SMAAKT BETER DAN SHAG Uitgaan in Haarlem IN DE WERELDPOLITIEK Onheil in Zuid-Afrika Yetwormpjes DÉBRAIIJVE r Oeros - zij het een tamme - van tweeduizend jaar oud opgedolven Klei had zelfs maag inhoud geconserveerd Verdacht van moord op zijn vrouw Kapitale boerderij te Eist afgebrand Hoe is het ontstaan? J Lui Man aangereden; auto bestuurder reed door Agent schoot twee Vijftig jaar geleden fnaal op aanvaller 3 Zeldzame vondst in tunnelbouzvput Eindhovenaar opnieuw in arrest Agenda voor Haarlem Paragnost Croiset voor de televisie dank zij Clark Procédé EQ7 U ziet het! U voelt het! U proeft het Dit woord: LOBBES In Rijswijk vond men fundamenten van oud kasteel Kerkelijk Nieuws Jee. riuftKio otyoteijcuviujt Zoon bedreigde Vader Damesbadcostuums Uit Haarlems Dagblad van 3 Juni 1905 VRIJDAG 3 JUNI 1955 (Van een redacteur) EEN VAN DE NACHTWAKERS van de Velser tunnelbouw heeft de oprechte dank geoogst van de wetenschap, toen hij onlangs in de bouwput, op een twintig meter van de (tot vanmiddag geldende) omlegging van de Rijksweg naar Amsterdam een stuk bot vond, dat hem interessanter voorkwam dan zomaar een stuk skelet. Deze J. van Duin groef namelijk, naar nu gebleken is, de resten van een gedomesti- eieerde oeros met de handen bij elkaar en als de dragline, die de eerste brokjes bloot had gelegd, zijn graafwerk had moeten voltooien, was er van dit gave skelet waar schijnlijk niet veel meer over geweest. Gistermiddag zijn prof. A. E- van Giffen, bekende oudheidkundige uit Groningen en dr. P. Glazema, de directeur van de Amersfoortse Rijksdienst voor het Oudheid kundig bodemonderzoek op bezoek geweest bij ir. J. Wieringa, de Rijkswaterstaats- ingenieur, die Velsens tunnelbouw leidt, om hun licht over deze vondst op te steken. De beenderen bleken inderdaad afkomstig te zijn van een oeros zij het een tamme, ofwel een Bostaurus primigenius, die hier omstreeks het begin der jaartelling ge sneefd moet zijn onder slagershanden. Het is voor deze omgeving een zeldzaamheid, dat een zo gaaf skelet te voorschijn komt tot nu toe had men alleen restanten van oerossen, wel of niet „tam", gevonden bij verschillende terp-afgravingen, zodat prof. van Giffen en dr. Glazema met deze vondst duidelijk in hun nopjes waren. Deze bostaurus is tot ver in de zeven tiende eieuw een Europese verschijning ge weest: in 1627 werd de laatste in Polen uitgeroeid en er kwamen talrijke geogra fische vormen van deze runderen voor, verspretid over Europa en Azië. De dieren rijn te beschouwen als de stamvaders en -moeders van het tegenwoordige rund en al in het plioceen kwamen ze in Indië voor, waarna het quartair dit forse gedier te ook elders in Azië opleverde. Naar het museum? Het was dus geen wonder, dat de beide geleerden er gisteren de reis naar Velsen voor over hadden, om de restanten, die zuinig bijeen gebonden op een kruiwagen lagen, eens van nabij te bekijken. Prof. Van Giffen kreeg niet de indruk, dat men hier met een wild rund te maken had, maar het moet wel een erg oud exem plaar zijn, zodat het Oudheidkundig mu seum in Leiden wellicht belangstelling heeft voor dit skelet, dat compleet met schedel, ribben, bekken en de meeste an dere knoken van het beendergestel ietwat bruin, maar verder prachtig geconserveerd onder een laag klei vandaan kwam. Die klei zorgde er zelfs voor, dat de maag inhoud van het beest geconserveerd werd, zodat diverse laboratoria een onderzoek konden beginnen naar de vegetatie van Velsen in het begin der jaartelling. Het dier bleek te zijn gevild, want de horens zijn er tweeduizend jaar terug met de huid afgehaald: de zaagsnede langs de hoornpit is nog duidelijk in de schedel te zien voor het overige is het een zeld- De strafzaak tegen de 32-jarige