SPEL MET DE KLOSSEN EeSsSie BRUILOFT IN PARK LANE badpakkenj DÉBRALIIME Abt. Meyer i (2 a 3 jaar) ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Lavotera trimestris Fokker heeft voorlopig voldoende werk Vergeten handwerk weer in de mode 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen VRIJDAG 20 MEI 1955 DIT MAKEN WE ZELF Zo onvormelijk gaat het tegenwoord'g Havermout met yoghurt en appel of andere vruchten Groninger effectenhande laar weer voortvluchtig Burgemeester van Stavenisse maakt een film over zijn herrezen dorp waarschuwen tegen Prototype van verkeersvliegtuig deze zomer gereed Ontslag aan Rotterdamse hoofdagent ongegrond verklaard Verklaring van de C.P.N. over de kabinetscrisis Bond van Gepensionneer- den houdt jaarvergadering <V oor d&~0 rouw VERSCHEIDENE MIDDAGEN zult ge in Haarlem een groepje dames ijverig gebogen kunnen vinden over haar kantkloskussens, terwijl zij met haar handen vliegensvlug de klosjes laten bewegen. Midden tussen haar zult ge dan een vertegenwoordiger van het sterke geslacht.ontdekken: de leraar kantklossen Henk van der Zanden. Dat deze eeuwenoude tech niek, die in ons land in de vergetel heid was geraakt, weer hoe langer hoe meer wordt beoefend, is voor een niet gering deel aan de heer Van der Zan den te danken. „Hoe kwam u er zo toe?" was een van onze eerste vragen, toen wij hem in een gezellige huiskamer bij een groepje van vier leerlingen aan het werk mochten zien. „Eigenlijk omdat ik in mijn jeugd ja renlang ziek heb gelegen. Arbeids- therapie bestond toen nog niet en om mezelf bezig te houden, zocht ik werk, waarin ik een zekere activiteit kon ontwikkelen. Ik ging netten en hang matten knopen en zelfs breien. In een tijdschrift zag ik toevallig kantpatro nen en toen begon ik zelf wat te expe rimenteren met een speldenkussen en garenklosjes. Ik kreeg er echt aardig heid in en met behulp van boeken uit de leeszaal en voorzien van een echt kussen en de bijbehorende klosjes, werd ik al spoedig vaardig in deze techniek. Op die manier had ik het op mijn twaalfde jaar al behoorlijk geleerd". Hij kon toen nog niet vermoeden, dat dit het begin zou zijn van een carrière. Zijn interesse ging zo ver, dat hij een intensieve studie begon te maken van de klassieke patronen, waarna hij ze zelf tekende en ontwierp. Zijn ziekte periode was inmiddels achter de rug en hij bezocht regelmatig allerlei musea om oude kantpatronen en schilderijen te bestuderen. Dat doet hij nu nog en daarbij maakt hij nauwkeurige analy ses van oud kantwerk. Inspiratie krijgt hij uit allerlei producten van de na tuur: een mooi gevormd blad, dat zo juist van een boom is gedwarreld, de boeiende vorm van een plant, oude En gelse of Spaanse tegels. „En als het eens niet wil, ga ik pianospelen en dan gaat alles vanzelf weer!" Kostbare kan ten onderdelen van antieke kleding stukken worden door Henk van der Zanden gerepareerd „daar leer ik veel van en het brengt me op nieuwe ideeën". Met warmte weet hij te spreken van de liefhebberij, die zijn beroep is ge worden. Want thans doorkruist hij het hele land, van Nijmegen tot Rotter dam en van Zutfen tot Haarlem, om deze schone kunst te verbreiden. In Haarlem heeft hij vijf groepjes leerlin gen. Hoezeer hij deze van zijn enthou siasme meedeelt, blijkt onder anderen uit het contact, dat hij onderhoudt met tijdelijk in Nigeria en Indonesië verblij vende Nederlandse vrouwen. Hij geeft haar met succes schriftelijk les. „Wie zijn zoal uw leerlingen?" wil den wij weten. „Mensen van heel verschillende aard en afkomst. In het algemeen niet de piepjonge