Filmweek te Arnhem Girodienst kampt met groot tekort aan personeel Panda en de Meester-Klokkenmaker NIEUW. RADICAAL MIDDEL EMAILLE Wereldnieuws Belangrijke filmmanifestaties, congressen en tentoonstelling ,Snn-art" Goedkopere radio's Prof. dr. Clay overleden De radio geeft Zaterdag Openen van nieuwe rekeningen door particulieren niet meer mogelijk ^och ió Uet zo VRIJDAG i JUNI 1955 tegen Motten en andere Insecten Micromist dringt overal door! Rebus van prinses Beatrix Opruiming DE KLOMPENCENTRALE Kort nieuws EUROPESE VINDING Het programma van de filmweek, die van 27 Juni tot 3 Juli te Arnhem in het kader van het Holland-Festival en ter herdenking van zestig jaar cinematografie wordt gehouden is thans bekend gemaakt. Het is een zeer omvangrijk en belangrijk programma, waarin een aantal te Cannes bekroonde films hun Nederlandse première zullen beleven en ook een tweetal wereldpremières van Nederlandse films te beleven zün. Voor het grootste deel speelt de filmweek zich af in het Arnhemse Rembrandt- theater. In Sonsbeek en het Provinciehuis vinden tijdens de filmweek een drietal congressen plaats. Het Nederlands filmmuseum organiseert een tentoonstelling en als het weer het toelaat worden op de Markt te Arnhem een aantal openlucht filmvoor stellingen gegeven. Deze filmweek kwam tot stand, dank zij zetting. Dinsdagmiddag gaat de première ADVERTENTIE de initiatieven van de Nederlandse Bio scoopbond, de directie van het onlangs ge opende „RembrandC'-theater en de burge meester van Arnhem. Zij werden gecoördi neerd in de stichting „Filmweek Arnhem De filmweek zal op 27 Juni a.s. om 14.15 uur officieel worden geopend door burge meester Ch. G. Matser. De voorzitter van de stichting Holland Festival en secretaris generaal van het ministerie van O., K. en W., mr. H. J. Reinink, en de voorzitter van de Nederlandsche Bioscoopbond de heer M. P. M. Vermin zullen daarna korte redevoe ringen houden. Vele autoriteiten en buitenlandse instan ties zullen bij de voorstellingen aanwezig zfjn of worden vertegenwoordigd. Onder meer afgevaardigden uit Frankrijk. Italië, Engeland, Duitsland, België en de Scandi navische landen. Ook de Amerikaanse film industrie heeft belangstelling getoond voor deze filmweek. Tot de gasten van de orga nisatoren zal naast een aantal filmspelers ook de regisseur Vittorio de Sicca behoren. Hij deed althans de toezegging naar Arn hem te zullen komen. Waarschijnlijk zal regisseur Dassin eveneens op het festival aanwezig zijn. Het programma De bekende Franse filmregisseur Yves Allégret zal in de plechtige openingszit ting van Maandag 27 Juni een discours houden over de film. Het wordt gevolgd door de vertoning van zijn „De Rififi chez les hommes", die te Cannes werd onder scheiden met de prix de mise en scène. In de avondvoorstelling draait „Si Versailles m'était conté" van Sacha Guitry, een mon sterfilmwerk met een uitgebreide sterbe- ADVERTENT1E moderne binnenhuiskunst verantwoorde vormen en kleuren voor het huis van hedèn decoratieve stoffen in grote verscheidenheid meubelen 0 pas-toe 0 moderne huiskamerstoel reeds voor 18.50 lampen sierkunst 250 MODELKAMERS van „Above us the waves" van Ralph Tho mas, des avonds twee dansscènes uit de Spaanse film „Flamenco" en Elia Kazans „East of Eden". Woensdag komt in de mid dag „Bad day at black Rock" van John Sturges aan bod, die in Cannes de prix d'interprétation verwierf en 't avonds gaat de te Cannes bekroonde Italiaanse docu mentaire „Continente perduto". Donder dagmiddag draait men „La Strada" en des avonds de prijswinnaar van Cannes van Delbert Mann .Marty". Vrijdagmiddag wordt vertoond „Meisjesjaren van een ko ningin", een Oostenrijkse film. en des avonds „Het zwarte zand" van Huguenot van