Eind- hovense opperman M. v. d. V., tegen wie wegens moord op zijn vrouw levenslange gevangenisstraf was geëist, en die op ver zoek van de verdediging door de rechtbank te 's-Hertogenbosch in vrijheid was gesteld, is Donderdag bij de voortzetting van de be handeling opnieuw aangehouden voor een psychiatrisch onderzoek. De rechtbank ge lastte de onmiddellijke gevangenneming van verdachte, die hardnekkig volhoudt niets met de aanslag op zijn vrouw te ma ken te hebben. Er zijn enkele getuigen gehoord, onder wie een serveerster uit een Eindhovense bar. Tegenover deze serveerster zou ver dachte na zijn vrijlating door de rechtbank hebben bekend zijn vrouw gedood te heb ben. Het verhoor van deze getuige ge schiedde met gesloten deuren. De officier van Justitie mr. J. Houben meende dat het reeds aanwezige bewijs materiaal door deze getuigenissen nog ver stevigd was. Hij was voorts van oordeel, dat nog geen voldoende aanwijzingen aan wezig waren om uit te maken of in dit ge val moord dan wel doodslag uiteindelijk ten laste zou moeten worden gelegd. De officier requireerde verwijzing van de zaak naar de instructie voor het doen instellen van een psychiatrisch onderzoek. Voorts eiste hij de onmiddellijke gevangenneming van verdachte. De raadsman mr. P. Scheefhals uit 's-Hertogenbosch betwijfelde of de laatste getuigenissen inderdaad een versterking bleken van de bewijslast. De bewijsvoe ring van het openbaar ministerie achtte hij onvoldoende en de jongste getuigenissen kwalificeerde hij als „kroegpraatjes". Hij vroeg de onmiddellijke invrijheidstelling van verdachte, die op grond van een zeden delict twaalf dagen geleden in bewaring is gesteld. Na in de raadkamer te zijn geweest deelde de president mr. J. Huizinga mee, dat op grond van de bescherming der maat schappij en op grond van vermoedens dat verdachte zou vluchten de rechtbank het verzoek van de raadsman niet kan inwil ligen. Voorts bepaalde de rechtbank, dat de zaak voor onbepaalde tijd zal worden uitgesteld voor het doen instellen van een onderzoek naar de geestelijke vermogens van verdachte in de kliniek van prof. Baan te Utrecht. VRIJDAG 3 JUNI Modelboerderij Elswout» Elswoutslaan. Overveen: Bazar ten bate van de nieuwe Hervormde Kerk te Aerdenhout, 19.3023 uur. Frans Hals: „.Liefdesroes", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Ontvoerd uit Singapore". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Brood, liefde en fantasie", allle leeft., 8.15 uur. Palace: „Heidi en Peter", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „De wereld veroordeelde haar", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Ver mist", alle leeft., 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Een mooi portret", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „There's no business like show business", allel eeft., 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 4 JUNI Modelboerderij Elswout, Elswoutslaan, Overveen: Bazar ten bate van de nieuwe Herv. Kerk te Aerdenhout 10-18 en 19.30-23 uur. Frans Hals: „Liefdesroes", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Ontvoerd uit Singa pore", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Brood, liefde en fantasie", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Palace: „Heidi en Peter", alle leeft., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Lido: „De wereld ver oordeelde haar". 