Kerkbouw - na aanvankelijk verzet - krijgt 15 pCt gemeentesteun in Yelsen BISSCHOFF's Reeks van nieuwe Godshuizen vergt H ton subsidie in komende jaren FABLO" Velsens Cultureel leven in de komende week Agenda voor Velsen Principes botsten in de raad Gemeentelijke zalen weer open voor communisten Ook in Bakkummer duinen myxomatose Liquidatie exportbonus- dollarregeling Twee IJmond-handbal- wedstrijden Volledig programma voor Rooswijk-honkballers VRIJDAG 3 JUNI 1955 9 OVERHEMDEN FABIO-Overhemden Jongens Overhemdjes Jongens Korte Broekjes Sport-Colberts tOOen Pantalons Speciaalzaak Plotselinge kampioenskans voor het tweede elftal DE SUBSIDIERING van de huidige én toekomstige kerk bouw in de gemeente Velsen, die een gevolg is van een ver zoek daartoe in September 1954 uit Hervormde kring, heett Donderdagavond de raad lam is in den brede gediscussieerd jaartoe in September 1954 uit Hervormde kring, beert erdagavond de raad langdurig bezig gehouden en er len iirede gediscussieerd over de verhoudingen tussen kerk en staat, die bier ten nauwste mee verweven zijn. Na ampele besprekingen .leek bet er op, of een deel van de socialistische fractie van wie de beer 11. Verbeek zich als woordvoerder opwierp haar stem aan dit voorstel zou onthouden, maar een tussentijds overleg in de fractie bracht klaarheid: met algemene stemmen werd de overheidssteun aan de uitbreiding der zielszorg aanvaard onder de nadruk kelijke voorwaarde van de kant der principieel weerstreven- De gesubsidieerde kerkbouw in Velsen omvat een aantal -Godshuizen, die in de loop van het gesprek door wethouder J. C. Aschoff (financiën) verder zijn gepreciseerd in de volgende opsomming een totaal, dat over een verre toekomst is uitgespreid en dat naar raming een som van f 150.000.uit de* gemeentelijke kassen zal vergen: Hij noemde kostencijfers, die wellicht aanvechtbaar kunnen zijn, omdat het voorstel het „naakte" gebouw wil subsidiëren: De nleuw-e R.K. kerk in IJmuiden komt op ongeveer f 400.000.waarvan f 60.000 door de gemeente wordt bijgedragen. De nieuwe Doopsgezinde kerk in IJmuiden kost ruim f 100.000 (dus f 13.000,— van de overheid). De kleine Lutherse kapel vergt f 50 k f 60.000,(f9.000 uit Velsens kas) en de Hervormde kerk in Santpoort-Station minus het uit Bioemendaal te financieren deel vraagt een kleine f 100.0CC,(f 15.000.subsidie). De Gereformeerde kerk te IJmuiden moet f 150.000,kosten (f 22.500,bijdrage door Velsen) en de Hervormde kerk te IJmuiden vergt een kleine f 100.000, (waarvan f 15.000,overheidsbijdrage). den, dat ook de niet in de verordening genoemde groeperin gen bij eventuele behoefte voor deze overheidszorg in aan merking zullen komen. De levensbeschouwing deed deze avond in Velsens raad ook verder opgeld: er is zowel gede batteerd over de „zaalafdrijving" ten koste van de commu nisten als over het subsidie aan de bijzondere avondscholen ten, met het gevolg, eensdeels dat de CPN cn haar neven- In totaal kost het de overheid dus, met de nodige speling, f 150.000. Daarbij moet in het oog worden gevat, dat een kerk er zeker voor 75 jaar staat; de genoemde kerkbouw zal bovendien zeker nog enige tientallen jaren vergen, zodat de f 150.000 overheidsbijdrage te putten uit een le ning over een groot aantal jaren kan worden uitgesmeerd en afgeschreven. Deze cijfers houden dus rekening met een bijdrage voor kerken, die buiten de oor logsschaderegeling vallen dan zou een subsidie immers slechts de Rijkskas