Op Velsens Spanjaardsberg stond in de eerste eeuw na Chr. een woning Slecht horenden UITNODIGING Fa R. de Boer Santpoort speurde naarstig naar drie vermomde inwoners PSV-kampioenen verrassend door Sportbond-dames geklopt Havenberichten Visserij-varia J Omvangrijke opgraving aan de Cremerlaan Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek vond de sporen Negen arbeiders helpen dr. P. Modderman Jeugdelftal van Velsen niet opgewassen tegen Edmonton: 6-2 Kennemer kampioen uitgerangeerd Wandeldagen van de gymnastiekver. „SSH ZB VS won de médaille Rotterdam en de Duitse Noordzeehavens ZATERDAG 4 JUNI 1955 6 Burgerlijke Stand Velsen Om de jeugd-dam titel Brigadier achter de ijskar IJMOND-VOLLEYBAL Visserijconferentie van redersverenigingen Basketballtournooi I itgevaren visserijvaartuigen Vrees voor te grote, kunst matige concurrentie WIJ-Waterloo (Van een verslaggever) EEN MET WAT STRUIKEN BEGROEID DUINTJE, dat met behulp van moderne technische hulpmiddelen als bull dozer en dragline in de tijd van enige uren zou zijn ver wijderd, is sinds 21 Maart van dit jaar dus al ruim tien weken het werkobject van negen Velseuse gemeente arbeiders. Zij komen daar elke dag niet om deze Spanjaards- berg aan de Cremerlaan en het Zwarte Pad bij Santpoort met de schop zo snel mogelijk gelijk te maken met de vlak ten van bollenvelden in de omgeving. De mannen gaan met de schop zeer zorgvuldig te werk, want hier zijn weer op gravingen aan de gang. Opgravingen naar woonsporen van mensen, die op deze' plek in Veisen in het begin der jaar telling en zelts daarvoor hebben gewoond. Kruiwagen na kruiwagen zand wordt verzet en daartussen werken dr. P. I. R. Modderman, conservator van de Rijksdienst voor Oud heidkundig Bodemonderzoek met zijn assistenten, Zij ver zamelen de gevonden scherven, doen opmetingen, bestu deren in het horizontale en verticale vlak de drie (en mis schien zelfs vier) gevonden woonlagen en brengen dit alles in kaart. Het om\*ngrijke werk, dat voor de kennis van de ontwikkeling van westelijk Nederland tweeduizend jaar ge leden van grote betekenis is, zal nog geruime tijd duren. Maar tfcans heeft dr. Modderman al kunnen meedelen, dat in de tweede woonlaag in de Span jaar dsberg door de Rijks dienst sporen zijn gevonden van een woning uit het begin der jaartelling, dus omstreeks het jaar 0. De vorm van de woning komt overeen met de sporen van talrijke woningen, die in oostelijk Nederland zijn aangetroffen. Santpoort heeft daarmee de primeur voor geheel westelijk Nederland, want nog nimmer werden in de westelijke provincies resten en sporen gevonden van een woning uit die tijd. De zandbodem van Velsen herbergt tal van geheimen uit de tijd, dat volksstam men de kuststreken bevolkten in de eeuwen voor Christus. De oudheidkundi gen reizen de laatste jaren nog al eens naar deze streek om nieuwe vondsten te bestuderen en nog deze week kon er mel ding worden gemaakt van het opgraven van een oeros-skelet in een werkput bij de tunnelbouw. De „Archaeologische Werk gemeenschap voor Westelijk Nederland", waarvan de Velsense heer H. J. Calkoen algemeen voorzitter is, heeft de eerste op gravingen in de Spanjaardsberg verricht. Dr. Modderman durft zelfs te ste'Wi. dat de werkgemeenschap niet zou bes n. als de Spanjaardsberg er niet was eest. Naar aanleiding van de vondsten bij het bergje in de jaren na 1945, doordat het wegje er naast moest worden opgeknapt, heeft de heer Calkoen grote interesse voor de Spanjaardsberg gekregen. De leerlingen van zijn school vonden er scherven; in 1953 werden onder auspiciën van de Rijks dienst met