18 jaar, 2, 4 15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Vermist", alle leeft., 2.6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Een möoi portret", alle 'eeft., 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: ..There's no business like showbusiness", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. zaam gaaf exemplaar, waarvan zowel de kaken als de bekkenhelften nog prachtig aaneen passen. De oeros, waarvan dit dus een tamge- maakte vertegenwoordiger was, moet niet veel van de huidige runderen verschild hebben, al leken ons deze botten aan de stevige kant voor een koetje. De heren van Giffen en Glazema heb ben met kennis van zaken het skelet van de kruiwagen gehaald en uitgestald op het tegelpleintje bij het kantoor der Tqnnel- bouwdirectie en toen bleek inderdaad, dat de tand der eeuwen dit slachtoffer van een vroeg-Velsense slager weinig geweld had aangedaan, terwijl ook de verschillende skeletdelen nog compleet waren. De oeros, zoals hij fragmentarisch werd opgedolven. In de AVRO-televisieuitzending van Donderdagavond is een experiment ge houden op het gebied van parapsychologie. In aanwezigheid van enige autoriteiten en een aantal journalisten experimenteerde de Enschedese paragnost Gerard Croiset, die o.a. zijn „stoelenproef" uitvoerde. Dit hield in dat hij, in aanwezigheid van o.a. de Haagse hoofdcommissaris van politie de heer Gualthérie van Weezei, de raads heer van het Amsterdamse Gerechtshof mr. J. C. Brongers, de Amsterdamse no taris mr. F. A. van Gelder en de Haagse journalist H. Janszen, reeds enkele we ken geleden bijzonderheden meedeelde over personen, die op 3 van 20 in de tele visiestudio opgestelde stoelen zouden plaats nemen. Deze voorspellingen van de paragnost waren verzegeld opgeborgen bij een notaris. Na een uiteenzetting van de gespreklei- der in de studio werd gisteravond door de twintig genodigden geloot, welke stoel zij zouden bezetten. Bij de uitvoering van het experiment voor de camera bleek, dat de paragnost slechts in een deel van zijn be schrijvingen trefpunten had, die juist ble ken. Beter slaagde een proef waarbij Croi set de journalist beschreef, die later door het lot werd aangewezen en van wie hij van tevoren verscheidene frappante bij zonderheden had verteld. Er was een fo rum in de studio aanwezig dat over de experimenten discussieerde maar met zijn conclusie over de waarde en de zekerheid van de parapsychologie in vage termen bleef. Te Eist (Betuwe) is Donderdag door on bekende oorzaak de kapitale boerderij, be woond door de landbouwer L. J. de Regt, tot de grond toe afgebrand. Vee en land bouwwerktuigen konden worden gered. De schade aan have en boerderij, eigendom van het weeshuis te Arnhem, wordt ge schat op een kwart millioen gulden. De boerderij had met de schuren een inhoud ,van ongeveer 7000 kubieke meter. ADVERTENTIE VIRGINIA - AMERICAN Er is een Grieks woord lobos dat: oor lelletje, maar ook: lever betekent. Dit woord is im het Latijn der geleerden om streeks de zestiende eeuw overgenomen in de vorm lobus. Men duidde ermede aan: kwab en in de plantkunde: lob. Uit dit woord, dat dus iets diks, ronds, logs aanduidt, is in de studententaal lobbes gevormd, waarmee men zowel een goedig, groot dier als een doodgoed mens, een brave sukkel aanduidt. Ook de vorm lobben komt voor. Het volgen de versje van Cats moeten de „teere dieren" dat wil zeggen: de vTouwen maar eens met aandacht lezen: Gij siet een hondetong het quaetste seer genesen. En sal een vrouwetong van minder kragten wesen? Neen, teere dieren, neen, laat immers uwen mont Niet syn van slimmer aert als lobben, uwen hont. Slim betekent: slecht. Bij het uitgraven van grond ten be hoeve van de bouw van een ondercentrale van de PTT aan de Tulpweg te Rijswijk zijn oude fundamenten gevonden van het in 1780 gesloopte kasteel te Blotinge. Ongeveer 70 cm onder het maaiveld liggen de metersdikke fundamenten van het oude kasteel dat in 1780 gesloopt werd. Volgens de Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek dateren de thans gevonden stenen uit omstreeks 1400. Voorlopig zullen de fundamenten geheel blootgelegd worden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Alblasserdam (vac. J. Ewoldt) J. P. v. Roon te Zierikzee; te Bennekom P. Bouw te Ridderkerk: door de prov. kerkvergadering van Utrecht (als geestelijk verzorger van het sanatorium „Zonnegloren" te Soestduinen) J. M. Ja- link, vlootpredikant te Den Helder, die dit beroep ook aannam. Bedankt voor Veen (N.