ten goede komen, maar wel kan dat deel der stichtingskosten gesubsidieerd worden.dat bij de vaststelling van de oorlogsschade- bijdrage geen invloed kan uitoefenen. CPN weer op gemeentelijk terrein Zoals verwaeht werd, is er over het meer- derheidsvoorstcl van Velsens college om de communistische medeburgers weer toe te laten in de gemeentelijke lokalen „een kwestie van de rechten van de mens," se als mevrouw H e ij k o o p (Vrijheid) het onomwonden uitdrukte nog wel het een en ander gezegd in de raad van dese wat onwennige Donderdagavond. „Nu deze partij nog in ons parlement vertegenwoordigd is, moeten wij haar ook in de openbare lokaliteiten toelaten," meende zij, verder het volgende argument op de lachende raad afvurend: „Als ze in het openbaar vergaderen, kan men ten minste zien. waar men aan toe is De heer Kruisman (C.P.N.) was zon der meer blij: hij doorzag in zijn onschuld de woorden van mevrouw Heijkoop niet geheel, maar hield zijn vreugde overigens in het democratische vlak: tot nu toe werd de zaalafdrijving ten koste der communis ten als een ondemocratisch beginsel ge brandmerkt, ook buiten de C.P.N. en hare mantelorganisaties. „Daar de C.P.N. zekerheid heeft rond haar rechtsbestel," meende de heer Lips (A.R.), „moet zij ook dit democratisch recht terughebben" al liet hij geen twijfel bestaan over zijn houding jegens de ex treme opvattingen der communisten. De heer N u y e n s verklaarde zich namens de fractie vierkant tegen er was, zo zei hij, geen enkele verandering in de afwijzende houding der Katholieken ge komen. IJdele hoop Wethouder De Boer (Arbeid) hoopte, dat de communisten het nu nog eens zover zouden kunnen brengen, dat zij ook men sen aan de andere kant van de grenzen het vrije vergaderrecht gingen geven. Daar mee was de zaak beklonken zonder stemming maar met de Katholieken tegen is het voorstel geaccepteerd. De heer Mertens (Kath.) kreeg des gevraagd te horen, dat de citograf de mogelijkheid opent, de aangevochten wo ningsituatie onder de ouden van dagen onder de loupe te nemen; de heer Schil ling (Comm.) brak een lans voor de sla gers in verband met de lagere keurlonen ten behoeve van de scheepsfouragering: singers die bijvoorbeeld buiten de gemeente hun voorraad plotseling moeten aanvullen, moeten daarvoor nog eens keurloon be talen zodra het vlees in de gemeente wordt geïmporteerd. De voorzitter repliceerde: vlees, dat binnen de gemeente wordt geconsumeerd valt uit hoofde van de wet onder de door de heer Schilling geschetste situatie; vlees, dat voor de schepen bestemd is, wordt buiten Velsen gegeten en blijft er dus vrij van; hier kan de gemeente niets aan doen. Kerk en Stoa De Arbeidsfractie toonde zich aanvan kelijk in meerderheid tegen het veelomvat- te»ide voorstel tot subsidiëring van de kerkbouw tot 15'/»: de heer Verbeek maakte zich tot der meerderheid woord voerder en bestreed de opvatting van het college, al zou Velsens e.vpansie noodzake lijk aanleiding tot deze steun moeten zijn: altijd en overal waar de populatie zich uit breidt, moeten er kerken bij komen en dit argument snydt dus beslist geen hout. Bovendien wordt door B. en W. naar voren gebracht, dat de kerk een bindend element in de samenleving vertegenwoor digt; ook dit is geen nieuwe visie, want zo heeft de kerk er altijd voorgestaan, althans voor móéten staan. Hieraan kan de overheid zeker niet het door haar verdedigde beginsel ontlenen, de kerkbouw te gaan stimuleren. Bovendien