medewerking van enige leden van de werkgemeenschap opgravingen in het bergje verricht. Het waren de resultaten van deze kleine opgraving door amateur-archaeologen, die ADVERTENTIE tot het bijwonen van een lezing en demonstratie betreffende de nieuwste hoortoestellen door een deskundige van de AUDIUM-fabrieken op Woensdagavond 8 Juni, 8.30 uur in het Cultureel Gebouw, Moerbergplantsoen. Ook gebruikers van andere fabrikaten zijn van harte welkom. Kennemerlaan 60-62 Umuiden voor Oudheidkundig Bo demonderzoek deden besluiten, zelf een srrote oprraving te verrichten. Pas in Maart van dit jaar kon er mee worden begonnen, daar de dierst de handen vol werk heeft. Kijkje in historische keuken „HET IS een ingewikkeld geval, die Spanjaardsberg", zegt dr. Modderman er van. „We zijn nog niet uit alle problemen, maar wel zo ver, dat thans een kijkje is te nemen in de keuken, een half uur voor de maaltijd wordt opgediend." De Spanjaardsberg is door de Rijksdienst in zestien vakken verdeeld, die elk stuk voor stuk worden afgegraven. Tussen de vakken blijven de dammen staan, zodat men zowel in het horizontale als in het verticale vlak een juist beeld van de woonlagen krijgt. Bovenste lang: 200 na Chr. DE BOVENKANT van de Spanjaards berg bestaat voor een groot gedeelte uit recent doorwerkte grond zodat dit deel voor de oudheidkundigen van geringe be tekenis is. Enkele sporen zijn hierdoor helaas verdwenen en daarmee de gehele jongste bewoningslaag. Op sommige plek ken is van deze laag nog wel een stukje terug te vinden, maar voor de Rijksdienst is het heel moeilijk te achterhalen hoe die bewoning er uit heeft gezien. Volgens dr. Modderman dateert deze laag uit de tweede eeuw na Chr. met een foutenmarge van 50 jaar. Men heeft er op bouwland gewoond enige ploegsporen zijn teruggevonden. Tweede woonlaageerste eeuw ALVORENS de tweede woonlaag wordt bereikt moet dieper worden gegraven. De arbeiders kruien het duinzand weg, dat er bijna tweeduizend jaar moet hebben ge legen. Een nieuw bewoningsniveau komt te voorschijn met de sporen van een huis nederzetting uit het begin van de jaar telling. De mensen hebben hier op bouw land gewooncf, daar in het horizontale vlak de sporen en banen van een ploeg zijn teruggevonden. Met een woning VAN DE huisnederzetting zijn tal van paalgaten gevonden. Het greppel tje, waarin de gevlochten en met klei xma ci ges keri GEBOREN: M. Nijssenvan Geldorp, z.. Duin en Kruidbergerweg 24. Santpoort; M E. Keijser—van den Brink, d., Zaanenlaan 120, Haarlem; A. VastenhouwSchik, z„ Reggestraat 56. IJmuiden; G. T. van Noord— Wouda, z., Radarslraat 148, IJmuiden; C. Wen nipsvan Veen. z.. Ahornstraat 6. IJmuiden; T. J. SchabbingPost, z„ J. P Coenstraat 17, IJmuiden; E. Mandemaker— Rolink, z., woonwagenkamp, Velsen; A. van KuilenburgStek z„ Wijk aan Zeeërweg 85, IJmuiden; N. Riedemanriug, z„ IJssel- straat 59, IJmuiden; J. Bosde Beurs, d.. Lange Nieuwstraat 324, IJmuiden; G. Bakker Hoekstra, z., Lange Nieuwstraat 94. IJmui den; T. SjoukenaJansen, d., IJsselstraat 73, IJmuiden; M. E, Jimminkde Hoog, z., Da Costalaan 18, Driehuis. OVERLEDEN: J. P. Kleijn, 75 j., echtgenoot van M E, Ranshuijsen, Vinkenbaan 8a. Sant poort; P. C. Oostland, 61 j., echtgenoot van C. Frans, Borgercompagniestraat 7, Hooge- zand-Sappemeer; G. van Lienen, 86 j.. Hoofd straat 114, Santnoort: IJ. Brouwer. 