Het kabinet-Drees blijft aan Tito steunt Moskou inzake China's UNO-lidmaatschap Weerbericht Koningin Juliana volgde een formeel nieuwe procedure Haarlems Dagblad Dinsdag regeringsverklaring in Tweede Kamer Felle brand in Monnikendam Politieke crisis is opgelost Mr. Burger geslaagd Het woord is aan Twee Meteors neer gestort; 1 dode Revolutionnair Comité in Vietnam communistisch Engelse spoorstaking sleept zich voort Verklaring van Belgrado: Overeenkomsten getekend tot betere verstandhouding op verschillend terrein Kroesjtsjev niet bang voor journalisten P 6'9e JAARGANG No 274 J Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 3 JUNI 1955 EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 299e JAARGANG No 121 Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Griekenland wil „Cyprus" weer in UNO behandeld zien Juiste Staatsrechtelijke vorm Franse regering meent: Stijgend aantal politieke gevangenen in Argentinië Crisis-commissie zal spoedig compromis-formule uitwerken Wedden?! Weerrapport Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Het Kabinet der Koningin deelt mede: Mr. J. A. W. Burger heeft Donderdagavond aan de Koningin verslag uitgebracht aangaande zijn pogingen tot het vinden van een basis die kan leiden tot voort zetten van de arbeid van het huidige kabinet-Drees en heeft aan H.M. meege deeld de opdracht tot reconstructie van het kabinet in bovenbedoelde zin te aanvaarden. Gehoord het door de heer Burger uitgebrachte rapport heeft H.M. de ministers en de staatssecretarissen in overweging gegeven op hun ontslag aanvrage van 17 Mei terug te komen. Op grond daarvan heeft de minister president die ontslagaanvrage ingetrokken. Onze parlementaire redacteur tekent hierbij aan: Mr. Burger blijkt dus geslaagd te zijn in de hem door de Koningin verleende op dracht tot reconstructie van het kabinet en wel in die zin, dat het gehele kabinet aan blijft, nadat en doordat er tussen kabinet enerzijds en de partijen waarop het steunt anderzijds overeenstemming is bereikt om trent de wijze waarop thans zowel het vraagstuk van de huurverhoging als dat van de belastingverlaging zal moeten wor den opgelost. Men kan ongetwijfeld critiek oefenen op de houding van mr. Burger en zijn fractie op 17 Mei in de Tweede Kamer, toen im mers de Partij van de Arbeid-fractie een stemmig de huurverhogingswet hielp ver werpen met als gevolg de kabinetscrisis, aie daaruit moest ontstaan, zoals uit de door de minister-president tevoren afge legde verklaringen wel vaststond. Tevens zal men echter moeten erkennen, dat mr. Burger, toen hij geroepen was als forma teur de rol te vervullen van wederopbou- v/er, een belangrijk stuk werk heeft ver richt. Ook de ministers verdienen waardering die van hun kant bereidheid hebben ge toond op sommige punten toe te geven en eveneens de andere partijen, die ook niet hét onderste uit de kan willen hebben, zodat men tenslotte tot elkaar is kunnen kómen. Bekijkt men nu het bereikte resultaat, dan zal men moeten toegeven dat er een betere regeling voor de huurverhoging uit de bus is gekomen dan het „kreupele" voorstel, dat de Kamer op 17 Mei voorgezet kreeg en dat zij dan ook met 50 tegen 48 stemmen verwierp. De vraag kan gesteld worden waarom het zover heeft moeten komen en waarom niet het kabinet, nu het toch met de rege ling zoals die thans in grote trekken be- kénd is, accoörd gaat, niet veel eerder zelf iets van "dien aard heeft ontworpen. Nadat uit het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer was gebleken dat alle partijen ern stige bezwaren hadden tegen het regerings ontwerp, zou het voor de hand hebben ge legen te trachten alsnog dat ontwerp in aanmerkelijke mate te veranderen. Men kan nu achteraf wel de opmerking