Nieuwe wegen dienen te worden ingeslagen Veren igi ngsvaria Velserbadkrijgt volgend jaar instructie bassin en wellicht restaurant Noordhollandse invaliden met de boot op zwerftocht Voor BRILLEN DE BOER Havenberichten „ARTISTIEK" Analyse der visserij Industrie en export nemen in betekenis toe Schipper en stuurman van de AM 26 gestraft Eerste diploma-candidaatjes hoorden juichend goed nieuws uit de IJmond Bloemen in sierlijke schikking „Zorg twee weken voor Rode Kruis" Hofsteden vernoemd in Gilden-straten Velsens politierapport Dames-team van HOC versloeg Rapiditas 8 Postduivenuitslagen Op klaarlichte dag de KW 168 aangevaren Springtouw en turnrok Contactavond van „Geel Zwart" „Bever\vijk"-spelers naar De Kennemers Modeshow in Huishoudschool Sluiting Mater Amabilis-cürsus Jubileumviering RK parochie Propaganda-optocht van Rode Kruis Pinksterdagen en bloemenveiling Tien lessen met Flora's kinderen Visakten vóór Zondag afhalen Actie gestart met geanimeerde bridge-drive Pinkster-samenkomst Gildenlaan verplaatst Breesaap en Hagedis leven voort De handbalcompetitie DINSDAG 24 MEI 1955 IN EEN NUMMER, gewijd het herstel en de opbloei van de Nederlandse econo mie van de „Economisch-Statistische berichten" heeft drs. A. G. U. Hildebrandt, de chef van de afdeling visserijen van het Landbouw Economisch Instituut te 's Gra- venhage, een synthese gegeven van de ontwikkeling der Nederlandse visserijen ge durende de tien afgelopen jaren. Uiteraard heeft hU de vernieuwing van de vloot en de verbetering van het distributie-apparaat in lijn beschouwing betrokken. Drs. Hildebrandt zegt onder meer, dat de bouw van nieuwe trawlers ondanks alles te wensen heeft overgelaten en dat van de verre visserij evenmin veel is terecht ge komen als van de verbetering van de binnenlandse visvoorziening. De ligging aan de visrijke Noordzee heeft Holland reeds spoedig tot een belangrijke visserij mogendheid doen worden. Boven dien gelegen op een knooppunt van ver keerswegen ontstond uit de visserij onze koopvaardij. Nog heden ten dage is de vis serij een belangrijke reserve voor de be manning van koopvaardij, Koninklijke Ma rine en reddingwezen. Ten aanzien van de voedselvoorziening neemt de visserij eveneens een belangrijke plaats in. Immers, Noordzee-haring en zee vis van de verder afgelegen visgronden be horen tot de goedkoopste dierlijke eiwitten. Daardoor zal vooral voor ons land, met zijn in het algemeen te laag verbruik van dier lijk eiwit, de visserij door exploitatie van ver afgelegen gronden in de toekomst van grotere betekenis kunnen worden, aldus drs. Hildebrandt Historische moeilijkheden In de afgelopen decennia heeft de Neder landse visserij moeilijke perioden doorge maakt Men was de moeilijkheden van de eerste wereldoorlog nog niet te boven toen de economische depressie van 1930 het be drijf opnieuw voor ernstige problemen stelde. De aanvoer werd beperkt, financiële steun verleend en een deel van de vloot gesloopt Vèr gaande maatregelen waren gewenst, doch intussen brak de tweede wereldoorlog uit Slechts een klein deel van de vloot kon naar Engeland uitwijken De overige vaartuigen werden gevorderd voor oorlogsdoeleinden. Na de bevrijding bleken ongeveer 100 grote en 100 kleine schepen verloren te zijn gegaan. De aanvoer is in hoofdzaak afkomstig van de zeevisserij, welke uiteen valt in visserij met trawlers en loggers, geëxploi teerd in rederij verband, en met kotters, ge ëxploiteerd door de eigenaren, die tevens schipper zijn. Uit de vergelijking van de situatie thans met die van vóór 1940 blijken enige duide lijke veranderingen. Opvallend is de aan zienlijk toegenomen betekenis van de zee visserij met kotters en in mindere mate met loggers. De positie van de trawlers is echter belangrijk teruggelopen. Met name is het aantal trawlers