der Linden en „Métier de danse" van Baritier de Ry. De laatste dag. Zaterdag 2 Juli, is de hoofdfilm des middags „Prince of players" van Philip Dunne. Des avonds treedt Het Nederlands Ballet op en worden Geesinks film „Light and mankind", Toon ders „De kring om de maan" en Haanstra s „Strijd zonder einde" ten doop gehouden. De gehele week zal men trouwens Neder landse documentaires in het voorprogram ma vertonen. Congressen Wat de congressen betreft: in het Pro vinciehuis wordt Maandag 27 Juni de leden vergadering van de Nederlandse Bioscoop bond gehouden, die Dinsdags wordt voort gezet en gevolgd door een discussie met de pers. Het instituut „Film en jeugd" con- gresseert Woensdag in Sonsbeek, het Ne derlands Filminstituut doet dat des Don derdags. Vrijdag houdt de Centrale com missie voor de filmkeuring in Royal zijn jaarvergadering en Zondag 3 Juli komt dan nog In het Rembrandttheater de Neder landse federatie van filmkringen bijeen. De tentoonstelling „Zestig jaar cinematogra fie" wordt reeds 25 Juni geopend in de con certzaal van Musis Sacrum. Ze duurt tot 3 Juli. Subsidies Ofschoon het rijk en de gemeente Arn hem de Stichting Filmweek Arnhem be langrijke subsidies hebben verstrekt heeft de provincie Gelderland bezwaar gemaakt tegen het verlenen van een subsidie van f 50.000, omdat de begroting te ruim zou zijn. Philips-Roxane brengt Dezer dagen werd door Philips-Roxane een nieuw radicaal middel tegen motten en andere insecten In de handel gebracht. Dit middel zit in een handig klein busje. Eén druk op de knop en een radicaal motten- en insec- tendodende nevel verspreidt zich. Door dit handige busje behoort het ge knoei met pompjes tot het verleden. Waar zit het gevaar? Het gevaar van motten zit hem niet zozeer in dat kleine vlindertje, maar in de larven, die uit de eitjes komen die door de mottenvlinder ergens in Uw tapijten en tussen Uw kleren worden gelegd. De motten/ar/ is de vreter; hij is het die Uw kleren of Uw tapijten verwoest. De meeste middelen tegen motten, doden alléén het onschuldige vlin dertje. Maar daar hebt U weinig aan. Als regel zijn de eitjes gelegd, de lar ven komen uit en... daar gaan Uw winterjaponnen, het wollen onder goed, Uw tapijten en Uw gordijnen. Het enige afdoende antwoord is: Niet alleen ae mottenvlinders, vooral dc larven èn de eieren moeten vernie tigd worden. Dat antwoord is: ROXASECT micro- mist van Philips-Roxane, het nieuwe radicale middel. Want ROXASECT micromist van Philips-Roxane doodt èn de motten èn de larven èn de eieren. Micromist dringt overal door ROXASECT micromist (van Philips- Roxane) zit in een kleine bus van aluminium. U hoeft alleen maar één h twee seconden op het knopje te drukken en een ragfijne nevel ver spreidt zich en dringt overal door. De uiterst werkzame stof zet zich in een ragfijn laagje overal op af, en het is gedaan met de motten en andere hinderlijke insecten. Geen geknoei meer met pompjes Het nieuwe busje heeft nog andere voordelen. Het geknoei met vettige en dikwijls lekkende pompjes hoort tot het verleden. ROXASECT micro mist van Philips-Roxane kunt U overal meenemen. Op reis, als U met vacantie gaat, in Uw auto. in Uw boot, op Uw kampeertocht. Voortaan hoeft U nergens meer last te hebben van insecten. Zuinig, veilig, zindelijk Als U precies doet wat op de ge bruiksaanwijzing staat, is ROXA SECT micromist van Philips-Roxane heel zuinig in het gebruik. Er zit zó veel in het kleine busje geconcen treerd, dat U b.v. 40 kamers van 48 mS (4 x 4 x 3 m) lange tijd kunt vrijhouden van insecten. ROXASECT micromist van Philips- Roxane is dodelijk voor insecten maar onschadelijk voor mensen en huisdieren. Het is bovendien niet brandgevaarlijk en het geeft geen vlekken op