-Br.) J. Wieman te Oudewater; voor Putten en voor Ouder kerk a. d. IJsel C. Treure te Ederveen; voor Vriezenveen P. Westland te Waarder. Geref. Kerken Beroepen te Zeist (4e pred.pl.) J. Wil schut te Genderen. Beroepen te Ferwerd G. ter Steege te Vianen; te Hengelo (O.) W. Baas te Ant werpen. Aangenomen naar Nieuwleusen P. L. Smilde te Dronrijp. Beroepen te Dordrecht (vac. W. B. den Brave) M. G. Ton te Geesteren-Gelselaar. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Murmerwoude M. Vlietstra tc Eemdijk. Bedankt voor Amsterdam-O., C. Ver- hage te Broek onder Akkerwoude. Geref. Kerken art. 31 K.G. Beroepen te Den hoven te Hattem. Helder F. Kou wen- ADVERTENTIE BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162. HEINZELMANN BADKLEDING Wij willen niet vooruitlopen op het resultaat van de waarnemingen, d.e binnenkort onze reisredacteur zal opdoen in Zuid-Afrika ten aanzien van de „rassenoorlog". Wel is het misschien nuttig nu reeds nadrukkelijk te wijzen op de onheilspellende ontwikkeling, die zich daar heeft aangekon digd onder het bewind van de Nationalistische Partij, aangevoerd door premier Strijdom, en die zich demonstreert in pogingen van de regering om od autoritaire wijze haar macht te consolideren teneinde niet algemee». aanvaardbare beslissingen inzake de rassenkwestie te nemen. Aangezien haar opvattingen ten aanzien der rassenscheiding oppositie ontmoeten, tracht zij nu die oppositie te knevelen. Het is een voorbeeld van het be treden ener gladde helling, die dictaturen maakt doordat zij een regiem steeds verder doet afglijden naar willekeur en geweld. De Zuid-Afrikaanse regering heeft, zo als men wellicht gelezen heeft, een wets ontwerp ingediend dat beoogt het aantal zetels van de Senaat (Eerste Kamer) uit te breiden van 42 tot 89. Alle toegevoegde ze tels zullen bezet worden door Senatoren van de regeringspartij, zodat de regering op deze wijze een meerderheid verkrijgen zou voor haar plan tot doorvoering der rassenscheiding op de kiezerslijsten. Eer. meerderheid, op deze wijze verkregen, is uiteraard een loutere formaliteit en een schijnbare honorering van de democra tische beginselen. In feite is het een ca mouflage en niet eens een zorgvuldige! van machtsmisbruik. Tegelijk echter be oogt het nieuwe wetsontwerp een verzwak king der oppositie. De oppositie zou name lijk in de onmogelijkheid komen om te regeren, ook al zou ze eventuele volgende verkiezingen winnen, aangezien de provin ciale raden, waarin de meerdere Senaats zetels eveneens gelding krijgen, na elke verkiezing nog een jaar lang in functie blijven, waardoor het onmogelijk zou wor den de oude Senaat te ontbinden. Dit aspect van de situatie, die zou ont staan als het gewraakte wetsontwerp tot uitbreiding van de Senaat wet zou worden, geeft een merkwaardige kijk op de wijze, waarop de huidige Zuid-Afrikaanse rege ring tracht haar wil op te leggen aan de massa van het Zuid-Afrikaanse volk, die immers slechts ten dele instemt met de discriminatie van de gekleurde rassen. Waarschijnlijk mag men niet bij voor baat alle maatregelen der regering Strijdom ten aanzien van de rassenkwestie als louter willekeurige en onaanvaardbare kenschet sen. Men moet er rekening mee houden dat Strijdom inderdaad beoogt het rassen probleem op deze wijze