maken dat het een fout van het kabinet is ge weest, dit te hebben nagelaten en dat daar door mede de crisis veroorzaakt is, maar hiertegenover staat dan echter dat het kabinet zich in een buitengewoon moeilijke positie bevond. Het had immers te maken gehad met verzet van zeer uiteenlopende aard tegen zijn plannen, waarbij nu eens de ene, dan weer de andere richting met bepaalde verlangens of eisen voor den dag kwam. Daarvan vooral is het gevolg ge weest dat de ministers onderling het eens zijn geworden over een compromis en toen besloten hebben voor dat compromis te staan en er ook eventueel mee te vallen. Dit vooral omdat uit het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer wel algemene af keuring ten opzichte van het huurver- hogingsontwerp bleek, maar niet te ont dekken viel in hoeverre er tussen de ver schillende critici toch nog iets gemeen schappelijks bestond. Het kabinet-Drees kan dus ter verdedi ging van zijn in deze gevoerd beleid wel licht aanvoeren dat kennelijk een flinke schok, te weten een kabinetscrisis, nodig is geweest voordat de partijen onderling het eens konden worden over iets positiefs. Nu dit het geval is bestaat er, naar het mij wil voorkomen, aanleiding over deze afloop van zaken voldaan te zijn. Dinsdag regeringsverklaring Wat nu de verdere gang van zaken be treft: Volgende week Dinsdag zal het her leefde kabinet-Drees met een regerings verklaring komen om aldus de Kamer de gelegenheid te geven terstond over de op lossing van de crisis van gedachten te wis selen. Het voordeel daarvan is tweeërlei: in de eerste plaats zal men dan terstond schoonschip maken wat de verhouding be treft tussen kabinet en Kamer en boven dien zal op die manier vermeden worden dat straks, wanneer de huurverhoging- en belastingverlagingsontwerpen aan de orde karnen, men weer in een politiek debat zou moeten vervallen. Als dit politiek debat reeds zeer binnenkort kan plaats hebben, zal men zich bij de behandeling van de genoemde wetsontwerpen kunnen bepalen tct louter zakelijke aangelegenheden. Huren en belastingen pas in Juli in de Kamer Naar ik in regeringskringen verneem, zal er vermoedelijk nogal enige tijd ver lopen eer de wetsontwerpen in de Kamer in openbare behandeling zullen komen. Met name moet hier gedacht worden aan de voorstellen inzake de ontworpen ver laging van de Grondbelasting. Bovendien is het mogelijk dat er wegens de geheel andere opzet van de verlaging van Omzetbelasting een nieuw voorstel zal komen. Hoe het zij, er zullen in elk geval een tweetal nieuwe wetsontwerpen moeten worden ingediend. Met name een huurver- hogingsontwerp in plaats van het verwor pen voorstel, en in de tweede plaats een wetsontwerp inzake de opheffing van de opcenten op de Grondbelas ting, die dan vervolgens in de ministerraad ter tafel moeten komen, daarna naar de Raad van State moeten worden gestuurd en die dan verder de gewone weg te be wandelen hebben eer ze voor openbare behandeling rijp zijn. Men moet al met buitengewone spoed de nodige voorbereidingen treffen, zal de openbare beraadslaging over de wetsont werpen in de week van Dinsdag 5 Juli kunnen beginnen. En voorlopig valt eerder te verwachten, dat het pas 12 Juli zal zijn. Naar ik verneem wordt de Tweede Kamer tegen Dinsdag 7 Juni bijeenge roepen. De voorzitter zal dan aan de regering de gelegenheid geven een verkla ring af te leggen, in verband met de oplos sing van de kabinetscrisis. Te verwachten valt verder dat hij zal voorstellen de ge dachten-wisseling over die verklaring nog in dezelfde vergadering te openen, even tueel na enige tijd schorsing. En verder valt wel aan te nemen dat men die avond de beraadslagingen zal voortzetten. In Schoonhoven is Donderdag het borstbeeld van generaal