vrouwen. Die hebben het vaak te druk met hun huishouden. Er zijn enkele heel oude dametjes bij; morgen ga ik bijvoorbeeld naar iemand van vijfentachtig jaar, die in één les maar liefst drie werkstukken tegelijk opzet. In de tijd, die verloopt tot de volgende les, maakt zij die dan alle maal af. VAN DE EERSTE LES AF maakt iedere'leerlinge wat zij het liefst doet, bijvoorbeeld een kantje of tussenzetsel voor een kleedje. Er wordt met de eenvoudige grondslagen begonnen: de linnenslag, netslagen, de spijltjes". Henk van der Zanden demonstreerde even hoe de klosjes op het kussen worden bewogen, maar het gebeurde zo vliegensvlug, dat het voor een leek niet te volgen was. Toen hij het lang zamer overdeed, zagen we hoe het er in die warwinkel van klosjes telkens maar vier zijn, die voortdurend over elkaar worden gelegd. Langzaam groei de het kanten patroon volgens de teke ning, die op het kussen was bevestigd. Meer gevorderde leerlingen komen er al toe ingewikkelde kleedjes of garne ringen voor blouses te maken. Er wordt Ook de kleine man wordt in 't nieuw gestoken. We maken een speelpak voor hem, dan kan hij er tegen als het weer zacht genoeg wordt om in de tuin te spelen. Bij voorkeur maken we het van een katoenen ruitje, dat kan tegen een stootje en is gemakkelijk te wassen. We tekenen het patroon na en leggen het op de stof zoals het schetsje laat zien. Het hartje en de zak knippen we dubbel, dat is makkelijker met afwerken. Alle banden moeten eveneens dubbel geknipt worden. U ziet dat we er dan 80 cm. stof van 90 cm. breed voor moeten kopen. Het naaien gaat als volgt: Stik de zak dubbel en keer hem om, stik hem op de voorkant 5 cm. van boven. Stik de twee hartjes met de bovenkant aan elkaar, stik de galgen aan de zijkanten van het hartje (op de verkeerde kant aanstikken en op de goede kant overstikken), laat de galgen in een puntje eindigen. Kruis en zijkanten van het broekje met een platte naad dichtstikken op de splitjes na, deze afwerken. Rimpel de bovenkant, aan de achterkant de tailleband op dezelfde manier als de galgen aanstikken, bij de tailleband aan de voorkant wordt gelijk" het hartje ertussen gestikt. De pijpjes met schuine biezen afwerken en elastiek erdoor schuiven. Tot slot de knoopsgaten maken en de knoDen aannaaien. L. C. B. ook wel met fijne wol gewerkt, waar van men stola's klost, en zelfs avond blouses of gedeelten hiervan. Vol trots toonde een van de leerlingen ons haar blouse met een middenstuk van zelf vervaardigde kloskant. „Ja, maar jij bent er ook wel heel handig in", zei een andere cursiste, „en je bent zó enthousiast, dat je hele ge zicht glanst, als je naar een mooi werk stuk kijkt". „Ik vind het heerlijk werk", vulde een derde aan. „Het neemt mijn ge dachten helemaal in beslag en maakt me rustig". HENK VAN DER ZANDEN glunder de bij het horen van deze opmerkingen het meest, omdat het hem goed doet anderen iets prettigs te verschaffen. Komt het wellicht, omdat hij vroeger zo lang ziek is geweest, dat hij nu ook zo veel doet voor invaliden en geestelijk onvolwaardigen? Met eindeloos gedu'.d heeft hij hen in verschillende inrichtin gen les gegeven. Zijn beste leerlinge, een invalide meisje, is nu reeds vijf tien jaar zijn assistente. Zij werkt hoofdzakelijk in Limburg, waar ze cur sussen leidt en ontwerpen van hem uit voert. Ze heeft er een volledige werk kring aan. Ook in Rotterdam zijn inva lide meisjes voor hem bezig. Zijn werk is op heel wat tentoonstel lingen in binnen- en buitenland te zien geweest. Komende zomer zal een in zending van Van der Zanden deel uit maken van een