8 dagen, d. van A. W. Brouwer en H. C. Engelmeer. Spaamestraat 59. IJmuiden; K Buis, f> j„ weduwe van D. Spijker, J. P Thijssenplant- soen 46, Amsterdam: G. H. Tersteeg, 44 j„ echtgenoot van G. Debast, Hagelingerweg 373. Driehuis. ONDERTROUWD: J. Westerman. Rijn straat 99, IJmuiden en J. Koster, Prinsen- bolwerk 30, Haarlem; J. P. Ramakers, Prin- cestraat 16, Velsen-N. en M. Kerkow, Meer- weidenlaan 36, Velsen-N.; H. Sandmann. Kennemerlaan 50 rd, IJmuiden en W. Moo- nen, Rijnstraat 1234, IJmuiden; G. T. Schee- li ngs, Hyacinthenstraat 59, Santpoort en C. Quakkelaar, Hyacinthenstraat 59, Santpoort, toek. adres Hyacinthenstraat 59, Santnoort; L. van Bruggen, Nachtegaalstraat 40. Haar lem en G. C. P. Schaap, Tulpenstraat 17. Santpoort, toek. adres: Tulpenstraat 17. Santpoort. J. de Haan, Amersfoortsestraat- weg 248 A, Apeldoorn en M. C A rends. Burg. Enschedélaan 53, Santpoort: C. Plug. Kom passtraat 54. IJm".ide.i en P. Hoek, Pytha- gorastraat 12, IJmuiden; J. Buiick. Reinier Claeszenstraat 23, IJmuiden en M. M. Schee per, Geelvinckstraat 22. Velsen-N„ toek. adres. Reinier Claeszenstraat 23. IJmuiden: ■T. Slecht, Westergeest 4. Uitgeest en J. Roos, T P. Coenstraat 115. IJmuiden. GEHUWD: H H. Molenkamp en E. Th. an Dienen: A Teeling en M M. Bakker: N. Smit en L. F. J. Scheensard. Ie Land- dwarsstraat 18. Alkmaar; A. Bosman en A. E. Braam: F. G. ter Horst en J. A. Buit. Burg. Tellegenstraat 31 Amsterdam; H. D Scholten en A. M. Rullmann. Rijperweg 3. Bloemendaal; A. Ros en T. Visser. Velser- duinweg 237, IJriuiden: S. van Dalsem en Th. J. Dekker. Meervüetstraat 43, Velsen; J. Lipplaa en J. W. Lute. bestreken wand van de woning heeft estaan, tekent zich als een lange don- e streep in het horizontale vlak van de vakken af. Dr. Modderman wijst een onderbreking in de zwarte streep aan: daar was de deur van de woning. De plaats van de ingang van het huis komt overeen met de vondsten in Oost-Neder land cn dc Friese terpen. De deur moet vrijwel in het midden van de twaalf meter lange kleimuur hebben gezeten. Dr. Modderman is benieuwd of de streep van de muur, waarvan thans acht meter zichtbaar is, zich voortzet in een dam, die er nog ligt. By de woning is voorts een grote put gevonden, die gevuld was met rauwe klei. Vermoedelijk is deze klei gebruikt voor het maken van de wanden van de woning of voor het bakken van potten. In brand geraakt DE WONING uit de eerste eeuw is ver moedelijk in brand geraakt. Er is een grote plek rood gebakken klei gevonden, die, naar de hoeveelheid, doet vermoeden, dat een gedeelte van de huismuur is omge vallen. Dit pakket rood gebakken klei ligt over enige vierkante meters verspreid. Derde niveau: eeuw v. Chr. VOORDAT «de akkerbouw in de eerste eeuw na Christus werd bedreven en daar op het later gedeeltelijk afgebrande huis werd gebouwd, is er eveneens een zand- opstuiving geweest, want er is nog dieper een bewoningsniveau aangetroffen. Dit niveau heeft een bovenlaag, die iets te maken heeft gehad met bewoning. Hier van is echter nog niets teruggevonden. De scherven maken het aannemelijk, dat men bij een erfje of een huis in de buurt is. Ten aanzien van de tijd van deze laag kan dr. Modderman nog niet veel zeggen. H(j is echter niet ouder dan 100 jaar voor Chr. De lagen schoon zand tussen de ver schillende bewoningsniveau's hebben de oudheidkundigen heel weinig te vertel len. Het zijn overstuivingsperioden, waar bij de onderste bewoningslaag telkenmale is bedolven. Dit kan op een namiddag zijn geschied, maar ook in een aantal jaren. IN DE komende maanden wordt het werk aan de Cremerlaan voortgezet en zul len de groene keet en de twee werkhuisjes er blijven staan. Het aantal vondsten groeit met de dag. Voortdurend komen de arbeiders ermee bij dr. Modderman. Dan weer eens met een stuk gebit of skelet van een dier, dat twee duizend