Van Heutz overgedragen aan het instructiebataljon Van Heutz. Bij de plechtigheid was ook een delegatie oud-gedienden aanwezig uit Bronbeek. Van links naar rechts: de 70-jarige sergeant J. Hoogestegen, de 89-jarige korporaal A. Veltman, de commandant van het regiment Van Heutz, luitenant-kolonel S. Da Costa, sergeant H. Grentzius, 79 jaar en de 84-jarige korporaal G. Janzen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Marie von Ebner— Eschenbach: De geest van een taal treedt het duidelijkst aan het licht in haar onvertaalbare woorden. ATHENE (Reuter) Griekenland zal voor 22 Augustus de kwestie Cyprus op nieuw bij de UNO aanhangig maken en om plaatsing van dit punt op de agenda van de Algemene Vergadering verzoeken, aldus werd Vrijdag van gezaghebbende zijde te Athene vernomen. Griekenland zal nu verzoeken, dat de UNO de ,.kern" van de Cypriotische eis tot zelfbeschikking in behandeling neemt. Treinongeluk in New York Op hét hoogtepunt van de ochtenddruik- te is Donderdag een trein van de onder grondse in New York op een andere ge lopen die stilstond voor een stopsein. 85 personen liepen hierbij verwondingen op en daarvan werden er negen zo ernstig ge kwetst, dat zij in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. De lezers zullen waarschijnlijk wel gezien hebben dat de wijze waarop mededeling is gedaan van het aanblijven van het kabinet-Drees, wat de daarvoor gebezigde be woordingen betreft, dus wat de vorm aangaat, afwijkt van wat tot dusver in derge lijke gevallen gebruikelijk was. In het desbetreffende communiqué, afkomstig van het Kabinet van de Koningin, leest men immers dat, gehoord het door de heer Bur gers uitgebrachte rapport, Hare Majesteit de ministers en de staatssecretarissen in overweging heeft gegeven, op hun ontslagaanvrage van 17 Mei terug te komen, en dat op grond daarvan de minister-president die ontslagaanvraag heeft Ingetrokken". Deze vorm is nu ten onzent nieuw en laat ik er onmiddellijk aan toevoegen dat deze nieuwigheid bepaald warme toejuiching verdient. Twee straaljagers zijn Donderdagmiddag om kwart voor vijf boven Diepenveen (O.) met elkaar in aanraking gekomen en bran dend neergestort. Leerling-vlieger sergeant Wiegerse uit Rossum bü Zaltbommel die een éénpersoons Meteor vloog van de basis Leeuwarden kwam om het leven. Luitenant-vlieger Middelhoven en ser geant-vlieger Smit die een twee-per- soons Meteor van de basis Twenthe vlo gen konden zich met hun valschermen redden. Een der toestellen boorde zich brandend in de bodem van een bos, op nog geen 20 meter afstand van een café te Diepenveen. Het andere stortte neer bij de begraaf plaats. De brandweer was spoedig ter plaatse en bluste de brandende wrakken.was opgericht Wat was toch tot dusver het geval wan neer ministers ontslag hadden gevraagd en tenslotte aanbleven, hetzij in de gevallen waarin zij in' een nieuw kabinet overgin gen, hetgeen bij ons vrij dikwijls pleegt te gebeuren, hetzij in het geval een kabinet of ministers die eerst ontslag hadden ge vraagd, toch weer hun werk als volledig verantwoordelijke bewindslieden plachten voort te zetten? Dan placht tot dusverre de hiervoor gebruikelijke vorm te zijn dat of wel de Koningin het ontslag weigerde, of wel het verzoek om ontslag niet inwilligde. In het wezen der zaak paste echter deze vorm niet bij ons levend staatsrecht, want in de gevallen als hier bedoeld waren het bovenal en in de eerste plaats de minis ters zelf die ten volle de verantwoorde lijkheid droegen en wilden dragen, respec tievelijk voor hun overgaan in een nieuw kabinet of voor hun aanblijven in een oud kabinet. Men zal zich wellicht afvragen hoe het kwam dat niettemin die eigen aardige vorm nog altijd werd gebezigd. De enige verklaring