hebben andere elementen dan de kerk hun beschavende invloed op de samenleving uitgeoefend het kan geen kwaad meende de heer Verbeek hier eens even de taak der vakorganisaties naar voren te halen, die de materiële welstand nastreefden, toen de kerken deze knnt van de sociale zaak schromelijk verwaarloosden. Daarnaast drukten de ethisch-culturele organisaties hun stempel op de beschaving, aldus nog altijd de socialistische fractie- praeses, die vervolgens het beginsel van de scheiding tussen kerk en staat uit het raadsstuk lichtte: inderdaad zal de kerk volkomen vrij moeten staan, dezelfde vrij heid, die mevrouw H e ij k o o p naar zijn mening eerder in een minder geslaagd ver band stipuleerde. Arcade en kerk Hij kon dus weinig goeds In de argu menten van het College ontdekken: zolang de taken in het maatschappelijk leven, voortkomend uit het particuliere initiatief geld te kort achter zich hebben, is een sub sidiëring op die plaatsen waardeerbaar, waar echter de kerk zonder meer steun krijgt, n'importe hoe de financiële positie der kerk is, kon de heer Verbeek bepaald niet meegaan. Waarom wordt, op het eveneens in het in Haarlem, die per Velsense leerling een bijdrage verzoch- organisaties weer de beschikking over de gemeentelijke za len krijgen en anderzijds de meerderheid van de raad zich uitsprak voor genoemde subsidie, waarnaast echter het streven naar een „compromisschool" voor avondonderwijs binnen de gemeentegrens doorgaat. raadsstuk genoemde principe der architec tuur voortbouwend, dan niet elk bouwsel in de gemeente gesteund, zo vroeg hij zich af: de kerk wordt hier op een wel zeer uit zonderlijke stoel verheven. Voor de arcadenbouw in de Lange Nieuw- straat is indertijd subsidie verleend: hier werd een stedebouwkundige verfraaiing nagestreefd, die de bouw zoveel duurdei maakt, dat er voor de betrokkenen zolt geen beginnen aan was. Dit was redelijk, vond de socialistische fractie-praeses, maar dit raadsstuk is naar zijn opvatting bepaaldelijk niet te verdedigen. Waarom uitsluitend „De R.K. kerk is een der rijkste van het land, elke parochie zal zijn eigen kerk moeten bouwen en daarin ziet zulk een parochie het noodzakelijk offer," aldus ging de heer Verbeek voort. En: zijn de andere stromingen in de niet-Katholieke richting der Velsense religieuze organisaties wel genoemd? Zijn de ethisch-sociale stromingen niet vergeten? Waarom maakt de gemeente uit, wie wel en wie niet in aanmerking komt voor de gemeentelijke waardering en daarmee de gemeentelijke steun. Hij vroeg zich bovendien af, of er wel aan gedacht is, dat deze verordening een strikt-tijdelijk karakter krijgt: als Vel sen is uitgegroeid moet men deze onder steuning, zo zij er ooit komt, toch wel stop zetten. De financiering van het geval was hem ook nog geheel duister: komt de paar ton, die voor een reeks van nieuwe kerken als subsidie van node zou kunnen zijn, maar gladweg uit de gewone dienst en moet dan straks, in onverhoopt magere jaren een „schenking" als deze, een andere post niet verdringen? Boventallige onder wijzers, cultuur, sport? Katholiek antwoord De Britse minister van Transportwezen John Boyd-Carpenter (links) in gesprek met enige Londense buschauffeurs, die de moeilijkheden, welke de treinstaking schept, het hoofd moeten bieden. die nationale belangen draagt. Wanneer er in dit gebied dan abnormale geestelijke aan spraken boven komen, is het argument voor een overheidssuppletie, waar de