verminderd. Deze wijzigingen zijn een gevolg van verande ringen in de structuur van de Nederlandse zeevisserij, waarvan reeds vóór 1940 de eerste symptomen waren te onderkennen, doch welke zich eerst thans duidelijk heb ben gemanifesteerd. De grote zeevisserij De grote zeevisserij wordt uitgeoefend met trawlers en loggers. Lange tijd was er voor beide categorieën vaartuigen een dui delijke scheiding van het werkterrein. Met trawlers wordt op de zeebodem met een schrobnet gevist op rond- en platvis. De loggers visten tot voor kort uitsluitend met een drijfnet, op haring. Reeds vóór 1940 gingen de reders er in toenemende mate toe over met de grootste trawlers, voorzien van een daarvoor speciaal geschikt trawlnet, in de tweede helft van het jaar op haring te trawlen. Anderzijds gingen de loggerreders er toe over een groter motorvermogen in hun vaartuigen te plaatsen om een deel van het seizoen in plaats van met het drijfnet met een trawlnet op haring te gaan vissen. De cijfers wijzen uit, dat vóór 1940 de aanvoer van trawlers en loggers tezamen voor 75 pet uit haring bestond. In 1953 was dit percentage gestegen tot 85. Dit is met ADVERTENTIE Speciaal adres voor het INLIJSTEN van Foto's. Plaatwerk enz. Kennemerlaan 5 - Tel. 5705 - IJmuiden De Beverwijkse postduivenvereniging „De Reisduif' nm met 468 duiven deel aan de wedvlucht van St. Quentin, een afstand van 315 km. De lossing geschiedde om 7 uur en de eerste duif werd om 11.18 uur geklokt; de laatste deed er tweeendertig minuten langer over. De uitslagen waren: 1. C. Castricum 1, 18, 23. 33, 65, 67 en 90; P. Luyt 44 en 93; P. v. Vuuren 3, 42, 45 en 54: R. Westrate 4, 22 en 74; D. Stiemer 5. 30, 51, 61. 81, 84, 89 en 92; G. de Graaf 6; G. v. d. Winden 7 en 33; T. Grapendaal 8, 19, 35, 37 en 57; F. Versluis 9; J. Schipper 10, 17 en 32; F. v. Goethem 11 en 78; D. v. d. Bend 12; C. Zoet 13; T. Looyen 14, 15, 47, 73 en 87; D. Joosten 16 en 31; A. Six 20, 24. 53, 57 en 69; P. v. d. Outenaar 21; M. Minneboo 25 en 94; D. Philippi 26 en 91; S. v. d. Kolk 17 en 82; H. Hubers 28 en 76; C. Bleeker 29, 59 en 83; L. H Kneppers 34, 49 en 66; D. H. v. Minnen 38. 56, 68. 70 en 79: C. G. J. Dekker 39, 52 en 63; J. Luntz 40. 43. 46. 50 en 62; M. Koorn 41 en 72; E. Verschu ren 48, 75 en 77; G. Grapendaal 55; J. Dem- mers 60, C. Hoeks 86; P. Dekker 88. Ons Gent-gen De Beverwijkse duiven van „Ons Genoe gen" vlogen eveneens van St. Quentin. Van de duiven die om 7 uur werden gelost was de eerste om 11.19.49 binnen en de laatste om 11.53.38. De uitslag was: W. v. Wyk 1. 10 en 17; D. v. Dessel 2 en 12; Th. Blommaert 3; H. Exalto 4. 8, 11, 24. 25: A. v. Son 5. 13, 14 en 21; W. Reinders 6; B. Traa 7; P. Bruins 9; Th. Kuyer 15; Butter 16 en 27; F. Vos 18; J. J. v. Zutphen 19; J. Scheffer 20 en 23; B. Schelvis 22; C. Hendriks 26. De Vredesduif Met 119 duiven nam de Heemskerkse ver eniging „De Vredesduif' deel aan de vlucht van St. Quentin. De lossing was om 7 uur en de eerst aankomende duif kwam 11.25.49 binnen. De uitslagen waren: J. Dudink 1, 13. 14. 16 en 31; P. Lotterman 7. 3. 10. 18. 23 en 29; J. de Winter 4 en 17; G. Lotterman 5; J. Knap 6; J. Beentjes 7, 9, 25 en 28; A Bruins 8 en 15; Ch. Bey 11, 32; J. Koper 12; C. Boe- renbacht 19 en 21; A de Kruiff 20; P. Eelünk 22; M. ce Nljs 26; J. Stengs 27; J. Peekei 30. name het gevolg van de toenemende visserij op haring met trawlers. In 1938 bestond nog 75 pet van de aanvoer met trawlers uit verse zeevis. Dit percentage is tot on geveer 35 gedaald. Zowel voor de loggers als voor de trawlers is dus thans de Noord- zee-haringvisserij de basis van het bedrijf. Voor de trawlrederijen beteekent dit een belangrijke wijziging in de bedrijfsvoering Zowel 'de aangevoerde zoute als de verse haring blijkt in belangrijke mate voor ex port te zijn bestemd. De grote