daarvoor treft men in onze Grondwet aan, te weten in artikel 86, waar staat dat „de Koning ministers be- WASHINGTON (United Press en A.F.P.) De Franse regering en militaire leiders hebben aan de Amerikaanse ministeries van Buitenlandse Zaken en Defensie als hun mening kenbaar gemaakt dat het Na tionale Revolutionnaire Comité in Vietnam een potentiële communistische vijfde colon ne is die met grote bezorgdheid dient te worden gagesgeslagen. Volgens Franse autoriteiten waren de voorzitter, vice-voor- zitter en secretaris-generaal van het comité tot voor kort vooraanstaande communisten geweest. Zij zeiden bevreesd te zijn dat terwijl de Vietnamese premier Diem in strijd met de opstandige secten verwikkeld is, zoals de Binh Xuyen en de Hoa Hao, de veronder stelde communisten in het Nationale Revo lutionnaire Comité de gelegenheid te baat zullen nemen Diems positie te ondermijnen en uiteindelijk zelf naar de macht zullen giMjpen. via een tactiek der vijfde colonne of openlijk. Zowel het Amerikaanse als het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken zouden echter op het standpunt staan dat dit niet een kwestie is die geregeld kan worden door ingrijpen van buiten af. Ely vertrokken SAIGON De heengaande Franse Hoge Commissaris en opperbevelhebber van het Franse expeditionnaire corps in Indo china, generaal Paul Henri Ely, is Donder dag in gezelschap van zijn echtgenote per vliegtuig uit Saigon naar Frankrijk ver trokken. Ely zal eerst nog enige dagen in Hongkong vertoeven alvorens naar Parijs terug te keren. Zijn functies zullen worden waargenomen door generaal Pierre Jacquot totdat de Franse regering een opvolger voor Ely heeft benoemd. De Zuid-Vietnamese regering van pre mier Diem heeft besloten, een politieke en een economische raad in te stellen, ter ver vanging van de voorlopige nationale raad. die in 1953 door premier Nguyen Van Tam t noemt en ontslaat naar welgevallen". Deze beide laatste woorden nu zijn overblijfsel uit de tijd toen het stelsel, zoals we dat eigenlijk ten onzent al kennen sinds 1848 nog niet bestond; te weten het stelsel waaronder de Koning onschendbaar is en de ministers ten volle verantwoordelijk zijn. Onder dit stelsel immers kan men niet zegggen dat de Koning „naar welge vallen" ministers benoemt en ontslaat, want de Koning zal alleen ministers kun nen benoemen en ontslaan in samenhang met de verhoudingen, die er tussen de mi nisters en het parlement bestaan. De nu gevolgde figuur acht ik volkomen Juist. Immers, wat is de situatie geweest en waarop is zij uitgelopen? Op een gege ven ogenblik bestond er voor het kabinet- Drees aanleiding ontslag aan het staats hoofd te vragen, en wel omdat het tot een botsing tussen Kabinet en Kamer was ge komen door de verwerping van de huur verhogingswet en het kabinet de verant woordelijkheid niet langer kon dragen voor het uitblijven van huurverhoging. Daarna is men er in geslaagd, het tezamen eens te worden, namelijk kabinet en de partijen waarop het'steunt, over een huur- verhogingsontwerp waarvan men op het ogenblik wel kan zeggen, dat het met vlag en wimpel straks door de Kamer zal wor den aangenomen. Zodoende zijn de rede nen waarom het kabinet wilde heengaan, vervallen en van het ogenblik af waarop dergelijke redenen niet meer aanwezig zijn is het niet meer dan logisch dat het kabi net zijn verzoek om ontslag intrekt. Het resultaat van de reconstructie-ar beid van mr. Burger was, dat het hier zo even weergegeven werd bereikt; daarom trent heeft hij in zijn rapport de Koningin ingelicht. Gegeven de .relaties die er tus sen Staatshoofd en ministers bestaan, ge geven ook dat de .ministers hun ontslag- verzoek tot de Koningin hadden gericht, lag het voor de hand dat zij thans van haar