jaar gele den heeft geleefd, dan weer met brokken van vaatwerk, een spinsteentje, verbrande eikels en brokken gebakken klei. Al dit aardewerk, de monsters zand, de planten- zaden en de andere losse vondsten worden bestudeerd om de eeuwenoude geheimen, die deze grond vasthield, te ontsluieren. De Engelse voetballers boeken in de sportuilwisseling met Velsen wel succes: ook het junioren-elftal van Velsen kon het tegen de jeugdige spelers uit Edmonton by lange na niet bolwerken en verloren alles zins verdiend met zestwee. De Engelsen waren over het geheel stuk ken sneller dan de Velsenaren. Bovendien hadden zy van het positie-spel een heel wat beter begrip dan hun tegenstanders, die bo vendien minder stevig op de bal zaten. Zowel de voorhoede als de verdediging van „Velsen" viel danig tegen. Doelman Jansen (Velsen* kon aan £e doelpunten niets doen. Het veel te langzame optreden van spil Van der Wal (VSV) was oorzaak, dat de snelle Engelse middenvoor by her haling alleen voor hem kwam. Had rechts achter Blom vliet (VSV) de beste speler van het Velser team zich niet zo goed geweerd, dan zou Jansen meer dan zesmaal gepasseerd zrjn, want deze VSV-er heeft menigmaal nog op het nippertje een doel punt weten te voorkomen. In de voorhoede was middenvoor Schip per (.VSV) een veel te traag aanvalsleider. Het minst slecht was de vleugel Van Eer den (VSV)Boeren (Kinheim). Edmonton nam de leding uit een hoek schop, die regelrecht in het doel verdween. (1—0). Na een voorzet van Schipper liet Boeren de bal handig lopen voor Van Eer don, die geen fout maakte. (11). Deze gelijke stand was ongetwijfeld tegen de speiverhouding. En zelfs toen de Edmon- ton-middenvoor de stand op 21 bracht, kon moeilijk gezegd worden, dat de Engel sen loon naar werken hadden gekregen. Na de rust bleek pas goed, dat spil Van der Wal niet tegen de Engelsen was opge wassen. Al spoedig werd het 31. Na goed werk van de wing Van EerdenBoeren kon Van Leeuwen de achterstand verkleinen (32). Toen was het allemaal Edmonton wat de klok sloeg. De Velser verdediging werd finaal uit elkaar gerukt en als Blom- vliet en Jansen zich niet zo goed geweerd hadden, dan zou het niet by zes goals zyn gebleven. Na afloop reikte burgemeester Kwint aan de Engelse aanvoerder de beker uit. De Limburgse vertegenwoordiger Okro- gelnik heeft de leiding in de strijd om het nationaal jeugddamkampioenschap geno men. Het ziet er naar uit, dat deze winnaar van 1954 zijn titel zal prolongeren. Tweede is Wiggers uit Overijsel. Kennemerland's vertegenwoordiger, de Haarlemmer v. d. Vossen stond na de 7e ronde op de achtste plaats met 7 punten. Van der Vossen verloor in de eerste en tweede ronde van Okrogelnik en Krayo. Heden, Zaterdag wordt de laatste ronde gespeeld. SANTPOORT HEEFT zich niet laten kennen. Moes ten in IJmuiden en Velsen-Noord de door het Cam pagne-comité 1955 ten bate van het Nederlandse Rode Kruis georganiseerde Vossenjachten worden afgelast wegens de veel te geringe belangstelling, in de Sant- poortse buurt van de Hoofdstraat, Hagelingerweg, Kerkweg. Terrasweg en Velserhooftlaan met dc daar tussen gelepen straten, hebben Donderdagavond enige honderden voor het merendeel jonge inwoners tussen zeven en acht uur met het voor een kwartje verkregen deelnemersformulier naar de drie „alom bekende" maar totaal vermomde Santpoortenaren gezocht. Het mu ziekkorps „Soli Deo Gloria" maakte gedurende die twee uren tal van marsen door het dorp. zodat de col lectebussen van de bij het korps meetrekkende collec tanten en de onbrengst van de Vossenjacht" »ezamen voor een redelijk resultaat