kerk het niet kan bespringen, zonder meer aan wezig. om maar te zwijgen van de kerken, die door de uitgroei van rie nieuwe stad, helemaal decentraal komen te liggen en dus voor grote uitgaven komen te staan die uil eigen middelen onmogelijk bestreden kunnen worden. Hij wilde niet afdingen op het belang rijke werk der vakorganisaties, maar zag de kerk toch als een draagster van hogere waarden. A rchitecti ur Dat de overheid bepaalde architectoni sche eisen in financiële zin voor naar reke ning neemt, zodra zij inhaken cp het stads beeld vond de neer Nuyens uitermate redelijk; dat het Cultureel Centrum wel gesteund werd. maar er aan de kerk ge poogd wordt steun te onthouden, kon hH bijvoorbeeld in het geheel niet volgen. Hij bestreed voorts het socialistische „verhaal tje," dat de Katholieke kerk zo rijk is: de mensen, die dit aannemen weten niet hoe veel schulden er op de Katholieke Gods huizen rusten en hoe er week-in week-uit uit de kleine beurs gespaard moet worden om bijvoorbeeld een jeugdhuis te reali seren. Hij was het dus op grond van deze reeks argumenten dus volkomen met de subsidiëring van de Hervormde kerkbouw eens. Ander socialistisch gelu:d De heer Van Osv. d. Abeelen Ar beid) ging in op het betoog van zijn frac tievoorzitter: zijn eigen beslissing viel evenwel anders uit op grond van de zeer zwaar-wegende overtuiging dat in deze moeilijke gemeente Velsen de noodzaak voor ligt ieders levensovertuiging te eerbie digen en te stimuleren: de grote gevolgen van de Velsense ontwikkeling liggen voor al in het sociologische vlak van een nieuw te bouwen stedelijke samenleving. Dat de ontwikkeling, waarin de kerk steun vraagt aan de overheid voor haar bouwplannen gevaren in zich bergt was de heer v, Os onmiddellijk bereid te erkennen, maar aan de andere kant is de verhouding overheid— kerk zo sterk en vastomlijnd, dat gevallen als deze hieraan zeker niet zullen knagen. Vele kerkgenootschappen maken zich niet temin wel erg makkelijk van hun taak af anderzijds vallen er te veel genoot schappen buiten dit raadsvoorstel dan dat het geheel compleet en bevredigend ge noemd kan worden: Leger des Heils. Vrij zinnig Protestanten en anderen vallen er bijvoorbeeld al niet onder. Het Humanisme is, als drager van een eveneens op zichzelf waardevolle en in een democratische gemeenschap te respecteren levensovertuiging, evenmin in de subsidie opgenomen. Langs de wégen, die daartoe open liggen, zou er voor deze groeperingen wellicht iets te doen zijn. De heer Lips (A.R.) zag in de gedach- tengang van de subsidiëring der kerken niets nieuws: de buitengewone omstandig heden in Velsen maken haar echter thans hier weer actueel en nodig, noodzakelijker dan steun aan bouw, waarmee (materieel) winstbejag wordt beoogd. Hij was uiter aard voor, evenals de heer P 1 e ij 1 e r (Vrijheid), al zag deze laatste ook bezwa ren in het vergeten van enkele groeperin gen, die eveneens recht kunnen doen gel den op steun. Namens het college antwoordde mr. M, M. Kwint de verschillende sprekers: hij had met uitzonderlijk genoegen de heer ADVERTENTIE DE VOLLEDIGE SORTERING hebben wij nu voorradig fabelachtig mooi, in vele effen pastelkleuren, kleine werkjes of fijne streepjes 22.50, 19.75, 17.90, 16.90, 15.90, 15.90, 11.90, 10.90 met 2 losse boorden 14.90 FA3LO-Weekennd-Shlrts 18.90, 16.90, 14.90 ruiten, effen en Truman Shirts vanaf 2.20 prachtige pasvorm, wasecht Heren-Shorts 9.75 van 59.75 tot 79. van 19.75 tot 49.