kant aan de ministers „in overweging zou geven" om hun ontslagaanvrage in te trekken, waarbij het aan de ministers ter beoordeling bleef, wat voor hun verant woordelijkheid tegenover het parlement moest komen, of het resultaat van die overweging zou zijn, dat zij inderdaad konden besluiten, hun ontslagaanvrage in te trekken. Dit laatste is thans het geval geweest. Men kan geloof ik niet ontkennen, dat ook in het leven van de staat de vormen dikwijls toch een bepaalde betekenis kun nen hebben. En wanneer nu die vormen in overeenstemming zijn met de werkelijk heid, voldoen zij aan de eisen, die men daaraan kan stellen. Welaan, in dit geval hebben we te doen met een staatsrechte lijke vorm die volkomen past bij. en aan- sïuit aan de staatsrechtelijke realiteit. Van daar dat er redenen zijn, de nu gevolgde nieuwe procedure van harte toe te juichen. Dr. E. VAN RAALTE BUENOS AIRES (AFP). Het Argen tijnse parlementslid Francisco Rabanal van de radicale (oppositie) partij heeft in de Kamer meegedeeld dat het aantal om poli tieke redenen aangehouden personen tot boven de 700 is gestegen. Rabanal vroeg de Kamer met betrekking tot deze kwestie bij de regering te mogen interpelleren, doch dit werd door de Kamer geweigerd. Namens het Peronistische blok verklaar de het parlementslid Oscar Allee vervol gens dat de noodtoestand, die van kracht is geweest sinds de militaire staatsgreep in 1951, niet zal worden beëindigd alvo rens de oppositie heeft aangetoond de grondwet te respecteren. (Van onze correspondent in Londen) De spoorwegstaking in Engeland duurt thans reeds zes dagen. Tot dusverre hebben de bemiddelingspogingen van het Britse vakverbond nog geen positief resultaat op- j geleverd. Het doel is de beide tegenover elkaar staande bonden tot samenwerking j te brengen. De Nationale Unie van Spoor wegpersoneel is daartoe altijd bereid ge weest, maar de thans volkomen geïsoleerde machinisten-organisatie tracht blijkbaar eerst het prestige te redden. De stakende bond ontkent dat er een conflict zou be staan met de nationale unie en is van mening dat de strijd alleen gaat tegen de Britse transport commissie, het bestuurs lichaam van het genationaliseerde trans portwezen, waartoe de spoorwegen behoren. De opstandige machinistenbond wil ken nelijk doót^an met staken totdat zijn leden een afzohderlijke verhoging, welke voor alle aangeslotenen, zonder onder scheid, moet gelden, zullen ontvangen en welke voldoende dient te zijn om de voor sprong op de ongeschoolden te behouden. Verouderd Terecht is opgemerkt dat een staking als deze heden ten dage even verouderd is als een oorlog met pijl en boog. De diepere oorzaak van de vele arbeidsconflicten dient echter mede te worden gezocht in het ont breken van een nationale loonpolitiek en verplichte arbitrage, waartegen de vakbe weging zich met hand en tand blijft ver zetten. Beide spoorwegbonden hebben gisteren een rapport over de situatie uitgebracht aan de speciale crisis-commissie van het Britse vakverbond, dat, zodra dit mogelijk zal blijken, een compromis-formule wil uitwerken, welke dan aan de Britse trans- portpommissie zal worden voorgelegd. Zolang de mogelijkheid bestaat dat de vakbeweging zelf het probleem kan oplos sen. houdt de regering zich wijselijk op de achtergrond, maar niet kan worden ont kend dat het een moeizaam en langdurig proces is. Veel hoop op een spoedig einde van het conflict bestond er gisteren dan ook niet. De regering houdt natuurlijk angstvallig de economische situatie in het oog en neemt alle voorzorgsmaatregelen om verder in te grijpen zodra dit noodzakelijk is. Een stagnatie van de grondstoffentoe- voer voor de industrie baart reeds grote zorg. De staalindustrie wordt het meest bedreigd en heeft