kleren, meubels of be hang. Ook dit is een grote verbete ring. ROXASECT micromist van Philips-Roxane is zó gecon centreerd en zó doeltreffend, dat een grotere bus overbo dige luxe zou zijn. Met dat éne busje kunt U een hele tijd doen. ROXASECT micromist van Philips-Roxane is het zui nigste en radicaalste motten en insectendodende middel dat te koop is, omdat U al met een heel kleine hoeveelheid fantas tische resultaten bereikt. Haal vandaag nog een busje ROXA SECT micromist (let er op: van Philips-Roxane) bij Uw apotheker of drogist. Na overleg met de minister van Econo mische Zaken hebben vertegenwoordigers van détaillisten, importeurs en fabrikan ten van radiotoestellen verklaard, dat de prijzen van radiotoestellen, zoals deze gol den op 18 Maart j.l. met gemiddeld vijftien percent zullen kunnen worden verlaagd. Voorzover deze prijsverlaging nog niet is doorgevoerd, zal dit op korte termijn ge schieden. Wanneer de beoogde wijziging in het tarief van de weeldebelasting haar beslag zal krijgen, zal het percentage van de prijsverlaging naar het oordeel van de minister in het algemeen kunnen worden verhoogd tot twintig percent. In de ouderdom van 73 Jaar is te Bilt- hoven overleden prof. dr. J. Clay, oud- hoogleraar in dc wis-en natuurkunde aan dc Gemeentelijke Universiteit van Amster dam. Het stoffelijk overschot zal Zaterdag ochtend op Westerveld worden gecremeerd. Jacob Clay werd op 18 Januari 1882 ge boren te Berkhout (N.H.). Na het gym nasium in Rotterdam te hebben afgelopen ging hij in 1900 wiskunde en natuurkunde studeren aan de rijksuniversiteit te Leiden. In zijn studietijd was hij van 1903 tot 1907 assistent van prof. Kamerlingh Onnes aan het natuurkundig laboratorium. In 1908 promoveerde hij tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proefschrift getiteld „De galvanische weerstand van de metalen en legeringen bij lage temperaturen." In 1920 werd dr. Clay benoemd tot hoog leraar in de natuurkunde aan de Tech nische Hogeschool te Bandoeng, welke functie hij tot 1929 bekleedde, sinds 1925 tevens als voorzitter van de faculteit en leider van de Technische Hogeschool. In 1929 keerde prof. Clay naar Nederland terug om het ambt van hoogleraar in de natuurkunde aan de Amsterdamse univer siteit te aanvaarden. Hij is dat gebleven tot 1952, in welk jaar hem eervol ontslag werd verleend wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd. De jaarlijks inzamelingsactie voor het Prins Bernhardfonds en de Anjerfondsen zal van 20 Juni tot en met 3 Juli a.s. wor den gehouden. Ten bate van de fondsen wordt een exclusieve foto van het konink lijk gezin ten verkoop aangeboden. Aan deze foto is een kaart gehecht met een door prinses Beatrix ontworpen en getekende rebus, waarvan aan de oplossing een prijs vraag is verbonden. Arrestaties in Zwitserland De Zwitserse federale politie heeft Woensdagochtend in tien steden een groot aantal leden van de Italiaanse communis tische partij gearresteerd. In een commu niqué van de politie wordt gezegd, dat er aanwijzingen waren, dat de Italianen een georganiseerde poging deden om cellen te vormen, om hun invloed in de Italiaanse kolonie in Zwitserland te vergroten, en een politieke inlichtingendienst op te rich ten. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Koorzang. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8 00 Nieuws., weerbericht en katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuin bouw mede delingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Mu sette orkest en soliste. 13.45 Platen. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Accordeon- en mandolinemuziek. 15.00 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.40 Koorzang. 