kanttentoonstelling in Brugge. „Eenmaal per jaar maken we een schoolreisje", besloot hij. „Met leerlin gen uit verschillende delen van het land huren we een dag een bus en rei zen dan naar Brugge. We vertrekken 's morgens dan om half acht, zijn cir ca half één op de plaats van bestem ming en blijven er de hele middag. De eerste gang is dan naar een klooster school, waar de begijntjes onderricht geven in kantklossen. Je kunt daar zelfs kleine meisjes van zes jaar met hun peutervingertjes aan het werk zien De rest van de dag besteden we aan museumbezoek en rondkijken in de prachtige oude stad". TINEKE RAAT „BENT u een vriend van de bruid of van de bruigom?" vroegen wij de rood harige jongman en sipten beschaafd van ons champagne-glas. De gasten stroomden geleidelijk bin nen, aangekondigd door de statige toast- meester met staf in scharlakenrode rok. De bruid straalde onder haar diamant- glinsterende tiara. „Ik weet niet", sprak de jonge Schot, na enig nadenken. Ik keek achterdochtig naar zijn jacquet dat. hoewel keurig van snit, er wat harig uitzag. Misschien had hij zich hier maar zonder uitnodiging binnengedrongen. Dat gebeurt wel meer bij grote recepties. Hij zette zijn lege glas op het blad dat discreet onder zijn elleboog werd gehou den en nam een vol glas in de plaats. Hij keek peinzend naar zijn mouw. „Ik ben juist terug van Spanje, heb mij in de wagen verkleed". „Wat voor een auto is het?" vroegen wij, om de conversatie gaande te houden. „Ik weet het niet", aarzelde hij. Wij wendden ons af en wandelden naar de sofa waar de pages zaten, twee hummels in wit, een krans bloemen in het haar en twee nette jongetjes in licht blauw satijnen broeken en witte blouses. Ze dronken limonade onder het oog van een grijs-geuniformde nurse die achter de sofa op wacht stond. Een jongedame met een grote strik op haar linker heup was in gesprek met een gedistingeerd heer. „Toen ik aan het hof werd voorgesteld was het vlak na de oorlog en de ceremonies waren nog niet als van ouds. Er waren zoveel débutan tes die op het einde van de oorlog had den moeten wachten en wij stonden in rijen opgesteld en negen terwijl de We hebben u er al eens meer op ge wezen dat speciaal de eenjarige zomer- Lavatera trimestris. (Foto Turkenburg). bloemen die men direct ter plaatse in de volle grond kan zaaien voor de liefhob- berstuin zo geschikt zijn. Lavatera tri mestris behoort er in ieder geval toe; men kan hiervan nog deze zomer een schat van rode kelkvormige bloemen verwachten. De plant groeit nogal hoog op en daarom kan men haar niet op de voorgrond in de border gebruiken doch iets meer naar achteren zal men er veel plezier van hebben. Ik zou overdrijven wanneer ik hen als prima snijbloemen zou aanbevelen; dat neemt echter niet weg dat men van deze helder rose bloe men toch wel een paar dagen pleizier kan hebben en dat ze speciaal voldoen indien ze in een klein stenen kannetje geplaatst worden. Voor fijn glas deugen ze niet. Nu kan men zaaien en liefst op een zonnig plekje en dan in een rijk bemeste grond. Wanneer men geen oude stal mest kan bemachtigen zal men ook heel goede resultaten bereiken met de be kende tuin- en gazonkorrelmest. Stop de zaadjes vooral niet te diep in de grond en na het zaaien houdt men bij droog weer de grond goed vochtig. Spoedig zullen dan de jonge plantjes te voor schijn komen en dan kan men hen uit dunnen op een onderlinge afstand van ongeveer twintig centimeter. G. KROMDIJK Koning en de Koningin langzaam voor bij liepen". „Iedereen kan worden gepresenteerd, maar je moet iemand aan het Hof per soonlijk