reeds aangekondigd dat de productie moet worden verminderd; een aantal bedrijven zal volgende week moeten worden stopgezet. ROVIGO (Italië) (United Press). Een klein meisje te Rovigo maakte een wed denschap met haar speelkameraadjes dat zij de expresstrein van Chioggia naar Rovigo zou kunnen laten stoppen. Zij won de weddenschap. Het meisje ging op de rails liggen toen de trein naderde. De machinist zag het kind bijtijds en bracht de trein op nog geen 10 cm. afstand tot stilstand. Het meisje stond op en liep lachend met haar vriendinnetjes weg. Omstreeks negen uur Donderdagavond is op de scheepstimmerwerf van de firma K. llakvoort aan de Havenstraat te Mon nikendam door tot nu toe onbekende oor zaak brand uitgebroken. Door de felle Oostenwind werd het vuur in de op het terrein aanwezige loodsen, waar een aan tal sloepen in aanbouw is, snel aangewak- kcrd en leverde een groot gevaar op voor de zich aan de overkant van de straat be vindende woningen. Brandweercorpsen uit Edam, Purmerend, Broek in Waterland en Amsterdam verleenden bij het blussen van de brand assistentie. Tegen tien uur liet het zich aanzien dat men het grootste gevaar had kunnen keren. Omstreeks half elf was de brandweer het vuur meester. Toen waren reeds twee loodsen geheel en een derde zo goed als uitgebrand, evenals twee aan de over kant van de smalle Havenstraat gelegen woningen. Er zijn geen persoonlijke onge lukken ebeurd. De Amsterdamse brand weer verleende assistentie met twee mo torspuiten. Vermoedelijk is de brand in de lasserij ontstaan. BELGRADO (Reuter) Joegoslavië en de Sovjet-Unie hebben Donderdag docu menten getekend, waarin hun zeven jaar oude geschil, dat begon met de uitstoting van Joegoslavië uit de Cominform. wordt bijgelegd. In een gemeenschappelijke ver klaring. die na een week van onderhande lingen tussen de twee landen is getekend, wordt aangedrongen op toelating van com munistisch China tot de UNO. Verder op ontwapening, het vreedzame gebruik van atoomenergie en een verbod op atoomwa pens. De beide landen bepleiten ook een oplossing van het Duitse vraagstuk in het belang van het Duitse volk en de algemene veiligheid. De twee landen hebben besloten tot nauwere economische en culturele betrek kingen, waaronder het tot stand brengen van samenwerking op het gebied van het vreedzaam gebruik van atoomenergie. De Sovjet-Unie en Joegoslavië zijn voorts overeengekomen, eikaars burgers te^ repatriëren en betrekkingen te vestigen tussen de „sociale organisaties" hunner landen. De overeenkomst is van Sovjet-Russische zijde getekend door premier Boelganin. President Tito tekende voor Joegoslavië. De regeringen van de Sovjet-Unie en Joegoslavië zijn het er over eens, dat de politiek van militaire blokken de interna tionale spanning heeft vergroot, het ver trouwen tussen de volken heeft onder mijnd en het gevaar van een nieuwe oor log heeft doen toenemen. De twee landen verzoeken vervolgens om „bevrediging van de rechtmatige aanspraken van China ten aanzien van Formosa". Bij de onderhandelingen, aldus de ver klaring. die gevoerd werden in een geest van vriendschap en wederzijds begrip, werden meningen gewisseld over interna tionale vraagstukken, die van belang zijn voor Joegoslavië en de Sovjet-Unie en werd uitvoerig gesproken over vraagstuk ken aangaande de politieke, economische en culturele betrekkingen tussen de twee landen. Beide regeringen, zo zegt de verklaring verder, gronden haar politiek op de in het Handvest van de UNO neergelegde be ginselen en zün het er over eens, dat ver der pogingen moeten worden gedaan om de taak en het gezag van de UNO te ver sterken. Dit zou in het bijzonder worden bevestigd door de Chinese volksrepubliek het lidmaatschap van de UNO te verlenen