zorgden. Na zeven uur, toen nog tal van biljetten waren ver kocht aan de Centrale Post op de kruising vén de Hoofdstraat en de Broek- bergenlaan voor de zaak van slagerij V. d. Kolk, zwierven de speurders uit over de gehele buurt. Het heeft nog wel even geduurd eer de eerste juiste oplos sing binnen was op de cen trale post. Maar daarna was er ook geen houden meer aan. De biljetten werden bij het co mité van de tafel gegrist en de kwartjes stroomden bin nen. De vermommingen wa ren ontdekt, een ieder ver telde het verder en zelfs de personen, die achter de ver mommingen schuil gingen, waren na kwart voor acht in Santnoort geen onbeken den meer. DE IJSMAN in het khaki pok en de uniformpet van de ijsfabriek op het hoofd. was de eerste van het drie tal, die op de hoek van de Hoofdstraat werd ontdekt. Niemand minder dan de be kende brigadier De Vries stond daar ijsco's van een dubbeltje te verkopen, waarin hij een grote vaar digheid bleek te bezitten. De bel luidde voortdurend, de klanten stroomden toe en de zakken van de brigadier- ijscoman puilden uit van het losse geld. Een gedeelte van de winst op het ijs, werd door de ijsfabriek ter beschikking van het Rode Kruis gesteld. OOK EEN tuinman trrok op dit late uur van de dag weldra grote belangstelling. Kapper Dortmund reed er rond op een bakfiets, waar in een grasmaaimachine en ander tuingereedschap wa ren geladen. En als derde vermomd persoon liep er een oud heertje rond. Een bejaarde man met alpino en een ferme snor en drie kleurige baard. Het heeft even geduurd eer de speur ders in hem de heer Van Leeuwen, hoofd van de R.K. school te Santpoort herken den. Maar tenslotte was het zo, dat men formulieren op de centrale post kocht en er de vermommingen met de personen er bij onmid dellijk op de tafel van het campagne comité invulde. Hetgeen het comité uiter aard alleen maar welkom i-as. DE PRIJSUITREIKING is gezellig verlopen. De heer G. J. Kwakkel overhandig de de prijzen, nadat een jongedame de goede oplos singen had uitgeloot. De heer Kwakkel bedankte al le medewerkers aan deze actie in Santpoort-Dorp. „Het was hier een waar succes", aldus de heer Kwakkel, „Santpoort had de primeur van deze vossen jacht, al hadden we de jacht ook nog zo graag eveneens in IJmuiden en Velsen-Noord willen hou den. Daar werden echter niet voldoende deelnerrjers- bewijzen verkocht. Sant poort heeft het goed .ge maakt". Een uitbundig hoe ra was hier op zijn plaats. De negenjarige Kokkie Ent hoven uit Santpoort kwam. als eerste prijswinnaar bij de heer Kwakkel om zijn prijs, een bon voor een taart, in ontvangst te ne men. Of hij het moeilijk had gevonden? „Welnee, ik ken de ze allemaal. De politie ook", antwoordde de knaap. De wisselbekercompetitie van de afde ling IJmond, welke deze week is gestart, heeft enkele verrassingen opgeleverd. De Sportbond-dames versloegen hun oude te genstandsters en de kampioenen, PSV, terwijl het VCK 2-herenteam De Kenne- mers 1 klop gaf. De YVaterloo-dames lieten verstek gaan en verloren hun beide wed strijden reglementair. De wedstrijden waren niet alle van een even hoog gehalte; Sportbond echter bood zijn beide rivalen PSV en VGV zware te genstand, zodat er om de punten moe;t worden gevochten. De VCK-dames had den een paar gemakkelijke wedstrijden en wonnen met ruim verschil. Een ver sterkt Kennemers 2 deed VCK 3 in het zand bijten, dat alleen de tweede set in winst kon omzetten. De uitslagen van deze week luidden als volgt: Heren: PCV 1-Sportbond 1 2-1 (16-14 7-15 15-13); VCK 2-Kennemers 1 2-1 (15-6 10-15 15-11); VCK 3-Kennemers 2 1-2 (2-15 17-15 