— ZIET DE ETALAGES De heer Nuyens behandelde niet alleen het raadsstuk, maar diende de heer Ver beek gelijktijdig van repliek. „Het meest primaire is altijd geweest, dat de kerk haar plicht jegens de haar toevertrouwde ge lovigen moest volbrengen, geld of geen geld. Dat geld is er altoos gekomen, maar in Velsen liggen de kaarten wat vreemd hier is geen sprake van een normale be volkingsaanwas, maar van een expansief. Cs v d Abeelen beluisterd en erkende Kennemerlaan 61 - Umuiden de schroom, die ook het college beving, toen de financiële steun aan de kerken op het tapijt kwam: dit is overigens zonder meer nodig, wat al direct blijkt uit de aan vraag der kerken zelve. HU bracht nadrukkelijk naar voren, dat op deae subsidiebasis slechts de genoot schappen, vallend onder de wet op de kerk genootschappen gesteund kunnen worden, al is de raad te allen tijde vrü ad hoe te helpen, waar dit nodig geacht wordt. Maar de niet-erkende kerken vallen er juridisch gezien hepaald nu nog niet onder. De argumenten van de heer Verbeek vonden geen gehoor bij de voorzitter: in- derdaad komen er overal waar de populatie wast, kerken bij, maar Velsen mag toch wel gerekend worden tot de uitzonderlijke bevolkingscentra, waar nu eenmaal grote particuliere donaties voor kerkbouw ont breken, maar het kerkelijk werk hoogst nodig èn nuttig is. De architectonische eisen aan kerken liggen heel anders dan die er aan een of andere commerciële opzet worden gesteld: niet alleen zijn de Nederlandse kerken ar chitectonische hoogtepunten, maar boven dien is de architectuur voor een kerk in feite „renteloos" laat staan bijvoorbeeld een toren, die nogal kostbaar is, maar te gelijkertijd in hpt stadsbeeld onmisbaar. De suggestie van de heer P 1 e ij 1 e r om de gemeente de torens te laten bouwen en de kerken de kerken, leek hem niet aantrek kelijk consistoriekamers vallen onder de subsidie, vereenigingslokalen in dit ver band niet. Nu pas Het college voelt zich enigszins schuldig, dat het nu pas komt met een prae-advies op een aanvraag van September 1954 de gemeente kan echter geen verder terug werkende kracht beloven dan tot 1 Januari 1935, omdat anders de problemen wat al te groot worden. De heer Aschoff kon het als wethou der van financiën (C.H.) in zoverre met de heer Verbeek eens zijn, dat er nogal wat geld met dit voorstel gemoeid is. De kaarten werden in tweede ronde nog maals geschud, maar het spel zag er niet veel anders uit dan aan het begin van dit tournool: de heer Verbeek hield vast aan zijn zakelijke bezwaren tegen de sub sidiëring, evenals tegen de scheiding tus sen bokken en schapen, die het raadstuk, zij het dan op grond van da wet, maakt. Er is scherp en uitvoerig gediscussieerd: de heer Verbeek achtte nog steeds de eisen van architectuur gelijk voor alle in Velsen staande gebouwen: overal speelt het stadsschoon gelijkelijk mee. Ook de heer N u y e n kwam terug fel en bewogen, zoals de hele discussie beheerst werd door een serie principes, die elkaar meer niet dan wel raakten. De heer v. O s hield vast aan de rechten der nog niet-gesubsidieerden, meende ech ter dat deze in de toezegging van B, en W voldoende gewaarborgd zijn en zegde ten slotte op die gronden zijn stem toe. Het laatste woord leek in deze de v o o r- z i 11 e r te zijn beschoren; hij erkende, dat alle gebouwen voldoen moeten aan de stedebouwkundige lijn, maar meende niet temin, dat er een breed verschil ligt tussen kerkbouw en