16.00 De schoonheid van het Gre goriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Platen. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Samenzang. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlementair overzicht. 18.40 Dansmu ziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichtbaken, cause rie. 19.30 Avondgebed en liturgische kalen der. 19.45 Platen. 20.40 Actualiteiten. 20.55 De gewone man. 21.00 Gevarieerd program ma. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.25 Vacantiekalender. 8.30 Orgel. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.40 Strijk trio. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Metroople-orkest. 13.50 Platen. 14.00 Sportpraatje. 14.15 Instrumentaal kwartet en solist. 14.35 Veluws programma. 15.00 Euro pees toerisme, causerie. 15.15 Orgel. 15.45 Van de wieg tot het graf. causerie. 16.05 Om- roep-orkest en solist. 17.00 Actualiteiten. 17.30 Piano. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Dansmuziek. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Ar tistieke Staalkaart. 19.30 Passepartout, cau serie. 19.40 De Bijbel is een moeilijk boek. causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 2045 Gevarieerd pro gramma. 21.30 Amusementsmuziek. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Lichte mu ziek. 22.45 Lessen in echtelijk geluk, hoor spel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (K.R.O.) 20.15 Actualiteiten en weerbericht. 20.35 Gevarieerd programma. 21.30 Telemimiek. 1.5523.00 Gevarieerd programma, (verv.) BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio-Almanak. 14.30 Journaal. 15.00 Platen. 16.00 Accordeon- muziek. 16.15 Platen. 16.30 Accordeonmuziek. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen, 17.20 Liturgische gezangen. 17.30 Orgelcon cert. 17.50 Platen. 18.10 Orgelconcedt. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Omroep-Ommeganck. 21.15 Verzoek programma. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Dansmuziek. BBC 22.00—22.30 Nieuws, feiten van de dag, en: Vorm en kleur. (Op 224 en 76 m.). Sinds enige dagen is het voor particulieren niet meer mogelijk een nieuwe reke ning te openen bij de Postcheque- en Girodienst. Hierdoor is een maatregel, welke dateerde uit de oorlogsjaren en die eigenlijk nog niet was opgeheven, weer van kracht geworden. Kort na de oorlog was men genoodzaakt alleen voor bedrijven en enige vrije beroepen nieuwe rekeningen te openen, maar langzamerhand, toen de dienst weer op volle toeren ging draaien, werd deze maatregel zeer soepel toege past. Vrijwel iedere particulier, die zich als nieuwe rekeninghouder aanmeldde, kon geholpen worden. De oorzaak, dat dit thans voorlopig voor particulieren niet meer mogelijk is moet gezocht worden in een groot tekort aan personeel bij de Post cheque- en Girodienst. Dit tekort aan personeel houdt ver band met de enorme toeneming van het giroverkeer gedurende de laatste jaren. Tot dusver werden gemiddeld ongeveer 4000 nieuwe rekeningen per maand ge opend. De uitbreiding van het giroverkeer kan men alleen opvangen door uitbreiding van het personeel. Doch deze uitbrei ding blijkt zeer moeilijk te zijn met het onvermijdelijke gevolg, dat er achterstand ontstaat. Een van de oorzaken van het te kort aan personeel is de salariëring welke geschiedt volgens het bezoldigingsbesluit voor rijksambtenaren. Het is een feit, dat de salarissen voor dezelfde categorie werkkrachten in de particuliere sector hoger zijn. Momenteel heeft de Postcheque- en Girodienst ongeveer 630.000 rekening houders. De 3400 leden van het personeel hebben de handen vol om de dienst zo goed mogelijk te laten verlopen. Niet alleen het aantal rekeninghouders is de laatste tijd sterk toegenomen, ook