zeevisserij is dus een typisch exportbedrijf. De voorheen bestaande scherpe scheiding tussen logger- en trawlerrederijen is gelei delijk vager geworden. Vele oude loggers zijn verbouwd en van een krachtiger motor voorzien om te kunnen trawlen. De nieuw gebouwde loggers komen het trawler-type zeer nabij. De trawlerrederijen bevissen evenals de loggerrederijen uitsluitend de Noordzee. Dit in tegenstelling tot de Engelse en Duitse trawlerrederijen, welke in het bijzonder de ver af gelegen visgronden exploiteren voor de aanvoer van goedkope volksvis, zegt drs. Hildebrandt. Toenemende betekenis der industrie De verwerking van vis tot visconserven in blik en vismeel is van toenemende bete kenis. De visconservenindustrie verwerkt thans ongeveer 20 millioen kg haring per jaar, voornamelijk voor export, hetgeen on geveer 20 milllioen buitenlandse betaal middelen per jaar oplevert De vismeel- industrie produceert 10.000 ton vismeel per jaar, hetgeen een belangrijk bijproduct van de visserij is geworden. Nieuwe wegen nodig Met 9 a 10 kg per hoofd ligt het visver- bruik in Nederland belangrijk beneden dat in andere landen. Ongetwijfeld kan het hier te lande worden verhoogd, hetgeen in ver band met het te lage verbruik van dierlijk eiwit zelfs gewenst is. Dit vereist echter vergroting van de aanvoer van verse zee vis tegen voor de consument aanvaardbare prijzen. De Noordzee biedt hiervoor geen moge lijkheden, wel de visgronden bij IJsland en verder afgelegen, de zgn. verre visserij. Op de traditionele wijze is voor de vis van deze verre visserij geen afzet te vinden. In de vorm van verpakte visfilets als merk artikel wordt er in het buitenland een gro te omzet mee bereikt, in het bijzonder bij minder koopkrachtige groepen der bevol king. Neemt men voorts in aanmerking, dat het fabrieksschip (de trawler, waarop de eigen vangst aan boord wordt gefileerd, verpakt en diepgevroren) binnen niet te lange tijd rendabel zal kunnen worden ge ëxploiteerd. dan kan worden veronder steld, dat in de nabije toekomst naast ha ring diepgevroren visfilets tot de goedkoop ste dierlijke eiwitten zullen behoren. Al of niet diepgevroren vis als merkartikel brengt een structuurwijziging van de vis- afzet met zich. ADVERTENTIE naar Kennemerlaan 60—62 Leverancier lie ziekenfondsen De Raad voor de Scheepvaart heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de aanvaring tussen de motorkotter „Nehim IV" AM 26, en de motorlogger „Eendracht" KW 168, op 4 Maart 1955 op de Noordzee. Uit de verklaringen, die voor de Raad werden afgelegd, bleek, dat het die dag helder weer was. Er stond een stevige bries, maar de zee was niet hol. De stuurman van de AM 26, A. N., die de wacht had, verklaarde, dat hij de „Een dracht" vóór de aanvaring wel had gezien, maar dat hij door het felle zonlicht ver blind was. De „Eendracht", die stil lag om de netten in te halen, werd midscheeps aan stuurboord door de AM 26 aangevaren en liep daarbij schade op. De insp«>cteur-generaal voor de scheep vaart, de heer J. Metz, zei het argument van de verblinding door de zon nauwelijks te willen aanvaarden. Hij achtte de schip per van de AM 26, B. V., mede schuldig aan de aanvaring, omdat er twee mensen op de brug hadden moeten zijn. De heer Metz stelde de raad voor de bevoegdheid van de schipper in te trekken voor de tyd van twee weken. De hoer Metz achtte de stuurman de hoofdschuldige en stelde de raad voor de bevoegdheid van de stuurman om wacht te doen, in te trekken voor de tijd van drie maanden. De Raad voor de Scheepvaart heeft daar op de bevoegdheid van schipper B. V. van de AM 26 ingetrokken voor de tijd van één week. De bevoegdheid van de stuurman van de AM 26 A. N. werd conform het voorstel van de inspecteur-generaal inge trokken voor de tijd van drie maanden. Geslaagden Voor