naar een oplossing te leiden. Zijn steile overtuiging dat hij de blanke meerderwaardigheid die zijn uitgangs punt is op geen andere manier kan doen blijven gelden, geeft hem volgens eigen inzicht het recht zijn tegenstanders binnen het kader der formele wetten te verhinde ren, zich in de weg der regeringsmaat regelen te stellen. Het kader der formele wetten echter hoe nauwkeurig het ook afgepaald en hoe zorgvuldig het ook geconstrueerd is is niet het wezen ener democratische samen leving. Telkens opnieuw stuit men weer op verlangen naar uitroeiing der ongerechtig heden en een vervanging van de dwang door het overleg. Aan deze definitie kan geen vorm van democratie ontkomen, al zijn vele vormen in hun streven en hun op gang minder hoog geklommen dan an dere. De democratie is een ontwikkeling, gedragen door een oprecht verlangen en een daadwerkelijk streven. En op de trap naar boven is elke vorm van rechteloos heid, rechtsverkrachting, ontrechting of onrecht tegen individuen en groepen, met opzet georganiseerd en met schijnwetten bekrachtigd, een stap terug, een trede om laag. Helaas is het strikt noodzakelijk, de si tuatie in Zuid-Afrika voortdurend en on verzettelijk aan deze definitie te toetsen. Gelukkig is in Zuid-Afrika een beweging ontloken, die de noodzaak daartoe beseft. Practische moeilijkheden kunnen inderdaad in een rassenprobleem als het Zuid-Afri kaanse twijfel doen ontstaan over de al of niet vermijdelijkheid van maatregelen, die op een bepaald moment door het regiem worden getroffen. Doch de wereld rondom, voor zover die een inzicht heeft gekregen in de basiswetten der democratie en in eigen kring de onaantastbaarheid daarvan erkent, kan en mag nooit een politiek op portunisme tolereren in haar eigen beoor- DIVERSEN Vrijdag 3 Juni, gebouw St. Savo, 20 uur: ,,'t Spectrum" geeft voor de Gereformeer de Jeugdcentrale te Haarlem een opvoe ring van .Pinky, het blanke negermeisje". Vrijdag 3 Juni. Stadsschouwburg, 20 uur: „Nieuw Leven" speelt onder regie van Carl Veerhoff „Welterusten" door A. P. Dearsly. Zaterdag 4 Juni. gebouw H.K.B., 20 uur: Feestavond van de Haarlemse Invaliden- bond H.I.B. met medewerking van het Haagse cabaretgezelschap „Collorada" on der leiding van Fred Bourgonje. Zaterdag 4 Juni. „De Leeuwerik", 20 uur: „Tot ons genoegen" speelt onder regie van L. Beek „Moeder" van G. van Halsteren. Maandag 6 Juni, Stadsschouwburg, 20 uur: De letterlievende vereniging „J. J. Cre- mer" speelt onder regie van Henk Bakker „George en Margaret" van Gerald Savory. Donderdag 9 Juni, Brinkmann. 20.30 uur: Chaplin-filmavond voor leden van de sociëtiet „Teisterbant". Vrijdag 10 Juni, Stadsschouwburg, 20 uur: „Door Inspanning Uitspanning" speelt on der regie van Piet de Wit „Narcose" van Wim Dumont. TONEEL EN DANS Zondag 5 Juni. Stadsschouwburg, 14 uur: Uitvoering door leerlingen van de Ken- nemer Dans- en Balletstudio, onder lei ding van G. en M. Tschernoff en Jan Leo Ziel«tra. Aan de vleugel: Leen Krammer. Woensdag 8 Juni. Stadsschouwburg, 14.30 uur: Voor het Wit-Gele Kruis speelt het Rotterdams Toneel „Een merkwaardige avond" van A. P. Dearsly. Regie: Bob de Lange. Met in de voornaamste rollen: Sara Heyblom. Yda Andrea. Marianne van Wa- veren. Wim van den Brink, Ton van Duin hoven, Eric van Ingen en anderen. Vrijdag 10 Juni, Openluchttheater Bloemen- daal, 20 uur: Optreden van het Spaanse ensemble „Coros y Danzas" met een folkloristsich programma. MUZIEK Vrijdag 3 Juni. Concertgebouw, 20 uur: Con cert voor bejaarden door het Koninklijk Mannenkoor „Caecilia". Donderdag 9 Juni. Grote Kerk, 15 uur: De organist George Robert speelt werker, van Froberger. J. S. Bach, Wilh. Fried. Bach. Brahms. Schumann en Mendelssohn Bar- tholdy. Zaterdag 4 Juni, Concertgebouw. 