bijvoorbeeld een nieuwe bio scoop. Overigens laat de voordracht «n daar mee de subsidie-verordening alle vrijheid toe inzake steun aan kerken of organisa ties met de raad als laatste scheidsrech ter. Fractie*overleg De fractie van de Taitlj v. d. Arbeid ging GEGEVENS voor de wekelijkse rubriek „Velsens cultureel leven in de komende week" kunnen worden ingediend bij het Agenda-bureau voor de Velser Gemeen schap, Cultureel Centrum, Moerberg- plantsoen, telefoon 5743. Hier volgt de agenda voor de week nan Zaterdag 4 tot en met Zaterdag 11 Juni. ZATERDAG 4 JUNI IJMUIDEN Picter Vermculenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.3012 en van 14 16.30 uur. Nationaal Heilslegerkorps, 19.30 uur, Goede Herderkerk, concert. MAANDAG 6 JUNI IJMUIDEN Pieter Vermeuienmuseum, Cultureel Ge bouw, als Zaterdag. Nutsbibliotheek, Heidestraat, geopend van 1921.30 uur. DINSDAG 7 JUNI IJMUIDEN Pieter Vermeuienmuseum, Cultureel Ge bouw, als Zaterdag. P. v. d. A., afdeling IJmuiden, Cultureel Gebouw, 20 uur, Huishoudelijke verga dering, spreker ir. H. Vos. WOENSDAG 8 JUNI IJMUIDEN Pieter Vermeuienmuseum, Cultureel Ge bouw, als Zaterdag. DONDERDAG 9 JUNI IJMUIDEN Pieter Vermeuienmuseum, Cultureel Ge bouw, als Zaterdag. Eenheidsvakcentrale, Rex theater, 20 uur, Feestavond tienjarig bestaan. Openluchtconcert, Velserbeek, Uitvoering door fanfarekorps „Wilhelmina" met „Vox Humana". Door de gevreesde konijnenziekte myxo. matose heeft de konijnenstand in de Bak kummer duinen een geduchte knauw ge had. De ziekte heeft vooral in Bakkum- Zuid danig huisgehouden, zodat er vrijwel geen konijn meer is te vinden. Ten Noorden van de Zeeweg en op het kampeerterrein van het PWN kan men echter nog een of meerdere konijnen tegen het lijf lopen maar het duinterrein tussen de Grote Veldweg en de Van Oldenborgh- weg is zo goed als „schoon". Naar wii vernemen hebben de jachtop zieners opdracht de dode dieren op te zoe ken, ze met een desinfecterende vloeistof te besprenkelen en daarna te begraven. In aansluiting op reeds eerder gedane publicaties deelt het ministerie van Eco nomische Zaken mede, dat met ingang van 1 Augustus a.s. de E.B.-dollarrekenin gen zullen worden opgeheven en de op deze rekeningen dan nog aanwezige saldi dienen te worden beschouwd als saldi op gewone dollarrekeningen. De liquidatie van de exportbonusdollarregehng is hier mede voltooid. De Nederlandsche Bank N.V. zal de de- viezenbanken terzake instruéren. in overleg, de vergadering werd een kort moment geschorst ep de stemming leverde het ietwat verrassende resultaat op, dat de heer Verbeek retireerde: hij schonk zijn vertrouwen in de toezeggingen jegens de „andere groeperingen" en met algemene stemmen is het raadsstuk aangenomen. Onteigenings kapitarl: kapitale onteigening Op vragen van de heren v. Leeuwen (Kath.) en Lips (A.R.) replicerde wet houder Visser (Arbeid, OW.) inzake de onteigening van panden aan de Schmidt van Gelderstraat en de Wijkerstraatweg, dat er 825.000 begroot is voor onteige ningen in Velsen-Noord daarvoor moet de Java-deurenfabriek nog onteigend wor den mèt diverse andere gebouwen, terwijl de bedrijfsschade-uitkeringen van geval tot geval bezien mo-ten worden. Het college staat daar overigens niet afwijz?nd tegen over. Andere grondaankopen gingen zonder veel op- of aanmerkingen onder de hamer door. De heer Verbeek tekende bij de sub sidiëring van de P K. en de Christelijke avondscholen te Haarlem aan, dat een compromis-school