8-15); Waterloo-SVIJ 2-1 (15-4 8-15 15-3); VCK 4-Sportbond 2 2-1 (13-15 15-13 15-12); VGV I-Sportbond 1 2-0 (16-14 15-11); Waterloo-Sportbond 2 2-0 15-5 15-9); VCK 3-SVIJ 2-0 (regl.); VCK 4-Kennemers 2 0-2. Dames: PSV-Sportbond 0-2 (13-15 3-15); Waterloo 1- Kennemers 1 0-2 (regl.); VCK 2-VSV 1 2-1 (5-15 15-4 15-1): VGV-VCK 2 0-2 (4-15 5-15); Waterloo-VSV 1 0-2 (8-15 8-15). De volgende wedstrijden zijn voor de komende week (Woensdagavond) vastge steld: Heren: Kennemers 1-Sportbond 1; Ken- De grote radiotelescoop bij Dwingelo - de grootste van het continent - nadert zijn voltooiing. De parabolische spiegel, die de kosmische stralen op zal vangen, is reeds op het onderstuk bevestigd. nemers 2-Waterloo; VCK 3-Sportbond 2; VGV 1-VCK 2. Dames: VCK 2-Kennemers 1; VGV-Wa- terloo; SVIJ-Sportbond; Kennemers 3- Kennemers 2. Zowel bij de dames als bij de heren wor den enkele wedstrijden met belangstelling tegemoet gezien. In Juli te Bremerhaven Ter gelegenheid van „Der Tag des Hochseefischers" op Zaterdag 16 en Zon dag 17 Juli te Bremerhaven, Duitsland, wordt de tweede internationale visserij conferentie tussen de redersverenigingen van tal van landen gehouden. De eerste bijeenkomst werd in 1954 te Oostende ge houden. Thans komen delegates van Ne derland, België, Duitsland, Engeland. Frankrijk en nog enige landen naar Bre merhaven. Ook Spanje en IJsland zullen een delegatie zenden. Op de agenda van de conferentie staan ondermeer de volgende punten: 1. de kwes tie van de territoriale grenzen op zee; 2. de overbevissingsconferentie te Rome; 3. de arbeidsconferentie te Genève en 4. het stichten van een Internationale Vereni ging van Reders van Vissersvaartuigen.. De gymnastiekvereniging SSH, aange sloten bij de vereniging „Kennemerstaten" gaat op Zaterdag en Zondag 2 en 3 Juli haar jaarlykse wandeldagen houden, onder auspiciën van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond. Er wordt een zeer aantrekkelijk parcours uitgezet door bos, duin en polder, dat voor de deelnemers van twaalf tot vijf tien jaar een afstand van vijftien km. zal omvatten en voor 16-jarigen en ouder 25 km. Ook niet-leden van het KNGV kunnen aan deze wandeldagen deelnemen. Elke deelnemer (ster), die de voorgeschreven af stand uitloopt krijgt als herinnering de bondsmédaille; groepen van tenminste der tien peronen komen bovendien in het be zit van een groepsmédaille. Vrijdag 3 Juni kwamen de haven van IJmuiden binnen: Draco van Rotterdam, Kare van Rotterdam, Leersum van Le Havre, Sambre van Rotterdam. Procyon van Londen, Mitiafides van Yarmouth, Dieter Waltraud van Rotterdam. Ulla van Setubal, Surte vah Londen, Bordwick van Leith, Bullfinch van Londen, Freiherr von Stein van Sundsvall, Aardenburg van Ant werpen, Pirad van Halmstadt, Hodder van Goole, Marie van Londen, Teiresias van Bremen, Vinga van Oxelosund. Vertrokken zijn: Tilly naar Sarpsborg, Strabo naar Tanger, Villa Brugini naar Hampton Roads, Ganymedes naar San Juan, Joost naar Gent, Kaap St. Vincent naar Skutskar, Cottica naar Madeira, An na Sylvia naar Londen, Corona naar Rot terdam, Bordwick naar Gent, Jelö naar Oslo, Antha naar Stockholm, Ror>;kar naar Malmö, Deo Fa ven te naar Kopenhagen. Óp de speelplaats van de Technische School in IJmuiden-Oost werd een propa ganda basket-ball tournooi gehouden, waaraan door verschillende clubs werd deelgenomen. Er werd in twee poules ge speeld. De uitslagen In A waren: VelsenZBVS 327; ExercitiaTechnische School I 12—6; Velsen—Exercitia 5—17; ZBVS— Technische School I 210; VelsenTech nische School I 88 (na straf worpen 1(18); ZBVSExercitia 14—8. Deze wedstrijd was de beste van het gehele tournooi; tot de rust leidde Exercitia. Groep B: ULOGymnasium 6—2; Gym nasiumTechnische School II 014; ULO RHBS 410; RHBSTeohn. School II 612; ULOTechn. School II 16; Gym nasiumRHBS 02. In de winnaarsfinale kwam voor A uit ZBVS, voor B Technische School II.