20 uur: Concert door het Koninklijk Mannenkoor „Caecilia" opder leiding van Nico Hooger- werf met medewerking van Mannergesang- verein „Abenglocke" onder leiding van Paul Pitch uit Dortmund en Franz Dietsch, orgel, eveneens uit Dortmund. Er worden werken van Bach, Brückner, Van der Bijl en Mozart uitgevoerd. Maandag 6 Juni Concertgebouw. 20 uur: Op treden van de balletklassen onder leiding van Nel Roos van de Muziekschool van de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst en leerlingen van de zanglerares Akke de Vries en de pianoleraren Bets Nederkoorn en Peter de Kleer. Dinsdag 7 Juni, Grote Ke k, 20 uur: De organist George Robert voert erken uit van Sweelinck, Pachelbel, Bach, Brahms, Distier e Reger. Woensdag 8 Juni, kerkgebouw Parklaan 34, 20 uur: Concert ten bate van de Broeder gemeente door Francina Hinloopen, harp, Kitty Nederkoorn, sopraan en Bets Ne derkoorn, orgel. Donderdag 9 Juni. Grote Kerk, 15 uur: De organist George Robert sneelt werken van Froberger, J. S. Bach. Wilh. Fried, Bach, ADVERTENTIE dit betreurenswaardige misverstand. Het j deling dezer maatregelen. Daarom noemde verkeerde gebruik van het woord democra- 1 deze beschouwing in de aanvang de Zuid- tie is bijna even veelvuldig als het foutieve Afrikaanse situatie onheilspellend. Temeer gebruik van de democratische regelen in nog, omdat Afrika als werelddeel thans in de praktijk. Wanneer democratie een nieuwe vorm van dictatuur was. zou men noodgedwongen vrede moeten hebben met een strakke toepassing der formaliteiten en zou men misschien de slimheid der dicta toren moeten prijzen, die in staat bleken een stelsel van voorschriften en regelingen te ontwerpen, dat hun daden formaliter dekte. Doch niettemin zouden zij dictato ren zijn en vertreders van mensenrechten, misbruikers van macht en waanidealisten. Want, al telt de wereld begenadigden die geboren worden om voor ganse massa's te denken en te handelen, dezen zal men nooit kunnen vinden op de zetels die zij door eigen macht en slimgebruikt geweld ver overden of behielden. Wat is het wezen van democratie, zoals dat de wereld geschonken werd in een tijd perk dat de volken het in zichzelf leerden kennen? Het is een streven naar gerechtig heid, een opgang naar de hoogst mogelijke rechtvaardigheid in de samenleving, een 1 de branding der politieke evolutie heen en weer geslingerd wordt, waarbij het oude Europa en het nieuwe Amerika als „stuur lieden aan de wal" het grootste belang heb ben bij een veilige landing. In de wereld van vandaag worden de schaduwen van het vluchtend geweld kor ter in het stijgend licht van de menselijke waardigheid en elementaire vreedzaam heid. Geweld is niet meer van deze we reld, al tracht het zich te handhaven in de egelstellingen van individuële en massale zelfoverschatting. Ook in Afrika zal het zich wellicht trachten te verdedigen doch het is er gesignaleerd en daarmee ge brandmerkt. En het is niet meer een kwes tie van keuze, omdat de wereld in dit sta dium eenvoudig geen onrecht of. geweld meer gebruiken kan. Wie dat niet heeft leren inzien door alle harde, bloedige erva ringen der laatste jaren, mist een inzicht dat hem een duidelijker kijk op de toe komst zou kunnen openleggen. J. L. Niet uitdrukken. Ze verdwijnen j spoedig en spoorloos wanneer =F U ze een paar maal bet met^= het bekende huidgeneesmiddel en Mendelssohn Brahms. Schumann Bartholdy. Vrijdag 3 Juni, Grote Markt, 11.30 uur: Ge durende een uur bespeling van het caril lon van de Grote Kerk door de stads- beiaardier Arie Peters, die ook te beluis teren is op Donderdag 9 Juni, van 20 tot 21 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals. Ex positie van poppenhuis anno 1750 met inventaris. Het museum is geopend op werkdagen van 1017 uur, des Zondags van 1317 uur. Huis Van Looy: Tentoonstelling van werken van leden der Haarlemse kunstenaarsver eniging „De Groep" tot en met 12 Juni. Geopend op werkdagen van 10—12.30 uur en van 13.30—J7 uur. Des Zondags van 1417 uur. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van schilder-schrijver Jacobus van Looy van 1012 en van 1417 uur. Op Zondagen alleen van 1117 uur. Teylers museum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt. Miche! Ange- lo. Claude Lorrain. Fossielen en mineralen, historische natuurkunde-instrumenten Ge opend op iedere werkdag behalve Maan dag van 1117 uur en de eerste Zondag van iedere maand van 1317 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculp turen, paramenten, kantwerk, handschrif ten pn munten. Geopend op werkdagen van 10-17 uur. des Zondags van 13-16 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's fBijbelse voorstellingen). Geopend van 9.30—12.30 en van 1417 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Vrijzinnig Protestants Jeugdhuis, Gedempte Oude Gracht 47: Tentoonstelling van leer lingen van de kinderschilderschool van Ton de Boer. Geopend van 3 tot 11 Juni van 12—4 en van 810 uur. Opening op Vrijdagavond door de directeur van het Frans Halsmuseum, de heer H. P. Baard. ADVERTENTIE toont U de grootste collectie merken: Heinzelmann - Catalina - Tweka De groepscommandant der rijkspolitie te Medemblik heeft bekendgemaakt, dat Don derdag omstreeks kwart voor zes in Me demblik een man is aangereden door een donkerblauwe of zwartgelakte personen auto. Het slachtoffer is zwaar gewond opgenomen in het ziekenhuis te Enkhui zen. De bestuurder van de auto is zonder zijn identiteit bekend te maken doorgere den, en heeft zich niet meer om het slacht offer bekommerd. Het glas van de rechterkoplamp lag ter plaatse van de aanrijding op het wegdek, zodat dit vermoedelijk aan het voertuig ontbreekt of inmiddels is vernieuwd. Allen, die inlichtingen kunnen verschaffen om trent de toedracht van het ongeval of de identiteit van de betrokken bestuurder, wordt verzocht zich in verbinding te stel len met de groepscommandant dèr rijks politie te Medemblik, tel. 2274-423 of bij de politie in de woonplaats. Donderdagavond omstreeks half zeven werd de politie te hulp geroepen bij een ruzie bij de familie Van E. in de Frans van Mierisstraat in Amsterdam-Zuid, waar een 30-jarige zoon in beschonken toestand zijn 71-jarige vader met een broodmes "be dreigde. De politie verscheen snel ter plaatse en een der agenten sommeer de de zoon het wapen neer te leggen. Deze weigerde hieraan te voldoen en keerde zich zelfs tegen de agent op wie hij met het broodmes in zijn hand toestormde. Uit zelfverdediging was de agent genoopt zijn dienstpistool te trekken waarmede hij twee schoten afvuurde, die de aanvaller in borst en arm troffen. Per ziekenauto is deze naar het Wilhelmina- gasthuis overgebracht en ter verpleging opgenomen. Te Loon op Zand en Capelle heeft een geweldige brand gewoed. Zestien boer derijen. acht groote schuren en de molen „De Eendracht" werden door den feilen gloed verteerd, welke zoo hevig was dat de brandweer op een eerbiedigen afstand moest blijven. Het vuur, in een der boer derijen uitgebroken, kon dus ongehinderd zijn weg vervolgen door de rij van boer derijen, waarvan de een na de ander in een smeulende puinhoop werd veranderd. Doordat onverwacht de wind draaide werd de rest van het dorp voor een der gelijk lot gespaard. Vele gaarden met fruitboomen en druivenwingerden zijn verschrompeld en verschroeid. Geen enkel mensch of dier heeft gelukkig bü deze ramp het leven verloren.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5