kennen", antwoordde ze óp onze vraag. „Neen, je hoeft niet van adel te zijn". Haar moeder voegde zich bij ons en wij keken naar de schilderijen aan weerszijden van de lange galerij. Aan de ene kant portretten van de markiezen van Londonderry, aan de andere Engel se koningen en Tzaren van Rusland. „Ach, als ze dit eens konden zien", zuchtte een oude dame met sidderende aigretten. „Zo onvormelijk, vergeleken bij vroeger". Londonderry House is een paleisachtig huis in Park Lane en was vroeger be roemd om de schitterende feesten die er gegeven werden. De tegenwoordige eige naar verhuurt de eerste verdieping voor recepties en bals. De toastmaker (z'n gezicht een vro lijke notenkraker waar neus en kin el kaar bijna raken) stampte met zijn staf op de grond en riep: „My Lord, Ladies en Gentlemen, mag ik u om stilte ver zoeken voor.de traditionele plechtigheid: het aansnijden van de taart". Lichten flitsten en camera's klikten terwijl het bruidspaar met vereende handen de eerste snede maakte. Bedien den gingen rond met grote flessen champagne, speurend tussen de 500 gas ten naar ongevulde glazen, want nu sprak de vader van de bruid en hief zijn glas: „Op het bruidspaar!" een toast door allen herhaald. De bruigom ant woordde en dankte ons allen voor de cadeaux. Hij maakte ons wijs dat hij en zijn vrouw er hevig naar verlangden erop te zitten, van te eten, uit te drinken of naar te kijken. Kleine stukjes bruidstaart werden rondgediend. Ik weet nooit of ik het on der mijn hoofdkussen moet leggen of over mijn linkerschouder gooien", fluis terde een bijgelovige débutante achter ons. „De cognac is goedkoop" Wij bevonden ons weer tegenover de Schotse weetniet. „Ze gaan naar Major ca", deelde hij ons mede. „Woont u in Londen?" vroegen wij, een beetje raar na zijn opmerking maar dat hindert niet op zo'n champagne-feest. Je zou net zo goed een stukje Shakespeare ten beste kunnen geven of zelfs Vondel. In het geroes van stemmen horen ze toch niet wat je zegt en je zou hoogstens voor een geanimeerd prater doorgaan. „Een heerlijk land, Spanje. De cognac is er zo goedkoop". Wij verloren hem weer in het gewoel van jacquetten, pre senteerbladen en beveerde hoeden. „My Lord, Ladies en Gentlemen" galmde de toastmaker. „Het bruidspaar staat op het punt het huis te verlaten. Wilt u zich allen langs de trap opstellen om hen vaarwel te zeggen". Wij schaarden ons gewillig langs de vergulde balustrade en strooiden kleine harten van gekleurd papier over het bruidspaar. Ze liepen lachend naar be neden, de hals tussen de schouders ge trokken als onder een koude regen. Wij namen nog een sneetje gerookte zalm van een zilveren schotel en negen ten afscheid naar het portret van de eerste Markies van Londonderry. In de hall stond de moeder van de bruid en wij raakten haar hand aan en zeiden dat wij bijzonder genoten had den. „Een goed begin", merkten wij op en zagen haar hartelijk in de ogen. „Wij zouden graag weten wie „My Lord" is?". „Wel, hij staat achter u", antwoordde zij vriendelijk. „Lord Leadenhead". Wij zagen om en staarden in het rose- blozende gezicht van de roodharige. Verbijsterd dwaalden wij de stoep af. CHRISTINA 1. 