- De uitslag was 13—3. i - De heer P. L. Hubbeüng heeft het win nende team de medaille uitgereikt, die door de Technische School beschikbaar was gesteld. Trawlvissery Maandag 23 Mei: ml. Everard Christina KW 40, Huiberdina Gijsb-tha KW 85, Ro bert William KW 123. Dinsdag 24 Mei: mt. Eveline IJM 116; ml. De Vrouw Anna KW 52. Donderdag 26 Mei: ml. Nestor KW 101. Vrijdag 27 Mei: st. Bergen IJM 16. Gelria IJM 21; mt. Wiron IV IJM 209. Deining KW 8; ml. Onderneming IV SCH 153, Drie Gebroeders HD 79. Zaterdag 28 Mei: st Vios I IJM 24; mt Maria van Hattem IJM 10. Batavia IJM 99; ml. Onderneming II SCH 27. Dinsdag 31 Mei: mt. Johannes Polderman IJM 20. Shamrock IJM 129. Wiron II IJM 211. Dirkje RO 53; ml. Annie IJM 14, Ver wachting IJM 204. De Arend KW 7, Adria- nus KW 10. Arie Nico KW 17. Concordia KW 26. De Verwachting KW 28. Bertha KW 38. Rijnmond II KW 44. Cornelis Marinus KW 48. Willy Alida KW 65. Hette Margaretha KW 74. Excelsior III KW 76. Jan KW 84, Willempje KW 89. Alida KW 91. Jacoba KW 107. Avontuur KW 114.-Pétronella KW 125. Willy KW 141, Arie KW 155. Java KW 159. De Vier Gezusters KW 162. Aleida KW 169: mk. De Twee Gebroeders IJM 3. Dageraad IJM 4. Marianne IJM 7. Maartje IJM 8 (1 Juni- binnen). Poolster IJM 11. Klaas Junior IJM 22. F.misel IJM 31. De Hoop I IJM 45. Vios IJM 52. De Hoop II IJM 59. Wiron I IJM 210, Magda IJM 272. Nehim I AM 16. Nehim II AM 17. Nehim III AM 18. Nehim IV AM 26. Leendert Jacoba KW 12. Arendje Jacoba KW 21, Anne Marie KW 27, Rein KW 30. Tinv KW 34. Stern KW 36, Prinses Margriet KW 52. Hermina IV KW 53. Dine Marie KW 57. Alice KW 62. Gerda Marianne KW 71, Twee Gezusters KW 77, Zeearend KW 79, Johanna KW 88, Adriana Catharina KW 92 (2 Juni binnen». Koningin Juliana KW 133, Jana KW 210. Vier Gebroeders TX 14. Tiny Dieuw WR 33, Jan Willem WR 34. Hendrikje BU 33. Woensdag 1 Juni: st. Viking Bank IJM 183; mt. Soerabaia T.TM 79, Antje RO 15; ml. Cor nelia Maria SCH 135, Bertina VL 85; mk. Maartje IJM 8, Nelly v. B. IJM 23 (snurre- vaad) Donderdag 2 Juni: ml. Floris KW 59. Haringdrijfnetvissery Woensdag 25 Mei: ml. Mr. Dirk Donker Curtius 'KW 2. Rijnmond IV K W15, Holla,n- dia KW 18. Orion KW 22. Fimmond II KW 43. Noordzee KW 47. .Tan KW 50 (3 Juni binnen). Rijnmond V KW 110, Wilhelmina II KW 138. .Tan-a KW 163. Everdine Jaco- mine KW 173. Willy SCH 7. Donderda" 26 Mei: ml. Piet en L°endert Huibert KW 3. Anna en Cornelia KW 14. Wilhelmina I KW 25 '3 Juni binnen). Mar- frietha Marin K W29. Sakina KW 32. Helena KW 39, Elizabeth KW 49. Nellv Maria KW 70. El'a Christina KW P7. Ba'i KV? 129, Kat wijk TH KW 161. Eendracht KW 168. Vrijdag 27 Mei' Fleman Fdiiard KW 5. Neder'and VII KW 130. Nederland IV KW 167. Zaterdae 28 Mei: ml. Zeezwaluw KW 83 (1 Juni binnen). Dinsdag 31 Mei: ml. Martha IJM 74. Mar- tenshoek IJM 283. Vertrouwen KW 6. Wil lem Cornelis KW 16. Volharding KW 23. Aafke Jacoba KW 4'. Nentunus KW 45, An nie KW 54. Borneo KW 127. Wilhelmina III KW 147. Zeemeeuw KW 170, Onderneming KW 1?5. Woe-sdac 1 Juni: ml. Sumatra KW 86. Vooruit KW 151. Donderdag 2 Juni: ml. Eben Haëzer VL 56. Vrijdag 3 Juni: ml. Gornedyk IJM 75. IJsselmeervisserij. Donderdag werd door 90 vaartuigen op Urk aangevoerd: 5209 pond kuilpaling f 1.09-f 1,23, 539 pond lijinaal f 1,15-f 1,65, 82 pond snoek baars 79-82 cent, 705 