het te Rotterdam gehouden examen van de „Centrale Bond van Leraren en Leraressen" slaagden mej. N. Eggermont te Beverwijk voor het diploma Lerares Machineschrijven, en de heer F. M. Egger mont te Beverwijk voor het diploma Leraar Stenografie. WETHOUDER H. DE BOER heeft, omdat het de allereente keer was, gisteravond in het „Velserbad" aan 26 kleine zwemsters en zwemmers hun brevet van watervastheid uitgereikt: het zwemclubje van „Kennemerstaten" kreeg daarmee, op een gezakt Beverwijkertje na, het zo fel-begeerde diploma I. De wethouder heeft echter in een begeleidend toespraakje een mededeling gedaan, die door zwemlustig Velsen met gejuich zal worden begroet: volgend jaar zal de ge meentelijke overdekte hoogstwaarschijnlijk een instructiebad rijk zijn, waarmee een der ergste problemen van het „Velserbad", zijn overbelasting, deels zal kunnen wor den opgelost. Nader vernemen wij, dat dit Instructiebassin de afmetingen van 16 bij 8 meter zal krijgen en dat het eventueel ook te gebruiken is voor kleine zwemverenigingen: door water bU te pompen zou het namelijk geschikt gemaakt kunnen worden voor normaal zwemmen, waardoor ook bU grote drukte en vooropgesteld, dat er geen zwemles gegeven zou worden, het tweede bassin ingeschakeld kan worden. Deze vrij ingrijpende uitbreiding van het Velserbad (in Zuidelijke richting) zal bo vendien, naar wU vernamen, gepaard gaan met de bouw van een klein restaurant terwijl er van het ene bad naar het andere een loopbrug gedacht is, die de beide perrons verbindt. Onder leiding van instructeur Jan Wel ters hebben de jonge Kenmemerstaten- leden, die gisteren toevallig de primeur van het „afzwemmen" in het vernieuwde bad meemaakten, hun kunnen getoond voor het critisch oog van degenen die over de toekenning der diploma's moeten be- slKsen, maar ook onder de trotse ogen van vele ouders, die dit „eindexamen" van hun kroost kwamen meemaken. Geen eindstreep, slechts jijbewijs" Dat het, als de directeur van het Velser bad, de heer C. W. van Schreeven zijn zin krijgt, geen definitieve eindstreep zal wor den, maar slechts een „rijbewijs in het water", bleek wel uit zijn speech. Hij heeft boven het lawaai uit de schare duidelijk proberen te maken, dat dit diploma de eerste stap is in de zwemcarrière en dat het bovendien zou kunnen dienen om vriendjes en misschien ook niet-zwem mende ouders van de noodzaak van de zwemsport te doordringen. „Niemand is te oud om te leren zwem men" zei de directeur terecht. Vervolgens plonsde het popelende koor te water en trok de verplichte baantjes school- en rugslag, hetgeen volgens een handig systeem van onmiddellijke opvol ging geschiedde en dus in de kortst moge lijke tijd klaar was. Kanaalslag'r est anten AI bleken er, zoals de heer Van Schree ven na afloop opmerkte, nogal een paar foutjes ontdekt te zijn, dit is deze eerste keer met het water der liefde bedekt, want tenslotte is de jengd ettelijke jaren „uit training" geweest, waardoor de „IJmui- dense kanaalslag" en het „hondjes zwem men" sterk in zwang kwamen. Wat aan diverse kleine candidaten nog duidelijk te merken was, zodat van het kantje de opmerking viel, dat Jaap of Piet toch eigenlijk de schoolslag nog niet geheel onder de knie hadden. Mèt de minuut watertrappen, die in grote eendracht is volgetrapt mee is het examen programma evenwel vlot afgewerkt en nadat de heer Van Schreeven nog even de De gevonden voorwerpen van 13 tot 20 Mei zijn: Alpino, handschoen, zonnebril, sponsen, sleutelbos, shrwl. jongenspet. biljet van f 10. portemonraie, biljet van f2,50, paar rolschaatst 1, sleutel, halsdoek, autoped, paar handschoenen, legitimatiebewijs, étui met 2 vulpennen, tafelkleed, jonper, boodschap pentas, vulpotlood, springtouw, handschoen, bal, vulpen, handdoek en badpak, zonnebril paar