan totdat 't nieuwe huis gereed zou zijn. De resten van het totaal uitgebrande huis zagen er troosteloos uit en Fiona keek er zo weinig mogelijk naar. Niet alle meu belen waren gered, en wat tijdig naar buiten was gebracht, zag er vies uit en was hier en daar beschadigd. Fiona en Sally werkten dat de stukken er af vlogen. Ze zijn gelukkig stevig en als we ze nu goed in de was zetten, zien ze er straks weer prima uit. Stapels kleren en linnengoed, bijeen gebonden in lakens, waren naar „Te Arama" gebracht, waar heel wat te wassen en strijken viel. Dit was de eerste keer sedert de brand, dat Sally alleen was met Fiona en Don. Het was de laatste dag van het jaar en morgen zou Fiona brieven schrijven aan haar ouders en aan die van Don. Ze had dit niet eerder willen doen omdat ze hun vacanties niet had willen bederven. Ze kunnen toch nergens aan helpen en Ian zou direct hierheen komen, daar ben ik zeker van. Het is veel beter dat ze rustig van hun vrije dagen genieten! had Fiona gezegd en Luke was het volkomen met haar eens geweest. We hebben hier genoeg ruimte, er zijn genoeg bedden en er is genoeg te eten. De kinderen genieten trouwens van de logeerpartij. Wat zou je nog meer kunnen wensen? had Luke gevraagd. Hij weigerde steeds van Don en Fiona te aanvaarden dat'ze het leven op „Te Arama" moeilijk zouden maken. Het doet ons allemaal goed, speciaal Barry. Hij heeft nog nooit zo veel plezier gehad. Sally had zich afgevraagd of zij niet beter naar een hotel kon gaan, zodat er op „Te Arama" althans één minder zou zijn, maar iedereen had daar direct bezwaar tegen gemaakt. Fiona had gezegd dat ze in dat geval geen dag langer zou blijven; ze zou dan met de kinderen ook wel naar een of ander hotel gaan omdat ze zonder Sally de spruiten op „Te Arama" moeilijk in bedwang zou kunnen houden. Luke had niets gezegd, maar zo nijdig gekeken, dat Sally ogenblikkelijk haar idee had laten varen. De vriendschap tussen Barry en haar werd iedere dag groter. Hij behandelde haar al was ze zijn zuster, maar toch toonde hij groot respect voor haar erva ring in het verplegen; hij vertrouwde haar, zodat een belangrijk deel van de slag al was gewonnen. Nu, bij de eerste gelegenheid, had Fiona Don iets verteld over Sally's plan. Hij toonde zich erg dankbaar, maar was toch erg voorzichtig. Het vond het prettiger zaken te doen met mannen. Hij vertrouwde Fiona's inzicht echter meer dan hij wel wilde bekennen, maar de gedachte geld van een vrouw te lenen, stuitte hem tegen de borst. Ian heeft er eigenlijk niets mee te maken, zei Sally niet al te vriendelijk, maar twee lachende ogen keken haar aan. Ik ben niet verloofd met Ian, noch ben ik zijn speciale vriendin. Jij en Fiona hebben me wekenlang bij jullie laten logeren. Ik heb een echt tehuis gehad. Ik zal dat nooit, nooit kunnen vergoeden, riep ze uit, en ik heb al dat vervelende geld! Ik wil het kwijt! Jullie zouden me een grote dienst bewijzen als ik jullie er iets van mocht lenen, je kunt het trouwens zo goed gebruiken en ik doe er momenteel niets mee! Ik zal er trouwens nog wel vijftien duizend pond of meer van over houden. Fiona glimlachte hartelijk. We hebben het heerlijk gevonden dat je bij ons hebt gelogeerd. Maar je hebt er zelf op gestaan, dat je voor de maaltijden zou betalen en bovendien heb Je me reusachtig in de huishouding en met de kinderen geholpen. We hadden moeilijk nog meer van je mogen verwachten, wer kelijk! Geen van drieën voelde zich eigenlijk op z'n gemak, vooral Don, die vuurrood was onder zijn bruin gebrande huid. Luister nu eens, Don. Ian weet al lang wat ik van plan ben.... hij weet dat ik dokter Jim's geld voor een of ander goed doel wil gebruiken. Verreweg het grootste deel zal ik weggeven. Ik ben er zeker van dat hij het heus niet erg zal vinden als ik een deel van mijn geld aan jullie uitleen, integendeel, ik denk dat hij er zelfs blij om zal zijn. Tenslotte is het een goede inves tering voor mij en jullie hoeven nu niet naar de bank om een lening, wat heel wat tijd zou vergen. Je hebt misschien wel gelijk. Als ik schapen hield of koeien zou ik zeker direct een lening hebben gekregen, maar als je een kwekerij hebt is het lastiger. Ik geloof dat we Sally s aanbod maar moesten accepteren, zei Fiona, we mogen dankbaar zijn dat ze ons heeft aan geboden te helpen. Nu en dan, Don, mag je je trots wel eens even vergeten! We hebben vijf kinderen om voor te zorgen Ja, dat besef ik heus wel, antwoordde hij enigszins somber, terwijl hij naar Sally keek. Ik weet niet wat ik moet zeggen, Sally! Ik heb nog nooit iemand ontmoet die zijn uiterste best deed een heel fortuin weg te geven! Het meisje haalde haar schouders op en veegde met een vuile hand over haar ver hitte gezicht, zodat er een zwarte streep op haar wang kwam. Ze was eigenlijk nog zo'n groot kind en dan had ze al een vermogen van twintig duizend pond. Don voelde zich alsof hij de spaarduitjes van een klein meisje roofde. Als je die lening niet wilt accepteren, Don Barr, dan zal ik geld weggeven al heb ik later dan ook niets meer over voor de oude dag! O! Don verchoof een ladekastje, dat Sally aan het schoonmaken was, zodat ze bij de achterkant kon komen, en keek vragend naar zijn vrouw. Fiona was echter druk bezig met het wassen van een spiegel en merkte niet op dat haar man hulp wilde hebben. Graag neem ik die lening van je aan, Sally, zei hij tenslotte, maar op voor waarde dat Ian er mee accoord gaat en jouw notaris geen bezwaar maakt. Ik heb er al over nagedacht, drie duizend pond tegen vijf procent met een looptijd van twintig jaar. Is die rente niet wat hoog? vroeg Sally. Je krijgt daardoor een klein inkomen en als je drie en veertig bent heb je al je geld weer terug.je notaris moet maar eens nagaan of het zo geregeld kan worden. Ik ben nu eenmaal geen zakenman. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7