het verkeer tussen de rekeninghouders on derling is veel drukker geworden. Men zou over enige honderden nieuwe werk krachten moeten beschikken om de nor male toestand bij de girodienst te berei ken. Vroegere vrouwelijke werkkrachten, die nu gehuwd zijn, kunnen voor halve dagen weer bij de giro-dienst komen om daardoor te helpen het werk voor het an dere personeel te verlichten. Decentralisatie wordt voorbereid Geruime tijd geleden zijn plannen in studie genomen om te komen tot decen tralisering van de dienst. Sedert enkele dagen is men op het girokantoor bezig met het vernummeren van ongeveer 100.000 postrekeningen van rekeninghou ders in Groningen, Friesland en Drente. Overijsel en Gelderland. Deze rekeningen zullen over een tweede girokantoor in het Oosten des lands lopen. Het Rijk heeft reeds besprekingen ge voerd met gemeentebesturen van plaatsen in het Oosten zoals Almelo, Hengelo, Zwolle en Deventer, waarbij de eventuele beschikbare kantoorruimte in ogenschouw werd genomen en nagegaan werd welke kans men heeft in deze plaatsen nieuw personeel aan te stellen. Het is de bedoe ling, dat enige personeelsleden van het girokantoor in Den Haag het tweede kan toor in de eerste tijd zullen leiden en zul len zorgdragen voor de opleiding van het nieuwe personeel, totdat het nieuwe kan toor op eigen wieken kan drijven. ADVERTENTIE Mannen die „gezien" zijn prefereren BRYLCREEM Iedereen ziet er graag wel verzorgd uit. Daarom wordt Bryicreem door meer man nen gebruikt dan enige andere hairdressing ter wereld. Neem de proef en zie zelf hoeprachtigglan- zend en hoe keurig „in vorm" Uw haar de hele dag bltjft. De prijs van BRYLCREE is nu verlaagd I 's werelds meest verkochte hairdressing Bevcham NederlandN.V. - voor Engro»: Jacq. Mot M.YAmsterdam Op het Egyptische ministerie van Fi nanciën besloot men dezer dagen een vijftig jaar oude stapel documenten weg te gooien. Ambtenaren, die hiermede doende waren, renden plotseling dode lijk verschrikt weg. Zij hadden „iets" achter de stapel papieren zien bewegen. Een onderzoek werd ingesteld en het „iets" bleken drie slangen van vijf me ter lengte te zijn. Slangenbezweerders werden te hulp geroepen, om dit gevaar te bezweren. ADVERTENTIE HEDEN ONTVANGEN: een grote fabriekspartjj tegen spotprijzen! Ziet de etalages Dr. Leijdsstr. 10 - Haarlem - Tel. 11784 Ook voor TRAPPEN uw adres 34. Nadat de bijziende klokkenmaker nog een paar keer Panda had opgehesen in- plaats van een pop, was dit gevaarlijke werkje eindelijk klaar en stonden de pop pen netjes opgesteld op de hoge trans van de klokketoren. „Oef", zei Panda, die na al dit gedoe nogal beverig was geworden. „Ik ben blij, dat het achter de rug is. Het is levensgevaarlijk om met u te werken. U moest toch heus een betere bril hebben, mijnheer de klokkenmaker, u ziet niet zo goed". „Wat? Ik zie niet goed?", herhaalde de klokkenmaker verontwaardigd. „Nu breekt mij der klomp! Mijne ogen vormen ene grote volkomenheid, zij zagen ja im mer ruim voldoende!" „Maar ze zagen toch niet, wat IK zaag", bromde Grump, die het gesprek had opgevangen. De schurk had zich onder het platformpje verborgen en was nu bezig, de stutbalken van het stei- gerwerk door te zagen. Dat was weer een heel gemene streek van die lelijkerd, want als die balken stuk waren, zou het steiger- werk in elkaar storten... Aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam zal het studievak commerciële economie worden ingevoerd als een nieuw keuzevak voor het doctoraal examen. Men wil hierdoor studenten gele genheid geven tot een op de practijk gerichte vorming, welke zoveel mogelijk aansluit bij de eisen van verschillende brede secto ren van het economisch leven. 