wanten, rozenkrans, herenpolshorloge, fietsje (driewieler), pedaal (rijwiel), bril, postduif, armband, melkmaat, kruiwagen, hond. damostas. kinderjasje aktentas. dop (benzinetank), hoofddoek, colbertjas,, schroe vendraaier, kop (rijwiellamp), ballpoint, paar nylonkousen en turnrok. Inlichtingen zijn te verkrijgen aan het hoofdbureru van politie. Tiberiusplein 1. kamer 4. uitsluitend op iedere werkdag van 11 tot 12 en van 16 to' 17 uur, met uitzonde ring van Zaterdagmiddag, telefonisch geen inlichtingen. wenselijkheid had aangeduid, nu ook de verdere diploma's te veroveren, kwam de heer De Boer aan het woord, om de er kenningen uit te reiken. Water steeds helderder Hij merkte op, dat het bad en het water sinds de opening steeds beter worden, al is men met het water nog steeds aan het experimenteren teneinde het volkomen helder te krijgen, waarna de zwemsport in het algemeen van de wethouder de loffe lijke aantekening kreeg een sport te zijn gebleven, die de vriendschap kweekt en de goede verhoudingen bevordert. De geslaagden De leider van de eerste afgestudeerden dankte voorts voor a'Je samenwerking en ontlokte de kinderen een driewerf hoera, dat het door de zwemzaal schalde, waarna de wethouder met een klein persoonlijk woordje en een handdruk de volgende kleine Kennemers him brevet uitreikte. Wij publiceren in dit speciale geval hun namen en woonplaatsen, waaruit onder meer blykt, dat het Velserbad bepaald nationale faam gaat krijgen: Meisjes: Riny Kroone, Overveen; Henny Rauwerdink, Terborg; Nel Kaspers, Bever wijk; Netty Verhoeve, Hoorn; Thea van de Outenaar, Beverwijk; Irene Smaal, Amster dam; Bep Crezee, Ooltjgensplaat; Ria Bras, Beverwijk; Margriet van Vliet, Velsen- Noord; Marianne v. d. Heul, Beverwijk; Suze Wijnands, Velsen-Noord; Sietske Dijkstra, Rotterdam en Carla Swarts uit Beverwijk. Jongens: Cor Verhoeve,Den Helder; Wim Rauwerdink, Terborg; Jaap Bosman, Be verwijk; Piet Schellevis, Beverwijk; Wil Blomvliet, Beverwijk; Aart Bastiaan, Vel sen-Noord; Cor Castricum, Velsen-Noord; R. Siebenlist, Beverwijk; J. van het Hof, Nieuw-Vennep; Govert Munter, Beverwijk; Dik Meuldijk, Beverwijk; Ben Groot, Vel sen-Noord; en Kees Koridon, uit Den Hel der. De supportersvereniging „Geel Zwart" van de voetbalvereniging „Kinheim" houdt hedenavond, 24 Mei in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepen straat haar maandelijkse bijeenkomst. Tijdens deze laatste contactavond van dit seizoen zullen de leden zich amuseren met klaverjassen en speciaal voor de da mes sjoelbakken. De „Beverwijk"-spelers M. Pannevis, J. Minneboo en H. Bouvré hébben bij de KNVB overschrijving gevraagd naar De Kennemers. In de gemeentelijke Huishoud- en In dustrieschool van Beverwijk vindt op Woensdag 25 Mei een modeshow plaats. De openstellingstijden zijn van 15 tot 16, van 19.15 tot 20.15 en van 20.30 tot 21.30 uur. In het Kennemer Theater wordt op Vrij dag 27 Mei de feestelijke slotavond gehou den van de Mater Amabilisschool te Be verwijk. Hét programma wordt door eigen krachten verzorgd. „Wij ontdekken Ameland" Mevrouw N. de Bock-Luiting uit Bever wijk zal oo Donderdag 26 Mei in het pro gramma „Tussen de bedrijven door" van de NCRV spreken over het onderwerp: „Wij ontdekken Ameland". De buitenkerkelijke jubileumviering van de parochie van O. L. Vrouw van Goe de Raad te Beverwijk zzl plaats vinden in het KSA-gebouw op Dinsdag 24 Mei (van avond), Woensdag 25 en Donderdag 26 Mei. Onder regie van Wil Seignette worden twee toneelspelen opgevoerd en wel „Poort der Genade" van Ben Heuer en „Hoe Peerke Kustermans toch nog in de hemel kwam" van Peter Crassaerts. De leden van de Beverwijkse Rode Kruis-colonne maken vanavond een pro- pagandamars door de stad. Medewerking hieraan wordt verleend door de Hoogoven Harmonie. „De Corona's" treden op Het Beverwijkse