in Velsen zelf verreweg verkieslijker is boven de voortgezette sub sidiëring aan de Haarlemse scholen, die deze compromis-school wellicht kan tegen houden. Met de meerderheid van het col lege waren de heren Nuyens en De Jong (A.R.) het daarentegen eens. dat de ouders het recht hebben voor hun kinderen bijzonder avondonderwijs te kiezen, wat de heer Verbeek niet wilde aanvechten, maar de heer Kruisman (C.P.N.) stel de de zaak scherper: op de openbare avond-ULO in IJmuiden komen alle rich tingen al samen en er wordt nimmer een wanklank vernomen. Wanneer de bijzon dere avondscholen in Haarlem hun sub sidie blijven ontvangen, zal een Velsense compromis-schooi alleen maar tegengehou den worden, dacht hij. Minderheid en meerderheid Niet geheel van harte kweet wethouder De Boer (Arbt'd, onderwijs) zich van zijn taak. het meerderheidsstandDunt uit het colleee doorgaan met subsidiëren te verdedigen. De minderheid van het col lege hier werd de heer De Boer aanzien lijk enthousiaster heeft daarentegen naar de aantrekkelijkste vorm van avond onderwijs gezocht en wil de subsidie aan de Haarlemse scholen opschorten, tot ee- bleken is. of deze compromisschool in Vel sen levensvatbaar is: gaat de subsidie in middels door, dan zal dit. zo meent de minderheid, de compromis-school tot mis lukken doemen. Er leek alweer een principieel debat uit te willen komen, maar wethouder Maas (Kath.) stelde de zaak even zakelijk: de subsidie-aanvraag ligt er nu eenmaal en moet worden afgewikkeld, waarbij de com promis-school uit de samenwerkende schoolbesturen zijns inziens geen enkele barricade in de weg wordt gelegd. De heer P 1 e ij 1 e r zag uit de subsidie toekenning geen gevaar voor de compro mis-school voorvloeien er werd nog even gehakketakt en er kwam een stemming van: met 14 sWnmen tegen werd de sub sidie tenslotte 'k^nd en kreeg de min- derhaid in het -e dus n'et haar zin. De eerstkonr. ..'e raad valt op Dinsdag 28 Juni. VRIJDAG 10 JUNI IJMUIDEN Pieter Vermeuienmuseum, Cultureel Ge bouw, als Zaterdag. Nutsbibliotheek, Heidestraat, als Maan dag. ZATERDAG 11 JUNI IJMUIDEN Pieter Vermeuienmuseum, Cultureel Ge bouw, als vorige week Zaterdag. BIOSCOPEN Thalia, Vrijdag 20 uur, Zaterdag en Zon dag 19 en 21.15 uur, „08/15 De Kazerne" Zondag 15 uur „Cisco Kid en de ban diet" Maandag 20 uur „08.15 De Ka zerne" Dinsdag en Woensdag, 20 uur „Jacht op blond" Donderdag 20 uur speciale voorstelling van „Marie An toinette". Rex, Vrijdag, Zaterdag, Zondag en Maan dag 20 uur „Romeo en Julia", Zondag 15 uur „Arabische nachten". Aangezien het sportpark „Watervliet" de komende week „in reparatie" gaat, is van IJmond-zijde aan de handbal com pe titieleider verzocht met deze omstandig heid rekening te houden en het nog uit te voeren programma te wijzigen. Met de verwachting, dat aan dit ver zoek gevolg wordt gegeven, spelen de da mes van het eerste elftal Zondagmorgen thuis tegen Vrone uit St. Pancras en gaat het tweede herenelftal op bezoek bij Zanri- voortmeeuwen voor de laatste competitie wedstrijd. Hieraan zit echter nog een re delijke kans op het kampioenschap van de afdeling vast. Deze kans is vrij onver wacht ontstaan omdat IJmond 2 bij een overwinning nog gelijk kan komen met de Zandvoorters en dan een beslissingswed strijd tegen dezelfde ploeg noodzakelijk zou worden. Nu is dit voor IJmond 2 zeker geen een voudige taak om uit deze laatste wedstrijd de volle winst te halen, want de Zand voorters, die