Bezint P.v.d.A.-raad zich op voortgezet bewind? Weerbericht Haarlems Dagblad Memorandum Haven- en spoorwegstaking in Engeland op komst Rondom de kabinetscrisis Nederlandse aankoop van broodgraan in VS Britse advocaat niet als verdediger toegelaten Grondwetswijziging in Argentinië aanvaard Het woord is aan Afrika en het probleem der rassen-tegenstellingen Zweedse bollen- blokkade opgheven Revolutionnaire moeder Men weet niét wat men zegt Nog steeds koud De zaak-Jungschlaeger Amerika's agrarisch overschot Scheiding kerk en staat Amnestie voor Ward Hermans Rusland bereid tot agrarische uitwisseling Regeringscommuniqué verraadt ernstige bezorgdheid omtrent Britse zvereldhandel Strasser kan het niet laten Weerrapport 69e JAARGANG No 264 Kennemerlaan 18S, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor Machten bezorging 6450. Telef. Redactie ö-idü, na 5 uur: 5080 (K. 2550), Meerviietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat C3 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 21 MEI 1955 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDF.N EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 299e JAARGANG No 111 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse ars. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET WAS ONLANGS vijfentwintig jaar geleden dat de Franse staatsman Aristide Briand een memorandum indiende betref fende de vorming van een Europese Unie. Hij deed dat, in Mei 1930, ingevolge een opdracht die hem in September '29 ver strekt was. Toen hadden vertegenwoor digers van tientallen Europese regeringen, vergaderend in de Volkenbondsstad Genève, hun instemming met de gedachte uitge sproken en de Franse regering verzocht, haar inzichten in een memorandum uiteen te zetten en aan hen voor te leggen. Het drukte zich uit in hoofdlijnen en over wegingen. Het preciseerde nog weinig. Briand sprak zelf van „elementaire ge dachten". Hij vroeg om critiek en com mentaar. Het plan trok aanvankelijk sterk de aandacht. Er kwam niets van dat ook maar op een begin van uitvoering leek. Briand stond de instelling ener „Europese Conferentie" voor, die uit vertegenwoor digers van alle Europese Volkenbonds staten zou bestaan. Hij wilde een uit voerend politiek orgaan scheppen, in per manente vorm, dat zowel het studie-orgaan als het middel tot handelend optreden van de Unie zou vormen. Dit politieke comité zou in Genève moeten zetelen, waar zijn gewone zittingsperioden met die van de Volkenbondsraad zouden kunnen samen vallen. Het comité zou moeten beginnen met enerzijds de Europese statenbond voor te bereiden, anderzijds een program voor de Europese samenwerking op te stellen. Ook bevatte het memorandum de volgen de gedachte, die in de naoorlogse debatten te Straatsburg opnieuw in het geding is gebracht: „Daar elke mogelijkheid tot vooruitgang op de weg der economische samenwerking ten nauwste met de veilig- heidsquaestie samenhangt en deze quaestie weer ten nauwste met vooruitgang op de weg der politieke eensgezindheid is ver bonden, dient het streven naar weder opbouw in de eerste plaats op politiek ge bied te beginnen. Op deze grondslag moe ten dan ook de economische politiek van Europa en de tolpolitiek van elke afzon derlijke staat worden opgebouwd". Samen werking bij de uitvoering van grote open bare werken, in het verkeerswezén, in financieel beleid, hygiëne, intellectuele samenwerking en interparlementaire be trekkingen werden in het memorandum ook als doelstelling aangeduid. Verder zal ik dit oude stuk niet citeren. Het rust in het stof der archieven van alle ministeries van Buitenlandse Zaken. Het is ook te vinden in de archieven der dagbladen; uit het onze heb ik het opge diept. Niet omdat het het eerste voorstel tot schepping van een Europese Unie be helst, want dat is al vele eeuwen