1. yoghurt, 80 gr. havermout, 4 zure appelen, basterdsuiker naar smaak, on geveer 1 dl. water of melk. Laat de havermout enige uren in het water weken en doe ze dan bij de yog hurt. Maak de appelen schoon en rasp ze. Voeg de appel ook bij de yoghurt en voeg suiker naar smaak toe. Inplaats van appel kunnen ook vruchten uit blik of compote van gedroogde vruch ten gebruikt worden. Dit gerecht opdoen in een glazen schaaltje. Een opvallend effect geeft het gevloch ten motief van het middenstuk dezer combinatie. Het „vlechtstuk" van de rok is uitknoopbaar en kan dan worden gebruikt als capuchon, terwijl de rok dan - over shorts of een zwempak - open gedragen kan worden. In België abusievelijk vrijgelaten De effectenhandelaar A. A. V., uit Haren, die wegens fraude door de Nederlandse j justitie wordt gezocht, is spoorloos ver dwenen sinds hij enkele dagen geleden uit een Belgische gevangenis werd ontslagen. Op 9 November 1954 werd zijn effecten- kantoor te Groningen, gesloten. De eige- j naar, de 42-jarige effectenhandelaar A. A. V. was verdwenen met de gasgelden ten bedrage van ongeveer f 15.000.De waarde der bij hem in bewaring gegeven effecten beliep ongeveer f 150.000. Op 13 December werd hij in Antwerpen aangehouden en later veroordeeld tot een gevangenisstraf wegens het daar onder valse naam illegaal vertoeven. Na het ondergaan van de straf zou hij uitgeleverd worden aan de Nederlandse justitie. Dit is echter niet gebeurd. V. werd in België uit de gevangenis ontslagen en is sinds dien spoorloos. Er is hier vermoedelijk sprake van een administratieve vergissing der Belgische autoriteiten waardoor V. niet is vastge houden na afloop van zijn straftijd. V. is in staat van faillissement ver klaard. De verificatievergadering der schuldeisers is nog niet gehouden. Zij werd indertijd uitgesteld tot V. weer aanwezig zou zijn. De herbouw van het op 1 Februari 1953 zwaar getroffen dorp Stavenisse nadert snel de voltooiing. Er zijn reeds 110 nieuwe woningen bewoond. Nieuwe, naar de leden van het vorstenhuis en de koning van Noorwegen genoemde straten, vormen een aparte wijk met ruime straten, trottoirs en groenstroken. De straatverlichting werd gemoderniseerd. Binnenkort zal een begin worden ge maakt met de bouw van een wijkgebouw met zusterwoning. Over enige tijd hoopt men met de bpuw van een kleuterschool te beginnen. Het gemeentebestuur van Stavenisse heeft van de Franse gemeente Bobigny een gift van 200.000 franc ontvangen. Over de bestemming van deze grft zal het ge meentebestuur zich binnenkort beraden. Burgemeester Verburg vervaardigt een film „Stavenisse, der zee ontrukt", die over enkele maanden klaar zal zijn. Deze film zal een documentaire zijn van Stavenisse van de ramp van 1 Februari 1953 af tot en met de herbouw. ADVERTENTIE Als u geregeld laxeermiddelen slikt, ls er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het: u kunt het ook. En wel zo: Drink ln de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter s Lever- pilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om fle andere avond één. Daarna niets meer. want I Carter's Leverpilletjes stellen uw ingewanden in staat weer cp eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of teveel eten het tempo van uw Ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tUdeiyk Carter s Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstop ping kwijt en vervalt u niet in de laxeermlddelen- fewoonte. Haal direct Carters Leverpllletjes, 1.20 per flacon. 