amateurgezelschap „De Corona's" geeft op Woensdag 25 Mei in ,,'t Centrum" een cabaretvoorstelling on der de titel „Bont allerlei". Onder leiding van Tony Schellevis zul len optreden een goochelaar, een kunstflui ter en een imitator. In navolging van de kring Overijsel or ganiseert de kring Noordholland van het Nederlandsche Roode Kruis dit jaar. een boottocht voor chronisch invaliden. De tocht wordt gemaakt met het bekende schip van de Holland-Veluwelijn het Kasteel Staver- den. Het vertrek vindt plaats op 2e Pinkster dag van Zaandam, alwaar de 70 passagiers door de zorg van de verschillende Rode Kruis afdelingen aan boord worden ge bracht. Via Amsterdam, waar nog enige patiënten aan boord gaan, voert de tocht naar Utrecht, Rotterdam, Zaltbommel, De venter, Harderwijk weer terug naar Am sterdam, waar de tocht op Zaterdag 4 Juni eindigt. Vijf dagen en nachten blijven de patiënten dus aan boord. Het spreekt van zelf dat een volledige medische en huis houdelijke staf voor de verzorging zorg draagt. Al naar gelang hun gezondheid toe staat verblijven de passagiers overdag in een bed of ligstoel aan dek, zodat zij vol op kunnen genieten. In de aanlegplaatsen zorgen de plaatselijke afdelingen van het Op tweede Pinksterdag is er geen bloe menveiling. De veilifig van Maandag wordt naar Dinsdag verschoven. Waar de winter steeds in de laatste weken de plan- ryke strijdperk gekomen: langer schijnt te duren en ten in den huize Plug van mej. M. Wigbout, mej. C. de ijsheiligen een zomer over al wat groen was zijn ont- W. Schelprand en mej. A. lijken te willen blijven, gaat daan om bij stukjes en beet- K. de Groot. Waarmee he- het tot de vaste en goede jes te worden verwerkt tot lemaal niet gezegd wil zijn stopgroen, maar dat waren gewoonten behoren de hui selijke sfeer te verhogen door middel van floraliën. Van dit standpunt uit be zien hebben de verschillende cursussen in bloemenschik- ken die in Velsen worden gehouden, grote waarde. Gisteravond is in het Cul tureel Centrum de slotavond gehouden van een cursus van 10 lessen die de firma De Ruyter had georgani seerd en waaraan niet min der dan 39 dames en één heer hebben deelgenomen. De heer J. Plug heeft zich niet laten verjagen, maar met mannelijke vasthou dendheid heeft hij getoond dat ook bij de heren der schepping een open oog kan zijn voor een bezigheid, die tot voor kort nog typisch vrouwelijk werd genoemd. dan ook inderdaad „boze" tongen. Het stuk een met bloemen opgemaakte kop en schotel dat de heer Plug gisteravond als werk stuk in elkaar zette heeft de jury veel hoofdbrekens gekost. Het was trouwens over het algemeen vrij las tig uit de acht, meest uit lathyrus opgemaakte tafel stukjes, juist dat te kiezen wat aan alle eisen voldeed. Zoals het even moeilijk bleek het mooist opgemaak te schaaltje te ontdekken uit het achttal dat na een uur hard werken tot stand was gekomen. En de op maak van de tien vaasjes dat alle anderen minder hebben gepresteerd, zij fcijn alleen minder fortuinlijk ge weest. Het valt niet mee uit de veelheid van lathy rus, irissen, tulpen, papa vers, lelietjes-van-dalen en al wat er meer voor het grijpen lag, het juiste te kiezen om een minuscuul vaasje tot een niet te over laden sieraad te maken. Maar één ding is zeker. In deze tien lessen hebben de cursisten op het gebied van bloemverwerken een dosis zelfvertrouwen gekre gen. Zij hebben geleerd dat de bloem als eenling meer waarde heeft dan als mas sa-object en zy zyn vastbe- was zo, dat de jury zich sloten van deze wetenschap nog eens terdege moest be- te profiteren ter verhoging raden. Maar uiteindelijk zijn van de huiselijke sfeer en er toch drie winnaressen ais een weldaad voor het Boze tongen beweren dat uit het vreedzame en bloem- oog. Rode Kruis steeds voor een prettige ont vangst. Uit Beverwijk zullen twee inwoners aan de tocht mogen deelnemen. De beperkte plaatsruimte maakte het helaas niet moge lijk meer patiënten uit te zenden. Indien de tocht succes heeft kan men er echter zeker van zijn, dat zij het volgend jaar zal worden herhaald. Dan zullen weer anderen aan de beurt komen. Nu het hengelseizoen straks w?