oud en sindsdien in allerlei vormen opnieuw te berde gebracht. Maar wel omdat het, in een critieke periode, voor het eerst in opdracht van een groot aantal regeringen was samengesteld. Dat aantal was toen nog heel groot. Europa vertegenwoordigde nqg een machtige, toonaangevende invloed in de wereld. Niemand had zich toen kun nen voorstellen dat het die invloed op zo korte termijn een jaar of vijftien, twin tig grotendeels zou verspelen en als slachtoffer van zijn eigen verdeeldheid in tweeën gesplitst worden door een IJzeren Gordijn. De tekenen der tijden waren wel dreigend en een man met zo scherpe voor uitziende blik en zo klare intuïtie als Briand bezat zag de gevaren. Er was al veel pogen tot nieuwe samenwerking mis lukt, nadat in 1926 dezelfde Briand met de Engelse minister van Buitenlandse Zaken Austen Chamberlain en zijn Duitse ambt genoot Stresemann „de geest van Locarno" had doen ontwaken, die korte tijd de we reld van hoop had vervuld. Briand had de Nobelprijs voor de vrede gewonnen. Hij streefde naar meer dan persoonlijke er kenning. In 1930 diende hij dat memoran dum in. In 1931 kwam de voorlopige Ont wapeningsconferentie bijeen. In 1932 in Maart van dat jaar stierf Briand, bijna zeventig jaar oud faalde de definitieve Ontwapeningsconferentie. In Januari 1933 kwam in Duitsland Hitier aan het bewind en begon de versnelling van hét tempo op de weg bergaf, die naar de tweede wereldoorlog voerde. Toen die nog in zijn eerste phase verkeerd^ vlak voor de val van Frankrijk, stelde Churchill de Franse regering de vorming van een Engels- Franse Federale Unie voor. Die had het begin van een Europese Unie kunnen vor men, maar er kwam niets meer van. Het was te laat. Na de oorlog werd het voor stel niet herhaald. Misschien zal de herinnering aan zo'n oud memorandum van 1930 menigeen al leen tot zwartgallige commentaar brengen, in de trant van: het helpt toch niets, het mislukt steeds weer, direct eigenbelang blijft toch overheersen. Maar dat is een eenzijdige beschouwing. Zoveel is pas na lange tijd, na vele mislukte pogingen, ver wezenlijkt. Er is geen reden opi de oplos- (Van onze parlementaire redacteur) Sinds gistermiddag laatstelijk de minis ter-president dr. Drees nogmaals door de Koningin in gehoor is ontvangen, is er van het front rondom de kabinetscrisis verder geen nieuws. Heb ik het wel, dan is het onderhoud tussen het staatshoofd en dr. Drees van vrij lange aard geweest. Uit de omstandigheid enerzijds, dat van bevoegde z(jde hedenochtend werd medegedeeld, dat er vandaag geen enkele verdere mededeling te verwachten was en anderzijds, dat heden de partijraad van de P.v.d.A. bijeen is, valt misschien de conclusie op te maken, dat er redenen zouden kunnen zijn, waarom eerst de afloop van de daar te houden bespreking zal worden afgewacht. Men zou zich bijv. kunnen voorstellen dat het staatshoofd aan dr. Drees de vraag heeft voorgelegd, of hij wellicht toch nog een kans zou zien om, hetzij met het ge hele kabinet, hetzij zo nodig enigermate gereconstrueerd, het bewind verder te blij ven voeren. Wil iets dergelijks mogelijk zijn, dan zou er toch in het programma, gelijk het kabi net dat tot dusverre had op het stuk van de belastingverlaging enerzijds en de huur verhoging anderzijds, enige verandering moeten worden aangebracht. Want alles precies laten bij wat het was is niet denk baar en niet mogelijk na de afwijzende hou ding door de, zij het ook met gemengde meerderheid, kamer aangenomen. Men zou zich dan kunnen voorstellen dat de minis ter-president, die bij zichzelf nagaat in hoe verre hjj op enkele punten wijziging zou kunnen aanbrengen in de wetsontwerpen geljjk zij er lagen toen Dinsdag het huur- verhogingsontwerp werd verworpen, onge twijfeld zal moeten trachten op zijn minst een wijziging aan te brengen, die meer