1 Vreedzaam. Er worden, op het ogenblik te Washington onderhandelingen gevoerd tussen de regering van de Verenigde Staten enerzijds en die van Argentinië, België, Italië, Nederland en Zwitserland anderzijds over het sluiten van accoor- den betreffende tweezijdige samenwer king op het terrein van het vreedzame gebruik van atoomenergie, aldus is Woensdag van bevoegde zijde te Wash ington vernomen. Vacantieland. Een Brits reisbureau heeft Donderdag bekend gemaakt dat dit jaar1 voor het eerst na de laatste oorlog de gelegenheid bestaat met vacantie naar Rusland te gaan. Deze zomer zullen twee reizen worden gemaakt door groe pen van 25 personen. De eerste reis, die per vliegtuig zal worden gemaakt, zal 135 pond kosten. De tweede reis wordt heen per vliegtuig en terug per trein en boot gemaakt en kost 120 pond, alles inbegrepen. Op beide reizen worden be zoeken gebracht aan Moskou en Le ningrad, waar in eerste klas hotels zal worden gelogeerd. Rotary. De heer A. Z. Baker uit Cleveland (V. S.) werd te Chicago gekozen als president van de internationale Rotary. De heer C. P. H. Teenstra uit Hilver sum werd gekozen als lid van de raad van directeuren van de Rotary. Verschrikkelijk. De leider van een Britse Himalaja-expeditie die uit vijf man bestond, Alfred Gregory, heeft ver klaard dat hij en enige andere leden van zijn groep op een hoogte van 5400 meter in het gebied van Menloeng voetafdrukken zijn tegengekomen van de „verschrikkelijke sneeuwman". Vol gens de inheemsen van de streek is de sneeuwman een van de grootste myste ries ter wereld, een geweldig groot dier, half-mens, half-beest, dat ronddwaalt In de sneeuwvelden hoog in het Hima- lajagebergte. Voorrang. De West-Duitse regering heeft gisteravond in een radio-uitzending bij monde van de minister voor Huizen bouw Preusker medegedeeld dat zij 550.000 nieuwe huizen hoopt te doen bouwen in 1955, ondanks de eisen die de herbewapening stelt. De kosten van dit bouwplan worden geraamd op 9 milliard Duitse marken. Sedert 1949 zijn er in West-Duitsland 2.5 millioen nieuwe huizen gebouwd waaronder 541.000 in 1954. In de tweede wereld oorlog werden bijna 5 millioen huizen verwoest of beschadigd. „Er zullen eerst huizen worden gebouwd en daar na kazernes", zei Preusker. Feest. De Tunesische nationalistische lei der Habib Bourguiba, die Woensdag door 300.000 landgenoten werd verwel komd, toen hij na twee jaar balling-" schap in zijn land terugkeerde, moest in de loop van de nacht als een Arabi sche vrouw verkleed zijn huis verlaten om elders enige slaap op te doen. Ge huld in een wijd wit gewaad glipte hy door een opgewonden menigte, die voor zijn huis danste en zong. Zoon. Een transport van 250 Oostenrijkse krijgsgevangenen en burgers, die vo rige maand door de Russen zijn vrij gelaten, zal Zaterdag in Oostenrijk aan komen. Functionarissen van het Oostenrijkse ministerie van Binnen landse Zaken zeiden, dat zich volgens inlichtingen, welke men van de Oosten rijkse ambassade in Moskou ontvangen had, onder de terugkerende ex-gevan genen ook de zoon bevindt van de te rechtgestelde Oostenrijkse nazi en Duits rijkscommissaris voor Nederland In de bezettinsgtijd, Arthur Seyss- Inquart. Goedgekeurd. Het West-Duitse kabinet heeft Donderdag zijn goedkeuring ge hecht aan een reeks wetsvoorstellen^ die de permanente basis van het West- Duitse bewapeningsschema zullen vor men en welke de regering ingeval van nood speciale bevoegdheden verschaf fen. De voorstellen gaan nu achter eenvolgens naar de Bondsraad (Eerste Kamer) en de Bondsdag. Een wetsont werp betreft de eerste opleiding van militairen, een ander gaat over het be perken van eigendomsrechten op land en het instellen van gebieden waar be perkende bepalingen gelden, terwijl een derde handelt