pond rode baars 90- 93 cent, 416 pond voorn 4 cent per pond: en 523 bak nest f 2,60-f 2,70 per bak van 37 ft kg. Prijzen van Vrijdag. Heilbot 2,30-2, gr. tong 2,40-2,16, gr.m. tong 2,16-2, kl.m. tong 1.84-1,68, kl. tong I 1,80-1,66, kl. tong II 1,50-1,30, tarbot I 2,30-1,90 per 1 kg. Kl. griet 25, tongschar 63, kl. tongschar 57, gr. schol 28, gr.m. schol 37-33, kljn. schol 44-28, kl. schol I 38-31, kl. schol II 29-8, schar 23-14, bot 9-8, makreel 25-18, gr. schelvis 23-22, gr.m. schelvis 36-25, kl.m. schelvis 33-27, kl. schelvis I 34-30, kl. schelvis II 25-14, wijting 24-10, gr. gul 60-43, midd. gul 37-31. kl. gul 27-22. kl. haai .34, poontjes 23-20, horsmakreel 8, kl. rode poon II 23 per 50 kg. Gr. kabeljauw 128-92 per 125 kg. Aanvoer van Vrijdag: 183 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 5 kisten griet, 3 kisten tongschar en schartong, 790 kisten schol, 50 kisten schar, 60 bot, 306 makreel, 260 schelvis, 120 wijting, 75 kabeljauw en gul, 2 haai, 10 poon, 80 diversen, totaal 1945 kisten. De vrees, dat de kunstmatige bevoorde ling der Duitse Noordzeehavens een duur zame afvloeiing van het verkeer van de Rijn tengevolge zal hebben, is door de voorzitter der Rotterdamse Kamer van Koophandel, dr. K. P. van der Mandele. geuit in een artikel in het in Düsseldorf verschijnende „Handelsbiatt". Dr. Van der Mandele wijst er in dit arti kel op, dat het aandeel van Rotterdam in het overzee-verkeer der Bondsrepubliek nog altijd sterk beneden het voor de oorlog gebuikelijke niveau is gebleven. Terwijl dit vervoer voor de oorlog tot 42 procent over Rotterdam ging, is het aandeel der Nederlandse havens na de oorlog niet hoger dan 31 procent geweest. „Rotterdam is zich ervan bewust", zo schrijft de heer Van der Mandele, „dat er enkele factoren zijn, die deze achteruitgang kunnen ver klaren. Zo hebben de kolen- en ertstrans porten nog steeds niet de vroegere hoogte bereikt en zij zullen die waarschijnlijk ook niet meer bereiken. De achteruitgang laat zich echter zeker ten dele verklaren uit een nieuwe richting der stromen van in- en uitvoer ten gunste der Duitse Noordzee havens door geleide invoer of door zee haven-uitzonderingstarieven der Duitse spoorwegen. Wanneer ik in verband hier mee spreek over een zekere mate van be zorgdheid dan wil dat niet zeggen, dat er in deze kringen geen begrip zou bestaan voor de bijzondere noden van de Duitse Noordzeehavens in een tijd, waarin men door de scheiding tussen Oost en West in het Duitse gebied met geheel nieuwe om standigheden rekening moet houden. Deze bezorgdheid geldt veeleer de mogelijkheid, dat datgene, wat een provisorium moet blijven, zal uitgroeien tot een nieuwe fac tor voor de Europese economie, een factor, waarmee allen aan de Rijn, de natuurlijke verkeersweg van West-Europa, het nooit eens zouden kunnen worden. In de betrek kingen tussen Rotterdam en Duitsland blijft derhalve een taak te vervullen, niet alleen voor Rotterdam, doch voor allen, die het wel menen met de gemeenschap der oeverstaten van de Rijn, namelijk: de Rijn, als goedkoopste verkeersweg van Europa opnieuw geheel en al een effectieve bij drage te laten leveren voor de welvaart van -Europa, zonder daarbij de plicht uit het oog te verliezen die ons de Europese solidariteit oplegt tegenover diegenen, die getroffen worden door de politieke span ning tussen Oost en West". Hedenmiddag om 5 uur wordt de wed strijd WIJ —Waterloo gespeeld. In de krin gen van beide clubs ziet men de uitslag van deze ontmoeting met belangstelling tege moet* A

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10