waarop het recht heeft. De toelating van alle andere landen tot de organisatie, die aan de vereisten van het Handvest vol doen. zou eveneens van betekenis zijn. Het officiële Joegoslavische blad „Bor- ba" zegt, dat de afgelopen besprekingen tussen Joegoslavië en de Sovjet-Unie met grote belangstelling zijn gevolgd en een be langrijke ervaring voor de wereld beteke nen. Zij kunnen als toets dienen voor de voorgestelde conferentie der grote vier. Volgens „Borba"" tonen de recente ont wikkelingen, dat de periode van de koude oorlog bijna afgelopen is. De ervaringen, van Korea tot Belgrado, hebben getoond, dat het scepticisme en het wantrouwen, die de koude oorlog in hei leven hebben gehouden, ongerechtvaardigd zijn. Het vertrek Bij het afscheid op het vliegveld werden geen redevoeringen gehouden en de Joego slavische gastheren hadden het veld reeds verlaten, toen het Russische vliegtuig zich nog niet in de lucht bevond. Het ontbreken van redevoeringen was bijzonder opvallend. 4Populaire fietsen in de V.S. De commissie voor de prijzen in de V.S. neemt thans de laatste statistieken over de fietsen-productie en de import van fietsen in studie om vóór 15 Juli nog president Eisenhower alle beschikbare gegevens te kunnen overhandigen. Men vraagt zich namelijk af of het niet mogelijk zou zijn een populair en licht rijwiel te gaan ver vaardigen dat de concurrentie met Britse en Nederlandse fietsen - ook in prijs - zou kunnen weerstaan. BELGRADO (United Press). Toen Kroesjtsjev hedenmorgen samen met maarschalk Tito de trap van de Russi- sche ambassade in Belgrado afkwam, werd hij omringd door een groep buiten- 'i landse journalisten die hadden gewacht tot het gezelschap uit het particuliere - 0 vertrek, waar het zich in teruggetrok- 1 ken had, te voorschijn zou komen. Tito zei, dat het verslaggevers waren, waarop Kroesjtsjev hen „gevaarlijke lie- f: den" noemde en zei dat de moeilijkhe- den hieruit voortkomen, dat u het Rus- sische volk niet kent". Frank Kelley van de New York Herald Tribune trad daarop terstond naar vo- ren en zei: „dat komt omdat u ons bui- ten Rusland houdt". Kroesjtsjev greep, na gehoord te hebben dat Kelley een Amerikaan was, diens hand en zei hartelijk: „U kunt komen wanneer u maar wilt. U kunt morgen 5 j al het land in. U kunt elk ogenblik een visum krijgen". (Kelley zal vandaag om een visum verzoeken). j Toen een Duitse journalist vroeg: „ik ook", knikte Kroesjtsjev bevestigend en c verklaarde: „Wij zijn zelfs voor de dui- 8 vel niet bang en jullie zijn geen duivels". (van hedenmorgen 7 uur) toestand m 49 - i It la 5r SJ2 c -» Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca licht bew. O 121 geheel bew. windstil 22 onbewolkt onbewolkt regen licht bew. N O O NO geheel bew. O zwaar bew. O zwaar bew. half bew. W zwaar bew. NNO zwaar bew. WNW regen onbewolkt onbewolkt licht bew. mist onbewolkt onbewolkt zwaar bew. 4 16 5 18 4 20 4 18 3 24 4 22 windstil 25 2 22 2 24 2 19 N 4 ONO 3 windstil ONO 4 windstil windstil ONO 2 22 windstil 25 25 Z5 0 0 0 0 0,1 0 0 0 0 0 1 5 0 6 Neerslag laatste 24 uur. VRIJ ZONNIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Licht tot half bewolkt en overwegend droog weer. Zwakke tot matige Zuid- Oostelijke wind. Dezelfde temperatu ren als vandaag of iets hogere. 4 Juni Zon op 4.26 uur, onder 20.54 uur. Maan op 20.16 uur. onder 3.25 uur. Maanstanden 5 Juni 13 Juni 20 Juni 27 Juni 15.08 uur: 13.37 uur: 5.12 uur: 2.44 uur: Volle maan Laatste kwartier Nieuwe maan Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vriidag 3 Juni Hoog water: 2.20 en 14 44 uur. Laag water: 10 05 en 22 38 uur Zaterdag 4 Juni Hoog water: 2.58 en 15.21 uur. Laag water: 10.49 en 23.15 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1