over speciale nood- bevoegdheden voor het nakomen van de internationale militaire verplichtin gen van West-Duitsland en voor het organiseren van manoeuvres. GEEN HAAR op ons schaars beplante hoofd zou er ook maar één ogenblik aan willen denken de bijdragen die de Verenig de Staten op wetenschappelijk gebied heb ben geleverd, en bij voortduring leveren, te verkleinen. Maar de opvatting dat alles wat nieuw is van de overkant moet komen en dat wij hier in Europa weinig anders doen dan de vruchten plukken van het Amerikaanse intellect, is toch op z'n minst wat overdreven. Door allerlei opzienbaren de en tot de massa sprekende vindingen werden we eigenlijk een beet- je overbluft; de penicilline, het DDT en de atoombom over tuigden velen van ons bij de bevrijding van een zekere ach terlijkheid, waarbij echter werd vergeten dat de penicil line door de Engelsman Fle ming werd ontdekt, dat DDT een Zwitserse vinding is en dat de eerste kernsplitsing in Europa plaats vond. Deze vindingen, die in het algemeen zo sterk tot de publieke verbeelding hebben gesproken, dateren van vóór de oorlog en werden in de Verenigde Staten, door de enorme hulp middelen die men daar ter beschikking heeft, verder uitgewerkt en op grote schaal vervaardigd of toegepast. We moeten ons dit natuurlijk ook weer niet te eenvoudig voorstellen, want om een principiële mo gelijkheid in practische bruikbaarheid om te zetten, dienen soms zó veel moeilijkhe den tot oplossing te worden gebracht, dat het aandeel xmn degeen die het idee op grote schaal verwezenlijkt vaak zeker niet geringer is dan het aandeel dat de ont dekker toekomt. Laten we ons bij de atoombom houden, waarvan velen menen - en vooral de Ame rikanen behoren hiertoe - dat deze jp re kening van het intellect uit dc /.S. moet worden geschreven. Late., we dan op de voorgrond mogen "A-Hen dat het idee van energiewinmz,g aoor transmutatie van ele- mentcv, eóór de oorlog in wetenschappe lijke kringen in Europa en Amerika reeds gemeengoed was. Er werd echter niet ge sproken van atoombom, maar van energie winning, waardoor het wellicht mogelijk zou blijken uit een hoeveelheid stof ter grootte van een erwt een groot mailschip een retourreis van hier naar Amerika te laten ondernemen. Aan een atoombom die in een oogwenk zoveel energie zou vrij laten dat daardoor alle leven in de wijde omtrek volslagen gedood of ernstig be schadigd zou worden, dacht toen nog nie mand, althans - indien een dergelijk lugu- ber idee bij iemand ware opgekomen - men sprak daar niet over. De eerste transmutatie door kunstmatig versnelde deel tjes werd in 1932 tot stand gebracht door de Engelsen Cockroft en Walton, terwijl het echtpaar Joliot-Curie twee jaren later de eerste kunstmatige radio-actieve isotoop vervaardigden. In hetzelfde jaar slaagde de Italiaan Fermi er in nieuwe radio-actieve elementen te doen ontstaan door uranium te bombarde ren met neutronen, waardoor de transura- nen ontstonden. En tenslotte slaagde Otto Hahn, in samenwerking met Lise Meitner en Strassman er in de zware uraniumkern met behulp van neutronen te splijten, waardoor de mogelijkheid van een ket tingreactie en dus de energiewinning uit de atoomkernen verwezenlijkt kon worden. Door de oorlogsomstandigheden is de li centie van deze uitvinding naar Amerika overgewaaid en werd de oorspronkelijk vreedzame doelstelling (energiewinning) gew'jzigd in een atoombom, die in de kortst mogelijke tijd een einde aan de oorlog moest maken. Maar aan het hele project dat gebouwd was op een reeks van geniale gedachten en ontdekkingen waren de Amerikanen nau welijks te pas gekomen. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden) I

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2