83 Het jaarverslag over 1954 van de N.V. Koninklijke Nederlandsche Vliegtuigen- fabriek Fokker maakt melding van een krachtige uitbreiding. De financiële resul taten zijn bevredigend geweest en hebben die van 1953 overtroffen. De bruto winst heeft bedragen f5.262.349 ('53: f4.012.684). Ter verdeling resteert een winst van f298.951 (1953: f231.171). Houders van preferente aandelen krijgen onveranderd 5 percent dividend, houders van gewone aandelen 10 percent ('53: 8 pet). De aansluiting van Avio-Diepen n.v. en de transactie met de Nederlandse Staat en „De Schelde", waardoor de vennootschap de beschikking kreeg over het bedrijf Dordrecht van deze maatschappij, betekent een grote aanvulling van de eigen capaci teit in personeel, machines en gebouwen. Wegens de vele orders moest op belangrij ker schaal dan tot dusver tot uitbesteding worden overgegaan. Aan fabrieks- en kan toorruimte werd verdere uitbreiding gege ven. Het beschikbare vloeroppervlak is ge stegen van 50.000 tot 90.000 vierkante me ter en voor het gehele concern tot 106.000 vierkante meter. De bezetting steeg van 2200 tot bijna 3400 man en die van het gehele concern tot 4060 man. De levering van 300 Gloster Meteor straaljagers volgens opdracht van Neder land en België werd beëindigd. De order voor 460 Hawker Hunter straaljagers voert de Nederlandse vliegtuigindustrie uit in combinatie met de Belgische industrie. De „Friendship" Een uitgebreid programma van proef vluchten werd uitgevoerd met de S 14 straaltrainer. Met voortvarendheid is ge werkt aan de in September 1953 ontvangen opdracht van het Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwikkeling voor de bouw van twee prototypen van het 2-motorige verkeersvliegtuig de F 27 ..Friendship". Gehoopt wordt, dat het eerste prototype in de zomer van 1955 gereed zal zijn voor zijn eerste vlucht. De KLM heeft reeds een bestelling geplaatst. Dit jaar zullen belangrijke voorzieningen worden getroffen voor de vervanging der gebouwen aan de Papaverweg in Amster dam-Noord. De lopende opdrachten verschaffen Fok ker de eerste jaren voldoende werkgele genheid. Behalve voor de S 14 straaltrai ner koestert de directie ook bepaalde ver wachtingen van het F 27 verkeersvlieg tuig. Alle voorbereidingen voor de serie- bouw worden getroffen. Dit besluit moest worden genomen, omdat verschillende bui tenlandse fabrieken bezig zijn aan de ont wikkeling van vliegtuigen, die ongeveer of geheel vallen in de klasse van de F 27. Fokker wenst zijn voorsprong tegenover de concurrentie te behouden en tijdige leve ring te kunnen waarborgen. ADVERTENTIE GROTE HOUTSTR. 16 - HAARLEM Uitgebreide collectie TTTTVTTTTTTTTVTTVTTTTTTTTVTV Het Ambtenarengerecht te Rotterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak van de hoofdagent van gemeentepolitie J. van den E. die in hoger beroep was gegaan tegen een ontslag bij de gemeentepolitie te Rot terdam. Het ambtenarengerecht heeft dit ont slag ongegrond verklaard en de beslissing van de burgemeester van Rotterdam, waar bij de hoofdagent werd ontslagen, nietig. De heer Van den E. had geweigerd een dagorder van de hoofdcommissaris van politie, waarbij hij van de afdeling bij zondere wetten naar de afdeling herken ningsdienst van de politie werd overge plaatst op te volgen. Hij werd daarna ont slagen. In de uitspraak werd onder meer ge zegd dat er bij het Ambtenarengerecht twijfel is gerezen over de vraag of de chefs van de heer Van den E. wel voldoende rekening hebben gehouden met de mense lijke kant van de zaak. Door zijn verblijf in een concentratiekamp en zijn functies als rechercheur en opsporings-officier bij de PRA en de Nederlandse Missie tot Op sporing van Vermiste Personen, is volgens het gerecht de heer Van den E. geworden tot een man, die in hoge mate recalcitrant is en zich kenmerkt door een welhaast ab normale geldingsdrang. Mede daarom vond het gerecht de straf niet evenredig aan het plichtsverzuim van de hoofdagent. Het Ambtenarengerecht was van oor deel, dat zij die de heer Van den E. heb ben ontslagen van hun bevoegdheid tot het opleggen van een