alles zullen doen om op eigen veld geen risico's te nemen, hebben aan een gelijk spel voldoende om IJmuiden 2 de illusie van e3n kampioenschap te ont nemen. Het dames-IJmond I-team zal er echter zeer goed aan doen om thuis tegen Vrone ook geen risico te nemen, omdat dit elftal ten aanzien van de onderste plaats nogal wankel staat en de volgende week dan nog één uitwedstrijd tegen Rapiditas moet spelen om de competitie te beslui ten. De IJmond-meisjesjunioren hebben na hun kampioenschap de vererende uitnodi ging ontvangen om mede te werken aan de Haarlemse Sportweek op 6 Juni, waar zij een zevenhandbalwedstrijd zullen spelen tegen de rest van Haarlem. Deze wedstrijd betekent een goede oefe ning voor 12 Juni, waarop dit meisjesteam zal deelnemen aan het districtskampioen schap van Haarlem, dat te Zandvoort wordt gespeeld. De opstellingen van „IJmond" zijn: Dames I: M. Kiesser; B. Schoon en C. Mossel; H. Beers, J. Woudsma en E. v. As- selt; A. Eckhardt, R. v. Buuren, D. Mar- ckelbach, H. Venus en T. Jak. Heren 2: H. Nathans; H. de Water en C. Kiesser; H. Schaafsma, J. Gaartman en P. v. Gieten; H. Rens, H. v. Lieshout, P. Bijl, C de Vries en J. Kooy. Midden in het honkbal- en softball-sei- zoen heeft de honkbalelub „Rooswijk" voor de komende dagen opnieuw een vol ledig programma af te werken, dat vooral dc aandacht vraagt van de respectievelijke eerste negentallen. De vijfde nederlaag incasseerde Roos- wijk 1 heren in Rotterdam, waartegenover slechts één overwinning staat. De dames- softballploeg verloor eveneens; alleen Rooswijk 2 heren zijn nog ongeslagen. Het eerste herenteam ontvangt Zater dagmiddag Catchers en in deze wedstrijd zal nu eens getoond moeten worden, dat Rooswijk tot betere dingen in staat is en slag- en veldfouten tot het verleden gaan behoren. Rooswijk 2 krijgt Zondagmiddag in Haarlem de kans om tegen de sterke HCK 3-ploeg te bewijzen, dat zijn positie ongeslagen geen toeval is, maar grond vindt in betere prestaties. Rooswijk 4 speelt eveneens Zaterdag middag uit tegen HCK 5 en Rooswijk 3 krijgt Zondag bezoek van TYBB 4 op „Watervliet". Maandagavond ontvangt Rooswijk 2 da mes TYBB 2 en Dinsdag brengt Rooswijk 1 dames een bezoek aai. HCK 3. Dezelfde avond spelen de junioren van Rooswijk a en DSS a op Schoonenberg. Voor Volgen de week Vrijdag is reeds vastgesteld de dames-softballwedstrijd DEC 1Roos wijk 1. De samenstellingen van de Rooswijk teams zijn: Dames 1: werpster W. v. Maanen; vang- ster M. Kiesser; le honk P. Mulder; 2a honk D. Markelbach; korte stop J. Wede- meyer; 3e honk J. v. d. Duim; l.velder E. Kluft; m.vejder G. v. Embden; r.velder J. Kluft. Heren 1: werper E. Sauer; vanger C. Kiesser; le honk J. Gaartman; 2e honk C. Heemskerk; korte stop A. Wedemeyer; 3e honk J. de Bie; l.velder C. Honig; m. velde» K. Hvirj.n, i.Vvldei J. Muldei. VRIJDAG 3 JUNI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „08/15 De Kazerne". Rex, 20 uur: „Romeo en Julia". Pieter Vermeuienmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.30-12 en 14-16.30. Nutsbibliotheek, Heidestraat: geopend van 19-21.30 uur. ZATERDAG 4 JUNI IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur: „08/15 De Ka zerne". Rex, 20 uur: „Romeo en Julia". Rode Kruis-actle, 13-15 uur, basketball- demonstratie op gravelbaan Moerberg- plantsoen. Pieter Vermeutenmu -eum a's Vrijdag. Nat. Heilalercrkorps. 19.30 uur, Goede Herderkerk: concert.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7