be vrediging aan zijn eigen geestverwanten zal kunnen verschaffen dan bij het verwor pen wetje het geval was, waartegen zich immers de gehele fractie van de P.v.d.A. had gekeerd. Maar... van het ogenblik af, waarop eni ge verandering zou worden tot stand ge bracht in de huurverhoging gelijk deze was voorgesteld, zou tegelijkertijd een zeker heid moeten worden verkregen, dat op zijn minst toch ook een grote groep als die van de K.V.P. ermee accoord zou kunnen gaan. Alles tesamen genomen is het derhalve waarschijnlijk, dat altijd in geval een vraag als bovenbedoeld aan dr. Drees is voorgelegd deze eerst nagaat wat de partijraad zal opleveren aan resultaat en sing van dit vraagstuk onmogelijk te noe men. Daarom is het ook na de oorlog in „de sfeer der practische politiek" beland en is de oplossing sterker als noodzaak erkend dan ooit tevoren. Het is goed, geloof ik, ook in zaken als deze aan de historie te herinneren, omdat zij waarschuwt. Men kan twijfelen aan de bekwaamheid van de mens, om lessen uit de historie te putten. Men kan vinden dat zij tekort schiet, maar dat is iets anders dan haar afwezig te achten. Briand zag scherp in 1930, toen Europa nog zo groot en machtig was, maar bedreigd werd. Het verzwakte, gehalveerde Europa van 1955 heeft nog meer noodzaak om scherp te zien. R. P. Na gehoord te zijn door Koningin Juliana verlaat dr. Drees het paleis op het Lange Voorhout waar de wachtende journalisten tevergeefs enig nieuws van hem trachten te vernemen. vervolgens eventueel nog zijn voelhorens bij een of meer andere politieke groepen, althans bij kopstukken daarvan, opsteekt voordat hij zich in staat zou achten een antwoord op een dergelijke vraag aan het staatshoofd te geven. De Foreign Operations Administration heeft toestemming verleend aan Nederland tot het aankopen van broodgraan tot een bedrag van 3,51 millioen dollar. De leve ring van dit graan zal geschieden overeen komstig het Amerikaanse programma voor de verkoop van overschotten van agrari sche producten tegen betaling met buiten landse valuta. De contracten voor de leve ring van dit graan moeten tussen 23 Mei en 1 Augustus gesloten worden. Tevens wer^i een bedrag van 200.000 dollar beschikbaar gesteld voor het ver voer over de oceaan. DJAKARTA (United Press) De In donesische regering zal de Britse advocaat Derek Curtis Bennett niet toelaten als ver dediger van de Nederlander Jungschlaeger. zo meldt Antara heden. Het bureau zegt zün inlichtingen uit officiële regerings kringen te hebben gekregen. Volgens An tara zal de regering het standpunt in nemen dat er in Indonesië nog vele advo caten beschikbaar zijn die Jungschlaegers verdediging op zich kunnen nemen. Offi ciële regeringskringen zeiden dat het scheen dat Nederland de Britse regering wilde betrekken in een zaak die alleen Indonesië en Nederland aangaat. BUENOS AIRES (Un. Press en Reuter) De Argentijnse Senaat, geheel uit „Pe ronisten" samengesteld, heeft Vrijdag zijn goedkeuring gehecht aan het regeringsont werp tot een verwezenlijking van de schei ding tussen kerk en staat door middel van grondwetswijziging. De dag tevoren had de Kaïmer van Afgevaardigden het ontwerp met 121 tegen 12 stemmen aangenomen. Alle dertig ledën van de Senaat waren aanwezig bij de stemming over het ont werp dat kracht van wet krijgt zodra pre sident Perón het van zijn handtekening heeft voorzien. De senatoren hadden drie uur voor de afhandeling van het voorstel nodig. Bij deze wet wdrdt het hoofd van de staat gemachtigd binnen de komende zes maanden een grondwetgevende vergade ring te doen verkiezen. Deze zal zich bezig houden met het bestuderen van die wijzi gingen in de grondwet, waarbij de betrek kingen tussen kerk en staat zijn geregeld. De vergadering moet dertig dagen na haar installatie met haar werkzaamheden gereed