straf kennelijk een ander gebruik hebben gemaakt dan tot de doeleinden waarvoor deze bevoegdheid is gegeven. Er bestaat een onevenredigheid tussen de straf en de overtreding. De straf van een voorwaardelijk ontslag zou meer in overeenstemming zijn met het begane plichtsverzuim. Het dagelijks bestuur van de Communis tische Partij Nederland zegt in een ver klaring over de huidige kabinetscrisis, dat de tegenstellingen, die in de huidige rege ringscoalitie naar voren zijn getreden, hun diepere oorzaak vinden in de verscherping van de internationale toestand. Hiertoe be hoort in de eerste plaats de vergroting van het gevaar van een atoomoorlog, welke door de West-Duitse herbewapening wordt opgeroepen. De C.P.N. stelt zich op het standpunt, dat de bescherming van ons land hier tegen alle andere overwegingen moet overheer sen. Zij verlangt daarom de vorming van. een nieuw kabinet, dat bereid is om op te treden voor een algemeen verbod van atoomwapens door alle landen en dat het gebruik van atoomwapens door het Neder landse leger afwijst. Daarmede hangt samen de opzegging van de met Amerika gesloten verdragen betreffende opslaan van voorraden atoomwapens op Nederlands grondgebied en de vestiging van de Ame rikaanse vliegbasis op Soesterberg. De C.P.N. is van mening, dat een derge lijk kernpunt voor de regeringspolitiek door een zeer grote meerderheid van het Nederlandse volk zal worden toegejuicht en dat ook in de P. v. d. A., de V.V.D., de C.H.U. en in Katholieke kringen de krach ten aanwezig zijn die zulk een kabinet zou den kunnen formeren en steunen. Het dagelijks bestuur besloot daarom de Kamerfracties van de C.P.N. te adviseren zich bereid te verklaren aan het tot stand komen van zulk een kabinet. Het heeft verder de mogelijkheid onder het oog ge zien van verkiezingen op zeer korte ter mijn. Het heeft de partijleden opgeroepen zich hiervoor gereed te maken. ADVERTENTIE ontsieren Uw gelaat. Ze verdwij. nen dikwijls in 24 uur.evenals vuile poriën en vetwormpjes.door het beroemde huidgeneesmiddel Onbillijkheden in toeslag en voorschotregeling De Algemene Nederlandse Bond van Ge- pensionneerden houdt Dinsdag zijn jaar vergadering te Utrecht. In het jaarverslag van de bond over 1954 wordt opgemerkt, dat de aanpassings- toeslagwet voor gepensionneerden van 6 Augustus 1954 geenszins de volledige aan passing der pensioenen heeft betekend. Door deze toeslagregeling zag een gedeelte der oud-gepensionneerden zijn achterstand verminderen, doch er zijn belangrijke groe pen die slechts een gering percentage of in het geheel geen toeslag ontvingen. On der deze laatsten zijn vooral weduwen wier echtgenoten werden ontslagen of in actieve dienst overleden in de jaren 1920 tot en met 1936. Als een onbillijkheid wordt genoemd de opvatting der regering, dat 1/3 der verschillen tussen de pen sioenen der oud-gepensionneerden en die uit het jaar 1953 voor rekening van de oud-gepensionneerden moet blijven. In de herfst van 1954 werd door de regering aangekondigd dat ook de gepen sionneerden zouden delen in de 6 pet wel- vaartsloonronde. „Tot verwondering van velen, niet alleen gepensionneerden", zo wordt in het verslag gezegd, „zal reeds bij het verlenen van een voorschot op deze „welvaartsronde" voor gepensionneerden met eigen pensioen, die een pensioen inkomen genieten van meer dan f 4.800. en voor weduwen met een pensioen inkomen van meer dan f 2.200.een niet onbelangrijke degressie worden toegepast". Het ledental van de bond is in 19a4 ge stegen van 58.631 tot 59.965.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9