%r ge opend zal worden en men al tijdens de Pinksterdagen deze sport kan beoefenen, moeten de visakten weer worden afge haald. In de geldigheidsduur van de akten is een wijziging gekomen. Moest men voorheen per 1 Juli in het bezit zijn van de nieuwe akte en kon men in de maand Juni nog op de oude vissen, thans gaat de nieuwe visacte per 1 Juni in. De dit jaar aflopende akten zijn echter nog tot 30 Juni geldig. De visakten, zowel als de hengelbewij- zen kunnen dagelijks van 9 tot 17 uur worden afgehaald aan het bureau van po litie te Beverwijk. Men dient er evenwel rekening mede te houden, dat dit vóór de Pinksterdagen moet geschieden. Als eerste optreden naar buiten in het kader van de twee-weekse campagne van het Nederlandse Rode Kruis had de bridge club „De Jump" gisteravond in het Cul tureel Centrum een bridge-drive georga niseerd, waaraan door 48 paren werd deel genomen. Het bestuurslid van de afdeling IJmui- den-Velsen de heer H. la Gro hield een korte openingsrede, waarin hij de vele ver diensten van het Rode Kruis uiteenzette. Hij wilde de zaak nu eens omdraaien en stelde voor, om nu twee weken voor het Rode Kruis te zorgen als tegenprestatie voor de zorgen van de overige 50 weken van het Rode Kruis. Hij hoopte, dat de inzamelingscampagne een groot succes zou worden en spoorde de aanwezigen aan pro paganda voor deze actie te maken. De heer J. Kramer van „de Jump" gaf daarop een korte technische uiteenzetting van de te volgen spelmethode en daarna nam de drive een aanvang. Er werd met animo en plezier aan de 24 tafeltjes ge speeld, al waren het met allen hoofdklas sers, maar ook eerste, tweede en „thuis" spelers. Voor elk van deze vier klasöen waren er twee prijzen ter beschikking, die de moeite van het spelen dubbel en dwars waard waren. Een gezellige sfeer ken merkte deze drive, waarvan de kas van het Nederlandse Rode Kruis voordelen plukte. De samenwerkende Evangelisatie-com missie in Castricum hebben voor Woens dag in zaal Roozendaal een Pinkster-sa menkomst georganiseerd. Ds. D. C. van Wijngaarden, uit IJmui den, zal komen spreken over het onder werp „Wat wil dat toch zijn?". Het Chris telijk gemengd koor „Excelsior" verleent medewerking en Mimi van der Lóo, uit Den Haag, brengt zangdéclamatie. De aan vang van de bijeenkomst is op 19.45 uur bepaald. „Weenink" beëindigde de Wintercompetitie De Beverwijkse schaakclub „Weenink" heeft haar wintercompetitie beëindigd met de volgende uitslagen; Afd. I: Duisenberg- v. Vuuren 10; Muyen-Slings 10; Koo- men-v. 't Hoff V,Vr, Jac. Meijer-Duisen- berg 01; Jimmink-Tervoort 01; Ter- voort-v. 't Hoff 01; Jimmink-Duisenberg YtYi\ Piet-De Koter afg. De bebouwing in hei plan „De Gilden" te Velsen-Noord maakt het noodzakelijk, dat aan de in dit plan geprojecteerde straten namen worden gegeven. B. en W. van Velsen menen, dat de be naming Gildenlaan, verbonden aan het grotendeels aan het openbaar verkeer ont trokken weggedeelte, gehandhaafd moet worden en deze thans moet worden gegeven aan de rondweg langs de Noord- en Oost zijde van het stratenplan. Overigens kunnen aan de straten in dit plan namen worden gegeven, ontleend aan die van oude hofsteden en behuizingen in deze omgeving, vte'len B. en W. voor. Zij stellen de raad voor, aan de nieuwe stra ten de volgende namen te geven: Gilden laan, Schulpweg, Bleyenhoevelaan, Kruis- beeklaan, De Tiendestraat, De Hagedis- straat, Breesaperhof, Holland op zijn smalst, Velserbosstraat, Vinkenkrogtlaan en De Zandstraat. Diverse