zijn. Haar mandaat kan niet wor den verlengd. De Kamer van Afgevaardigden heeft in tussen ook een wet aangenomen, waarbij alle vrijstellingen van belasting voor ker kelijke organisaties worden opgeheven. De stemmenverhouding was 112 tegen 9. Deze wet was de Senaat reeds gepasseerd. Fabelachtige bedragen Kerkelijke autoriteiten hebben verklaard dat deze maatregel, die van terugwerken de kracht tot 1 Januari 1955 is. het voort bestaan van de kerk bedreigt. De bedragen die zouden moeten worden betaald, zijn door een hoge kerkelijke functionaris fabel achtig genoemd. „Aan betaling valt een voudig niet te denken," zei fiij. De Belgische minister van Justitie heeft op 6 Mei een besluit ondertekend waarbij Ward Hermans, gewezen volksvertegen woordiger van het Vlaams Nationaal Ver bond in het arrondissement Mechelen, werd vrijgelaten. Ward Hermans wes wegens collaboratie met de bezetter tot de dood straf veroordeeld. Zijn straf werd omgezet in levenslange gevangenis hetgeen bere kend werd op 30 jaar. Daar Ward Hermans een derde van zijn straf had uitgezeten werd hij op grond van de wet-Lejeune op vrije voeten gesteld. Te Moskou is officieel bekend gemaakt dat de Russische regering bereid is een agrarische delegatie van tien k twaalf le den omstreeks 10 Juli tot 10 Augustus naar de Verenigde Staten te zenden en voorts DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ G. K. Chesterton: Als kwelling voor onze zonden heeft de hemel ons het sodawater gestuurd. visa te verstrekken voor een Amerikaanse groep die Rusland zal bezoeken. Dit is vervat in een nota, die gisteren aan de Amerikaanse ambassade in Moskou overhandigd is. In de nota wordt aangege ven dat het op prijs zal worden gesteld wanneer de Russische delegatie bezoeken zal kunnen brengen aan agrarische machi nefabrieken, pakhuizen en andere inrich tingen die met de landbouw te maken heb ben, als aanvulling op de plaatsen die de Amerikanen genoemd hebben voor het pro gram. In Helsinki botste een tankauto met benzine tegen een tramstel. De gevolgen waren niet mis: zeven personen werden ernstig gewond. Een van de wagens werd tegen de straat geslingerd, 7500 liter benzine stroomde over het asfalt: de kleinste vonk had een enorme explosie kunnen veroorzaken, doch gelukkig werd een dergelijke ramp voorkomen. 3oooooocxxxx)OCOociooc"X)oococooci(xiooccocxxxxiocxxDooooocoooooooooo(XJOOoociootxxxiooooocooooocccioococ>oocxxx)Ocioooooooooo Wij beginnen vandaag met de publicatie van een nieuwe reportage van onze reisredacteur, die na zijn recente reizen door Marokko, Algiers, Tunesië, Cyprus en Egypte, thans een bezoek van drie maanden brengt aan vier andere landen in het donkere werelddeel: Kenya, Tanganyika, Rhodesië en de Unie van Zuid- Afrika. In al deze landen leven zwart, blank en bruin naast elkaar, maar de wijze waarop de problemen, die deze gemengde samenleving met zich brengt, worden aangepakt, verschilt ten zeerste. In Kenya kwam de explosieve situatie tot uitbarsting in de Mau-Mau-opstand. In Tanganyika is men de weg opgegaan van een multiraciale regering, waarin Europeanen, Indiërs en Afrikanen naast elkaar zitting hebben. Men is er tevens doende de huidskleur-barrière te slechten. In Rhodesië tracht men deelgenootschap van blank en zwart tot stand te brengen In de Unie van Zuid-Afrika tenslotte voert men de hevig omstreden apart heidspolitiek. Welke van deze methodes biedt de beste kans op een vreedzame ontwikkeling in dit werelddeel, dat wel eens het verlengstuk van Europa is genoemd? Hoe zal het succes van de ene aanpak de kansen van de andere beïnvloeden? Het zijn maar een paar van de vele vragen, waarop onze reisredacteur het antwoord zal zoeken. Het is een probleem dat zowel uit politiek als uit menselijk oogpunt uiterst boeiend is, temeer daar het zich ontwikkelt tegen het fascinerend décor van Afrika. In zijn uitgebreide reportage zal onze reisredacteur de vele facetten van dit oqk voor Europa levensbelangrijke vraagstuk belichten. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO: LONDEN (United Press) Premier Sir Anthony Eden heeft Vrijdag in zijn ambts woning bestuursleden van het Trades Union Congress ontvangen teneinde te trachten de haven- en spoorwegstaking, die in de komende verkiezingsweek dreigt uit te breken, af te wenden. Zeventienduizend havenarbeiders zullen Maandagmorgen om acht uur en zeventig duizend spoorwegarbeiders op 28 Mei te middernacht twee dagen na de verkie zingen het werk neerleggen, wanneer geen bevredigende oplossing voor hun looneisen wordt gevonden. De waarnemend secretaris van de bond van havenarbeiders, William Newman, verklaarde, na gedurende de gehele dag besprekingen te hebben gevoerd met autoriteiten van het ministerie van arbeid, dat de deur nog steeds open staat voor een regeling op het laatste ogenblik. Na afloop van het onderhoud in de wo ning van de premier werd het volgende communiqué verstrekt: „De eerste minister heeft de hoop uitgesproken dat de pogingen die worden gedaan door de minister van Arbeid en het Trades Union Congress ter voorkoming van de stopzetting van het werk in de havens en bij de spoorwegen in het nationale belang succes zullen af werpen." STOCKHOLM (United Press) De S.B.F. (Sveriges Blomsteroeksdrivares Foerening) heeft bekend gemaakt dat zij de blokkade tegen de Nederlandse bloem bollen heeft opgeheven. De Zweedse tuin ders, die met Nederlandse bollen werken, en die in de S.B.F. georganiseerd z(jn, zul len ook dit seizoen nog Nederlandse bollen kopen. Hoewel geen overeenstemming is bereikt tussen de Nederlandse bollenexporteurs en de S.B.F., is het de Zweedse organisatie niet mogelijk gebleken, zijn blokkade tegen de Nederlandse bollen te handhaven. De S.B.F. verwijt de Nederlanders dat zjj van hun „monopolie" gebruik maken om de Zweden te dwingen tegen „Nederlandse" prjjzen en op „Nederlandse" voorwaarden te kopen. Van Nederlandse zijde in Stockholm is opgemerkt dat, hoewel de Zweden zelf be gonnen zijn met monopolistische maatrege len om de handel van de Nederlandse bol lenexporteurs met Zweden te regelen, z(j thans niet schromen de Nederlanders te becritiseren, nu deze met de zelfde midde len terugvechten. De bij het conflict betrokken spoorman- nen zijn machinisten en stokers. Regeringsautoriteiten gaven van de ont moeting tussen Eden en de vakbondleiders het volgende resumé: „De eerste minister bracht de bezorgdheid der regering tot uitdrukking over de recente geschillen in de industrie, speciaal wat betreft de drei gende stopzetting van het werk in de havens en bij de spoorwegen. Zo deze stopzettingen doorgang vinden, dan zullen zij ongetwijfeld voor het publiek ernstige ongemakken opleveren, schade berokkenen aan de kansen op blijvende welvaart voor het land en uitgebreide werkloosheid ver oorzaken." Deze in zorgvuldig gekozen bewoordin gen opgestelde verklaring duidt er op dat de regering zich zorgen maakt over elk gevaar dat de Britse wereldhandel in moei lijkheden kan brengen. De stakingsactie bij de spoorwegen gaat uit van de „Associated society of locomo tive engineers and firemen"; de grote „National union of railwaymen", die even eens heeft deelgenomen aan de bespre kingen met de Britse transportcommissie over een loonsverhoging, heeft zich niet verplicht aan de staking mee te doen. DEREHAM (Engeland) (United Press) Joy Baker, een 32-jarige moeder van vier kinderen, die zeer bepaalde ideeën heeft wat betreft de opvoeding van haar twee zoons en twee dochters, is gisteren met vier pond sterling beboet omdat zij geen gevolg had gegeven aan het bevel haar kinderen naar school te sturen. Zij eist het recht op haar kinderen op te voeden zoals haar dat goed dunkt thuis. Zij weigert ze naar school te sturen voor ze tien jaar zijn, „omdat voor zij die leeftijd bereikt hebben hun plaats thuis is". Zij vertelde: „Wanneer ze tien jaar zijn, stuur ik ze naar school. Ik leer ze wat ze moeten weten. Ik leer ze duidelijk te spre ken, goede manieren te hebben, hygiëne te betrachten, hoffelijk te zijn, rekening met anderen te houden en zacht te zijn. Dat acht ik belangrijker dan lezen, schrij ven en rekenen". Op haar lesrooster staat ook boerenwerk voor de 9-jarige David en werk in de huishouding voor de 6-jarige Wendy. De andere twee kinderen zijn de 7-jarige Feli city en de 8-jarige Robin. Schoolinspecteur Henry Greenwood ver telde dat hij bevonden had dat de jon gens achter waren met lezen en dat de meisjes alleen in blokletters kunnen schrij ven. Politierechter mevrouw R. F. Wayne, zelf moeder van zes kinderen, vertelde aan mevrouw Baker: „Naar mijn mening bent u bezig uw kinderen moeilijkheden te be zorgen in de toekomst". „Toch stuur ik ze niet naar school", ant woordde mevrouw Baker. De voormalige leider van het Duitse „Zwarte Front", Otto Strasser, heeft na be sprekingen met verscheidene persoonlijk heden in Neder-Saksen besloten „een volksbeweging voor de hereniging van Duitsland" in het leven te roepen. In deze groepering wil Strasser geen nazi's uit de jaren 1933 tot 1945 opnemen. Het KNMI deelt mede: Met Noordelijke winden is in de afgelopen dagen zeer kou de lucht uit de Poolstreken naar de Britse eilanden gestroomd. Vandaar stroomde de ze lucht met Westelijke winden naar ons land. De temperaturen kwamen daardoor in de middag nauwelijks boven 10 graden. Op de meeste plaatsen vielen enkele regen- of hagelbuien, waarbij hier en daar ook on weer werd waargenomen. In de nacht kwam zowel Vrijdag als Za terdag plaatselijk nachtvorst voor, maar deze was over het algemeen licht. De de pressie, die de oorzaak is van de koude luchtstromingen, is langzaam over Scandi navië naar het Noorden getrokken, terwijl de barometer in ons land geleidelijk steeg. Dit had tot gevolg dat de wind zwakker werd. Een hogedrukgebied dat ten Westen van Ierland lag, is echter maar weinig dichterbij gekomen. Zwakke storingen, die over de Britse eilanden naar het Zuid-Oos ten trekken blijven daarom het weer in ons land bepalen. De kans op buien blijft daardoor bestaan en de temperaturen worden nog niet veel hoger. (van hedenmorgen 7 uur) toestand Stockholm half bew. Oslo zwaar bew. Kopenhagen half bew. Amsterdam onbewolkt .2 ■o*; v o NNW 4 12 WNW - 13 W 11 11 d 2 ïs Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Rome Ajaccio N 3 windstil WZW 2 mist zwaar bew. zwaar bew. windstil onbewolkt NNO 3 onbewolkt windstil zwaar bew. WNW 2 onbewolkt windstil onbewolkt licht bew. licht bew. zwaar bew. licht bew. 19 WNW 2 windstil W 6 11 ZW 4 13 ZW 1 11 geheel bew. windstil 16 half bew. windstil 23 licht bew. O 2 21 Vb 0.4 0,2 0.1 0,3 5 0,6 1 0 0 0 0 1 0.2 0,1 2 0 0 0 Neerslag laatste 24 uur. eCLPi^D als men ze ét: De schrijver laat zijn stuk aan de Noordpool spelen «Oooooooooonor* ooonnonooooc WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Opklaringen maar ook enkele buien. Zwakke tot matige wind tussen West en Noord. Nog steeds koud weer; op nieuw op vele plaatsen nachtvorst. 22 Mei Zon op 4.40 uur, onder 20.38 uur. Maan op 4.45 uur, onder 21.54 uur. 23 Mei Zon op 4.38 uur, onder 20.39 uur. Maan op 5.45 uur, onder 22.54 uur. Maanstanden 21 Mei 21.58 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 21 Mei Hoog water: 2.43 en 15.11 uur. Laag water: 10.43 en 23.13 uur. Zondag 22 Mei Hoog water: 3.32 en 16.01 uur. Laag water: 11.36 en uur. Maandag 23 Mei Hoog water: 4.18 en 16.50 uur. Laag water: 0.02 en 12.27 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1