aanrijdingen moest de Vel- sense politie ook dit weekeinde weer in het politierapport vermelden. Te Santpoort werd bij een aanrijding de vijfjarige F. T. ernstig gewond. Het knaapje stak de Ha- gelingerweg over, toen een motorrijder met matige snelheid in de richting Driehuis naderde. De jongen, die voor perceel 19 de weg overstak, liep tegen de motor op en werd tegen de grond gegooid. De motor rijder heeft nog geremd en getracht de jongen te ontwijken. F. T. moest, nadat er een dokter aa<n te pas was gekomen, naar huis warden overgebracht. De knaap had verwondingen aan hoofd, linker arm, het dijbeen en de heup gekneusd en een lichte hersenschudding. In de Snelliusstraat maakte een mo torrijder Zaterdagmiddag een onverwachte zwenking, die te laat door een fietser werd begrepen. De wieLrijder reed tegen de motor op en kreeg lichte schade aan zijn eigendom. Op de Rijkspont 10 is weer een aantal auto's beschadigd, toen een bestuurder van een personenauto niet op de rem, maar op het gaspedaal drukte. Twee personenauto's en een autobus Liepen schade op. Zeer groot was de spanning waarvoor de damesteams van HOC en Rapiditas hebben gezorgd bij het beslissende treffen voor de titel in de eerste klas afdeling Haarlem van de handbalcompetitie. Van het begin tot het einde was er spanning. De stand was precies veertig seconden voor het einde van de ver lenging nog gelijk. Toen kwam HOC dan eindelijk tot het winnende doelpunt. Dit ge beurde na een goed opgezette aanval. De Rapiditas achterhoede, die tot dat moment fraai had stand weten te houden, wankelde even, maar net voldoende voor mej. De Goede, die de bal nauwkeurig van mevr. J. Huygens kreeg toegespeeld en onhoudbaar scoorde. Een verrassing werd ons in de tweede klas heren bezorgd door de Blinkert 7 (heren), dat Zand voortmeeuwen 2 versloeg met 8—5. En omdat IJmond 2 met 109 van Concordia 3 won, is het kampioenschap nog niet beslist. Zandvoortmeeuwen zal dus nog het resultaat van de laatste wedstrijd (tegen Concordia 3) af moeten wachten, waaruit tenminste een punt moet worden behaald om buiten bereik van IJmond 2 te komen. In -de 2e klas B heren van het district won IJmond met 1510 van The Catchers. Deze winst van IJmond betekende, dat het degradatiegevaar definitief is geweken. Intussen werd de toestand voor de dames van IJmond precair. Zij verloren van AVA met 83 en indien in de drie resterende wedstrijden nu nog maar een punt wordt verloren, is de degradatie reeds een feit. In de eerste klas dames wist Attila zich veilig te stellen door Concordia met zes twee te versl: an. De Concordia-hercn lieten pas aan het eind van de strijd tegen Attila zien wat handballen was. Daarvoor had Attila in deze genoegelijke wedstrijd een vier—nul voor sprong kunnen nemen. Bij de rust was de stand vijfdrie voor de Utrechters. In het laatste kwartier vonden de rood-witten het echter welletjes. In een snelle eindrush wer den de doelpunten vergaard: negenzeven. Maandag 23 Mei kwamen de haven van IJmuiden binnen: K. C. Rogenaes van Liver pool IJssel van Bremen. Amberlv van Swan sea. Selenga *-an Leningrad. Nobistar van Antwerpen. Ahmat Sand van Skoghal. Rijn land van Hamburg Ilias van Malaga. Frejo van Workington. Marlit van Tygnemouth. Glangula an Liverpool. Maduran van Bel fast. Merwede van Le Havre. Bomma van Halben. Eemstroom van Hull. Sunlong van Hampton Roads. Poeloe Laut van Hamburg. Wima van Bristol. Lucas Bols TI. Kristina- hamn. Merwestad van Norrköping. Bore IV van Mantyluoto. Vertrokken zijn: Hern naar Moss. Ulm- brüder IV naar Gothenburg. Margrete naar Tyne. Aruba naar Rotterdam. Duiveland n. Leith. Kroonborg naar Hamina. Amberly n. Rotterdam. Annie Arends naar Rotterdam. Trajanus naar Bremen. Heinrich Lorentz naar Bremen.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 8